Donderdag 10 December 1896. No. 4622, 46e Jaargang Binnenland. Wantrouwen. Oitgave firma A. H. VAN CLEEPP te Amersfoort: en Dmderdagnamiddag met gratis Zondagsblad. Abonnement per 3 maanden ƒ1.— Franco j> r,, P°',/ '15,- Abonnement alleen op het Zondagsblad voor Amersfoort 40 et., voor het binnenland 50 ct. poi ffiri no Advprtci}tlen J—0 rogels 60 ct.; elke regel meer 10 ct, Qroote letters naar plaatsruimte, Legale-, gen,ng8advert- P". 'e?el 16 cl' Reclames per regel 25 ct, Afzonderlijke, nummers 10 cent. Inflen .en aanvragen, uitsluitend voor- en betreffende den werkenden stand, van minstens 5 regels, In het Zondagsblad, per regel Bg ach Ivertentiën van buiten de stad worden de incnsseerkoaten in rekening gebracht. KORTEGRAOHT 56 Tnlephoon 10. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gezien artikel 41 der Gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer gemeente zal vergaderen op Dinsdag 15. December aanstaande, des namiddags te half twee ure. AMERSFOORT, den 10. December 1896. De Burgemeester voornoemd, F. D. SCH1MMKLPENNINCK. HH. MM. de Koninginnen keerden heden ochtend rond 11 uur van IJ.D. buitenlandsche reis in de Residentie terug. De zoogenaamde Veiligheidswet zal hoogst waarschijnlijk met 1 Januari 1897 in werking treden. In het Voorloopig verslag der Tweede Ka mer is ook over de Schutterij nogal een en ander gezegd. Het gebrek aan discipline, het toenemend incompleet van officieren en de niet gunstige publieke opinie waren voor sommige leden des te meer een reden voor de meening, dat de Schutterij als een te zeer verouderde instelling behoort te worden afgeschaft, maar andere leden, die deze af schaffing volstrekt niet wenschten, drongen aan op maatregelen om den toestand te verbeteren. De Gemeentebesturen zijn in kennis ge steld met een aanschrijving van den Minister van Justitie, omtrent de afgifte van binnen- landsche paspoorten, welke in den regel ge bruikt worden om zich in het buitenland te legitimeeren. Het is den Minister gebleken, dat bij de afgifte dier stukken meermalen verzuimd wordt, den bij dat paspoort bedoelden per soon zijn bandteekening daarop te doen stel len. Het gevolg daarvan is, dat een ander dan deze persoon zich ook daarvan bedienen kan, door met zijn schrift eene met den pas overeenstemmende naamteekening op net stuk te plaatsenhet vaak onbestemde signalement zal in talrijke gevallen niet tot de ontdekking dier valschheid leiden. De Gemeentebesturen zijn daarom uitge- noodigd,die paspoorten eerst dan uitte reiken, als de aanvrager zijn handteekening er op zal hebben geteld. Onder de namen van hen, die genoemd worden in verband met de vervulling der vacature van Vice-president van den Raad van State, treedt in den laatsten tijd meer en meer op den voorgrond die van jhr. mr. J. W. M. Schorer, Commissaris der Koningin in Noord-Holland. Het Leger des Heils doet toch heel wat. De Oorlogskreet geeft het volgende over zicht van hetgeen door het Maatschappelijk Werk van het Leger in het afgeloopen jaar werd gedaan en zegt daarbij In onze 9 Toevluchten werden 423 477 nachtverblijven verstrekt aan noodlijdende broeders en zusters, die dakloos ronddoolden in de straten onzer groote steden468 800 porties voedsel werden aan hen verstrekt, 73373 maal werd een persoon van werk voorzien. Onze barmhartigheids-officieren hebben 4002 huisgezinnen bezocht, 8164 uren be steed aan huisbezoek en ziekenverpleging 160 huisgezinnen zijn door hen geholpen aan kleeding en dek. In de «Metropool" (het Volkslogement) werden sedert de opening (in Maart van dit jaar) 13380 nachtverblijven