Maandag 4 Januari 1897. No. 4629, 46e J Binnenland Wantrouwen. PHOENI|X BROUWERIJ H. MEURSING Co. AMERSFOORT. Specialiteit in Exportbier naar de Tropen. Vanaf heden BOCKBIER verkrijgbaar. Dltgave FA rm a A. H.*VAN CLE EFF te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Donderdagnamiddag met gratis Zondagsblad. Abonnement per 3 maanden ƒ1.Franco per post ƒ1.15. Abonnement alleen op het Zondagsblad voor Amersfoort 40 ct., voor het binnenland 50 et. pei 3 maanden. Advertentiën 16 regels 60 ct.; elke regel meer 10 ct. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, officieële- en onteigeningsadvert. per regel 15 ct. Reclames per regel 25 ct. Afzonderlijke nummers 10 cent. Dienstaanbiedingen en aanvragen, uitsluitend voor- en betreffende den werkenden stand, van minstens 5 regels, in het Zondagsblad, per regel5 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Bureau EORTEOBACET56 Telephoon 19. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER-van AMERSFOORT, Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat de door den Directeur van'a Rijks directe belastingen, enz. te Amsterdam executoor verklaarde kohieren No. 3 en 4 van de Bedrijfs belasting over het dienstjaar 1896/97 aan den Ontvanger ver 's Rijks directe belastigen alhier zijn ter hand gesteld, aan «'(en ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Gedaan en op dedaarvoor gebruikelijke plaatsen aangpplakt te Amersfoort, den 2 Januari 1897. De Bnrgemeester voornoemd. F. D. SCHIMMELPENNINCK. ln 1896 zijn in ons land de volgende man nen van beteekenis overleden J. J. van San ten, directeur der Ned. Ind. handelsbank, A. R. W. Geij van Pittius, luit. generaal, Mr. H. G. Romer oud lid der Prov. Staten van Utrecht, W. Lotsy, burgemeester van Maassluis, J. M. Rosskopf, oud-inspecteur van het Luger onderwijs in Ned. Indië, H. L. Salomon, oud-directeur van de Kruisberg, J. Prins, lid van de Eerste Kamer, Prof'. Dr. W. G. Brill, J. van der Baan, genealoog te Wolf'aartsdijk, Dr. Timmermans, gep. inspec teur van den geneesk. dienst der landmacht, Dr H. G. Kappeyne van de Coppello, genees- Iheer te 's-Craveuhage, A. J. Blijdenstein, i oud-lid der Eerste Kamer, P. D. C. Tetar van Elven, kunstschilder, Jhr. W. de Ville- ncuve, gep. gen. majoor. Dr. N. M. Kam leepaar aan het Gymnasium te Schiedam, luit. gen. P. G. J. v. d. Schrieck, lid van de Tweede Kamer, J. J. 11. de Moulin, gen. maj. in activiteit van het Ned. Ind. leger, Prof. dr. D. van Haren Noman. Mr. A. J. Enschede, archivaris te Haarlem, H. van der Meer de Walcheren, gep. gen. maj., D. H. Zwaarde maker, lid dei- Prov. Staten, W. de Famars Testa's, kunstschilder, Dr. J. P. Hasebroek, letterkundige, A. W. Ph. Weitzel, gep. luit, gen.. W. Beukers lid der Prov. Staten, D. J. Uhlenbeck, gep. maj. der genie, N. Mac. L'eod, gep. luit. gen., S. van Velsen, oud-do- rent Theologische school, C. Horiigh, letter kundige, C. H. M. Verniers van der Loeffgep. luit. kolonel, jhr. W. von Wrangel aut' Lin- denherg, luit. gen., W. P. G. Nicolaï, direc teur Koninklijke muziekschool, A. G. Hiivs- kes, lid der Prov. Staten, G. K. Wildeman, gep. luit. kolonel te 's-Gravenhage, J. G. Frederiks, geschied- en letterkundige, dr. D. Cohen, lid van den geneeskundigen raad te Feuilleton. Fry naar het d)uitsch. 