Donderdag 25 Februari 1897. No. 4644 46e Jaargang. Toynbee-werk. Stadsnieuws. Uitgave firma A. H. VAN CLEEPP te Amersioort. Verschijnt Maandag- en Donderdagnamiddag met gratis Zondagsblad. Abonnement per 8 maanden ƒ1.—Franco per post ƒ1.15. Abonnement alleen op het Zondagsblad voor Amersfoort 40 ct., voor het binnenland 50 ct. pei 8 maanden. Advertentiën 16 rogels 60 ct.elke regel meer 10 ct. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, offleieële- en onteigeningsadvert. per regel 15 ct. Reclames per regel 25 ct. Afzonderlijke nummer» 10 cent. Dienstaanbiedingen en aanvragen, uitsluitend voor- en betreffende den werkenden stand, van minstens 5 regels, In het Zondagsblad, per regel5 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden do incasseerkosten in rekening gebracht. Bureau KORTEGRACHT56 Telephooii 19. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. Nu aanstaanden Maandagavond de «Volks leeszaal" in liet voormalig schoolgebouw aan de Koestraat geopend wordt eu daarmee eindelijk eens een poging wordt gewaagd voor een zoo hoogst nuttige zaak, is een woord over hetgeen men «Toynbee-werk" noemt, wellicht niet geheel misplaatst. Mis schien brengt het sommigen er toe om de zaak moreel, anderen om haar financieel te steunen en zóo bij te dragen tot het volko men slagen van hetgeen nu nog slechts een proef is. leder kent Londen, althans bij name, en weet, dat de bevolking dier wereldstad uit al zeer verschillende bestanddeelen is saam- gesteld. Kan het anders, dan dat bij een populatie, grooter nog dan die van heel ons vaderland, de grootste rijkdom naast de groot ste armoede wordt aangetrollen, een armoede van welke wij ons schier geen denkbeeld kunnen vormen, óok al lezen we trouw de mededeelingen dienaangaande indeEngelscbe tijdschriften, welke nu reeds bijna een kwart eeuw hart en geweten van de meerbedeel- den trachten wakker te schudden en wakker te houden. Het moge vreemd klinken, doch het is een feit, dat uit een onderzoek bleek, dat slechts zeer weinig kinderen in die wereldstad een levende koe hadden gezien of een kool hadden zien groeien en dat waren nog schoolkinderen, niet eens de «wandelende lompen", die men ook buiten de armen wijken aantreft, inderdaad opgroeiend voor galg en rad. Het moge ongelooflijk schijnen, maar een feit is het, dat menig kind sprak van «den vreemden man die altijd van Zaterdag- tot Zondagnacht thuis was"; en deze man wasde vader, een dokwerker, die van Maandagoch tend vroeg tot Zaterdagavond laat voor een karig loon ver van de zijnen aan de dokken zwoegde. Het moge als overdreven voorkomen, dat in Üost-Londen duizenden en duizenden ge brek hebben aan licht en lucht, aan voedsel en kleeding, aan dek on huisraad (gezwegen nog van onbekendheid met natuurschoon, muziek, tooneel en al hetgeen het leven lot leven maakt) maar Booth's Darkest London heeft daarvan wel alles gezegd. En zijn do vaders zoo gelukkig, werk te hebben, dan is bun dagtaak van 1 Januari tot lil December wel altijd de zelfde eentonige, maar bij het gemeenschapsleven dat in Engeland bloeit, is hun lot toch nog oneindig beter dan dat der hunnen thuis. Een van de eersten, die zich het droevig bestaan hebben aangetrokken van de onge- lukkigen in Oost-Londen, was Oetavia Hill, die reeds in 1850 begon met huisbezoeken af te leggrp en van haar grootere ontwik- ling mee te deeleu aan de armen van geest. Nu omstreeks 23 jaar geleden werd haar arbeid met nieuwe kracht opgenomen door den Anglicaanschen geestelijke Samuel Har nett en zijn echtgenoote Harriet. Zij toonden, in het hartje van de beruchtste wijk van Lon den, Whitechapel, wat de samenwerking van man en vrouw vermag eu wisten het ver trouwen der armen te winnen. In tal van geschriften, steeds gemeenschappelijk