Donderdag 28 Januari 1897. No. 4636, 46e Jaargang. Binnenland Wantrouwen. Uitgave Firma A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Donderdagntvmiddag niet gratis Zondagsblad. Abonnement per 8 maanden ƒ1.Franco Ser post ƒ1.15. Abonnement alleen op bet Zondagsblad voor Amersfoort 40 et., voor het binnenland 50 ct. pet maanden. Advertentiën 10 rogels 00 ct.elke regel meer 10 ct. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, officieële- en onteigeningsadvert. per regel 15 ct. Reclames per regel 25 ct. Afzonderlijke nummers 10 cent. Dienstaanbiedingen en aanvragen, uitsluitend voor- en betreffende den werkenden stand, van minstens 5 regels, in het Zondagsblad, per regel 5 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Bureau KOBTEGRACHT 50 Telephoon 19. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat het door den Directeur van 's Rijks directe belastingen enz. te Amsterdam executoor verklaard kohier van de Grondbelasting overliet dienstjaar 1897 aan den Ontvanger van 's Rijks directo belastingen alhier is ter hand gesteld, aan wien ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Gedaan en op ae daarvoor gebruikelijke plaat sen aangeplakt te Amersfoort, den 27 Januari 1897. De Burgemeester voornoemd, F. D. SCHIMMELPENNINCK. ATJKH. Te 's-Gravénhage is Maandag het volgende officieele Atjeh-telegram ontvangen «Toeankoe Basehim is overleden. Ook zou zijn broeder radja Hitam gestorven zijn." Later volgde dit telegram «Het vervolgen van benden in het gebergte is hervat. Bij twee tochten sneuvelden dertien vijanden, waaronder vier bendehoofden, en onzerzijds éen Ambonees." Toeankoe Haschim en Toeankoe Radja Hitam zijn beide voormalige sultans van Atjeh, in 1895 door ons uit Langkat verdreven, waar zij tot verzet tegen ons gezag aanspoor den. Sedert zijn zij ons steeds zeer vijandig gebleven. De Haagsche correspondent van de N. Gron. Crt. betoogt, op grond van uitlatingen van verscheidene Ministers, dat dit Kabiuet niet zoo spoedig zal aftreden als wel gezegd wordt. Uit de mededeelirigen van den premier bleek, dat deze nieuwe stappen heeft gedaan om meerdere onderwerpen van privaat,-recht op internationale wijze te regelen de Minister van Justitie kondigde een partiëele herziening van liet Burgerlyk Wetboek op 't stuk dei- ouderlijke macht en ontzegging uit de voogdij aan niet alleen, maar verklaarde bet niet onmogelijk, dat door hem, in vereeniging met zijn ambtgenooten voor Oorlog en voor Marine, nog een herziening van het Crimineel Wetboek over het krijgsvolk te land en te water zou worden aangeboden. Welnu, dergelijke voordrachten van groot belang en omvangrijken aard, dergelijke in ternationale ondernemingen begint men niet bij de overtuiging dat binnen enkele maanden met zekerheid ongeveer, zijn Ministerieel Feuilleton. Vrij naar het Duitsch. 36) Attenhofer nam Templin op en sleepte hem voort tot in het kreupelhout; daarop nam hij den hoed, den mantel en het jvalies en verdween daarmee daarmee weer in 't geboomteook nam hij een zwaren steen van den weg. Daurna hield hij zich heel lang bezig met het lijk. Het was al donker toen hij met een groot en tamelijk zwaar pak, waarom hij den grijzen mantel van Templin gewikkeld had, hijgend wegging. Hij had met zooveel inspanning gewerkt, dat er groote zweeldroppels op zijn voorhoofd stonden zijn kleeren waren vuil en zijn hauden zaten vol geel zand. Hij ging nuar het meer en waschte handen en gelaat -/.eer zorgvuldig. Daarna nam hij het pak weer op en ging naar het huis van den houtvester Stolpe. Achter het .huis legde hij zijn pnk neer, tikte daarop tegen het raam en riep „Tante, doe open Ik ben het, Jozef 1 Doe open! Ik ben er niet best aan toe!" Hoe lang Martin in den regen had gelegen, wist hij niet; toen hij weer bij kwam, had hij een gevoel, alsof