Stadsnieuws. Ingezonden. Willem Fri.io onder bevel van kapitein ter zee A. P. Tadema, en Hr. Ms. schoener Zee hond, onder bevel van kapitein-luitenant ter zee J. van den Bosch, in den voormiddag van 8 dezer op hun reis naar Constantinopel te Gibraltar aangekomen. Het lag in het voornemen van gemelde commandeerende officieren, de reis des avonds te vervolgen. Inmiddels is het verzoek der Nederlandsche Regeering om voor Constatinopel een oor logsschip te mogen leggen, door de Porte niet ingewilligd. De Tweede Kamer is Donderdag uiteen gegaan met het voornemen, Dinsdag 10 No vember de werkzaamheden te hervatten. Uit een staat, door den Minister van Bin- nenlandsche Zaken aan de Tweede Kamer overgelegd blijkt, dat het vermoedelijk be drag door het Rijk over 1890 uit te keeren aan de bijzondere Lagere scholen, krachtens art. 54bis der Schoolwet, beloopt voor het district Utrecht f74 529.16. De Memorie van antwoord betrellende het wetsont werp tot oprichting van Kamers van Arbeid is ver schenen. De Regeering wijst er op, dat de verwachting niet ongegrond is, dat door gemeenschappelijke vergaderin gen en besprekingen van de patroons en de werklieden wederkeerig belangstelling en vertrouwen zul worden gekweekt. Tegeuover de leden, die oprichting der Kamérs aan het paticulier initiatief wilclen ovorlaten, onder begunstiging van Jtegeeringswege, wyst de Memorie op de zieuswijze van andere leden, die regeling van overheidswege onmisbaar oordeelen. De bepalingen van dit ontwerp zijn zoo gesteld, dat de nieuwe instellingen niet in hun vrijheid van be weging worden belemmerd. Ter voldoening aan den wensch naar eenigo mededeelingen aangaande de werking der Consetl# de l'induatrie el du travail in Belgie worden, dank zij de medewerking der Bel gische Regeering, verschillende inlichtingen in de Memorie verstrekt. De conclusie der Belgische Re geering luidt, dat genoemde councils bevredigende uitkomsten hebben opgeleverd. Het is aan de Ministersvan Justitie en van Waterstaat niet gelukt te ontdekken waaruit bij sommige leden de indruk is ontstaan, dat de bedoeling der Regeering zou zijn door de voorgestelde Kamers de pulruous tegen do werklieden te beschermen. Noch de belangen van de patroons noch die van do arbeiders, worden met uitsluiting van een dier categorieën aan de Ka mers van Arbeid opgedragen. Het wetsontwerp gaat uit van de overtuiging, dat bij den arbeid zoowei de belangen van tien patroon als van de werklieden betrokken zijn en de bepalingen zijn dan ook daar naar geregeld. Dat beider belangen beter zouden be- behurtigd worden door vertegenwoordigers van beido groepen afzonderlijk te doen vergaderen, acht de Regeeriug niet wel aantenemen. Daarom schijnt liet dan ook niet weuscbelijk, patroons en w.erklicden in nfzondelijke sectiën ie doen vergaderen. Niet enkel voor adviezen maar ook tot opbellen of voorkomen van geschillen wilde Regeeriug de Kaniers van Arbeid doen strekken. Om duidelijk de bevoegdheid van de Kamers aan te geven is in ar(. 2 eene nieuwe lettere ingevoegd. De Regeering betuigt haar instemming met hetgeen in het Voovloopig Verslag wordt aangevoerd tegen het denkbeeld om aan de Kamers van Arbeid de bevoegdheid te verleenen, dwingende voorschriften vast te stellen omtrent den inhoud van arbeidscontract arbeidsduur, loon enz, Aan het uitgesproken verlangen om aan dc af- deelingen der Kamers en aan de Kamera zonder afdeelingen een gelijkvormige organisatie en den naam van „Arbeidskamers" te geven, heeft de Re geering voldaan. Het voorstel om „Algemeens Ka mers van Arbeid" in tc stellen, waarin afgevaardigden van verschillende gewone Kamers van Arbeid zitting zouden hebben, kon de Regeering niet overnemen. Uit het gewijzigd artikel 1 blijkt thans, dat de voordracht tot vestiging of ophelling vuu een Kamer zal moeten uitgaan