Donderdag 14 Januari 1897. No. 4632, 46e Jaargang. Wantrouwen. Binnenland Stadsnieuws. Dltgave firma A. H. VAN CL EE PP te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Dmiderdagnamiddag niet gratis Zondagsblad. Abonnement perS maanden ƒ1.franco per post ƒ1.15. Abonnement alleen op het Zondagsblad voor Amersfoort 40 et, voor het binnenland 50 ct. pet 3 maanden. Advertentiën 16 regels 00 ct.elke regel meer 10 ct. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, officieële- en onteigeningsadvert. per regel 15 ct. Reclames per regel 25 ct. Afzonderlijke nummers 10 cent. Dienstaanbiedingen en aanvragen, uitsluitend voor- en betreffende den werkenden stand, van minstens 5 regels, in het Zondagsblad, per regel 5 cent. By advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Bureau KORTEGRACHT 56 Telephoon 19. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op de aanschrijving van Heeren Gedepu teerde Staten der provincie Utrecht van den 16, July 1844 (Provinciaalblad No 58), houdende uit- noodiging om, ter voldoening aan een, op machti- Sing van Zijne Majesteit den Koning, aoor Z. E. en Minister van Binnenlandsche Zaken bij aan schrijving d.d. 29. Juny 1844, no. 103,1, afd. gedaan verzoek, jaarlijks de ingezetenen te herinneren aan de bepalingen der wet van den 1. Maart 1815 (Staats blad no. 21), betrekkelijk de viering der ZON- en FEESTDAGEN maken dientengevolge aan de in gezetenen bekend, dat voormelde Wet is van den navolgende inhoud Wij WILLEM, bij de gratie GODS, Prins van Oranje-Nassau, Souverein Vorst der Vereenigde Ne derlanden, enz., enz., enz, Aan al degenen die deze zullen zien of hooren lezen, salutdoen te weten Alzoo Wij in overwegiug genomen hebben de noodzakelijkheid om, op het voetspoor onzer gods dienstige voorvaderen, die daarop steeds den hoog- sten prijs stelden, de pligtmatige viering van den dag des Heeren en andere dagen der openbare Christelijke godsdienst toegewijd, door eenparig voor de geheele uitgestrektheid der Vereenigde Neder landen algemeen werkende maatregelen te verze keren, Zoo is het, dat Wij, den Raad van State gehoord pn met gemeen overleg der Staten-Generaal dezer landen, hebben goedgevonden en verstaan, gelijk Wij goedvinden en verstaan bij deze: 1. Dat op Zondagen en op zoodanige godsdienstige feestdagen, als door de kerkgenootschappen van de Christelijke godsdienst dezer landen algemeen erkend en gevierd worden, niet alleen geene beroepsbezigheden zullen mogen verrigt worden, welke de godsdienst zouden kunnen storen, maar dat in het algemeen geen openbare arbeid zal mogen plaats hebben dan ingeval van noodza kelijkheid, alswanueer de plaatselijke regering daartoe schriftelijke toestemming zal geven. 2. Dat op deze dagen, met uitzondering van geringe eetwaren, geene koopwaren hoegenaamd op mark ten, straten of openbare plaatsen zullen mogen worden uitgestald of verkocht, en dat kooplieden en winkeliers hunne waren niet zullen mogen uitstallen, noch met opene deuren verkoopen. 3. Dat gedurende den tjjd voor de openbare gods dienstoefening bestemd, de deuren der herbergen en andere plaatsen, alwaar drank verkocht wordt, voor zoo verre dezelve binnen den besloten kring der gebouwen liggende zijn, zullen gesloten zijn, en dat ook gedurende dien zelfden tijd, geener- hande spelen, hetzij kolven, balsluan of derge lijke mogen plaats hebben. 4. Dat geene openbare vermakelijkheden, zooals schouwburgen, publieke danspartijen, concerten en harddraverijen, op de Zondagen en algemcene feestdagen zullen gedoogd wordenzullende het aan de plaatselijke besturen worden vrijge laten, hier omtrent een uilzondering toetestaan mits niet dau na het volkomen eindigen van alle godsdienstoefeningen. 6. Dat de plaatselijke politie zorg zal dragen, ten einde alle hinderlijke bewegingen en gerucht, in de nabijheid der gebouwen tot de openbare eeredienst bestemd, en in het algemeen alles, Feuilleton. Vrij naar het Duitsch. 