Maandag 25 Januari 1897. No. 4635, 46e Jaargang. Binnenland Wantrouwen. PHOENIX BROUWERIJ H. MEÜRSING Co. AMERSFOORT. Specialiteit in Exportbier naar de Tropen. Uitgave firma A. H. VAN CLEEFP te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Londerdagnamiiddag met gratis Zondagsblad. Abonnement per 3 maanden ƒ1,Franco per post ƒ1.15. Abonnement alleen op het Zondagsblad voor Amersfoort 40 ct., voor het binnenland 50 ct. pei 3 maanden. Advertentiën 1regels 60 ct.elke regel meer 10 ct. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, officieële- en onteigeningsadvert. per regel 15 ct. Reclames per regel 25 ct. Afzonderlijke nummers 10 cent. Dienstaanbiedingen en aanvragen, uitsluitend voor- en betreffende den werkenden stand, van minstens 5 regels, In het Zondagsblad, per regel5 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Bureau KOBTEGRACHT56 Telephoon 19. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op art. 6 der Wet van den 2. Juni 1875 (Staatsblad No. 95), Brengen ter kennis van het publiek, dat een door C. van NIEUWENHU1ZEN ingediend verzoek, met bijlagen, om vergunning tot het oprichten van eene varkensslachterij in het per ceel alhier gelegen aan den Leusderweg, wijk G, No. 120A, bij het kadaster bekend onder Sectie C. No. 783, op de Secretarie der gemeente ter visie ligt, en dat op Zaterdag, den 6 Februari aanstaande, des voormiddags te elf uren, gele genheid ten raadhuize wordt gegeven om, ten overstaan van het gemeentebestuur of van een of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprich ten van de inrichting in te brengen. Amersfoort, den 23. Januari 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. 1). SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. 8CHELTUS. Bij het in de Eerste Kamer voortgezet Be- grootingsdebat achtte de Minister van Justitie de politie gerechtigd, binnen te treden in alle lokaliteiten, waar drank wordt verkocht of vermoedt wordt verkocht te worden. Hij er kende, dat de Drankwet moeilyk is toe te Vergoeding aan deurwaarders kan hij niet toestaan voor kostelooze diensten. Het wetsontwerp betreffende de ouderlijke macht is binnen enkele dagen te wachten. Uit het Voorloopig verslag over het voor- stel-Bahlmann tot wijziging van art. 36 der Schutterij wet blijkt, dat velen behandeling er van ontijdig achtten nu door de Regeering een nadere regeling der Gemeente-financiën is voorgesteld. Men gal daarom den voorsteller in over weging, zijn voorstel terug te nemen. Som mige leden verwachtten overigens niets van hervorming der schutterijen, maar stonden afschaffing daarvan voor. Verscheidene leden achtten het billijk, dat, zoolang de schutterijen bestaan, de uitgaven, door de Gemeenten gedaan, door het Rijk worden gerestitueerd. Eenigen meenden, dat ook de Gemeenten moesten bijdragen, daar de schutterijen vaak dienen om de openbare orde te handhaven. Verscheidene leden erkenden de billijkheid van vergoeding aan hen, die door het ver plichte bijwonen der schutterij-oefeningen Feuilleton. Vry naar het Duitsch. 