Stadsnieuws. Militaria, Advertentiën. de 12 jaren op de uren waarop openbaar Lager onderwijs wordt gegeven, geen arbeid mogen verrichten. Iemand in de gemeente Driel, die wegens overtreding van genoemde bepaling door den kantonrechter tè Zalt-Bommel van alle rechtsvervolging was ontslagen, op grond dat ile Gemeenteraad tot het maken van ge noemde bepaling niet bevoegd zou zijn, werd derhalve door den Hoogen Raad alsnog tot een flinke geldboete veroordeeld. Gedeputeerde Staten van Overijsel hebben hun goedkeuring onthouden aan bet besluit van den Gemeenteraad van Zwolle om In 't vervolg geen tienden meer te heffen. Een huwelijk kan door allerlei omstandig heden vertraging ondervindenvaak zijn de «pupieren" niet in orde, maar 't kan ook aan heel iets anders liggen. Te Finsterwolde bijvoorbeeld heeft zich het zeldzame feit voorgedaan, dat een huwelijk moest wachten op de benoeming van een Wethouder, want de betrekking van Burgemeester is daar va cant, idem die van Wethouder, terwijl de tweede Wethouder de vader is van een der belanghebbenden. Niemand kan dus het paar trouwen vóór in de vacature zal zijn voor- Wanneer in een gezin achtereenvolgens zevon zonen geboren worden, is de zevende zoon in staat, wonderbare genezingen te doen. To Loosdreeht heeft er vroeger een ge woond, die bezocht werd door rijken en ar men. van ver en nabij, en die naam ge maakt had allerwege. Die man is dood. maar nu is er weer een zevende zoon. Hij is nog jong. maar toch weet men al, dat hij óok won derdokter wordt. Hoe men tot de wetenschap gekomen is De moeder heeft gezien, terwijl het kind een stuip had, dat onder de tong van haar zoon een klaverblad zichtbaar was: en dat is een zeker bewijs! Wel te verstaan het klaverblaadje moet te voorschijn komen tijdens een stuip Met het oog op het St. Nicolaasfeest is door de Maatschappij tot Exploitatie van Staats-Spoorwegen bepaald, dat bestelgoede- ren, die op Zondag 6 December a. s. met de eerstkomende treinen ter bestemmings plaats worden aangevoerd, nog dienzeltden dag moeten worden besteld door die stations, waar de maatschappij zelve zich met de be stelling beiast. Uit den regenmeter hier is in de vorige maand afgetapt 54.7 m.M. neerslag, tegen 73.8 in November 1895- Toen wareneer 17 regendagen, thans 7, alle vóór den 17den. De grootste hoeveelheid viel den 1sten, nl. 25 m.M, de kleinste den 2den, nl. 3 m.M. Het Centraal-bureau van de vereeniging •Liefdadigheid" verzoekt ons meetedeelen, dat het heeft moeten besluiten, voortaan geen gelden meer beschikbaar te stellen voor het betalen van achterstallige huishuur of land pacht, terwijl evenmin door haar panden uit de Bank van leening zullen worden gelost. De «Dames van kleeding", wier advertentie in dit nummer men eens naga, zullen ook onder geen enkel voorwendsel meer kleding stukken afgeven zonder behoorlijk gewaar merkt briefje. Onze stadgenoot de heer S. J. van Zijst promoveerde Maandag aan de Rijks-Uni versiteit te Utrecht tot doctor in de Rechts wetenschap op stellingen. Naar aanleiding van de dezer dagen van de hand van onzen stadgenoot den heer A. M. Kollewijn Nz. verschenen «Geschiedenis der spellingkwestie,", zeide een bekend Ne- derlandsch letterkundige Ik loop reeds mooi naar ue zeventig en meer dan vijftig jaren schreef ik, behalve romans en novellen die steeds een goed onthaal vonden, nogal aardig wat in dag bladen en tijdschriften. Iemand die zóo lang de pen hanteert, zou wel mogen geacht worden de taalregels te kunnen toepassen. Toch moest ik gisteren nog, bij het schrijven van een kort opstel voor de pers, vijf keeren Van Dale raad plegen. Als men na vijftig jaar nog niet zonder fouten of raadpleging van woorden lijsten kan schrijven, dan pleit dit toch wel têijeri liet stelsel, dat voor de spelling aan genomen is. 