Ingezonden. Advertentiên. Kunsttanden f2.50. Gebitten f40. O. RIEM van Regentessen van hot Burgerweeshuis, waarbij zij collectief ontslag aanbieden uit hun betrekking. Na 55 minuten met gesloten deuren be raadslaagd te hebben, deed de Voorzitter, na heropening der zitting, het voorstel om het ontslag te vorleenen op de meest eervolle wyzo 011 onder dankbetuiging. Tevens zal aan Regenten worden gevraagd, wegens liet byzondere van het geval, vijf dubbeltallen in te dienen, waaruit de Raad de nieuwe Regen tessen kan benoemen. I. h. sl. vereenigde de Raad zich met deze voorstellen. Na eenig gehaspel eerst kon men niet tot overeenstemming komen werden nu benoemd tot leden van het stembureau by de verkiezing van leden der Kamer van Koophandel en fabrieken de heeren Wethou ders Celosse en dr. Grooneboom en tot hun plaatsvervangers de heeren Hamers en mr. Prikken. Zy zullen zich dus het eerst kunnen over tuigen ol' de aanzienlyke vermeerdering van het kiezerskorps hier ter stede werke lijk voorziet in een lang gevoelde behoefte. Daarmee was de agenda afgeloopcn, doch de sessie nog geenszins. Immers onder do Ingekomen stukken was een verzoekschrift van mej. S. E. Muller, loerares, of beter onderwijzeres, aan de Meis jesschool, die tot herstel van gezondheid een verlof van O maanden wilde hebben. Het D. B. meende dit request als spoedeischend te moeten aanmerken en had het daarom verzonden aan de Commissie van Toezicht, welke geen bezwaren hadtoch stelde het D. B. voor, het verlof voorloopig slechts voor 8 maanden te verleunen, met behoud van tractcment. Niet zoo gauw was de quoestie z. h. st. urgent verklaard of do heer Visser meende te moeten zoggen, dat, waar zooeven besloten was tot uitbreiding van het personeel aan die school, hij het nu toch wel een beetje erft vond om nu aan een der onderwij zeressen verlof te verleenen. Wie zal de voor ziening betalen Spi'. zal dan ook tegenstem men. De Voorzitter antwoordde, dat de Gemeente die kosten zal dragen. Het zou toch wel wat hard zyn om «Ie ongestelde die kosten te doen dragenhet onderwys zal or niet door lyden. De heer Garjeanne vroeg nog of, als de 3 maanden verloopen zijn, er mogelijkheid be staat, dat het verlof van requestrante ver lengd wordt. De Voorzitter repliceerde, dat het D. B. zich niet verantwoord achtte door aanstonds een verlof van G maanden toe te staanna 3 maanden zal het kunnen oordeelen of verlenging noodig en nuttig is. De Wethouder van Onderwijs merkte op, dat éen geneesheer had aangeraden 2 maan den verlof, een andere eenige maanden, liet D. B. had het juiste midden gekozen eu voorloopig 3 maanden voorgesteld, zooals ook door den Raad word toegestaan, met uitzondering van den heer Visser. Van de ereeniging Flehité was ingekomen een verzoek om voorwerpen van historische waarde, welke bij eenige verbouwing gevon den worden, aan baai' in bruikleen te doen afstaan en daartoe zoo mogelyk bepalingen te doen opnemen in de bestekken der Ge meentewerken. De. Voorzitter meende, dat dit laatste reeds geschied is door de in den regel aangehaalde clausule uit de Algemeene bepalingen der Rijks-voorwaarden, Intusschen werd het ver zoekschrift gerei)' oj eerd aan 13. en W. om uitvoering. De goedkeuring door Gedeputeerde Staten van bet suppletoor kohier dor Inkomsten belasting