Stadsnieuws. kosteloos worden verstrekt op elk garnizoens bureel en op elke Gemeente-secretarie. De leeftijd van toelating is verminderd tot 151/2 jam*; jongelingen, ouder dan 19 jaar worden niet aangenomen. De adspi- rant kan zich noodelooze reiskosten bespa ren door, nadat de voor dienstneming be- noodigde bescheiden door den commandant van het I. B. in orde bevonden zijn, zich op een garnizoens-bureel aan te melden tot het aangaan eener voorloopige dienstver bintenis. Op vertoon van den zoogenaamden op roepingsbrief wordt hij alsdan in het hos pitaal ter plaatse geneeskundig onderzocht en, bij geschiktheid voor den dienst, als hij zulks wenscht dadelijk voorloopig aange nomen. Hem wordt een kosteloos vervoer- bewijs naar Kampen uitgereikt, waar hij zich aan de kazerne van het 1. B. kan aan melden ter bekoming van nachtverblijf. Den volgenden dag wordt hij dan tot de eigen lijke dienstverbintenis toegelaten, mits hij ook daar geneeskundig goedgekeurd wordt en aan een zeer eenvoudig schoolexamen voldoet. Onder duidelijke opgave van adres kan men zich ook tot, den commandant van het I. B. wenden die alle verdere inlichtingen verstrekt en een exemplaar der »Inlichtin gen" kosteloos toezendt. Het Hoofdbestuur van de Vereeniging, tot bevordering van Chr. Nationaal school onderwijs heeft de jaarlijksche vergadering dier Vereeniging, welke steeds gehouden wordt in de Pinksterweek, met het oog op de verkiezingen voor dit jaar verschoven tot September. De boterprij/en zijn tegenwoordig op Zuid- Beveland ongekend laag. Op de markt te Goes werd Vrijdag hooiboter verkocht voor 33 a 36, grasboter gemiddeld voor slechts 38 cent per half Kilo. De vorige week was de prijs der hooi boter zelis maar 3Ü cent. Dat, wanneer men wil trouwen, het niet voldoende is om een partner te hebben, maar steeds nog een derde vereisciit wordt, is verleden week te Dantumadeel gebleken, waar de eerste huwelijksafkondiging moest gedaan worden van niet, minder dan 26 paartjes tegelijk men weet, dat de pacht der boederijen in Friesland steeds in Mei overgaat maar hij, die de afkondiging moest doen, was niet te vinden, zoodat de trouwplannen, zij liet. ook voor een week, zijn opgeschort. Aan een jong paartje te Vriezenveen, «lat de vorige week trouwde, viel een aardige verrassing ten deel. Bij het maken van een herstelling vond de jonge man op zij van de vuurplaat onder den grond, een pot, waarin zich iets blinkends bevond. Bij nader onderzoek bleek deze pot aan guldens en rijksdaalders bijna 400 gulden te bevatten. Het adverteeren van zoogenaamde prijs raadsels (welke iedereen raden kan) teneinde, door 't voorspiegelen van fraaie prijzen, een groot aantal stuiverspostzegels machtig te worden, is blijkbaar een erg voordeelig zaakje. In de gemeente Acht karspelen ventte dezer dagen een koopman in galanterieën aan de huizen met blauwe postzegels voor 4^2 cent het stuk. Hij had zulk een grooten voorraad ingezonden gekregen op zijn beetnemerij met dergelijke prijsraadsels, dat hij er geen weg mee wist en ze een halven cent beneden de waarde verkocht om er maar geld van te kunnen maken. Maakten wij dezer dagen melding van het knaapje dat een griHeitje in zijn oor gestoken had on aan de gevolgen daarvan was over leden, thans schrijft men uit Montl'oort van een schoolknaap, die eveneens de onvoor zichtigheid had, een 1' 2 centimeter lange griffel in zijn oor te steken. Zijn ouders waren genoodzaakt, mot, hem naar Utrecht te gaan, waar men er na veel moeite in slaagde, het noolottige voorwerp te verwij deren. De steeds meer orn