Stadsnieuws. Gemengd Nieuws. Marktprij zen. borat, on wol «loze, dat in een artikel twee komma's te veel staan. Gelukkig voor de Regeering bleek het maar een correctie-fout te zyn. Want de Commissie van rapporteurs teekent er bij aan, dat zij het oorspronkelijke (geschreven) stuk heeft ingezien, on zich heeft overtuigd, dat daarin de overtollige komma's niet voor komen. Men zou zeggen dat de commissie dat wel mondeling aan het nauwlettende lid had kunnen meededenmaar dan zou van die proeve van nauwgezet onderzoek naar buiten niets gebleken zijn. Kn dat ware jam- mor geweest! In de afdeelingen der Tweede Kamer zijn allerlei opmerkingen gemaakt over de hefting van de Vermogens- en van de Bedrijfsbe lasting. Zoo werd gewezen op de onbillijkheid, dat men voor verschuldigde pensioenen, lijfrenten enz. slechts het 20-voua van het jnarlijksch bedrag mag aftrekken. Is bijv. 1'251K) ver schuldigd, dan moet daarvoor f HUI 000 op het Grootboek der 21pCls. schuld worden vast gezet, welke inschrijving tegen 90 pCt. f 90000 kost. Men mag echter slechts 20 X f2500of f CD 000 bij de aangifte voor de Vermogens belasting aftrekken en moet dus nog over f40 000 betalen, zonder dat men daarvan zelf rente trekt. Degeen die de uitkeering ont vangt, moet daarvoor Bedrijfsbelasting beta len. zooilat de f40000 dubbel belast zijn. Men meende, dat zulke inschrijvingen, be stemd voor periodieke uitkeeringen, geheel vrij moesten zijn van Vermogensbelasting of althans gelijkgesteld met door vruchtgenot bezwaard vermogen, waarvoor hij die de uit keering geniet voor 4 5 van hel kapitaal belastingplichtig is. Verder werd geklaagd, dat met de eigen aangifte te weinig rekening wordt gehouden en men voor het geven van inlichtingen een groot deel des jaars. althans des zomers, aan zijn woonplaats gebonden is. Men had ook opgemerkt, dat .op sommige belastingkantoren jongelieden beneden 10jaar werkzaam zijn. die niet ten volle onderwor pen zijn aan de strafrechterlijke bepalingen tot verzekering der geheimhouding. Bij de Bedrijfsbelasting acht men de be- sehrijvingsbiljetlen nog te ingewikkeld en door de laatste wijzigingen niet duidelijker geworden. Dan werd op de klacht gewezen van de besturen van sommige coöperatieve boter la brieken, dat aan hun boeken geen ge loot werd gehecht, wel aan die van anderen. Kon klucht, door «meerderen" geuit, komt hierop neder, dat «van zeer geloofwaardige personen de aangiften eenvoudig niet worden gelooid, doch an.htslialve verhoogd, hetgeen voor zulke personen, die huil inkomsten naar waarheid hebben opgegeven, zeer krenkend is. terwijl bovenJien zij die tegen de moeite en den omslag van iiet in beroep komen opzien, te zwaar worden belast." Men noemde het onbillijk en te scherp, dat in sommige plaatsen het belastbaar bedryfsin komen een voudig werd berekend door van den aanslag in de plaatselijke Inkomstenbelasting die in de Vermogensbelasting af te trekken. Niet alle leden waren het. me! deze beden kingen eens. Wie uit gemakzucht niet in honger beroep komt. heeft geen recht tot klagen. Behoudens enkele uilzonderingen, bestaat er, volgens hen, geen grond om over onbillijke en te strenge toepassing der wet te klagen. Naar de hun van Reaceringswege verstrekte modellen voor de Kiezerslijsten houden de besturen van gmote Gemeenten zich reeds bezig met den voorbereidenden arbeid voor hot verkiezingswerk. De Minister van Oorlog heeft bepaald, dat de loteliugen bij de militie van de lichting 1897, die in Maart 1897 bij de regimenten infanterie worden ingelyl'd en binnen tien maanden werkelijker dienst blijken geven van bruikbare korporaals