Maandag 9 November 1896. No. 4613, 46e Jaargang. Binnenland Wantrouwen. Uitgave Firma A. H. VAN CL E E FF te Amersfoort. Verschijnt Maandag- on Donderdagncviniddag mot gratis Zond at/Mud, Abonn- per post ƒ1.16. Abonnement alleen op het Zondagsblad voor Amersfoort 40 tv, 8 maanden. Adveriontiön 1—6 rebels (iü et.; elke regol meer 10 ct. (irooto letters nnar plaatsruimte. Logiue-, ofFicieële- en onteigeningwulvort. per regel 15 et. Hcclames per regel 25 ot, Afzonderlijke nummer» 10 eenI. Dienstaanbiedingen en aanvragen, uitsluitend voor- oil betreffende den werkenden stand, van minstens 5 rogels, in het Zondagsblad, per regel5 oont. Bij advertentiëu van builen de stad worden do ineasscorkosten in rekening gebracht. Bureau KORTEGRACHT 5€ Tcleplioon 19. Op last van H. M. de Koningin-Weduwe, Regentes van het Koninkrijk, brengt de Directeur van het Kabinet der Koningin ter algerneene kennis, dat gedurende Hoogst Derzelver verblijf in liet buitenland de aan H. M. geadresseerde brieven moeten be zorgd worden aan het Kabinet der Koningin te 's-Gravenhage, alwaar voor een geregelde opzending dier stukken aan H. M. zal worden zorg gedragen. «De Koning heeft het recht van de munt. Hij vermag zijne beeltenis op de munt speciën te doen stellen". Zoo luidt art. 64 dor Grondwet. Op 't «papier" wordt daar; an een zon derlinge toepassing gegeven, die wat misschien nog wel 't zonderlingste is dezer dagen voor 't eerst, althans bij ons weten, werd opgemerkt. Op de blauwe rijks-muntbillotten van f50 ziet men nl. nog het portret van Koning Willem 11 i, al zijn ze zooals twee exem plaren, die we daartoe bezichtigden door den Minister van Financiën onderteekend onder de dagteekeningen van November 1892 en Juni 1806. Zes jaren nadat Koningin Wilhelmina Haar vader opvolgde, geeft men dus nog nieuwe rijks-munt uit met de beeltenis van den vorigen Vorst. In het Regeeringsantwoord op het voor- loopig verslag der Tweede Kamer betref fende het wetsontwerp tot invoering van do nieuwe regeling der Personeele belas ting, doet de Minister van Financiën nader uitkomen, dat de omstandigheden zoozeer veranderd zijn, dat aan de Kamer kan worden gevraagd te doen wat. zij eenige maanden geleden nog niet geraden oor deelde. Voorts meent hij, dat de vrijheid dei- Kamer om de Gemeente-financiën op ge wijzigde grondslagen te vestigen, in geen enkel opzicht weggenomen wordt en onver kort blijft, en dat het tot stand komen der Kieswet niet als een bezwaar is aan te merken tegen de invoering van de nieuwe belastingregeling. De Minister is er tegen om de nieuwe regeling eerst met 1 Mei 1897 in te voeren; al wat bij de invoering noodig is, is reeds ontworpen en zij kan dus met 1 Januari a.s. plaats hebben. Feuilleton. 10) Vrij naar hel Duitsch. .,Neen, niet even vriendelijk," zeide Nelly er tussehenin. „Geheel anders," „,Te moet toch weten," zoo vervolgde Martin op innigen toon, „wat ik voor je gevoel sedert weken en maanden I" Nelly sloeg baar oogen neer en zeide langzaam met een weifelende stem „Ik heb bet niet durven gelooven. Ik heb een vreeselijke angst gehad. Daarom heb ik mijn oogen steeds ten halve gesloten. Ik was bang, dat, als ik te nauwkeurig onder zocht, ik misschien een leelijke waarheid zou ontdekken „Nellyl" zeide Martin verwijtend. „En dat zou mij geducht gehinderd bob ben," vervolgde zij ernstig, zonder er op tc letten, dat Martin haar in de rede was ge vallen. „Neen I" riep Martin opgewonden uit. „Doo jo oogen maar eons goed open en kijk dan maar tot in het binnenste van mijn hart 1" .Dan kan je zien hoe trouw ik het meen, zooals het in het oude liedje heet vroeg Nelly, nog altijd onzeker. „Ja waarlijk, hoe trouw ik het meenher haalde Martin levendig. „En jij, Nelly, meen De Minister