Stadsnieuws. Binnenland. Gemengd Nieuws. In <le Zondagavond gehouden en goed bezochte vergadering der plaatselijke al'deeling van de „Allian ce fran<;aise" trad als spreker op de heer Jean Aicard. een Provencaal, en dus van alle markten thuis en een man van wondere werkkrach, zooals niet alleen blijkt uit de lange reeks van door hem geschreven werken in dicht en ondicht waarvan zijn Visite Hollande (Paris 1879) hier zeker genoemd mag de zaak geenszins verwaarloosd. !'H onbe krompen beurs stelt zij f500, f300 en f200 j beschikbaar als prijzen vuor de bekroonde i ontwerpen; Naar aanleiding van het berichtje omtrent I liet pond boter, dat te Ltrecht werd aan- geboden voor een stooter, schrijft een vrien- I delijk lezer: 1 Dal men in bet buitenland evengoed als worden maar ook uit 'zijn groot aantal artikelen J j,jer boter en melk tracht te vervalschei), zal bjj eerste steeolegingen. talrijke bijdragen m den j wft, a|gt.mee|J geloofd worden: dat men liet daar echter niet zoo straffeloos kan doen als in ons land mogende volgende aanhalingen uit de Milchzeitung bewijzen: Voor het gerechtshof te Neurenberg stond JFigt. _v.. klassieken (o.a. .Shakespeare's Othello). Vóór de pauze zegde M. Aicard behalve een fragment uit zijn straks te noemen jongste werk eenige gedichten, als Première solitude van Sully Prudhomme, Etoiynemeut van hem zeiven, Sous sommes s. j,idour hem bewerkt naar Wordsworth, Lu min: en Solnl d' urgent en Saint Nicolas uit den zooeven genoemde bundel Visite en Hollande. N'a de pauze las M. Aicard eenige fragmenten van het werk. waaraan hij thans schrijft, dat ten titel heeft „I.' ilnie d' un enfant" en waarin hij een vurig pleidooi houdt tegen de opvoeding van het fransche kind in lycées. Aan liet ziele!even van het kind is door de fransche schrijvers nog zoo weinig aandacht geschonken fniet echter door den lieer Aicard, die reeds een kleine twintig jaar geleden een allerlicf- sten bundel La chanson de l' enfant het licht deed zien) en uit de grepen welke de auteur deed uit de proefvellen van zijn mooi boek, bleek dat hij niet alleen een goed opmerker en iemand van veel ge voel is, maar ook dat hij het lijden (van den lycéen- interne in al zijn diepte doorgrondde, in dertijd zelf gevoelde wellicht?) Al die „tortures gue nous au tres in een uei villMar™r°S -««*85SU gebruik margarine bij defabricate!! van lycéen was geworden en liet uniform mocht dragen dezer dagen terecht de melkboerin E. R. uit Weiterndorf omdat zij, in plaats van zuivere melk, een mengsel verkocht had van 75°/0 melk en 25°,water. Zij werd veroordeeld tot 3 dagen gevangenis en 30 Mark boete. Te Berlijn stond terecht E. S.. beschuldigd van aan een kleinen boterverkooper zuivere boter te hebben verkocht, welke bij onder zoek van Dr. Bishoph bleek te zijn 50°/0 boter en 5U° '0 margarine. Hij werd veroor deeld tot 150 Mark boete en bekendmaking van liet vonnis door middel der nieuws bladen. De strafkamer te Dusseldorf behandelde in een der laatste zittingen de vraag of bet t dragen chocolade, die voor «gegarandeerd zuiver zoo ontzaglijk veel verdriet ondervond, toen de j werden verkocht, ook in strijd was met de wet jongens hein bespotten om zijn handschoenen „peau 0p yervalsching van levensmiddelen. Zij oor- U(. men ,1e .profeueur» o™eedoogKloo« ,d j ,vann8er men margarine de spui zijn eonigeu vriend doodde. Hoe goed gevoeld en mooi geschreven de wraakoefening van mengde ól dooi' boter ol door chocolade, men den medeleerling, die nu op de bank geklauterd te I verplicht is dit openlijk met het woord «mar- ziju den grooten man voor deze wandaad een flinken garine" aail te duiden. De knoeier werd 1 veroordeeld tot 300 Sla,-k boete of 30 dagen en liet verhaal van het soldaatje-spelen, kan er zich I gevangenis. ingedacht hebben, hoe liet den armen knaap, die Als men in