't Is mogelijk, dat anderen ge lukkiger zijn. maar uit de handschriften van letterkundigen, rechtsgeleerden enz,, welke ik in die vijftig jaren onder de oogen kreeg, bleek me maar al te duidelijk dat zij Van Dale nóg minder kenden dan ik. Nu moge men de taalregels van De Vries en Te Winkel hoog roemen, maar wanneer dit het resultaat is, moet men toch erkennen, dat eenvoudiger regels broodnoodig zijn. Daarin tracht de «Vereniging tot vereenvou diging onzer lastige spelling" te voorzien; hoe, vindt men in naar geschriften, met name ook in het hierboven genoemde, dat tevens haar gebeele wordingsgeschiedenis bevat. Het viertal, waaruit zeer binnenkort een directeur der Koninklijke Militaire kapel zal worden benoemd, en dat heden voor ue rau- ziek-commissie proeven van bekwaamheid aflegt, bestaat uit de heerenVan AakeD, Bicknese, Bouwman en Mann. De sergeant-majoor-vaandeldrager der dd. schutterij hier, de neer J. W. van Achterbergh Jr, heeft als zoodanig tegen half Januari ontslag aangevraagd. Aanstaanden Dinsdagavond om 8 uur zal majoor O. G. H. Heldring, voorzitter van de Oudheidkundige vereeniging «Flehité" in een vergadering van dat genootschap, welke in het Raadhuis zal gehouden wonieir, spreken over «De Heilige Geest-school, haar aanverwante Werkhuizen, enz." In 't bijzonder willen we nogmaals de aan dacht vestigen op de advertentie derGaran- ten-vereeniging in dit nummer. Het stuk, «De Hinderpaal", waarin o. a. optreden me vrouw Beersmaus en mevr. Van Eijsilen- Vinck en de heeren Rosier Faassen (wien men eergisteren te Breda, bij zijn eerste optreden als ridder in de Oranje Nassau-orde. een zoo hartelijke ovatie bracht) en Tartaud, zijn evenveel factoren om op een flink bezoek te kunnen rekenen. Maar als het bezoek ook niet heel druk is, dan moet de Vereeniging er het bijltje bij neerleggen zeker zeer tot leed van cle velen, die niet naar Utrecht of Amsterdam kunnen gaan om een goede tooneelvooi-stelling bij te wonen. Ongetwijfeld ligt het vorige bezoek van den heer E. Mathews, lid van het Engelsche Aardrijkskundig genootschap, reisgenoot van den bekenden zendeling en ontdekkingsrei ziger dr. Livingstone, die met zijn projectie apparaat op een bijeenkomst van het «Heils leger", in Amicitia hier, zeldzaam schoone lichtbeelden vertoonde, nog versch in het geheugen van allen, die zijn voorstelling hebben bijgewoond. Het zal hun dan ook zeer zeker genoegen doen, te vernemen, dat genoemde heer in dit winter-seizoen weder een bezoek aan Nederland brengt en dat de plaats onzer inwo ning andermaal is opgenomen in de rij der steden waar hij zal optreden. Waar de vorige maal zijn instrument twee ledig was, brengt hij thans een veel grooter drieledig projectie-apparaat mede, waarmede lichtbeelden tot 100 vierkante Meter groptte kunnen worden vertoond. De Heilsmeeting. waarin hij hier ter stede zal optreden, zal 17 December in Amictia gehouden worden. Voor het ambt van koster der Sint Joris- kerk sdlicitatiën kunnen worden inge leverd tot J Januari hebben zich reeds 93 gegadigden aangemeld. Voor kastelein ie. Amicitia hebben zich niet minder dan 200 sollicitanten aangemeld, in tegenstelling