Stadsnieuws. ny de gisteravond te kwart vóór 8 aan gevangen Raadsvergadering, welke werd ge- fresideerd door den heer Burgemeester mr. 1). graaf Schimmelpenninck, waren tegen woordig 14 en ontbraken 3 leden, de heeren Van Kalken, mr. Van Zijst en Garjeanne. De notulen werden gelezen en z. h. st. gearresteerd. Daarna kwam in stemming het uit de Begrootings- vergadering aangehouden voor- stel-Visser om de bestrating met Ben-Ahin keien van het Smallepad bij het Centraal station en de los- en laadplaats niet te doen plaats hebben en met de veldkeien aldaar de noodige hei-stellingen te doen. Die bestrating werd indertijd geraamd op f3700 en behalve het motief, dat door de vrachtwagens dat gedeelte straat toch telkens weer zou worden stukgereden, gold nu ook de overweging dat, indien werkelijk met tertijd overgegaan wordt tot den bouw van een nieuw station, die groote uitgaaf nage noeg nutteloos zou wezen. Ze werd dan ook afgestemd met 10 tegen 4 stemmen (die van de beide Wethouders en van de heeren Van Esveld en Van der Want). Aan de de orde kwam vervolgens een voorstel van B. en W. om de leening (zie hieronder) te gunnen aan den heer W. Laane te Roozendaal. Z. h. st. werd aldus besloten. Aan de orde kwam nu het afwijzend Ermadvies van B. en W. op het request van van Achterbergh, alsnog verzoekende om betaling eener ingediende rekening over 1893 groot f40.365. Het kwam den heer Van Esveld voor, dat bij het advies weinig rekening is ge houden met de billijkheid. Wel hebben Ge deputeerden geweigerd, doch zijn dezen wel geheel op de hoogte Het is inconfesso.dat de rekening is ingediend aan een Gemeente ambtenaar. De rekening zal zijn weggeraakt, wat ook bij die van Bottenborg geschiedde, welke, óok veel later, wel is voldaan. Naar spr. ineening mag de wot niet dienen om een onbillijkheid te dekken en spr. wil dan ook een poging wagen om bij Gedeputeerden revisie te vragen. Ook de heer Gerritsen acht het prtcadvies verbazend onbillijk. De mogelijkheid is geenszins uitgesloten, dat de rekening bij deii heer Kam dan wel ter Secretarie te loor is geraakt. Dat de Gemeente dan ook re- questrant betale, zij het in den vorm eener gratificatie, waar zij geen oogenblik zou wil len ontkennen hem hetbedragscbuldigtezijn. De heer Visser meent evenzeer, dat requestrant nog moet ontvangen hetgeen de Gemeente hém verschuldigd is, doch zou gaarne zien, dat voortaan alle rekeningen ten laste der Gemeente werden ingediend ter Secretarie en tegen overgifte van refu. Ook de heer K 1 e b e r ondersteunt ten sterkste de vorige sprekerser is geen andere weg. Gedeputeerden zullen echter naar spr. vreest wel weer weigeren. Hij ondersteunt ook het voorstel-Visser, dat herhalingen zal voorkomen. De hoer Gerritsen vraagt of, ingeval de Raad tegen het prceadvies stemt en Ge deputeerden weigerachtig blijven, er geen honger beroep is bij H. M. de Koningin- Regentes. De Voorzitter de sprekers beantwoor dend, zegt, dat bij de hardheid van het ge val volstrekt niet wil ontkennen. Art. 228 Gemeentewet is echter imperatief en Ge deputeerden moesten dan ook beslissen ge- lyk zij deden. Wel deed de Gemeenteraad nog een poging, doch vooruit was reeds te voorzien hoede beslissing van Gedeputeerden zou wezen. Wat de vraag «les heeren Van Esveld betreft, nl. dat B. en W. nogmaals eon poging bij Gedeputeerden zouden wagen, spr. meent «lat «leze geen enkele kans op succes zou hebben, evenmin als het hooger beroep door den lieer Gerritsen aangegeven. Ook 't denkbeeld der gratificatie heeft bij spr. groot bezwaar; elke post moet gemotiveerd worden en het zou wezen een ontduiking van art 228 Gemeentewet. Den heeren' Visser en Kleber antwoordt spr. dat derge lijke dingen slechts hoogst zeldzaam ge beuren mtusschen zal hut D. B. het voor stel gaarne in overweging nemen, doch voors hands moet het eenstemmig volharden bij zijn prceadvies. De heer Gerritsen vraagt of aan Ge deputeerde Stalen is