Stadsnieuws. Binnenland iu alle «looien geschikte woning legen een billijken huurprijs kon bekniuon, juichte de werkunin dat edel streven van harte toe. Het toch bewees, dal het bestuur van don Hond goed op de hoogte is mot de A morefoortsche toestanden betredende de woningen «les werkman», gtjtuige ook het schrijven van den Voorzitter des Bonds in het vong nummer van dit bind. Want niet alleen, dat er dringend be hoefte is aan meer doelmatige werkmanswoningen, maar zelfs zijn er woningen in vele opzichten on geschikt, doelt door sleur of gewoonte als doelmatig gestempeld, en in even z. g. fatsoenlijke buurten staande. Een knap werkman hier, al is zijn draag kracht volgens het bestaande loon haast niet toe reikend, wil graag van f 1.25 tot f 1,50 per week be talen om een knappe woning te hebben. Maar die zijn er verre van een voldoend aantal in of bij do stad to vinden. Wat een teleurstelling was het dan ook toon het gerucht waarheid bleek te zijn, dat de stichting ver rijzen zou op do holling van den Amersfoorlschon Berg, ongeveer 20 minuten van de stad. Hierdoor gaat toch, naar de bescheiden meening van ondor- gotcekendon, het schoone doel om den werkman een meer dool matige woning te verschaften geheel Om meer dun éen reden verliest hel door den te grooten afstand de aantrekkelijkheid voor den ambachtsman, maar als hoofdzaak kaïi genoemd worden de onmogelijkheid in den middugsehnfltijd, die bijna algemeen l uur bedraagt, dat eind te bc- loopen. We twijfelen niet of de woningen zullen \vol huurders vinden, en nette ook, maar onder die genen «lie óf geen bepaald beroep uitoefenen óf wier beroepsbezigheden mede brengen, dat zij wonen kunnen waar zij willen. Juist, de ambachtsman, die er bet meeste behoefte aan heeft, is niet gehaat. In tegenstelling van den raad door oen iuzeuder iu het vorig nu minor gegeven om bij cene andere gemeente de stichting te doen verrijzen, sproken wij, overtuigd van do dringende behoefte, den weiiBOh uit, dal hot bestuur van den „Oranjebond," zoo hot nog eenigszins mogelijk is, een ander terrein kiczo meer in de onmiddellijke nabijheid van Amersfoort, dat er ook wol te vinden is en de Amorsfoortsclie werkman zal dankbaar zijn. Dat „Patrimonium" zich niet eer in «leze liet. hooren. kwam doordien de vrees bestond, dat het ongevraagd qdvies van den werkman weinig geteld worder U dnnkzeggeml voor de plaatsruimte, Het Bestuur van „Patrimoniun .1. van den Brink. Voorzitter D. Moester, Secretaris. Ds.S. Lulofs, Doopsgezind predikant te De venter, hoopt aanstaanden Zondag vóór te gaan bij de godsdienstoefening in de Remon- strantsclie kerk bier. Bij den dienst in kerk B liier hoopt dien dag vóór te gaan de heer Koopsen, van Harderwijk. De Heer J. W. van Achterbergt) Jr. is benoemtl tot onderling bij de Ev. Luthersche gemeente hier. De intercommunale telephoondienst. voor publiek verkeer van Amersfoort met Uitlui den. Amsterdam, Zaandam. Haarlem, /.and- voort, 's-Gravenhage, Schiedam, Maassluis, Ylaardiitgon, Rotterdam, Dordrecht, Arnhem, Baart). IVtissum, Utrecht, Hilversum, Gronin gen. Nijmegen en Leitien is, met machtiging van den Minister van Waterstaat, gister ge opend. Door liet bestuur der Anna Paulowna- Bewaarschool is in de plaats van mejuffrouw H. M. Schermer, aan wie op haar verzoek met. ingang van 15 Februari e. k. op de meest eervolle wijze ontslag is verleend, tot onderwijzeres benoemd mejuffrouw P. A. Boor, thans onderwijzeres aan «Ie Fröbelschool te Rotterdam. Den 22 December a. s. zal het «40 jaar geleden zijn, dat «Ie lieer W. Frans, thans griffier van den Burgerlijken stand, werd benoemd tot ambten ;ar ter Secretarie van de gemeente Amcr-ibort. Onze stadgenoot •l->' heer li. Fortuin, surnumerair hij tie Ned. Centraal Spoorweg Maatschappij, heeft met gunstig gevolg af gelegd het examen voor stations-klerk Be klasse bij die Maatschappij. Door den Minister van Oorlog is aan A. Wagenaar hier