32) „Dat zou ook een omweg zyn!" zeide de knaap. „De kortste weg van de villa naar het station gaat hier langs 1" „Welzoo! Loop dan maar zoo hard, als je kunt, mijn jongen De jongen holde heen. Attenhofer bleef op zijn boomstam zitten en stak een nieuwe sigaar aan. Hij floot een liedje terwijl hij zijn hoed afzette en zijn voorhoofd met een bonten zakdoek afveegde. Het was nog altijd drukkend heet. Geen blaadje bewoog zich. De lucht was iets lichter geworden en had nu een akelig zwavelgelen tint gekregen. Uit de verte hoorde men telkens een dof gerommel. Attenhofer keek van tijd tot tijd, zijn linkeroog dicht knijpend, wantrouwend naar de lucht. Hij keek eens om zich heen, of hij niet hier of daar beschutting kon vinden, als het dreigende onweer losbarstte. Hij had reeds zijn „plan de campagne" gemaaktals het te erg mocht worden, zou hij naar de roodo villa gaan. Terwijl hij daarzat, rookte, neuriede of floot, hield hij allerlei wijsgeerige bespiegelingen over onze wonderlijke wereld. Hij glimlachte hatelijk en valsch. Alleen voor 't genoegen, zich te kunnen erge ren, heeft zulk een architect een handvol geld uitgegeven! Ni dat genoegen had hijdenarchi- wat derzelve zou kunnen hinderlijk zyn, voor- tekomen of te doen ophouden. 6. Dat de overtredingen tegen de bepalingen van dit besluit, naar gelang van personen en om standigheden, zullen gestraft worden met een boete van niet hooger dan vijf en twintig gulden of met een hechtenis van niet langer dan drie dagen voor de overtreders die buiten staat mog- ten zijn deze boete te betalen. 7. Dat, bij een tweede overtreding, de boete of straf zal worden verdubbeld, en wijders alle te koop gelegde of uitgestalde goederen verbeurd verklaard en de herbergen of andere publieke plaatsen voor éen maand gesloten zullen worden. En dat door deze algemeene verordeningen, alle daarmede niet overeenkomstige provinciale of plaat selijke reglementen en inrigtingen zullen worden gehouden voor vervallen. Lasten en bevelen, dat deze in het Staatsblad zal worden geïnsereerd, en dat een genoegzaam getal exemplaren gedrukt en aan de Staten in de onder scheidene provinciën of landschappen, ingevolge art. 86 der Grondwet, ter uitvoering zal worden gezonden, met last om dezelve alom te doen publi ceren en affigeren, en van de predikstoelen der onderscheidene Christelijke kerkgenootschappen te doen aflezen. Lasten en bevelen voorts, dat Onze ministeriële departementen en andere autoriteiten, justicieren en officieren, wien zulks aangaat, aan de naauw- keurige uitvoering de hand zullen houden, zonder eenige conniventie of dissimulatie. Gegeven in 's-Gravenhage, den lsten Maart des jaare 1815, het tweede van onze regering. [geteekend) W I L L E M. Ter ordannantie van Zijne Koninklijke Hoogheid. geteekendA. R. FALCK. Gedaan te Amersfoort, den 12. Januari 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. ATJKH. Een officieel telegram uit Atjeh, Donder dag te 's-Gravenhage ontvangen, meldt het volgende «De heuvelstelling achter Gentoet bleek verlaten. Toekoe Oemar is uitgesveken naar het bovenland van Dava. De colonne blijft voorloopig in Lohong patrouilleeren." Een Zaterdag ontvangen Regeeringstele- gram luidt «Eergisteren nabij Toeding na scherp ge vecht handgemeen geraakt met een groote bende wier stelling genomen werd. Terug tocht *vond ongehinderd plaats. «Toekoe Oemar oostwaarts teruggetrokken. «Eén oflieier aan zonnesteek overleden, een officier gesneuveld, zeventien militairen heneden dien rang gewond," Uit particuliere berichten blijkt, dat majoor tect dan wel degelijk verschaft! Die depêche moest hetn zeker al heel veel pleizier doen En als alles goed ping, ontving hy haar al binnen het uur. Hij had er immers bij gezet „Spoed". Om zijn geld weg te gooien och ja dat lieve geldde menschen die het bezitten, weten volstrekt niet wat het ia; dat weten al leen zij die het niet hebben. Hij nam eenige geldstukken uit zijn zak en bekeek ze met welgevallen. Gisteren in de herberg-en van ochtend bij het stevig ontijt had hij er het zijne van gedacht. Nu was hij alleen dan kan iemand op de dwaze gedachte komen dwaze, of ook geen dwaze Als men hier bij voorbeeld het een of ander wilde doen, dat niemand mag weten hier kraait er geen haan naar als hier iemand koud en stom wordt gemaakt, dan vinden ze hem eerst na jaar en dag daar in het dichte struikgewas de grond maar wat losgemaakt en dan weer zorgvuldig