meegedeeld «lat de rekening wellicht is zoekgeraakt'.' De Voorzitter heeft den briel niet hier, doch meent te mogen zeggen dal dit indenlaad geschied is. Gedeputeerden schre ven «overwegende, dat «Ie eenvoudige ver klaring van den belanghebbende, zij betook schriftelijk, niet kan doen afwijken van art. 228 Gemeentewet", enz. De heer Gerritsen meent, «lat op dien grond een Gemeentebestuur zich heel ge makkelijk kan afmaken van elke betaling, door to zeggen, dat de rekening niet is in gekomen. De heer Celosse, Wethouder van Pu blieke werken, zegt dut liet D. B. requestrant zooveel mogelijk ter hulpe is geweest, doch dat Gedeputeerden bewijs eischten. Ook spr. I meent, dat een appèl niet zal helpen en moet opmerken, dat de rekening eerst in j het miilden van het volgende dienstjaar is ingekomen, hetgeen toch wel wat ongewoon is. De Voorziter merkt nog op, dat het j een ongebruikelijke daad zou wezen als de j Raad van Amersfoort in hooger beroep ging. J De lieer Gerritsen, voor de derde maal het woord erlangend, zegt, dat bij den vorigen Gemeente-ontvanger eenmaal zelfs een jaar j moest gewacht worden eer een declaratie I werd uitbetaald. I De Voorzitter: Deze klacht wordt zoo laat ingebracht, dat liet D. B. elke waarde er aan moet ontkennen. j Het afwijzend prmdvies, thans in stemming I gebracht, wordt aangenomen met 12 tegen j 2 stemmen (die van de heeren Van Esveld en Gerritsen). Ingekomen wareneen missive van Ge- deputeerde Staten op reclames over de In komstenbelasting (13 afgewezen, 5 vermin derd, 2 ontheven) gedeponeerd ter Secre- I tarie voor kennisneming door de ledeneen j dankbetuiging van den Commissaris van j politie - aangenomen voor notificatie; request van B. W. Speelberg, waarin deze zich ver- I zet tegen beslaglegging wegens onbetaalde belasting als ougezegeld ter zijde gelegd. De heer Gerritsen deed alsnu te 8.15 j het voorstel om een zitting met gesloten deuren te houden. In de vergadering, welke 8.55 heropend j werd, deed hij het voorstel om B. en W. uit te noodigen, opnieuw de adviezen van autoriteiten in te winnen omtrent het in aanmerking komen voor verhooging van traetement door den onderwijzer Nijland. en die adviezen opnieuw aan den Raad over te leggen. De Voorzitter deed toezegging, dat dit in de eerstvolgende vergadering zal geschie den en sloot daarna juist om 0 uur. Dr. H. IJ. Groene wegen, Remonstrantsch i predikant te Rotterdam, hoopt aanstaanden Zondag vóór te gaan bij de godsdienst oefening in de Remonstrantsche kerk hier. De Kamer van Koophandel en Fabrieken houdt hedenavond een openbare vergadering ten Raadliuize. In het afgeloopen jaar genoten 314 kin deren hier ter stede, geboren tusschen 1885 en 1890, geen onderwijs, d. i. 47 meer dan verleden jaar. Bij de Dinsdag ten Raadliuize gehouden openbare inschrijving voor de geldleening ten laste «Ier Gemeente, groot f50 000 en rendeute S1/»0'» werd ingeschreven door de heeren: A. Oppenheim. te 's-Gravenhage, j voor l'2500t) tegen 97%%; Lamaison j Bouwer Co, te Amersfoort, voor f5000 i tegen 971;40.'0 en f5000 tegen 97°/0W. Laane, 1 te Roozendaal, voor f25 000 tegen 98:1 4°/0 en j f25000 tegen 99%; en H. J. Croockewit, te Amersfoort, voor f2000 tegen 98%. De inschrijving is gegund aan den heer i Laane, f25000 tegen 99 en f25 000 tegen 988/4%. Het plaatselijk departement van de «Maat- schappij tot Nut van 't Algemeen" vergadert hedenavond in Amicilia o. a. ter verkiezing I van Bestuursleden en het doen van zeer be- langrijke mededeelingen. De plaatselijke afdeeling van de «Vereni ging tot vereenvoudiging van de Nederlandse spelling en verbuiging" zal aanstaanden Zaterdagavond 8 uur een vergadering houden in De eeryulde Zwaanwaarbij «Ie lieer A. iM. Kollewyn Nz. een rede zal uitspreken over Grain mat ikokraatsie. Onze stadgenoote mej. M. van Vollenhoven legde met. gunstig gevolg af hot examen voor de acte nuttige handwerken. Onder nadere goedkeuring van den Mi nister