Stadsnieuws. Gemengd Nieuws! Marktprij zen. Advertentién. het voedsel der soldaten werden niet meer vernomen na de aangebrachte verbeteringen. De Minister verdedigt het nut van veld- oefeningen op groote schaal. Ken beperking tot. fortmanoeuvres zou reeds ongunstigen invloed op de geoefendheid van net leger oefenen. Uitvoerig betoogt de Minister, dat de be stemming door hem gegeven aan liet sub sidie van f25 000 voor de paardenfokkerij op goede gronden berustte. Dat de remonteering der artillerie geheel in het binnenland kan geschieden, kan de Minister niet toegeven. De kosten zouden aanzienlijk hooger worden. De Minister blijft bet uoodig achten, een andere categorie van militaire wielrijders te vormen dan de thans bestaande. Het. voor nemen bestaat, aan elk der regimenten infanterie 20 rijwielen te verstrekken. De binnenlandsc.be industrie zal bij de levering zooveel mogelijk worden bevoordeeld. Van aanschaffing van rijwielen door officieren der intendance verwacht de Minister goede vruch ten. en hij zal overwegen «en regeling om trent het gebruik van rijwielen door officieren van gezondheid. Omtrent gunning van leveranties aan de Nederlandsche industrie zegt de Minister dat dit als regel geldt, waarvan alleen wordt af geweken wanneer uit bet buitenland aan merkelijk voordeeliger aanbiedingen inkomen. De Minister betoogde, dat er onder de ge geven omstandigheden van Regeeringswege geen nadere voorziening noodig is dan reeds gedaan wordt betreffende den steun aan oud- strijders van 1830. Over het nieuwe geweer verklaarde de Minister zich zeer tevreden. De schietbanen en kogel vangers worden zooveel mogelijk veilig gemaakt. De Minister blijft liet beter ach- ten ile aanvulling van wapening voor het leger te verzekeren, alvorens de Schutterij van nieuwe geweren te voorzien. In een brief uit de Residentie aan het Nieuws van den Dag wordt gewezen op het lang niet denkbeeldige gevaar van liet streven van den laatsten tijd om meer en meer gas- sen in den vloeibaren toestand te brengen, i en die dan in 't dagelijksch leven te gebrui- 1 ken. Niet alleen worden cilinders met vloei- I bare gassen gebruikt om een artistieke kop schuim i'p een mak glas bier te tooveren, tnaur ook om huizen te verlichten met liet merkwaardige acetyleengas. dat Riioui Pictet in bet ijzer vastscbroelt, orn 't er naar be- I hoefte uit af te tappen. Honderden landge- j nooten loopen gevaar, op zekeren dag te vernemen, dut hun buurman een paar honderd atmosfeeren druk in een ijzeren buis in zijn woning heeft staan. En naardien dit volgens den sellry ver een veel minder aangename nabuurschap is. dan bijv. die van een gasmotor of een bitrnrookerij. hoopt hij, dat de Raad van State al die brisante nijverheids-artike len zal plaatsen onder de wet, die vrijgevig genoeg wordt toegepast, maar althans eenige waarborgen van toezicht en voorzichtigheid geeft tegen schade, hinder en gevaar. De heeren Pictet c. s. zeggen, dat dit ge- vaar denkbeeldig is. Des te beter, maar dan j zullen zij er ook te minder tegen kunnen i hebben, dat de overheid toezicht uitoefent. Naar men aan do Haagsche Ct. meldt, kregen eenige ondergeschikte gemeenie-amb- tenaren te 's Gravcnliage bij het ontvangen van bun traktement de mededeeling, dat daarvan de door hen verschuldigde Perso- 1 neele belasting was afgehouden bij een hun- J ner zelfs liet volle bedrag van zes termijnen J Dc vraag wordt gedaan of de fiscus, ofschoon zij van baar recht gebruik maakte, niet wat meer consideratie kon gebruiken en de in houding over eenige maanden verdeelen. 