Binnenland Stadsnieuws. Ingezonden. Na de mededeeling dat Pijpers eerst lid werd van de Amersfoortsche Munici- paliteit en later een der Provisioneele representanten voor Utrecht, zegt de schrijver, dat het zeker niet zonder be lang is voor Pijpers en voor ons, dat hg „geroepen om in een moeilijk oogenblik de vergadering te presideeren, door energie talent en gevatheid het vruchtbaarst be sluit wist te doen aannemen, dat in de gantsche staatsvergadering van die dageu is voorgekomennamelijk de bijeenroeping der Nationale Conventie, het constitu- eerend Lichaam van den herboren Staat en dit wist hij te verkrijgen, ondanks het verzet van drie Provinciën, ja ondanks de gramschap der Staten van Vriesland."1) Uit die belangrijke studie verneemt men insgelijks, dat Pijpers zelf al zijn werken verzameld en doorschoteu heeft met allerlei bijlagen en bijdragen in handschrift of zeldzame plaat- en letter druk, en verdeeld in 31 prachtige banden. Dat exemplaar was (in 1861) in het bezit van mr. P- J. 1. Hollingerus Pij pers, te 's-Hertogenbosch. „Alle werken zijn hier voorhanden in onafgesneden groot- 8vo exemplaren op zwaar schrijf papier, doorschoten met proefdrukken en pventen, die niet zelden gekleurd en verguld zijn, of gedrukt op roode of witte zijde. Ieder deel heeft een alleen voor deze verzameling gedrukten titel, vercierd met het portret des dichters in medaljon- vorm." Aan bovengenoemde studie van Alber- dingk Thijm ontleenen wij nog deze bij zonderheid. dat Pijpers zelf met het wel bekende treurspel „Het mislukt verraad op Amersfoort," op lateren leeftijd vol strekt niet was ingenomen. Hij noemde het stuk, een draak zeer terecht een mislukte tooneelproeve, maar had er overigens veel plezier in, dat de „lief hebbers" niettemin soms voor de zeld zame zwaar-papieren exemplaren tot „over den gouden rijder" besteedden. Zulk een zwaar-papieren exemplaar bevindt zich in de Bibliotheek van Flehitê, geschenk van den Heer C. B. Kok.) In dat Museum berusten tevens onderschei den portretten van Pijpers en zijn echt- genoote, Alida Hollingerus, door Pijpers zéér dichterlijk Adelaide geheeten. L. e. bld7. 26S. Amersfoort, 10 Oct. 1896. W. F. N. van ROOTS EL A AR- HH. MM. ile Koninginnen zijn Vrijdag ochtend uit Aix-les-Bains vertrokken naar Milaan. Zoodra de finaneieele toestand van het land liet toelaat, zal de Regeering een voor stel doen lot alst hiil'ling van de Rijkstolien op land-en waterwegen. !- I Aanstaanden Donderdagavond om half ze ven hoopt ds. Van der Vegt, uit Utrecht, in Volksheil voor te gaan bij de godsdienstoe fening van de Christ. Gereformeerde ge meente. Naar wij vernemen, zal de uitdeeling van spijs aan hehoel'tigen aanvangen op Maandag 14 December. Secretaris van de commissie is thans de heer I. ter Schuur, Kortegracht, bij wien alsnog spijsbriefjes te bekomen zijn. Morgenavond om 0 uur zal de heer D. S. Hasselman, Rijks landbouwleeraar, in het café. De Arend hier een voordracht houden over »de vourdeeligste wijze van voede ren." In het keurige gymnastiek-lokaal des hoeren H. Dumoulin, dat te recht de wondering wekte van de vele vreemdelingen die deze les bijwoonden, werd gisteren, onder leiding van den turnleeraar* G. A. van Dijk, uit Baarn gehouden een Voor- turnei-sles voor het Middengewest (Utrecht, Gelderland en een gedeelte van Overijsel) van het Nederlandsch Gymnastiek Verbond. Aan deze hoogst nuttige les namen deel «Olympia" van Amersfoort, «Attila" en »Adolf Spies" van Utrecht, »De Baa Gyronsatiek Vereeniging" van Baarn, «t pia" van Zutphen, en »Atlas" van Kampen. Om half twaalf opende de Secretaris van het Middengewest de bijeenkomst, met een woord van dank aan de aanwezige turners voor hun opkomst, aan den heer Dumoulin voor zijn gastvrijheid en aan de pers voor haar tegenwoordigheid. Deze les werd Inci ter stede gegeven om kennis te maken met de Amersfoortsche turners en nader kennis le doen maken met bet Gymnastiek Ver bond. Spr. hoopte, dat de les, door den lieer Van Dijk gegeven, mocht leiden t.ot grooter bloei van het Verbond en tot nut van de voor-turners. Voorzoover we de oefeningen aan rek en harren alle nieuwe en zeer nuttige, geen kunststukjes maar zeer leerzame oefe ningen bijwoonden, rneenen we te mogen zeggen, dat ze geheel voldeden aan hetgeen het bestuur van het Middengewest er mede beoogt. Van een tot, twee uur werd gerust en dejeuneerden de deelnemers gezamelijk in De Arend. Daarna werd weder geturnd tot, ruim 4 uur. waarop de Secretaris, de heer J. Droiikei-s de bijeenkomst sloot. De uitslag van den voetbalwedstrijd, gis- rerop hetsportterein aan denLevisderweghier gehouden tusschen liet tweede elftal van de Wageningsche Football Club «Victoria" on het, tweede elftal van de Amersfoortsche zustervereeniging «Quick" is, dat eerstge noemde won met 3 tegen 0 goals. Zitting van den Gemeenteraad van Zater dag 21 November des namiddags half* drie. Voorzitter de lieer Burgemeester, mr. F. D. graal' Scliimmelpcnninok. Tegenwoordig 'lü leden: afwezig de heer C. Th. van Beek. De voorzitter opent om kwart vóór drie de vergaderingen verzoekt den heer Secretaris de notulen iler vorige vergadering voor t e lezen Zij worden zonder hoofdelijke stemming en zonder opmerking gearresteerd. Aan do orde komt (om 2.60) de Aanvul- lings-begrooting van het Burgerlijk armbe stuur voor 1890, met ontwerp-bosluit tot verliooging van liet subsidie met. 1'1000, zoo dat deze port nu bedraagt 18807.05. li. st. wordt aldus besloten. Aan de orde is een ontwerp-bosluit tot af- en overschrijving van posten op dit Begroe iing der dienstdoende Schutterij, dienst 1890. Comlbrin liet voorstel wordt z. h.st. besloten. Aan de orde is de voordracht van den heer Ontvanger der gemeente lot aanwijzing van den heer II. J. Leinweber als plaatsver- varigend-gemeeiile-oiitvanger bij ziekte of afwezigheid. De voorzitter doet opmerken, dat de heer Gemeente-oiii vanger geen voordracht van twee personen kon indienen,gelijk dc Instructiu station de locomotief van oen goederentrein De heer G. van Ede toonde ons heden ochtend «La Cauderay électrique" een pen dule van welke hij uitsluitend het recht tot verkoop heeft en die slechts ééns in de vier jaar behoeft aan den gang gemaakt te worden, omdat de elementen dan eens dienen nagezien. De prijs is f45 en dus niet hooger dan van eer gewoon uurwerk, dat maar al te dikwijls dienst weigert doordien er tegen gestooten is of men vergeet het op te winden. In elke houding loopt, dit uurwerk door, en volgens de bijgevoegde verklaringen gaat liet hoogst accuraat. Tot het verwarmen van een kamer waarin meisjes zaten te naaien, bad men onvoor zichtig genoeg een theestoof met kolen ge bezigd. Ken der meisjes werd door den ko lendamp totaal bedwelmd. Eerst nadat zij geruimen tijd in die ver- dooving verkeerd bad, mocht het den in middels ter hulpe geroepen geneesheer ge lukken de levensgeesten weder op te wekken. Hoe gevaarlijk het is. kinderen alleen thuis te laten, is hier Vrijdagochtend weer ge bleken. De wed. Van L., wonende achter Amicitia, ging even een boodschap doen en liet haar 2jang kindje zonder toezicht