van Oorlog is bij de gister gehouden aanbesteding de levering der haver voor ile bereden troepen hier in garnizoen ge gund aan de firma H. Gerritsen, bier. Soldaat D. v. R„ van het 5e regiment infanterie, is door den Krijgsraad in het 3e militaire arrondissement schuldig verklaard aan het misdrijf van insubordinatie, door het opzettelijk slaan en plegen van een daad van geweld tegen zijn 'meerdere in rang. in tijd van vrede, in den avond van 21 Februari in de infanterio-kazerne hiertegen den sergeant-titulair Soctcrik gepleegd, en deswege veroordeeld tot een militaire ge vangenisstraf voor den tijd van éen jaar. De veroordeelde is van dit vonnis in hooger beroep gekomen bij het Hoog Militair Ge- rechtsbof. Aangaande «Fedora", dat aanstaanden Dins dag in Amicitia hier voor het voetlicht zal worden gebracht door mevrouw Julia van Lier-Cuvpers en de vereenigde tooneelisten onder directie van den heer Jog. van Lier, zegt de Nijmec'jsche courant Het bekende stuk, indertijd door Victorie» Sardou voor Sarah Bernhardt geschreven, heeft menig bezoeker van den Nymeegschen Schouwburg jaren geleden reeds kunnen bewonderen. Thans is hetzelfde stuk bij het gezelschap Van Lier in studie genomen en de eerste opvoering had hier plaats. De vertolking was, wat de hoofdpersoon betreft, subliem. In houding, gebaar en dictie beeft mevr. Julia van Lier-Cuvpers, vooral in momenten van hooge passie, iets overweldigends, maar ook in oogenblikken van ingeiiouden smart weet zij te roeren door haar stil spel, zich afmalend vooral op haar gelaat met die sprekende trekken. Treilend schoon was haar spel in de laatste acte, waar Fedora niet meer is de wraak zuchtige vrouw, maar de vrouw, die een voorgevoel heeft, dat al het kwaad, dat zij heelt veroorzaakt, op haar eigen hoofd terug valt, die de Nemesis ziet naderen, zich nog éen oogenblik vastklampt aan het idee, dat haar geluk niet zoo kortstondig kan geweest zijn en eindelijk, ter verzoening van al die schuld, zichzelve doodt. Die verschillende emotion heeft mevr. Van Lier met veel waarheid wedergegeven en daardoor be wees zij nog meer dan door haar harstoch- telijk spel in de vorige actes, welk een groote kunstenares zij is, bewees zij een tragédienne te zijn, die onder haar kunst zusters in den lande een eereplaats inneemt. De bloemenmand, haar na net derde be drijf aangeboden, was een bewijs van hulde, dat ten hoogste was verdiend. Mevrouw Van Lier mag de Fédora rangschikken onder haar beste rollen. In den heer Schwab had zij, zooals altijd een gelukkig partner. De lieer Schwab is een acteur, dien men gaarne ziet, wiens mooie, welluidende stem men gaarne hoort en die door zijn ongemaniereerd, sober en weldoordacht spel blijk beeft een hoogst ernstig kunstenaar te zijn. Den Loris lpanoff heeft hij uitgebeeld met groot talent. Vooral zijn spel in de derde acte, waar de zoo langen tijd opgekropte smart tot een uit barsting komt. was meesterlijk, zondereenigen zweem van overdrijving, waartoe deze [«as- sage zoo licht aanleiding kan geven. In de vierde acte gal' hij zich geheelde woede over het aan IpanoiY gepleegde onrecht drong als éen schrille wanhoopskreet door in het gemoed van den toeschouwer. Van de overige medespelenden noemen wij de heeren Malherbe, die den Franschen diplomaat gedistingeerd wedergaf, den lieer Kremer, die zich gemakkelijk beweegt, en mej. Hopper, een aardig babbelende, luchtige mondaine. De lieer Jos. van Lier heeft, doorSardou's «Fedora" hier liet eerst te monteeren, vele schouwburgbezoekers aan zich verplicht. Deze voorstelling is een der beste geweest welke in dit seizoen in onzen schouwburg zijn gegeven. Het deed ons dan ook groot genoegen, dat er talrijk publiek was opgekomen. Aan het verslag der Werklieden-vereeni- ging «Onderlinge Hulp" over het boekjaar 1896-1897 ontleenen wij het volgende: Met voldoening kan «Ie Vereeniging terug zien op de werkzaamheden, «loor haar in den loop van dit