van het Ministerie van Water staat, Handel en Nijverheid, hoewol de medewerking van den Minister van Justitie niet wel gemist zal kunnen worden. De bedoeling van artikel 1 is thans duidelijk weergegeven dooi de oprichting eener Kamer ge biedend voor te schrijven, iudien de beide in de Wet gestelde voorwaarden zijn vervuld. De oprich ting afhankelijk te stellen van het oordeel van het Gemeentebestuur zou zeer ongelijkmatig werken. Ook acht de Regeering liet niet geraden, tot oprichting te verplichten by daartoe strekkend verzoek van een aan de bevolking geëvenredigd aantal patroons of werkliedeu. Het gerucht, dat binnenkort de Belgische grenzen weder voor Hollandsch vee zouden worden gesloten, wordt, op grond van ver trouwbare inlichtingen, door de Haagsche bladen tegengesproken. Dit jaar zal daarvan geen sprake zijn. Als nieuw bewijs voor de reeds lang be- wezen scherpzinnigheid der postambtenaren, strekke het feit, dat te Amsterdam een brief met het volgende adres aan den ge adresseerde bezorgd werd De lieer (naam van den afzender onbe kend) eierbandelaar, Prinsengracht 700 zoo veel. Mijnheer heeft een Itaiiaanscbe naam. Amsterdam. De scherpzinnigheid blijkt nog meer als men weet dat het »eirenbandelaar'' slechts gedeeltelijk, het V7U0 zooveel" in 't geheel niet waar is, en «mijnheer" geen Italiaanschen poch een Spaanschon naam heeft. In Duitschland gaat men 2e klasse-tele grammen invoeren, die betaald worden met een halve cent per woord en verzonden wor den, als de lijn anders ongebruikt zou staan, dus na-telegrammen tegen gewoon tarief eenerzijds om de telegraaf meer productief te maken en tevens otn do posterijen te ont lasten. Al sedert jaren is een Nederlandsch tele graafambtenaar bezig om dat stelsel aan te prijzenmaar de invoering hier te lande moest natuurlijk wachten, tot eerst een ander land ons vóór is geweest. Het door den gepeosionneerden kapitein van het O.-I. leger J. van Vulpen aan den Hoogen Raad gericht verzoek om revisie van het tegen hem gewezen vonnis, is af gewezen, op grond, »dat hier het geval van art. 375 no. 3 Wetboek van Strafvor dering, waarop het verzoek steunt, niet aan wezig is, en dat voor het hier bestaande ge val, waarin de beweerde onware verklaring is afgelegd niet door een getuige, maar door een alleen toelichting, om op het spoor van daadzaken te komen, onbeëedigd gehoord per soon, die volgens art. 409 Wetboek van Straf vordering niet tot bewijs mag dienen, geen analogische toepassing van genoemd art. 375, no. 3,waarop de verzoeker zich beroept, toelaatbaar is. Of, in minder onverstaanbaar Nederlandsch: de onschuldig veroordeelde blijft veroordeeld. In oen zitting van een der kantongerechten te Rotterdam bleek hoe onaangenaam de A r- beidswet soms werkt. Het grootste deel der volwassen werklieden had aan de patroons, de cacaofabrikanten Karstel Co., verzocht gedurende de warmste zomerdagen 's morgens vroeg en 's avonds na zonsondergang te mogen werken. Hoewel de cacaofabriek der lirma Karstel Co. voldoet aan hooge hygiënische eischen, meenden de patroons aan den wensch hunner werklieden, om gedurende de grootste hitte van den dag vrij te zijn, te moeten voldoen, al bracht de inwilliging van liet verzoek ook groote kosten van verlichting mede. De volwassenen kunnen echter niet werken zonder de jongens en de jongens niet zonder de volwassenen; ook de jongens moesten dus vroeg opstaan en dit verbiedt de wet. Wil de fabrikant jongens 's zomers werk geven, dan dient hij ze te laten arbeiden op de uren, door de wet gesteld, die nu juist niet de koelste zijn. De firma Karstel. Co. moest thans wegens overtreding der Arbeidswet voor den rechter verschijnen, doch de ambtenaar van het Openbaar Ministerie verklaarde het te be treuren, dat hij voor dit ieit straf moest eischen. Voor de houders vau