29) „Och, dio goede, kleine Astal" hernain Tera- plin op gemoedelijken toon. „Daar is hoege naamd geen sprake van." Dc nieuwsgierige societeit-kennis zag geen kans om inetr gewaar te worden. Om tien uur verliet Templin de sociëteit en ging naar Killer. Hij had Asta uitgenoodigd, daar te komen na afloop van den schouwburg en voor 't laatst vóór de langdurige scheiding met hein te soupeeren. Het hhderde Asta geducht, dat ook zij geen bijzonderheden had vernomen omtrent zijn reis plannen. „Hoe bespottelijk om zoo geheimzinnig te zijn," ri«p de kleine tooneelspeelster veront waardigd uit. „Dat dient toch nergens toe „Jawel kindlief; daar is juist een zeer goede reien voor," hernam Templin, hei glas champagae naar de lippen brengend, „want ik wil van Btrlijn en zijn bewoners, in het bijzonder van de finunciöele wereld, niets hooron en niets zien." „Ik tA. toch niet over financiëele zaken Bpreken 'j „Neen lint geloof ik ook niet, maar vrouwen kunnen met zwijgen. Ik weet wel, dat je niet met opzei onbescheiden zult zijn, maar ik hen Assen, C. R. H. Spoor, acteur, gen. maj. Beek, oud-plaatselijk commandant van Am sterdam, t. P. C. Sol, oud-lid van de Alg, rekenkamer in Ned. Ind., J. Veder, president der Zuidhollandsche maatschappij tot redding van schipbreukelingen, Prof. Allard Pierson, Prof. Mr. T. W. B. van Bell. B. J. C. Weingart- ner, kunstschilder, kolonel G. J. HofstedeCrull, kolonel jhr. V. A. de Pesters, J. C. van Boekhorst, inspecteur Hoil. Spoor. H.Schot- borgh, gepensionneerd kapt. ter zee, C. B. E. Enklaar, journalist te Amsterdam, Prof. dr. H. G. Kleijn, Mr. A. J. de Sitter, lid van Ged. Staten, Groningen. Emile Seipgens, letter kundige, W. F. Browne,- directeur der Rot- terdamscl.c Liquidatiekas. Henri Bosmens, cellist, K. A.Stakman Bosse, schout bij nacht, Anthonie Grevenstuk, hofcalligraaf, J. Kater, hoofdingenieur van den Waterstaat, Mr. P. Tutein Nolthenius. oud-lid van de Tweede Kamer, L. J. W. de Waal, oud-directeur van het Indisch onderwijs. A. A. de Vries, oud- vice admiraal, Mr. Faroeornbe Sanders, lid van de Tweede Kamer, Mr. Haffmans, G. J. de Clercq, oud-directeur der Indische Han delsbank, mr. Smitz, lid van de Eerste Kamer. Mr. H. A. L. Hamelberg, consul-generaal van den Oranje Vrijstaat. J. G. Sillem, bankier te Amsterdam. F. Wedemeijer. orkestdireeteur, A. Oltinans, oud president Ned,-Indische spoorweg. J. M. ten Kate, kunstschilder, J. J. Westerouen van Meeteren, gep. schout-bij nacht, H. Heimig van der Vegt, directeur Amsterdamsche Voorschotbank, Mr. E. J. ,1. B. Cremers, minister van Staat. H. Valken burg, kunsschilder. Fr. D. O. Obreen, hoofd directeur van het Rijksmuseilm te Amster dam. Gep. gen.-rnajoor Loder, Gep. gen.- majoor Stolk, D. Harteveld, penningmeester der »Ned. Mij. van Letterkunde", J. G. Boers, musicus, J. W. Stous Sloot hoofdingenieur der Staatspoorwegen. J. C. Molenaar, gep. majoor Ind. leger, W. H. J. van Idsinga, oud-gouverneur van Suriname, Mr. H. F. Lambrechts, lid van de Tweede Kamer. H. E. de Vogel, oud-resident. P. D. Spreuger, oud lid der Staten van Zeeland, H. C. Byvanck, oud-referendaris van Buitenlandsche Zaken. Mr. C. "J. Fokker, lid der Prov. Staten, C. Rutten, president Kamer van Koophandel le 's-Gravenhage. Dr. J. G. R. Acquoy, hoog leeraar te Leiden. S. E. van Nooten, uitgever te Schoonhoven. Van Vlaanderen üldenzeel, kunstkooper te Rotterdam. Dr. W. N. du Rieu, bibliothecaris der Universiteit te Leiden, Dr. D. Doyer. oud-boogleeraar. Mgr. Joosten, vicaris apostolicus van Curasao. Van Bothnia