't Is juist in dezen wintertijd, als een huis gezin zooveel behoeften heeft, een wel wat al te gevoelige vermaning. Ten einde de aanstaande kiezers voor te licbt-n, zal te Dokkum de Burgemeester zeil'in den loop der week een lezing houden over do nieuwe Kieswet. Door de Nederlandsche spoorwegen is be sloten. de vierduagsche retourkaartcu in bin- I nerilundsch rechtstreeksch verkeer, af tegc- I ven op 24 December, geldig te doen zijn lol en met den 28en, en die op 31 dezer af te geven, geldig te doen zijn tot en met 4 Januari. Aan houders van Kilometerboekjes, reizende tussi hen Wolvega en Groningen, is door de I Staatsspoorweg-maatschappij toegestaan, de reis met hun Kilometerboekje te maken zoo wel via Meppel als via Leeuwarden, echter 1 tegen berekening van den afstand der wer- I kei ijk gevolgde route. Uit Utrecht meldde men ons Donderdag- i avond De alom vermaarde rnanufactuurzaak van j den heer Bosman had bekend gemaakt, dat I zij heden voor de kinderen van baar klanten i 1 gratis St.. Nicolaas-gesehenken zou uitdealen. De toeloop van liefhebbers was zóo groot, dat hut de verwachting verre overtrof. Het I 1 gedrang aan de achterzijde van Bosnian's 1 magazijn was dan ook zóo hevig, dat om 6 uur de haliën langs de gracht over een lengte van 10 Meter zijn doorgebroken. Een aantal personen (men schat dat aantal op 10, of schoon het meer kan zijn geweest) vielen van de kade in het water. Een ware paniek ontstond. Onmiddellijk schoot van alle zijden hulp toe en in minder dan geen tijd waren een vrouw en een zestal kinderen behouden op het droge gebracht. Een politie-agent raakte mede te water, maar deze wist door zwemmen de overzijde te bereiken, waarop hij aanstonds terugging om te helpen redden. Spoedig zette de politie het terrein af, en met fakkellicht ging men dreggen, daar niet met zekerheid was na te gaan of zich nog personen in 't water bevonden. Een half uur na 't ongeval kwam een 16 jarige jongen navraag doen naar een zijner broertjes, een kindje van 4 jaar (dat toch wel niet alleen naar die uitdeeling za! zijn gezonden? die volgens mededeeling vau anderen, ook te water was geraakt en niet tot de geredden behoorde. Met zekerheid kan thans medegedeeld wor den, dat allen, die in het water zijn gevallen, zijn gered. Bij deze redding heeft zich bijzonder on derscheiden de heer Coenders, vischhandelaar te Utrecht, voor wien zijn stadgenooten bij Ingezonden stukken in de Utrecbtsche bladen om een belooning vragen voor zijn kranig optreden. Te Schiedam kwam Donderdag een hond bij zijn eigenaar binnen met een portemon- naie met rijksdaaldei-s in den bek. Daar de hond veel bij een slager in de buurt komt, dacht de man dat liet van daar zoude komen en spoedde zich er heen doch het, was diens eigendom niet. Terwijl beiden over deze ge heimzinnige zaak spreken, komt een vrouw binuenloope». Goddank riep zij uit, toen zij den verloren schat zag zij had even te voren vleesch gehaald, een muntbiljet van f 10 bij den slager gewisseld, en de purtemonnaie be zijden haar zak gestoken. De hond kreeg tot belooning een flinke leverworst. Een dienstmeisje te Steenwyk, dat op den zelfden dag f' 100 aan bankpapier vond en lit eveneens terug bezorgde aan den