er een ijzeren band om zijn hoofd was gelogd, die van tijd tot tijd nauwer leven is geëindigd. En dit te minder, omdat er wel geen mogelijkheid meer bestaat om met de tegenwoordige Kamer dergelijke diep ingrijpende en gewichtige zaken nog af' te doen. Of het Kabinet nog vele jaren aan het bewind zal blijven, is niet vooruit te zeggen, maar dat de volgens een ander stelsel gekozen Vertegenwoordiging niet behoeft te leiden tot de aftreding van een Ministerie, spreekt van zelf. Eerst dan, wanneer gebleken mocht zijn dat de nieuwe Kamer zich niet vereenigt met het Regeeringsbeleid, zou dit toe een crisis aanleiding kunnen geven, welke een verandering van Kabinet ten gevolge zou kunnen hebben. Volgens den zeer goed ingelichten schrijver der Haagsche brieven in de Zutph. Ct. is binnen eenige weken te verwachten de indiening van het wetsontwerp tot verplichte verzekering tegen ongelukken in de nij verheid. Volgens hem heeft de Raad van State zich bijna eenstemmig tegen het Regeerings- ontwerp verklaard, maar dit zal de indiening echter niet tegenhouden. Omtrent het in de laatsten tijd zoo dik wijls besproken onderwerp van het provoost-arrest van schutters heeft de Minister vanBinnen- landsche zaken als zijn gevoelen doen kennen dat, volgens art. 71, aer Schutterijwet het provoost-arrest niet is een straf, maar slechts een tot een maximum van 14 dagen be perkt dwangmiddel, dat niet gelijk kan worden gesteld met de hechtenis, die, inge volge art. 23 Wetboek van Strafrecht, de geldboete vervangt bij gebreke van betaling binnen den daarbij bepaalden tijd. De commissie, belast met het onderzoek naar de concurrentie, door arbeid in Rijks werkinrichtingen en gevangenissen de vrije nijverheid aangedaan, zal vermoedelijkspoedig verslag uitbrengen. De Staats Ct. van heden behelst hrt Kon. Besluit, waarbij mr. G. van Tienhoven, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, met ingang van 1 Februari 1897 benoemd is tot Commissaris der Koningin in de pro vincie Noord-Holland. Thans is aan den Gemeenteraad van 's-Gra venhage medegedeeld de correspondentie, gevoerd tusschen Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland en het Dagelijksch Bestuur der werd gemaakt. Slechts heel flauw herinnerde hij zich, dat hij zich naar het station had voort gesleept. De restaurateur, die hem zeer goed kende, had onmiddellijk voor hem gezorgd. Martin had hem geld gegeven. Men had voor hem een koortje 1 ste klasse genomen en hem iD een leegen wagon neergelegd. Hij had niet gewild, dat iemand hem zou vergezellen. Zijn kleederen zagen er vree- selijk uit, maar de reden lag voor de handhij was een jager, die in het bosch overvallen was door een onweer als er in jaren niet gewoed had. Te Berlijn bracht een van de conducteurs hem naar een rijtuig en op de vraag, waarheen de koetsier hem moest brengen' antwoordde hij nogAugusta-ziekenhuis." Daar had hij nog eenige heldere oogenblkken gehad; hij had naam, betrekking en woning juist opgegeven, nog vrij duidelijk medegedeeld, dat hij door het onweer was neergeslagen en dat hij lang in den regen had gelegen, en den ge neesheer ook nog herhaalde malen dringend verzocht, den volgenden ochtend aan juffrouw Sand in de Börsigstraat te doen weten, dat hij ziek in het Augusta-ziekenhuis lag en niemand kon ontvangen. „Heel voorzichtig en vriendelijk!" had hij er nog drie-, viermaal bijgevoegd. Daarop was hij weer bewusteloos geworden en bracht hij dagen en weken door in een toestand van doffe, wezenlooze slapeloosheid. Gedurende de eerste dagen na dien vreeselijken storm werd door de houtvesters de vrij aanzien lijke schade opgenomen, die het onweer in het Grünewald veroorzaakt had. Het lijk, dat in zeer dicht kreupelhout in een soort kuil ver- Residentie in vei-band met de mededeeling van den Minister