toegedekt dan kunnen ze lang zoeken Op dat oogenblik kwam de jongen weer aanstormenhij was geheel buiten adem. At tenhofer had hem te midden van zijn over peinzingen niet hooren aankomen en ontstelde nevig, toon hij hem plotseling vóór zich zag. „Domme jongen" riep hij woedend uit. „maak toch niet zoo'n leven Onwillekeurig balde hij zijn vuiston. Zijn neus vleugels zetten zich uitnij was op het punt den jongen bij zijn kraag te pakken om het te probeeren. Het bloed steeg naar zijn hoofdzijn slapen klopten en zijn oogen namen een afschuwelijk woeste uitdrukking aan, zoodat de jongen geheel ontBteld een eind achteruitging en beefde. Beets aan een zonnesteek overleden en dat luitenant Hennekeler gesneuveld is. Aan het Departement van Koloniën is Woensdag het volgende Atjeh-telegram ont vangen Vijand had bij gevecht bij Toeding enLehong op 7 dezer, dertig dooden en vele gewonden. Den 9en dezer werd vijand van bovenloop Lobong-rivier verdreven, waarbij twee fuse liers gewond werden en de vijand twintig dooden en gewonden bekwam. Groot aantal bewoners der VI Moekims uit Lehong naar Olehleb vertrokken. Het Kabinet, dat heette uilsluitend geroepen te zijn om de Kieswet tot stand te brengen, heeft met de Kamer, die gezegd werd on bevoegd te zijn om nog iets anders te doen dan tot de Kieswet mede te werken, aan verscheidene belangrijke maatregelen het aanzijn gegeven. Behalve de Kieswet, werden in het Staats blad de Vermogensbelasting, de Bedrijfsbe lasting en de Personeele belasting opgenomen voorts de wijziging in het Wetboek van Burgerlijke rechtsvordering, de Veiligheids wet, de herziening van de Hinderwet, die tot betere regeling van het Stoomwezen, de Fail- lissementswet, de herziening der Wet op de Rijkspostspaarbank, de afschaffing van den verplichten eed voor de leden van de Pro vinciale Staten en de Gemeenteraden, or ganisatie der verkiezing voor de Kamer vau Koophandel, de invoering van het anthro- pometrische stelsel, de conversie 3t/2 pet. tot 3 pet. schuld, het Telefoonverkeer met het buitenland. Misschien zal vóór hun heengaan ook de Pensioenwet voor de werklieden in het leven treden. Voor een Kabinet ad hoe en een ster vende Kamer is dit waarlijk genoeg om in herinnering te blijven, meent de Arnh. Crt. De leden van de Eerste Kamer der Staten- Generaal zijn bijeengeroepen tegen aanstaan den Maandagavond half negen. Het adres ter verkrijging van Rijkspensioen voor weduwen en weezen van onderwijzers aan openbare Lagere scholen, telt thans 8361 handteekeningen. Binnenkort zal een audiëntie gevraagd en het adres, met memorie vau toelichting, daarop worden aangeboden door een depu tatie van vier personen. Angstig en verlegen stamelde hij „U hebt toch gezegd, dat ik vlug voort moest makenhier is het geld." Attenhofer streek met zijn zakdoek over zijn voorhoofd, droogde het af en zeide, plotseling weer op een vriendelijken toon: „Dim, is ook zoo! Nu, 't is goed, mijn jongen. Die vijftig cent mag je houden, maar ga nu zoo gauw mogelijk naar huis!" „Ik dank u vriendelijk, mijnheer I" zeide de knaap en meteen liep hij hard weg. Zulk een vreemden mijnheer had hij nog nooit gezien. Attenhofer was blij, dat hij weer alleen was. Hij had den armen jongen inderdaad aangezien of hij hem zou hebben willen vermoorden, zonder dat het gemerkt werd. Maar zoo'n arme jongen dat diende nergens toeDe knaap mocht van geluk spreken, dat hij niet rijk was. Attenhofer stond op en liep op de kleine ruimte om het gedenkteeken heen en weer. Hij wilde weer een liedje neuriën, maar kon er toch niet toe komen. Hij kon de vreeselijke gedachte, die plotseling, hij wist zelf niet hoe, bij hem opgekomen was, niet weer van zich afzetten. Hij kon aan niet anders denken, bepaald aan nieta anders en daarbij was het zoo druk kend warm. Geen blad bewoog zich, en onder den valen zwavelkleurigen hemel zag alles er somber en treurig uit. Hij fronste zijn voor hoofd en wierp het eindje sigaar, waarop hij ge kauwd had, mistroostig op den grond. Het, on weer oefende zeker dien invloed op hein uit. Als het dan toch ook maar eens tot een uit bar sting kwam! Eerst wua hij bang geweest voor den regen, nu verlangde hij naar een