Maandag 19 &ËS October 1896 No. 4607, 46e Jaargang. Stadsnieuws. Wantrouwen. 9) CÖSl'l KOUT. Uitgave firm a A. H. VAN OLEEPF te Amersioort, Verschijnt Maandag- on Donderdagnamiddag met gratis Zondagsblad. Abonnement por 8 maanden 1.— Franco per post ƒ1.16. Abonnement alleen op hot Zomlngsulud voor Amersfoort 40 et., voor hot binnonhind 60 ct. 1101 3'u!lR')den- Advortentiön .1—0 regels 00 et,; elke regel moor 10 et, Oroote lettors naar plaatsruimte, Legale-, oiheieelo- en onteigeningsadvort, por regol 16 et. Reclames por rogol 26 ot, Afzonderlijke nummert 10 cent, Dienstaanbiedingen en nanvragon, uitsluitend voor- en botroffendo den werkenden stand, van minstens 5 regol», In hot Zondagsblad, per regel 5 oent. Bg advertontiëu van buiten do Btad wordon du incassoorkoBton in rokoning gebracht. Bureau KORTEORAOHT56 Tolophoon 19. kennisgevingen. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien art. 5 dor wet tot regeling van den kleinhandel in sterken drank en tot beteugeling van openbare dronkenschap; Brongen ter openbare kennis, dat een verzoek schrift om vergunning tot verkoop van sterken drank in bet klein bij hen iu ingekomen van JOHANNES EEKHOUD1' wonende to Amers foort in bot perceel „de Keizerskroon," staande aan den Hof, wijk F. no 332, te Amersfoort. AMERSFOORT, den 15. October 1896. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgoraeester,' F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secreteris, W. L. SCHELTUS. nationale" militie. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien hot besluit van den heer Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, van den 21. September 1896, No. 1 N. M. en S. (Provin ciaalblad No. 89), Gelet op het bij art. 1 letter i, der wet van den 4. April 1892 (Staatsblad No. 56) tijdelijk gewijzigd art. 27, alsmede art. 28, le lid, der wet van den 19. Augustus 1861 (Staatsblad No. 72), benevens artt. 20 en 21 van het Koninklijk besluit dd. 8 Mei 1862 (Staatsblad No. -16) Doen te weten, dat de loting der voor de mili tie ingeschrevenen, behoorende tot de lichting van 1887 in het gebouw AMI0ITIA, aan liet plantsoen, tusschcn de Utrechtse he- en Arnhem schep oorten alhier gelegen, zul geschieden op Dinsdag den It. November 188(1, aantevangen des namiddags te TWEE UREN, voor de ingeschrevenen wier geslachtsnaam begint met de letter A tot en met 15, en op Woensdag den 4. November 1896, des voormiddags 10', s uur, voor do ingeschrevenen wier geslachtsnaam begint met de letter F tot en met Z. En voorts, dat op Woensdag, den 11. en Zater dag den 14. November aanstaande, telkens van 's vooriniddags 10 tot 2 uur des namiddags, door of vanwogo de lotelingen (gesteund door twee getuigen) bij den Burgemeoster ten raudhuizo aanvraag kan geschieden voor do getuigschriften, vermeld in de 2e en 3e zinsnede van art. 23 der wet, ter bekoming van vrijstelling wegens broederdienst, of op grond van to zijn ecnigo wettigo zoon (zonder óen of meer halve broeders te hebben); luidende vermeld art. 53 in zijn geheel als volgt; „Om vrijstelling wegens eigen militairen dienst „of dien van broeder? te verkrijgen, moot wen „overleggen een paspoort of ander bewijs van ,;ontslag, een uittreksel uit hot stamboek, of een „bewijs van werkelijken dienst." „Ter bokoming van vrijstelling wegens broeder- „dionst moet men bovendien overleggen eon ge tuigschrift van den Burgemeester, waaruit het Feuilleton. „getal zonen tot hot gozin behoorende blykt." „Vrijstelling als cenige wettigo zoon wordt „verleend op overlegging van een getuigschrift „van den Burgemeester, waaruit blijkt, dut men „eonige wettigo zoon is." En art. 21 van aangehaald Koninklijk besluit: „Het bewijsstuk, vermeld in de eerste zinsnede „van art. 53 der wet, wordt ten minste tien „dagen vóór den dag (den tweeden Muandag in „December) waaropdo eerste zitting van don Mili tieraad wordt geopend, ingeleverd bij den Bur gemeester der gemeente, in welke de lotoling^ „die vrijstelling verlangt wegens eigen militairen „dienst of dien van eenen broeder of broeders, „voor de militie is ingeschreven." AMERSFOORT, den 16. October 1896. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester,. F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SCIIELTUS. Ds. G. Mans velt, beroepen predikant bij de Ned. Hervormde gemeente hier, zal in December zijn intrede doen, doch stellig niet op den Oden, gelijk door andere bladen werd gemeld. Aanstaanden Donderdag hoopt, gelijk we reeds voor lang meedeelden, ds. D. P. M Graswinckel zijn 25-jarige ambtsvervulling- als predikant hier ter stede te herdenken. Donderdagavond om half zeven zal ds. De Bruin, van Apeldoorn, optreden voor de Chr. Gereformeerde Gemeente in de bovenzaal van Volksheil. Bij de Vrijdag gehouden najaarsschouw over de wegen is gebleken, dat de weg van den straatweg naar Hoevelaken tot de .bolstede van G. Hooijer aan den Koedijk en van daar tot de hofstede van E. van Leijenhorst, in zoodanigen slechten toestand verkeert, dut herstelling daarvan zeer nood zakelijk is. De jaarlijksche inspectie over de hraml- bluschmiddelen heeft Vrijdag door den op- perbrandmeester, den heer D. van der Werf, mot het collego van brandmeestei-s plaats gehad Alles bevond zich in zeer goeden staat. Ter Zaterdag gehouden Paardenmarkt waren aangevoerd 200 stuks, waaronder 20 veulens n 30 hitten. Men besteedde voor paarden van 1'80 lot 400; voor veulens van 170 tot f180; voor hitten van 1' 40 tot f420. Bij afwezigheid van huitenlandsche koop- lieden was de handel niet vlug. Vrij naar het Duitsch. Martin voelde zich niet minder gekrenkt. Hij fronste zijn voorhoofd en mengdo zich zóo in hot gesprek, dat Tem pi in de schrik om het hart sloeg. Hij wist, dut Martin zeer prikkelbaar wai zeer driftig kon worden en trachte daarom dade lijk in te bindenhij bad het zoo erg niet be doeld en de aanwezigen waren natuurlijk ge heel uitgesloten, enz. enz. enz maar de prettige loon wilde dien avond niet meer terugkomen. Allen voelden zich gedrukt, de oude juflrouw Sand alleen nietzij had maar voortdurend ge geten en gedronken en bijna niets bemerkt van hetgeen om haar heen gebeurd was. Toen zij van tafel opstonden en zich naar den tuin begaven, ging Martin naar Nelly toe en zeide tot haar; „Ik weet, wat jo denkt;je hebt voorgenomen, een einde te maken aan jo om gang met Templin." Nelly keek naar de kiezelsteentjes op het pad en zeide„Ja, zoo gaat het niet langer, hoezeer het mij ook spijt." „Och, doe dat toen niet," hernam Martin op dringenden toon. „Kom ten minste morgen nog." Nu keek Nelly hem met verbnzing aan. „Ik heb jo iets te zeggen, iets gewichtigstoe, kom morgen nog. „Ik zal komen," antwoorde Nelly. En zy gin gen zwijgend verder. Bij hot afscheidnomen zeide Templin tot de dames: „Welnu, tot morgen! Dan verwacht ik u op den gewonen tijd." Asta durfdo niets zeggen. Zij keek vragend naar Nelly. „Die dwaze geschiedenis van zooeven," ver volgde Templin, luid lachend, „is toch vergeton en vergeven? Niet witnr, gij komt morgen? Ik heb bij Burchiu-dt al prachtige kreeften be steld." Het gezicht van moedor Sand klaardo op. Zij deed haar mond open en dicht, alsof zij do kreeften reeds proefde. „Dus tot morgen, op het gewone uur," zeide Nelly kalm. Asta's oogen begonnen te schitteren zij drukte haar vriendin de hand. Toen Templin den trein hoorde vertrekken, lachte hij zeer voldaan. „Wat een beweging I Maar dat kennen wij Hoewel, met Nelly moet ik misschien