te zijn en zich door een zeer goed gedrag onderscheiden, daardoor aanspraak verkrijgen op twee maan den verlof zonder behoud van soldij en dat de milicien-korporaals van het regiment gre nadiers en jagers, do overige regimenten infanterie, de vesting-artillerie, de pantser fort-artillerie en de genie die tot onderoffi cier worden bevorderd daardoor aanspraak verkrijgen op een premie van f75. Niet minder 555000 personen en ver- eenigingen maken gebruik van «leRijkspost spaarbank. Hun tegoed bedraagt ongeveer 50' 2 millioen gulden. Blijkens den Unie-almanak is het aantal Christelijke scholen hier te lande in 1896 met 18 vermoord, dat der onderwijzers met 42 vermeerderd, en dat der onderwijzeressen met 19. liet getal scholen, aangesloten bij den Schoolraad, >teeg van 27.5 tot 292. j Mag het sollieiteeren voor menig onder wijzer bezwaar opleveren wegens de porto- en zegelkosten daaraan verhonden, ditbezwaar zal nóg grooter worden wanneer men bet j voorbeeld van liet Gemeentebestuur van I Tull-en-'t Waal zou opvolgen. Dit toch roept een onderwijzer op, mot de bijvoeging: «Men gelieve zich liefst persoonlijk bij den burge meester aan te melden." Van vergoeding van reiskosten wordt niet gerept Kookt toch altijd uw melk Een echtpaar te 's Hertogenbosch gebruikte bij het soutier ongekookte melk. Des nachts kregen beiden bet erg benauwdbrakingen kwamen onophoudelijk voor, gepaard aan pijnen in de ledematen. Drie volle dagen zyn zij zeer ongesteld geweest. Gelukkig, dat het zich hierbij bepaald heelt, en geneeskundige hulp nog kon baten. Aan de Bank van leening te Amsterdam is een diefstal gepleegd van bijna een ton en wel door een ambtenaar, die geheel en al vertrouwd werd en zijn betrekking al 25 jaar lang bekleedde. Door zijn dood is do zaak aan 't licht gekomen. Hij was belast met het beheer der kostbare panden. Hij moest die taxeeren, bet bedrag er van uit betalen en dan in verzegelde doosjes opber gen. Deze panden kunnen slechts 15 maan den staan, maar dan kan de eigenaar het beleenings-contraet weer verlengen. Deze ambtenaar nu maakte jaren achtereen zelf panden van geenerlei waarde, welke hij onder verdichte namen boekte. Het bedrag streek hij op en verlengde telkens den be- leeningstermijn, zoolang dit mogelijk was. Dan loste hij het weer in. maar had dan vooraf een pand tot een liooger bedrag he leend. Op deze wijze is een tekort ontstaan van bijna honderdduizend gulden. De provinciale Staten van Utrecht hebben in hun vergadering van Zaterdag besloten een nieuw adres tot II. M. de Koningin-Re gentes te richten, waarbij, met intrekking van liet in de zomervergadering vastgestelde adres, wordt verzocht, de heffing van zes opcenten op de hoofdsom der Grondbelasting over 1897 en op die der Personeele belasting over 1897,98 (of over het belastingjaar 1897, indien de heffing der belasting volgens de Wet van 16 April 1896 op 1 Januari 1897 aanvangt) bij wet te doen bekrachtigen. Bij de Zaterdag ten overstaan van Burge meester en Wethouders gehouden opening der inschry vings-biljetten voor de geldleening van f20500 rentende 3V»% ten laste dei- Gemeente, verdeeld in 42uandeelen van ('500. zijn toegewezen aan de heeren II. Boelink, te Muppel: 4 aandeden a 99";'.,4 a 997/1(i, 2 a 99' 6 a 98>'4_a 98'en 9 a 97: I!. J. Croockewit, hier, 5 a98: en A. Oppen- heim, te 's-Gravenhage, 8 a 97%. Belanghebbenden worden er opmerkzaam op gemaakt, dat hier voortaan ellen Vrijdag veemarkt is en daarbij geen staangeld wordt geheven. Droefgeestig breekt aan, of is voor menig werkman reeds aangebroken, een tijd vul kommer en ellende. De werkzaamheden zijn verflauwd