werd aangenomen voor kennisge ving en het proces-verbaal der driemaande- lijksche kasopneming werd ter visio gelegd. Gedeputeerde Staten hebben een missive ingezonden, houdende aanmerkingen op de gewyzigde voorwaarden der 3' .,°!o leening groot f20500, door (te Gemeente aan te gaan, in welke was vervallen de bepaling dat inschrijvingen lager dan 07°/0 niet zouden worden aangenomen. Het D. B., na urgentie dezer zaak bekomen te hebben, stelde voor 08% te fixeeren. wijl het geld zoo duur is, wenschte de heer Croockewit 97% to zien vastgesteld, terwijl de heer Gerritsen meende, dat men evengoed 08 als 07 kon stellen, wijl men tóch geen geld zal krijgen. En zoo werd besloten vast te stellen 07% echter met tegenstemmen door de heeren Visser, Hamers, Celosse, Van Esveld, Van Boek en dr. Groeneboom. Daarna werd de zitting om 3.25 gesloten. Aan ds. J. J. de Visser, predikant bij de Geref. kerk A. hier, is op zyn verzoek na 40-jarige Evangeliebediening, eervol emeri taat. verleend. Ds. De Visser was achtereenvolgens pre dikant te 's-Gravendcel, Amsterdam, Haar lemmermeer, Bodegraven, Den Helder en sedert 0 April 1870 in deze gemeente. De heer Hicnsch, van Veenendaal, hoont aanstaanden Zondag vóór te gaar. bij ue godsdienstoefening in de Gereformeerde kerk J3. hier. Do keurmeester der visch verzoekt ons mee te doelen, dat de keuring voortaan des ochtends om 9 uur aanvangt. Vóór dien tijd koope men dus liever geen visch, omdat inen dan niet zeker kan zijn, goede waar te krijgen. Dr. P. II. Bolderman, leeraar in de La- tynsche taal en haar letterkunde aan het Gymnasium hier, is benoemd tot leeraar in dè oude talen aan het Gymnasium te Delft. Den heer J. C. F. Prikken, leeraar aan de Hoogere Burgerschool hier, is andermaal de onderscheiding te beurt gevallen, benoemd te worden tot, lid der commissie welke be last is met het afnemen der examens Middel baar Onderwijs in de wis- en natuurkundige wetenschappen, de zeevaartkunde en de han delswetenschappen. De heer A. van der Linde, onderwijzer aan de openbare Lagere school 3e soort aan de Beekstraat hier, staat op de voordracht voor Hoofd der openbare Lagere school te Alblasserdatn. Evenals in vorige jaren organiseert de vorecniging «Liefdadigheid" tegen einde Janu ari weder een tentoonstelling van voorwerpen van nut of smaak, door werklieden in hun vrijen tyd vervaardigd. Maar ook op andere wijze wil zij trachten voor hen, die om ondersteuning bij haar aankloppen, hot grievende «krijgen" zooveel mogelijk te ontnemen en daartoe op de eene of andere wyze een werk verschaf! ing in het leven roepon. Waarin die werkverschaffing zal bestaan, is nog niet uitgemaakt, doch in geen geval zal zij de plaatselijke industrieën mogen be- nadeelen. Aan een commissie is thans opgedragen de mogelijkheid en den aard eener werk verschaffing te overwogen en dan het Cen- traal-bureau der veroeniging te dienen van advies. Tot leden dier commissie zijn benoemd de heeren.' G. F. Mezger, P. J. Frederiks, G. Prins, T. van Daal en li. van Achterbergt). Nu de kermisweek weder nadert, hebben prof. Valeton, de heer Bolderdyk en de leden der Chr. Zangvereeniging «Door Vriendschap Verbonden" zich wederom opgemaakt om door gezellige avondjes in De Zaaier velen terug te houden van drankmisbruik en andere ongerechtigheden, aan