van de vorige keer allen vaklui. In zijn jongste zitting verklaarde het Hoog militair gerechtshof te Utrecht den milicien-plaatsvervanger van het depot-esoadron le regiment huzaren te Amers foort A. P. D, oud 37 jaren, geboren te Halsteren, niet bezwaard bij het vonnis van den Krijgsraad in het 3e militaire arrondissement, tegen hem ge wezen, waarbij hij werd schuldig bevonden aan diefstal in de chambrée ten nadeele van een kame raad en veroordeeld tot zes maanden militaire ge vangenisstraf, met ontzegging van het recht om bij de gewapende macht of als militair geëmployeerde te dienen gedurende vijf jaren. By dit vonnis waarvan beklaagde in hooger beroep was gekomen bij het Hof werd als rechtens bewezen aange nomen, dat hij in den namiddag van 3 September jl. op de door hem bewoonde kamer in de kazerne der bereden wapens te Amersfoort uit de kist van den mede die kamer bewonenden 'huzaar M, Cohen een aan dezen toebehoorendo portemonnaie, inhou dende ruim 5 gulden, 19 postzegels vau 5 cent en 3 spoorsehroefjes, heeft weggenomen, met het oog merk om zich die portemonnaie met den inhoud wederrechtelijk toe te eigenen. Tegen den boerenarbeider E. K., die den 72-jarigen Wolleswinkel, buiten de Kamppoort hier, met een griep tegen 't hoofd sloeg en verwondde, omdat deze hem gedaan had ge geven, eischte de Rechtbank te Utrecht drie maanden gevangenisstraf. Uitspraak Maandag. Hoevelaken bezit thans een eigen genees heer, door de komst aldaar van den heer J. Damsté, arts. Waar vroeger de geneeskundige praktijk werd waargenomen door een dertiental ge- geeskundigen uit de omliggende gemeenten en men, bij ongevallen, steeds te kampen had met veel tijdverlies, is raen met den kundigen en humanen arts in die gemeente hoogelijk ingenomen. De regeling van de tractementen der su balterne officieren is in het Voorloopig ver slag op de Regrooting van Oorlog door «en kele" leden der Tweede Kamer .ter sprake gebracht. Er waren leden, die tegen de re geling bezwaren hadden. Die bezwaren zijn niet nieuw. Reeds de toenmalige afgevaardigde Seijllardl heeft het absurde van deze regeling m een afzonderlijke nota ontwikkeld en, later Mi nister geworden, heeft hij onverwijld stappen gedaan om de zaak te laten zooals ze was. Men kan kan ook gerust a priori zeggen, dat de opmerking in het Voorloopig verslag hoogstens de eer zal hebben te worden be antwoord met eenige frase-zinnen, waarin «belangstellend overwegen", of «houdt de aandaent bezig", of «zal te gelegener tijd aan de orde kunnen komen" den grondtoon uitmaken. Intusschen zoo'n opmerking kan nooit kwaad. Toch zouden wij er de voorkeur aan ge geven hebben als die «enkele leden' nog met meer klem gesproken hadden. Immers de aangehaalde voorbeelden stellen het on billijke en irrationeele der regeling in te weinig lichtze spreken niet genoeg. Er wordt gezegd, dat een 1e luitenant, die 16 jaren dienst achter den rug heeft, slechts f200 meer tractement heelt dan zijn collega, die slechts 8 dienstjaren telt. Te zacht voorgesteld, heeren «enkele leden"; de zaak ligt zóo. Een 1e luitenant der infanterie krijgt f1200 bij benoeming in dien graad, en na 15 jaren officiei-sdienst een verhooging van f'200. Volgens de jongste bevorderingslijst worden de 2e luitenants bij dat wapen na circa 4 jaren officiersdienst tot eerste-luitenant ge promoveerd en na circa 18 jaren officiersdienst tot kapitein. Welnu, dan is het duidelijk, dat het vol gende staatje vrij wat meer te denken geeft