zich heen grijpende onzinnigheid van tatoueeren op arm of horst heeft te Geest een oller gevorderd. Een twaalijarige jongen had zich door een school makker de voorletters van zijn naam op den linker bovenarm doen prikken. Na eenige dagen 'zwol de arm bedenkelijk op en de jon gen strierf weldra aan bloedvergiftiging. Behalve het electrics verschijnsel, bekend onder de naam van bliksem, is er nog een waaraan de naarn kogelbliksern, vuurbol, of lichtkogel wordt gegeven. Eerst sedert enkele jaren is er meer in 't, biezonder de aan dacht op gevestigd, en men heeft de kogel- bliksem wel te onderscheiden van de vuur bol die van kosmiese oorsprong is: een klomp meteoorstof, die door du aarde wordt aan getrokken. door wrijving legen de damp kringslucht gloeiend wordt, en meestal met een knal aan stukken springt. In 1896 zijn o.a. de volgendekogolbliksems waargenomen 9 .iuriie zag men op de spits van deR. K. kektoren te Vechel, in Noord-Brabant, een grote lichtkogel. De toren is van een blik semafleider voorzien. 26 Julie werd in Den Haag tijdens een onweder 's avonds te half negen in een don kere wolk oen kogelbliksern gezien, die zich van het N.O. naar het O. bewoog in een rechte lijn en niet volgens een gekronkelde, zoals bij de gewone bliksem plaats heeft. Opmerkelik is het, dat op die weg een paar rechtlijnige zijtakken van de vuurbol zich af scheidden. 26 Augustus zag men in een vandelicht- wachterswoningen bij de toren van Wes .er- schouwen door de openstaande buitendei r op ongeveer 7 d. M. boven de grond een ko gelbliksern met matige beweging aankomen. Hij zweefde door de open deuren van de voor- en van de achterkamer en verdween in laatstgenoemd vertrek met een knetterend geluid. 4 Oktober verscheen te Borger, 's avonds kwart voor zevenen, in 't ZZW. laag bij de grond een kogelbliksern. Hij ging snel in ooste lijke richting, daalde, stond een sekonde stil, steeg toen weer en spatte in 't OZO. uiteen. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gezien artikel 41 der Gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezeten, dat de Raad dezer gemeente zal vergaderen .op Dins dag, den 11 Mei aanstaande, des namiddags te l'/j ure. Amersfoort, den 7. Mei 1897. De Burgemeester voornoemd, F. D. SCHIMMELPENNINCK Vergadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Dinsdag 11 Mei 1897, des namiddags half twee. Punten van behandeling: 1. Voorstel van Burg. en Weth. tot split- van de 3e klasse der lïoogere Burgerschool cursus 1897/98. 2. Verordening bedoeld bij art. 65 dei- Kieswet. 3. Ontwerp-besluiten tot af- en over schrijving van posten op tie Gemeente-be grooting voor 1897. 4. Benoeming van leden en plaatsver vangende leden bedoeld bij art. 1115 tier Wet op de schutterijen. 5. Benoeming van een onderwijzeres aan de openbare school 1e soort voor meisjes. 6. Ontwerp-besluit tot verhooging der jaarwedde van den onderwijzer H. C. den Har tog. Door den agent van politie 2e klasse, tevens onbezoldigd Rijks-veldwachter A. Len stra is tegen 27 Mei ontslag gevraagd. Een Kranschman, de heer Garchey, heeft een middel gevonden orn glasscherven, die tot dusver als geheel waardeloos werden weggeworpen, weder bruikbaar te maken. Hij maalt do scherven tot een zeer fijn poeder en doet dit in een metalen vorm, welke achtereenvolgens geplaatst wordt in een tweetal ovens, ten einde liet glas te ontkalken. De eerste oven dient om de massa geleidelijk uit te branden, zoodat alledeelen zoo volkomen gelijkmatig mogelijk ontkalkt worden, waartoe de vorm ongeveer een uur in den oven blijft. Deze