eigenaar, kreeg voor haar eerlijkheidéen kwartje! Het Goedkoops Nieuwsblad, dat te Rotter dam wordt uitgegeven, waarschuwt tegen waardelooze polissen, waarmee aldaar door colporteurs gewerkt wordt. Deze polissen zijn zoogenaamd kosteloos: alleen wil de colporteur gaarne een paar dubbeltjes of een kwartje voor de moeite van het bezorgen hebbende kosfelooze polis is een waarde looze, die hoegenaamd geen verplichtingen oplegt. Daar men, na Rotterdam afgegraasd te hebben, met die grap ook wel elders zou kunnen gaan werken, vestigen wij reeds bij voorbaat de aandacht op deze nieuwe industrie. Ook van de justitie, die zulke afzetterij toch wel onder een of ander Strafartikelzal kunnen brengen. Nauwelijks een maand is de gemeentelijke telephoondienst te Amsterdam in werking of de Gemeenteraad wordt verrast met een aanvraag van niet minder dan f65000 boven de 7'/2 ton waarop de aanleg was geraamd. De raming is dus weer tegengevallenzij was niet voldoende oiri2000abonnés tekunnen aansluiten. Amsterdam beeft in de laatste jaren nogal eens van die tegenvallertjes. Zij bedragen bij de telephoon nu al f65000 op 7' ton ol' ongeveer 9 pCt. Als bij de gas-exploi- tutie hetzelfde mocht gebeuren, zal dezeder gemeente millioen extra kosten. Te Breda is een paartje getrouwd, waarvan iie bruidegom 77 en de bruid 29 jaren telde. Reiden behoorden nog tot de «jongelui", zoodat men dus van de bruidegom kwalijk kan veronderstellen, dat hij eerst niet rijpe lijk over den gewichtigen stap zal hebben nagedacht. De maandelijksche Zendingsbidstond zal bier morgenavond om 8 uur gehouden wor den in De Zaaier. Vrijdagochtend rond 7 uur ontstond een legin van brand in de kerk van den H. (averius, op bet Zand, waarschijnlijk door iet omvallen van een kaars, waardoor de lapieren bloemversiering van een der beelden dam vatte. Door spoedige en doeltreffende hulp wer- en de vlammen bedwongen, zoodat de schade an ook zeer gering is. In ons nummer van 23 November waar- I chuwden we, op gezag van het Londensche I agblad Truth, tegen de praktijken van j nkeren Tanquerey, die aanbiedt om geheel j ratis een mooi portret te maken doch hen, ie er invliegen, noodzaakt een heel dure jst daarvoor te koupen. I In verband met den regen van circulaires door genoemden heer thans over onze goede veste uitgestort, verwijzen we naar dat num mer en noodigen wij lezeressen en lezers nogmaals uit, op hun hoede te zijn. Heden is tiet juist een jaar geleden, dat de Slaagsehe dijk doorbrak en in de stad niet weinigen schade bekwamen door het hooge water, dat toen 2.12 M A.P. stond. Hedenochtend 9 uur was de waterstand 0.30 M. A. P. Donderdagamiddag werd op de Roomsch Katholieke begraafplaats hier ter aarde be steld het stoffelijk hulsel van den portier der Nederl. Centraal Spoorweg Maatschappij J. P. Cornelisse. die Zondagavond, toen hij den laatsten locaaltrein van hier naar Utrecht begeleidde, in de nabijheid van Blauwkapel op zoo hartverscheurende wijze om het loven kwam. Door ambtsbroeders werd het lijk. aan de laatste wollig uitgezet, naar liet kerkhof vergezeld en ten grave gedragen. Als bewijs van achting en vriendschap hadden zij een 'krans van levende bloemen op de lijkkist gelegd, met het. opschrift «Van het spoorwegpersoneel." Het stoffelijk overschot van Cornelisse rust naast dat van zijn kameraad, den qn- derlading-meester N. de Folter, die de vorige week aan