Stadsnieuws. Correspondentie. Ingezonden. Marktprijzen. Advertentiën, afnemers ten goede zal komen) zijn adn de beambten, met het toezicht op de naleving der Boterwet belast, nette steenen potjes verstrekt, met practische en eenvoudige slui ting en verpakking, om hierin de door hen gestoken monsters naar 's Rijks-landbouw proefstation te Wageningen op te zenden, Voor het kantongerecht te Wageningen heeft terechtgestaan C. K., aldaar, beschul digd van het houden van eeu vilderij enz. zonder vergunning. Een achttal getuigen, waaronder de heer Reimers, plaatsverv. dis- tricts-veearts, werden gehoord. Laatstgenoemde verklaarde, dat hij twee maal gestorven koeien, waarvan Óen reeds in vergevorderden staat van ontbinding ver keerde, voor de consumtie had afgekeurd. Een der politie-agenten deelde mede, dat K. meermalen worst verzond naar Nijmegen terwijl in zijn schoorsteen ongeveer 150 Kilogram vleesch te rooken hing. De overige getuigen de buren, die zich per adres tot den Commissaris van politie hadden ge wend, verklaarden, dat bijna dagelijks ge storven dieren door K. werden ontvangen, terwijl de stank in de omgeving onhoud baar was. De ambtenaar van het O. M. eischte tegen beklaagde een geldboete van slechts f100. In de kookschool te Dordrecht is de onder leiding van mei. Smalt te houden volkscur sus in het koken en huishouden geopend, aanvankelijk met 10 leerlingen. Zij betalen tot tegemoetkoming in de kosten '10 cents per les. De cursus wordt gehouden namens het Departement Dordrecht van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Kunnen vaders van kinderen, die aan de school voeding (zoogenaamde Kindervoeding) deelnemen, onder de nieuwe wet het kiesrecht bezitten Volgens de beantwoording dezer vraag in De Gemeentestem is de redactie van dat orgaan van oordeel, «lat daartegen geen bezwaar bestaat. De onlangs overleden kantonrechter van Zaandam, de heer P. Dwars, heeft aan ieder der politie-beambten in de onder het kan tongerecht Zaandam ressorteerende ge meenten. MO vermaakt. Verleden jaar besloten drie jongedames op een vroolijk diner te Amsterdam, dat zij nooit zouden trouwen en elk jaar op den 13 Ja nuari samen zouden dineeren. Woensdag, den dertienden, dineerden de dames dan ook inderdaad, doch de club was verdubbeld. De nieuwe leden waren hun mans. Langs den stoomtramweg Veehel-Helmond werd een telephoongeleiding aangelegd. Bij het plaatsen der palen vergat men echter de isolatoren daaraan te bevestigen Üók een werkverschaffing. Van het plan tot oprichting van een fonds tot geldelijke uitkeering bij overlijden van Gemeente-ambtenaren komt niets, omdat men zou het bijna niet gelooven de deelneming onvoldoende is. Aanvankelijk hadden zich 80 leden opge geven, doch daarvan trokken zich nog eenigen terug. Een bewoner van de Lepelstraat te Am sterdam heeft reeds sedert eenige weken weer veel last van muskieten, zoodat hij er avond aan avond wel een 50 doodt. Vanwaar deze dieren, om dezen tijd des jaars, mogen komen, is hem een raadsel, maar nog rneer interesseert hem de vraag, hoe van die plaag verlost te worden. Thans zijn te Dordrecht in ondertrouw opgenomen generaal K. van der Heyden, weduwnaar van vrouwe I. H. Mensinga, en mej. Cato de Jongh. Dat, ondanks den slechten tijd en nog wel bij den winterdag, de lust om op zeer jeugdi gen leeftijd met elkaar de stormen der wereld zee in het huwelijksbootje het hoofd le bieden in de gemeente Noordwijk nog niet verflauwt, moge blijken uit het feit, dat dezer