Kilometerboekjes is bet zeker niet overbodig te weten, dat de verrekening van een overschot aan ongebrui kte Kilometers op geen andere wijze plaats kan hebben dan door overbrenging in een nieuw boekjede geldswaarde van zoodanig overschot wordt dus niet aan den houdër van het boekje uitbetaald, en evenmin wordt die geldswaarde bijv. bij bet nemen van een ge wone plaalskaart in mindering gebracht. Ook wordt hijpassing in geld voor ontbrekende Kilometers niet toegestaan. Het vervoer op denzelfden dag heen en terug in de derde klasse der Staatsspoorweg treinen van gezelschappen schoolkindereren reizende met onderwijzers of onderwijzeres sen geschiedt, onafhankelijk van den leeftijd der kinderen, tegen betaling van éénmaal de enkele reisvracht voor twee kinderen ol'éen geleider. In dit geval worden dus ook kinderen ou der dan 10 jaren tegen verminderd tarief ver voerd. Pakjes, die aan het rijwiel zijn gehecht en die tot de uitrusting van het wiel behooren (als regenjas en gereedseliappentaschje) worden bij vervoer op de Staatsspoorwegen begrepen onder het aangenomen gewicht, dienende tot grondslag voor de toepassing der baga gevracht. Voor andere dan de hierboven genoemde voorwerpen, welke eventueel aan een rijwiel mochten zijn gehecht, wordt afzonderlijk vracht betekend. Gelijk we reeds in ons vorig nummer meedeelden, krijgt Amsterdam eindelijk nadat er 20 jaren over gepraat is een nieuwe Beurs, volgens het plan van den architect Berlage. Aldus besloot de Gemeen teraad met 25 tegen 10 stemmen. Het nieuwe gebouw zal opgetrokken wor den op het Gedempte Damrak, tusschen Hulp- postkantoor en Oudebrugsteeg. Deze Beui-s heeft aan het Damrak een straat van 30 M. breedte, aan den achter kant een straat van 12 M. breedte. Het geheele Beursoppervlak zal beslaan 65Ó0 M2 ae lengte aan de Damrakzijde zal zijn 138 M., aan de Damzijde 37 M., aan de Warmoes straat-zijde 140 M., aan de waterzijde 55 M. De kosten worden geraamd op f 1 350 000. De Nederlandsch-Ainerikaansche stoom vaart-maatschappij beeft besloten een korte- ren naam aan te nemen, zoodat nu bij ge wone aankondigingen en mededeelingen zal gebruikt worden de naarn «Holland-Amerika Lijn". Stukken van meer officieelen aard blijven den ouden naam behouden, terwijl de maatschappij-vlag ook onveranderd blijft. De maandelijksche Zendingsbidstond zal hier morgenavond om 8 uur worden gehou den in bét lokaal De Zaaier. Dr. Borgesius was nog geen 3 jaar, dr. Van Capelle slechis even anderhalf jaar als leeraar aan de Hoogere Burgerschool hier verbonden, maar toen wilden de leerlingen ben niet naar de Rijks Landbouwschool te Wageningen laten vertrekken zonder op meer plechtige wijze afscheid van hen te nomen en hun een stoffelijk bewijs t.e geven van hoogachting en sympathie. Dit geschiedde Zaterdag bij monde van den leerling der Vde klasse F. Blydenstein, die in zeer hartelijke bewoordingen de ver trekkende leeraren toesprak herinnerend aan de bijna innige verhouding die steeds tusschen hen en hun leerlingen had bestaan, ongetwijfeld een gevolg van de hoogst aan gename wijze waarop de lessen waren ge geven, verklarend, dat de leerlingen beide docenten zeer noode zag vertrekken, hun alle heil toewenschend, gewagend van liet vele dat dr. Van Cappelle meer speciaal bij en voor de Burgerschoolfeesten had gedaan. Het geschenk aan dr. Rorgesius bestond uit vier fraaie antieke Delftsche borden dat aan dr. Van Cappelle uit een thcetulel met nickelen bouilloir. Beiden dankten op hartelijke wijze voor dit verrassend blijk van sympathie en de hartelijke woorden, verzekerend dat zij de geschenken op hoogen prijs stelden en in eere zouden houden, als aangenaam aanden ken aan den tijd welken zij hier werkzaam waren met zulke goede leerlingen. Ter vervulling van de vacaturen, ontstaan door het vertrek van dr. H. van