bewerking wordt zeer bevorderd door de lijnverdeeidheid der glasmassazacht wordende, smelten de mo leculen te zamen en vormen een zeer sa menhangend deeg. In dezen toestand wordt de vorm er uitgenomen en in den tweeden oven gelegd, die tot een zeer hooge tem peratuur wordt gebracht. Hierin blijft de stol' slechts enkele minuten, omdat deze be werking alleen dient om de ontkalking meer volkomen te maken en de massa zoo kneed baar mogelijk. Alsnu is dit stof geschikt, orn in allerlei vormen geperst te worden, in het bijzonder dienstdoende als ornamen ten en bouvvsteenen, onder den naam van ceramieksteeo. Intusschen zou «Liefdadigheid" nog geen glasscherven willen verzamelen, maar oud papier, oud lood en tin, oud huisraad en oude kleeren, die bij den schoonmaak wor den opgeruimd, zal de vereeniging heel gaarne doen afhalen, waartoe éen boodschap bij den heer Mezger, op den Zuidsingel, voldoende is. Aanstaanden Woensdagmiddag van 3 tot 4 uur zullen door «Eloralia" in De Arend de plantjes en stekjes worden uitgereikt aan hen, die ze aanvroegen en die ze zullen opkweekon om ze in September ten toon te kunnen stellen. Wegens haar vlug en doeltreffend optreden bij den brand in de Haversteeg, op 15 April jl, is door de «Nederlandsche Maatschappij van Brandverzekering" te Tiel, wier agent hier ter stede is de heer H. E. Struve, een premie van 115 toegekend aan de Arnei-s- foortsche Vrijwillige Brandweer. Bij de ondersbandsche herbesteding van den verbouw der gebouwen van de Sociëteit Vereeniging onder beheer van architect Kroes, is ingeschreven door de heeren J. W. Boks, f4020; H. J. Fijnenberg, f3870; G. Prins, f3750 allen hier, en R. V van dei- Veer, te Soest, f3668. Het werk is den minsten inschrijver gegund. Bij de aanbesteding beliep de hoogste in schrijvingssom f5500, de minste 1 4.550. Generaal-inajooi' C. O. van Kesteren, com mandant der 2e divisie, komt heden hier ter stede 0111 de kader-manoeuvres van het 5e regiment infanterie bij te wonen en zal intrek nemen in Hotel «Schwemmer." Bij het 5e regiment infanterie zijn bevor derd tot kapitein de le luitenants W. H. van Terwisga. van het regiment grenadiers en jagers, en H. M. A. Yigelius, van het 6e regiment infanterietot le luitenant de 2e luitenant J. P. van der Meulen, van het korps. Kapitein Van Terwisga is ingedeeld bij het 3e, kapitein Vigelius bij het 4e bataljon en luitenant Van der Meulen blijft hier in garnizoen. De stafmuziek van het 5e regiment infan terie, onder directie van den heer G. K. G. van Aaken. 'zal dezen zomer niet alleen con certen geven in «Natura Artis Magistra" te Amsterdam maar ook op «het Valkhof' te Nijmegen. In de plaats van adjudant-pikeur H. J. A. Toebosch, wien, na 35 iaren den lande ge diend ie hebben, van welke 21 in zijn laatsten rang, met ingang van 1 Mei op verzoek eervol ontslag uit den dienst werd verleend met toekenning van pensioen, is belust met den dienst van pikeur hij het le regiment huzaren hier adjudant C. Kamman, in wiens plaats als adjudant is aangesteld fourier L. Onder verdenking van diefstal van een horloge, 3 Mei hier gepleegd, is G. V. Vrij dag door de politie hier ih zijn huis gear resteerd en naar de gevangenis te Utrecht overgebracht. Woensdag werd Baarn bezocht door twee inspecteurs van de Haagsche recherche. Hun visite gold een familie, die daar eerst onlangs haar intrek had genomen in «Villa-Ada," en wier hoofd zich, terecht of ten onrechte, me vrouw Van der Pol noemde. Vergezeld van den chef van politie te Baarn, den heer fleere, begaven de beide inspecteurs zich naar de