dagen een viertal twee aan twee natuurlijk in den echt zullen verbonden worden, wier gezamen lijk jarental slechts 79 aanwijst. Maagziekten In onze brochure geven wij een beschrijving van de lever, endenauwe betrekking tusschen deze en de matig, zoo dat de slechte toestand van de lever, ook maagziekte medebrengt. Warners Safe Gure is bet beste geneesmiddel voor de maagziek ten. Verkrijgbaar bij: T. I'. v. d. Bergh,&Zn. UtrechtO. .1. v. d. Simbilié, Rotterdam 1. de Leeuw, Rodenburgsl 74, Arnhem. Morgenavond om 7 uur hoopt ds. Gezelle Meerburg, van Almeloo, vóór te gaan bij de godsdienstoefening der Chr. Gereformeerde Gemeente in Volksheil bier. Bij Prov. blad wordt medegedeeld dat de gemeenten Soest en Harmeien gevallen van mond- en klauwzeer zijn voorgekomen en dat zich in de gemeente Soest een geval van miltvuur heeft voorgedaan. Daar met ingang van 1 Januari van dit jaar artikel 15 der Arbeidswet is vervallen, moeten kennisgevingen van ongelukken in bet vervolg plaats hebben ingevolge artikel 14 der Veiligheidswet, echter alleen voor die bedrijven, welke onder de bepalingen der Veiligheidswet vallen, n.l. die waarin een «krachtwerktuig" of oen »oven" aanwezig is, of waarin «tien of' meer personen" werk zaam zijn. Vóór 1 April van dit jaar moet iedere fabrikant of werkgever, die met zijn bedrijf onder de bepalingen der Veiligheidswet valt, bij den Burgemeester aangifte doen van den aard van dat bedrijfook voor deze opgave zijn formulieren vastgesteld. Wij vestigen de aandacht van belangheb bende werkgevers op deze verplichtingen, welke de Veiligheidswet hun oplegt en tegen welker overtreding straf is bedreigd, en deelen tevens mede, dat bedoelde formulieren verkrijgbaar zijn bij de firma A. H. van Cleelf. Mogen we even de aandacht vestigen op de advertentie in dit nummer waarbij die renvrienden worden uitgenoodigd, wat brood voor de vogels te strooien en, zooveel zij kunnen, te verhinderen het afbeulen van trekhonden en paarden. 1 Tot waarnemend ontvanger der Directe belastingen, invoerrechten en accijnsen hier, is benoemd de heer L, J. Smeets. Het kantoor is voorloopig gevestigd Lan- gestraat F '20, gelijk we in ons vorig nummer reeds berichtten. De overplaatsing van den heer A. L. van Leer, kommies 2e klasse bij de Rijksbelas tingen, van Amersfoort naar Sloten lijk is op het daartoe door zijn chefs gedaan verzoek weder ingetrokken. Door den majoor-commandant der d.d. Schutterij hier is aan den heer J. W. vari Achterbergh Jr. op zijn verzoek op eervolle wijze ontslag verleend als sergeant-majoor- vaandeldrager en is hij overgeplaatst als sergeant-majoor-administrateur bij de 2e compagnie rustende Schutterij. De officier van gezondheid Ie klasse J. F. Tuinstra, van wiens overplaatsing op 1 Mei aanstaande van het korps torpedisten te Brielle naar het 5e regiment infanterie hier wij in het vorige nummer melding maakten is ingedeeld bij net le bataljon van laatst-» genoemd korps, terwijl de officier van ge- zondheid le klasse dr. J. J. Rinkel van het le bataljon 5e regiment wordt overgeplaatst naar de 2e afdeeling le regiment veld-ar- tillerie en de officier van gezondheid 2e klasse G. L. Coenen van het le regiment veld-artillerie wordt overgeplaatst naar het korps torpedisten. Aan kapitein J, Stroeve, van het 5e regi ment infanterie hier, is tot herstel van ge zondheid een verlof'van 3 maanden verleend. De bronzen medaille voor 12-jarigen trou wen dienst is uitgereikt aan sergeant J. G. de Gooijer, van het 5e regiment