Maandag 10 Mei 1897. No. 4665, 46e Jaargang. Binnenland. VERGIFT. S' PHOENIX BROUWERIJ H. MEÜRSING Co. AMERSFOORT. Specialiteit in Exportbier naar de Tropen. Dit gave firma A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Donderdagavond. Abonnement per 3 maanden f 4.franco per post ƒ1.45. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, oflicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Bureau KORTEGRACHT 56 Telephoon 19. Aan het Handelsblad werd dezer dagen gevraagd of de afdeeling Nederland van »Het Roode Kruis" iets deed voor de zieken en gewonden in den Turksch-Griekschen oorlog. Het blad vroeg daarom inlichtingen aan prof. dr. J. W. R. Tilanus, voorzitter van net comité Amsterdam, en deze be richtte, dat het hoofdbestuur van »Het Roode Kruis" onlangs in Den Haag had vergaderd en besloten had een afwachtende houding aan te neming. Bij de onvoldoende kennis van Griekenland en Turkije en niet wetende aan wien gei l te zenden, is 't onge raden geld te sturen zonder to weten of het goed besteed zal worden. Er is ook briefwisseling gehouden met het Internationale Comité te Genève en dit comité antwoordde, dat het de comités in verschillende lauden zal waarschuwen zoodra hulp noodig is. Tot zoolang zal dus het comité in Ne derland een afwachtende houding aannemen. Intusschen worden in het Oosten sedert Eersten Paaschdag dagelijks honderden ge wond en nu moge de «afwachtende houding" volkomen zijn in den geest (Ips tijds, wij achten het een verblijdend teek en. dat zoo wel het Handelsblad als de Roode kruis- commissie te Rotterdam onze landgenooten opwekken tot het zenden van pluksel, ver bandlinnen, enz. President der Rotterdamsche commissie is de heer L. A. Gleiehman. Er zouden plannen bestaan om bij de troonbestijging van H. M. de Koningin een »Wilhelmina-fonds" te stichten, dat ten bate zou komen aan de krankzinnigen-verpleging. De leden van de Eerste Kamer der Staten- Generaal zijn bijeengeroepen tegen Dinsdag '18 Mei e. k. des avonds half negen. Blijkens de inlichtingen van Regeerings- wege aan de Tweede Kamer gegeven op het adres van het Bestuur van den Nerlerland- schen Aannemersbond, heeft de Minister van Oorlog, voorzooveel zijn Departement betreft, wijziging van tie Algemeene voorschriften voor de uitvoering en het onderhoud van werken aan een commissie van genie-officieren opgedragen. Vanwege Justutie zijn reeds ver leden jaar ten aanzien van tie beslissing in geschillen de voorschriften gewijzigd in tien geest van het Departement van Waterstaat. Dit laatste Departement en Binnenlandsche Zaken achten geen wijziging in de Voorschrif- Feuilleton. ten noodig, voorzooveel hun Departementen aangaat. Het voorloopig verslag van het afdeeiings onderzoek in de Eerste Kamer over de re geling iler Gemeente-financien zal in het laatst van deze week verschijnen. Aan de uitnoodiging van de Vereeniging van Katholieke Kamerleden tot een vergade ring van gedelegeerden van de verschillende Katholieke kiesvereenigingen te Utrecht, werd door haast alle kiesvereenigingen voldaan. Aanwezig waren ook alle Katholieke leden der Tweede Kamer, behalve de heer d'An- sembourg, die zich niet meer verkiesbaar stelt, en de heeren Mutsaers, Vos de Wael en Van Basten Batenburg, die bericht hadden verhinderd te zijn. De heer Dobbelmann presideerde in zijn kwa.iteit van voorzitter der Katholieke Ka merclub. Door dr. Schaepman werd, namens de Katholieke Kamerleden, een motie ingediend en toegelicht, waarbij de Katholieke kiesver eenigingen dringend werden uitgenoodigd in overleg te treden met de