Binnenland Stadsnieuws. Gemengd Nieuws. Er wordt gevraagd Waar bevind zich die diepe put? Wie is die over rijke Hooit geweest? Die uit het bovenstaande zou besluiten, dat alle Meijster's dichtstukken in denzelfden trant geschreven zijn, vormt zich geen waar denkbeeld van zijn talent en voortbrengselen. Nu en dan ontvloeien er aan 's mans pen versregelen,zoo vol en vloeiend, zóo zacht en krachtig, als onze Vondel ooit geschreven heeft. Een zeer schoou, zoetvloeiend gedichtje leest men in het derde bedrijf, eerste uijtkomst. Had Meyster honderdmaal minder verzen uit gegeven, maar slechts meerdere derge lijke dichtstukjes geschreven, men kan er zich verzekerd van houden, dat zijn naam met eere onder de beste dichters van dat tjjdvak had blijven voortleven. Zacht en teeder, nu en dan verheven en stout doet Meyster ons in dat kleine stukje deuken aan Vondels beurtzangen en Horatius oden. Maar in het bezit van een groot fortuin, gevleid en bewie rookt door zijn vele vrienden, geprezen en bewonderdbij al wat hij sprak en deed, ontbrak het den gulhartigen man aan de meest noodige zelfkritiek. Gelijk reeds vroeger gezegd is, het heeft hem, die aan allen ten Meyster wilde zijn, in alles aan een Meyster ontbroken. In de opstellen over (den Amersfoort- schen kei en) Dool om berg (Lees: Dool- KENNISGEVING. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT brengen ter kennis van be langhebbenden, dat de loting ter bepaling van de volgorde waarin de te Amersfoort, blijkens de verzamellijsten, voor den krijgsdienst geschikt bevonden paarden eventueel ter levering zullen moeten worden aangeboden, ten hunnen over staan in het openbaar ten Raadhuize zal plaats om-bergdoor Corn, van der Ven, (Eigen hebben Zaterdag, den 20 November 1896 's voor- Haard, 26 Sept. en 3 Oct.) worden ver- f" olf tvvijfeld do kans voor de ouderwijzere om I De plaatselijke afdeeling van de «Vereni- op gunstige voorwaarden in het fonds opge- ging tot vereenvoudiging van de Nederlanrt- *- selle spelling cn verbuiging" zal aanstaanden nomen te worden. Er is, naar de Vaderlander meedeelt, een politieke vereeniging in wording, die niet kerkelijk wil zijn, maar zich stellen zal tegenover het streven van hen, die het ge zag in den lande willen brengen in handen der bisschoppen. Te Noordhorn bij Ootmnrsuiu is een ge heel gezin op noodlottige wijze getroffen door de gevolgen van een schrik. De kostganger van den varkenslager Do Vreije had op den zolder der woning zich van het leven beroofd. De dochter des huizes, een meisje van 19 jaar, die op den zolder kwam om stroo te halen, zag den man daar hangen en schrikte zóo lievig, dat zij van de trap viel en zeer ernstig werd gekwetst. De vader, die juist bezig was zijn middag maal te gebruiken, kreeg door den schrik van dezen val een stuk vleesch in de keel en was binnen weinige oogenblikken gestikt. Zijn vrouw, door smart overmand, kreeg een toeval en gaf een oogenblik later den geest. scheiden onjuistheden aangetroffen zeer jammer. Die opstellen hebben daardoor weiuig waarde. Een zeer ruim, echter nog niet vol doend, gebruik werd door den samen steller gemaakt van de vele bijzonderheden kort te voren in deze Araersf. courant (13, 30 Juli, 3, 6, 10 Augustus en 3 September) onder den titei „Amersfor- tiana" door den ondergeteekende mede gedeeld Ook is de bron, waaraan door hem zooveel ontleend werd, zelfs niet genoemd. Amersfoort 7 Oct. 1896. W. F. N. van ROOTSELAAR. Bij de huidige Kamerzittingen, zegt de Ilaagsche medewerker der Zutph. Ct., zul len vrij belangrijke hervormingen aan de orde komen, maar vóór Kerstmis zal de Be grooting het grootste deel van den tijd in beslag nemen. De voorloopige verslagen over de verschillende hoofdstukken zijn bijna alle verechenenveel belangrijks bevatten zij ditmaal nietden meesten tijd zullen waarschijnlijk vorderen, de Indische begroo ting en Marine en Oorlog.De Indische begroo- middaga te elf ure. Amersfoort 12 November 1896. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPÉNNINCK, De Secretaris, W. L. SCIIELTUS. Ds. Kroeskamp, van Naarden, hoopt Zondag vóór te gaan hij de godsdienstoefening in de Gereformeerde kerk B hier. De uitslag van de heden alhier gehouden verkiezing voor drie leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, is als volgt: Aantal kiezers 141. Ingeleverd22 stembiljetten. Van onwaarde 2 Geldig20 stemmen. Herkozen zijn de heeren II. C. van Dam 20 stemmen. C. van der Zoo de Jong 17 A. Visser15 die met 1 Januari aan de beurt van aftreding waren. Gekozen is de heer: W. P. A. Garjeanne 10 stemmen, in de plaats van den heer A. Th. R. Vermolen, die bedankte. Mevrouw Wolter doe* bij advertentie in ting, omdat daarbij ditmaal de Atjeh-politiek j (|jt nnmmer een beroep op onze jeugdige ter sprake zal komen, de begrootingen van le,sresjes kieiDe lezertjes. Oorlog en Marine, omdat daarbij belangrijke Willen Ze deze advertentie eens goed na- ntotiu'o intirnvon vnni» np (IftfniiA wnivlfin r, nieuwe uitgaven voor de defensie worden gevraagd. I "it het antwoord van den Minister van Koloniën weet men nu, welke politiek in de naaste toekomst in Atjeh zal gevolgd worden. Zooals gij weet, verklaarde de Mi nister zes weken geleden in de Eerste Kamer, dat hij nog geen niededeelingen kon doen, omdat hij de voorstellen uit Indië moest af wachten cn deze eerst 19 .September waren afgezonden. In de Tweede Kamer schijnt men echter met een profetischen blik bezield te zijn geweest, want, ofschoon het verslag over ile Begrooting werd opgesteld, lang voordat do bedoelde, stukken uit Indië waren aangekomen, zoo wordt echter in dat Verslag den Minister aangeraden een politiek te vol gen, geheel overeenkomende met hetgeen men t hans in Indië schijnt noodig te achten. Wat de heeren Van de Putte en Pijnacker Hordijk vreesden, zal dus tóch geschieden, men zal in hoofdzaak terugkeeren tot het stelsel-Van der Heyden en buiten onze cen trale stelling diep in het binnenland kam pementen aanleggen. De Minister schijnt zich met die plannen geheel te hebben vercenigd. gaan en raad vragen aan Pa of Ma Te laat voor dit nummer zendt het Bestuur van de Vereeniging »Trouw aan Koning en Vaderland" ons een uitnoodiging om te wijzen op de collecte door haar hier te houden. Mocht die inzameling ook morgen geschie den, dat men dan de armen gedenke, die in 1830 en '31 hun leven beschikbaar stelden voor het zoo dankbare vaderland. Maandagavond omstreeks 9 uur ontstond I brand in de stoomolieslagerij van de heeren I Verloop, aan den Kleinen Koppel hier, door liet afslooten een er lamp die op den houten I vloer viel waaronder de oliekoluer. De brand liet zich hoogst ernstig aanzien en aan spuit No. 3 der stedelijke brandweer, die haar on geveer 12 uur meester was, komt alle eer toe van het blusschingswerk voor bijna een ton gouds aan oliezaad is bewaard gebleven. De spuit der Vrijwillige brandweer, mede spoedig op het terrein aanwezig, behoefde geen water te geven. De orde werd door de politie gehandhaafd. Twintig onderofficieren, hier in garnizoen die een afwijzend antwoord van den Raad dezer gemeente ontvingen op hun aanvrage om vermindering van aanslag in de plaatse lijke directe belasting naar het inkomen over 1896. zijn tegen dit besluit in beroep geko men bij Gedeputeerde Staten. Et puis apres? Vooral de ongehuwde onderofficieren zullen geen raad weten als ook Gedeputeerden den aanslag handhaven. Want dan zal op een boozen dag een deurwaarder komen, die beslag U,;t op en verkooping houdt van een overcomplceten werkbroek, of' een halfsleten borstelwant Bij de mededeeling