Ingezonden. Marktprijzen. Advertentiën. commissie bestaande uit twee Bestuursleden van die vereeniging, twee van den „Roomsch Katholieken Kring" en twee van den „Roomsch Katholieken Volksbond", welke commissie werkzaam zal wezen ter reorganisatie van de kies vereeniging, met het oog op de nieu we Kieswet, terwijl door haar is uitgenoodigd dr. II. J. A. M. Schaepman,die vermoedelijk den 0 Januari e. k. een politieke lezing zal houden. Daarbij zullen vrijen toegang hebben alle Katholieken, die kiezer zijn en zij die thans kiezer zullen worden, mits zij behooren tot, het kiezerskorps uit de verschillende gemeenten in het hoofdkiesdistrict Amers foort. Het aantal aangeslotenen aan de telepboon is wederom uitgebreid met den heer J. Nef- kens, rijwiel handelaar aan den Leusderweg, wiens nummer is 42. Rij Kon. besluit is, met ingang van 1 Februari 1897 benoemd tot Directeur van het post- en telegraafkantoor hier de lieer J. IC. Scbmitz Jz., thans in gelijke betrekking te Veendani. Onze vroegere stadgenoote mej. G. Gunther, tot voor korten tijd onderwijzeres in nuttige en fraaie handwerken aan het Burgerwees huis hier, is iu gelijke betrekking benoemd te Alkmaar. Onze stadgenoot de heer G. Bikkers, staf muzikant bij het 5e regiment infanterie, is benoemd tot directeur van de Muziek- en zangvereeniging der »Veenendaalschesajet-en vijtschachtfabrick" van de firma wed. D. S. van Schuppen Zoon. Generaal-mujoor 0. O. van Kesteren, com mandant der 2e divisie, komt hedenavond hiei' ter stede om met de officieren van het 5e regiment infanterie tactische oefeningen op de kaart te houden. Hij neemt intrek in Hotel Schwcmmer. Kapitein II. J. F. van Overveldt, van het 5e regiment infanterie hier, thans op non- activiteit. te Leipzig, heeft gevraagd, weder in actieven dienst hersteld te worden. Kapitein J. Stroeve, van het 5e regiment infanterie hier, is afgekeurd wegens lichaams gebreken en voorgedragen voor pensioen. In plaats van luitenant F. H. A. Wagner, die met ingang van 1 Januari wordt gede tacheerd bij de Militaire verkenningen te 's-tiravenhage, is luitenant G. K. Muller, van het 5e regiment infanterie hier, aangewezen om inet .ingang \an dien datum op te treden als officier van wapening bij hei 4e bataljon van het korps. Tot sergeant-majoor-titulair, dienstdoend luitenant te velde, is bevorderd de sergeant C. Bogert. van het 5e regiment infanterie hier. De verbintenis van adspirant-vaatidrig bij het 5e regiment infanterie is aangegaan dooi de jongelingen .1. F. N. Boescboten, W. M. Kamp en A. W. van Rooyen, leerlingen van de Hoogere Burgerschool hier en van de Bijks Hoogere Burgerschool ie Utrecht. Niet alleen de veld-artillerie. ook de cavalerie zal welhaast worden voorzien van denieuw- model overjas, een manteljas met lossen mantel. Door den ontvanger der Registratie en Domeinen alhier we: den Vrijdag in het café De Arend publick verkocht 529 hoepen klinkerpuin, liggende langs de rijkswegen o'-der Amersfoort, Soest, Woudenberg, Rens- woiide, Zeist. Driebergen. Rijsenburgen Doorn. Zij brachten gezamenlijk op f980, of ruim f2 per M3: de onkosten bedroegen 10%. De collega's uit Utrecht hebben met groote welwillendheid gehoor gegeven aan ons verzoek om inlichtingen aangaande den lieer Slieker, die sedert gisteren en tot Woens dag in de Keizerskroon gelegenheid geeft om kennis te maken met een ditmaal goede Kinematograaph. Op grond van de zeer gunstige inlichtingen durven wij deze voor stellingen thans zeer aanbevelen. Het Ulrechtsch dagblad schreef er 4 De cern her van Als een