en de oppassende werklieden moe ten van hun patroon vernemen, dat het on mogelijk is, hen langer aan liet werk te houden. Betreurenswaardig is dit zeker en menig patroon huivert, aan degelijke werk lieden die woorden mede le moeten deelen maar het moet, want er zijn nog zooveel anderen die hij, alhoewel hel niet druk is, toch aan het werk moet houden voor zijn clientèle. Hierin voorgoed verandering te brengen, is niet mogelijk toch zou men dien toestand wel iets kunnen verbeteren, waardoor dan ook do werkloosheid in den winter niet zóo groot zou zijn. Door de vereeniging «Liefdadigheid" is dit punt in den lautslen tijd meermalen bespro- ki i. en zij is lot de conclusie gekomen, om bij I', ingezetenen van Amersfoort, stappen te doen, tot het verkrijgen van meer verdee ling van den arbeid. In het voorjaar breekt de tijd van schoon maak aan dan worden door onze huisvrou wen de zolders opgeruimd en wordt alles naar beneden gehaalddan blijkt het meestal, dat het eene moet gerepareerd worden door een timmerman, liet andere geschilderd vooral tuinmeubelen hebben liet in den regel, omdat, zij in weer en wind hebben gestaan, hoog noodig. Zie, dit zou nu, met een beetje overleg, evengoed in liet najaar, vóór het op den zolder kwam, opgezocht, kunnen worden, en verschafte aan den patroon vóór zijn werk lieden in den winter meer arbeid. Ook deze en gene kamer heeft noodig, dat zij opgeknapt wordt en moet tusschen de schoonmaak door onder handen genomen worden. Die kamers zouden in bet najaar nagezien kunnen worden of zij het noodig hebben te worden hersteld, hetzij door ver- audering van betimmering, behang- of verf- I werk; en weer waardoor zoudenèiitimmer- 1 man èn behanger èn schilder én stucsdoor I arbeid in den winter verkrijgen. Kn boven dien zouden ze in den schoonmaaktijd, als allen te gelijk geholpen willen worden, niet zoo overkropt zitten met werk, waardoor dit natuurlijk ook maar half gedaan wordt. Zoo zijn er honderden zaken op te sommen die zoowel in den winter als in het voorjaar kunnen geschieden. Buitenwerken kunnen in 't voorjaar en in den zomer behandeld worden, zonneblinden daarentegen in den winter. Wanneer men nu langs dezen geleidelij ken weg kon geraken tot w'ering van een groot deel der werkloosheid dan was de ver eeniging «Liefdadigheid" hier ook zeer mede gebaat, daar zij ieder jaar, door de vele werkloozen met het finaneieële zeer te kam pen heeft. Niet alleen «Liefdadigheid" maar ook die werklieden zullen U danken, die, door verdee ling van den arbeid, in den winter het genot kuinien smaken hij hun patroons aan het werk te blijven, daar u ze ontlast van (jen strijd inet het gevoel om bij «Liefdadigheid aan te kioppen oin in het onderhoud van hun gezin te voorzien. Dat er dergelijke werklieden zijn. zeker: een goede eu degelijke werkman houdt niet van aalmoezen en kan zich ook niet gewen nen aan werk waarvoor hem de handen verkeerd staan; wel is hier het spreekwoord van toepassing «nood breekt wetten" maar indien wij nu deze werklieden, die de sym pathie van ieder verdienen, door bovenge noemde verdeeling van arbeid kunnen helpen (hetgeen toch niets meer dan anders kost) dan gelooft «Liefdadigheid" ten sterkste dat.gij, ingezetenen van Amersfoort, deze regelen ter harte zult nemen. Te beginnen met l December a.s. worden aan het Postkantoor hier verkrijgbaar gesteld nieuw model postbladen in vijf soorten, na melijk niet een groot postzegelstempel van 5 en van 3 cent, in klein en groot formaat, en met een postzegelstempel van 12' f» cent, alleen groot formaat. Zij worden uitgegeven voor den prijs res pectievelijk van DU,. 