Capnellen en dr. II. A. Borgesius naar de Rijks Land bouwschool te Wageningen zijn benoemd aan de H. B. S. en het Gymnasium hier tot tijdelijk leeraar in Natuurlijke historie dr. J. M. Croockewit. medicina1 doctor en ean- didaat in de plant- en dierkunde, en tot tijdelijk leeraar in Natuur- en Werktuig kunde de heer D. Dijken, doctorandus in de wis- en natuurkunde, te Groningen. Onze vroegere stadgenoot de heer J. R. WollT heeft aan de Rijks Universiteit te Utrecht met gunstig gevolg afgelegd het Eerste natuurkundig examen. Hel eereteeken voor eervollen langdurigen dienst bij de schutterijen is bij Kon. besluit toegekend aan majoor A. M. Tromp van Holst, commandant der dd. schutterij hier. Generaal-majoor F. C. C. Bloem, comman dant der 2e divisie infanterie, is hersteld van zijn ziekte en heeft zich gemeld bij den Minister van Oorlog. De Minister van Oorlog heeft bepaald, dat de regimentsvaandels, welke nu voorzien zijn van de opschriften aan de korpsen bij Kon. besluit toegekend, op plechtige wijze zullen worden ontplooid. Aanstaanden Zaterdagmiddag, vermoede lijk omstreeks 2 uur en waarschijnlijk op het 'terrein der lnl'anterio-kazerne, zal dit hier geschieden, vóór de beëdiging van de bij het 5e regiment infanterie nieuwbenoemde officieren. De nieuwbenoemde, bij het 3e regiment huzaren te 's-GravenJiage ingedeelde ma joor Bolle, vroeger commandant van liet es- cadron ordonnansen hier, is in de Residentie aangekomen. Luitenant II. G. J. Maas Geesteranus, van het escadron ordonnansen, is van zijn deta cheering bij het le regiment huzaren te Zutphen hier in garnizoen teruggekeerd. Vrijdagochtend zijn hier niet minder dan drie vela-artilleristen D. F.. J. II. van D. en J. S. tegelijk wegens voortdurend wangedrag met een briefje van ontslag uit de gelederen weggejaagd. Gelijk onze lezers weten, zijn onlangs van Rijkswege vier personen aangesteld, speciaal om te waken tegen overtredingen der Boter- wet, in hoofdzaak omdat de monsters dooi de beambten der Gemeente-politie gestoken in den regel geen aanleiding gaven tot ver volging en men toch du overtuiging heeft, dat veel surrogaat als natuurboter verkocht wordt. Eén dier ambtenaren nu vertoefde Don derdag hier ter stede en nam bij vier win keliers verschillende monsters boter in beslag, welke nu aan het Landbouw proef-station zullen worden onderzocht. Moge deze maatregel de uitwerking hebben welke men er van verwacht. Men verzoekt ons er op te wijzen, dat aan de Huishoudschool te Utrecht met ingang van 1 November weder eenige plaatsen be schikbaar komen aan den kookcursus voor jonge dames en aan dien voor gehuwde dames. Aangift hiervoor kan gedaan worden bij de directrice tnej. Westendorp, l'lompe- torengracht te Utrecht. Aangaande hetspecialiteiten-gezelschap van den heer Stroober. dat 20 cn 27 dezer in «Amicitia" hier zal optreden zegt de Ay- meeijsche Courant Ouder gewoonte bevat liet ook ditmaal weder de uitstekendste krachten. Op het programma, dat, rijke afwisseling aanbiedt, Komen o. a. voor, wat liet vocale gedeelte betreftMile Terpant, een Fran$aise, die veel succes heeft, met haar geestige liedjes; Mlie Elatina, eene Duilschedo heer en mevr. Paulus, Hollandsche en Fransche duettisten de Gebr. Louis en Leon Solser, Hollandsche komin,<en "broeders van den indertijd zoo I vermaarden Philip die allen het publiek weten te pakken door hun goede en vroó- lijke voordrachten. Liefhebbers van gymnastische toeren kun nen hun hart ophalen aan het Trio Antonetti dio verbazingwekkende toeren in de lucht maken; the Brothers Wilsons, grappiK0 gooehelparodistenthe Cordini's, op een rol- lende balles frères d'Orotta. zeldzaam goede musicale clowns, on taut not least de Jones en Araonda's een gezelschap van 0 personen die gezamenlijk een pantomime»The while Dandy" uitvoeren, waarin men