Anti-revolutionnaire kiesvereenigingen, ten einde bij de eerste stemming hun stem te kunnen geven aan de anti-revolutionnaire candidaten in die districten, waar zulks ten algemeenen nutte noodig schijnt. I De Minister van Binnenlandsche Zaken Overwegende, dat oji Dinsdag 1 Juni e. k. de periodieke verkiezing van leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal plaats heeft Gelet op art. 131, tweede en derde lid, art. 133, eerste lid, en artikel 134, derde lid, der Kieswet Heeft gevonden te bepalen: dat in de kiesdistricten, waarin hot, Rijk is verdeeld, voor deze periodieke verkiezing de stemming, zoo noodig. zal geschieden op 15 Juni e. k. en de herstemming, zoo noodig, op 25 Juni d. a. v. 8). Spreekik zul mijn best doen je te gelooven, hernam Bob boonend. Je moet het doen, Bob, je moet liet doen, want ik stort mijn bloedend bnrt voor je uit. Zoek je laatste overblijfselen van menschelijkheid bijeen en stel je eens in mijn plaats. Ook dat wil ik beproeven, beloofde Pettycoat. Crail ging met aangedane stem voort Er zijn ongelukkige schepsels op aarde, die door een onverbiddelijk noodlot gedwongen worden, steeds in de schaduw te leven, op wie geen straal der ver kwikkende zon valt welke men liefde noemt. Zie mij aan, Bob, ik ben zulk een ongelukkige. Je wordt sentimenteel, beste Edward, dat vind ik onder menschen zooals wij zeer misplaatstmaar om het eveD. ga voort. Sedert mijn vroegste jeugd ben ik aan mijzelven overgelaten, vond ik geen band die mij leiddemijn vader was een vnlschc speler, die zich den toegang tot de voornaamste clubs van Londen bad weten te verschaffen, mijn moeder zong en danslin een café-chantnnt en had geen tijd, zich met mij bezig te houden en mij op te voeden. Een fijne familie spotte Bob. Crail hoorde deze opmerking van Pe'tycoat niet, zoozeer was hij in de beschrijving van zijn levens loop verdiept en hij ging voort: Als een wilde groeide ik op. Toen ik vijftien jaar was, kwnn ik als groom in dienst bij een ehan- sonnettenzangeres, die zoowel om haar schoonheid als om de behendigheid waarmee zij de mannen De Staatscourant bevat de wet van 23 April 4897 Staatsblad no. 104) tot wijziging van het verkiezingswerk voor de Gemeente raden. Krachtens die wet wordt elke gemeente met meer dan 15000 inwoners voor de ver kiezing van Raadsleden door Gedeputeerde Staten, den Raad geboord, gesplitst in drie kiesdistricten, in elk van welke zooveel mo gelijk een gelijk getal leden gekozen wordt en wel in behoorlijke evenredigheid tot de bevolking van ieder district. Uitgezonderd zijn Amsterdam en Rotterdam, waar de 9 en 5 kiesdistricten voor Kamerverkiezingen tevens kiesdistricten zijn voor Raadsverkie zingen, en Utrecht, waar elk der Kamerdis- tricten in twee Raadsdistricten wordt gesplitst eri dus voor de Raadskeuzen vier districten komen. Tevens wordt het getal Raadsleden in ge meenten van meer dan 200000 inwoners (dus van Amsterdam en Rotterdam) van 39 tot 45 vermeerderd. Elk der 9 Amsterdamsche districten vaardigt dus 5, elk der Rotterdam- I scbe 9 leden naar den Raad af. Daar om de 2 jaren een derde deel aftreedt, zal elk Am- I sterdamsch district alsdan 2 of 1, elk Rot- terdamsch district 3 leden hebben te kiezen, j volgens den rooster, door het lot te bepalen. De Gemeenteraad bepaalt door het lot, voor welk district elk der zitting hebbende leden geacht wordt gekozen te zijn. De gewone tijd ter verkiezing van Raads leden wordt van den derden Dinsdag in Juni vervroegd tot den laatsten Dinsdag in Juni. De nieuwe regeling treedt in werking up een nader door