Binnenland Stadsnieuws. Ingezonden. Correspondentie. c. voor hot genot v«u vrije kost, in destod f200, in 't overige deel van de gemeeuto f 162.50. Pensioenkiezers, of zij aan wie door een openbare l instelling eon pensioen wordt verleend van 1400 voor wie in de stod, en van f600 voor wie m het j overige deel van de gemeente woont. Dit pensioen kan gevoegd worden bij het loon, om te geraken lot de bedragen f 400 of 1 300 boven- vermeld. Spaarkiezers, of zij die op 1 Februari sedert een jaar voor ten minste f 100 nominaal zijn ingeschreven i op het Grootboek por Nationale Schuld, of ten minste j f50 hebben ingelegd in de Rijkspostspaarbank. Die bedragen mogen echter niet gestort zijn als borgtocht en dergelijkemen moet er de vrijt 0e- schikkin;) over hebben. Examenkiezers, of zij die hebben voldaan aan zekere wettelijke oisehen van bekwaamheid. I De ingevulde aangifte-formulieren kunnen des- I verlangd kosteloos per post aan den Burgemeester worden toegezonden, mits do omslagen met aan- giften en stukken boven aan dc voorzijde hut op- j schrift dragen „Vrij van briefport, ingevolge art. j 50 der Kieswet," on in denlinker-benedenhoek den naam en de woonplaats vermelden van den alzen- dor, gewaarmerkt door zijn haudteekening. Om kiezer ie kunnen worden voor de Provinciale Staten moet men voldoen aan de zelfde eisehen als hierboven vermeld en bovendien ingezeten der Pro- j vincie zijn. Out kiezer te kunnen worden voor don Gemeente- j raad moet men boveudien bijdragen in de Gemeente- 1 belasting. Deze nevenbepaling geldt echter niet voor de be- lastingkiezers. Van de uitoefening van het kiesrecht zijn uitge sloten zij die in bet jaar aan de vaststelling van j de kiezerslijsten voorafgaande, onderstand hebben genoten, hetzij van het Burgerlijk armbestuur, hetzij I van de eene of andere instelling van weldadigheid. Aldus worden deze zettere, hoewel zij het zelfde loon (stellig niet minder dan vroeger) verdienen, hoewel zij voor de zelfde zetkast staan. 13 maanden lang uitgesloten van het kiesrecht. Wij achten dit te eenen male in strijd met den geest der wet. Weet iemand er iets op: dat hij het ons aanwijze; in den Kieswetdoolhoi' wensohen wij gaarne licht op dit punt. Het is te wachten, dat wanneer een sta tistiek wordt openbaar gemaakt van de inge brachte gelden over Januari 1897 op de Rijkspostspaarbank, het bedrag daarvan de totaalsommen der voorafgaande maanden verre zal overtreffen. Niet. dat de spaarlust in die maand waarin juist door het be talen van verschillende rekeningen en de viering der onmiddellijk voorafgaande feest dagen een diepe leegte in den geldbuidel wordt gemaakt is toegenomen, doch de bepaling, dat men bij het bezit van f50 op de Rijkspostspaarbank, van 1 Februari 1897 gedurende een jaar, in 1898 kiezer kan worden, heeft aan deze gunstige statis tiek schuld. Men moet nu niet vragen of deze houders van f50 werkelijk eigenaars zijn, doch daar reeds vroeger werd voorspeld, dat deze wijze het gemakkelijkste middel was om kiezers te fokken, moet men liet feit nemen zooals het is. II. M. Koningin-Regentes heeft den nieu wen vice-president van den Raad van State, jhr. Schorer, jl. Zaterdag ten gelioore ont vangen waarna deze Dinsdag in een algemeene vergadering van den Raad van State is geïn stalleerd. Üe Tweede Kamer der Staten-Generaal is bijeengeroepen tegen Dinsdag 16 Februari, 's namiddags 2 ure. De Hooge Raad, handhavende de veroor deeling van een venter van De Volksvriend te Olst, besliste, dat de plaatselijke ver ordening aldaar tegen het luidkeels te koop aanbieden van boeken, couranten, enz. niet in strijd is met de Grondwettige be palingen omtrent de drukpers-vrijheid. De Hooge Raa i besliste, dat het zich doen afgeven van