groote vooruitgang op photographisch gebied is voorzeker de voorstelling van technisch levende heelden door den Kinematograaph var. den heer Chr. Slieker (Tivoli, ingang Nachtegaalstraat) te beschou wen. Men ziet geheele straatscenes, landschappen, rivieren door booten bevaren, vliegende spoortreinen,, enz,, enz. alles in natuurlijke grootte en beweegbaar voorgesteld, zóo, dat men waarlijk haast zou meenen de werkelijk lu id voor zich te zien. Om iets te noe men zagen wij o. a.een zweuibadplaats, de zwem mers in liet water springende, het water als vloeibaar zilver doende opspatten. Een ander tafereel gaf weer een stoomboot te aanschouwen, varende, de rook uit tic schoorsteen opstijgendetot zelfs het zogen het nagelaten spoor kon men zien. Evenzoo kluch tige tafereeltjes. Bijv.Een murkt niet groentevrouwen men ziet een zuinige huismoeder, waarbij uien duidelijk aan de gebaren kan bemerken, dat zij afdingt of de inhoud van de portemonnaie haar riet toeliet dien prijs te betalen, daarover -venschen wij liever geen oordeel te vellen inuar het tooneeltje was bljjkbiuir uit de werkelijkheid afgeluisterd. En hoe 1 wordt dit alles verkregen? Door moment-opnamen, zoodat er 000 photographieën noodig zijn om de be- wegiugen van éen minuut weer te geven. De strook van collodiutn, daarvoor gebruikt, neemt zoodoende in éen seconde 15 afbeeldingen op. Door hetzelfde mechaniek brengt de Kinomatogniaph. met behulp van electrisch licht, gelijk een diorama, het weder te voorschijn. Inderdaad, die wat interessante wil zien, moet ddar een k|jkje gaan nemen. Tegen G. W. die in den afgeloopen zomer zijn patroons, de firma Gebr. Visser, bij wie bij ruim 36 jaar in dienst was, lot S malen toe bestal van welke diefstallen we inder tijd in den breede melding maaktenniet tegenstaande bij beltalve zijn loon, een ruime vrije woning en allerlei bijverdiensten luid, en welke daad bij alleen pleegde om aan zijn drankzucht te kunnen voldoen, is dooi de Rechtbank te Utrecht 4 maanden ge vangenisstraf geëiseht. terwijl bij beden ver oordeeld werd tot 3 maanden. De opkoopers schijnen ditmaal weder zonder straf vrij te komen. Bij vonnis van bet Kantongerecht, te Amers foort zijn A. B. en A. H., beiden bier woon achtig, wegens overtreding der Botervvet veroordeeld, ieder tot een geldboete van f10, subsidair 3 dagen hechtenis. Donderdagochtend rond half tien werd in De Zaaier de Algemeene vergadering geopend van de geweste lijke ufdeeling der „Nationale Christen Geheelont- houders-vereeniging" welke met ecu pauze van om streeks een uur duurde tot bij half vijf. waarna men zich vereenigde aan een gemeenschappelijken maal tijd. Des avonds werd in de Luthersche kerk een open bare vergadering gehouden, waartoe iedereen vrijen toegang'had en waarin als sprekers optraden ds. J. W. Pont, predikant te Utrecht, ds. O. L. van den Broek, predikant te Schiedam en prof. dr. J. .1. Valeton Sr.. oud-lioogleeraur, hier. die achtereenvol gens in den breede uiteenzetten den nadeeligen in vloed die alcoholische dranken op den mensch zoowel in physieken als moreelen zin uitoefenen. Vooral laatstgenoemde werd met groote aandacht en belangstelling door het tab ijk gehoor gevolgd. De plechtigheid der vergadering werd nog verhoogd door het zangkoor dei Christelijke zangvereeniging „Door Vriendschap Verbonden", dat, onder leiding van den heer Bulderdijk, oenige toepasselijke liederen op zeer verdienstelijke wijze ten gehoore bracht. Ondanks de sneeuw, die bet spelen dik wijls zeer bemoeilijkte, is de voetbalwedstrijd gisler