en 63 728 maaltijden verstrekt. In verband met de Inrichting voor zieken verpleging (nu ook als wijkverpleging wer kend) bezochten 1978 personen ae polikli niek, terwijl behalve de patiënten in de in richting, 274 zieken in huisgezinnen werden verplegd. Op de Landkolonie werden huizen ge bouwd, land ontgonnen, stallingen en andere gemakken voor de levende have in gereed heid gebracht, en tot dusver vonden ge middeld twintig mannen daar geregeld werk. Natuurlijk zal het tijd vereischen om deze landbouw-inrichting te ontwikkelen. Als bewijs hoezeer de winkeliers, die on bevoegd geneesmiddelen alleveren en recep ten gereedmaken, overtuigd zijn van hun onwettig handelen aldus schrijft prof. Wefers Bettinck in het Utrechtsch Dagblad kan ik mededeelen, dat zij een Bond hebben opgericht, met tweeërlei contributie. De gewone leden betalen f 2 en hebben geen recht op ondersteuning bij boeten trou wens belachelijk klein - - door de rechtbank zij die f6 betalen, hebben als zij, wat tot de hooge uitzonderingen behoort, worden beboet, recht op uitkeering dier boete uit de bondskas. Welke vereeniging van personen, die een wettig bedrijf uitoefenen, heeft een dergelijke Feuilleton. Vrij naar het Duitsch. 24) Op het hooren van dat woord ontstelde Mar tin. In een oogwenk doemde zijn laatste ontmoe ting met Godfried weer voor hem op en hij hoorde diens stem duidelijk zeggen: „Eens zult gij voor het onbegrijpelijke staan, geloof dat zeker!" Martin herhaalde dof, bijna angstig: „Onbegrijpelijk" en eerst een poos later liet hij er op volgen, „Ja, men staat dikwijls voor het onbegrijpelijke." Nelly keek verwonderd op. Zij voelde, dat hem iets onbestemds voor den geest zweefde zij schudde haar hoofd en zag hem met haar heldere grijze oogen onderzoekend aan. „Wat heb je toch vroeg zij angstig. „Zoo heb ik je nog nooit gezien „Ik weet ook niet, wat mij zoo op eens be zielt," antwoordde Martin. Hij streek met zijn hand over zijn voorhoofd en trachtte te lachen. „Ik ben 'in den laatsten tijd te weinig in de lucht geweest, ik heb te hard gewe-kt „Dat hadt je niet moeten doen." „Maar je weet het, de concurrentieGeluk kig ben ik nu bijna klaar; ik kan eigenlijk wel zeggen, dat ik 'oen klaarhet betreft nu nog maar een paar verbeteringen, en dan zal ik mij ook een kleine uitspanning veroorlooven." „I)at is heerlijkriep Nelly verheugd uit „Ben je van plan, eenigen tiju op reis te gaan Martin zag haar verbaasd aan. „Een pleizierreis zonder jou Hoe kan je dat van mij denken 1 Ik zou je hier dagen achtereen alleen laten? En denk je werkelijk, dat ik pleizier zou hebben, als ik alleen was? Neon, lieveling, daar is geen sprake van, maar ik heb besloten een jachtpartij aan te nemen. Je weet, hoeveel ik van jagen houd en je hebt er geen idee van, hoe vervelend ik h«t vind om voor oen teekenbord te zitten als de jacht weer ge opend is. De eerste uitnoodigingen heb ik held haftig afgeslagen, omdat ik geen afleiding wilde hebben ondermijn werk, maar nu benikklnnr, en kan ik met een gerust geweten gebruik ma ken van de uitnoodiging van mijn vriend Moller. Je moet weten, dat Moller te Zehlehdorp een van de beste jachtterreinen bezit en ik verheug het geheele jaar op die invitatieje hebt er immers niets op tegen?" Nelly lachte. „Hoegenaamd niet, dat verzeker ik jehet doet mij integendeel zeer veel genoegen en ik vind het verstandig, dat je eens uitgaat. Word maar eens flink vermoeid, amuseer je met je vrienden en kom vergenoegd terug. Dat is alles wat ik van je verg." Martin gaf haar een kus en stond op. „Je kijkt naar de klok?" vroeg Nelly. „Hebje zoo'n