Maandag 16 November 1896. No. 4615, 46e Jaargang. "Wantrouwen. Binnenland Oltgave Firma A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort. erechijnt Maandag- en Douderdagnaimiddag met gratis Zondagsblad. Abonnement per 3 maanden ƒ1.Franco per post 1.16. Abonnement alleen op het Zondagsblad voor Amersfoort 40 ct., voor het binnenland 60 ct. pei ntaanden. Advertentiën 16 regels 00 ct.elke regel meer 10 ct. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, officieële- en onteigeningsadvert. per regel 15 ct. Reclames per regel 25 ct, Afzonderlijke nummers 10 cent. Dienstaanbiedingen en aanvragen, uitsluitend voor- en betreffende den werkenden stand, van minstens 5 regels, in het Zondagsblad, per regelMnt. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incosseerkosten in rekening gebracht. Bureau EORTEGRACHT56 Telephoon 19. KENNISGEVING. I)e BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT brengen ter kennis van be langhebbenden, dat de loting ter bepaling van de volgorde waarin de te Amersfoort, blijkens de verzamel lijsten, voor den krljgsdieust geschikt bevonden paarden eventueel ter levering zullen moeten worden aangeboden, te hunnen over staan in het openbaar ten Raadhuize zal plaats hebben Zaterdag, den 28. November 1896 'svoor- middags te elf ure. Amersfoort, 16. November 1896. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. {Herplaatsing wegens misstelling). De OraiijeboiKl van Orde. INGEZONDEN Onbekend maakt onbemindkwam ons onwillekeurig in de gedachten, toen wij boven staand opschrift ter neder schreven. Immers, waar deze Bond zijn leden bij honderdtallen in stede van bij tienduizend tallen telt, moet men welgelooven. dat werke lijk in ons Nederland die Bond (opgericht 25 Februari 1893) aan menigeen zelfs nog niet bij name bekend is. En dat is jammer, doodjammer, omdat de Bond al zoo ontzet tend veel goeds heeft gedaan, veel te veel om hier op te noemenhet verheugde ons dan ook uitermate te vernemen, dat weldra een populaire uiteenzetting van 's Bonds arbeid en streven nedergelegd zal worden in een brochure, die, zooveel mogelijk in den lande verspreid, een krachtig middel zal worden om s Bonds doel en werking meer algemeen bekend te maken en langs dien weg te komen tot uitbreiding van het ledental. Maar vóór dat die brochure in het licht verschijnt, besloot het Bestuur om de Pers, »de Koningin der Aarde", te hulp te roepen, om door artikelen en mededeelingen in groote en in kleine bladen, telkens bij vernieuwing, de aandacht van het publiek te vestigen op hetgeen de Bond wil en doet en voorbereidt. Wij begrijpen, dat wij echter de gastvrij heid der bladen niet. op een te zware proef mogen stellenwe moeten dus kort wezen, korter dan we wel zouden verlangenmaar overtuigd als we zijn, dat de Pers den Bond een goed hart toedraagt, dat ze dien Bond. in zijn ernstig*nuttig en weldadig streven, wil steunen met al de kracht, die in haar is, doen wij al dadelijk een beroep op alle bla den, wier redactiën deze opwekking zullen lezen, om haar over te nemen en op die wijze nog meer te verspreiden dan door dit Feuilleton. Vrij naar het Duitsch. 18?,Het is de wensch van mijn bruid zoo viel Martin hem in de rede „voor goed afscheid te nemen van den kring, waarin zij zich tot nu toe bewogen heeft. Zij zal het tooneel verlaten, en ik moet u beleefd verzoeken, juffrouw Sand niet meer uit te noodigen daar zij een uitnoodiging van u toch niet zou aannemen. Het hartelijk lachen van femplin, dat eerst wat gemaakt was geweest, werd nu natuurlijk. „Mijn beste architect, als gij niet zulk een buitengewoon ernstig gezicht hadt, zou ik Martin liet hem weer geen tijd tot het vol eindigen van zijn zin en sprak op denzc.fuen ern- stigen. afgemeten toon van zooeven „Als welopgevoed man zult gij een dam zeker de moeilijkheid