dan het simpele voorbeeld uit het Voorloopig verslag. Tractementen der luitenants: Bij in-functietredingf 1000 Na 4 jaren1200 Na 14 jaren -f- 364 dagen 1200 Na 15 jaren1400 Na 18 jaren1400 Het ware dus klemmender geweest, indien die «enkele leden" bijvoorbeeld in dezer voege hadden geredeneerd «De regeling van de tractementen der luitenants bij het hoofd wapen deugt niet; zij houdt geen rekening met een billijke opklimming naar mate het aantal gepresteerde dienstjaren toeneemt. Een luitenant van circa 4 dienstjaren krijgt evenveel tractement als zijn collega van 14 jaren plus 364 dagen, terwijl de zelfde jeug dige le luitenant slechts f200 minder geniet dan zijn oudere collega, die ruim 18 dienst jaren als officier achter den rug heeft." Met klem drong men aan op onverwijlde hervorming. Deze opmerkingen werden door geen der leden «wedersproken." Rectificatie. Men heeft de beleefdheid mij opmerkzaam te maken opeen geheel onwille keurig verzuim in mijn artikel over de Ver eeniging «Nationale Tentoonstelling van Vrou wenarbeid", jl. Maandag geplaatst. Onder de namen van het. Hoofdbestuur vermeldde ik niet dien van de Presidente, mevrouw Pekel haringDoyer. te Groningen, die mede het initiatief nam tot deze beweging. S. F. v. C. 3 J3ste ST I si TSIa O TK it IJ. TWEEDE KLASSE. Trekking van 30 Nov. on 13 Dec. (1000 loten). Ten kantore van den Collecteur te Amers foort zijn aan de volgende nummers te beurt gevallen Prijs van f 400 op No. 12822. Prijzen van i 100 op No. 2674,10770 eo 11604. Prijzen van f30. 1056 1060 2308 2336 2338 2351 2545 2548 2651 2057 2680 2683 2696 2697 2702 2711 2721 10792 10811 10828108.90 108.31 11570 11587 11594 110181162212739 12755 12761 12700 12768 12773 1277812781 1282912831128321283315063 15080 en 15094. Te zaraen 40 prijzen. Volgende trekkingen geschieden 3e klasse 1417 Dec.4e klasse 28—31 Dec. en 5e klasse 1114, 19—22, 2629 Jan. en 2—6 Februari. De derde klasse bevat de volgende prijzen 1 van i'25 000, 1 van f5000, 1 van f2000, 2 van 11500, 5 van f1000, 5 van f400, 5 van f200, 15 van f100 en 1565 van f45. (Geen nieten). Loten of gedeelten zijn ten voormelden kantore (F-eedestraat, wijk E. 350) nog ver krijgbaar. doorgefourneerde a 1'3.50 en klassi kale a f'2.05 per */2o- Nederlandsche Centra al-Spoorweg- Maatschappij. Opbrengst over Augustus 1890. Reizigers 92997 68 204.48» Bagage k honden (tonnen) 213 1 9,35.08r> Levende dieren, rijtuigen enz. 9 04.9.17'"' Goederen (tonnen) 16040 29 236.35r> Divei-sen 541.71 Totale opbrengst 108900.81 Totaal ontvangst sedert Jan. '90 712 234.10» 1895 718080.93 Gemiddeld aantal Kilometer in expl. sedert 1 Januari 1890, 102 1895, 102 dus ontv. per dag KM. f 28.02 »f 28.97. LIJST van BRIEVEN verzonden uit Amers foort en arrondissement, geadresseerd aan onbekenden over de eerste helft van Novom ber 1896. J. H. de Koning Amsterdam. H. KraaijenestArnhem. R- Nort's-Gravenhage H. Vigelius A. v. d. Veen Hilversum. J. Arends Wed. G. v. d. Huis 7 Rechthebbenden vervoegen zich aan het Postkantoor. St.-NICOLAAS-VERZENOINGEN. De Wnarnemende Direoteur van het Postkantoor maakt bekond, dat op Zondag 6 December op (le gewone uren vau openstelling (8—10 en 12'/.—p/ postpakketten ter verzending kunnen worden aan. In verband met de bij gelegenheid van het aan- slaand Si.