Maandag 29 Maart 1897. PHOENIX BROUWERIJ Specialiteit in Exportbier naar de Tropen. No. 4653, 46e Jaargang. Wanneer? ARME JACK. H. MEURSING Sc Go. AMERSFOORT. Uitgave Firma A. H. VAN CLE E FF te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Donderdagavond. Abonnement per 3 maanden f 1.franco per post 1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, of'ficieële- en onteigeningsadvei'tentiön per regel 15 cent. Afzonderlijke nummers 10 cent. Rij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Bureau KORTEGRACHT 56 Tolephoon 19. (INGEZONDEN). Wanneer vraagt Madame X aan haar dokter moet ik, bij voorkomende ongesteldheid van een der leden van miju gezin, Uw hulp inroepen Sla ik dadelijk alarm, dan word ik om mijne overbe- zorgdheid uitgelachen draal ik er mede, zoo dreigt het gevaar van het „te laat." De docteur Cancalon gaat op die vraag in en geeft zijn antwoord iu de „Nouvelle Revue1' van 1 Maart j.l. onder het op schrift „le diagnostic d'une mère do familie." Bij de mogelijkheid, dat sommige lezers van dit blad het oorspronkelijke artikel uiet onder de oogen kregen, maar toch in het antwoord belangstellen, volgu hier een uittreksel. Velen, en vooral vele vrouwen, houden er eeue zekere gelatenheid op na om zonder klagen te lijdenzij geven op hunne gezondheid weinig ol geen acht en schijnen van meening, dat eeue minder goede gezondheid tot het normale bestaan behoort. In de allereerste plaats moeten dezen er van worden doordrongen, dat eeue goede gezondheid niet slechts een van de kostelijkste goederen is, maar dat de mensch ook den duren plicht heeft die, voorzooveel in zijn vermogen is, te verzorgen en te bewaren. Der leeken overheerschende fout op dit gebied ishet weinig en slecht waar nemen maar met hun ziektebeeld zijn zij onmiddellijk klaar en hebben de meest onzinnige verklaringen bij de hand. Of het „komt uit het bloed," öf het zijn „de zenuwen" En dat zijn van die stel lige uitsprakenhet is als zeide men „het regent"men heeft het aan te ne men en er in te berusten, want er is toch niets aan te veranderen Bij kinderen, in veel gevallen, „de wurmen" Als of die bn onwaarneembaar èn onuitroeibaar zijnEn wat wordt niet geschoven op het „tanden krijgen", op de puberteit, en, ten slotte, op den ouderdom Thans behoort ook op dit alles wel dege Feuilleton. Vrij naar het I' ranselt. De meubelstukken in hun klein kamertje .zij hadden er du slechts éen verminderden niet den dagmeermalen aten zij slechts droog brood, dikwijls gebeurde het, dat zij het noodige misten om hun honger te stillen. Maar dat was niet alles; eens, bij het begin van dun winter, begon Mattie, de jonge moeder, te hoesten en te klagen over pijn in de borst. Toon (luisterde Caleb het kleine meisje iets in het oor, en de kleine Mattie geleidde haar grootvader door verscheidene straten naar een door de zon be schenen muur, een druk punt, waar de blinde de.) avonds enkele koperen geldstukken iu zijn hoed vond, die hij dan blijde thuis bracht. De arme lieden, die met hen onder hetzelfde dak woonden, voelden zie1, door medelijden diep bewogen, wanneer zij den grijsaard en het kind op de trap tegenkwamen en hot hoesten hoorden van de altijd over haar wcrlc gebogonc, anno moeder. Dan schuddon zij het hoofd en zeiden tot elkander„Dat kan niet lang meer duren wat zal er zonder haar van de twee anderen worden Nu on dan gaven zij aan de kleine Mattie een kop thee of een andere versnapering om men kaar moeder te brengen. Deze dronk de thee lijk te worden gelet, omdat op het gebied van den gezondheidstoestand zelf alle schijnbare nietigheden van belang zijn vau alles moet nauwkeurig nota geno men worden natuurlijk zonder zich over de waargenomen verschijnselen eenigs- zins te verontrusten om hen, aan wien de verzorging van dit kostbaarste kleinood wordt toevertrouwd, tijdig eu volkomen op de hoogte te brengen. Wat nu in 't bijzonder de vrouw aan gaat, valt het on getwijfeld zeer te be treuren dat zij, die vroeg of laat zal worden geroepen om aan een ziekbed de wacht te betrekken en dit buiten kijf ook met volkomen toewijding doen zal, I iu den regel met te weinig kennis van zaken toegerust is. Kan de meerderheid der huismoeders niet alleen den pols voelen, maar