3' - en 13 cent. liet formaat der postbladen klein model is zóo gekozen, dat zij ook kunnen dienen om in binnenlandse!)- of in stadsverkeer als betaald antwoord, in het postblad van gelijke waarde, groot formaat, te worden gesloten. Met de uitgifte der oude postbladen van 5 cent wordt voortgegaan zoolang de voor raad strekt. Aan bet personeel van spuit. 3 der stede lijke Brandweer, welke het eerst water gaf bij den brand in de oliemolen aan den Kop pel, is door de eigenaars, de heeren Verloop 8: Co, een belooning van 1'25 uitgereikt. Aangaande dien brand wordt ons nog mee gedeeld, dat het hlusschingswerk hoofdzake lijk verricht is door het personeel der fa briek zelve, die de vlammen van liet met olie gelieel doortrokken houtwerk doofden door er natte zakken op te werpen. De spuit bluschte den brand in de kelders. Daar valt weer heel wat uit te gaan, deze week we zullen ons slechts bepalen tot de openbare vermakelijkheden. Morgenavond de eerste voorstelling in dit seizoen van de Garanten-vereeniging inet «Op manoeuvre", door Chrispijn's artisten, waarvan het Handelsblad zegt „Het gezelschap van den hoer Clirispijn heeft de hand gelegd op een alleraardigst sink van G. von Moser en Th. von Trot hu, dat in Nederland zeker evenveel opgang za! maken als het in Duitschland deed. „Vooral het derde hedrijf, de manoeuvre, waarin het meermalen gebruikte motief verwerkt is, om personen, die in het dagcljjksch leven tot elkander in eigenaardige verhouding sluau, onder de Wapenen als reservisten in geheel andere verhouding te plaatsen, is allergelukkigst gevonden en verwierf dun ook grooten bijval. „En de geheele voorstelling, onder leiding van Chrispün ingestudeerd, sloot ais een bus. Hel was een laat te zien, met welk een gemak en zekerheid allen speelden, en dat droeg er zeker toe hij otn het publiek nog meer onder den indruk (Ier vrooljjko grappen te brengen, waarvan het blijspel wemelt." Woensdagavond de eerste soiree van de «Alliance ihuicaise". Van deze behoeven we wel niets te zeggen. Wel voldoen we aati het verzoek om belang stellenden er opmerkzaam op te maken, dat ze heel druk zal worden bezocht en liet dus geraden is Woensdag om half een piaatsen te bespreken. Wie nog verzuimd heeft zich op te geven als lid der plaatselijke afdeeliug. kan dit alsnog doen bij den secretaris, don heer P. ,1. Erederiks, Kortc- grnoht 50. Het lidmaatschap kost f:5.— waarvoor men toe gang heeft tot allo séances 14 of 5 in dit seizoen) en alle gewone vergaderingen. Inwonenden, niet tot eigenlijke familie bohoorend, kunnen een bij- 1 rt verkrijgen van fl.- voor bet geheele seizoen. 15ij genoegzame deelneming zal voor de leden ook een „cours de conversation et de diction" worden geopend, tegen betaling van f5 per jaar, waarvoor iedere week gedurende minstens 1' uur van dien cursus kan worden genoten. Luitenant O. W. Gobius, vroeger bij het 5e regiment infanterie hier. is bij een excursie naar Lepong (Atjeh) gesneuveld. Luitenant J. II. W. DangermanGrootepas, van bot le regiment veld-artillerie bier. din voor nu bepaalden t ijd gedetacheerd is hij do divisie Koninklijke murrechaussee. vertrok hedenochtend van hier naar Leeuwarden. Luitenant J. I'. J>. Kal tl, van helle regiment veld-artillerie hier, is door den commandant der bereden artillerie, overgeplaatst bij 't korps Rijdende artillerie te Arnhem, en zal reeds Donderdag zijn nieuwe bestemming volgen. Bij de iu de afgeloopen week op Soestdijk door leden tier Hofhouding gehouden jacht partijen zijn geschoten 210 hazen, 49 bisan ten, '7 patrijzen, 33 konijnen en 1 houtsnip. Van dit wild zijn 25 Itazep