doorgegaan, rnet het gevolg, dat de Amersl'oortsche Football-Club »Quick" met 2 tegen 0 goals won van de Wageningscbe Voetbal-Vereeniging «Volharding". Een enkel woord slechts over de tweede soiree der plaatselijke afdeeling van de „Alliance fran- iaise" in welke M. Charles Fuster, uit Parijs, als conférencier optrad. Dat hij over 't algemeen zóo in den smaak is ge vallen als Mad. Tlienavd. zouden we niet gaarne bewerenimmers de kleine en zeer afwisselende stukken, welke laatstgenoemde pleegt voor te dragen, zijn van veel minder solied gehalte dan hetgeen M. Fuster thans meedeelde over het intiem leven van enkele frausche auteurs uit het begin dezer eeuw. Achtereenvolgens deed hij mededeelingen over Vic tor Hugo, George Sand, Béranger, Ltimnrtine, Casi- mir Delavigue, Alfred de Musset, Mériniée. Beaude- laire, Méry, Gerard de Nerval, Roger de Beauvoir e.a. Het wil ons voorkomen, dat hij ons, over 't algemeen, te goed vertrouwd rekende met hun ge schriften en dus hierover weinig meende behoeven tc zeggen. Toch was hetgeen hij van hun huiselijk leven vertelde hoogst belangrijk en de wijze waarop het werd meegedeeld zeer goed al was liet voor de meer ingewijden duidelijk merkbaar, dat de spreker ouder den indruk was van oen lange en zeerslech- Wellicht geeft het gehoorde aanleiding om de geesteBkiuderen van de thans besproken schrijvers nog eens voor den dag te halen, al leest men thans over 't algemeen liever de bekeude boekjes iu bou doir-formaat van de éphémeride con fectie-schrij vers van den tegenwoordigen tijd. Van een enkele seance kan men het niet hebbenmen moet óok lozen, wil men de schoone taal beoefenen, en eerst dan treft de Alliance doel. De eigen gedichten Les fusées, Un adverbc. Les yeux en La dmtelière de Bruges welke M. Fuster na de pauze zeidde, bewezen dat lig heel wat ineer is dan „uzi peu poète". Warme hulde eindelijk aan de musiei, wier aan deel niet het kleinste was. Ais het p'.ar. tot eeu uitvoering komt, en daartoe bestaat zeer veel kans, za! Amersfoort binnen niet te langen tijd een sportterrein hebben, dat de vergelijking met dergelijke terreinen op grooter plaatsen gerust zal kunnen doorstaan. De heer Weterings toch, eigenaar van het Hotel »de Berg", droeg aan den heer architect Eijsvogel op, een plan te ontwerpen voor een sportterrein op een stuk gronds achter het hotel ter grootte van nagenoeg 13 000 M2. Des zomers zullen erlawn-tennis, cricquet en andere banen op komen; des winters zal het met het water van de Utrechtsche wa terleiding veranderd worden in een ijsbaan. Eenige bekende sportliefhebbers hier ter stede steunen den beer Weterings mot raad en daad. Moge het plan tot uitvoering koinen, In- tusscheu ons welgemeend compliment aan den oridernemenden eigenaar van het zoo bekende hotel; menscben van initiatief zijn hier dun gezaaid, zeker zeer ten nadeele van de stad. Bijzonder vestigen we de aandacht op de aan het hoofd dezer voorkomende Kennis geving van de Kamer van Koophandel en Fabrieken. V'elen zullen zeker willen kennismaken met het daarin aungeduidp plan. Gelijk we indertijd iets meedeelden over de »Phoenix-brouwertj", willen we thans iets overnemen uit de Tabacco Trade Review aangaande bekende sigarenfabriek van den heer W. G. Boele Senior, wiens depot hier ter stede reeds zóo gunstig bekend is, hoewel liet nog geen jaar geleden geopend werd. Het blad dan zegt De sigarenfabriek van den heer W. G. Boele Senior, te Kampen, iu Nederland, is een oud-gevestigde zaak, welke, thans vooral, «le aandacht onzer lezers moet trekken nu de