ook j den thermometer goed gebruiken, de ademhaling naar eisch waarnemen Eu toch is dit alles van het grootste belang waar bijna elk acuut ziektegeval zich met koorts inzet. De polsslag alleenmen boude dit in 't oog, geeft geen afdoend kenmerk van koorts. Wel wordt de pols door de koorts versneld, maar inspanning van lichaam j of geest, bloedarmoede enz. hebben óok invloed. Bovendien speelt de leeftijd hierbij een grooten rol: een kinderpols slaat 120 1 maal, die van een volwassene slechts 60 j ft 70 maal per minuut. Het zekere kenteeken van koorts geeft de minimum-thermometer, mits in goede conditie en naar eisch gebruikt. De normale temperatuur is ongeveer 37'L, wijst de thermometer op 38 it 38l/z dan is er wat koorts, die ernstig wordt zoo men 39" nadert. Bij 40" treedt, zoo uiet zeer spoedig daling volgt, levensgevaar in, dat natuurlijk bij verder stjjgen toe neemt. Houdt een lichte koorts langer dan 2-1 uren aan, zoo is 't gewenscht den dokter te ontbiedenbjj een tempe ratuur van 39° of meer mag daarmede geen oogen blik worden gedraald. Bij het aauleggeu van den thermo meter - dat niet te dikwijls moet ge beuren brenge men het kwikbolletje onder den oksel, zie goed toe dat het ondergoed van den patiënt niet uiet den thermometer in aanraking komt en zorge dat de zieke de elleboog goed tegen den borst aansluit. Na tien minuten kan de stand van den thermometer worden opgenomen. Nog beter, en vooral hij kin deren aanbevelenswaardig, is het otu het kwikbolletje in den endeldarm te brengendan heeft men reeds na 3 minuten de juiste temperatuur. Deze temperatuur-opneming moet tel kens genoteerd worden om, 't geen in vele gevallen van groot belang is, den loop der koorts te kunnen nagaan. In den regel neme men 's ochtends en 's avonds, soms bovendien nog 's middags, de tem peratuur op. Is bij een kind de koorts waargenomen dan moet verder zeer oplettend worden te werk gegaan en minstens tweemaal per dag over het geheele lichaam van den kleinen patiënt de huid nauw keurig worden bekeken. Gewoonlijk want de acute kinder ziekten zijn vooral die, wblke met huiduit slag gepaard gaan of wel keelziekten vertoont de uitslag zich pas eenige dagen na het opkomen der koorts en is de dokter er dan al by geweest; maar som tijds komen koorts en uitslag te gelijker tijd op eu kan het dus wezen, dat de dokter te laat komt om het verschijnen van den uitslag waar te nemen. Zelfs geschiedt het (zoo by roodvonk) dat de uitslag dadelijk opkomt en meteen weer verdwijnt, zoodat hjj weer weg is vóór de dokter komen kou. En waar deze ziekte, ook als zjj goedaardig is, goed oppassen bij het herstellen vordert, oiu eventueele gevolgen te voorkomen, blykt het van overwegend bdleog om haar karakter onmiddellijk te herkennen. Het is derhalve zeer noodig, dat de huismoeder in staat zij den uitslag, die by hare kinderen opkomen kan, te her kennen, dat zij wete van welken aard het verschijnsel is. Iu den regel zijn ouders het angstigst voor keelziekten en toch, hoe vreemd dit ook moge klinken, küken betrekke lijk weinigen hunner de kinderen in de keel. En dat is jammer, want dikwijls zouden zjj, mits eenigszins op de hoogte zijnde, daar de natuur der kwaal kunnen lezen, in staat zijn te zien of er al dan niet gevaar dreigt. Schrikverwekkend voorde ouders en vol komen beantwoordend aan hun huivering wekkende voorstelling van de zoogenaamde kroep, is de ziekte die het gezonde kind op eenmaal aangrijpt, het benauwd in zyn bedje doet opvliegen en de bekende blaf-hoest te hooven geeft. Toch is deze hoogst zelden van ernstigen aardhet is de valsche kroep die voor een braak middel of een trekpleister op de borst de vlucht neemt. Hoogst grillig, én in optreden én in verloop, is de influenza, vaak het meest te duchten waar haar optreden het minst hevig is. Hier is het altijd zaak, den dokter zoo spoedig mogelijk te laten komen, want de influenza is besmettelijk en leidt, hoewel als zoodanig niet ge vaarlijk, dikwerf tot allerlei complicatiön. Wordt zij onmiddellijk door den dokter uit en gaf de versnapering aun het kind, voor gevend. dat zij geen honger had. Jiens kwam een knaap, medebewoner van liet huis, met een kleinen, jongen bond hun kamertje binnen. „Vader wilde hem