toegewezen de levering der aardappelen ten behoeve der soldaten-me nage van de cavalerie te Zutphcn, tegen den prijs van f2.10 per Hectoliter wegende GO Kilogram. Den 23 dezer zal in het mooie lokaal des heeren Dumoulin, aan het Havik bier, een voortnrnersles gehouden worden, uitgeschre ven door het midden-gewest van het Neder- landsch Oymnastiek-vurboml, onder leiding van den heer G. A. van Dijk, gymnastiek- i onderwijzer te Baarn. Een bekend Utreehtwh tandarts en een stadgenoot, die zijn naam verbergt onder 'net pseudoniem „José Orocbetlüs", bobben een nuttigen arbeid verricht door, naar aanleiding van een dergelijk in Duitscli- land verschenen werkje, een zeer lezenswaardig j boek te sehrjjven. dat ten titel heeft „De tand- j heelkundige raadgever." Deze geestig geschreven kwartijn beval tul van 1 nuttige wenken en zul, nu er hoe langer zoo meer werk geiixjffit wordt van de verzorging dor tanden, i zeker vee! h-wrs vinden. Ieder kan dit bock gebruiken. Vele oudcmullen bet voor ziciicelven en voor hun kinderen koopon tandart «en en nrtuen zullen het gaarne in hun wachtkamer leggen, omdat de strekking van het boek ook in hun belang ia. Een vergelijk! ig met de duiteche uitgaaf kan bijna niet gemaakt worden; deze bevat 8 plaatjes, de Kederlanduche Oi». «Ie overige 61 zijn van een Nederlandsehc teek» naarverscheidene coupletten die op Nederland l.üi'kkiiig hebben, komen na tuurlijk in de duitache "«litic niet voor. Het is op I zwaar papier gedrukt keurig uitgevoerd en kost J in een net bandje toch maar fl.25, zoodnt ook de prijs ook wel niemand zal afschrikken, die eens weten wil wat hij al zoo kan doen vóór hij, half razend van kiespijn, heul zoekt bij den tandarts. Te Brussel bestaat sedert eenigen lijd een vereeniginc, genaamd »het werk "Ier blaadjes tin." Op alle scholen worden door de kinderen verzamelingen aangelegd van «zilverpapier" (dat eigenlijk dun uitgeslagen tin is), tlesschendopjes, oiule blikjes, oud- lood en koper, verfspuitjes en dergelijke die rommel wordt door onderwijzers eu onderwijzeressen in ontvangst, genomen, met behulp van enkele oppassende leerlingen gesorteerd, en verkocht; de opbrengst wordt, voor een of ander liefdadig doel besteed. Mocht men twijfel koesteren omtrent do waarde van al dien afval, dan bedenke men dat in de eerste negen maanden van het vorige jaar bijeen waren gebracht: 875 Kilogram zoogenaamd zilverpapier, 100 id. leege verfspuitjes, 2007 id. llesschendopjes, 555 id. oud lood en koper, te zamen meer dan vierdehalf «luizendKilo gram, die door loodgieters en anderen gaarne werd gekocht en versmolten. En die opbrengst? Daarvan worden in dat jaar 500 arme kinderen gekleed en 90 arme zieke kinderen gedurende de vurantie naar buiten gezonden en toen schoot er nog iets over voor andere behoeftigen. Dat alles kwam van kinderen, zonder oenige geldelijke uitgaaf, alleen door oprapen en verzamelen wat men vaak ge dachteloos wegwerpt, leder kind, zelfs net armste, kan er aan meedoen, en heelt er pleizier van, en het gevolg is, dat de oude rommel een kleine goudmijn wordt voor de armen. Zoo vertelt mevrouw Kul in «Ons Blaadje." Zou het mogelijk zijn een dergelijk iets in ons stadje te beproeven Amersfoort is geen Brussel met zijn meer dan driemaal honderdduizend inwoners, er. de opbrengst bohoeftook zóo kolossaal groot niet te zijn; maai' als men het hier eens zoo ver bracht, «lat daarvan jaarlijks een flinke bijdrage kon geleverd worden voor het gewone school feest op 31 Augustus, dan ware er al voel gewonnendan had men kostelooze bijdra- van kinderen voor de feestviering van andere kinderendan leerde men hun tevens, dat ook het kleine niet versmaad, liet schijnbaar waardelooze niet weggewor pen behoeft te wordenspaarzaamheid en nelheid zouden er door worden bevorderd. Zou hel voorbeeld van Brussel in onze sta«l navolging kunnen vinden Zijn er onderwijzers ol' onderwijzeressen die er een proef