wat voor- tiger zijn." De oude Jctto, die vijftien jaar bij den over leden president had gediend, met hom naar Wannsee was verhuisd en daar den vrouw van den houtvester Stolpe Waa geworden, en ook nu nog als vrouw Stolpo de huishouding waarnam voor de heide broeders, was niet wei nig verwonderd, toen Martin haar don volgendon dag zeide, dat zij onder den ouden lindeboom de koffietafel voor zes personen moest dekken, dat zij taarten moest koopen, bloemen op tafel zetten en alios zoo keurig mogelijk in ordo brengon. Onze hooggeachte stadgenoot prof. J. J P. Valeton zal aanstaanden Donderdagavond te Zeist spreken over Geheel-onthouding. Belanghebbenden maken we opmerkzaam op de in dit nummer voorkomende kennis geving van den hoor Directeur van het Post kantoor met betrokking lot do Rijks Post spaarbank. Waarom zouden ook de dames morgenavond niet naar Amicitia gaan, ter bijwoning van iio vergadering der «Alliance Krunyuiso "1 Juist voor hen heeft do Alliance zooveol aangenaams en juist zy kunnen zoo goed heoordeolen welk nut do Alliance kan stich ten voor hun kinderen. En de onderwijzeressen mogen hot aller minst ontbreken. Nog eens: de bijwoning der geheel kos- telooze vergadering verbindt, tot hoegenaamd niets. Evenals in Volksheil on in de Zaaier, waarover een Ingezonden stuk in dit nummer, zullen ook in het Militair tehuis aan de Beek straat gedurende de volgende week kermis- vergaderingen worden gehouden. Den 5 November zal in het »Nut" hier als spreekster optreden mevr. Anna Rüssing Sablairolles, uit Amsterdam. Na ruim 51-jarigen dienst, van welke 33 h(j de voormalige Rliijn-spoorweg maat schappij, is op zijn verzoek mot ingang van l November eervol ontslag verleend, met toekenning van pensioen, aan J. Septer, por tier aan do wachtkamer le en 2e klasse van het Contraal-station hier. In zyn plaats is benoemd K. Bierling, por tier aan de wachtkamer 3e klasse, die weer is vervangen door H. van den Brink, portier aan het hek, in wiens plaats benoemd is J. P. Cornelissen, stations-besteller. Van don trein der Ned. Centraal Spoorweg Maatschappij welke 's ochtends om 0.55 van hier naar Zwolle vertrekt, derailleerde Za terdagochtend de voorste bagagewagen dicht bij het station Harderwijk, terwijl do trein gelukkig reeds minder snel reed. De locomotief bleef op de rails, doch dc bagagewagen werd zwaar en de daarop volgende twee gemengde rijtuigen en het postrijtuig in mindere mate beschadigd. In den bagagewagen bevonden zich do Ilot, kostte haar niet voel hoofdbreken om te raden, wie de gasten zouden zijn, die verwacht werden. Nelly had dien nacht weinig geslapen en zjj ging dezen keer lang zoo kalm niet naar Wann see uls naar gewoonte. Zy merkte ook dade lijk op, dat Martin slechts mot mooito zijn ont roering ondordrukto. Onder voorwcndaol, dat zij zich niet wel gevoelde, hield rnon eerder op met tennissen dan op andere dagen. Martin had do dames vorzooht, by hom koffie te willen drinken om dan meteen zijn een voudige woning te loeren kennen. Van al wat in de laatste weken was voorge vallen, wist Godfried niets bepaalds. Alleen had hn tot zijn grooten spijt opgemerkt, dat tus schcn Martin en den rijken buurman een op vallend drukke omgang was ontstaan, die hem in elk opzicht minder verkieslyk voorkwam. De scènes met zijn broeder op dien warmen dag in Juli evenwel stonden nog levendig in zijn horinnering, en juist nu, torwyl hij voor de vervulling van zijn treurige ambtsplicht over do besneeuwde volden naar Wannsee Bpoorde, doemden dio droevige gebeurtenissen levendiger dan ooit voor hem op. Toen hud hij voor hot, laatst zijn brooder gezien on gesproken. Op dien dag in Juli was hij, zonder iets to vermoeden, op den gewonen tijd thuis