besnaren, dat ze u moet zeggen, dat zij niet meer kan blijven omgaan met vroegere kennissen, omdat zij met vrij mejk18ben stom van verbazingriep Templin uit, terwijl hij elk woord langzaam uitsprak. En ik heb nu ook met het verleden afgedaan wees zoo goed, dat to onthouden. Ik zou er liefst geen scherpe woorden aan willen toe- woegen." Templin lachte nog voortdurend. Hij legde reeds zoo veelgelezen blad mogelijk zal zijn. De Oranjebond van Orde tracht de maat schappelijke toestanden te verbeteren. Waar door?... wel, door de Regeering te steunen in haar streven naar ontwikkeling en be vestiging van al hetgeen de beschaving, bet ge luk en de welvaart van het dierbaar Vader land kan verhoogen, en pogingen in het werk te stellen om de moreele en stoffelijke be langen van de mindergegoeden te behartigen en te bevorderen. Welk rechtgeaard Nederlander zou hier niet een welgemeend driewerf hoezeeaan heffen voor zulk een edel doel, voor zulk een heerlijk streven Ziet, waarde lezeressen en lezers, daardoor wordt tin de Orde in 't leven geroepen, de zoo hoog noodige Orde in iederen Staat, en in ons Nederland denken wij bij het woord Orde als van zelf aan ons dierbaar Huis van Oranje en zoo werd de naam «Oranjebond van Orde' geboren. Die Bond wil arbeidskassen, spaar- en voor- schotkassen en arbeidsbeurzen oprichten, die Bond wil arbeiderswoningen bouwen, heide gronden ontginnen, heidehoeven stichten, geldelijke hulp verstrekken aan landbouwers, die heideontgmning willen ter hand nemen, enz. enz. Maar voor dat alles is geld, noodig, veel geld, dal toch o zoo gemakkelijk bijeen gebracht kan worden, als men maar van goeden wille is. want luistert: «Alle Nederlanders (zegge alle, altijd als zij iets kunnen missen) vrouwen zoowel als mannen, kunnen lid worden, zoodra zij den leeftijd van 18 jaar hebben bereikt." «Kunnen lid worden," zoo leest men in de Statuten; stond er eens zullenjol'willen, dan zou diezelfde Oranjebond van Orde wonderen doen, dan zou Nederland verstomd staan, dat éen lichaam zooveel vermocht, dan zou ten volle bewaarheid worden «Eendracht maakt macht!" En nu aan u, Nederlanders, om het boven staande tot een heerlijke waarheid te maken, alleen door dat woordje kunnen ten spoedig ste in zullen of willen te vei-anderen. - «Maar welk offer wordt daarvoor van ons geëischt zoo vraagt men wellicht. Och waarde lezeressen en lezers, alles wat de Oranjebond van Orde in zijne Statuien be looft, kan en zal verwezenlijkt worden, als ieder Nederlander, die minstens 18 jaar oud is, toetreedt als lid, tegen een minimum bij drage vanschrikt nu nietslechts een gulden 'sjaars! De Oranjebond van Orde heeft ook leden, die mededeelhnr op zijn wijze uit en antwoordde „Op zijn Ilollandsch gezegd, word ik kort weg aan den kant gezet. Wel, is dat mooi 1 Maar u moet dan ook, maar zelf weten, wat u te doen staat!" Hij schudde het hoofd en lachte nog maar steeds door. „Zoo, zoozeide hij. „Ik mag dus mijn compliment maken en mijn arme kreef ten alleen opeten." Martin vertrok geen spier van zijn gelaat en bleef onbeweeglijk staan. „Welnu, ik maak u mijn compliment In zijn woorden lag zoowel ergenis als hoon. Martin beantwoordde den groet zeer koel, en Templin ging den kant op naar zijn villa. 't Spijt mij van het meisje!" zeide hij bij zich zelf. „Ik hield werkelijk van haur." Toen hij al een eind op weg was, bleef hü plotseling staan, keek om en riep met verhef fing van stem „Wel, mijn beste architect, daar had ik bijna nog vergeten u mijn gelukwcnachcn aan te Martin beefde van woede. Uiterlijk hield hij zich kalm en scheen de beleediging niet te hooren, die in Templins woorden lag. Hij wist zeer goed, dat hij op dit oogenblik niet zoo kon antwoorden als hij wel wenschte, maar het spookte in zijn binnenste. Die man moest hem niet tarten, anders zou het slecht