van Justitie heeft den pro cureurs-generaal aangeschreven, de aan dacht van de onder hen ressorteerende kantongerechten en rechtbanken te vestigen op do mogelijkheid tot spoediger berechting van burgerlijke en strafzaken en om dit, casu quo, te verkrijgen door wijziging van de huishoudelijke reglementen, met welke Minister dan in kennis wenseht gesteld worden. De Minister wenseht de inrichting- van een nieuwen toestel tot centraal-verwarining van hot Invaliedenhuis op Bronbeek, bij Arnhem, in den zomer van 1897 te doen uitvoeren, waartoe thans f22 000 op de Indische begrooting wordt uitgetrokken. Inmiddels zijn maatregelen genomen om lezen winter tegemoet te komen aan de noodzakelijkheid oin het gebouw beter te verwarmen. De Minister van Financiën heelt bepaald, dat bij de aangifte van de waarde voor de invoer van goederen uit het buitenland de korting van liet factuur-bedrag mag worden afgetrokken. De commissaris van politie te Groningen waarschuwt, naar aanleiding van verschei dene kluchten over de ongeregelde aflevering :n slechte qualiteil. van graansoorten als voer- meel, lijnzaad, maismeel, etc., op zijn hoede te zijn bij het aanknoopen van handelsbe trekkingen met Curolus Remkes, of diens huisvrouw G. Niehoff, in granen te Gro ningen. Tegen hen werd reeds vroeger gewaar schuwd. Ioeveel er ook in de laatste jaren over het Kiesrecht is geschreven, toch ontbrak tot. dusver een nauwkeurig en volledig overzicht van liet aantal kiezers voor de Tweede Ka mer, de Provinciale Staten en de Gemeen teraden, dat er in verschillende jaren geweest Hierin is thans voorzien door de Centrale Commissie voor de Statistiek, die in het ze vende nurner barer «Maandcijfers en an dere periodieke opgaven" (uitgegeven bij de firma Van Weelden en Mingelen) zoodanig overzicht voor de jaren 1850 tot 1896 het licht deed zien. En nog is dit overzicht al leen voor de kiezers der Provinciale Staten geheel volledig; voor die der Tweede Kamer tier Gemeenteraden ontbraken enkele jaren. Neemt men nu do kiezers van de Provin ciale Staten tot. grondslag, die van de Tweede Kamer-kiezers slechts zeer weinig in getal verschillen, dan ziet men, dat zij van 81 497 in 1850 regelmatig zijn gestegen tot 134380 in 1887. Tengevolge van de nieuwe regeling van het Kiesrecht by de Grondwets-herziening van dat jaar, is er in 1888 in eens een sprong tot 202 001, wolk getal tot 1890 weder steeg op 301802. Berekend op 10 000 volwassen mannen, bedroeg bet aantal kiezersin 1850: 1070, in I860: 1P"i, in 18701131, in 1880: 1225, in 189Ü: 2673. Het. aantal Gemeontoraadskiezors steeg van 137 709 in 1851 geleidelijk tol. 221 692 in 1887. De sprong in 1888 was hier minder groot, namelijk tot 291657thans is hot 301 443. De vraag, of beslag mag worden gelegd op gelden ingelegd inde Rijkspostspaarbank, werd door liet Openbaar Ministerie bij den Iloogen Raad, bij conclusie van advocaat- generaal mr. Gregory, bevestigend beunt- I woord, in overeenstemming met de uitspra ken van Rechtbank en Hof te 's-Hertogen- j bosch. In strijd met de meetiig van het Hof, dat de Rijkspostspaarbank een particuliere Rijksinstelling is, beschouwde advocaat-ge- neraal haar wel degelijk als een tak van Staatsdienst, al heeft zij ook een 'afzon-Ier- lijk beheer. Tot staving hiervan beriep hij er zich op, dat de Rijkspostspaarbank haar ontstaan te danken heeft aan den overwe ging, dat het wensehelyk was, do gelegen heid te sparen door bevestiging eoner Rijks instelling meerdere uitbreiding te geven. Men had dus hier een geval van Staatszorg, hetgeen ook kon blijken uit liet feit, dat ue directeur der Bank verantwoordelijk is aan den Minister van Waterstaat, Handel on Nij verheid. De vraag evenwel, waarop het hier aan komt, moest beoordeeld worden naar art. 1 der Wet van 24 Januari 1815, en volgens dat wetsartikel behoorde, volgens den adv.