boekjaar gehouden. In de ledenvergadering van 7 April 1896 werd aan den Voorzitter, den WelEd Gestr. heer J. C. J. Pels Ryckeu, die als zoodanig had bedankt, bet Eere-voorzitterschap aan geboden, dat door ZijnEd Gestr. welwillend werd aanvaard. De drie aftredende Bestuursleden, Stoo- pendaal, Verheij Sr. en Achterbergh, werden herkozen. De heer D. Gerritsen die door de Algemeene ledenvergadering als Bestuurslid werd aangewezen, werd in de eerstvolgende Bestuursvergadering tot President benoemd. Hij aanvaardde deze functie om in do rich ting, door zyn voorganger ingeslagen, te blijven voortgaan. In 10 Bestuursvergaderingen werden met groote toewijding vele zaken hot belang der Vereeniging rakende behandeld. Menigeen die aanvroeg om als lid te worden toegelaten, moest ondervinden, dat het Bestuur met zijn leefwijze op de hoogte was. zoodat zij korten ot langen in observatie genomen werden of wel geheel moesten van de hand gewezen worden. Als Bode werd door het Bestuur uit 31 solicitanten benoemd J. A. Laurijssen, die met nauwgezette» ijver zijn plichten vervult. Het ledental vermeerderde met 26 leden, doch moest door overlijden, vertrek uit deze gemeente, of royeering wegens wanbetaling ol' wangedrag met 12 worden verminderd. Het aantal trekkende leden bedroeg, on 1 Maart l.l. 1(55. 1 In het verslag der Commissie, aangewezen volgens Art 49 van bet Huishoudelijk Re glement, werd met den meesten lof over het financieel beheer de Vereeniging gespro ken. Uit liet verslag bleek, dat aan contributie was ontvangen f878.97 terwijl aan zieken of gewonden werd uitgekeerd 1878.90' zoodat. het saldo op 1 Maart 1897 was fO.Oti' terwijl liet zuiver bedrag aan saldo vorig dienstjaar, bijdragen van begunstigers, rente enz. het totaal saldo aanwijst viui 1'577.80'/. Men verzoekt ons plaatsing van liet on derstaande iii kust ill kmiig tooi- Oost- en West-Indië. Dezer dage» is door den Minister van Koloniën bepaald, dat in 1897 1920 man aan suppletietrocpcn naar uuze Overzeesche bezittingen moeten worden uitgezonden, waarbij tevens door den Minister is te kennen gegeven, dat hij gaarne zou zien, dat in den loop van dut jaar daarvan van uit Harderwijk min- stens 1S00 man naar Oost-Indië vertrok. In verband daarmede kan bet zijn nut hebben do voorwaarden van dienstneming in Iudië, en wat daarbij annex is, mede te deeleu. Voor ieder, die dienst wil nemen voor Iudië, bestaat in elke plaats van ons land waar garnizoen is, d. w. z. waar mili tairen ver. .ijl' houden, gelegenheid om zich daar voor aan te moldenwoont men niet in zulk een plaats, dan kan men daarvoor in de naastbijzynde garnizoensplaats terecht. In de provincie Utrecht bestaat daarvoor gelegenheid te Utrecht, Amersfoort cn Woerden. Op het bureel van den militairen commandant aldaar, kan men zich op eiken werkdag, 's morgens om 9 of 10 uur, daarvoor aanmelden. Men wordt dan eerst geneeskundig onderzochten is de uitslag daarvan „geschikt", dan is reeds aan een voorname eisch voldaan. Behalve dat men niet jonger ilau 18 en niet ouder dan 36jaar. ongehuwd, of weduwnaar zonder kinderen moet zyn en een lengte moet hebben van minstens 1.55 M., moeten de volgende papieren moeten worden overgelegd: een geboorte-extract; b. bewyzen van gehouden gedrag van af het 11e e. ievolkingsknart tl. bewijs van inschrijving of voldoening aan de nationale militie, als men boven de 19 jaar is; bewjjs van toestemming ''an vader, moeder, voogd of regenten (voor minderjarigen). Personen, die militair geweest zijn (gepasporteerd of gegageerd) moeten alle papieren betredende hun vroegereu dienst overleggen en zoo itooilig ook de stukken onder b. c. d. en c. De milicien-verlofgan gers kunnen volstaan met hun zakboekje en groot verlofpas, beuevens de beseheiden onder b. ene. en, zoo noodig, onder e. Behalve de personen, die aan bovenvermelde eischen voldoen, kunnen ook, doch alleen met toestemming van den Minister van Oorlog, als vrijwilliger bij de koloniale troepen worden toegelaten 1. Zij die kleiner zijn dan 1.55 M. 2. gehuwden of weduwnaars met kinderen; 3. zij die vroeger als militair zijn afgekeurd 4. gewezen militairen, die ouder zijn dan 36 jaar, of die /onder bewijs van goed gedrag zijn ontslagen. 