een slepende ziekte overleed en dien hij voornemens was gepasseeivlen Maan dag mede de laatste eer te bewijzen. Wreed noodlot dat bet anders heeft gewild en den nog zoo jeugdigen, trouwen ambtenaar, lief derijken echtgenoot en vader op het aller onverwachtst aan de zijnen en zijn vele vrien den deed ontvallen. Berichtten we in ons vorig nummer, op gezag van een mededeeling uit Den Haag, dat onze stadgenoot de heer G. K. G. van Aaken was uitgenoodigd om met de heeren Bioknese, Bouwman en Mann een proeve van bekwaamheid af te leggen om daarna eventueel benoemd te worden tut kapelmeester der Grenadiers, thans bleek ons, uit het oflicieele schrijven, dat zulks minder juist was. Daarin toch staat: «Een onderzoek op den voet van examen wordt door de Commissie voor u onnoodig geoordeeld". Slechts wensch- te de Commissie hem te zien dirigeeren. Intussclien zal de heer Van Aaken voor Amersfoort behouden blijven, daar de finan- eieele qusestie niet le regelen viel en dan ook ter benoeming tot Directeur van de Koninklijke militaire kapel is voorgedragen de heer N. A. Bouwman, kapelmeester van het 3e regiment infanterie. Onze stadgenoot de luitenant der infanterie van het O. I. leger J. H. van Boldrik, zal 26 December per Burgemeester den Tex uit Amsterdam naar Indië scheep gaan. Tot kastelein van Amicitia is met ingang van 1 Januari uit ruim 200 sollicitanten be noemd de heer D. Schoonderwald, te Meppel. Donderdag heeft generaal-majoor F. C. C. Bloem het commando over de 2e divisie in fanterie overgedragen aan den tot generaal- majoor bevorderden kolonel-commandant van liet 6e regiment infanterie C. O. van Kesteren. Aan de hierna genoemde officieren uit dit garnizoen is toegekend het onderscheidings- teeken voor langdurige» ofliciersdienst. als achter hun naam is vermeldkolonel W. L. de Petit en luitenant-kolonel J. G. van Gennep, 35; kapiteins R. H. Luber. F. A. Xieuwenhuijs, J. A. F. Keetell, F. van Lauren en W. Puflius, 20; le luitenant L. W. C. G. van der Garden en ritmeester D. Enschedé 15. Sergeant. H. Kroeze en clève-muzikant J. Bikkers, van het 5e regiment infanterie hier, zijn wegens iu en door den dienst ontstane lichaamsgebreken afgekeurd. Bij liet 5e regiment infanterie zijn be vorderd: sergeant-titulair J. G. Camphuis tot sergeant, reserve-korporaal S. J. Elze tot reserve-onderofficier, en adspirant-vaan drig J. E. Fischer tot reser-korporaal. Door den Raad van beheer van het Bad hotel te Baarn is tot consulteerend genees heer, in plaats van dr. Van Leersum, die naar het buitenland is vertrokken, benoemd dr. A, J. A. Thomas, arts en plaatsvervan gend lid van den Geneeskundigen raad voor de provinciën Gelderland en Utrecht. In De plaats van wijlen G. Brouwer is be noemd tot machinist van het stoomgemaal aan de Zeldertsche Wetering P. Henkers. De Duitsche pers houdt zich sedert eenigen tijd bezig rnet de opmerkelijke toestanden die iu het Duitsche leger heerschen, vooral vvat. "betreft den adel onder tien olïiciersstand. Er zijn 31 regimenten waarvan alle offi cieren van adel zijn. Bij de garde-infanterie zijn slechts twee officieren zonderadeldoms bewijzen, bij de cavalerie niet éen en bij de artillerie slechts éen luitenant. Sedert 1871 is het aantal regimenten, uitsluitend gereserveerd voor adellijke officieren, ver dubbeld. Eenige dagen geleden slenterde een pair van Engeland door Bondstreet te Londen, nu en