welke de kermistijd hier helaas zoo overryk is. Ook de Chr. Jongelingsvoreeniging «Psalm 110:9", gesteund door de Chr. Zangvereeni- ging «Looft den Heer", en de Reciteerver- eeniging «Natuur en Waarheid" heeft voor die dagen anti-kermisvergaderingen georga niseerd, aanvankelyk op de eerste vier avon den der week. De bidstond op Maandagavond zal geleid worden door ds. P. J- van Melle, van Nijkerk. De daaropvolgende drie avonden zullen gezellig worden doorgebracht met muziek, zang, voordrachten en lichtbeelden. Te bestemder tyd zullen door aanplakbiljetten de werkzaamheden van eiken avond worden gepubliceerd. Morgen of overmorgen zullen tal van stad- genooten een uitnoouiging ontvangen om aanstaanden Dinsdagavond tegen 8 uur in dc groote zaal van Amicitia te komen en en daar een en ander te hooren aangaande de «Alliance franpaise". De bijwoning dier vergadering verbindt tot. niets en kost evenrrnn iets. Wie dus eenig belang stelt in de zaak, om zicbzelven of zijn kinderen en wie zou dat niet? ga daar even neen; ook hij of zij wiendoor een overigens geheel onwillekeurig verzuim aanstaanden Zaterdag nog geen uitnoodiging mocht zijn geworden. Dezulken kunnen daar toe een biljet te onzen kantore doen afhalen. Het winterseizoen zet zich, althans voor dc liefhebbers weer goed in. Den 3 November geeft het opera-ensemble Cospi hier weer een uitvoering in Amicitia', den 17 November zal Chrispijn's tooneel- gezelschap optreden voor ue Garanton-ver- oeniging met het successtuk «Op manoeuvre"; den 19den zal Madame Thenard een con férence houden. Elk wat wils dus. Van de Garanten-vereeniging gesproken we kunnen met zekerheid meeaeelen dat 15 December voor haar optreden de Rot- terdamsche Tooneelisten, onder directie van Le Gras en Hdspels, in Januari het gezel schap van Chrispyn en in Februari de ar- tisten van den Tivoli-schouwburg te Rotter dam. Welke stukken in deze drie laatste voorstellingen zullen gegeven worden, is na- tuurlyk nog niet bekend. Aan de weinige hier ter stede nog over gebleven oud-strijders van 1830 is uit het «Fonds tot ondersteuning van den gewapen- den dienst" f lu uitgekeerd. «Zy kunnen zich daarvan ten minste, bij de nadering van den winter, een verwarmend kleedingstuk aanschaffen," zoo heet het. De oud-strijders in België hebben sinds lang een behoorlijk Rykspensiooii. De in werking treding van de nieuwe re geling omtrent de voeding der militairen van Rijkswege is bepaald op 1 November a. s. Bil het Departement van Oorlog is een maatregel in overweging om de .Ier soldaten niot ineer door do «>mpag- nieswoschbaxen, doch machinaal te doe wassclien. De betrekking van daardoor overbodig worden, in velband met den voorgenoi ten maatregel is daarom be- oaald, dat de waschbaten. wier diensttijd intusschen ton einde loopt, aich voor geen langoren tyd dan voor een jaar opnieuw mogen verbinden. In verband met dTbij het otficierekorps van het 5o regiment infanterie gedane nieuwe benoemingen zijn bij de bataljons h e m 'garnizoen ingedeeldluitenant J. E. Mul bij dc 4e Compagnie le Bataljon, LH. J- Kectell by 1 C. 2 B., 1. J. Kooiman by 2C. 2 B, I. A. J. Valewink 2 C. 3 B., 1. H. J. Offerlmus bij 4 C. 3 B., en 1. C. L. van En- schut hij 2 C. 4 B. Luitenant-kwartiermeester M. A. Pont wordt werkzaam gesteld bij liet tie