de Koningin-Regentes te be palen dag. Alsdan gelden, ook wat de wijze van stemmen betreft, de nieuwe bepalingen der Kieswet voor de Raadsverkiezingen, dus ook de candidaatstelling eu het couloirstelsel. Wat de eerste betreft, met deze wijziging, dat in districten met minder dan 2000 Raads- kiezers de opgaaf van candidaten moet zijn onderteekend door ten minste Vóo van het getal kiezers (voor de Kamer worden 40 handteekeningen vereischt) meteen minimum van drie. De National Zeitung, in een hoofdartikel over de aanstaande verkiezingen in Nederland sprekend, zegt, dat deze van buitengewoon gewicht zijn, en ook van belang voor het buitenland, dat vóór alles bij deze verkiezin gen de vraag beslist zal worden of »dat oude land van den vrijhandel voortaan ook tot het protectionnistisch gebied gerekend zal moeien worden." De betreurenswaardige tweedracht in de liberale partij wordt dan gesteld tegenover het voortreffelijk georga niseerde en machtige clericalismedaaren boven dreigt de groote uitbreiding van het kiesrecht meer aan het radicalisme dan aan een van de andere invloedrijke staatkundige partijen ten goede te komen. Men moet zegt het blad dus deze verkiezingen wel met een bezorgd hart tegemoet gaan, voor Nederland's staatkundige en oeconomische vrijheid zullen beslissend zijn. Ter voldoening aan art. 105 der Kieswet werden in afzonderlijke bijvoegsels der Staats courant medegedeeld de door de Gedepu teerde Staten der provinciën vastgestelde lijsten van hoogstaangeslagenen in de Rijks directe belastingen. PROVINCIËN Aantal inwoners gezamenlijke ooclrap van NooTd-Brabant 509 628 339 432.29 199 234 132 474.46 Overijsel 295 445 196 511.21 Groningen 272 786 181 540.14 Noord-Holland. 829489 552 Zuid-Holland 949 641 633 1010.35 255 721 170 369.96 Friesland 33S558 Gelderland 512 202 341 686.03 221 007 147 1194.29s 130 704 87 209.93 We ontvingen dpn ge wijzigden herdruk van de «Inlichtingen aangaande hetfnstruc- tie-bataillon te Kampen", met het verzoek daarvan iets mee te doelen. In de eerste plaats dan herinneren wij er aan, dat alle gewenschte inlichtingen wist uit (e plunderen, beroemd of liever berucht was. In die school voltooide ik mijn opvoeding in alles wat laag en gemeen was, tot ik op zekeren dag het geld en de kostbaarheden van mijn mees teres stai en daarmee naar Liverpool vertrok om iny vandaar naar Amerika in te schepen. Een loffelijk plan, zeide Bob spottend. De politie arresteerde mij juist op het oogen- blik dat ik als passagier aan boord van de „City of Rome" wilde gaan, een prachtig stoomschip dat mij naar Amerika zou overbrengen. Hiermee begon ik mijn loopbaan als misdadiger. Ik werd de met gezel van hen, die met de wet en de maatschappij in onverzoenlijke vijandschap leven. En daar behoef je geen spijt van te hebben, zeide Pettycoat. Je hebt als gentleman geleefd en bent in aanraking gekomen met een klasse van menschen, wier bedienden onder andere omstandig heden nog tc voornaam voor je geweest zouden zijn. Ja, dat is waar! riep Crail met heesche stem en zijn donkere oogen fonkelden, mnar deze schijn- voornaamheid kon ik slechts zoolang verdragen als het mijn eenig streven was een zorgeloos, lui leven tc leiden thans kan ik het niet meer en ik verzoek, ik bid jc Bob. maak me vrij, help mij mijn verleden uit te wisschen. Bob staarde den jongen man eenige oogenbliken doordringend aan. Toen zeide bij Je wilt dus ons genootschap verlaten, Edward Ja. En je denkt dat dat maar zoo gemakkelijk is? Vergeet je dan, dat de bond de aan je toevertrouwde gelden terug verlangt? Ik zal den