-gen. de Rijkspostspaarbank niet tot dealgomeone landsadministratie, op welker gelden het be slag verboden is Als kantoren, tot die ad ministratie bohooremlo, moesten z. i, alleen worden aangemerkt, Ijantoren van Departe menten van algemeen bestuur, maar niet. van takken van dienst onder dat. departe ment ressorteerende zooals, «ie Rijkspostspaar bank. Uitspraak 11 December. De opbrengst der Bedrijfsbelasting is zeer meegevallen. Zij heeft in hot eerste jaar f4878 451 bedragen en in het tweede jaar jij het óok trouw en goed mot my, zóo goed dat ik jou even zei r mag beschermen als mij zeil'? Dut wij Óen zijn, nu en te allen tijde?" Nelly zag hem doordringend aan. bedenk je wol," ging Martin verder voort. „Znnuls ik je alles geef, eisch ik ook alles van je. Ik verlang zware otters. Je moet voor goed afscheid nemen van jo vroeger loven om je nu geheel aan he.t toekomstige te wijden. Je moet afstand doen van jc vroogoren werk kring, je vrijheid, die jo daardoor genoot, jo kennissen je moot je gewennen aan de enge en knellende bandon van onze maatschappij en haar vooroordeolenjo moet jo sohoone droomen van glans en heerlijkheid, die in het gemoed van elke kunstenares woelen, voor altijd vaarwel leggen! Zeg Nelly, kan jo dat? Wil je dat?" Nelly hud haar oogen niet van hem afgewend Het zalige gevoel dat haar beheersciite, gaf ...m haar fraaie trekken een bijzonder lieflijke uitdrukking, maar zij durfde toch nog altijd niet gelooven. dat het werkelijk waar was. Een weemoedige trek speelde om haar lippen, toen zij tot hom zeide: '„Als jij den wensoh koestert, dat ik „noen" zal zoggen, zou je niet anders kunnen spreken; jo maakt mij bijna bang." „Dat is toch zeker niet. mijn bedoeling I" hernam Martin eenvoudig. „Muur als ik bodenk, wat ik van je eisch en wat ik jo kan bieden, dan gevoel ik wol. dat ik je niet mag vragen om oen antwoord, waarover jc luter borouw zoudt hebben," „Ik zou zoker nooit borouw hebben," zeide Nelly met een ernst, die bijna plechtig was. „Maar laat mij mijn vroolykheid niet verliezen I Een „ja" zooals jij hot wilt hoorei), mag alleen maar uit oen vroolyk gemoed komen." „Ik bon ook zoor onhandig," riep Martin uit, en zachter sprekend, prevelde hij mot inge houden harstocht tusschcn do tandon Nelly ik hen jaloorsch En die Tempi in Nelly lachte allerbctooverendst en zeide goedig „Maar, hoe is dat nu mogelijk? Jo hebt toch zoooven pas van mij gehoord „Ja dat is zool" riep Martin ongeduldig en opgewonden uit. „Jc hebt mij alles gezegd I Maar mag ik openhartig mot je sproken En zonder Nelly's toestemming af to wachten, antwoorddo hij zelf op de door hem gedane vraag: „Ja, ik mag hot dnen en k :n«>ot tiot doen Er is iets, dat mij verontrust, al is het misschien ook maar oen kleinigheid. Je zult mij misschien uitlachen, maar het zon mij ten zeerste hinderen, als jij van Tumplin een cadeau hadt aangenomen, dat nogal waardo heeft." Noliy zag hem verwonderd, bijna verbaasd I aan. „Ik begrijp jo niet," zeide zij langzaam. „Jo draagt vandaag een broche," zei-Ie Martin verder, „die ik nog nooit van jo ge zien heb." I Nelly klemde haar lippen op elkander en ademde diep, met trillende nousvlongels. Ik bedoel dien salamander mot robijnen." I voegde Martin er nog bij, alsof Nolly hom niet zou begrepen hebben. I Nelly moest zich geweld aandoen om op geonerlei wijze te toonon. hoe onaangenaam die 1 vraag- jaar was. De architect vergiste zich, als f4933336. I'it hot Patent kwam in het laatste jaar van zijn bestaan maar f3 753 826. In plaats van -Ie lagere inkomst, gelyk gelyk gevreesd werd, hoeft de nieuwe hef ting derhalve reeds meer dan zijn voorgan ger