Donderdag 31 m December 1896. No. 4628, Jaargang. Oudej aarsavond. Wantrouwen. Binnenland Stadsnieuws. Uitgave Firma A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Donderdagnamiddag n per post ƒ1.15. Abonnement alleen op het Zone en" Advcrtentiën 16 regels 60 ct.; elke regel meer 10 et. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, olücieele- en onteigeningsadvert. per regel 15 ct. Reclames por regel 25 ct. AJtonder lij k« nummers 10 r.nl. Dienstaanbiedingen en aanvragen, uitsluitend voor- on botrstfende den werkenden stand, van minetent 5 regelt, In het Zondagsblad, per regel 5 cent. By advortontiën van buiten de Btud worden de inoassoorkosten in rekening gobraoht. KORTEGRACHT 56 Tclcphoon 19. Bl| dit nummer behoort als Bijvoegsel de Publicatie der Veiligheidswet. Voor de laatste maal in dit jaar neeg de zon ter kimme; duisternis bedekt het aanl- ryk en de schier Ievenlooze natuur, óok liet naast verleden, het bijna afgeloopen jaar. Nog enkele uren slechts en de band, die 1896 aan het heden vasthechtte, wordt voor goed verbroken en het jaar wordt verzameld tot zijn tienduizenden voorgangers. Wat het opleverde, was niet voor allen gelijk. Voor velen hield het geen rekening met hun behoeften en wenschenanderen •noesten er het verlies in betreuren van een geliefden, onvergetelijken doode; weer anderen dierven in stoffelijk opzicht verdien sten. Gelukkig, dat voor de eersten de be looning in zichzelven ligtdat voor do laatsten de gevolgen van eon niet welbesteed leven van afschrikkenden aard zijn, zoo niet voor henzelven dan toch voor anderen zalig voor de op de tweede plaats genoemden, dat do herinnering blijft. Moge echter ook de jaarkring wegzinken in de nimmer te vullen diepte waarin de eeuwen verzameld worden wat op aarde leeft, wentelt rond met de aarde en stapt onmerkbaar over van den eenen tijdkring in den anderen. Sommigen werpen nog een blik achter- i waarts en overzien de baan. die zij hebben afgelegd, met weemoed starend op donkere punten waar zij anders en beter hadden kunnen spreken en moeten handelen dan zij deden. Anderen zullen zich beklagen, dat het nu bijna vervlogen jaar hun niet gaf waarop zij meenden aanspraak le kunnen maken of zij aanvankelijk hadden gehoopt, zeggen wij liever, gerekend. Enkelen slechts zullen met een zegenenden en dankbaren groet afscheid nemen van het oude jaar. Op Oudejaai-savond bepaalt ieder zich gaarne tot zichzelfde gemoedelijk ernstige beperkt zich tot hetgeen waarin hij te kort is gekomeneen ander tot zijn verwachtin gen, welke al dan niet vervuld zyn; een derde tot de slagen, die het lot hem toebracht, de onaangenaamheden, die hij van en om anderen te verduren had. enz. Maar als we dan toch zoozeer met ons zeiven bezig zijn, laat ons dan eens vragen wat zij als lid van de maatschappij geweest zyn voor de samenleving in meer algemeerien Feuilleton. Vrij naar liet Duitsch. 28) „Maar het zijn geen neaterijen, ton minate niet in dn oogen van den persoon in (iiiaestie. Kom, liefste Nelly, kom eens bij mij zitten I Mijnheer Templin wil weten, wat je hem te verwijten hebt; dat zal denkelijk ookdcinhoud zijn van deze regelen" zij had uit baur zak een brief te voorschijn gehaald, dien zij Nelly toeatak „hij heeft my verzocht, je dien zelf te overhandigen." Nelly ging eenigazina achteruit en maakte een afwerende beweging. Asia werd knorrig en zeidc „Neem het me niet kwalijk, Nelly iJeprcntseh- hoid is belachlijk Ala je weigert den brief te lezen van een fatsoenlijk man, die je geen ander onrecht heeft gedaan, dan dat hij je vóór je verloving attenties bewezen