goederen, onder het valsche voorgeven dat men logé of familielid is van den persnon op wiens last de goederen zouden worden gehaald, niet valt onder de termen van oplichting. Eenige Amsterdamsche vrienden der kunst hebben bet denkbeeld opgevat, ter herinnering aan de troonsbestijging van H. M. de Koningin, een geschilderd venster te doen plaatsen in de Nieuwe kerk te Amsterdam en wel aan de Damzijde. tegenover het venster, dat het vorige jaar door den hoer Lecomte is hersteld. Als ontwerper van oet venster wordt ge- genoemd de kunstschilder Derkinderen. De Gemeentestem is van oordeel, dat pre dikanten en geestelijken niet als examenkie- - zere kunnen worden toegelaten, omdat de door hen afgelegde examens voor da benoem- j baarheid tot hun ambt, niet door of krachtens de wel zijn ingesteld. De vereeniging van Burgemeesters en Secretarissen in de provincie Utrecht heeft 1 in haar jongste vergadering verschillende bepalingen dér nieuwe Kieswet behandeld en haar meenimc daaromtrent' bij stemming tot een besluit geformuleerd. De Zuid-Hol- landsche vereeniging van Burgemeesters en Secretarissen zal dezer dagen denzelfden weg bewandelen, zoodat de mogelijkheid bestaat, dat verschillende bepalingen der Kieswet ver schillend worden uitgelegd. Zoo werd met algemeene stemmen door de Utrechtsche vereeniging besloten dat slechts éen model, bij art. 14 bepaald, behoeft te worden uitgereikt attn den persoon die zich als kiezer aanmelden wilergo zou ieder persoon zelf een formulier ten Sladhuize dienen af te halen (gelijk ook hier ter stede schijnt te gesel ieden). Nu zou van deze uitlegging het gevolg kunnen zijn, dat de landbouwer zijn knecht, de patroon zijn bediende verhinderde naar het Stadhuis te gaan daar dit, op het platteland vooral eenige uren werkverzuim tengevolge kan hebben. De Kieswet gebiedt den werkgever wel, dat hij zijn arbeiders de gelegenheid moet geven om te stemmen, maar niet om kiezer te worden. De Sehiedamsehe Courant schrijft Een eigenaardig geval doet zich voor aan de drukkerij van onze courant. Enkele zetters zouden wegens hui: loon kiezer kunnen worden, terwijl zij niet aan het in de andere letters van liet in art. I der Kieswet vereisebte voldoen. Gelijk men weet, is echter sedert 1 Januari dit blad in andere handen overgegaan: aldus ziin formeel deze zettere niet hij ren patroon in dienst gebleven en waarschijnlijk ook wel niet bij een onderneming, wijl vroeger ook ander drukwerk aan die onderneming werd gemaakt. Door den heer A. Arts, oud-Zouaaf. ver- j leden jaar Mei gekozen tot lid van den Ge- i meenteraad van Tilburg, zijn thans de ge- loofsbrieven ingediend. Nu de Staatscourant J de naturalisatie van dezen heer heeft open- baar gemaakt, zal er wel geen bezwaar meer j bestaan om hem als Raadslid toe te laten, I tenzij door een der leden van den Raad I bezwaar worde gemaakt tot toelating, omdat i hij bij de verkiezing zijn Nederlanderschap miste. In de Donderdag gehouden vergadering van i den Gemeenteraad van Amsterdam is met 16 tegen 13 stemmen verworpen de bepaling j betreffende een politie-verorriening op de nummering der rijwielen. Voor de sneeuwopruiming is reeds f20000 uitgegeven; gelijk bedrag is daarvoor weder beschikbaar gesteld. Het gasverbruik te Amsterdam is in het afgeloopen jaar weder 400 000 kub. Meter geringer geweest dan in 1895. in hoofdzaak j door het eleetrische licht. Te Haarlem is Donderdagnacht door liet wegwerpen van een lucifer brand ontstaan, die zóo snel zich uitbreidde, dat de bewoon ster van het huis, haar zuster en de dienst- j bode te nauwer nood de straat konden be reiken. Toch liep de zuster nog terug om de hond te redden en de meid was roekeloos genoeg, zich weder in de vlammen te wagen om nog haar