bataljon. Overgeplaatst zijn luitenant II. I'. urn, naar 1 2 R.. 1. J. R- L. Jans naar SIC. 3 R, 1 G, K. Miiller naar -1 G. 4 IJ. en i, L Schutte naar 1 C. t II. en, met ingang van 2 Januari, I. N. G. van Geinert naar 4 C. 1 13. en 1. P. Donk naar 1 C. 1 D. Het aantal vrijwilligers voor het Reserve kader bij liet 5e regiment infanterie is nader bepaald op 70. De milicien sergeant W. van Goinga, van het 5e regiment infanterie hier, is toegelaten tot een vrijwillige verbintenis in den graad van sergeant by het korps. Milicien J. Hofman, van het 5e regiment infanterie hier, is wegens lichaamsgebreken in en door den dienst onstaan, gepensionneerd voor den tijd van éen jaar, mei 1200. Luitenant J. H. W. Dangerman Grootepas, van het 1e regiment veld-artillerie bier, is op zijn verzoek overgeplaatst hij het wapen der Kon. mareschaussee en komt in garnizoen te Leeuwarden. De levering van ligstroo ten behoeve van het garnizoen Amersfoort is door den Minister van Oorlog gegund aan den min sten inschrijver, den heer F. 13. Poort, te Amsterdam, tegen den prijs vanf24de 1000 Kilo. Het wasschen der linnen goederen is even eens toegewezen aan den minsten inschrijver. De Rechtbank te Utrecht veroordeelde J. van der (3. en A. W. wegens diefstal van kippen, ten nadeeie van O. bier gepleegd, tot 0 maanden; H. M. van N. wegens dief stal van twee strijkbouten, een broche, een zakdoekje, enz, ten nadeeie van andere stad- genooten, tot 0 weken; en eischte tegen A. v. S. wegens verzet tegen een arrestatie, 14 dagen en tegen den velo-kanibaal G. S. die, zonder eenige aanleiding een militair die op een rijwiel door de stad reed om wierp en hem bovendien met een steen op het hoofd sloeg, eveneens 14 dagen gevan genisstraf. De heer J. Huibers, sedert Februari 1883 hoofd der school te Hamersveld, heeft ont slag uit zijn betrokking gevraagd en zal zich metterwoon te Utrecht vestigen. Ds. G. van der Giesen, predikant bij de Ned. Hervormde gemeente te Leusden, is beroepen te Colijnsplaat. Het opnemen van ingezonden stukken brengt niet altijd mede, dat do Redactie onvoorwaardelijk instemt mot hun inhoud. Kopij van geplaatste ol'ongeplaatste stukken wordt nimmer teruggegeven. Geachte Redactie, In een gemeente van ons vaderland is een vereeniging gevestigd, die rechtspersoonlijk heid bezit. Sinds tal van jaren wordt door haar uit zeker perceel grondeigendom of woonhuizen,zulks doel hier niets terzake een som van vier guldens geheven en ook getrokken. Wat gebeurt? Het perceel ver andert van eigenaar en wordt thans bezeten door van elkander onafhankelijke personen, die elk een gedeelte in eigendom hebben. Ten einde in het bezit te komen van de haar verschuldigde vier gulden, vordert thans de Vereeniging van elk der tegenwoordige eigenaars t wee gulden. Dat is volgens Hart jes eerlijk gedeeld. Men is echter slecht te vreden over die vrij eigendunkelijke en willekeurige handelwijze der Vereeniging. Men zegt, dat de Vereeniging wel recht heelt om vier gulden uit dat perceel te hellen, maar men ontkent ten stelligste, dat de Ver eeniging twee rechten heelt, een recht op twee gulden, cn nog een recht op twee gulden. Zoolang die Veroeniging bestond, heeft zij éen enkel recht gehad lot helling van vier gulden, maar nooit heeft zij twee rechten tot heffing van twee gulden