Donderdag 19 November 1896. No. 4616, 46e Jaargang. Wantrouwen. Binnenland üttgave Firma A. H. VAN CLEEFF te Amer8ioort, Verschijnt Maandag- on Dondmlaynmiiddut/ mot grntls /ondagshhid, Abonnement por 8 imuindon 1.Franco por po^t/1.15. Abonnement iilloon op hot Zondagsblad voor Amersfoort -10 et., voor hot binnenland 50 et. pot m1?'1.!, °'1, Advorientiiin 1--0 regels (10 et.; elke regel meer 10 el. (IrootC letters mmr plaatsruimte, Logste-, olheieele- en nnteigoningssdvort. per regel 15 et. Reelnmes per regel 125 et. Afeomlerlijkr nummers 10 nul, Dienstaanbiedingen on nanvrauon, uitsluitend voor- en botreffondo dun workendon stand, vnn mlnatona 0 rooola, In hot Zondagsblad, per ronol5 oont. Bij mlverteutiën van buiten de stad worden do inenaaeorkoaten in rekening gebracht. Bureau KORTEGRACHT 66 Tolaphoon 10. Eenigo nlgemeone wenken mui ouders ten einde hunne ziende kindoren zooveel mogelijk voor blind heid te behoeden. Het vorige jaar, dank zij de welwillendheid van de Nederlandsche pers, mocht ik een twaalftal voorschriften voor de behandeling en opvoeding uan het blinde kind in zijn eerste jeugd onder de oogen der ouders bren gen. Sedert een tijdsverloop van een jaar heb ik herhaaldelijk de welaadige vruchten hiervan ondervonden vele ouders toch pasten de voorschriften toe en deelden mij mede hoeveel gelukkiger hun kleine l eveling zich gevoelde, nu hij nuttig word beziggehouden weder anderen informeerden bij mij op welke wijze zo moesten voortgaan hem de eerste beginselen van liet Fröbel-onderwijs, liet lezen, schrijven en rekenen te leeren omden jeug digen blinde, alvorens hij een inrichting voor onderwijs aan blinden bezoekt, eenigszins meer te ontwikkelen. Het moet een groote voldoening voor de Nederlandsche pers zijn, zoo krachtdadig te hebben medegewerkt tot meerdere bekend making van dergelijke wenken. Daarom richt ik ook nu weder met vertrouwen een verzoek aan haar, de volgende nuttige wenken onder de oogen van het Nederlandsche volk te willen brengen; voor velen toch zijn min of meer kostbare werken over de blinden- wereld buiten bereik. Vooraf doe ik opmerken, dat deze voor schriften, hoewel door alle ouders in achtte nemen, voornamelijk ten doel hebben, onder de oogen te komen van die ouders, welke, hetzij doordat zij op het land wonende, ver stoken zijn van betrouwbaren raad of da delijke geneeskundige hulp, hetzij dat zij door den drang der levensomstandigheden genoodzaakt zijn buitenshuis te moeten wer ken voor hun levensonderhoud en daardoor niet aan hun kind die zorg en dat opzicht kunnen geven, hetgeen 't zoozeer behoeft. Het spreekt van /.elf, dat in deze wenken niet moet gezocht worden naar wetenschap pelijke behandeling van het. zieke oog; mijn ongeveer ojarige dagelijksche omgang niet een zeventigtal jeugdige blinden leerde mij van meer nabij de oorzaken van hun blind worden kennenoorzaken, die bij tijdige behandeling niet die treurige gevolgen behoef den gehad te hebben; do een toch werd blind door oogontsteking in de eerste levens dagen. een ander door weinig zorgvuldige behandeling bij een kinderziekte, een derde door onvoorzichtigheid bij het omgaan met. of het hanteeren van gevaarlijke voorworpen Feuilleton. weder anderen door onverantwoordelijke zorgeloosheid der ouders bij het verrichten van aanhoudend werk door de kinderen hij onvoldoend licht enz. In het verslag van de sVereeniging tot verbetering van liet, lot der blinden," Februari 1896, waarvan ik gaarne op aanvraag een exemplaar ter be schikking stel, sprak ik breedvoerig overdo onheilen, aangericht door de oogontsteking bij pasgeborenen, mei opgave van statistieken enz. Aileen een paar oyfers mogen hier ver meld worden van het percentage der aan ontsteking der oogen. kort na de geboorte, blind geworden leerlingen aan Blinden-insti- tuten: Dresden van 282 blinde leerl. 