Andreae, gep. gen. maj. Mevr. VogelRoo senboom, kustschilderes. HH. MM. de Koningin en de Koningin- Regentes hebben aan de vereeniging «Trouw aan Koning en Vaderland", gevestigd Ie Utrecht, een gift van f 400 doen toekomer, als blijk van H. D. belangstelling in haar streven. Naar men meldt, zal het ambt van vice- president van dfln Raad van State tot 1 Februari, als wanneer de nieuw benoemde titularis in functie treedt, worden waarge nomen door -den Staatsraad mr. Heydenrijck, het oudst aanwezige lid, nu de heer Swart door ongesteldheid verhinderd is. Hei voorzitterschap van de afdeeling voor de «Geschillen van Bestuur," zal door het oudste lid van die afdeeling, Staatsraad mr. de Nerée van Babberich worden waarge nomen. De Eerste Kamer komt vermoedelijk Maan dag 18 Januari weder bijeen. Met ingenomenheid maakt de redactie van het Ned. Tuinbouwblad melding van het feit. dat H. M. de Koningin reeds te kennen heelt gegeven in 1898, als Zij zelve de teu gels der regeering in handen neemt, als beschermvrouw der «Nederlandsche Maat schappij voor tuinbouw en plantkunde" te willen optreden. Het aantal inwoners van Amsterdam is in 4896 niet gekomen tot het half millioen. Op het eind van November bedroeg het aantal ingezetenen 493 429; de vermeerdering per maand bedraagt ongeveer 1000, zoodat er 1 Januari 1897 nog een 5000 ontbraken om de 500000 vol te maken. Een half jaartje geduld dus nog 1 Een ruim 81-jarig grijsaard te Voorthuizerf' (gemejente Barneveld) ging vóór de dole antie steeds bij de Hervormde gemeente aldaar ter kerk. In' de laatste, jaren bezocht hij echter meermalen het kerkgebouwifeit Gereformeerde gemeente, tengevolge waarvan hij door eerstgenoemd kerkgenootschap werd geschrapt, terwijl hij, daar hij zich niet bij de doleerenden wenschte aan te sluiten, door hen ook niet als een der hunnen be schouwd werd. Dit had tengevolge, dat toen de man, die geheel onbemiddeld is, niet meer in zijn eigen onderhoud kon voorzien, bij beide ke kgenootschappen te vergeefs om onder stand aanklopte. De kostbaas, bij wien de ongelukkige in huis is, r.u van niemand eenig vergoeding ontvangende, wist geen beter raad dan hem per kar naar Barne veld te vervoeren en voor het Raadhuis aldaar af te laden met de boodschap, dat de Burgemeester het nu maar met hem schikken moest. Gelukkig was het hoofd der gemeente barmhartiger dan bovengenoemde diaconieën en zeide den kostbaas eenige vergoeding uit de Gemeentekas toe, indien hij zich weder met de verpleging van der; grijsaard wilde belasten. Thans is door den Raad der gemeente besloten f2 kostgeid per week voor den armen verctooteling te betalen. bang, dat je je zult uitlaten zonder er hij te denken; er behoeft er maar éen to zijn, die het weet, dan is het toch spoedig bekend, en mijn systeem is mij tot nu toe zeer goed bevallen. Aan mijn volslagen afzondering in den zomer heb ik het te danken, dat ik het overige ge deelte van het jaar gezond blijft. Als je maar iets van mij houdt, kan je mij dat niet kwalijk nemen." Asta kon er zich nog maar niet inoe ver eenigen. „Maar je zult mij toch dikwijls iets van je laten hooren „Neen," hernam hij lachend. „Je kunt van mij eischen, wat je wilt, maar dat nietGeen brieven! Ik ben berucht als een lui schrijver. Ik blijf maar twee, drie dagen te Parijs, en dan duik ik onder, betzij in Zuid-Frankrijk of in Noord-Italië, of waar dan ookhi t moet je dus niet verwonderen als je in de