heeft, dan is dat niet alleen belaeholijk, het is ondankbaar! Ilct ia slecht!" „Nu, geef mij den brief dan maar !"zeido Nolly wier geduld was uitgeput. Toen zij den brief gelezen had, vroeg zij aan Aata„Weet jij wat er in den brief staat „In hot minBt niet," zeide Asta. „Zie jo den heer Templin vandaag zin, of onze wachtingen wel konden ver wezenlijkt worden, of wij de onaangonaine dingen niet strikt genomen aan ons zeiven te wijten hebben Zie, de aarde wentelt voort, altyd voort en welhaast altijd vóór we het verwach ten voert, wat wy den tyd noemen, ons wellicht aan den eindpaal van ons leven dan kunnen wy niets verbeteren wat door ons niet goed is gedaan, niets aanvullen van hetgeen wij in ons leven te kort geko men zijn. In ieder opzicht wenschen wij u, lezeres en lezer, een gelukkig nieuwjaar, maar vóór alles hopen wij, dat gij het straks met op- gewekten zin zult intreden en dat gy, dank baar voor het vele goede dat het u zal brengen en leering puttend uit het minder aangename dat het onverbiddelijk voor u zal hebben, aan het einde er van zult kun nen uitroepen»zie hoeveel, ook door myn daden en mijn voorbeeld, myn medemensch, hoeveel de maatschappij aan innerlyke waar de is vooruitgegaan, He maatschappij waartoe ik in alle nederigheid mijzei ven tellen mag." De Tweede Kamer is tot half, men spreekt zelfs van 19, Februari op reces gegaan. Naar de Haugsche briefschrijver der Zutph. Ct. verneemt, zal in het begin van Januari liet Yoorloopig verslag verschijnen over het wetsontwerp in zake de Gemeente-financiën. De Hollander heeft berekend, dat liet aantal politieke programma's thans juist het getal elf bereikt heeft. Is dit cyler juist, dan dient er toch voor onze nationale eer ten spoedigste oen nieuwe partij gevormd, om ons van het gekkengetal af te helpen. Doch niet meer dan éen asjeblief want anders komen wij bij de dertien belund, zegt de Residentie-Boilc, en dat is het ongeluks getal. Een nadere instructie ter uitvoering van de nieuwe l'ersoneele belasting bepaalt o. a. dat de te verleenen afschrijving over de laatste 4 maanden bedraagt voor iéderen aanslag over het volle jaar 1/;{, over 3 kwartalen 4/„, over 2 kwartalen 2/3 van do hoofdsom en alle opcenten. Voor die laatste vier maanden van 1806/97 behoort niet te worden vervolgd, al is de atschrijvint^ivei^luMibh^^ „Ja, ik moet hem nog goeden dag zeggen. Dc geneesbeeren zenden hem nuiir Italië, geloof ik. Hij vertrekt morgen.'' Daarop ging Nelly naar haar schrijftafel, luim een velletje papier, vouwde bet, zonder er iets op geschreven te hebben en deed het in een enveloppe die zij dicht deed en aan Asta gaf. „V/at? Een 'onbeschreven papier in een en veloppe zonder adres? Mij dunkt, dut het toch niet te veel geweest zou zijn, als je er oen vriendclijken afscheidsgroet op geschreven hudt... Maar, ik heb mijn zending volbracht en verder gaat het mij ook niet aan." Asta nam haar parasol en gaf Nolly een hand. „Welnu, tot ziens; morgen kom ik denkelijk nog wel eens oven aanloopen." „Morgen herhaalde Nelly. „Kom liever over morgen „Goed, dan tot overmorgenadieu." Toen Asta vertrokken was, las Nelly den brief nog eens door. Hij luidde: Berlijn, 14 Soptembor. Zeer geachte Mejuffrouw, De heer Ottrott heeft zich heden tegenover mij een onbescheidenheid veroorloofd, waaruit ik opmaak, dat u misschien uw sierlijk kleinood met robijnen, in den vorm van een salamander, zoudt willen afslaan. Indien dat het govnl is, zou ik het kleinood gaarne van uw overnemen om hot bij mijn terugkomst aan mejuffrouw Asta te geven, die het zoo bijzonder mooi vindt. Om nu geen derden persoon