dan staan blij vende voor een winkel, tot hij vóór zich uit een dame van zijn kennis zag loopen, wier zakdoek met een puntje uit haar zak stak. Onmiddellijk kwam bij den wandelaar het denkbeeld op om een grap uit te halen; hij versnelde den stap en maakt zich zeer behendig van den zakdoek meester. Inwendig lachend over het welslagen der klucht, wilde de Lord juist de dame aan spreken toen hij zachtjes op den schouder werd getikt. Hij keerde zich om en ontwaarde een sierlijk gekleed heer, op en top een gentle- leman, die hem aldus aansprak »lk vraag u verschooning, mijnheer; hier zijn uw beurs en uw bos sleutels terug, die ik u ontfutselde, toen ge bij de dame opereerdetik wist niet, dat ge een con frater waart." Een Londensch blad staat in voor de waar heid van het verhaal. Uit een hygiënisch oogpunt zijn petroleum kachels niet onvoorwaardelijk aan te bevelen althans wanneer zij niet van een pijp zijn voorzien, waardoor de gassen, die hij de verbranding van de petroleum ontstaan, naar buiten worden geleid. De gassen, die ontstaan, zijn koolzuur en waterdamp. Wanneer nu een kilogram, dat is onge veer 1.25 liter, petroleum verbrandt, dan zal, wanneer dat gebeurt in eene ruimte van 60 kubiekmeters, dus in een kamer lang 4, breed 5, en hoog 3 meters, het koolzuur-geh'alte worden circa 3 per 100, dat is 100 maal zoo groot als dat van de buitenlucht, waarin op 10 000 deelen slechts 3 a 4 deelen koolzuur voorkomen. De hoeveelheid waterdamp die ontstaat, is ook nogal aanzienlijk. Deze zal zich tegen de koude muren van het vertrek afzetten en deze vochtig maken en daardoor de bekende nadoelen van vochtige muren veroorzaken. Wil men petroleumkachels zonder afvoer pijp gebruiken, dan dient men de ramen open te zetten, opdat het koolzuur en de waterdamp een uitweg vinden. LIEFDADIGHEID. Tot het geven van inlichtingen aan Depar tementshoofden, Wij kbezoekers en Belangstellen den zal liet Ceutraal- bureau DINSDAG den 8 December, 's middags van vier uur tot kwart vóór vijven, zitting houden in een der lokalen van liet Raadhuis. Zij, die op dat uur verhinderd zijn, kunnen dagelijks tot 12 uur inlichtingen bekomen bij den Secretaris-Boekhouder G. F. MEZGER. Zuidsingel, 273. Amersfoort, Vrijdag 4 December 1896. Appelen f3 a f 6.50. Peren 1 0.— a f 0.— Zandaardappelen fl.20 a f'1.50 p. heet. Hoendereieren f5.50 a 16.50 p. 100 st.. Boter 10.95 a f l.20 p. k. Kippen f 0.60 a 11. Kuikens f 1.a 11.25 Piepkuikens t'0.30 a 10.60 Eenden 1*0.60 a fl.— Jonge oenden f0.a fO.Hazen f 1.50 ii f2.Wilde konijnen fO.a I'O.Tamme konijnen f'0.30 a fl.20 p. st. Duiven f 0.40 a 1*0.60 p. paar Zeugen f25.— a 135.— Biggen f3.ii f 6.50Schrammen 1 10.a 1*13.Vetten koeien fa f Guste koeien fa f Kalf koeien f ii f Kaifvaarzen f f— Os fPinkstierenfaf Aangevoerd waren ongeveer 60 heet. Ap pelen, heet. Peren, heet. Kleiaardappe- len, 200 heet. Zandaardappelen, 2000 st. Hoendereieren, 1400 kilo Boter, kilo Mar garine. 2 zeugen, 200 biggen, 15 schrammen en 0 stuks vee. Waardeerendede goede bedoeling, verzoek ik beleefd doch dringend aan de(n) onbekende, die mij Zaterdag PAARD en RIJTUIG zond, deze te doen terughalen, daar mijn man er niet toe te bewegen is, equipage te houden en ik dus in de treurige verplichting zou zijn, de zelve a tout prix ten bate van een of andere liefdadige instelling te verkoopen. KLEINTJE.

Amersfoortsche Courant | 1896 | | pagina 2