verbaasd stiuvt over hun enorme vlughoid en die meer malen de aanwezigen doen schudden van liet lachen. Die allen vormen het andere gedeelte van het programma en men kan zich overtuigd houden, dat oen recht ge noeglijke avond voor de kermisvierders is weggelegd. In dit nummer komt een aardige annonce voor, vermeldende, dat Kathreiner's Malz- kolïie liet gezondste kolïietoevoegsel is. Velen weten nog niet wat eigenlijk deze Kathrei ner's Kneipp Malzkoffie is, ja hebben haar zelfs nog nooit gezien of gedronken, niet tegenstaande zij reeds vele jaren in den han del is. Katheiner's Kneipp Malzkoffie bestaat uit een der beste soorten uitgezochten gerst, welke op bijzondere wijze gemout, dan ge roost en daarna met een extract, dal uit liet vleescli der koffievrucht verkregen wordt, op gepatenteerde wijze doortrokken is en krijgt daardoor kolliesmaak cn geur zonder dat zij de voor de gezondheid schadelijke cafeïne bevat, welke men wel in koffie on thee vindt. Hot voedzame mout en de geu rige koffie? vereenigen zich, volgens den fa brikant, daardoor op ideale wijze. Den jagers valt liet jachtveld in de om streken der stad dit jaar al bijzonder mede. Er zijn veel meev luizen dan algemeen ver wacht werd. Met gevulde weitasch keeren de liefhebbers van het jachtvermaak dan ook telkens huiswaarts. Fazanten komen wei nig voorook patrijzen laten zich weinig zienhet aantal korhoenders daarentegen neemt met elk jaar toe. De maatschappij »Electra" te Amsterdam heeft het plan opgevat, te Baarneen fabriek voor clectrisclie verlichting op te richten. Dit staat vooral in verhand met het. nieuw ontworpen villa-park van den heer Sweris, waarover we onlangs een en ander moe- deelden. Ook bestaat het plan, iu hot Wilhelmina- park daar een wielerbaan aan te leggen, tot liet houden van wedstrijden, iets wat zeer zeker een groote aanwinst zal zijn voor do gemeente. De lieer VV. Vodder, onderwijzer aan de Christelijke school te Burischoton, is in ge lijke betrekking benoemd aan de Chr. school aan de Ma mix-straat te Amsterdam. De aartsbisschop van Utrecht heeft be noemd tot kapelaan te Groningen den zeer- eerw. .1. G. vanSchaik, assistont te Hoogland en in diens plaats tot assistent den zeeroerw. V. Wecninck. Do hofstede »Kouwenhovcn" onder Hoog land, waar eerst een gesticht voor zenuw lijders zou komen, wordt nu ingericht tot hoenderfokkerij. De oudste inwoner van Scherpeuzeel, do heer ij. Sterk, is daar Woensdagochtend in den ouderdom van 93 jaar overleden. In de te Ede gehouden Raadsvergadering is met op éen na algemeeno stemmen be sloten om, evenals Barncveld en Nykerk, voor 1'22 000 doel te nemen in het-kapitaal, benoodigd voor den aanleg van den stoom tram weg Ede—Nij k erk. .llut opnemen van ingezonden stukken brengt niet altijd mede, dat de Redactie onvoorwaardelijk instemt met haar inhoud. Kopij van geplaatste of ongeplaatste stukkon wordt nimmer teruggegeven. Geachte Redactie, Verplicht mij met de opneming van het volgende Ten eenenmale ongegrond is de in sommige dagbladen geuite klacht over fouten in de ofjlcicele trekkingslijsten der Ned. Staats loterij. Niet altijd vertrouwbaar zijn echter de door particulieren meestal in grooten haast opgemaakte en in druk uitgegeven lijsten. Onder dankzegging, hoogachtend, Do Collecteur der Staatsloterij, J. C. LEINWEBER. Amersfoort den 10 October 1890. LIEFDADIGHEID. Tot het geven van inlichtingen aan U e p a r- tementshoo ld en, W ij k b ezo c kers en B e 1 a n g s t e 11 e n d e u zal het Centraal- buroau DINSDAG den 13 Oct., 's middags van vier uur tot kwart vóór vijven, zitting houden in een der lokalen van het Raadhuis. Zij, die op dat uur verhinderd zijn,.kunnen dagelijks tot 12 uur inlichtingen bekomen hij den Secretaris-Boekhouder G. F. MEZGER. Zuidsinijel, 27 d.

Amersfoortsche Courant | 1896 | | pagina 2