ons landje van... margarine- nu zijn speelmakkertjes miste, te moede was toen I geknoei eens zulke strenge wetten wilde toe hij „rosa" moest verbuigen en Inj dan ook in tranen D„„en i uitbarstte, tot groot vermaak der medeleerlingenP cet'iige est saus pitié. Gelukkig maakte de roffel een eind aan dit droevig toon eel hoe gansch anders j De Amsterdamsche Student, die 27 februari klonk die tromslag thuis, buiten, in 1-et vrije veld. J jj het arts-examen allegde en daarvoor slaagde, doch bezwaar maakte tegen bet alleggen van den bij de wet gevorderden amtbseed, op grond dat hij athëist was. kan thans met een «be lofte" volstaan en is door den voorzitter der Slaatscomisie, prol', dr. Korteweg tot arts bevorderd. Van tweeën éende eed is verplichtend üoi het verhaal van de:i enque- Hoe zeldzaam licot. Doch het boek ..al in Mei verschijnen bij Flamariou ieder kan er dus mee kennis maken. Tot slot reciteerde M. Aicard nog een zeer schoon gedicht van licmzelven, I.c drupiuti, dat i :r inden Den musici onder den lieer Van Aaken. komt zeker een woord van warmen lol'toe voor hun mede werking op deze vierde soiree in dit siezoen, Door do consessionarissen van de te leggen telephoon in de gemeente Zeist is een aan vang met de werkzaamheden gemaakt, zoo dat eerlang de openstelling kan worden te gemoet gezien. Hol hoofdbureau zal gevestigd worden ten huize van den heer Th, Klomp aan de Montaubanstraat. Van 21 Juni tot en met 17 Augustus a.s. zullen in do Legerplaats bij Zeist door de regimenten infanterie schietoefeningen worden gehouden, thans onder leiding van kolonel Van Schermbeek, commandant van het Ge regiment infanterie. De klacht omtrent collectes voor elders gevestigde instellingen van weldadigheid, wel ke in vele gemeenten geslaakt wordt, heeft het gemeentebestuur van Middelburg er toe geleal. zoodanige collecte voor een vereeniging te Amsterdam le verbieden. Het verbod is gebaseerd op de 2e alinea van artikel 13 der Armenwet, luidende: «Ge en zoodanige inzameling mag plaatshebben ten behoeve van insti Hingen, die vallen in de toepassing van het laatste lid van art. 7". Dit artikel 7 schrijft voor, dat de bepa lingen betredende de'inrichting en liet be stuur der instellingen, onder litt. b. en c. van art. 2 vermeld door haar bestuurders aan het Bestuur der gemeente, waar zij zijn gevestigd, moeten zijn medegedeeld binnen éen maand nadat zij tol stand karnen. En verder luidt het laatste lid, waarop het aankomt, als volgt „De insiellingen, voor welke de gevorderde mededeeling nier binnen de gestelde termij nen geschiedt, missen van hetoogenblik van het verstrijken dier termijnen totdat zij plaats beeft, de bevoegdheid bij art. 1G91 van liet Burgerlijk Wetboek aan zedelijke lichamen toegekend, tot het aangaan van burgerlijke handelingen". Nu rmynde liet Gemeentebestuur van Mid delburg, flat dn vereeniging, die het gold. viel onder de toepassing van deze bepaling en geen collecte in die gemeente mocht, hou den. omdat zij niel op de lijst, van Middel burg voorkomt. Dn heer W. G. Boele Sr., sigarenfabrikant te Kampen, heeft ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan zijner fabriek een prijsvraag uitgeschreven welke beoogt een bijzondere reclameplaat te verkrijgen. Deze bekende firma doet, Wat zij doet, goed. Niet .alleen, dat zij door een jury te benoemen, welke aan de deelnemers waar borgt non uit een artist iek oogpunt goede be- oordnolirig, zij heelt ook de rnaterieelezijde van voor iedereen, of men schalie hein af voor iedereen. Een jongedame te 's-Gravenhage is aan bloedvergifting gestorven, tengevolge van liet dragen eener gekleurde voile, waarvan de kleurstof met een wondje op tien neus in aanraking was gekomen. Te Vlaardingen is een 78-jarige vrouw over leden, die voorgaf in behoeftigen staat te verkeeren en ook gedurendende ruim I