gegeven, en de opcenten, welke Minister Pieraon voorzichtigheidshalve volgons zyn oorspronkelijk ontwerp had willen behouden, zijn gebleken onnoodig te zijn. De inkomsten uit ben rijf zijn in ons land vrij gering. Slechts 4025 trekken f500010 000, en daarboven gaan niet meer dan 1343, ongeveer hetzelfde aantal als dat der be lastbare vermogens boven een half millioen, 't welk 1301 bedraagt Op het betalen van belasting blijkt men ook le Rotterdam nogal iets tegen te hebben. Ten minste in bet ressort van de 2e afdee- ling der directe belastingen is een aanvang gemaakt met tiet uitreiken van ongeveer 7000 dwangbevelen aan inwoners, die in het betalen der verschuldigde belasting nalatig bleven. In Amsterdam zyn ruim 25000 vrouwen meer dan mannen. De stad telde einde September 491 321 in woners, -ius bijna een liqlf millioen. Iemand, -lie onlangs te Papenburg met opzet een luchtband van een rijwiel had doorgesneden, werd veroordeeld tot vier maan den gevangenisstraf. Een goed voorbeeld voor andere baldadigen. Als alles meeloopt, zal te Breda in een jaar tijds geen onkel brandje gewoed bobben. Dit zeldzame jubilé voor een gemeente van 25006 zielen zal 20 November a. s. goviord kunnen worden. Onder degenen die zich verleden week tot do politie te Utrecht wendden om als landlooper te worden opgenomen, bevonden zich ook een man die reeds 20 maal naar een Rijkswerkinrichting werd opge zonden cn con ex-notaris. De laatste was tot voor enkele jaren notaris in een aan zienlijke gemeente, doch was toen genood zaakt ontslag te vragen, waarna hij steeds dieper zonk, ton slotte door zyn familie aan zijn lot werd overgelaten en nu, geen raad moer wetende, opzending naar een Rijkswerkin richting kwam vragen. Waar liet eorato levonsruiddelon betreft, mag men wel indachtig zijn nan les chose* qv'on voil el qu'on ar voit pus. Vandaar ilc grontc belangstelling iu scheikundige onderzoekingen, waardoor, hetgeen voor het blootc oog verborgen blijft, gcwoonlyk heldor aan het licht komt. liet moet dun verbruikers van hot meel. van don bij -lucht,, dat -li,' broche een cadeau was van den Beursspeculant, maar hy had toch een gevoelige plek aangeraakt. Nelly was altyd eenigszins lichtzinnig geweest met het uitgeven van geld, maar de grootste lichtzinnigheid had I zij juist dien ochtend begaan. Zekere Ottrott, I die zich juwelior noemde, maar inderduud het tamelijk dubbelzinnig beroep had, ju woelen tegen veel to hoogo pryzon, op orediet aan j jonge dames van het tooneel te verknopen, I In de stellige overtuiging, dut hy zyn geld wol zou krijgen, dio bovendien ook nog aan ionge schoone kunstenaressen, wier jeugd en schoon heid hom oen genoogzuineti waarborg toescheen, onder berekening van liooge renten, geld op wissels leende, was in dien voormiddag bij Nolly geweest, had haar don salamander laten zion on met een mot con wnurlijk overstelpende wolbespraaktheid duidolyk gemaakt, dat hot koopen van -lit sieraad niets anders voor .haar was dan een zokero belegging van kapitaal. Allo tegenwerpingen, dio de jonge onervaren kun stenares hem voorhield, luid hii gemakkelijk uit den weg geruimd en eon half uur Intor verliet hij Nelly, die do broche al bijzonder mooi vond, mot oen beloofden groet, en mot den door hour gcuocoptoorden wissel in zyn zak. „Maar Spreek dan toch!" riep Martin opge wonden uit. „Jo legt mij op don pijnbank 1 Als jo er niel too kon besluiten, dudelyk voor hot cttudciui te bedanken, omdat je do broche zoo mooi vindt, is dat nog geen ongeluk het kun immers nu nog wel gebeuren I En zoolang ik die ufsohuwolyke slang aan je hals zie, kan ik niet I tot je sproken, zooals ik dat zoo gaarne zou willen doen." (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1896 | | pagina 1