van het aanzienlijk geweer en ransel en dergelijke kunnen toch batig saldo van het Pensioenfonds voor we- moeilijk benaderd worden, duwen en weezen negen roillioen zoo als Of'zal beslag worden gelegd op de soldij wij meldden voegt het Vaderland de In dat geval kan de thans zoo populaire be- opmerkingDaardoor vermeerdert onge- I lasting wel eens heel impopulair worden. In de talrijk bezochte afdeelingen derTweode Kamer heeft het wetsontwerp tot Regeling der financieele verhouding tussehen het Rijk en de Gemeente, enz. blootgestaan aan een zóo geduchte critiek, dat op dit ontwerp het woord van het Kamerlid De Jong zoo goed als zeker van toepassing is: »daar komt niets vanBes. bode. Terwijl rnen bij bet wapen der infanterie reeds een groot aantal foudralen derLinne- man-schoppen volgens een nieuw aangegeven model gewijzigd had, zijn deze thans wederom ingeleverd, daar zij niet voldeden, en weder door het oude model vervangen zullen worden. spelling en verbuigii.^ Zaterdagavond om half 8 vergaderen in De vergulde Zwaan. Spreker de heer A. M. Kollewijn Nz. Door de politie hier is aangehouden en in verzekerde oowaring gebracht, zekere De G.. die verdacht wordt van in den nacht van Zaterdag op Zondag kippen te hebben ont vreemd ten nadeele van G., aan de Kamp straat hier. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot militaire leden van den Militieraad in de provincie Utrechttot lid jhv. Van der Wijck, majoor provinciaal adjudant in Utrecht., en tot plaats vervanger Rotbpletz, kapitein 5e regiment infanterie. Luitenant J. R. de Joncheere, van het 3e regiment huzaren, is eervol ontheven van zijn detacheering aan de Rijschool en ver vangen door luitenant L. C. Bevnen van het 2e regiment huzaren. De milicien-plaatsvervanger A. P. D., van het 1e regiment huzaren, is door den Krijgs raad in het 3e militaire arrondissement schul dig verklaard aan den hem ten laste gelegden diefstal van een portemonnaie, inhoudende ruim vijl' gulden en 19 postzegels a 5 cent, uit de kist van een kameraad staande in de chambrée in de kazerne der bereden wapens te Amersfoort, in den namiddag van 3 Sep tember jl. gepleegd. Hij werd te dier zake veroordeeld tot zes maanden militaire ge vangenisstraf, met ontzegging van bet recht om bij de gewapende macht of als militair geëmploieerde te dienen voor den tijd van vijf jaren. Van dit vonnis is de veroordeelde in hooger beroep gekomen bij het Hoog Militair Ge rechtshof Tot Gemeente-ontvanger van Hoevelaken (traetement f100, borgstelling f1000) is be noemd de heer J. Kamphuis, ter vervanging van den heer J. B. Nijhoff, die als zoodanig op zijn verzoek eervol is ontslagen. De oudste inwoner van Hoogland, de heer F. van Vulpen, is daar in den ouderdom van 96 jaar overleden. Men schrijft ons uit Hoogland Zondag vierde dr. M. A. S. VerLoren van Themaat zijn 80en verjaardag. Van de hui zen der ingezetenen wapperde de nationale vlag. Des namiddags van half' twee tot twee uur hoorde men het klokkengelui der R. K. Kerk. Omstreeks 2 uur waren de werklieden, pachters en huurders bijeengekomen om ge- zamelijk, onder geleide van den tuinbaas C. van Dijk, deD hooggeachlen jubilaris te gaan f'eleciteeren. Door Van Dijk werd uit naam van allen een geschenk aangeboden, dat in dank en met een hartelijke toespraak werd ontvangen. Na afloop daarvan werden allen feestelijk onthaald. Des avonds om 8 uur hadden zich een 30-tal jongelieden met den heer E. de Bruin aan het hoofd, bij den heer J. Schoonder- beek verzameld om den feestdag verder op te luisteren. Met vaandel, fakkellicht en lampions begaven zij zich naar den huize «Schothorst" waarbij De Bruin een toespraak hield. Ook dit werd door dr. VerLoren in dank aangenomen. Verschillende Volkslie deren werden gezongen en na alloop daar van werden zij ook ruimschouts onthaald. Dr. VerLoren van Themaat geniet de ach ting en waardeering der ingezetenen ruim schoots, en algemeen hoopt men. dat hij nog een aantal jaren voor de gemeente Hoogland moge gespaard blijven. Maandag 1. 