5. gewezen gegradueerden, die zich in hun vroege- ren graad wensehen te verbinden. Al deze personen kunnen zich ook iu elke garni zoensplaats bij den commandant aldaar aa/imelden, die dan voor hen de benoodigde toestemming nau den Minister van Oorlog vraagt. Zij die aan de voor hen gestelde eischen voldoen, worden in de plaats waar zy zich melden voorloopig aaugenomcu en gaan daarna voor Rijksrekening naar liet Koloniaal werfdepot te Harderwijk, waar zij dan een defini tieve vrijwillige verbintenis kunnen aangaan en wel voor Oost-lndië voor 6 jaren, met een handgeld van f200-, en voor West-indië (Suriname of Curasao), ook voor 6 jaren, doelt met f300- premie. Voor het aanbrengen van die personen wordt, na aanneming bij dat Depot, een premie betaald van f 20- (behalve voor gewezen gegradueerden cn voor hen, die vroeger rechterlijk veroordeeld zijn geweest eu met toestemming van den Minister van Oorlog worden aangenomen). Deze premie kunnen de aanbrengers ontvangen in de plaats waar zy wonen. Voor ulle miliciens (hetzij zij soldaat, korporaal of sergeant zijn) bestaat bovendien nog oen byzunder gunstige bepaling om zich voor den dienst in Oost-Indië te verbinden. Deze kunnen n. 1. voor den lyd van 2 jaren (in gaande met den dag van ontscheping in iudië) ge detacheerd worden l>jj het Indische leger, en ont vangen dan een premie van 1'200-, Zij moeten de zelfde heseheiden overleggen die boven vermeld zijn voor de miliciens, die eeu vrijwillige verbinte nis voor 6 jaren aangaan. Voor die gedetacheerde miliciens wordt ..zonder uitzondering" dus of zy al of niet mot machtiging van den Minister van Oorlog worden aangenomen, een aanbrengpremie van f 20- te goed gedaan. En welke zijn nu de vooruitzichten van hen die zich als vrijwilliger bij de Koloniale troepen ver binden Vele zijn er die door goed gedrag, wils kracht en ijver, korporaal en onderofficier worden, ja zelfs tot officier kunnen opklimmen enkele zijn er. die nu eindiging van hun dienstverband in Iudië blyven om iu net burgerlijke over te gaan en daarin een goed bestaan vinden. De meesten echter keeren later naar Nederland terug, hebben hier pensioen verdiend en zoodoende voor den ouden dag gezorgd. Die pensioenen bedragen na 12 jaren dienst Voor een Adjudant-Onderofficier f820 per jaar. Sergeant-Majoor,290 Sergeant of Fourier 260 Korporaal220 Soldaat2(X) Heeft men 26 dienstjaren, dan bedragen die pen sioenen voor die graden respectievelijk f480, 1450, hulpbank te amersfoort. Tot liet geven van gei.üex ter i.kkn zal eene Commissie uit hot bestuur op MAAN DAG den 29 MAART aanstaande, 'snam. van hai.k twkk tot hai.e drie. zitting li ouden in een «Ier lokalen van het Raadhuis, alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden ook voor het teruggeven van gelden. HERM. 1». VAN HASF.LKN, Seen'turi s-1 'eni i i ngmeester f'mï'^mvke,st^nd van awersfoort. GLBORI-.N v_.s Maart. Rijk Johuii, z. van Cornells Fonteyn en Arnolda Riksen. - Marie, d. van Ane Jansen en Grietje Jonk man. Antonius Adrianus, van Marinus van Groenestein en Johanna Bckkur. 19 Maart. Johanna Ilerendina Rosalina, d. van Bernardus Adrianus van Soest, en Arnolda Anthonia Lamkamp. 20 Maart. Maria Kama Josepliina, d. van Gerrit Hagebeuk en Maria Onwezon. Christina Tonia Boren- dina, d. van Engelhart Teunis van As eu leunt je Zondervun. Willem, z. van Teunis van Vulpen en Naatje Mertz. - Willemina Hemlrika, d. van Hendrik Hendriks en Jan netje Valkenburg. 21 Maart. Gijsbertus Jacobus, z. van Anthonius JohannesSmeeing en Maria de Goede. Albertus, z. van Albertus kortes en Willemyntje van Beek

Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 2