infanterie hier. De sergeanten A. Hottinga en J. Jellinghaus, van het 5e regiment infanterie hier, zijrf aangewezen om den gymnastiek- en scherm- cursus bij te wonen die van 1 Februari tot 15 Mei bij de Normaal Schietschool te 's-Gra- venhage zal worden gehouden. Do (lorde soiree van de plaatselijke afdeeling dor „Alliance franyaise" was een beslist succes; door gelijktijdige bijeenkomsten, wier bijwoning verplich tend was, had de heer George Chepfer een niet zóo groot auditorium als de conferenciers hier gewoon lijk plegen te hebben, doch de aanwezigen hebben volop genoten van zijn mooi zeggen, zijn fijne mi miek en zyn lieflijken zang. Er was letterlijk van alles; Victor Hugo's Oceano nox schynt ons toe, niet in do richting te liggen van het overigens grootc talent des hoeren Cheufor. Oneindig heter was zijn zeggen van Sully Prud- homme's Première. solitude., hot inderdaad roerend verhaal van «Ie te vroeg naar do kostschool gezon den kleinen, zoo teer en zoo schuw ttsutfsr' Dans le berocuu, et (|iie leurt* mftrci Les prennent pnrfois duns learn Hls... Van dat oogenhlik kwam du climax. Gresset Dancourt's La jeune fitte. eu Trimouillnt's koddig verhaal van den stamelaar werden reeds oneindig warmer ontvangen en hij de Virilleg clum- t' riaic' waren èn de lieer Chepfer èn zijn auditorium reeds geheel op dreef. In 't voorbijgaan zij gezegd, dat La mi re. r.t la fill,I,e retour du murin en Lr juli tambour opnieuw uitgegeven zijn door M. Thiereunu, dien we in de tweede helft vnn Februari hier hopen te hooren. Het laatste word gebisseerd en toen nog gevolgd door La de.rviire, r/avolle van Oh», de Sivry, dat na de pauze op verzoek nog eens werd' gezongen. Mooi werd dit laatste nummer door het orkest gevolgd door Gzihulka's Sonye d'amour «prh le bal. Catullo Menden Cimsmtcnwnt word niet algenioon begrepen word het wel door allen goed verstaan: spaarde de heer Chepfer zijn stem niet wat teveel? Maar welverdienden by val vond Paudeta schalk dichtstukje Pour lex prunes, dat iedereen lil fraiiK- rijk kent, of althans beweert te kennen Si vous vonlez savoir comment Nona nous aimftmes pour des prunes Je vous lc illrui doucement, Si vous voulez savoir oomment Mon onolo avait uu grand verger, Et moi, j'avaia une cousine. Er behoort heel wat studie toe om het te zeggen zóo als het gezegd werd. Jouy's Les enfants et lex mères bracht by menigeen zekere ontroeringvooral het derde couplet, dat dan ook herhaald werd. En evenzeer bracht C'exl le vent van Boyer (met de tyrannieke, tandeloozo groot mama. die, zonder tegenspraak te dulden, decreteert, dat een duidelijk gehoorde kus niets anders is dan de wind) het auditorium zóo in vervoering, dat het herhaald moest worden, terwyl in Guillon's Hypno tiseur de heer Chepfer de zoal geheel onder suggestie bracht en haar duchtig liet applaudisseren. Van nóg andere zijde deed (leze „discur et chanteur de salon" zich kennen door L'anuiversaire de ma fitte, door hemzelven geschreven, een uitste kend nummer, waarin hij op grappige wijze dilet tanten-spel en zang parodieerde In 't kort, de goede roep, die den heer Chepfer vooruit was gegaan, zóo zelfs, dat een der bladen zijn portret gaf, is niot overdreven geweest. Men heeft volop genoten en mooi Fransch gehoord en dit is althans in den eersten tijd wat de „Alliance" hier kan geven. Later misschien zaken vau zwaarder kaliber; doch niet elkeen kan voor de eerste maal oesters eten en lichte kost smaakt óok dikwijls heel goed. Brachten we terloops