1. wis h,feest. teLeusbrook. Hotwne n. 1. dien dag 2(5 juur geleden, dat de lieer J. W. van der lleul beuoemd werd tot hoofd der openbare Lagere school in de gemeente Leusden. Onder zeer veel blijken van belangstelling en wnnrdeering werd die dag voor den jubolaris tot een onvergetelijke gemaakt. 's Morgens omstreeks 11 uur hadden zich te zynen huize autoriteiten, vriondon en belangstellenden ver zameld. Ouder de autoriteiten merkten we op, do districkts ei) iirrondissements-schoolopzieners, de hoe ren A. J. Nijlnnd en Dr. K. W. van Gorkoni, benevens vijf gemeenteraadsleden. De Burgemeester der gemeente Lensden en do oud-arrondissemente-Bchoolopziencr baron Van Ittor- sum, tc Utrecht, hadden bericht gezonden, dat zij tot hun groote spijt, wegens ongesteldheid niet aan do feestvreugde konden deelnemen. Nadat de aan wezenden den jubolaris hartelijk hadden gelukgcwenscht met dezen dag, werd hem verzocht zich mot de vrienden jianr hot schoollokaal te begeven. Daar wordon hem door de leerlingen in liet smaakvol versierde lokaal, onder leiding van de onderwijzeres, mejuffrouw J, Overbosch.oenige liederen toegezongen. Blijkbaar aangedaan hoordo de „held van 'tfeest", zooals hij door de kinderen werd bezongen, dezo liederen aan. En geen wonder: het waren recht hartelijke kinderzangen, wnnrvoor hom of haar, die zo_ vervaardigde, alle eer toekomt. Terwijl de jeugd zong, werd „Meestor" door twee I der jongste leerlingen een prachtige mand met bloemen aangeboden en na bet eindigen van het vers, waarvan de inhoud was „trouwo leidsman, wil nu onzen dank aanvaarden met dit stoffelijk bewnn" werd hem namens alle leerlingen door tweo der oudste scholieren een fraaie hanglamp vereerd. j Doch hot zou te veel plaatsruimte innemen, in- dien wc uitvoerig nlles wildon vermelden, wat horn I dien dag werd aangebodengonoeg zjj het dus in. 't kort van 't een en ander een overzicht te geven Bit do gemeontonitren had zich oen commissie gevormd, waartoe o. a. behoorden de Burgeineeator inr. A. J. de Beaufort, pastoor Van der Leemkolk van Hamersvcld, domino Van der Giesen van Ianisbroek on dr. Cramer van Hiunersveld. Namens do bovolking bood deze commissie hij monde van ds. Van derGioeen onder zeer gewaardeerde woordon „den hold" eon kostbavo bookonkast aan. Vervolgens sprak de djstrickts-schuolopziouer, de heer A. .1. Nijland. Deze geachte spreker zoido o. m. deze vleiende woordon „Uw school, mynheer Van dor Heul wordt door ons onder do beste plattelands- acholen gerekend." Hierna nam de hoer R, van 't Wol het woord, die namens liet ouil-personeel on do tegenwoordige onderwijzeres don jubolaris eou parapluie-standaard met kapstok schonk, 's Avonds kwamen tul van oud leerlingen opdagen, dio by monde van den heer Kamerbeek „den waardon Meester" een prachtigen geslepen spiegel aanboden. Voeg hier uy nog bij verscheidene geschenken van particuliere leerlingen en vrienden o. a. een leuningstoel, een tafelkleed, een iutkslel, prachtige gebonden boekeu enz, dan is liet te bogrypon, dat deze dag door den heer Van don Heul niet ksin ver geten worden, maar hem moed en vertrouwen voor de toekomst, zal schenken om zich met dezelfde liefde en toewijding aan zijn taak to blnven geven. Het spreekt wel van zelf, dut de jubolaris door zooveel ondubbelzinnige blijken van toegenegenheid overstelpt, getroffen was, en allen, die tot de feest vreugde hadden bijgedragen recht hartelijk dankte. Toen 's avonds het prettige schoollokaal gevuld was met oud-leevlingen, audere geiueeiiteiiarun, vrienden enz, werden de