bond alles teruggeven, ja, nog meer. Hoe zal je dat kunnen Je weet, dat wij niets geven om beloften en ons niet tevreden stellen met vooruitzichten. Hoor mü verder aan, Bob, verzocht Edward den mngeren man, die met den strengen blik van een rechter voor hem zat. Ga voort dan, ik luister immers met aandacht- Edward vervolgde Zooals ik je reeds heb meegedeeld, bescheen of verwarmde de zon der liefde vroeger mijn hart nooit door hanr stralen. Plotseling meende ik even wel uit een diepen, donkeren nacht op te stijgen en den helderen heerlijken dag te aanschouwen. Een engel, een godin, het schoonste en deugzaamste vrouwelijke wezen stond voor mij, in al haar beko ring en glans en dwong mij reeds bjj den eersten aanblik in aanbidding de knieën voor baar te buigen. Ik bemin, ik ben een geheel ander mensch gewor den, Bob. Ik deins terug voor mijzelf en schrik wanneer ik aan mijn verleden denk. Pettycoat, de gevolmachtigde van het hoofdbestuur tier internationale vereeniging van schurken, lachte hem spottend toe: Inderdaad, zeide hjj, ik heli mij in lang zoo goed niet geamuseerd. Je bent dus verliefd? Niet verliefd, ik bemin. Is dat wat anders? OBob, drijf geen spot met mijn heiligste gemoedsaandoeningen. Ik bemin en heb berouw over al liet onrecht, dat ik bedreven heb. Ja. maar over dat berouw bekommer ik mij weinig of nietsik bob in opdracht in tie bonskas hei geld terug te brengen, dat jij hier gebruikt heb om voor millionaire/,oon te spelen. Bob Geen uitvluchten, beste Edward, ik weet er toch alles van. Laten wij van die overigens zeer mooie en romantische liefdegeschiedenis eens naar de werkelijkheid terugkeeren. Hoe zal je het geld kunnen terruggeven Dat zal ik kunnen wanneer ik trouw niet huar die ik bemin. Heelt ze dan zooveel geld vroeg Bob. Zij is van f.del en schatrijk. Neem mij niet kwalijk, zeide hij, dat ik zoo even eenigszins spottend over je idennl liebgespro- kennu eerst begrijp ik je ontzettend vurige liefde en ik heb daar veel eerbied voor. Oik zou volstrekt niet aan het geld denken, wanneer ik niet zulke dringende verplichtingen had tegenover den bond ik weet, dat je mij zult uit lachen, maar myn liefde voor gravin Olaria is on baatzuchtig. Is het een gravin mompelde Pettycoat. Hoe kan jij dan hoop koesteren op haar hand Zelfs al was je een man met een onbevlekt verleden, dan ben je toch nog niet van adel. Crail naderde den langen Bob en legde zijn hand vertrouwelijk op diens schouder. Keken er gerust op, Bob, dat ik op dit bezwaar bedacht was en er mijn mnalregelen voor genomen heb, fluistorde hij. Gravin De Persigny en haar doch ter houden mij voor den afstammeling van een oud-adellyk Scliotsch geslacht en zij gelooven dat ik, alleen om in het buitenland ongehinderd te kunnen leven, mijn naam veranderd heb. Dat was slim en nu heb ik ook weer hoop, de gelden van de bondskas te redden en je zelf voor de straf te bewaren, antwoordde Bob. Je wilt mij dus helpen? Ja. O! Bob. wanneer bet je gelukt, Olaria tot mijn eeligeiKMitc te niiiken. dan zal ik je zeer dankbaar zijn, beloofde Edward. Dat verwacht ik ook, antwoordde de salon- Voor bet oogenblik staat mijn kans voortref felijk, zeide Crail tegen zijn nieuwverkregen mede plichtige. Gravin De Persigny schijnt door de tegen woordigheid van haar dochter gehinderd te worden; zij is nogal cxentriek, tamelijk nienschensehuw en wil niet dat haar dochter voortdurend getuige is van haar zonderlinge handelwijze en daarom is zjj er zeer toe geneigd, gravin Olaria te laten trouwen. Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 1