mede zouden willen nemen Ter Dinsdagmiddag in Amicitia gehouden vergadering is gesticht de afdeeling «Amers foort en omstreken" van de Alliance fran- fCtise (genootschap ter beoefening van de Franse lie taal). Het aantal leden bedraagt reeds 121, ter wijl het Bestuur is saamgesteld als volgt kolonel W. L. de Petit, president; A, A. graaf Van Limburg Stirum, vice-president; P. J. Frederiks, secretaris, luit. kwartier meester 11. C. i'. Mulder van de Graai, pen ningmeester, benevens de heeren: 11. J. CroocHewit, kapitein D. J. iloinsius, I. M. J. Hoog, luitenant jhr. W. H. J. van de Poll en jhr. mr. B. W. Th. Sandberg. I)e eerste conférence iu dit seizoen zal omstreeks half November gehouden worden door mad. Tiienard, van de Cotnétlie Iran- raise. en madlle Lepage, terwijl met de heeren Foster, Roden bach en Domic onderhande lingen zijn aangeknoopt om in December, Januari "ti Februari hier op te treden. Allo soirees worden bovendien opgeluisterd dooi de welwillende medewerking van het sym- phonie-orkest onder leiding van tien heer Van Aaken. Wel is er gelegenheid om tegen betaling van f per persbon elk der soiriees afzon derlijk bij te wonen, doch velen zullen er stellig de voorkeur aan geven om alsnog, tegen betaling van f3 per jaar, lid te wor den, voor welk lui tel bedrag zij toegang hebben met heel hun gezin voor inwonende kostleerlingen dienen echter kaarten ge nomen te worden van l'l per jaar éen kwartje per conférence! Wie nog als lid wensch toe te treden, worden beleefd uitgenoodigd, daarvan vóór 15 November te doen blijken aan den Secre taris, Kortegracbt 50. Door de officieren der dienstdoende schut terij zullen geregeld des Zondagsochtends tusschen half ell en half twaalf uur in de schietbaan van don majoor-commandant dier schutterij, gelegen aan de Gasthuislaan, mot de revolver schietoefeningen worden gehou den, aanvangende Zondag 8 November e. k. Luitenant J. J. Beijerrnan, van het 5e regiment infanterie bier, die van 16 Augus tus tot 31 October gedetacheerd is geweest bij de Normaal schietschool te 's-Gravenhage tot het bijwonen van een schietcursus, is j aangewezen om van 16 December tot ultimo Februari 1897, ook den ballistischen cursus bij die iörichting te volgen. Aan den oplei.linss-cunu»,vre l«bije_« Se regiment infanterie g»1"»1?".,™ S- tcrinaan.len zal gehouden «orden, u e_n deel nemen 25 onderofficieren voor d luitenant te velde, 8 voor 1 administrateur en 12 voor adjudnnt-onuel ""l'cernren zijn de luitenants-adjudant A- W- Gróote en J W. G, Peltfer en luitenant- kwartiermeester M. Pont. Evenals ten vorigen jare zijn ook thans weer m tul van gemeenten de nood ige N °.01 ''.„„..„iL, l.ct ra.. »j. nam- ,t Die cursussen nebben m m u '«■s i. üks lunst vun Ootolior tot ongeveer hull gedurende ten hoogste 3 uien. Al iiinnrotisolt teem leiden kun. mug uit het volgende blijken Reserve-onderofficieren. 08 Reserve-korporaal», 111 Ad»i.iru.iten-Mimi.lrig'. Nn '!,r k gek^'ómnio'n'rCtut1 4'V uii'i'ïdriM^CO cioron, 187 Reserve-korporaals en tS Ailspiniuten- V"ookfs hier eu daar reeds een aanvang gemnakt niet do pmctische oefening vun hen, die tot net, Reservekader weuschcn toelelredcn. Geluk toch be kond is, moet men, om tot een verbintenis voor dut ka der te kunnen worden toegelaten, in hetbezit zijn \an een Getuigschrift model A. waaruit blijkt dat men voldoende bedreven is in de behandeling van bot Dit laatste wordt, om teleurstelling te voorkomen, bijzonder onder de aandacht gebracht van jonge lieden, die in Januari 1807 voor de militie moeten worden ingeschreven, ouder medcdeeling dat aan den dienst bij liet Reservekader slechte, dun het recht op vrijstelling van müitiedienst kan worden ontleend wanneer de verbintenis voor dat kader ts gesloten vóór den len Januari ran het jaar. waarin de belang hebbende voor de militie wordt ingeschreven. .Moch ten iu eonige gemeente, tvaur geen vrijwillige oefe ningen in den