van Binnenlandsche zaken dat het Raadsbesluit betrekkelijk de inrich ting van nood klassen in strijd is met de Schoolwet, op grond 1. dat aan de leerlingen dier noodklassen geen voldoend Lager on derwijs wordt aangeboden, en 2. dat volgens de wet bet gewoon openbaar Lager onder wijs is te geven in scholen, waarvan de or ganisatie ondersteltlokalen ad hoe, een hoofd en, zoo noodig, onderwijzers enz. In overeenstemming met het advies dei- Commissie van bijstand hebben B. en W. den Raad voorgesteld, geen gevolg te geven aan de uitnoodiging van den Minister tot intrekking van het bewuste reglement op grond dat de oprichting vai. noodklassen, ten behoeve van het onderwijs aan kinderen voor wie op de kostelooze scholen geen doelmatige plaats is aan te wijzen, niet strijdig is met de wet. Bij de Hollandsche IJzeren Spoorweg Maatschappij bestaat het voornemen om op haar lijnen een nieuw soort couponboekjes in te voeren. Deze couponboekjes, welke niet persoonlijk zijn, zullen gelden voor een traject van 20 KM. of korterde prijs zal de helft bedragen van een gewoon retourbiljet. De boekjes moeten binnen een jaar opgebruikt worden. Het voordeel, dat zij den reizigers bieden, is dat men nu niet als bij de retour- biljetten aan den tijd van 4 dagen gebonden is. Indien deze boekjes in den smaak van het publiek blijken te vallen, zullen zij op alle lijnen worden ingevoerd. In plaats van een bruids-bouquet schijnt gedurende den winter een bruidsmofje te zullen worden gebruikt, bestaande in een gecapitonneerd satijnen kokertje, met witte anjers en oranjebloemen opgemaakt, aan een wit zijden lint om den hals gedragen. In Den Haag is deze nieuwigheid reeds aange nomen. Na een verloving van 55 jaar zijn te Hasselt, twee personen in 't huwelijk getreden, die thans 75 jaar oud zijn. Als groote bijzonderheid wordt vermeldt, dat verleden week het strand tusschen IJmuiden en Zandvoort bij eb druk op schaat sen bereden werd. Ging de vloed er over dan stond alles onder water en kwam de eb weer, dan was de baan natuurlijk spiegelglad. In geen tientallen van jaren heelt dit plaats gehad. borgen lag en bedekt was met zand en takken, werd niet gevonden, daar juist op die hoogte geen zware boomen beschadigd waren. Zoodra Nelly den volgenden dag het bericht had ontvangen, dat Martin plotseling zwaar ziek was geworden, ging zij onmiddellijk naar het Augusta-ziekenhuis. Wat zij daar vernam, was niet zeer geruststellendaan haar dringend ver zoek, den zieke te mogen zien, kon in geen geval voldaan worden: vooralsnog hadden de doctoren alleen maar van hooge typheuse koort sen gesproken; naar alle waarschijnlijkheid was de zieke bewusteloos, maar het was toch niet onmogelijk, dat hij nu en dan heldere oögen- blikken hadelke agitatie moest zooveel moge lijk voorkomen worden en het zien van de be droefde bruid zou hem zeker, wanneer hij haar soms herkende, zoozeer opwinden, dat de gevolgen hoogst gevaarlijk konden zijn. Aarzelend en met bevende stem vroeg Nelly: „Is het dan zóo erg?" De jonge assistent-arts maakte een niet zeer geruststellende beweging. „U vreest het ergste toch niet? vroeg Nelly angstig. De dokter maakte hetzelfde dubbelzinnige ge baar en antwoordde: „Voorloopig kunnen wij nog niets bepaalds zeggen, maar in elk geval is volkomen rusteen hoofdvereischtein de eerste dagen zal de zieke stellig geen bezoeken mogen ontvangen." Zeer terneergeslagen ging Nelly naar huis. liet antwoord van den dokter schrikte haar niet af, eiken dag op het spreekuur naar het Augusta- ziekenhuis te gaan, al wist zij ook, dat zij niet bij Martin zou worden toegelaten. Voor de betrekking van concierge aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Groningen, waaraan een jaarwedde van f 500 met. vrije woning, vuur en licht is verbonden, hebben zich niet minder