eerstvolgende weken niets van mij hoort Maar als je mij een genoegen wilt doen, schrijf mij dan maar eens. „In het „Grand hötol" to Parijs, weet de concierge, waar ik te vinden ben. Dat adres evenwel geef ik aan niemand nn- ders dan aan jou en aan mijn bediende. Mijn zoogenaamde vrienden en kennissen zullen vroeg genoeg van mij hooren, als ik hier weer terug ben." Asta was inderdaad zeer bedroefd toen het uur van scheiden daar was en zij den edel- delm.yedigen vriend, die haar in den laatsten tijd zoozeer verwend had, goeden dag moest zeggen. De twee, misschien wel drie maanden, waarin zij Templin niet zon zien, zouden haar zeker heel lang vallen. Maar ondanks al wat Templin gezegd had, geloofde zij toch niet, genaam tooneeltje met mejuffrouw Sand Men verdient, tegenwoordig zijn gold n\et ?er kelijk, mijnheer Templin." Templin had opzettelijk geen anfcwt dat hij het ernstig meende, dat hij in zoo langen tijd niets van zich zou doen hooren. Zij nam zich voor, hem zoo vriendelijk mogelijk te schrijven en hein zoo dringend om antwoord te verzoeken, dat hij het niet over zijn hart zou ven, oïn Ottrott' geen aanleiding tei kunnen krijgen, zich aan zijn programma te j verder zwetsen, maar de handelaar i houden. liet zich Wet afschrikken en zeide vt »Als 't niet onbescheiden zeker wel vragen, waar heen u gaat? Den volgenden dag het was den löden „Naaf Parijs," antwoordde Templi' September reed Templin tegen den middag J:" r"* naar het Postdummer station. Hij had zijn be diende thuis gelaten, Het valies, waarin alles gepakt was, wat hij in de eerste dagen noodig had, kon hij zeer goed zelf dragen. Hij nam I een kaartje naar Parijs en vroeg aan den amb- j tenaar bij het loket, of hij te Wannsee kon uit stappen. „De koeriertrein houdt te Wannsee niet op," antwoordde de ambtenaar. „Geef mij dan nog een kaartje voor den eersten/ trein naar Wannsee." Hij liet den trein naar Parijs vertrekken ed moest een half uur wachten op den locaaltrein,. Hij ging in den meest afgelegen hook van de wachtkamer zitten en verdiepte zich in helt laatste nummer van de Figaro, maar men had hem toch opgemerkt. Hij keek vrij knorrig oto, toen bij werd aangesproken door een heer, dfe hem bijzonder beleefd groette. „Wel, mijnheer Templin I Ik maak u mijn compliment I U gaat zeker een uitstapje maken Ik moet voor zaken naar Potsdam. Al weer voor een wissel, dien ik moet incasseerenJa, ja^ met die mooie kunstenaressen heeft men heel' wat te doen, mijnheer TemplinEn na mijnt terugkomst, om zeB uur, wacht mij nog een aan-- toon, die Ottrott duidelijk genoeg zeif zoozeer gewaardeerde cliënt geen lust-, zicb. verder met hem in te laten, maar het toch niet laten, op verbaasden toon te l halen „Parijs? Maar dan moet u nog wel zeB ot zeven uren wachten Op dat oogenblik werden de stations tu88chen Berlijn en Postdam afgeroepen. „Dat is een locaaltrein l" zei Ottrott tot Templin, die opgestaan was, zijn grijzen mantel over zijn arm had gelegd en zijn vali genomen. „Ik zal wel zorgen, dat ik te Parijs kom," herhaalde Templin, terwijl hij Ottrott vluchtig groette. „Dan wensch ik u een aangename reis. Tot uw dienst, mijnheer Templin Ottrott beschreef met zijn hoed een groote boog en zag hoofdschuddend, dat Templin in een coupé eerste klasse ging zijn verbazing werd nög grooter toen hij Templin te Wannsee zag uit stappen. (Wordt vervolgd).

Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 1