gekomen, Tot zijn grooto verbnzing vond hy vrouw Stolpo druk bezig mot do grooto tftfol onder don lindeboom zoo feestelijk te dekken. Zy had hom dot hooren komen on kromp ineen van schrik, toon hij haar op zijne gewone bedaarde wijze toeriep: „Wat betoekènd dat nu? Wordt hier «en ver loving gevierd?" hoofd-conducteur Van Rooy, de oudste der Maatschappij, oen conducteur-pak meester en de conducteur Wildschut. Do pak moester, vader van 5 nog jonge kinderen, werd on middellijk gedood, do beide anderen werden zwaar gewondVan Rooij is dos middags naar het St. Andreas-gesticht te Utrecht vervoerd on Wildschut kon, na in het Hos pitaal te Harderwijk verbonden to zijn, gis termiddag naar zyn huis geleid worden. Beiden zyn thans redelijk wel. Do passagiers krogen geen noemenswaardig letseldo dienst ondervond geen vertraging on do matorieele schade is botrekkolljk gering, Dit is hot ooi'ste ongeval met doodelljken alloop op de lijnen dei1 Centraalspoor. Door de politie is proces-verbaal opge maakt tegen R. S., huisvrouw van 41. L., wegens net verknopen van sterkedrank zondei .aartoe vergunning te hebben, on tegen J. F. wegens overtreding van de Ar beidswet. Een bekende norsoonlijkheid hier ter stede, meer bekend als Hendrik den Dooie, was do vorige wook weer eens in kennelyken staat. Na o. a. in do Muurhuizen tegen allerlei levenloozo voorwerpen georeerd te hebben, kwam liy in do Niouwstraat te vallen en brak daardoor voor do derde maal een been. De politie ontfermde zich nu over hem on bracht hom nuar het Nachtwachthuisje vanwaar hij, nadat dr. Schreuder de oerste hulp had verleend, naar liet Aldegonde-gast- huis werd vervoerd, waar hy voor rekening van do Gemeente wordt verpleegd. Dc janrlijkscho schietwedstrijd der dd. Schutterij hior zal aanstaanden Woensdag middag van 2 tot 5 uur gehouden worden op hot schletterrein op de Leusderhelde. Er zal geschoten worden op 150 M. staande uit de vrije hand, compagnies-gowijze, ter wijl allo schutters in categorieën zullen ver doold worden uls a. 1111. officieren en kleine Staf afzon derlijk. b. Onderofficieren, die gedurende den zomer do vrijwillige schietoefeningen heb- bygewoond, alsmede do scherpschutters. c. Onderofficieren en manschappen, die de zomeroefTeningen trouw hebben bijge woond. Voor de verschillende categorieën zyn door den majoor-commandant gelden be schikbaar gestold t,ot aankoop van prijzen. Vrouw Stolpo groette Godfried «enigszins ver logen, alsof zij op oen misdaad betrapt weid, maar zy herstelde zich spoedig on herhaalde met een ontzetting, dlobjjna min hot bolaohlijke grensde „Een verloving? Dat ontbrak or nog maar aan I" „Waartoe dient dan al die rommel?" vroeg Godfried vorder. „Dio taarten? Jo weet toch wol, dat ik niet van taart houd. En bloemen zie ik ook liever in den tuin dan in oon vaas. En al dio kopjes? Ik tol er wol zes. Wy zijn toch irnmors maar mot ons beidon, mijn broeder en ik." „Er konion gaHten," zeide vrouw Stolpe met byzondoron nadruk. „Heeft Martin gasten genoodigd?" „Dat geloof ik wel." „Waar iu hij dan?" „Nutuurlyk hiernaast," antwoordde vrouw Stolpo mot zekere minachting. „Zy spelen met don bal." Godfricd's gelaat betrok. Hy wierp mot een knorrige beweging zijn portefouillo met neten op non stool en logde er zijn hoed op. Hij doea couigo stappen en bleef toen voor do ondo getrouwe staan. Op bijna bezorgden toon zeide hy „Ik zal jo eens wat «eggen, mijn goede, oude Stolpe; dio goheele geschiedenis bevalt my vol strekt niet; dio buren evenmin als die omgang" „Ja," zeide vrouw Stolpo zuchtend, „vroeger was hot hior boter, dat moot ook ik erkennen I Toon loefden wy hier zoo rustig, muur nu Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1896 | | pagina 1