XVupenbundel worden gehouden, o of 'moor jongelieden, tnsacheu 16 en 24 jnren, aan wezig zjjn, «lie alsnog zouden weuschcn in do behan deling van het geweet tc worden gooelen.l, met liet doeI het bovenbedoeld GeiuigselirinA. te verworven, dan kunnen zij in de gelegenheid wc rijen gestold het noodige onderricht te ontvangen indien zij hun verlangen schriftelijk ter kennis brengen van tien Hoofdofficier voor het Reservekader, Viselnuarkt o, te Leiden. Door den Minister van Oorlog is, evenals ton vo- rigcu jure, voor de lolclingcn der lichtingen IS!1' do gelegenheid opengesteld om, indien zij mot gunstig gevolg een examen afleggen, geplaatst te worden bij het korps en in het garnizoen hunner keuzo. Zij die aan dat examen wenschen deel te nemen, behooren zich daartoe per brief vóór 20 Januari 1807 te wen den tol den lieer kolonel-commandant van het 5e regiment infanterie. In tic aanvraag behooren de lotelingon te vermelden hun naam, voornamen, woonplaats, alsmede het wapen of het korps waarbij en het garnizoen waarin zij bij voorkeur hun mili tie-plichten wenschen te volbrengen. Het programma van liet examen is vastgesteld als volgt 1. Het schrijven van een goed leesbare hand. 2. Do kennis van de gronden der spelling van do Nedcrliuidsche taal, welke blijken moet uit een to vervaardigen opstel. 3. De vier hoofdbewerkingen der Rekenkunde met geheeld getallen. 4. De keunis van het NetlerlaiidSolvo stelsel van maten en gewichten. 5' Eenigo bekendheid met de Vodcrlanclsoho ge schiedenis. 6, Voldoende kennis der aardrijkskunde van Ne derland. liet examen wordt op een nader te bepalen dag gehouden, in ieder geval tusschen 20 eu 25 Januari Dinsdag werd uit Utrecht naar hier terug geleid een huzaar van het depot-escadron van liet le regiment, die zich Zaterdag zon der verlof van zijn korps verwijderd had. Aangaande liet Zigeuner-orkest, dat aanstaanden Dinsdagavond in Amicitia optreedt zegt de Jhrtimni- der /tg Aan velen moest de toegang geweigerd worden omdat de groote concertzaal overvol was on meni geen zelfs genoegen moest, nemen met een staan plaats. Hot orkest gaf voortref! ij kc muziek de ei genaardige melodieën werden met groot enthusiasmo en toch zeer correct ten gehoore gebracht, Ook du soli waren uitmuntend, evennis de. verschillende nummers van het koor, waarin zeer mooie stommen. Do prachtige kleed ij gaf aan het geheel bijzondere i bekoring. Het glanspunt van den avond echter was de veelbesproken serpentine-dans. Vóór den geheel 1 duisteren achtergrond verschijnt plotseling de be vallige danseres, gekleed in een prachtig costnttm uit 00 Meter zijde gemaakt. Een onafgebroken van kleur veranderend licht geelt aan haar elegante|bcwe- i gingen een ondenkbaar schoon olTeet. Het scheen, écu gekleurde lichtzee. waaruit bonte vlinders, vu- j rigc vlaggen, zelfs portretten bekende monarchen I opdoemden. Heerlijk schoon. I Na dit toovernummor brak liet euthuaiaste publiek los iu een waren storm van bijval. Voor de opengevallen betrekking van hoofd der school te Hamersveld (vacature J. Ilui- bers) hebben zich 22 sollicanten aangemeld. Aanstaanden Maandag hooptde heer J. W, van der Heul den «lag te herdenken, waarop hij vóór vijf en twintig jaar als hoofd dor school te Leusden zijn betrekking aanvaardde. Wij vertrouwen, dat zijn oud-leerlingen zoowei als zijn tegenwoordige leerlingen dien «lag niet onopgemerkt zullen laten voor bijgaan. Door onbekende oorzaak brak Maandag ochtend brand uit in twee burgen van T, den zoogenaamden Hottenboer, aan tien Ileiligen- hergenvog. De beide spuiten van Lensden en Hamersveld waren spoedig ter plaatse, onder bevel van den Burgemeester dier gemeenten. Op bet bericht van brand in of nabii Amersfoort was spuit 3 van de brandwei dier gemeente uitgerukt, doch de hui., (|0Q', den opperbrandraeester aangeboden,werd nint verlangd. Het bluschwerk duurde «len geheelen da» 's avonds half tien waren de vlammen noè op