thuis. De kleine streek een stuk papier tegen de strijkkuehel met het gevolg dat de gordijnen in brand geraakten en zoodoende een bin nenbrand ontstond. Een buurvrouw, die dit bemerkte, snelde ter hulp en redde bet kind. dat er zonder brandwonden af kwam. De vlammen waren spoedig gebluscht. Donderdagavond is vlak bij het Centfaal- officier aan den Hoofdcursus te Kampen, cn werd hij 2 December 1881 benoemd tot, 2e luitenant bij het 5e regiment infanterie te 's-llertogenbosch. Vijf jaren later werd hij voor vijf jaren gedetacheerd bij helleger in Oost-Indië; hij werd daar 29 April 1887 bevorderd tot le luitenant en nam in dien rang, gedurende zijn verblijf op Atjeh, aan onderscheidene belangrijke krijgsverrichtin gen deel. In 1891 in Nederland teruggekeerd, werd hij weder ingedeeld bij het 5e regiment te Amersfoort en twee jaren later overgeplaatst bij het regiment grenadiers en jagers te 's-Gravenhage. In het begin van het vorig jaar werd hij gedetacheerd bij de Koloniale reserve te Nijmegen en vertrok hij in No vember met een afdeeling van laatstgenoemd korps voor de tweede maal naar Iridic, waar hij thans den heldendood is gestorven. Hij bereikte den leeftijd van 40 jaar. In hem verloor liet Nederlandsche leger een zeer verdienstelijk officier. In deafgeloopen weekwerd bij het5e regiment infanterie hier andermaal een bezending ge weren nieuw model ontvangen, zoodat er thans ongeveer 1000 per bataljon aanwezig zijn. Daar echter de munitie vooralsnog op zich laat wachten, blijven de oude geweren met toebehooren gedeeltelijk in liet bezit van den soldaat of worden zij opgelegd in de wapenkamers. Bij het 5e regiment infanterie hier is over geplaatst de 2e luitenant-kwartiermeester J. Koolhaas Revers van het 3e regiment van het wapen. Aan sergeant-majoor W. F. Mostert en korporaal-schoenmaker II. W. Ducro. beiden van het 5e regiment infanterie, is toegekend de bronzen medaille voor 12-jarigen trouwen j dienst. Sergeant Harmsen. van bot 5e regiment infanterie, bij de Cadettenschool te Alkmaar was gedetacheerd, is op zijn verzoek van die detacheering ontheven en bij liet korps terug geplaatst. Aan sergeant D. W. Piersma en aan kor- I poraal C. H. 0. E. Hecht, beiden van liet 5e régiment, infanterie hier, is vervroegd I ontslag uit den dienst, verleend in verband niet I bun benoeming tot onderscheidenlijk Rijks- I veldwachter en kommies 4c klasse bij dc Di recte belastingen, invoerrechten en accijnsén; P. Th. .1. H. Vermeulen, leerling eener Hougere Burgerschool te Amsterdam, is toe gelaten tol een verbintenis als adspirant- vaandrig voor het Reservekader bij het 5e regiment infanterie hier. Is het in de laatste rlagen al scherp koud toch krijgen wij volgens een landman, die den klutsten tijd aan het baggeren is, nog geen winter! En waarom niet.' Omdat hij nog geen enkele kikvorsch in zijn net vond, dus, omdat de kikvorschen nog niet in den grond zijn gekropen. Voor de betrekking van hoofd der school te Hamersveld hebben zich nu reeds 42 sollicitanten aangemeld. De Gemeenteraad van Hoogland heeft aan mej. A. Schimmel op haar verzoek eervol ontslag verleend als onderwijzeres in de nut tige handwerken aan de openbare school. Ruim tien jaren was mej. Schimmel aan de school verbondenzij heeft liet onderwijs in de nuttige handwerken, die voor de meis jes van zooveel belang zijn. steeds met veel vrucht gegeven. In haar plaats is tot onderwijzeres be noemd mej. G. Kuijer. Dc Herhalingsschool, die 1 November we der geopend is, wordt bezocht door 13 leer lingen. Door den kerkeraad