opfrissehing, al moest hij dan ook door en door nat worden, maar de drukkende hitte bleef aanhouden, en het geroru- De anti-revolutionnaire Nederlander geeft het volgende curiosum Onlangs is, op voorstel van mr. Hartogh, een belangrijk wetsontwerp totstandgekomen, waarbij tal van zeer gewichtige wijzigingen in de bestaande proces-orde zijn aangebracht. In de «overgangsbepaling" staat: «deze wet is niet van toepassing op gedingen, ten aanzien waarvan bij hare inwerkingtreding geen uiter lijk gewijsde bestaan". Die wet kan dus alleen worden toegepast op gedingen die bij baar in werking treden reeds zijn afgeloopen Quandoque bonus dorraitat Homerus. Maar hier hebben al de lezers inet Homerus mee geslapen Voorstellers, Staten-Generaal, Regeering, Raad van State, ja zelfs de waak zame pers. In Mei dezes jaars zal een vergelijkend onderzoek plaats hebben van adspiranten voor de betrekking van klerk der posterijen en telegraph ie, om naar mate van de behoefte te worden benoemd. De Staats-Ct. bevat daarvoor de verdere bepalingen. Zitting van den Gemeenteraad vau Dingdag 12 Januari 1897. des namiddags half twee. Voorzitter de heer Burgemeester, mr. F. D. graaf Scliimmelpenninck. Tegenwoordig 12 leden afwezig met kennisgeving de heeren Van der Want, rar. Van Zyst en Tromp van Holst, en verder de heeren Van Esveld en Gar- jeanne. De notulen der vorige zitting worden gelezen en z. h. st. aldus gearresteerd. Aan de orde is een ontwerp-besluit tot vaststelling der jaarwedde van mej. de wed. D, F. van Slooten Sprayt, nieuwbenoemd onderwijzeres aan de open bare school le soort voor meisjes, op f700. De heer Visser vraagt te mogen vernemen waar op B. en W. deze jaarwedde baseereu andere onder wijzers ontvangen bij bun aanstelling I 600. Dr. Groene boom, Wethouder van Onderwijs, zegt, dat het voorstel tot een hooger tractement werd gedaan omdat de titularisse reeds meer dan zes jaar dienst heeft, o.a. aan de school deB heeren Radersma, De heer Visser repliceert, dat zij werd aange steld in 1881 en op haar verzoek eervol ontslagen in 1887 en zij toen geen 6 jaar dieuat had. Naar spr. meeniug heeft de Verordening van '95 geen terugwerkende kracht. Bij de stukken zag spr. niet die, welke voorgeschreven zijn by art. 16 (advies van school-autoriteiten)hij zal dus tegenstemmen. Dr. Groene boom merkt op, dat de bepalingen ten deze in de oude Verordening dezelfde waren eu zegt, dat mtj. Van Slooten wel degelijk 6 jaar dienst heeft en dus in de termen valt voor verhoogd salaris. De heer V isser persisteert bij zyn gezegde dat deze onderwyzeresgeen volle 6 jaar dienst heeft en oe- )rijst_dn_uit_de_Gemeeiiteverslngen. Bovendiep, mei, dat zich van tijd tot tijd liet hooren, was nog heel, heel ver weg. Zoowat een half uur had hij bij het monu ment doorgebracht dit halve uur was hem langer gevallen dan het urenlange wachten op de straat toen hij de beide dames uit het roode huis zag komen, die, nadat zij naar alle zijden onderzoekend hadden rondgekeken, langs denzelfden weg dien zij afgekomen waren, weer naar het station teruggingen. Attenhofer nam den kortsten weg, dien de jongen hem gewezen had; hij liep zeer "langzaam, maar kwam toch nog vroeg genoeg om te zien, dat de beide dames not slation binnengingen Hij aarzelde een oogenblik. Zou hij de dames volgen? Dan zou hij zeker weinig nieuws opdoen. Het was duidelijk, dut „ij weer naar Berlijn gingen en dan naar hun huis terug zouden koeren. Daar kon hij nog ettelijke uren op de straat heen en weer slen teren, zonder is iots te zien maar de villa was toch zeker niet leeg. Er was stellig nog iemand, die daar dien nacht wel niet zou blijven. Het zou waarschijnlijk voor den architect wel zoo interessant zijn te vernemen, wat de ander want Attenhofer twijfelde er geen oogenblik aan, dat het een heer moe3t zijn zou begin- nen.^ Hoogst waarschijnlijk was het de eigenaar, de Beursmantnaar het kon ook een goede vriend vati hem zijn. Dat zou nog moeten blykun. De onbekende wilde natuurlijk niet met den zelfden trein vertrekken hij wachtte zeker op den volgenden. Attenhofer besloot daarom voor loopig nog to wachten. (WorcU vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 1