35) Templin werd boos en stamelde iets onver staanbaars. „Het is een leugen." herbaalde Martin, ziedend van toorn. „Met uw welnemen „Durf je dat herhalen in tegenwoordigheid mijner bruid „Met genoegen, maar bij mjjn terugkomst." „Neen, vandaag nog I Denk je, dat ik je den tijd laat om je leugens geloofwaardig te maken Templin kromp ineen van schrik. „Op dit oogenblik wil »ik je beleedigingen maar zoo hoog niet opnemen," antwoordde hij bedaard „ik kan alleen maar herhalen, dat ik mej. Sand ontmoette om haar een dienst te bewijzenen laat mij nu ook gaan I" „Welken dienst?" schreeuwde Martin steeds woedender. „Mejuffrouw Sand behoeft van jou geen diensten aan te nemen „En töch is het gebeurd!" „Bewijzen 1 Bewijzen I" „Ja, ik heb bewijzen I Ik heb ze in deze reis- tasch I Ik heb van juffrouw Sand iets gekocht, wal niemand anders wilde koopen, en dat heb ik nu van mijn voorkomendheid! liet is alleen uw schuld, ja alleen de uwe, en nu durf je schade lijden in hun beurs; anderen meen den, dat de quaestie van schadeloosstelling moest uitgesteld worden tot wettelijke rege ling der levende strijdkrachten aan de orde is, Bij Kon. Besluit van 19 December 1896 is aan den Minister van Marine machtiging verleend oin de zeemilicien-verlofgangers der lichting 1895 in werkelijken dienst te doen oproepen, ten einde gedurende den tijd van vijf weken te worden geoefend, ter wijl de opkomst van die miliciens door ge noemden Minister is bepaald op Donderdag 1, Vrijdag 2 en Zaterdag 3 April aanstaande, naar gelang van de schepen, waarop hun oefening zal plaats hebben. Zooals men weet zijn, ter toepassing van de nieuwe Wet op het Personeel de ge meenten in klassen verdeeld, en behooren sommige gemeenten voor een deel tot eene, ander deel tot een of meer andere klassen. De wet bepaalt, dat de grenzen der aldus bij verschillende klassen ingedeelde afdeelingen van gemeenten hij Kon. besluit en overeen komstig de adviezen van Gedeputeerde Staten zullen worden vastgesteld. Die grens regeling is nu uitgevaardigd en opgenomen in de Staats. Ct. van Donderdag. Voorde provincie Utrecht zijn daarin be trokken de gemeenten: Amersfoort (stad), Baarn (kom), De Bilt (Vossegat), De Bilt (kom), Breukelen St. Pieters (Vechtzijde), idem (Breukelerveen), Jutphaas (tusschen Merwede kanaal en Vaartsche Rijn), Maarsse- veen (Nieuw en üud), Oudenrijn (De Meern), Rhenen (stad), Soest (Soestdijk, Langeind, Middel wijlt en de Kerkebuurt), Veenendaal (dorp), Veldhuizen (De Meern), Vleuten (De Meern) Willige Langerak (bij Schoonhoven), en Zeist (kom). De Maasbode wijdt thans ook enkele woor den aan de brochure van mr. W. H. ,de Beaufort en wel bepaald aan dat gedeelte, waarin sprake is van strijd tegen het cle- ricalisme, waaruit (volgens het blad)blijkt dut er nog oud-liberalen zijn, die gelooven, dat zij de heerschappij in handen hebben. Na eenige passages aangehaald te hebben, waarin van dien strijd sprake is, iaat het blad volgen: «Strijd? Met wie? Met de oud liberalen Maar zullen er dan nog in de Ka mer gevonden worden Laat mr. De Beaufort eens aan België deuken, ja, laat hij zich eens afvragen of hij zelf thans wel Kamerlid wezen zou, als de katholieken hem in 1894 niet ge steund hadden »In gelijken geest van overschatting spreekt de schrijver over de onderwijs-ouaestie' en na aangehaald te hebben wat daarover in de brochure gezegd wordt, voegt de Maasbode daaraan toe «Zeer waarschijnlijk zal de ver dere oplossing der school-quaestie geschie den huiten de oud-liherlalen om althans in dien zij met mr. De Beaufort strijd willen. Die oplossing in waarlijk vrijheidlievenden geest kan niet meer tegengehouden worden, nu het doctrinarisme de heerschappij verloren, en het radicalisme de oud-liberale partij mach teloos gemaakt heeft." Bij beschikking van den Minister Binnenland se!) e Zaken we deelden dat in ons vorig nummer reeds ter loops mede is bepaald, dat de examens ter verkrijging van