gouden oorijzer te halen. Beiden kwamen in de vlammen om. Dat de brand zoozeer in omvang toenam, is hel gevolg hiervan, dat men 's nachts de hoofdkraan der gasleiding in liet huis had opengelaten. Op '1 Januari jl. waren er 598 scholen met den Bijbel of 12 meer dan een jaar tevoren. Het aantal leerlingen steeg in dien tijd van 94 590 tot 9t'> 128. Deze 598 scholen vertegenwoordigen oen waarde van f5980000, wijl de gemiddelde prijs per school op onge veer f 10 OOI) kan gesteld worden. Voor de 90 138 leerlingen wordt jaarlijks f1 442 000 door de ouders en belangstellenden bijeen gebrachtbet. Rijkssubsidie bedraagt onge veer f480 000. Het aantal (hulponderwijzers en (hulp)on- derwijzeresseii aan de scholen bedraagt 1491, tegen 1453 op 1 Januari 1896; het aantal kweekelingen bedroeg 1157, tegen 1056 in 1896. Op 1 Januari waren aan 187 scholen 202 onderwijzers minder dan hij Kon. besluit van 18 April 1890 gevorderd worden. Bij vol ledige toepassing der Wet op het Lager onderwijs zouden er dus nu 245 te weinig zijn. GalsLeeneti zijn steenachtige aungroeiingen, die zich in de galblaas of de gaikanalen vor men. Ze zijn eene onsteking in deze organen, die de verwijdering der gal onmogelijk maakt deze verdikt zich en versteent: dit. is de vor ming der galsteonen. Kenteekenen dezer ziekte zijn: Pijn in rechterzijde, neiging tot braking van zuurachtige stollen. Slechts Waner's Safe Cure met daarbij aangeduiden leefregel geneest deze kwaal. Verkrijgbaar hij: T. P. v. d. Bergli. Zn. I utrecht; C. J. W. Snabilié, Rotterdam1. de Leeuw, Rodenburgstraat 74 Arnhem. Belanghebbenden worden er wel opmerk- zaain op gemaakt, dat in tie Kennisgeving I over de Kieswet, aan hel hoofd van dit nummer geplaatst-, enkele wijzigingen ziin gebracht. Zoo is de tijd van aangifte met éen dag I verlengd en wel tot 16 Februari. In den ouderdom van bijna 77 jaar is hier Zaterdag na een hevige ziekte van slechts drie dagen overleden de heer Michael Lagervveij Wz., een algemeen geacht onge ëerd ingezeten, die zoowel in zijn betrekking van Hoogheemraad van den Bunschotër Veen- en Veldendijk als bij verschillende kerkelijke instellingen o.a. (als medebestuur der van het R. K. weeshuis en het Sint Jozefs gesticht) gedurende tal van jaren met groote toewijding werkzaam was. Zijn stoffelijk hulsel zal morhen worden bijgezet op de Roomseb Katholieke begraaf plaats. In verschillende gemeenten nemen, na de beslissing van de Regeering dat voor collecten voor instellingen buiteti de gemeente waarin de collecten gehouden worden, de toestemming van liet Gemeentebestuur niet meer noudig is, dergelijke collecten zeer in aantal toe. Zoo worden ook hier weer collecten ge houden »met toestemming van het Gemeen tebestuur'', dochvan een andere plaats. Ieder, die zijn giften wil bewaren voor zijn stadgenooten, wachte zich dus voor schade. Bij de Zaterdag ten Raadhuize plaats ge had hebbende aanbesteding vanhet be straten van den hoofdtoegang der Nieuwe algemeene begraafplaats aan den Naarder» straatweg is ingeschreven door de volgende stadgenootenW. van Achterbergh t" 973, M. van Drie 1'895, P. Boks f799, J. van den Berg f797. Tb. VV. Bonte f794; terwijl voor liet. stellen van het ijzeren hek in schreven de heerenW. van den Donker f160, en W. Brouwer f 140. De uitvoering der werken is opgedragen aan de laagste inschrijvers. De kolonel-commandant van het 5e regi ment infanterie heeft bevorderd tot sergeant de korporaals A. 11. Kraan en L. L. M. Moonen. Het 2e bataljon van het 8e regiment in fanterie uit Doesburg hield heden schietoe feningen met het nieuwe geweer op de Zeisterhcide hij Amersfoort. Die oefeningen zullen herhaald worden, al is ook het oefenterrein wat ver van de gar nizoensplaats verwijderd. Onder