gestold, wisten zjj te wijzen op de wonde plekken en zoo mochten zij er in slagen, dat liet doelloos medelijden van het schatrijke West end, het kwaadkweekend weldoen van hen, die als de nood zeer hoog gestegen was eenige honderden ponden sterling gaven, maar nimmer vroegen of er ook duurzame meer bevoorrechten, geestelijk en geldelijk. Zij beseften alras, dat de armen van geest oneindig meer onder den invloed zijn van hun gevoel dan van hun redezij gingen daarom zelf de zeer kleine huur ontvangen van bet huisje met éen kamertje, dat zij voor de armen hadden doen bouwen en wezen, nadat zij zich een plaatsje in de harten dier misdeelden hadden weten te veroveren, op zindelijkheid en al die zaken, welke de armen nauwelijks bij name kenden. Tot dusver had men in Engeland de armoede trachten te bestrijden langs weten- schappelijken wegbalen papiers waren vol geschreven en volgedrukt met ellenlange vertoogenen mot statistieken van verschillende Kilometers lengte. Tegenover deze theoreti sche bestrijding stelden zij een practische. Trots allen tegenstand gingen ze voort met hun liefdewerk en terwijl de geldelijke bij dragen uit West-Londen afnamen, verwierven zij aanhangers onder de jonge studenten en jeugdige onderwijzers in het Oosten der stad. Toen was hun zaak gewonnen. Onder deze helpers is wel het meest be kend Arnold Toynbee (geboren in Augustus 1852, overleden in Maart 1883) die sinds de lente van 1873 aan de Universiteit van Oxford studeerde en aangetrokken door de ver- toogen der beide Burnetts alras zijn vacantiën ging doorbrengen in Whitechapel om in die vreeselijke plaats-zelf de leef- en denkwijze der bewoners te bestudeeren, hen teleeren kennen, en hun vertrouwen te winnen om hen daardoor te kunnen dienen van zijn kennis. Sedert zijn huwelijk, in October 1878, stond zijn vrouw hem daarbij trouw ter zijde wat te meer noodig was, omdat hij leeraar in de Staathuishoudkunde aan Balliol-college was. Elk vrij oogeriblik echter wijdde hij aan zijn heerlijke taak en hij stond op het punt een «Te huis" voor zijn beschermelingen te zien verrijzen, toen de dood hem in Maart 83 wegrukte. Eén lezing van Barnett over bet streven van Toynbee, te Oxford gehouden, en diens lievelingsdenkbeeld kon worden uitgevoerd en zoo werd reeds in 1885 Toynbee-liall ge opend, vlak naast het kerkje van Barnett, in het hartje van het. vreeselijke Whitechapel. Toynbee-liall is een Hoogescbool voor het volk en en tegelijk een leerschool van vriend- schappelijken omgang tusschen de verschil lende standen, wier grens men niet wil doen verdwijnen dat ware krankzinnig socia lisme doch waarin men tracht de kwade jevolgen dier grens op te hellen. In Toynbee-liall vinden twintig studenten oor weinig geld een zeergeriellijk maar hoogst lenvoudig te huis, doch zij moeten dan ook onderricht geven en dit onderricht bestaat in voordrachten over onderwerpen, waarnaar ile bezoekers hen vragen, soms zeer grondig maar altijd echt populair. Zij worden nu reeds sinds jaren bijgestaan door tal van mannen en vrouwen (zoogenaamde associates) die zich met hen beijveren, levenswijsheid, levensvreugde en levensmoed te brengen in het sombere Whitechapel. Het onderwijs heeft volstrekt geen kleur en omvat letterlijk alles; ook zijn reading parties (jees-cursussen) ingericht, worden kunstbeschouwingen gehouden, wordt muziek gemaakt en aan moeders eenige hygiënische kennis verschaft, welke den kinderen ton goede komt. Aan fabrieksmeisjes wordt een vriendelijk «avondtehuis" verschaft, waar zij de lieflijkheden des levens leeren kennen, welke uit het duister tot het licht voeren. Aan dochters van de uit dit huis bekende werk lieden worden goede betrekkingen bezorgd en deze dienstmeisjes staan onder toezicht, tot zij huwen. Men schenkt