dan 375 sollicitanten aan gegeven. Het aantal religieuse orden en congre^ in Nederland bedroeg op 1 Januari jaarsvoor mannen 35, voor vrouwen 59, met onderscheidenlijk 3900 en 12 000 reli- gieusen. De Haaijsche Courant maakt de volgende opmerking, die ook wei buiten de Residen tie mag worden gelezen en behartigd In de straten, waar de meergegoeden wonen, bouwt men zelden een huis zonder in of naast de voordeur een brievenbus te maken in de straten met woningen van lageren prijs wordt dit vaak nagelaten. Toch is 'tdaar nog meer noodig. In huizen, waar men een of soms meer dienstboden houdt, is de brievenbus een niet te versmaden gemak maar in die woningen, waar een dienstbode een zeldzaamheid is, is zij volstrekt noodig, omdat er niet zelden niemand thuis is of de huisvrouw, bezig aan werkzaamheden, lang moet laten wachten. De kosten zijn geringeen opening in de deur, om brieven en krantendoor te kunnen schuiven, is voldoende. Op verzoek der brievenbestellers vragen e voor dit niet onbeduidende belang de aandacht van de betrokken huiseigenaars en vooral van hen, die nieuwe huizen bou wen, omdat dezen althans er zonder kosten aan kunnen voldoen. Wij voegen er bij, dat een brievenbus aan elk huis een completeering is van de alge- meene frankeering der brieven, en evenals deze niet alleen dient tot gemak van hen, die brieven ontvangen en bestellen, maar ook aan het algemeen belang bevordelijk is, door de brieven-bestelling te bespoedigen. De Koninklijke Nederlandsche Fabriek van Mu ziekinstrumenten, M. J. H. Kessels te Tilburg, heeft een Muziek-kaleuder uitgegeven, welke aan elk muziekliefhebber, die er om vraagt, gratis wordt toegezonden, 't Is een lijvig boekje van 160pagina's druks met omslag in fraaieu kleurendruk. Behalve den gewonen kalender-inhoud, bevat het boekje eeu Eeuwkalender, 12 Notitie-pagina's, een Uittreksel der Post-, Telegraaf- en Zegelwet met tarieven, een Toonkunstenaars-, kalender, waarvan elke datum de namen der op dien dag geboren toonkunstenaars aangeeft, alsmede de plaats hunner geboorte, 22 Portretten niet biogrnphisohe schetsen onzer eerste Nederlandsche Toon kunstenaren met de heereu Rich. Hol en Dan. De Lange aan het hoofd, en Mededeelingen over 225 in Nederland geboren of Vele weken, de vreeselijkste die Nellv ooit be leefd had, verliepen in groote onzekerheidden eenen dag meende men het ergste te boven te zijn en ging Nelly gerustgesteld naar huis, maar dan kwam er onverwachts en zonder eenige be paalde oorzaak een plotselinge achteruitgang, die alle gunstige verwachtingen den bodem insloeg. Eerst na ruim vier weken, ongeveer half October, konden de geneesheereu Nelly de verzekering geven, dat men volgens menschelijke berekening de crisis te boven was. Martin was evenwel zóo zwak geworden, dat er toch nog niemand bij hem mocht worden toegelaten, uit vrees, dat hij weer zou instorten, maar Nelïy was al overge lukkig, dat zij met goedvinden van de doctoren, een enkel woordje aan Martin mocht schrijven, en nog heerlijker vond zij het, toen zij kort daarop in de spreekkamer een briefje van Martin ontving. Kalm en duidelijk regelde Martin daarin met weinig woorden de financiëele aangelegenheden. Zij had in haar brief natuurlijk met geen enkel woord daarop gezinspeeld, hoewel de geldquacstie haar in de laatste dagen reeds menig onaange naam uur had bezorgd. Die goede Martin Hij dacht toch aan alles I En zijn eerste zorg gold haar! Dat moest zij bij zich zelf telkens en telkens herhalen, want de brief luidde overigens zoo geheel anders, dan zij zich had voorgesteld. Van de woorden van dien zoo innig geliefden man, die zij met ver rukking aan haar lippen gebracht had, ging een ijzige kou uit, die haar deed rillen 1 Maar dat was ondankbaar en dwaas Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 1