verwijzing naar de daarop betrek- hebbende advertentie in dit nummer ves- wij de aandacht van belangstellenden op de lezing welke mej. Jungius aanstaanden Woensdagmiddag om 2 uur in den foyer van Amicitia zal houden. Wij hadden liet voorrecht deze warme pleitrede voor de in 1898 te houden Ten toonstelling van Vrouwenarbeid reeds elders te hooren en kunnen ook uit dien hoofde met het volste vertrouwen aanraden de be gaafde spreekster te gaan aanliooren. Hel bezoeken dezer vergadering toch legt geenszins de verplichting op om als lid van de Vereeniging zich te doen inschrijven doet men dit wèl, des te meer zal het Be stuur er zich er over verheugen. We hopen, dat ook te Amersfoort vele vrouwen en mannen naar de vergadering zullen opgaan om hun belangstelling te toonen in een van de belungrijkte vraag stukken van dezen tijdde vrouwenbewe ging- Men verzoekt ons nogmaals te wijzen op het- concert door de »Fisk Jubilee Singers' aanstaanden Woensdagavond in Amicitia hier te geven en de aandacht te vestigen op de wensc.helijkheid om toch in lijds plaatsen te bespreken, opdat niet, zooals verleden jaar, velen zich met een staanplaatsje moeten be helpen en in tijds stoelen kunnen worden bijgezet. Ken occasional schreef ons Dinsdagavond was de groote zaal van Amicitia ge vuld; tot aan de achterste rijen was bijna iedere stoel bezet, een in de laatste jaren, behalve bij de Jubilee-Singers, die Woensdag ons weer ko men vergasten, een waarlijk ongewoon verschijnsel wanneer het hier een inuzikalen avond geldt. Ileil Amersfoort, heil uDe kunstzin is dus niet in u gestorven zij sluimerde en allo reden is er om to onderstellen, dat zij tot een nieuw jeugdig leven is ontwaakt, dat een sprankje van het den goden ontnomen vuur hier weder zal uitslaan tot een heldere vlam. Bijna ieder, die aanspraak maakt op kunstgevoel en muzikale beschaving was opgegaan naar Apollo's tempel nevens den hoogstgeplautste in de gemeente zag men den eenvou ligen beambte; equipages en huurrijtuigen brachten bezoekers aan, terwijl tal van anderen zich niet door de morsige stralen lie ten weerhouden om den tocht naar de concertzaal te voet te ondernemen. En incn genoot een flink in elkander gezet programma, heerlijke instrumenten waaronder men immers stembanden fiok raag rekenen en kunstenaars die zulke instrumenten volkomen waard zijn. In het eerste nummer was de rechte verhouding tusschcn de instrumenten echter nog niet gevonden; wellicht door onbekendheid van den pianovirtuoos met de zaal domineerde zijn instrument, waarom dan ook wijselijk bij dc volgende nummers de vleugel gesloten bleef. Na deze zoo moeilijke „Sonate" van Grieg voor viool en piano kroeg men solonuminers voor violoncel. Bleek de prachtige toon. het volle, weeke ge luid vooral in het „Larghetto" van Mozart, in de „Berceuse" en „Sérénttdc" van Godardgaf dc artist blijken van zijn groote kunstvaardigheid; vooral in het laatste nummer was het staccato onberispelijk terwijl teveus het zeer moeilijke piano-accompagement niets te wen so hen overliet. Een zeer aangename afwisseling was thans de voordracht van de hier reeds zoo gunstig bekende zangeres mej. Alida Vlieger. De Brief-aria uit „Don Juan" werd nög beter uit gevoerd dan toen wij de vorige maal het ge noegen mochten hebben deze te hooren, terwijl na de nummers van Bizet en Jensen ieder vol be wondering was over de gemakkelijkheid en gratie waarmede de groote vocale moeilijkheden de hooge d, een triller in c, e. a. werden uit gevoerd. De pianist vergastte zijn auditorium op de „Gavotte" van Glück, door Brahmsgearrangeerd voor piano, en daarna op Mendelssohn's „Auf Fliigeln des Gesanges" door Liszt gezet, waarin de melodie zich door de pianopartij heen doet hooren