dor Ned. Hervormde gemeente te Scberpenzeel is toezegging van beroep gedaan aan ds. Callenbacli, thans predikant te Ierseke. dit voorschrijft en rioodigt. de heeren Celosse en Visser uit, het stembureau te vormen. Met algerneene stemmen wordt benoemd de lieer fl. J. Leinweber. Aan den benoemde zal kennis worden ge- gove van zijn benoeming. De Voorzitter zegt (om 2.60)Thans wensch ik de fleuren te sluiten. f)« Rand vergaderde tot ruim half vijf in comité-generaal, waarna de deuren heropend werden en de vergadering onmiddellijk werd gesloten. ontspoord, zonder evenwel ongelukken te veroorzaken. In korten tijd was bet gevaarte weder op de rails geplaatst, waarna de trein naar zutphen vertrok. Stoornis in den dienst had niet plaats. Aangaande luitenant O. W. Gobius, van wiens sneuvelen op Atjeh wij reeds in ons nummer van 10 dezer gewag maakten, lazen wij nog: Op 17-jarigen leeftijd als vrijwilliger in dienst getreden, genoot hij zijn opleiding tot Eenigen lijd geleden werd door oen zevental dames opgericht du Vereeniging „Nationale Ton toonstelling van Vrouwenarbeid" met do bedoeling om een zoo volledig mogelijk overzicht (Tentoonstelling) te geven I van allen arbeid, die in Nederland door vrouwen wordt verricht. Zij hopen daarmede gereed te zijn in I 18D8, het junr, waarin de Kroning van onze jeugdige I Vorstin Wilhelmina mag worden tegemoet gezien, I)e Vereeniging meent te mogen verwachten, dat I een „overzicht van Vrouwenarbeid" gelegenheid zul geven om te laten zien hou do vrouw hier te lande werkt en iemir verbetering en aanvulling van dat werk 1 noodig is; dat, liet bezoeken der tentoonstelling velen zul opwekken tot nieuwe en grootor werkzaamheid I en menige vrouw zal aansporen hot voorbeeld van haar werkende zusters te volgendat allen, die du Vereeniging krachtig steunen, nietnlleen hnavarbolda- veld zullen verruimen, muur ook wellicht beter zullen zien, boe liet lot van die vrouwen kan worden ver licht,, die nu gebukt gaan onder zwaar, eentonig, sleeln, betaald werk. Krachtige hulp van vele ontwikkelde, ernstig denken- de, liefdevolle vrouwen is noodig om het werk tot j stand te brongen. Daarom hopen de stichtsters, dat I alle Nodot'landscho vrouwen, die. werken met de handen en mot het hoofd, haar arbeidsproducten zullen inzenden, en dat zjj allen zullen voelen, dat, door hel hoste werk te leveren, waartoe zij in staat i zijn, zij du grootste hulde brengen aan do jonge vrouw, die dc eerste schrede zot op zulk.oen groot arbeios- veld. aon onze jonge Koningin Wilhelmina. Tevens hopen «ij. dat alle Nederlanders, zoowel mannen als vrouwen, hot met hen eens zullen zijn dat het, hier een Nationale zaak geldt, die krnohtigen stenn verdient van allen, zouder onderscheid, y,ij noodigon dan ook 'tllon dringen uit, belangstelling te toonon in dit werk en zich aan te sluiten bij do Vereeniging. Aan liet lidmaatschap iseen contributie verbonden van ten minste t 20 in eens (of van ton minste fó gedurende do o jaren, waarvoor do Ver- eeniging is aangegaan) tor wijl men zich ook kan opgeven als donateur of donatrice voor een bijdrage in eens van ten minste f50. Men zie verder do advertentie in dit nummer. In de omstreken van Winschoten houden tegenwoordig vele losse arbeiders zich be zig met het zoeken van «smeerpotjes". Zoo noemt men in Groningen de roode bessen van de hagedoorn. Kr kan een goed dag huur mee verdiend worden. Op sommige plaatsen is het zaad zóo ruimt egenwoordigd, dat men er dagelijks 1 H.L. verzamelen kan en daarvoor wordt f2 it f2.50 betaald. Zou dat ook