gezonden aan het St. Pieters- en Bloklandsgasthuis hier en evenveel hazen en konijnen aan het Liefde huis. Bij de Gereformeerde kerk te Baarn is tot predikant beroepen ds. A. van der Sluys, thans te Enkhuizen. Te Baarn heeft verleden week een geluk kig vader aangifte gedaan van de geboorte van zijn. 25st,e kind. Beter bedoeld dan gezegd. «Ja, mijne heeren" zoo sprak onlangs iemand in een verhandeling over de mest en haar beteekenis in den landbouw, «men kan veilig zeggende mest is bet ijzeren fondament van alle physische en daarom ook van alle geestelijke cultuur. Zij is de eigenlijke grond slag, waarop de tnenschheid de roemrijke tempelen barer wetenschap en kunst heeft gebouwd. Zij verdient derhalve niet alleen uit landbouwkundig, maar ook uit een aes- thetisch oogpunt ons aller belangstelling in de hoogste mate. Waarlijk, mijne heeren, ik kan u de mest niet met genoeg warmte op het hart drukken" Naar aanleiding van liet verdwijnen door een aardbeving van Robinson Crusoe's eiland Juan Fernandez, wordt herinnerd, dat de held van Daniel Defoe's beroemd boek niet de Schotsche matroos Alexander Selkirk, maar een Zuid-Nederlander, Alexander Oexmelen, moet zijn geweest. Oexmelen was heelmeester op een schip der Oost-Indische Compagnie, dat in 1660 niet ver van San Domingo verging. Hij was de eenige van de bemanning, die in leven bleef, en bracht jaren door op een onbe woond eiland, waar hij zich langzamerhand een goed verblijf' en allerlei benoodigc!heden wist te verschaften. Eindelijk werd hij door een schip, dat zijn seinen opmerkte, naar zijn land teruggebracht. Na zijn terugkeer gaf Oexmelen een ver haal van zijn reizen uit. Verscheidene daarin meegedeelde bijzonderheden stemmen over een met die van Robinson's geschiedenis en men acht bet niet onmogelijk, datDefoehet verhaal van Oexmelen, 'lat 30 jaren vóór zijn beroemd bock verscheen, heeft gekend. Openbare Verknoping van Onroerende Goederen. Notaris A. N. J. Vos, te Amersfoort, dd 14 November 1895. In de gemeente Amersfoort. No. 1. Een buis en erf aan het Havik wijk F. no. 477, groot 45 centiaren, verkocht voorƒ1980. No. 2 en 3. Twee huizen en erf in de Wolkerstraat wijk D. no. 158c. en 159, groot 92 centiaren, voor. #1110. No. 4. en 5 Twee huizen en erf in de Zogstraat 0. no. 260 en 260a groot 2 Aren 4 centiaren, voor 1230. Samen 4020. LUST van BRIEVEN verzonden uit Amers foort en arrondissement geadresseerd aan onbekenden over de tweede helft van October 1896. G. SchipperAmsterdam. Wed. Zeijlmans-EmmichovenArnhem. VV. BerfeloEnschedé. 1. van DamNijkerk. P. A. BoerRotterdam. C. BerkUtrecht. W. Wreggus Briefkaart. .1. de Bi'üynTilburg. Wed. F. TenbergUtrecht. Filipse Buitenland. A. O. WeberKeulen. Rechthebbenden vervoegen zich aan het Postkantoor. Amersfoort, Vrijdag 13 November 1896. Appelen f'4 a f7.—. Peren t 4.— a 1'8.— Zundaardappelen fl.20 a f'1.30 p. beet. Hoondereieran f7.50 a f.8p. 400 sf. Boter 11.20 a f4.30 p. k. Kippen f 0.60 af 1. Kuikens f 4.11.25 Piepkuikens t'0.25 a i'0.40 Eenden 10.60 a fl. Jonge eenden 10.a f'0.Hazen f 1.40 a 11.90 Wilde konijnen f0.a f0.'lamme konijnen f0.30 ;i fl.20 p. st. Duiven f 0.40 a f 0.50 p. paar - Zeugen 1' al'—.Biggen f3.a f o.- Schrammen l 10.a 13.Vetten koeien f140.a f200.— Guste koeien 1'70.it f140.— Kalf koeien f120.a f170.Kalfvaarzen f60 a f70.— Pinken l'OO a f 100.- Aangevoerd waren ongeveer 50 heet. Ap pelen, 20 heet. Peren, heet. Kleiaardappe- fen, 300 hoef. Zandaardappelen, 2000 st. llouudereieren, 1460 kilo Boter, kilo Mar garine, zeugen, 240 biggen en 13 schrammen 20 stuks vee.

Amersfoortsche Courant | 1896 | | pagina 2