een woord vnn hulde aan (le musici die onder den heer Van Aakeu een zoo keurig samengesteld en fijn bedacht programmaten gchoore brachten, een woord van lof zij gebracht aan den lieer H. P. T. Hendriks, die de piano-begeleiding op zich had genomen en die den zanger steeds wist te volgen en te vangon in diens zeer vrye voordracht een lang niet gemakkelijke taak, van welke hij zich met zeer veel talent kweet. Zij, die belang stellen in do «Amersfoort- sche Begrafenis Vereeniging" worden bij ad vertentie in dit nummer tegen hedenavond 8 uur opgeroepen ter bijwoning van de Jaar- lijksche algemeene bijeenkomst, in Hotel Schwemmer. Morgenavond '/.al in de Leeszaal van Ami- ciliit worden beslist over het lot van de »Ga- ranten-Vereeniging". Moge het aantal van hen, die, in welken zin dan ook, de eind beslissing nemen, groot zijn. Vrijdagmiddag om 12 uur in De Arend Algemeene Vergadering van de plaatselijke afdeeling van het «Utrechtsch. Genootschap voor Landbouw en Kruidkunde." Op het convocatie-biljet staat o. a.bespreking der plannen voor de in 1897 te houden tentoon stelling. Aan de Donderdagmiddag op de ijsbaan »De Maat" gehouden hardrijderij op schaatsen werd deelgenomen door achttien personen. De prijzen, door den heer W. Stork uitge reikt, werden behaald als volgtle prijs, een thermometer, W. Ittmann; 2e prijs, een leuningstoel, H. M. van Bemmel3e prijs, een bloemstel, L. Oosterlagen4e prijs, een inktstel, K. Veeman5e prijs, een paar schaatsen, H. Scholten(5e prijs, een kist sigaren O. Hommels. Uit de werkende leden der Muziekver- eeniging Caecilia is een tooneelvereeniging opgericht, die binnenkort haar eerste voor stelling zal geven. Ds. A. van Apeldoorn, predikant bij de Gereformeerde kerk te Scherpenzeel, heeft, na 25-jarige Evangelie-bediening, emeritaat gevraagd. Ook te Soest is thans een Roomsch Ka tholieke kiesvereeniging opgericht, welke reeds 200 leden telt. We ontvingen een Ingezonden stuk over I de aangifte van kiezers, slechts geteekend 1 mot oen enkele letter, i Daar we geen stukken kunnen opnemen waarvan de schrijver niet bij ons bekend is, I noodigen we hem beleefd uit, zijn naam op geven. LIEFDADIGHEID, j Tot liet geven van inlichtingen aan D e p a r- teme ntsh o of den, Wij k bezoekers en B e 1 a n g s t e 11 e n d e n zal liet Contraal- bnreau DINSDAG den 26 Januari, 'smiddags van vier uur tot kwart voor vijven, zitting j houden in een der lokalen van het Raadhuis. Zij, die op dat uur verhinderd zijn, kunnen dagelijks tot 12 uur inlichtingen bekomen bij den Secretaris-Boekhouder G. F. MEZGER. Zuidsingel, 273 Het opnemen van Ingezonden stukken brengt niet altijd mede, dat de Redactie onvoorwaardelijk instemt met hun inhoud. Kopij van geplaatste of ongeplaatste stukken wordt nimmer teruggegeven. Geachte Redactie, Tor voldoening aan beloften, gedaan bij onze reeds door verscheidene bladon gepubliceerde verklaring: „dat nimmer doer ons Iemand, noch te Arnhem noch elders, om godsdienstige gezindheid uit onzen dienst werd ontslagen of ontslagen zal worden," hebben wij thans de. eer U cone lijst der namen en adressen onzer niet Roomsch-katholieke Chefs, Coupeurs, Bedienden, Werklieden enz,, thans nog in onzen dienst, te doen toekomen. Aan deze 328 niet-Roomsch-katholleke employés werd door ons in hot jaar 18'JÖ, du» in 12 maanden, aan salarissen en loonen uitbetaald een bedrag van Twee honderd vijftien duizend een honüerd zes en negentig gulden, twee en zeventig cent (zegge f215 196.72) d, i, per werkdag