heer Boele, tengevolge van den steeds toencmenden omzet van zijn labrikaat in Groot-Brittanje en in de koloniën, het noodig hooft geacht om to Lomien eon agentschap^ voor zijne waren te vestigen. De heeren H. van Salk A Co,, Feuchurch, Station Chambers, 66, Fenchurchstreet, London E. C., zijn do generale vertegenwoordigers van den heer Boele hier te lande. De fabriek van den heer Boele te Kampen is door den tegenwoordigen chef reeds vóór het jaar 1847 opgericht, zoodat zij langer dan een halve eeuw bestaat. Aanvankelijk op bescheiden wijze begonnen, is zij voor en na zoodanig uitgebreid, dat zjj ge worden is wat zg thans iseen groot etablissement, omvattende fabriek, magazijnen en kantoren. Het is gelegen iu de Hofstraat van de oude stad Kampen, welke hoofdzakelijk in de sigarenindustrie een be staan vindt. De onderneming van den lieer Boele is de aanzienlijkste daar ter plaatse, of beter gezegd de aanzienlijkste in geheel Nederland. Om een voor beeld te geven van de uitgebreidheid derzeive, zij vermehl dat niet minder dan 600 geëmploiëerdeu iu verschillende betrekking uun deze fabriek zijn ver bonden en dat aldnar 200 merken sigaren worden vervaardigd. Van deze merken worden niet minder den 500000 stuks per week, of meer dan 25 millioen sigaren per jaar gefabriceerd I Deze zijn gemaakt vau «Ie uitgezochtste tabakken van Sumatra, Java en Romeo (uit de Oost), en Van Cuba, Brazilië on Mexico (uit dc West); en veel van dit fabrikaat gaat weder terug naar de landen vanwaar de grondstoffen werden geïmporteerd. Terwijl hij tuin zijn eigen belangen deukt, verzuimt de heer Boele niet om voor die van zijn onderge schikten te zorgen. In de fabriek zgu al de nieuwste verbeteringen, zoo tip sanitair gebied, als wat ver lichting, enz. betreft, toegepast. Er zijn aan ver bonden zieken-eti ondersteuningsfondsen, welke dooi de firma worden beheerd, alsook een begrafenisfonds waaraan de firma op milde wijze bijdraagt. Ouden van dagen worden nimmer afgedankt op grond vau hun leeftijd, doch krijgen de eenc of andere passende betrekking in de fabriek, zooals bijv. het strippen van de tabak en audere lichte werkzaamheden hijgevolg is de verhouding tussohen de leden der firma en het personeel in elk opzicht hartelijk. Dit bleek tijdens de jongste werkstaking der sigarenmakers in Nederland, toon de werklieden van den heer Boele weigerden daaraan mede te doen. De erkende superioriteit van «1e Hollaudsche si garen in dei bijzonder, boven de sigaren van het Vastelaml in het algemeen, doet de merken van van den heer Boele van een gunstig onthaal verze kerd zijn. Amsterdam is in de laatste jaren de hoofdmarkt van de geheele wereld geworden wat de dek-tabak- keu betreftniet alleen voor Europa, doch ook voor Amerika. De Regiefabrieken van Frankrijk, Oos- stenrijk. Italië, enz. zijn derhalve verplicht naar Amsterdam te gaan om aldaar hun inkoopen vim dekblad te doen. Het behoeft alzoo geen betoog, dat deNoderlnndsehe sigarenfabrikanten gelegenheid hebben om zich van dc beste tabakken te voorzien en dientengevolge in staat zijn om een uitstekende sigaar tegen buitengewoon matigen prijs te leveren. Op de voordracht van hoofd der openbare school te Soest (vacature de heer van Voorst) zijn door den (listriets-schoolopziener in over leg met R. en VV. geplaatst de heerenVan Son, onderwijzer te Dordrecht; Van Aalderen, hoofd der school te Laag Keppelen Koerts, hoofd der school te Bredevoort. Toen in de vorige week de omstreeks 25- jarige G. van Barneveld te Austerlitz op een konijn wilde schieten, sprong