woning vai. ge noemde dame, die mei een bij haar inwonend nichtje alras naar het bureau in het Gemeen tehuis werden geleid, orn te worden gehoord. l)e uitslag van het verhoor was, dat de zich noemende mevrouw gevankelijk naar 's-Gra- venhage werd overgebracht, om daar ter beschikking van den olïicier van Justitie te worden gesteld. Naar wij vernemen, staat deze aanhouding in verband met tal van oplichterijen, waar aan ile gearresteerde zich te Delft en te 's-Gravenhage, waar zij vroeger gewoond heelt, moet hebben schuldig gemaakt. Volgens geruchten had deze familie, al vorens zich te Baarn te vestigen, te Soest een villa gehuurd en ook reeds betrokken doch de eigenaar daarvan moet, gebruik makend van de gelegenheid dat de familie een wandeling deed, haar voor goed de deur gewezen hebben. Te Hoevelaken is een kiesvereeniging op gericht onder den naam van «Christelijk His- torisch-Anti-revolutionnaire kiesvereeniging te Hoevelaken." Staande de vergadering traden 58 leden toe. Tot leden van het Bestuur werden gekozen de heerenL. van Zuijlen, voorzitterG, Kamphuis, secretaris, en M. Doornekamp, penningmeester. Haar candidaat voor de Tweede Kamer is is dc heer Van Wassenaar van Rozande. In de Zaterdag te Utrecht gehouden Al- gerneene vergadering van de Ridderschap van Utrecht is aan de heeren jhr. L. M. J, Schuurbeque Boeije, te Zeist; jhr. H. 1). W. Hooft, te Doorn; jhr. H. Pauw van Wieldrecht. te Zeist; jhr. mr. F. van de Poll, le Zeisten jhr. A. E. W. Rutgers van Rozenburg, te Zeist, admissie in voornoemde Ridderschap verleend. De klacht over de koude in de eerste week van Mei is algemeen en waarlyk niet ongegrond. Laat ons hopen, dat de traditio- neele «drie strenge heeren" dit jaar hun heerschappij slechts eenige dagen vroeger uitoefenuen dan gewoonlijk en wij op 12, 13 en 14 Mei een weersgesteldheid genieten, meer in overeenstemming mei den naam Bloeimaand. In het vorige jaar besloot het Hoofdbe stuur van het «l'truchtsch Genootschap voor Landbouw en Kruidkunde" een Commissie te benoemen ter behartiging meer in 't bijzonder van dc zuivelbelangen in deze Provincie. Tot leden dier Commissie werden benoemd de heeren L. H. J. M. van Asch van Wijck, te Veenendaal, voorzitter; M. D. S. Hassel- man, te Utrecht, secretaris; J. de Boer, te Mijdrecht, penningmeester. De Commissie besloot, na gehouden on derzoek van den toestand van het zuivel bedrijf, tot, aanstelling va» eenen Zuivel- consulent of Ziiivelleer'aar en vroeg, tot be strijding der kosten, subsidiën van het Rijk en van het Genootschap voor Landbouw en Kruidkunde, welke subsidiën werden ver leend, tengevolge waarvan tot. Zuivel-con sulent kon aangesteld worden de heer J. T. Swierstra, te Utrecht, die met 1 Mei zijn be trekking aanvaardde. De Commissie meent in de keuze van den Zuivel-consulent zeer gelukkig geslaagd te zijn, daar de benoemde zoowel theoretisch ais 'practisch geheel op de hoogte is van al hetgeen zuivelbedryf betreft. De heer Swierstra heeft zich niet alleen in Denemarken liet land waar thans de beste boter bereid wordt geheel op de hoogte van het zuivelbedrijf aldaar gesteld, maai- hoeft ook, door de wijze waarop hy gedurende eenige jaren het beheer overeen gi-ooto coöperatieve zuivelfabriek heeft ge voerd, getoond het geleerde en waargeno- mene te kunnen toepassen. De werkkring van den Zuivel-consulent zal bestaan in 1°. Het houden van zuivel-voordrachten, waardoor meer vakkenis zal verbreid worden, de landbouwers in staat zullen gesteld wor den om te oordeelen welke inrichting en richting van het zuivelbedrijf