08 d.i. 33 püt. Dreslau 239 84 35 Hannover» 151 5(5 23 Munchen 90 42 44 Derljjn 89 19 21 in 1890 Amsterdam70 9 12"/? in 1870 Amsterdam05 18 24 Ten einde alzoo een poging aan te wen den tot voorkoming van groote onheilen, vestig ik do opmerkzaamheid der ouders op deze wenken en spoor ben aan tot waak zaamheid, nauwlettende zorg, gestadig toe zicht en zorgvuldige verpleging der kleinen. I. Wanneer een kind geboren wordt, dringt dan bij haur, die niet de eerste zorg belast is aan, dat zij onmiddellijk de oogjes van het kind behoorlijk reinige. Onderzoekt zelf ge durende de eerste levensweken dagelijks de oogjes van het kind, en wanneer zich aan de oogleden de geringste roodheid of een ge zwollen toestand van het lid of een geelacli- witte afscheiding vertoont (zelfs bij gedurig tranen van bet oog) roept dan onmiddellijk den arts en volgt nauwkeurig zijn voorschrift op. Wyst elke raadgeving van leeken onvoor waardelijk af. Mocht de arts niet spoedig ter plaatse zijn, reinigt dan zelf de oogjes met zachte zuivere linnen lapjes, gedompeld in zuiver lauw water en verwijdert elk spoor van onreinheid door voorzichtige behandeling. Vooral mogen geen lapjes, sponsjes, etc. ge bruikt worden, die reeds voor doeleinden dienst dedenzij, die zich belast hebben met de reiniging, raken nimmer de kinderen aan zonder zelf hun handen zorgvuldig te hebben gewasschen. Gebruikt, geen twee malen het zelfde lapje. Wanneer slechls éen oog ont stoken is zoo neemt u in acht met hel zei) de lapje of water, waarmede liet zieke oog ge reinigd werd, liet gezonde uan te raken. Zorgt zooveel inugelyk voor versche lucht cnjieiyke^enijiei^^ Vrij naar het Duitsch. 19) Martin's gelaat werd verwrongen door woede Hij balde zijn vuisten en beefde over al zijn leden. „Godfried I" riep hij uit. Zijn stem sohoot door en had een ruwen, vreeselijkenklank.„Nog éen enkel woord! En Godfried ging langzaam naar hem toe, ging recht op staan en zng hem, met een gevoel van meerderheid, strak aan. „En?" herhaalde hij. „Geen woord meer, Martin Ik raad het je om je eigen bestwil. Denk eens goed na over alles. Bedenk eens, welke parten je drift je reeds gespoeld heeft! Denk aan onzen armen Ilector, dat trouwe dier, dat jij in oen aanval van zinneloozc woede op de jacht hebt doodgeschoten en dat je later als een overleden vriend met het grootste be rouw hebt betreurd!" Martin keek voor zich op den grond. „Je opgewondenheid heeft geen invloed op mij," zeide Godfried verder op den- zelfden ernstigen, vermanende)) toon. „Ju, ik ben je oudere broeder, en ik heb je dikwijls iets gezegd, dat een nnd«r je niet kon zeggen Ik hen je dikwyls onaangenaam geweest, maar toch slechts alleen dan als ik wist, dat hot in je belang was. Ik heb jou zeker meer ver- den kleine niet bloot aan to sterk licht en vooral niet rechstreeks aan het zonnelicht het spreekt vnn zelf, dut ik hiermede niet zeggen wil, dut liet kind in het donker moet gehouden worden dit zou zeer verkeerd zhu. II. Di'uugt zorg dut uwe kinderen niet spelen met die voorwerpen, waardoor de oogen ge makkelijk kunnen gekwetst worden, zoouls bijv. spijkers, priemen, vorken, stukjes glas, knulpistolen, pijlbogen, spring- of ontplol'lings- stoll'en (krult enz. en meer dergelijke ge vaarlijk O voorwerpen). Dut ze zich wachten voor het worpen met steenen. Negen percent van alle jeudigo blinden verloren liet licht der oogen door kwetsing met dergelijke voorwerpen. Zoouls ik reeds zeide, wanneer slechts éen oog aangedaan is, zoo is steeds veel gevaar aanwezig, dat ook het andere aangestoken wordt. Roept, daarom in derge lijke gevallen dadelijk geneeskundige hulp in. III. Wanneer uwe kinderen ziok liggen aan mazelen, roodvonk, diphtheritis, pokken, hersenontsteking of typhus, verpleegt hen dun met alle zorg, zeer nauwkeurig de voor schriften vun den gelioesheer opvolgende want elke veronachtzaming of achteloosheid kun de blindwording te voorschyn roepen; van iedere honderd blinde kinderen verloren negen het licht dor oogen door dergelijke ziekten, waaraan vooral in den aanvang, in de meeste gevallen to weinig gewicht gehecht