zijn geweer. Zijn rechterhand werd geheel verminkt; de duim en 4 vingertoppen zijn weggerukt. Vrij dagochtend is hij in het stedelijk Ziekenhuis te Utrecht opgenomen. Binnen tweemaal 24 uren zoo luidt art. 10 der Arbeidswet na het eindigen van de arbeidsbetrekking tusschen den jeugdigen persoon en hem, die dezen arbeid deed ver richten, is het hoofd of bestuurder van het bedrijf of de onderneming verplicht, de be trekkelijke kaart bij den Burgemeester terug te doen bezorgen. Een timmerman te Nijmegen, die zijn knechtje ontsloeg, doch wat terugbezorging van de kaart betreft 191 dagen in verzuim bleef, werd deswege door den kantonrechter veroordeeld tot een boete van 1'95.50 dat is (191 X 1'0.50), subsidair 191. dagen hechtenis. Wie zich aan een ander spiegelt, enz. Het opnemen van Ingezonden stukken brengt niet altijd mede, dat de Redactie onvoorwaardelijk instemt mei hun iuhoud. Kopij van geplaatste of ongeplaatste stukken wordt nimmer teruggegeven. Aan den Gemeenteraad van Amersfoort. Hulde en dank voornamelijk aan het Dagelijksch Bestuur van onze Gemeente. Het was een kloeke daad, die getuigde van wijs inzicht en groote be langstelling in deu vooruitgang en bloei der gemeente, toen onze Burgemeester en zijn beide. Wethouders, zich finantiëel verantwoordelijk stelden voor den aankoop van het terrein „de Hooiberg", ten behoeve van de gemeente. Het was een kloeke daad, die be wees, dat zij vertrouwen stelden in de vertegen woordigers van Amersfoorls burgery, en zij er zich van overtuigd hielden, dat zij op hun medewerking konrlen rekenen. Zon ook behoort het te geschieden. Alleen kan er iets goeds tot stand komen door eendrachtige samenwerking (onderling vertrouwen). Hulde en dank ook aan de ledon van den Raad der Gemeente, ook oen liet eenige lid, dat gemeend heeft te moetou tegenstemmen. Toen hot outworn i, een geheime Raadszitting werd medegedeeld, beto,.„ den zich zeven leden met het voorstel volstrekt nio". ingenomen. Do huoge prijs, p. m. tien duizeud gul(|fitl per bunder, schrikte at. De uitgave scheen te groot- de gevraagde som te hoog toe. Die zorg bewijst on het doet goed zulks te kunnen eonstateeron, dut or in onzen tyd nauwlettend «>p de uitgaven toegezien on er volstrekt niet roekeloos met de helastingnen' ningen omgesprongen wordt. In de openbnre RaadziJ ting (Donderdag 11 December) zijn bijna al die leden teruggekomen van liim eerste opvatting der zaak Geheel en al ongelyk valt aan die leden niet te geven. Een som van byna 50 mille voor ongeveer vijf bunder zandgrond schijnt een ongehoord hoog» prijs. Dat moge in het algemeen, afgezien van de omstandigheden, waarheid zyn; by nadere overweging en meer ryp beraad kwamen diezelfde leden al spoedig tot dc overtuiging, dat voor de gemeente zelfs die hooge som voor dat terrein niet te hoog was. Een stuk grond voor een gasfabriek moest ge vonden en aangekocht worden. Hoe dichter dat ter rein ligt bij dc stad, hoe meer in de nabijheid van de rivier do Eem en den spoorweg, des tc voor- dceliger voor de gemeente. Waar vindt men nu een terrein, dat in zóo hooge mate aan die drieeischen voldoet Wij maakten er melding van, dat er een terrein voor het oprichten van een gasfabriek noodzakelijk aangekocht moest worden. Maar al was dat het ge- val niet. dan nog is het voor de Gemeente van over wegend belang, in het bezit te zijn van een stuk grond naby de stad, de Ecm en het spoor. De stad bezit bijna geen enkel goed gelogen stuk grond. In den tijd, waarin wij leven, eon tyd van ontwikkeling vooruitgang, toeneming