I ja ren woning en onderstand van het Armbestuur heelt genoten Thans is echter gebleken, dat zij niet zoo behoeftig was als zij wel voorgaf te zijn. daar men na haar dood te harent in een katsje f3UU aan zilvergeld heeft gevonden en het is bij die verassing niet gebleven, wijl. bij het kisten van Tiet lijk. onder de stroo-matrassen van haar bed nog een zakje met f230 rijksdaalders aan werd ontdekt. In een dorp bij Leiden is dezer dagen door een ambulant gezelschap vertoond«Roze Kate" van Nestor de Tière. Het tooneel was opgeslagen op liet biljartde keuken diende tot kleedkamer. Om uit de keuken in de zaal te komen, moest men over liet tot tooneel ingerichte biljart, In de groote scène in de smidse wandelde een meid met een groot blad met koppen chocolade uit de keuken over bet biljart do zaal in. De tooneelisten i speelden rustig door, alsof er niets gebeurde. Te Bergen-op-Zoorn heeft, volgens een daar verschijnend blad, de kolonel garni- I zoens-comrnadant de jonge miliciens op aan, I schouwelijke wijze de huizen doen ken tien- die het hun verboden is te bezoeken. In groepjes trokken zij, onder geleide van ser geanten. de stad door en dezen wezen bun de verboden huizen aan (die zij dus blijkbaar kenden). Tevens werden hun de woningen der officieren aangewezen. Als de jeugdige miliciens in bun herin nering die huizen nu maar niet verwarren. Een emeritus-predikant in een naburige gemeente biedt te koop aan zijn in goeden staat zijnde toga. Lengte en wijdte worden er nauwkeurig bij opgegeven! Hoe goed liet is, bij schijndoode drenke lingen niet te spoedig den moed op te geven i en het toepassen van de bekende maatrege- I len zoo lang mogelijk vol te houden, bewijst bet volgende weer Te 's-H nrtogenboscb werd dezer dagen I een 6 jarig knaapje voor dood uit de haven j opgehaald. Eerst na ongeveer een uur aan- houdend de drenkelingen-methode op hem te bobben toegepast, mocht men de vol- j doening smaken, de levensgeesten te zien I woderkcoren, en den volgenden dag was het ventje bijna even flink als vóór het ongeval. I Een zeldzaam en tevens leerrijk geval van kwikzilver-vergiftiging is bij een familie ie Rheydt voorgekomen. In de slaapkamer der kinderen barstte een thermometer, die op den warmen schoorsteenmantel stond: liet kwik verdampte en van de drie kinderen, die in de kamer sliepen, zijn thans twee ernstig ziek door de inademing der kwikdampen. Prof. Dewar heeft onlangs een proef ge nomen om de hoogte te berekenen van de dampkringslucht als zij in vloeibaren toestand kon gebracht worden, zooals men thans in het klein doen kan. In een buis, zoo hoog als bet gebouw waar zijn laboratorium is, ongeveer 10 Meter, maakte hij do lucht, welke haar vulde, vloeibaar en iiie vloeistof stonds toen slechts 2 centimeter boog in de buis. en nam dus slechts 1 Sm i» van dr ruimte der gasvormige lucht. Als dus de dampkringslucht zooals men aanneemt ongeveer 8 Kilometer hoog is. zou die lucht, vloeibaar gemaakt, ongeveer 10 Meter boven de aarde zich verhellen. Te Birmingham is een baanwachter ge storven, Donald M'Kenzie geheeten en die geboren werd onder hef donderend geschuts- vuur van den slag bij Waterloo. Zijn vader, die soldaat was bij de «Cameron Highlan ders", sneuvelde in den grooten slagdiens vrouw, die hem vergezelde, vond hem ster vende op bet slagveld onder een stapel doo- den en sleepte hem naar een afgelegen plaats, waar ook zij op den doorweekten grond door eenige soldaten gevonden werd; zij vervaar digden een soort afdakje en groeven een sloot, omdat zij ten minste droog kon liggen. Zoo werd zij moeder, terwijl rond haar het geschutvuur bulderde. Voor eenigen tijd werd de heer Karnice. kamerheer van den Czaar, allerpijnlijkst ge troffen toen hij, een schep aarde werpend op de kist eener overleden gewaande jonge bloedverwante, gesmoorde