haast?" „Ja, mijn tijd is om. Ik moet nog voor mijn jaebtcostuum zorgen, en wij vertrekken heden avond al." „Vandaag al?" „Moller heeft ons allen voor het souper ge vraagd. Wij logeoren in zijn villa om morgen zoo vroeg mogelijk op te breken#" kas noodig? Dezer dagen verklaarde dan ook een dier winkeliers, rnot boete bedreigd, «wat maal ik er omals ik beboet word betaalt toch de Bond". Den lsten October 1895 brandde de vrij groote Ned. Hervormde kerk te Boskoop af. Aanstaanden Maandag zal de daarvoor in de plaats gebouwde kerk reeds worden ingewijd! Revolutie-bouw toegepast op kerken Het Sociaal Weekblad bevat een beschou wing van den heer Witsenborg over liet verrichten van arbeid door vermogenden. De schrijver komt er tegen op, dat heeren handenarbeid verrichten ten behoeve van hun eigen huishouden, soms ook voor het huishouden van vrienden, welke arbeid anders door werklieden zou worden gedaan; evenzoo keurt hij het af, dat dames de wasch opmaken, naaiwerk doen enz. in plaats van dit aan daarvoor te betalen vrouwen over te laten. Gefortuneerde jonge dames moeten ook geen muziek- of teekenles geven, daar dit een broodwinning is voor minder be middelden. De lieer Witsenborg is van oordeel, dat men zicli daarvan onthoudende, wel doet door niets te doen. Wij gelooven intusscben, dat bet getal vermogende heeren en dames, die werkzaam heden verrichten, welke anders door hand werkslieden, dienstboden enz. worden ver richt, zóo gering is, dat de weldaad aan dezen bewezen, niet noemenswaard zou zijn. Te 's-Gravenhage is Maandag overleden de oudste ridder der Militaire Willemsorde, de heer J. J. Damen, ook drager van het Metalen Kruis. De eenvoudige man, weleer een flink sol daat, die reeds 16 November 1830 met de Willemsorde werd begiftigd, bereikte den ouderdom van 87 jaar. Bij het Hoofdbestuur van het Nederlandsch Tooneelverbond is bericht ingekomen, dat Willem van Zuylen, die voornemens was met eenige andere artisten een soiree te geven ten voordeele van de overbrenging van het grafmonument van mevr. Kleine, van dit plan door verschillende bezwaren heeft moeten afzien. De heer Van Zuylen heeft daarom nu besloten in het vervolg 5 pCt. van de netto-opbrengst zijner voordrachtsavouden voor dit doei af te staan. „Dan zie ik je misschien niet meor. „Dat zal moeilijk gaan." „Welnu, tot weerziens dan! En veel geluk op de jacht! Tot weerziensI" herhaalde Nelly. „Wanneer zien wij elkander weer?" „Overmorgen avond. Wij jagen morgen en overmorgenik blijf niet over voor het groote jachtdiner van overmorgen, daar geef ik niets om. Ik denk, dat ik om vijf of zes uur te Berlijn kom. Ik inviteer mij zelf daarom, om zeven uur bij je te komen etenEn nu vaar wel, beste Nelly; beloof my nu nog, dut je ver standig zult zijn." Nelly keek hem weer met verbazing aan. „Wat bedoel je? Ik begrijp je volstrekt niet." ,,'t ls kinderachtig," zeide Martin. „Ik weet het maar ik heb jo lief zooals een kind liefheeftHet 18 do eerste keer na onze verloving, dat ik je voor een paar dagen alleen laat. Doe mij 't genoegen, mij uit te laten het afscheid valt inezoo moeilijk ik zou niet kunnen zeggen waarom. Ik goloof jo onvoorwaardelijk, en toch heb ik een gevoel, alsof er tusschen ons beiden nog iets onduidelijks, iets onbegrij pelijks is Nelly keek vóór zich. I)e kwellende gedachte, dat zij hem, ondanks haar stellige verzekering, toch niet de volle waarheid had gezegd omtrent de robijnen, kwam haar plotseling weer in de gedachte en zij kon haar verlegenheid niet ge heel verbergen. „En als ik daarover met je spreek," zeide Martin, dio haar aandachtig