icten voor huis- en schoolonderwijs in de nuttige en in de fraaie handwerken voor meisjes, voor het jaar 1897 zullen aanvangen cp 15 Februari e. k., terwijl benoemd zijn tot lid en voorzitter der commissie voor de nuttige handwerken, zitting houdende te Utrecht, A. J. Nijland, schoolopziener in het district Utrecht tot ledende dames A. S. Borreman- Phillips, onderwijzeres aan de Rijksnormaal lessen te Utrecht; A. Teunissen A. Kroese, beiden onderwijzeres in vrouwelijke hand werken te Amsterdam tot plaatsvervanger van den voorzitter J. C. Gïilcber, schoolopziener in het arron dissement Hilversum tot plaatsvervangende ledende dames C. M. Proper, te Utrecht, onderwijzeres aan de Rijksnormaallessen te Maarsen; W. E. A. Ouwejan, onderwijzeres in de nuttige hatid- werken aan de tusschenschool der Marnix- stichting, te Utrecht. De commission voor de fraaie handwer ken houden zitting te Breda, 's-Gravenhage en Leeuwarden. Amsterdam heeft thans een schuld van f75700000, waaronder t'I 711 750 overge nomen van Nieuwer-Amstel. In 1896 werd zoogenaamd f 821 000 afgelost. De door de Hollandsche IJzeren Spoorweg- Maatschappij ingevoerde maatregel om m haar binnen verkeer de met verlof in Neder land zijnde officieren van het Indische leger (niet de uniform gekleed) benevens hun bagage te vervoeren tegen de prijzen van het militaire tarief, op vertoon va;ieeudoor I het Departement van Koloniën uit tereiken verlofkaart, is thans ook ingevoerd door de Maatschappij tot Exploitatie van Staats Spoorwegen en door de Ned. Centraal Spoor weg Mij., alsmede voor het recht streeksch verkeer tusschen stations dier maatschappijen. De heer Hillebrand Runsink en zijn echt- genoote Freerklje Steur, 96 en 97 jaar oud, hebben te Onderdendam (Gron.) hun 72-ja- rige echtvereeniging herdacht. Voor eenige dagen, toen menig jong mensch in huis bleef, zag men den ouden man recht als een kaars wandelen. Een sjouwerman te Leiden, die een ver gelijkende studie schijnt gemaakt te hebben van de buitenlandsche en de hinnenlandsche rechtspraak, deed, toen hij Donderdag voor de rechtbank te 's-Gravenhage terecht stond wegens mishandeling van een politiet agent, den rechter het verzoek om «voor waardelijk" te worden veroordeeld, zich daarbij op het buitenland beroepende. Dat wij hier te lande nog zoover niet zijn, bracht de president hem onder 't oog. Ten einde een geregelde en nauwkeurige controle op de bereiding van boter te bevor- deren( hetgeen zoowel aan bereiders als aan mij nog verwijten te doen 't Is al te dwaas: daar kou men toch zijn geduld bij ver liezen „Iets van haar gekocht herhaalde Martin met heesche stem. „En het is mijn schuld „Ja, de uwe I alleen uw schuld I" hernam Templin, die zyn moed voelde herleven. „En als je 't nu volstrekt wilt weten, een jonge kun stenares heeft wel eens meer noodig dan zij wil bekennen, en als u haar niet zoo onmogelijk kort gehouden had, dan had zij zich niet tot mij be hoeven te wenden Nu weet je het I" Martin wankelde een eind weegs achteruit; uit de verte hoorde men het dreunen van den trein. „Mijn trein I" riep Templin. „Als ik hard loop, haal ik hem nog!" Hij drong voorbij Martin en liep zoo Bnel mogelijk den weg op naar het station. Martin was als versteend blijven staan. Op dat oogenblik doorkliefde een felle bliksemstraal de donkere lucht en onmiddelijk daarop ratelde de donder. Martin schrikte op. Hij zag, dat Tem plin bijna op een draf liep, en ijlde hem na. „Sta, lafaard!" riep hij. „Sta, zeg ik jeI" Templin keerde zich half om en liep daarna nog harderhij was Martin wel honderd pas „Lafaard 1 Ellendige lafaard I" riep Martin, die haast zinneloos was van woede en drift, en in zijn razernij hij liet geweer van zijn schouder trok, aanlegde en schoot. Onder 't vreeselijk ratelen van een donderslag hoorde men 't knallen van het geweer. In dikke droppels viel de regen nog langzaam neer. 