hun genoegens op hun uitgaansavonden, bevordert hun spnarlusten hun zin voor goede lectuur. Men houdt hun voor, dat voor het zelfde geld heel wat meer en heel wat beter kan gekocht worden dan liet zoogenaamd» houd-mij-in-het-leven-vocdse), zonder eenig extraatje, dat moedor Natuur toch zoo rijke- bruikwant een feit is het, dat de slechtst gevoede het meest komt onder de macht van den alcohol-duivel. Zoo, of op die wijze althans, werkt Toynbee- liall te Londen en van lieverlede werd oil nagevolgd in Amerika en België en later (sinds 1893) in Nederland, na in den Gids van Januari en Februari 92 door prof. mr. W. van der Lugt te zijn ingeleid. Gelijk honderden wegen naar een zelfde plaats voeren, zijn er honderden wijzen waarop de «persoonlijke bemoeiingen van meer ontwikkelden in 't belang der minder ontwikkelden" gelijk het Nuts-rapport deze zaak noemt kunnen worden te werk gesteld. Bovenal bedenke men, dat bij de bezoekers van zulk een Tehuis onder welken naam dan ook die inrichting worde geopend minder het gebrek aan geld dan wel het gemis aan ontwikkeling voorzit. Men moet hen niet verharden, doch verteederenhen lust doen krijgen naar kennis, waarvan zij practiscb nut kunnen hebbenmen moet voor het wantrouwen tegenover de meer be voorrechte klassen vertrouwen weten te kwee ken en het zelfvertrouwen doen herleven men moet geen botsing tusschen - maar samensmelting van de standen in het leven trachten te roepen. Immers hervorming van den mensch door de verheffing van het in dividu zal de sociale misstanden doen ver dwijnen. En moet niet elk mensch, dat zedelijk of verstandelijk hooger staat dan zijn mede- mensch, althans trachten dien ander op te hellen Aanstaanden Maandag wordt hier aange vangen niet Toynbee-werk in de voormalige school aan de Koestraat. Eenigen hebben zich reeds bereid verklaard om aan dezen arbeid deel te nemen mogen nog velen ge vonden worden, die van de renten der hun toevertrouwde gaven willen meedeelen aan de minder bevoorrechten. Hoe men zich voorstelt, hier ter stede in Toynbee's geest te arbeiden Van de voormalige school in de Koestraat worden twee lokalen, eenvoudig doch ge zellig ingericht, in gebruik geuomen. Een is de Volksleeszaal, eiken avond van 7 tot 10 geopend 's Zondags ook van 1 tot 4. Daar bevinden zich eiken avond eenige personen, die met de bezoekers en bezoeksters praten en van gedachte wisselen over datgene, waarin dezen belangstellen of kunnen be langstellen. Wie daartoe geen lust gevoelt, kan zich bezighouden met het lezen van tijdschriften, couranten en boeken, daartoe welwillend door eenige voorstanders afgestaan; weer anderen kunnen zich daar ook ver maken met biljarten of met eenig ander spel kortom ieder is daar even vrij in de keuze om zijn tijd te besteden, als om er te komen en te gaan, wanneer hij of zij wil. Toege laten wordt een elk boven 17 jaar en die éen cent per week betalen wil. Men is niet verplicht iets te verteren thee of koffie is echter tegen éen of twee centen per kop verkrijgbaar. In de tweede zaal wordt den vrouwen - zoo zij dat wenschen - onderricht gegeven in mazen, breien, verstellen, kortom haar hulp verstrekt bij alles, waarmede de be zoeksters tot hen komen, die met de meeste welwillendheid bereid zijn om te helpen, hetgeen een gezellig praatje of het voorlezen nuttiger en aangenamer te doen zijn. Maar om tot de overtuiging te geraken, dat hier een «Huis" laat- me het zoo noemen, 't klinkt zoo vertrouwelijk nut kan sticht ;n, zijn twee dingen noodig: de bereid vaardigheid van velen om de bezoek sters en bezoekers ten dienste te staan, en de belangstelling van deze laatsten dit juist moet den doorslag geven. Komt dus, gij vrouwen en mannen, wier gezond verstand, wier wil tot het goede, eenigszins geleid en