in de zaak te mengen, ben ik zoo vrij, u het volgende voorstel te doen, Ik vertrok morgen met den middagtrein; ik leend. Zooals men weet, moet van de oude l'er soneele belasting 2/3 deel worden voldaan. Heden, 31 December, verscheen de 7e der 10 termijnen, zoodat heden '/au meer dan het s/3 deel is verschuldigd. De ontvangers zijn dus bevoegd, in Januari pile belasting plichtigen te vervolgen, die het 2/3 deel nog niet hebben betaald. SchaWingskoston en zegelrecht moeten ten volle worden voldaan. Maar hoe zal de fiscus handelen met het eventueel te veel betaalde door hen, die hun Personeele belasting, dienst April 96/97, reeds ten volle voldeden? Het te veol betaalde wordt door de ont vangers in een voorloopig journaal overge bracht en later op den aanslag over 1897 afgeschreven. Belastingschuldigen, die in bedoeld geval verkeeren, ontvangen dus hun nieuw aanslagbiljet geïmiteerd met het be drag. dat y voor den dienst 1806/07 te veel hebben aald. Wanneer op deze wyze de verrekening niet kan plaats hebben byv. doordat d nieuwe oanslag niet groot genoeg is, of doordat er in 't geheel geen nieuwe aanslag is dan worat het bedrag tegen quitantie teruggegeven. De Almanach Hacliettc voor 1897 bevat een paar geestig geduchte en fraai uitge voerde graphische statistieken, betreffende het gebruik van sterkedrank en van tabak in verschillende Rijken. In beide afbeel dingen worden de landen voorgesteld als personen, wier grootte evenredig is aan den omvang van den Staat; de glazen en de pijpen, die de drinkers en rookers aan den moml hebben, zyn in verhouding tot de hoeveelheid alcohol of tabak, welke jaarlijks in het Rijlc gebruikt worden. Op beide platen is natuurlyk de Neder lander zeer klein in vergelijking met de in woners van andere Staten, maar zyn drink glas en zijn pijp zyn buiten verhouding grooter. De Amsterdamsche Dierentuin heeft weder een gevoelig verlies geleden door den dood van den neushoorn. Een der hinden, dit droevig fait meodeelend, voegt er bij#IIot Zoölogisch Genootschap is in don laatsten tijd niet erg gelukkig; op het oogenhlik heeft het zelfs geen enkelen beer." We zouden zoo zeggen, dat een gewoon munsch dat zoo ongelukkig nog niet zou vinden. In het Ilof van Holland te Noordwijk is zou evenwel, zonder dat iemand het bemerkt, te Wannsee kunnen ophouden en met den avond- trein verder reizen. U zoudt met uw moeder den trein kunnen nemen, die om drie uur ver trekt. In myn villa,die tegenwoordig onbewoond is, zou ik u kunnen ontvangen. U zoudt het kleinood mee moeten brengen. In twee minuten was dan de zaak afgedaan, en met den cerstvol- genden trein vertrekt u weer naar Berlijn. Ik zal u wel niet behoeven te verzekeren, dat alles een stipt geheim blyft. Als u myn voorstel weigort, benoef ik geen antwoord te ontvangen indien u toestemt, geeft u de vriend^üke breng ster dezes iets voor mij mee. desnoods een vel wit pupier. In dat geval zal ik u morgen om vier uur te VVannssee verwachten. Met oprechte hoogachting, Uw dienstw. Uoinhold Templin. Reinhold Templin was 's avonds in de socio- teit zeer opgeruimd. Hij had in de laatste dagen al zyn zaken afgedaan en was nu zoo vrij als een vogel in de luchthij nam persoonlijk af scheid van zyn intiemste kennissen, maar ver telde aan niemand waar hij heen ging. Het was een eigenaardigheid van hein, dat hij nooit van te voren sprak over de groote reizen, die hij voornemens was te doenhij verdween gewoon lijk elk jaar twee of drie maanden, en eerst na zijn terugkomst vernamen zijn vrienden, waar hij dien tyd had doorgebracht. Hy had er behoefte aan, eens een tijdlang