het meest voordeelig belooft te zijn, terwijl hierdoor de Zuivel-consulent ook op verschillende plaatsen in aanraking komt met de land bouwers. Deze voordrachten kunnen aanleiding en voorbereiding zijn tot het volgende: 2°. Het geven van Zuivel-cursussen. Wat een voordracht over zuivelbereiding niet kan geven, omdat liet medegedeelde niet aanschouwelijk gemaakt, kan worden, dat dat kan een' zuivel-cursus, die langer duurt, wel. Hierbij toch gaan theorie en practijk hand aan hu u<l. Wat op de theoretische lessen is medegedeeld, wordt op de prac- tisehe te aanschouwen gegeven en de er varing, bij de practische lessen opgedaan, in de theoretische toegelicht. Een dergelijke cursus duurt meestal een maand en kan worden gevolgd door een 2U-tai pei-sonen. In Gelderland vonden deze cursussen veel bijval. Waar de cursus gegeven is, en blijkt de voorlooper geweest te zijn van een zuivel fabriek, daar ook zal de cursus toch reeds vrucht gedragen hebben in de opgedane kennis, o.a. van de productie en van de be waring iler melk. Zuivel-fabrikanten weten zeer goed, dat de beste leveranciers van molk zijn diegenen, die vroeger zelfde beste boter ol' kaas maakten. 3". Hot verstrekken van raad aan ver- eenigingen of particulieren over alle zaken het zuivelbedrijf rakende. Dit is zeker een zeer belangrijk deel van den werkkring van den Zuivel-consulent. Men maakt hier of daar slechte boter of kaas, heeft met be zwaren in het bedrijf te worstelen, waarvan men de oorzaak niet kan nagaan, lijdt.daar door soms groote schadewelnu, men ga dan naar den Zuivel-consulent en boschouwe hem als een vakgenoot van meerdere kennis en rijpere ervaring, wiens raad men in wint. 4°. Het, behulpzaam zijn bij de oprichting van Zuivol-labi'ieken. Als men een fabriek wenscht op te richten, kan men raad en voorlichtingen in overvloed verkrijgen van handelaren in werktuigen voor de zuivel bereiding. Het mag echter met grond be twijfeld worden, of die wenken wel altijd onpartijdig zullen zijn en of wel genoeg rekening gehouden zal worden met, de tech nische eisehen, welke de verwerking van boter en kaas stelt. Ten einde nu geheel onpartijdig 9n zóo te worden voorgelicht, dat mag worden verondersteld dat voldaan is aan de voorwaarden, welke noodig zijn om een goede boter en kaas te maken, zal men zeker het boste doen door zich te wenden tot de Zuivel-consulent. 5°. Het opleiden van geschikt personeel voor Zuivel-labrieken. Waar Zuivel-fabrieken worden opgericht is van zelf behoede aan personeelhet laatste een gevolg van het eerste. Goed opgeleid personeel is zeker een eerste vereischte voor het met voor deel exploiteeren van een Zuivel-fabriek. Zoo mogelijk zal dan ook aan een der fa brieken een cursus tot opleiding van per soneel gehouden worden. 0°. Het verrichten van melkonderzoek, ten einde overal de minwaardige koeien uit het bedrijf te verwijderen. Door het ge bruik van verschillende toestellen is het ge bleken, dat koeien van denzelfden leeftijd, bij dezelfde voedering 011 by een zelfde nielkopbrengst, toch nog een groot verschil in boter-opbrengst opleverden, doordat het vetgehalte aanmerkelijk verschilde. Bij oen onderzoek naar het vetgehalte der melk en naar de hoeveelheid, die verkregen wordt, zal het. dus blijken, dat er koeien zijn, die men beter doet uit. hot bedrijf verwijderen, en te vervangen door andere, die beter melk gevendaardoor toch zal het, bedrijf winstgevender worden. Dooi- het bovenstaande is in hoofdzaak de werkkring van den Zuivel-consulent ge-

Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 2