bezeten. Onderstel eens, dat elk der beide tcgen- woordige eigenaars goedvond om van hun eigendom een gedeelte aan een derde te verkoopen zou dan de Vereeniging de macht hebben om haar recht op vier gul den tc veranderen in drie rechten, elk van 1,3378 gkl Onderstel, dat er zich een vierde eigenaar opdoet, dan zal de Vereeniging pd zonder twijfel een vierde recht bij instellen Dan viel (1e verdeeling gemakkelijk: elkeen gulden. Daar valt nog meer te zeggen. Met dit weinige stellen wij ons echter voor dit oogen- blik tevreden. Dc kwestie is niet van belang ontbloot Verliest een Vereeniging of persoon, zijn recht op heffing van een kwitantie, als het bezwaarde perceel in twee of meerdere Ge deelten gesplitst wordt Het geval doet zich meermalen voor. Is er bij de Wet niet in voorzien boe te bandelen? Onder dankbetuiging voor de opneming hoogachtend, Uw d w. X. LUST van ONBEKENDE BRIEVEN vepl zonden uit Amersfoort en arrondissement geadresseerd aan onbekenden over de tweede helft van September 1890. Wed. BruntAmsterdam. Holleman G. C. van DamAnkeveen. M. v. d. Bosch's-Gravenhage. F. van BunnikHaarlem. B. KraaikanapSoesterberg. Wed. T. Roozeboom K. van Es Briefkaarten. J. M. GoesAmersfoort. J. BlankwattHaarlem. Buitenland. H. M. van Essen Honnef. Rechthebbenden vervoegen zich aan het Postkantoor. BURGERLIJKE STAND VAN AMERSFOORT. GEBOREN 7 Oct. Jannetje, d. en Matthijs, van Hendrik Tamminga en Sophia Raven horst. 8 Oct. Arie, z. van Hendrikus Jan Bakker en Aartje Verwey. 9 Oct. Louisa Theodora, d. van Willem Johannes van de Wijngaard en Willemina Terrnaten. 12 Oct. Aaltje", tl. van Hendrik Leeninga en Cornelia Lot/.. Geertruida, d. van Steven Hartogs- veld cn Alijda de Wijs. 13 Oct. Engcle, z. van Engele Bouwmeester en Cornelia Pot hoven. Timotbeus Hendrikus, z. vanGijs- bertusde Jager en Willemijntje Driessen. 14 Oct. Alijda, d. van Gerardus Rommel's en Dirkje Pommer. ONDERTROUWD: 8 Oct. Hendrik Sie- brand en Johanna de Wit, Jan Wellerd en Martina Mieris. Gerrit Gerritsen en Petronella van Garderen. OVERLEDENGOct. Karei Anthonie Ruij- tink 1 (1. 7 Oct. Henri van den Heuvel 1 m. 10 Oct. Johanna de Graaf 60 j. wed. van Wouter van Nieuwenhuizen. 15 Oct. Een levenl. nnng. kd. m. g. van Fennetje Renes. Voorspoedig bevallen van een ZOON M. DRIESSEN echtgerioote van GIJSBERTUS dr JAGER 13 October 1800. Voor de vele bewijzen van deel neming-, onder vonden bij hetoverlijden van onze geliefde Moeder en Behuw- moeder KV ERA RD A UATHARINA van de KLASHORST, Weduwe van den heer JAN van BURGSTEEDEN, betuigen wij onzen oprechten dank. F. J. van BURGSTEEDEN. W. van BURG STEE DEN- Pont. 13 October 1896. OPERATIËN ZONDER PIJN. SPREEKUREN: Maandag en Woensdag van ill277a l,ur en Vrijdag van 10—272 uur. ZUIDSINGEL 259, b,'d VA HKENSMAIiKT. AMERSFOORT. Voor spotprijs TE KOOP een goed onder houden OFFICIERS-B UZ ADEL met beugels, singels, beugelriemen en dekje, uitnemen^ geschikt voor den a. s. rijcursus voor H.il- officieren van onbereden wapens. 'fo bevragen St. Andriesslraat No. 17. J" :il'u plaatsen vanNederlaw worden tegen hooge provisie gevraagd voor don verkoop van een winstgevend ei net artikel. Inlichtingen onder letter J. aar. het Nederlandsch Advertentiebureau, Sloter- straatweg E. 257, Sloten (N.-IL).

Amersfoortsche Courant | 1896 | | pagina 2