aanwezigen door den „leider dor jeugd" ongeveer alduB toegesproken. „Waarde vrienden I Ik dank U allen uit den grond van mijn hart voor de vole binken van belangstelling, zoowel voor hot grooto als voor het kleine, ja voor het kleine niet hot minst; maar toch, hoe hoog ik dat alles ook waardeer, er is iets, waaraan ik nog hoogerc waarde toeken. En wat dat is? Het is uw aller vertrouwen, ziet ouders, dat is hot groot ste, wat gij den onderwijzer uwer kinderen kunt schenken, Zonder dat vertrouwou is de school niets, met dat vertrouwen is zij alles. Ouders, gij die mij uw vertrouwen reeds zooveel jaren hebt geschonken, blijft liet my scheuken, want ik verzeker u, dan eerst zullen uwe kinderen vruchten van het onder wijs plukken. En nu, komt vrienden, laten we ons nu vcreenigeu om ccuigo aangename oogenblikken met elkander door te brengen." Allen schaarden zieb toen recht feeaielyk om de lange tafel en een paar vroolyke uren bokroonden dezen dag. Dinsdag daaraanvolgende word den leerlingen een aangenaam feestje bereid. Deze pret werd op geluisterd door de aanwezigheid van den Burge meester. Te Bristol stond dezer dagen terecht een acht en negentigjarig man, die, na zijn ge- heele leven eerlijk zijn brood verdiend te hebben, op zijn ouden dag was begonnen met gold te verkrijgen onder valsche voor wendselen. Hij ging namelijk onlangs naar liefdadige menschen en gal'zich uit voor een oud-strijder in Wellington's leger, gal' een beschrijving van den slag bij Waterloo en verzekerde na den slag zeiven eenige woor den met den «IJzeren Hertog" gewisseld te hebben. Natuurlijk weigerde men hem dan geen aalmoes. De politie-rechter wilde den man, met het oog op zijn ouderdom, niet ver.óot'deelen, maar zond hem naar een oudemannonhu'", Naar aanleiding hiervan, deelt de Navy and Army Gazette mede, dat geen enkele der officieren of soldaten, die aan den slag bij Waterloo hebben deelgenomen, meer in leven is. De langste zeereis, diejdoor een geregelden dienst van snelvarende pakketbooten mogelyk wordt gemaakt, is die van Londen naarSydney in Australië. Zij duurt gowoonlijk zeven-en- dertig dagen. Op iedere reis van gemiddeld 880 uren verslinden de vuren van iedere boot ongeveer 90 000 Kilo steenkolen per dag. of in 't geheel 33(H) ton. Godurondo dien tijd makende schroeven 2 980 000 om wentelingen. Ieder stoomschip kan ruim 2000 reizigers bergen, of de geheelo bevolking van oen groot dorp. Behalve de equipage ver voert. iedere pakketboot der «Peninsular Com pany" 3 a 400 passagiers en minstens een duizendtal officieren en minderen, bestemd voor diverse garnizoensplaatsen en detache- ments-posten in Engelscli-Indië. Orn deze 2000 personen gedurende 37 dagen te voeden, neemt men mede27 000 Kilo versch vleesch, 0750 Kilo visch. 25000 Kilo aardappelen, 2000 kippen en 70000 eieren. Gedurende éen enkelen overtocht drinkt men aan boord 4950 Liter wijn, 20000 llesschen bier en 25000 llesschen mineraal-water. Voor een geregelde verzorging van do tafel zijn op iedere boot aanwezig 5000 glazen, 10000 borden en 120 000 servetten. Tussehen Lon den en Sydney eindelijk, vervoert en bezorgt ieder stoomschip 2 i\ 3000 brieven-zakken. l)e eerste banneling naar Siberië is geen mensch geweest, zooals men natuurlijk zou denken, maar een klok, afkomstig uit het Russische stadje Uglitsch. In 1593 werd deze klok door Czaar Boris Godunow naar Tobolsk verbannen, omdat zij op het tydstip van den moord op kroonprins Demetrius ge pleegd, 16 Mei 1591, luidde en daarmede te Uglitsch het signaal voor den bekenden opstand gaf. Do klok werd in den klokketoren van To bolsk gehangen, later door priesterlijke wij ding weder «gereinigd" en riep daarop eeu wen achtereen do geloovigen van Tobolsk tot het gebed.

Amersfoortsche Courant | 1896 | | pagina 2