f717,—. Gnnrno stellen wij deze lijst ter dispositie van be langstellenden, waartoe exemplaren aan al onze magazijnen nnmvozig zijn, terwijl wij do gelegenheid openstellen tot vergelijking dezer lijHt mot.de «w/i- neelc toonbanken, die daarvoor aan ons hoofdkantoor te Utrecht tot einde Januari a. ter beschikking zullen zijn, Terwyl wij hiermede de onwaarheid vnn hot be richt in De. Protestant van 1 Januari afdoende mcenen te hebben aangetoond, kunnen wy niet nalaten hieraan nog toe te voegen, dat het o. i. heter en in liet belany der Vaderlandxche Industrie zon zijn, by het aanschaffen van kleedingstukkon de vraag te stellen it het stuk door een Nederlandsolt werkman gemaakt? Wij verzoeken U beleefd den inhoud van dit schrijven m Uw blad te willen opnemen on lookonon onder dankzeggiug voor du opneming, Hoogachtend Uw dw. T PEEK CLOPPENBURG. Utrceht, Januari '07. .?«5.?9te STJ/iTSLOTKMJ. VIJFDE klasse. Tweede week. Trekking van 21 en 22 Jan. (1900 loten). Ten kantore van den Collecteur te Amers foort zijn aan de volgende nummers te beurt gevallen Prijs van f1000 op No. 2327. Prijzen van f70. 1008 2512 2518 2525 2652 2070 2728 10824 10844 10854 10855 115741279015009 15071 15082 en 15103. Te zamen 18 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken 1048 1058 2303 2:525 2340 2342 2505 2537 2538 2539 2043 2072 2070 2082 2084 2724 10771 10783 10801 1081410823 10842 10845 10801 10872 11551 1150211500 11507 11579 11584 11595 11001 1160611021 11025 11027 12733 12734 1270:112772 12780 12783 12785 12705 12797 1280812818 12828 15075 15079 15102 en 15110. Volgende trekkingen geschieden 20—29 Jan. en 20 Februari. Behalve de premie van f 30 000 voor den laatst uitkomenden prijs van 1*1000 of hooger en de premie van f3000 voor liet laatst uitgetrokken lot. zijn ingebleven de na volgende prijzen'1 van 1100000,1 van 150000, 1 van f25 000,1 van 1150(10,1 van 110000,1 van f2000, 1 van f 1500,34 van f 1000,33 van f400, 37 van 1'200, 95 van f100 on 2042 van 1'70. Amersfoort, Vrijdag 22 Januari 1897. Appelen f0 a f0.— Peren fö.afO.— Zanaaai'dappelen f 1.20 a M.60 p. boet. Hoendereieren f4.a l'5.p. 100 st. Boter t 1.20 a f 1.425 n. k. Kippen f 0.70a I 1.— Kuikens f 1.a fl.25 Piepkuikens f 0.40 a i'O.SO Ganzen 10.-- a f0. Eenden f0.60 a f 1.Hazen 10. a 1'0.Wilde konijnen i'0,40 a 1*0.50 Tamme konijnen f 1.a f1.20 p. st. Dui ven 1* 0.40 a f 0,70 p. paar Zengen I" 30. a 1*35.Biggen f4.a 1' 7,Schrammen 110.a i'43.Vette koeien 1*a fGuste koeien 1'a f Kalf- koeien I'a f lCalfvaarzen f a f— Osf Pinkstieren faf Aangevoerd waren ongeveer heet. Ap pelen, heet. Peren, heet. Kleiaan [appe len, 20 heet. Zandaat'dappelen, 7000 st. Hoendereieren, 1100 kilo Boter, kilo Mar garine, 1 zeug, 90 biggen, 8 schrammen en 0 stuks vee. Ondertrouwd R. van ESVELO en BARBARA de BEER. Amersfoort, 22 Januari 1897. Huwelijksvoltrekking 9 Febr. a. s. Eenige en algemeene kennisgeving *-* Voorspoedig bevallen van een '/.(JON de HoogWelGeb. Vrouwe M. S. de GERLICZ, geb. Van ASCII VAN WIJCK. St. Bazii.e (Tilly sur Seulles) 21 Jan. '07. Normandië. Bevallen van een ZOON. J. van HASELEN— Sand Schouten. Amersfoort, Arnhemschewog, 23 Jan. '97. Bevallen van oen DOG UT Pil Mevrouw I). C. GROEBE- Amersfoort, 24 Jan. 1897. Tot onze droefheid overleed I heden te Brussel onze zuster behuwdzuster, mevrouw TINANT—Van Voorst Vader. i'. j. f. van voorst vader. C. van voorst va der- Schout VEl.THti Amersfoort, 23 Jan. 1897.

Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 2