en waarin eerst bij het laatste couplet „Dort wollen wir niedersinken" de hartstocht zich zoodanig uitdrukt, dat het motief nog slechts even merkbaar is. Is dit een nummer vol technische bezwaren, de„Polonaise" van Chopin is slechts door buitengewoon geoefende virtuozen behoorlijk uittevoeren:de octavenpassages, waarin de beroemde pianist Tausig een cavalerie-charge hoorde, werden werkelijk goed uitgevoerd terwijl de vrije fantasie waarin, naar men beweert, Chopin werd geïnspireerd door de gedachte aan zijn dood, weemoedig en roerend werd voorge dragen, waarna de Polonaise weder volgens het eerste thema eindigde. In het Preislied uit de „Meiatersinger" hand haafde onze stadgenoot de heer Van Aaken zijn roem en een dankbaar applaus bewees dan ook de tevredenheid van het publiek, terwijl in het laatste nummer, het „trio" van Rubinstein de drie artisten nog eens toonden wat zij ge- zamelijk kunnen ten gehoore brengen. De alge meene tevredenheidsbetuigingen gaven dan ook de indruk, dat men zoowel mej. Vlieger als den heeren Van Loenen, Van Aaken en Ferrée dankbaar was voor het genoten. Vol hoop roepen wij hun dan ook een har telijk „tot t■*-- Als bijzonderheid mag wel vermeld worden, dat een kip hier ter stede verleden week tijdens den halven sneeuwstorm vier kuiken tjes uitbroedde. Een dierenvriend meldt ons het volgende interessante geval, verleden week in zijn tuin door hem waargenomen. Twee kippen waren aan liet vechten en beten lustig op elkaar los. Een eend, die er bij stond, begon tegen de kippen te snateren. Toen de kippen tóch voortgingen met vechten, kwam de eend naderbij en scheen in haar taal zeer energieke dingen te zeggen. Einde lijk begaf zij zich tusschen de strijdenden, zoodat deze gedwongen, waren liet gevecht te staken. Toen echter de kippen op een andere plaats het gevecht hernieuwden, snelde de eend er heen en heet de vechtersbazen zóo, dat de kippen maakten, dat ze weg kwamen en er van vechten niets meer kwam. En nu gaat een eend nog wel voor dom door, merkt onze berichtgever op. J. E. uit Amersfoort, die zich schuldig heelt gemaakt aan oplichting van 3 paar dameslaarsjes ten nadeele van den schoen winkelier Joh. van Dijk, firma Liesem, aan de Kamperbinnenpoort, is deswege veroor deeld tot 3 maanden gevangenisstraf. Ten gemeentehuize te Barneveld is de acte tot oprichting van de spoorweg-maatschappij sVeluwe" gepasseerd. Men hoopt, dat nu spoedig oen stoomtranrverbinding tusschen Ede, Barneveld en Nijkerk tot stand komt. Hot opnemen van Ingezonden stukken brengt niet altijd mede, dat do Redactie onvoorwaardelijk instemt met hun inhoud. Kopjj van geplaatste of ongeplaatste stukken wordt nimmer teruggegeven. Geachte Redactie, Kunt u, of kan een uwer lezers mij ook inlichten waarom mij ter Gemeente-secre tarie een aangifte-biljet voor kiezer werd geweigerd, terwijl art. 50 der Kieswet nog wel bepaalt, hóe men dat formulier koste loos per post aan den Burgemeester kan terugzenden. Met dank voor de opneming hoogachtend EEN KIEZER. Amkhskoort, 6 Fobr. '97 Mevr. te B. Ofschoon ik liever niet antwoord op een met initialen geteekenden brief, wil ik dit dezen keer bij uitzondering doen, omdat op uw algemeene vraag een algemeen antwoord gegeven kan worden. 't Lidmaatschap van de Vereeniging »Nat. Tent. v. Vrouwenarbeid" bedraagt f5 per jaar. Men is óok lid. indien men ineens f20 stort. Welke rechten leden hebben ja, iets daarover vindt u in art. 12 van liet Huisii. Reglement. Echter, elke bijdrage, hoe gering ook, zal in dank worden aangenomen, lk zou u bepaald aanraden do lezing van mej. Jungius te komen hijwonen (zie adv. in dit nummer.) Mej. IJ., te Den Helder. Ik hoop uw brief

Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 2