grooten afstand zichtbaar en het vuur was eerst na 24 uur bedwongen. Zooals altijd het geval is, brandden de bergen geheel uitde boerderij en de nahij. staande schuur bleven echter behouden. Volgens Falb, zou het heden een «kritieke dag van den eersten rang" zijn. Veel heeft het er tot dusver niet van, al- thans hier niet. IIII. MM. de Koningin en de Kunin- gin-Regentes zijn Dinsdagnamiddag per extra- trein uit 's-Gravenhage naar Bazel vertrok ken. Mil. MM. «ie Koninginnen hebben aan freule Van de Poll en miss .Saxton Winter bij haar aftreden, resp. als surintendame en gouvernante van H.M. de Koningin, geschen ken als aandenken vereerd. Beide Vorstinnen deden dezen dames bij haar vertrek uit het Paleis uitgeleide tot in de vestibule. De Tweede Kamer is bijeen geroepen tegen 10 November e. k., des voormiddags hall' twaalf. Het voornemen bestaat om reeds des na middags in de afdeelingen het onderzoek aan te vangen o. a. over de hierna te noemen wetsontwerpen regeling der financieelc ver houding tusschen liet Rijk en de Gemeenten; wetsvoorstel-Bah 1 mann betrekkelijk de Schut terijen Rijwielbelasting wijziging der Ar beidswet. Volgens het Haagsche Dagblad zou de Regeering het voornemen hebben om, bij de a. s. behandeling der Begrooting, in de Tweede Kamer over de Atjeh-aangelegenhe- deneen comité-generaal uit te lokken. Wanneer bij de verkiezingen, die in 1897 zullen gehouden worden, het couloirstelsel wordt toegepast, meene men niet, dat dit in ons land een nieuwigheid is. De vorige week werd het couloirstelsel voor de eerste maal toegepast bij een kerke lijke verkiezing welke bij de Ned. Israëlieti- sche gemeente te Groningen plaats had en waaraan 170 personen deelnamen. Over de toepassing van dit stelsel was men zeer voldaan. Het algemeen Nederlandse!) Werklieden Verbond zal dit jaar vijf en twintig jaar be staan hebben. Een der oprichters van dezen Bond is het tegenwoordige Kamerlid de heer B. II. Heldt, die grooten invloed op deze vereeniging bleef uitoefenen. Wat de Bond gedaan heeft en hoe thans de toestand is, wordt uitvoerig meegedeeld en door vele bijlagen toegelicht door den heer Heldt. in een thans verschenen «Gedenk boek". Niet slechts ter bekendmaking van de geschiedenis van het A. N. W. V., maar van de geheele arbeidersbeweging in ons land is dit werk van veel belang en van blijvende waarde. Volgens een mededeeiing van den heer F, G. Smits in de Haagsche Courantis door hem gevonden de quadratuur van den cirkel. Voorde openbaarmaking van zijn betoog zal hij een kostbare brochure uitgeven, maar eerst wenseht hij overtuigd te worden, dat men in ons land genoeg belang stelt in dit vraagstuk. Zoo niet, dan zal hij zich tot het buitenland wenden. IIij brengt zijn ontdekking óok in verband mol; een luilde bij de Troonsbeklimming van Koningin Wilhelmina. Gevonden Voorwerpen. Omtrent <le volgende gevonden voorwer pen zijn inlichtingen te bekomen aan het Bureau van politie hier. een ijzeren dainesremontoirliorlogeeen oud zilveren horloge; een broche; sleutel ring met sleutels; twee zilveren theelepel tjes; een ring met sleuteltjeseen knipmes een dames handschoenben katholiek ge bedenboekje een zilveren rozokrans met zwart leeren étuieen zwart lederen por- temonnaie met geldeen zilveren broche bestaande uit 2 knoopeneen lederen halster een witte vrouwezak, inhoudende llacon, zak doek en eenig geld. Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen. Bij benadering vastgestelde totale ontvangsten van de maand Augustus 1896. Reizigers 847 993 f 897 218.05 Bagage honden (tonnen) 1895 26974.55 Levende dieren, rijtuigen enz. 61 307.35 Goederen (tonnen) 526 042 820 871.30 Diversen 26253.35 Totale opbrengst /'I 832 62 4.1 ki Totale ontvangst sedert I Jan. '96 j 4 825 217.58 gedurende 1895 14 392 970.49 in exploitatie 1896 1586 KM. 1890 1566 KM. ontvangst per dag KM. '96 34.11'95 33.67

Amersfoortsche Courant | 1896 | | pagina 2