werd. Zoo ge dus in het verloop dor ziekte opmerkt, dat de oogen beginnen mede te Inden, dat bij liet kijken van liet kind iels abnormaals door u omlokt wordt, zoo maakt onmiddellijk den dokter hierop opmerkzaam. IV. Mochten uwo kinderen oen zwak lichaamsgestel hebbon, zoo ze lijden aan zoogenaamde klieren, dan is het raadzaam voorzichtig te .zyn en hen opmerkzaam gade te slaan, daar er gevaar kan aanwezig zyn voor oogziekte en dientengevolge blindworden Acht percent van alle jeugdige blinden ver loren daardoor hot licht der oogen. Zorgt derhalve, dat uwe zwakko oil klierachtige kinderen goed verpleegd worden, dat ze een voldoende hoeveelheid gemakkelijk te verte ren voedsel tot zich nemen (melk, vleeseh, eieren enz.), dat zij veel beweging nemen in de frissen® Ine lit, opdat z(j daardoor spoe dig gezond en krachtig worden. V. Stunt aan uwe kinderen niet too, dat ze bij schemerlicht of by slecht licht, hun oogen door lezen, breien, naaien of door ander lijn werk inspannen hierdoor worden ze zwak van gezicht, bijziende enz., zoodat in bet. algemeen aan het oorspronkelijk goed gezichtsvermogen veel nadeel toegebracht wordt. Lot er op. dat. het zonlicht niet direct veeld dan iedor ander omdat ik je zoo innig liefheb, omdat ik jo beste vriend ben." Uit zijn woorden weerklonk de innigste teedor- heid. „Je onverstandig razen logt my toch niet het zwijgen' op. Kom, beste jongon, gebruik je verstand!" Martin was voor het open venster gaan staan. Hij haalde diep adem en kneep zijn handen zóo stijf dicht, dat de nagels in het vlcesch drongen. „Je ziet, hoeveel moeite ik my al daarvoor geef," zeide hij ietwat gedwee. „Ik heb mij voorgenomen bedaard te blijvenik wil jo meerderheid zooveel mogelijk erkennen, behalve in éon opzichtin hetgeen mijn gevoel, mijn hart. betert I" „Je gevoel?" herhaalde Godfried. „Zou je gevoel je ook wel niet eens op .dan verkeerden weg kunnen brengen? Zou Liet niet kunnen gebeuren, dat je gevoel ik spreek nu niet van dit bijzonder geval ik wil slechts ver onderstellen. dat je gevoel je juist tot eon eor- looze, oen geschandvlekte dreef zou ik dat dan maar rustig moeten nonzien? Ik zcg'iomet innig leedwezen als het je ernst is. bederf je je levenjo verbindt jo met een dame Martin wilde hem in de rede vullen, maar God fried verhief zijn stem on vervolgde.,met een dame, op wie misschien niets te zeggen valt, maar die, door haar vroogoron werkkring, tel kens iets verkeerds zal doen in Ie oogen van onzen stand. Zij is of was kunstenares, behoort niet tot onze omgeving en wordt duur als een indringster beschouwd. Zij komt uiteen andere wereld ik zog niet; uit een minder goede, maar uit een andere waarin andero op hot oog valt; hierdoor verzwakt hot go- zichtsvermogen, terwyi gevallen aan te wijzen zijn, dat blindheid er het gevolg van word. Ziet too. dat hot. licht valt van do linkorzydo, hij schrijven, tookenen, lozen enz. Valt hot licht van do rechterzijde, zoo vorgozolt oon schaduwstreep steeds pen, griffel etc. hotgoon op don duur niet anders dan tindeolig op het oog kan werken. VI. Duldt niet, dat uw kind een bril draagt voor on aleer de dokter dte oogen onder zocht hooft en heeft voorgeschreven of het oen bril moet dragen en van welke storkte. liet is oon slechte gewoonte, dio op bot platte land wel eens gevonden wordt, om bij rond trekkende brlllonvorkoopers op good geluk af oon bril aan te schallenmenig oog is daardoor Ijodorven, Ten slotte raad ik dringend aan, bij ieder ooglijden, van welke soort dit ook zyn moge, direct geneeskundige hulp in to roepen. II. J. LENDERINK, Dlreatmr van het Instituut tot Onderwijn vim Hlindtm te Amsterdam. inzichten zijn. Plants haar in onzen kring, dan zullen cIc menschen elkander aunatootón on zoggen: „Wat wil die hier?" En het vonnis treft jou, die deze vreemdelinge aan onzen kring wilt opdringen. „Wij zullen ons aan niemand opdringen, wees daar maar zeker van I" hernam Martin irotsch. „Dan zal jo afstand moeten doen van al