geheel los te zijn van zijn agiteerende en zenuw- prikkelende bezigheden. Hij regelde or zijn zaken nu reeds een verzameling blociendo liya- cinthen en tulpen te zien. Geld leenen en niet terugbetalen 't komt half als regel voor is niet zooals 't behoort* maar schijnt ook strafbaar. Voor de rechthui te Middelburg heeft althans een 34-ju. landbouwer uit Ter Neuzen terecht gestaan, die van een Ryksveeurts een gulden had geleend en luter niet terug betaald. De Officier van Justitie eischte zes maanden gevangenisstraf tegen den man en de rechtbank veroordeelde hem tot drie maanden. YVarnor's Safe Cure is het tot nog toe eenige geneesmiddel tegen de nierziekten Bijtijds gebruikt, volgens de gegeven voor schriften, geneest het de hardnekkigste dozer ziekten. Verkrygbaar bijE. II. v. d. Hergli Zn, Utrecht; C. J. W. Snubiiié, Rotterdam; I. de Leeuw, Bodenburgstmut 74, Arnhem. Slechts weinig mensehen weten, dat elk goed loopend horloge tevens een kompas is. Wanneer men riamelyk hot horloge in hori zontale richting zóo draait, dat de kleine wjj- zcr naar do zon wjjst, dan ligt liet Zuiden precies midden tusschen den kleinen wijzer en het cijfer 12 op de wijzerplaat. Wanneer men bijv. don kleinen vvyzer om 6 uur naar de zon toe draait, ligt liet liet /uiden in de richting van het cijfer 9; om 10 uur is het Zuiden in de richting van tiet cijfer II, enz. Dit is vuil zóo weinig bekendheid, dat zelfs Stanley, toon men hein by zijn terugkeer uit Atrika vroeg, of bij deze methode kende, ten antwoord gaf, dai hy daurvun nimmer gehoord had. De dienst in de Lutliersche kerk zal he denavond niet om half acht aanvangen, gelijk op het Predikheurteiibriefje vermeld staat, doch om hall' zeven, De aandacht van eigenaars of behoerdors van fabrieken en werkplaatsen zij gevestigd op ile by dit nummer gevoegde publlcutle der Veiligheidswet., welke in werking treedt 1 Januari 1807. De ouders ol' voogden van jongelingen, in 1878 geboren en dus in 1897 dienstplichtig, worden er nogmaals aan herinnerd, dut tie inschrijving voor de Nationale militio in deze gemcento zal plants hebben op 20 en 21 Januari. naar, dat tijdons zijn afwezigheid geen grooto ftnuncicele kenteringen plaats kondon hebben, ontving en schroef geen brieven, zolt'H zyn be diende wist nooit zijn ndics; hy „dook oiulo*'' zooals hij zei. Dezen keer was hij door een bijzondere agita tie van do Beurs langer te Berlijn opgehouden dan in vroeger jaren. Nu eerst, hall' September, kon hy met groote gerustheid do zoo gewenschte rein aanvaarden. Zijn geneesheer had hem ge zegd, dat het moer (fan tijd was. Zyn koffers had hij reeds vooruit gezonden naar het „Grand Hotel" te Pftri'v. Alles was uitstekend geregeld, en zoo kon hij dus, als naar gewoonte, al het overige gerust overlaten uun zyn vertrouwden bediende. Die bediende wist ook niets meer dan dat hy twee of drie maanden zou wegblijven. Toon Templin in do sociëteit zijn portefeuille voor den dag had gehaald om zijn schuld af to doen, glimlachte hij op geheel byzondurc wyze hy staarde mot innige voldoening op oen enve loppe, waarop niets geschreven stond. Die ei- genoardige blik en dat eigonaurdige lachen violen zelfs oen kennis op, die dicht by hein stonddeze stiet hem dun ook zucht uun en zeido gemoedelijk „Ik verwed er wat onder, dat je niet ullcen op reiH gaat." Templin muukte een beweging, die men nuar goeddunken als een toestemming of als een ont kenning kon opvatten. 1 „De kleine brohnsdorf zul toch haar contract nlot verbreken vroeg de kennis verder. Wordi vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1896 | | pagina 1