met hem ufloopen die Templin moest hem niet uitdagen. Iu die opgewonden stemming ging hij naar binnen. Zijn plan was gemaakt. Hij wilde da delijk do ziuik met zijn broeder bespreken, llii wist dat hem een onaangenaam onderhoud en we hopen er nog meerdere te winnen, die een hooger bedrag wenschen bij te dragen en we zijn daar dankbaar voor; een ieder geve echter naar zijn krachten, maar nie mand, die éen gulden kan afzonderen voor het schoone doel hiervoren vermeld, mag in Nederland achterblijven, niemand, die zoo gaarne liet «Oranje Boven het «Leve Wil- helminaop de lippen neemt, mag zich terugtrekken, wil hij niet verdacht worden van bet uiten van ijdele klanken Veeleer stelle een iegelijk er een eer in, te kunnen zeggen «lk ben iid van den Oranje bond van Orde." Laat ons, mannen en vrouwen in Neder land, allen en nog eens allen samenwerken, om in den lande orde en rust te bevorderen, door het in het leven roepen var tevreden heid en levenslust; laat ons daardoor het getal verminderen van hen, die zich in de armen werpen van volksleiders, die groot hopen te worden dooi- de ellende en de on tevredenheid hunner medemenschen* die, helaas misleid door hun schoone beloften, wier vervulling wel altijd op zich zal laten wach ten, soms tot daden van wanorde en geweld overgaan. Al mogen wij, Nederlanders, trotsch zijn in een Staat te wonen, waar het gezonde ver stand toch altijd nog schijnt te zegevieren, waar ons goede volk zich niet zoo gemakke lijk laat verleiden en ophitsen, waar net groot ste gedeelte omdat zij niets kunnen missen, dan ook wel geen contribueerend lid van den Oranjebond van Orde zullen worden, maar door andere middelen met ons zullen willen medewerken ter bereiking van hetzelfde doel, toch mogen wij niet insluimeren ons wacht woord moet zij en blijven Waakt Mannen, vrouwen, jongelingen en jonge meisjes, allen die in Nederland zich geen enkele opoffering behoeven te getroosten om lid te worden van den Oranjebond van Orde, voor óen gulden of meer 'sjaars, en er zijn er zóo velen in den lande, U roepen wij toe Stelt toch niet uit tot den dag van morgen, wat ge nog beden kunt verrichtenwendt u met duidelijke opgaven van naam, voornamen, woonplaatsen bedrag van contributie tot den neer J. A. A. I n 't V e 11, Directeur van het Centraal Bureau van den Oranjebond van Orde. Plompetorengracht 2 te Utrecht, en steunt ons door uw toetreding als lid van den Bond. Of wilt gij, lezers van dit blad te Amersfoort, een nóg eenvoudiger weg, meldt u dan aan bij onze correspondente, Mevrouw FrederiksVan Cleeff, Kortegracht 56. Maar er zijn er ook velen, die wel een wachtte hij voelde zich echter voldoende gewa pend om aan het hoofd te bieden. De beslissing waB gekomen. Zijn broeder moest er nu genoegen mee nemen, of hij wilde of niethij moest het er nu maar op aan laten komen. Daarom deed hij de deur open van de kleine kamer, waarin God fried aan de groote, platte schrijftafel voor de wijdgeopende vensters zijn acten bestudeerde. „Zoo, is het gezelschap vertrokken?" vroeg Godfried vriendelijk. In stilte had hij er zich een verwijt van gemaakt, dat hij niet voldaan had aan het verzoek van Martin, en hij wilde het nu goedmaken door bijzonder vriendelijk te zijn „Ga zitten, mijn jongenzeide hij, terwijl bij zijn stoel een weinig van de bureau wegschoof. Martin ging zitten en klopte zenuwachtig op de leuning der rieten stoel. ,,'t Was waarlijk niet mijn bedoeling, het je hier in huis onaangenaam te maken," zeide Godfried. „Maar heb ik jou ooit kwa lijk genomen, dat je niet niet gaarne omging met, die stijve heeren aan de leestafel in de so ciëteit? Je bent een paar keer met me meege gaan, je hebt mij gezegd dat je je verveelde je bent weggebleven, ik heb dat zeer natuurlijk gevonden. Ik ben nu ook goed op weg om een stijf beer te worden, en