bad gadegeslagen, „komt het me altijd voor, alsof je werkelijk iets voor mij to verbergen hebtnu ook weer..." „Mijn hemel 1" antwoordde Nelly, terwijl zij Wogens landlnopei-ij is te Breda aange houden een oud-soldaat van Oost-Indisch leger, ridder van hot Legioen van Eer, drager der Tonkin-medaile en van het eereteeken van belangryke krijgsverrichtingen. Do arme drommel, die als fransch sol daat met 1200 franc gepensionneerd is, kon de zucht niet bedwingen om naar liet vader- terug te komen, doch z\jn reisgeld was niet zeer groot. Tegen hem is nu 8 dagen geëiseht, omdat hij zonder middel van bestaan word aange- trolTon. Ook te Gouda en te Utrecht wordt in do plaatselijke bladen gewaarschuwd tegen do waurdel'ooze polissen bij gratis-verzekering togen ongelukken, waarmede men het publiek tracht te bedriegen. Het verzoek om gratie voor ds. I). C. Thijm, te 's-Gravenhage, ingediend door diens echtgenoote, verschillende predikanten en vrienden, is door 11. M. de Koningin-Re gentes van de hand gewezen. Maandagmiddag werd, na het schijfschieten door de Marine in de duinen bij Helievoet- sluis, een matroos le kiasse vermist. Daar hy niet terugkeerde, dacht men dat h\j was weggcloopen, doch op aanwijzing van oen jongen, die hem had zien liggen en dacht «lat hij sliep, werd hij gevonden. De onge lukkige lag badende in zijn bloed en was reeds dood, door een afgedwaalden kogel in het hoofd getrollen. Tegen den heer te Amsterdam, van wiens valsclie aangifte bij de politie aldaar, dut bij hem zou zijn ingebroken en ontvreemd een som van meer dan f84000, wij voor enkele weken melding maakten, is door het O. M. een gevangenisstraf van 9 maanden geëiseht. Een idealen toestand voor drankbestrijders vindt men te Helenaveen, in Noord-Brabant. Aldaar is des Zondugsmiddags na 1 uur geen sterkedrank meor te krijgen. De maatschappij «Helenavoen," die eigena res is van alle woningen aldaar, verhuurt geen herberg dan onder bovengenoemde vorwaarde. Een gevolg hiervan is, dat onder een bevolking van bijna uitsluitend peelwer- kers de Zondagen aldaar in den regel rustig eu kalm voorbij gaan. haar beat deed, zoo onverschillig mogelijk te sproken, „dat is toch heel natuurlijkde on schuldigste mensch heoft toch verdriet als hy ziet, dat hii niet geloofd wordt." „Ja, kind, dat is ook zooTrek het je maarniet aan, wat ik zegik ben wat overspannen en voel me zoo vreemd en gejaagd. En voldoe nu ter wille van mij, aan mijn verzoek om toch heel voorzichtig te zyn. Zeg, zal je dat doen t Overmorgen, als ik terug ben gekomen, mag, je mij gerust uitlachen." „Ik zal goen voet buiton do deur zotten," be loofde Nelly lachend. „Ben jeduarmoetevreden en stelt, dat je gerust „Zeker, en wees nu maar niet boos op je kwel geest." Zij namen hartelijk afscheid van elkander. Toen Nelly alleen was, nam haar gelaat een hoogst ernstige uitdrukking nun. Zij zette zich neer op de kleine ottomane, dio midden in de kanier stond en overschaduwd werd door met smaak geschikte, hoogsstaminige sierplanten ze legde haar beide handen op huur schoot en stnardo in gedachten voor zich uit. „Vreemd!" zeide zij hoofdschuddend. „Het is toen zonderling f Dat juist die salamander met robijnen hem zoo bijzonder is opgevnllen, dat hij zich verontrust over het eenige, dat ik hem verzwegen heb! Ik had het hem toch maar moeten vertollen, maar ik kon er niet too komen. En hij kun en zal er immers nooit iets van hooren! Het diende nergens toe om hom daarmee óok nog verdriet te doen. Die onnoozolo robijnen! Wua ik ze muur kwytl" Wordt vervolgd.')

Amersfoortsche Courant | 1896 | | pagina 1