kreten hoorde en, de kist doende openen, bevond dat het meisje slechts in een staat van bewusteloosheid ge legen had. Kén minuut later, en het arme kind ware levend begraven. De heer Karnice, nadenkende over middelen om dergelijke on/.etioiide mogelijkheid te voorkomen, vond een toestel uit, dat hij den Czaar vereerde en deze heeft het Ier beschikking gesteld van het Parijsciie gemeentebestuur. Hot is is nu te Parijs (rue de de Bruxelles 30) te zien. in plaats van een doodkist staat in een kamer een groote koffer met matras en kus sen, waarin belangstellenden kunnen gaan liggen, waarna de koffer gesloten wordt. Door een opening in bet deksel hangt een bal aan een ijzeren staafje en even de keel rakende. De minste beweging doet buiten een luide schel gaan en brengt tegelijk lucht in den kuiler, en door een buis kan men spreken met die boven zijn. Wordt de schel niet gehoord, dan rijst een vlag anderhalve Meter boven den grond. De gèheele toestel kan met éen enkele beweging worden weg genomen en, na onsmetting, op een anderen kist gezet, zoodat men er op een kerkhof niet veel noodig heeft. De beer Karnice heeft bedongen, dat liet onvermogenden kosteloos ten dienste zal staan. Iemand, die geen courant leest, is ten zeerste te beklagen Hij weet niet wat er in de wereld voorvalt: hij kan nergens in meepraten en wordt meestal door anderen bij bet onderhoud uitgelachen. Altijd wordt hij als een maar hall- of zelfs ge heel onbeschaafd niensch behan deld hij hoort niets van de ge beurtenissen van den dag en wordt dientengevolge meer en meer be vooroordeeld. Heeft hij bovendien nog vrouw en kinderen, dan wordt 1 11ij een echte liuistyran. daar hij niet, gelijk andoren, door de lectuur in den huiselijke!) kring de dage- lijksche zorgen vergeet en er zijn huisgenooten dan ook mede onder gebukt laat gaan, zoodat hij zich- zelven en zijn huisgezin tot last. is. Ten slotte ziet hij ér uit, gelijk hier is afgebeeld: gemelijk en vel over been. Dit is bet ware portret van zulk een ongelukkige, meent onze portret-zetter Wat de Turksche mobilisatie aan het licht brengt, vertelt, iemand, die van Suloniki naar Constantinopel spoorde. Bijna aan ieder station dus schrijft bij zag ik soldaten, paarden en kanonnen; maar in welken toestand de manschappen en paarden, en in welken staat de wa penen. De mannen waren in niet beter dan lompen gekleed, smninigcn met laarzen aan, anderen op muilen of met alleen zwachtels om de boenen, de kleercn gehipt, en wel van twintig verschillende kleuren, Zij waren geladen in goederenwagens, maar van ver pleging geen spoor. De paarden hadden geen tuig; bit en teugel zocht men even vorgeels als zadels; halters was liet eenige wat men zag. Kn wat de kanonnen betreft, die ston den op de wagens nog in de origineele ver verpakking, waarin zij door de fabriek van Krupp jaren geleeden waren afgeleverd I Dat, klink ongeluofelijkmaar wat is in Turkije onmogelijk Volgens Löbelrs «Jahrberichte" zij» er in het korps officieren van bet Turksche leger maar eventjes 6117 anulphabeten (menschen, die niet kunnen lezen of schrijvenwaar onder zelfs vele stafofficieren en majoors; ook onder de kolonels en de generaals moeten er analpliabeten zijn. Wel zitten bij de Osmanen de militaire eigenschappen, inzonderheid de gave om zich te orienteeren en een taklische blik, in bet bloed en de Turksche aanvoerder kan dus eerder vakopleiding missen dan de Europeesciie officier, maar dit zou toch ook den Turk te pas komen, inzon derheid wanneer hij met Kuropeesche troepen in don strijd komt. liet kortzichtige optreden van de Porte tegenover liet leger heeft ook weten te be- i letten, dat de troepen met moderne geweren uitgerust, werden. In 't laatst van Januari I 1806 bevonden zich 438 000 stuks moderne 7.6 j mM. en 22U(X)0stuks0.5niM. Mausermagazijn- geweren in de