hier kunnen geschieden? Hot opnemen van ingezonden stukken brenkt niet altijd mode, (lat do Itedactio onvoorwaardelijk instemt met hun inhoud. Kopij van geplaatste of ongeplaatste stukken wordt nimmer teruggegeven. Geachte Redactie Mag ik, namens bijna alle neringdoenden in de Langestraat. uw hulp inroepen om eert niet geheel ongegronde klacht onder de oogon te brongen van wie zulks aangaat? Wij bewonen de hoofdstraat van ons stadje en dragen, ook uit dien hoofde, lang niet weinig bfj in de gemeentelasten. En nu. terwijl er, met liet oog op den Sint Nicolaas, druk gewinkeld wordt, laat de gemeente-reiniging onze straat maar een modderpoel, waardoor vooral dames weer houden worden te van gaan winkelen. Is daar nu niets aan te doen? Ik weet heel goed, dal de hecle stad eigenljjk eens Ilink onder handen diende genomen te worden en ook, dat de gemeente-reiniging hier ter stede een groote schadepost is, maar de stad kon toch wel iels doen voor ons, winkeliers. Onder dankbetuiging Uw dw. X. Amersfoort, 23 Nov. '90. Geachte Redactie Beleefd verzoek ik voor onderstaande rege len gastvrijheid. Sinds «enigen tijd bevatten enkele bladen een aanlokkelijke aanbieding van zekere firma te Parys, die voor oen schuifje den menschen hun levensgroot portret aanbiedt. Daar doze firma blijkbaar ook te Amers foort reeds slacbtoll'ers gemaakt heelt, acht ik het niet ondienstig, mede te dcelen, wat ik omtrent huur in een Franscli tijd schrift in liet redactie-gedeelte vond. Genoemde redactie zegt: «Wij vonden in eenige bladen de volgende advertentie (deze volgt letterlijk); opdat evenwel onze lezers niet de dupe van dezen niet-nieuwen doch dikwijls gelukkenden truc zouden worden, zien wij er geen bezwaar in, de manier van handelen van dezen zekeren lieer Tanquerey te ontsluieren. Eenige dagen na ontvangst der photographic meldt T. den belangheb bende. dat het portret uitstekend afgewerkt gereed en bewonderenswaardig is, maar dat bij zulk een kunstwerk, waarop (ie grootste portrettist dezer eeuw trofsch zou zfjn, een lijst van minstens 70 franc een vereischte is. Hapt hot slachtoffer toe, dan is de toer ge lukt en men zendt hem een crayon-potret, dat dikwijls nog niet eens de 2 franc waard is, waarvoor een dezer zwervende artisten het maakt, die men des avonds voor het terras dor boulevard-cafés aantreft. Sparlelt het slachtoffer tegen, of antwoordt het in 't geheel niet, dan stelt T. voor (doch naar hij zegt mot tegenzin, daar het znlk een kunstwerk geldt) een eenvoudiger lijst te nemen van twaalf franken (fr. 12.—) Wordt, dit nieuwe voorstel ook niet aan genomen, dan behoudt T. én portret èn pho tographic Te Londen beeft het dagblad van Labou- chere, Truth, Taqueroy hot vuur zóo dicht en zoo Ilink aan de schenen gelegd, dat deze vindingrijke speculant hel raadzaam vond, Engeland to verlaten ten einde in Fmnkryk zijn winstgevend handwerk uit te oefenen." lot zoover do bewuste redactie. Commentaar is. dunkt my, overbodig. Voor uw beleefdheid wegens de opneming bij voorbaat dankend», heb ik de eer te zijn. Uw abonné J. C. Tot hot g LIEFDADIG II Kil). et geven van inlichtingen aan I) o p a r- temeiitsh o o fden, W ij k bezoekers «li Bol a n g s t c 11 o n i| (i n /al hot Centraal- biiroiui DINSDAG don 24 Nov., middags van vier uur tot kwart vóór vijven, zitting houden ill con der lokalen van liet Raadhuis. /.ij, dn' op dat uur verhinderd zijn, kunnon dagelijks t«f, p> uur inlichtingen bekomen by den Geer claris-Boekhouder G. F. MKZGER. Zuidsingel, 273.

Amersfoortsche Courant | 1896 | | pagina 2