-Nicolnnsfeest te verwachten drukte hoeft het Hoofdbestuur der Posteryen de vergunning om vcrschillonde per pakketpost te verzenden pakketten aan hetzelfde adres van slechts éon adreskaart te doen vergezeld gaan, voor den tyd van 3 tot en me» 7 December n. s. ingetrokken, en zal derhalve bij elk gedurende dot tijdvak, ter verzending aangeboden pukkel een wlrwkiu.rt behooron gevoegd te zijn. Voorts wordt met nadruk aanbevolen om, ter verzekering van een goede overkomst der pakketten bij de onderworpelyke gelegenheid 1°. zorg te dragen voor een doelmatige en stevige verpakking van de te verzonden voorwerpen, in dier voege, dat deze op afdoende wijze voor breken of beschadigen gevrijwaard zyn 2°. zoo mogelijk de adressen op den omsla;; der pakketten te schrijven en, waar opplakking of'nan- hechting van oen los adres onvermijdelijk is, dit zoo to doen plaats hebben, dat voor het verlóren geraken daarvan, tijdens het vervoer, redelijkerwijs geen vrees behoeft te bestaan. 3°. in de pakketten, waarvan het adres niet op den omslag zelf geschreven is, een tweede los adres in te sluiten. Gevonden Voorwerpen. Aan liet Bureau van politie alhier zijn in lichtingen te bekomen omtrent de volgende in November gevonden voorwerpen Een rol witte katoenen lappen, zwarte handmof', een bijbeltje, een heeren hand schoen, een bruine pelerine, een paar vilten kinderpanlollels, een rozekrans met groot koperen kruis. LIEFDADIGHEID. Tot het geven van inlichtingen aan Depar tementshoofden, W ij k b e z o e k e r s cn Belangstellende n zal het Centrnul- burenu DINSDAG den 8 December, 's middags van vier uur tot kwart vóór vijven, zitting houden in een der lokalen van het Raadhuis. Zij, (lie op dat uur verhinderd zijn, kunnen dagelijks tot 12 uur inlichtingen bekomen bij den Secretaris-Boekhouder G. F. MEZGER. Zuidsingel, 273. HULPBANK TE AMERSFOORT. Tot het geven van gelden ter i.een zal eene Commissie uit het bestuur op MAAN DAG den 7 DECEMBER aanstaande,'s nam. van half twee tot half dnie, zitting houden in een der lokalen van het Raadhuis, alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden ook voor het teruggeven van gelden. HERM. P. VAN HASELEN, Secretaris-Penningmeester BURGERLIJKE STAND VAN AMERSFOORT GEBOREN: 26 Nov. Hendrik, z. van Hen drik Simon Valkenburg en Catbarina Elisa beth Pauline Giessen. 27 Nov. Herman, z. van Harmen van Beek en Elisabeth Ef- f'nnk. Wilhelm Karei Lodewijk, z. van Christiaan van Almeloo en Maria vau Veen. Jolian, z. van Wilhelmus Blombergen en Hendrika Meernik. 28 Nov. Leonardus Wilhelmus, z. van Cornells Scheerder en Hendrika van Eykelenburg. 29 Nov, Dirk, z. van Gernt Jan Jacob Nieuborg en Dirkje Hendrika Kamnerman. 30 Nov. Wilhel- mina, d. van Albertus Wuanders en Johanna Janssen. Auguste Wilhelmina Margaretha, d. van Hendrik Reichman en Auguste Krei- kamp. 1 Dec. Johanna, d. van Antonius Staal en Adriuna Kapoen. Geertruida, d. van Reyer Veenendaal on Cornelia Fontijn. GETROUWD: 2 Dec. Nicolaas Gjjben en Antonia van Dijk. Petrus Oostveen en Elisabeth van der Schaft. OVERLEDEN27 Nov. Nicolaas de Fol ter 31 j. echtg. van Adriana Heesters. Antonie Alexander Steenbeek 1 m.28 Nov. Dirk van der Horst 92 j. wedr. van Fijntje Lek. 29 Nov. Johannes Hendrikus Mur- tinus van Mierlo 1 m. Catbarina Berends 11 m. Anthonie van Neerbos 2 j. 30 Nov. Johanna Adriana van Apeldoorn 2 j. 1 Jee. Cornelis van Dijl 22 m. I*,* Heden overleed te Scheve- ninoen onze geliefde zuster en be huwdzuster LYDIA JOHANNA METZELAAR, op den leeftijd van ruim 42 jaren. E. KAM—Mktzelaar. W. H. KAM. Amersfoort, 1 Dec. 1890. Volstrekt eenige kennisgeving. I

Amersfoortsche Courant | 1896 | | pagina 2