het geen je tot nu too hot jouwe noemde," zeide Godfried. „En dat is onmogelijk. Jo zoudt het niet kunnen verdragen, want hot zal zóo ver komen, dat je dankbaar moet aannemen, wat jo vroeger als val. zelf toekwam. Je zult liet zelfs ten hoogste wuardocren, als jo verhouding tot je familie, je vrienden, dezelfde blijft. Het zul je aangenaam aandoen, als iemand 'jo vrouw, iriot die beleefdheid behandelt, die jo onder ge-1 wono omstandigheden kunt oischon. Fn later, als jo tot bezinnig komt, als do roes voorbij is, zal je jo zelf in 't geheim bekennen, dat zij ook voor jou een vreemde is on moet blyven. Eens zal jo voor voor hot onbegrijpelijke staan geloof dat vrij „Voor hot onbegrijpelijke?" herhaalde Mar tin eenigszins verslagen. lie weetniet, wutjediuir- uioo bedoelt." „Zoodru je bet begrijpt," antwoordde Godfried, „zal het te laat zijn." Martin was nu weer dichter by zijn broeder gekomen. „Wat wil je dan toch eigonlykzeggen vroeg j hij. „Moot liet onnoozolo vooroordeel zegevie ren Moet zyn macht grooteruyn dan hot reinste en edelste gevoel? Als onze maatschappij wer- kelyk is, zoouls j\j huur schildert, verlies ik er Wijnmaand hoeft, wat dc Rijksmiddelen hetrol't, hot volstrekt niet kwaad gumuukt. In do Schatkist vloeide f 13 767 869 dat is bytia 3 millioen moer dan de raining over een maand bed raar t. Maar October 1895 maakte hot. nég heterdie maand gal' ons I' 15 089 074, of 1'1 321 205 meer dan thans. Dat verschil is groot, doch bij den oerston oogopslag ver klaart 't zich reeds. Do indirecte belastingen, waarin de successierechten begrepen zyn, gavoii verleden jaar October f2 668810 on thans slechts f1423 314, zyndo een verschil ton nadeele van dit jaar van fl 245502, zoo dat feitelijk de middelen overigens nog oen vooruitgang aanwh'/.on van f75 703, wanneer men die bykomstige omstandigheid uitzon dert. Schitterend is evenwel die uitkomst niet. Wanneor men de overige middolen- groepen nagaat, dan blykt 't, dat in verge lijking met October '95, do directe be lastingen ton achter zyn mot 2l/2 tonde domeinon oon f25 000 minder aanwyzon; de Rykstolegrnfen f4000 minderde vissche- ry-akton f1200 minder (wij mogen ditmaal ook do kleintjes niet versmaden) zoodat aan de volgende middelen de eer toekomt dat zy, ondanks den tegenval op de indecente on do directe belastingen, het kleine surplus van millioen waarvan wy hierboven spra ken nog gerod hebben. De invoerrechten liehhen het leeuwendeel van die eer not t,och waarlijk niets bij, uln ik huur opgeef I Ik verlang niet naar zulk een maats-) happy, ik wil niets vun baar noten. Ik verlang naar geluk En ik zul gelukkig worden met hot moisje, dut ia liofhub, ook zonder kennissen I" „Ik wonseh bet je van gunscher hnrto toe," hernum Godfried ernstig. „Muur ik goloof het niet, en ik kun hot niet over myn liartkrygon, nis een onverschillig toeschouwer mot myn handen in den schoot te ziUon, iiIh ik jo leven een wending zio nomen, die ik als noodlottig beschouwen meedoen kun ik uoelomanl niet. Als jo dus werkelyk vust besloten bent „Mijn besluit stunt vaat, onherroepelijk vust," zeide Martin bedaard on langzaam. „Welnu," hernam Godfried op zoor droevigen toon, „dan gaan onze wogen uit elkander, want op den weg, dien jij inslaat, kan ik jeniot ver gezellen Vaarwel I" Hij deed eenigo stappen naar do deur toe. Martin hield hom terug en zeide, mot dezelfde droevige kalmte: „Blnf hier. Ik ga goenl Vaarwel!" Reeds den volgenden dag werd do huishou ding in het kleine huis aan het Wannermeer opgebroken. Godfried en Martin trokken naar Herlijn. Z(j hadden elkander na dien tijd niet wcergozion. In al zyn bnzonderhoden otond dit treurig tooneel met onheilspellende levendigheid God fried voor oogen, toen do trein zyn vaart ver traagde en dudclyk daarop aan het station Wunn- 860 ophield. Hij stapte uit met den proourour- genornnlde andere hoeren sloten zich op een afstund bij bun auii. Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1896 | | pagina 1