ik voel nu eenmaal hoegenaamd geen opgewektheid om om te gaan met den heer Templin en operette-zange ressen." „Opertto-znngcressen herhaalde Martin opge wonden en in een stemming om den strijd te ann vaarden. „Je zegt dat op een toon Godfried zag hem heel verwonderd aan en antwoordde eenvoudig gulden kunnen en willen missen, maar welk gemis dan toch met veel opoffering gepaard moet. gaan is die opoffering te groot en wil men toch medewerken aan ons doel, ons streven, dan kan men voor slechts 25 centen 'sjaars lid worden van de Kwartgulden- Vereeniging, welke gelden voor heideontgin- ning afgedragen worden aan den Oranjebond van Orde. Ook leden van den Bond kunnen daaraan deelnemenmen vervoege zich daartoe slechts bij Mevrouw Frederiks of wende zich tot een der talrijke kring-comité's, die in bijna alle plaatsen van ons land gevestigd zijn. Men kan die vinden in het orgaan van den Oranjebond van Orde. «Sta Palgenaamd, een weekblad met keurig omslag en ongeveer zeven pagina's druks, een blad, dat alles bevat omtrent den Oranjebond van Orde en de Kwartgulden-Vereeniging, met nog meerdere verbalen en schetsen, die allen het doel hebben de goede orde in ons Nederland te helpen handhaven en eenig kennis omtrent onze Koloniën te verspreiden. Het abonnement is zeer aan te bevelen voor die leden, bij wie het op een gulden of wat meer of minder niet aankomt; bet kost franco per post f2.50 'sjaars, na ken nisgeving aan onzen Voorzitter van den Bond, jhr. Hora Siccaina, te Driebergen, wordt be doeld blad onmiddellijk toegezonden. Ten slotte spreken wij den wensch uit, dat het bovenstaande er iets toe zal hebben mogen bijdragen, dat de Oranjebond van Orde r.u meer bekend en, mochten wij er aan kunnen toevoegen, ook meer bemind zal worden, dan wellicht tot dusverre het geval was. CLOCKENER BROUSSON, gepensionneerd luitenant-kolo nel, lid van het Hoofdbestuur van den Oranjebond van Orde. HH. MM. de Koninginnen worden aan staanden Vrijdag van Corbières te Milaan verwacht, waar Zij tot 25 November zullen vertoeven. HH. MM. zijn voornemens daarna eenige dagen te Venetië te verblijven en begeven zich tegen het einde der maand naar Pal- lanza. Hoe nauwgezet de Tweede Kamer haar taak opvat, blijkt uit haar verslag over een Domein-regeling, dat slechts éen opmerking „Dat is verbeelding. Ik heb dat woord in derdaad zonder eenige bijbedoeling gebezigd. Dat juffrouw Nelly Sand operettezangeres is, heb ik toch van je zelf vernomen. Je bent nu toch werkelijk bijzonder lichtgeraakt. „Dat is wel mogelijk," hernam Martin. En daarop ging hij met gedwongen bedaardheid verder„Daar zal je in elk geval in kunnen komen, als ik je zeg, dat ik verloofd ben met juffrouw Sand, ae gewezen operette-zangeree." Godfried sprong werkelijk ontsteld van «\jn Btoel op en riep hoogst opgewonden uit: „Wat zeg je daar, Martin?" Hij liep een paar maal de kamer op en neer. ,,'t Is onbegrijpelijk Onbegrijpelijk Martin was óok opgestaan. „Wat ik je bidden mag," hernam hij rnet een trillende stem, „krenk mij niet door aan juffrouw Sand te twijfelen." Godfried bleef nu voor zijn broeder staan en vouwde zijn banden. Hij zag hem hoofdschud dend aan. ,,'t Is waar." zeide Martin verder in zjjn groote opgewondenheid, „dat je veel ouder bent dan ik. Toen ik voor het eerst naar school ging, hadt jij je studie reeds voltooid. Het is je een gewoonte geworden, mij voortdurend te critiseeren en tegenover mij den schoolmeester en den voogd te spelen, en je hebt klaar blijkelijk niet bespeurd, dat ik intusschen óok tot de jaren van onderscheid ben gekomen en dus moet weten, wat ik doen of laten." „Dat weet je zeker nietantwoorddeGodfried, nu met verheffing van stem. „Je weet het niet, wanneer je werkelijk iets kwaads gedaan hebt...." Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1896 | | pagina 1