van bevolking, in een tijd' van overgang tot geheel nieuwe toestanden, is hei voor een gemeente allernoodzakelijkst, dat zij de vrije beschikking heeft over eeu uitgestrekt eigen dom. Al zou er geen kwestie zijn geweest van de behoefte nan terrein voor de nieuw op te richten gasfabriek, dan nog zou naar mijn meening de aan koop van dat stuk grond voor de gemeente in hooge mate nuttig, ja, noodzakelijk geweest zijn. Daar kunnen omstandigheden zich voordoen, waarin de gemeente voor een klein stukje grom! veel hoogeren prijs had moeten besteden. Een som van 50 mille is een groot kapitaal, en terecht zeide de heer Visser, dat wij koopen voor goud, en dus niet mogen verkoupen voor koper. Aan de leden van den Raad is liet, daartegen té waken. Hot is zeer te hopen, dat er aan verkoop vau een gedeelte, hoe klein ook zelfs, niet geducht wordt. Hulde en ilank daarom nogmaals aan Burgemeester en Wethouders en allu leden van den Raait der Gemeente. Inzender van bovenstaande vestigt er de aandacht op, dat er nu ook voldoende gelegenheid bestiuit om de ergelyke puinboel, ik zou haast zeggen, schandelijke puinboel, by en naast den Toren op t.e ruimen, en naar het nieuw aangekochte terrein over te brengen. Wy zyn in het bezit van den schoonsten toren van Nederlandmisschien van geheel westelijk Europa. Geen vreemdeling komt in de stad, of hjj staat met bewondering te zien naar liet rjjzige, slanke, majestu use monument. Maar verstoord wondt hij zich af, als hij ziet, hoe aan den voet van dien zelfden Toren, midden in de stad, een hoop puin gevonden wordt. Nu de reilengebrek nan een geschikt terrein tot plaatsing van puin, vervallen is, zal het schandaal (wij gebruiken volstrekt geen te sterke uitdrukking) naar wij hopen, niet langer blijven bestaan. AMERSFORTIUS. Amersfoort 18 December 1896. LIEFDADIGHEID. Tot liet geven van inlichtingen aan D e p a r- t e m e n t s h o o f il e n, VV ij k bezoekers en B e 1 a n g s t e 11 e n tl e n zal liet Centraal- burenu DINSDAG den 22 December,'smiddags van vier uur tot kwart voor vijven, zitting houden in een der lokalen van het Raadhuis. Zij, die op dat uur verhinderd zijn, kunnen dagelijks tot 12 uur inlichtingen bekomen bij den Secretaris-Boekhouder G F. MEZGER. Zuidsingel, 273 Amei-sfoort, Vrijdag 18 December 1896. Appelen f4 a f7.—. Peren f 0.a f 0.— Zandaardappelen 11.30 a f1.6Ü p. heet. Hoend ei-eieren f5.a 16.50 p. 100 st. Boter 1 1.05 a f 1.25 p. k. Kippen 10.70 af1.— Kuikens f 1.a 11.20 Piepkuikens f0.40 a f0.70 Eenden 10.60 a l'O.flO Jonge eenden f0.— a l'O.Hazen f 1.50 a f2.Wilde konijnen f0.40 a f0.50 Tamme konijnen fl.a fl.20 p. st. Duiven f0.30 10.60 p. paar Zeugen f25. a f 35.Bigged f3.a 1' 6.Schrammen f 12.a l'lo.Vette koeien fa fGuste koeien 1'a 1' Kalf- koeien f a f Kalfvaarzen f— afOs f Pinkstieren fa f Aangevoerd waren ongeveer 40 heet. Ap pelen, heet. Peren, heet. Kleiaardappe- len, 120 heet. Zandaardappelen, 1400 st. Hoendereieren, 1200 kilo Boter, kilo Mar garine, 3 zeugen, 180 biggen, 10schrammen en 0 stuks vee. Bevallen van eene DOCHTERmevrouw De MUNNIK—Creutzberg. Semampjr bij Keiiiri, 18 Dec. '96. ïfURT* DIRECTRICES der vereeniging „D 0 R C A 8" geven door deze kennis, dat de goederen voor hare uitdeeling tentoongesteld zullen liggen in het gebouw der Hervormde Diaconie in de Muurhuizen, op Woensdag 30 December van 1 tot i uren en noodigen beleefd tot een bezoek uit, Moj. g. S1DDRÊ. Mej. J. g. BIERMAN. Mej. 1). A. S1DDRÉ. Mej. W. van der WANT. Mevr. hoogstraten- de Vos.

Amersfoortsche Courant | 1896 | | pagina 2