'lemplin viel voorover, het valies rolde ovc den grond, en met zyn rechterarm maakte hij een beweging als de wiek van oen molen Daarop viel hij voorover op het kiezelzand. „Mijn God!" steunde Martin dof. Hij stond als vastgenageld zijn voeten waren zoo zwaar als lood. Hij schudde zijn hoofd, „Mijn God herhaalde hij nog eens zacht. Daarop nam hij den loop van 't geweer in zijn hand, boorde de kolf in het zand en leunde daarop. Zoo sleepte hij zich, hijgend en met in spanning van al zijn krachten voort, tot bij den ongelukkige, die stuiptrekkend in het gele zand lag. Hij knielde naast hem neer en keerde hem om. De afgrijselijke blik uit de wijdgeopende oogen van den stervende boezemden hem schrik in. Hij sidderde en wendde zich af Maar misschien was er nog iets aan te doen I Hy leefde immers nog I Martin scheen op eens zijn krachten terug gekregen te hebben. Hij hing zijn geweer weder over zijn schouder en liep als een waanzinnig den weg op naar den heuvel. „Attenhofer 1" riep hij met een geweldige harde stem. „AttenhoferHelpHelp I" Geen antwoord. Besluiteloos bleef Martin staan. Toen liep hij als een gejaagd hert doelloos eerst een paar stappen naar den zwaar gewonde, dan weer naar den heuvel. „Attenhofer!" riep hij nog eens. Daarop vloog hij voort in de richting van het station. Hij lette er niet op, dat het onweer nu op eens met vreeselijk geweld losbarstte; in alle richtingen schoten vurige vlammen langs den horizon, terwijl de donderslagen aanhoudend doorrommelden, nu eens verschrikkelijk ratelend, dan weer dof brommend en huilend. Een ge weldige regen herschiep de geheele streek in een moeras; rond hen) kraakten de boomen. Het was een onbeschrijflijk grootsch maar ijzing wekkend tafereel. In een oogenblik was Martin doornat ge worden. De regen sloeg met zooveel geweld in zijn gelaat, dat hooren en zien hem verging. Hij kon niet vooruitkomen en kroop in het kreupelhout om daar eenige bescherming te vinden onder de dichtop elkaar staande boomen, tot de hevige bui wat bedaard zou zijn en hield zich vast aan een boomstam. Daar schoot een blauwachtig witte bliksem straal vlak naast hem in den grondhet licht verblinddo hem en tegelijkertijd weerklonk een hevige donderslag. Hij zag nog, dat een hooge pijnboom, die door den bliksem getroffen was' vlak naast hem neerviel en daarop viel hij ook bewusteloos op den grond. Die vreeselijke onweers bui woedde ongeveer een uur. Attenhofer had Templin zien vallen. Hij had het wanhopig roepen van Martin wol gehoord, rnaar had het minder noodzakelijk gevonden om uit zijn schuilhoek to vooischijn te komen, liet woeden van den storm had hem gedwon gen om in de eerste plaats uil te zien naar een goede schuilplaats; hij had dien wel vrij spoedig gevonden, maar was toch door en door nat geworden. De zon was reeds ondergegaan toen de bui eindelijk had uitgewoed- Attenhofer kwam toen uit het kreupelhout te voorschijn in gebogen houding naar alle kanten rondziende, vloog hy naar Templin. Zijn oogen waren nu gesloten. WaB hij dood? Leefde hij nog? {Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 1