arsenalen. De uitileeling daar- I van heeft echter nu pas plaats gehad, zoodat als werkelijk de oorlog verklaard wordt de manschappen te velde gaan met een geweer, dat ze niet eens kunnen schoon houden. Dezer dagen joeg een ontzettende knal, die tot zelfs in Londen gehoord werd. den bewoners van de goede Kngelsche stud Wool wich een ware paniek op liet lijf. Zij meenden niet. anders, dan dat liet koninklijke arsenaal, dat aan 10 000 personen werk verschaft, inde lucht gevlogen was. Het was echter niet zóo erg: de militaire autoriteit had slechts op het schietterroin een «kleine" proef met cor- diet, een bijzonder uitworkingrijke spring- stof, genomen. Zij bad 12 kisten cordiet op eenigen afstand van een 13e kist opgesteld, I en op deze laatste laten vuren, om te zien, I of /.ij bij liet onlplollen ook de andere kisten in de lucht zou laten vliegen. Deze proef- neming betrof slechts de kleinigheid van 1400 pond kruit1 De nieuwsgierigheid der militaire autori- j telt was spoedig bevredigdbet schot, viel, en de 13 kisten waren niet meer. In de i plaats daarvan zag men een 15 voet diepen j 12 voet breed gat. in don grond on een mijl I in hel rond regende het steunen en aarde! Do kleine proefneming had nog eenige niet- oninteressante nevenwerkingen, die voor de militaire autoriteiten echter niet zoo heel aardig zijn. omdat zij haar verscheidene i duizenden wichtige Kngelsche ponden zullen kosten. In de OOü jaren tellende kerk te j l'lumstead sprongen de prachtige geschil- derde ruiten en slortte de zoldering in. Het voorbeeld, door de eerwaardige kerk gegeven, werd door de moeste vensters en plafonds te Plu instead gevolgd. Op liet schietterrein zelf zijn de telupliooiiloiding en een ijzeren hek van 100 voet lengte vernield, enz. Nie- I mand werd gewond, doch de bewoners van Woolwich vindon deze proefneming toch wel wat al te realistisch. In Duitschland noemt men zulk een «expe riment'' een Schwabenstreich Ken korporaal der Italiaansclie marine, aan boord van de Sardtytui, welke zich op bet oogenblik in de Genueesche wateren bevindt, werd onlangs op het rapport ontboden waar de admiraal hem, in opdracht van den Amerikaansclien consul, meedeelde, dat zijn oom in Amerika overleden was en hem een aanzienlijk vermogen had vermaakt. De ad miraal verzweeg voorluopig liet l'eit, dat dit vermogen 18 millioen lire (pi, m* f 8 460000) bedroeg, daar hij vreesde dat deze onver wachte tijding een al te groote blijdschap met noodlottige gevolgen zou kunnen in het le ven roepen. Hij sprak dus eerst van een erfenis van 18000 franc, docli de zeeman scheen hoegenaamd niet veiheugd te zijn, De ver melding van dit buitenkansje riep slechts een onoozelen glimlach op liet gelaat van den gelukkigen erfgenaam te voorschijn. De ad miraal verbeterde nu trapsgewijs zijn eerste mededeeling en deelde ion slotte de vollle waarheid aan den fortuinlijken korporaal me de. De man bleef echter onverschillighet scheen zelfs, dat hij onverschilliger werd, naurmatedo admiraal hot cijfer van 't vermogen de werkelijkheid liet, naderen en toen bet liooge woord er uit was, scheen de korpo raal zijn chef in 't geheel niet te verstaan. De ongelukkige was gek geworden van vreug de, zoodra de admiraal liet eerste bedrag bad genoemd. Sedert liet begin van den (Jubaanschen op stand tot het einde van Januari II. zijn van bet. Spaanse!..; leger op Cuba gewond 40 hoofdofficieren, 401 officieren en 7631 min deren. Op het slagveld gesneuveld of aan hun wonden overleden zijn 1 generaal, 12 hoofd- ojlicieron, 107 officieren en 1707 minderen. In hut geheel verloor hot leger in twee jaar 4.i 000 man. Volgens olïicieele opgaven ver loren de opstandelingen aan dooden, gevan genen, enz,. 20 457 man Snelpersdruk, Firma A. 11. v i Olooir, Amersfoort.

Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 6