levendig gehouden, u zelf en zoovelen ten zegen kan strekken; toe, blijft niet weg en geeft in ruil voor de hartelijkheid, waarmede men u wacht in «Uw Huis", uw belangstelling, wat vuur en wat leven, bezield door den lust om ten minste dat te willen leeren kennen, waartoe u de gelegenheid wordt opengesteld, en ook hen, die gereed staan orauer hartelijk wel kom te heeten. Ook gij, werkgevers, en gij allen, die het goed meent met uw oni>rgeschikten, spoort hen aan om eens een kijkje te gaan nemen; een opwekkend woord uwerzijds vermag zoo heel veel, vooral waar het onbekende zoo licht onbemind is. Laten we, door samenwerking, van anderer en ons eigen leven trachten te maken het schoonste en het beste, dat er van te maken is. Waarom zouden we daartoe niet alle krachten inspannen? Waarom onverschillig heid en wantrouwen waarom van dezen kant een «ik heb niet met die nieuwigheden op", van de andere zijde een «ze kunnen het wel zonder mij af"? Er is zoo velerlei waaronder we in ons leven, al kost het nog zoo veel, deemoedig het hoofd moeten buigenieder heeft zijn strijd te strijden, de een wat meer, de ander wat minder in het openbaar. Veel leed zou echter voorkomen worden, veel wat we dra gen moeten, zou ons minder zwaar vallen, wanneer we de lichtpunten wilden zien, die zich op ons pad vertoonen. Ziet ze, wilt ze zien, óok in het Toynbee- werk, dat ten zegen kan worden voor Amers foort. SUZE FREDERIKS— Van Cleepp. Hel Kon. besluit, waarbij, ter uitvoering van de Kieswet, de kiesdistricten zijn ver deeld in slemdistricten, is thans uitgevaardigd. De gemeente Amersfoort is daarbij "ver deeld in 3 stemdistrieten, te weten 1. Het gedeelte van wijk A gelegen tus schen de Arnhemsche en de Utrechtsclie straat; wijk E geheelhet gedeelte van wijk F ge legen tusschen de Krankeledenstraat, de Bree- destraat. de Laugegracht. de Lieve Vrouwe straat en de Langestraatwijk G geheel. 2. Wijk D geheelwijk F verminderd met de perceelen tusschen de Krankeleden straat, de Breed estraat, de Langegracht, de Lieve Vrouwestraat en de Langestraat; wijk H geheel. 3. Wijk A verminderd met de perceelen tusschen de Utrechtsclie en de Arnhemsche straat, en de wijken B, C en I. De verdere tot het kiesdistrict Amersfoort behoorende 15 gemeenten vormen elk éen stenulistrict. Deze gemeenten zijn: Aehttienhoven, Baarn, De Bildt, Bunschoten, Doorn, Eemnes, Hoog- j land, Leusden, Maarn, Maartensdijk, Soest, een mooi verhaal niet uitsluitmen hoopt t Sluulenburg, Westbroek, Woudenberg en er dan ook vele dienstboden, burgerdochters, I Zeist, kortom alle vrouwen, wien het ernst is om hun vrijen tijd nuttig en aangenaam te be steden, te 2ienook jonge handwerkslieden, kantoorbedienden, enz. Slaagt dc proef, komt men tot de ervaring dat het zoogenaamde Toynbee-werk ook bier, in onze stad. iu vruchtbare aarde valt, dan zal men niet alleen niet lust en ijver op den Bijgekomen zijn dus: Westbroek en Aeht tienhoven, De Bildt en Maartensdijkafge gaan isRenswoude, dat thans onder Wijk bij Duurstede behoort. Van bevoegde zijde verzoekt men ons het volgende mede te deelen omtrent de talrijke collecten, welke in den laatsten tijd. meestal c.miillujl, ,1,11. i lili ...llllill lu^ll i ij rbetering mogelijk was, werd vervangen lijk biedt. Eu juist hierdoor voorkomt men dan nog op velerlei wijzen deze avonden voor gingen, worden gehouden, «met voorkennis", door meer blijvende belangstelling van de 1 zooveel drankgebruik en daardoor drankmis-I allen, die de I-'--1— L-•J ingeslagen weg voortgaan, inuav men hoopt ten behoeve van elders gevestigde Vereeni- velerlei wijzen deze avonden voor I gingen, worden gehouden, «met voorken lokalen bezoeken, voortdurend I zooals de advertentiën zeggen, maar

Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 1