verdrinken", zeide hij, „ik heb hein gezegd, dat gij veel van hein zoudt houden en dat hij uw grootvader zou kunnen geleiden." Dc kleine Mattie nam het hondje mot dankbaarheid aan en noemde het Jack, den naam van haar vriendje. Men bond Jack een touw om don hals en van nu af zag men dagelijks den grijsaard, Mattie en den hond zich door cle dr.ke straten naar den door do zon beschenen muur begeven. Er kwam een dag, ongelukkiger dan ooit te voren, dat het clrictel, blootgesteld aan een guren i Nuorclwestcwind, die wolken slof voor zich op joeg, op zijn gewone plaats gezeten was, toen een buurvrouw bij hen kwam. „Caleb", zeide zij, „als je je dochter nog in leven wil zien, spoed je dan naar huis". Helaas! zij vergat dat het reeds langer dan tien jaren geleden was, dut. Caleb zijn dochter gezien hadnutar do armen hebben niet altijd den lijd om hun woorden tc kiezen. Mattie, Jack en de grootvader begaven zich dus op weg naar huis en tegen alle gewoonte betraden zij bun armoedige woning reeds bij klaarlichten dag om de oude Mattie (zij was eerst vijf en twintig jaar, du arme zielt, tied te vinden, het laken bevlekt met blood, handen en voeten reeds koud. „Zij sterft", zeido een van de vrouwen, die bij het lied stonden. „O mijn God!" riep Caleb uit, „mocht,ik,al ware het slechts éen enkel oogenblik, die blauwe oogun zien, vóór zij zich voor eeuwig sluiten IJdele wenschMartha's leven vlood henen te-gelijk met liet daglicht, en twee dagen later wees een versche aardhoop op hot kerkhof der armen de plaats aan waar zij rustto. En ik loof nog altijd, zeide Caleb, die den eenen dag als den anderen zijn plaats innam bij den door de zon gekoestor 'on muur, met Mattie I naast eu Jack vóór zich. Mattie's kloeren dekten haar niet meer tegen de guurheden van het jaargetijde en haar schoenen vielen haar bijna van'cle voetjes. Eén voor éen wa ren de meubelstukken verkocht, te nauwer nood I eenig kopergeld, hoogstens oen onkelen franc I opbrengend. Toen de winter kwam, begon het I knul te vermageren en te hoesten, evenals haar I moederzij haalde bijna geen adem, als wave j zij bang, dat de lucht lituir borst zou verscheuren. En wederom Schudden do buren medelijdend I het hoofd, zeggende. „Hot zal niet lang tueer I duren." Het was maar al te waarvóór <lo eerste sneeuw het graf barer moeder mot een stnot- I ic'.ooze lijkwade dekte, had het arme kind op- gehouden te leven. En Caleb? Wol! hom bleven zijn hond, zijn lompen en zijn plnats in do zon. De armen kunnen ook niet alles bobben. Toon do kleine Mattie, koud en bleek, lag uitgestrekt op do op den grond liggende ma tras (het ledikant was verkocht), bewezen do buurvrouwen baar al do zorg die in hun ver mogen was het hart der armen is gevoel voller dan vele menschen meenon zij bewijzen elkander dienstenen botoonen oen meewarigheid, die den hongeren klassen in cle maatschappij vaak onbekend is. De een bracht een helder wit laken om de jonge doode tc- bedekken, een ander schikte do blonde lokken der jonge doode in orde, een derde plaatste een bloemtuiltje in haar sniimguvouwon handjes. Wat is zij nu lief! zeide een oud vrouwtje, dat reeds volon had zien grafwaarts dragen, tot Caleb. lieer 1 riep Caleb uit, terwijl hij zijn handen smeekend ten hemel hief, laat toe dat mfjn oogen zich thans voor éen oogenblik openen, opdat ik hot gelaat moge zien, dat ik zoozeer heb lief gehad zonder het te kennen. De omstanders zwegen, bijna een wonder ver wachtende. Hadden zij niet meermalen van iets dergelijks gehoord Zij wachtten to vergeefs; geen Effathadaalde van don hemel, als eertijds van cle lippen van Hein, die den blinde van Jericho het gezicht teruggaf. Krachteloos vielen de handen van den armen Caleb langs zijn lichaam neder en Jack kwam uit zijn hoek om ze to likken. Mattie werd begraven op hetzelfde groote kerkhof, waar haar moeder rustte. Van nu af was Caleb alleenJack slechts bleef hem nog over. Maar een hond is toch nog iets voor een urmen grijsaard, die niets, meer l valt hot leven verwacht, dié zich gelukkig acht, wanneer hij een harde broodkorst te eten heeft j een weinig stroo om des nachts op te slapen n overdag een zonnig plekje om to zitten. Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 1