Stadsnieuws. In zijti Memorie van Antwoord op het Voorloopig vei-slag der Eerste Kamer zegt de Minister van Financiën, dat verhooging van het zegelrecht toch nooiiig blijft voor de afschaffing van andere belastingen, inde plaats voor de sedert lang toegezegde af schaffing der Rijkstollen op land- en water wegen. De redenen waarom voor premieloten hooger bedrag dan voor andere stukken is voorgesteld, is alleen deze, dat het speculatief karakter bij deze loten meer op den voor grond treedt. Dat 2/oo voor de pandbrieven van in Indië werkende hyphotheekbanken te hoog zou zijn, kan niet wórden toegegeven. Met deze mededeelingen besluit de commis sie haar eindverslag. De Standaard wijst op een kleine fout. Art. 51 der Kieswet schrijft voor, dat de op gave van candidaten moet inhouden »den naam, de voorletters en de woonplaats van den candidaat," alsmede, dat vorm en in richting van deze opgave moet worden vast gesteld bij algemeenen maatregel van bestuur. Die vaststelling heeft dan ook plaats gehad, en het model is gepubliceerd. Edoch, dat model klopt niet geheel op de wet. De wet toch spreekt van voorletters, en het model eischt opgave van de v o o r- namen. Een klein verschil zal men zeggen. Doch wat nu te doen, als de invuller zich aan de wet houdt, en alleen de voorletters opgeeft,en hierop wordt later captie gemaakt? Ook vormelijke vergissingen zijn in ver kiezingszaken altoos bedenkelijk. Want men kan nu wel zeggen: vul dan in elk geval de voornamen voluit indan zitten de voorletters vanzelf aan de voornamen vast. Maar als in eenzelfde wet de eene maal van voornamen, en de andere maal van voor letters gesproken wordt, mag bij de uitvoe ring der wet dit onderscheid toch niet ge ïgnoreerd worden. Naar de voornamen moet men nog eerst informeeren, de voorletters zijn terstond be kend. Een ieder boorde van J. Heemskerk Az., maar of nu deze J beteekent Jacob, Johannes, Jan, Joachim, Jeronimus of Joost, weet alleen vriend en familielid. "Van de meerdere moeite nu om dit na te vragen, ontslaat de wet, terwijl het for mulier der kiezers de meerdere moeite oplegt. De Wet op de Kamers van Arbeid is af gekondigd in Staats-courant no. 116. De Staatscommissie voor de werklieden- pensionneering heeft weder vergaderd. Haar verslag zal echter vooreerst nog niet ver schijnen. In de suppletoire verzending naar Neder- landsch Oost-Indië, des Woensdag om de 14 dagen, met den trein van 7.12 van Amsterdam naar Antwerpen, in aansluiting op het vertrek uit Ma-seille van de stoomsche pen der Rotterdarusche Lloyd, zullen voor taan, behalve aangeteekende stukken van allerlei aard, alleen brieven en briefkaarten worden opgenomen. In verband met zijn 70sten verjaardag is dr. P. J. H. Cuypers, architect van 's Rijks Museum-gebouwen, bevorderd tot comman deur in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Ten huize van een algemeen geacht war moezier te Lent, wiens 24jarige dochter de bruid was en heden in den echt zou treden, was het Maandag receptie. Een mede-aanwezi ge 17jarige bakkersknecht nam een geladen geweer, dat in een schuurtje stond om op vogels te schieten, ter hand en maakte daarmede ee- nige onvoorzichtige bewegingen, ten gevolge waarvan het schot afging en (ie bruid on middellijk dood neerviel. De ouders, familie en bruidegom zijn radeloos. De geheele gemeente is met deernis vervuld. Terwijl de spoorbrugwachter te Beilen de brug overdraaide voor een op de komst zijn- den trein, viel zijn vierjarig zoontje m het water. De vader had nu te kiezen tusscben ouderliefde en ambtsplicht. Redde hij zijn kind, dan zou de trein wellicht een ongeluk i krijgen, en draaide hij eerst de brug over, dan kon zijn kind verdrinken. Hij deed zijn plicht, en eerst toen de brug goed was overgedraaid. snelde hij zijn kind te hulp, gelukkig nog juist bij tijds. Over de vrouwenkwestie geeft Lucilius in den Ned. Spectator een beschouwing, waarin de volgende opmerkingen voorkomen: Men spreekt druk over de «slavernij" van de vrouw in het huwelijk, doch op den keper beschouwd is eerder de man slaaf. De ge weldige druk, door de vrouw op den man uitgeoefend, blijkt reeds daaruit, dat de meeste gehuwde mannen in huis somber en nurks zijnhun gelaat verheldert echter als er bezoek komt, en zij worden geheel andere wezens buitenhuis, in de club, op de sociëteit. De grondslag van het huwelijk isden man al dadelijk noodlottig. De vrouw «verleidt", maar hij wordt voor de verleiding aanspra kelijk gesteldop hem alleen komt de ver antwoording. De wet bindt hem meer dan haar; geen enkele waarborg heeft hij, dien steun en die plichtsvervulling te zullen er langen waarvoor hij trouwt, en geen enkel middel, tenzij de vrouw geheel van hem afhankelijk is, haar tot het vervullen van plicht en het verleenen van steun te brengen. De bescherming van de politie hier inroepen, gaat moeilijk. Levenslang neemt de man een dure verplichting op zich, om soms kort na zijn huwelijk tot de wetenschap te komen, dat hij een ellendigen lastpost heeft gehuwd. De H. Schrift zegt terecht: «een goede vrouw bouwt het huis van haar man op, een kwade vrouw breekt het af." In de lagere standen heeft de man meer zekerheid dat de vrouw hem een hulpe zij. want .zij vreest hét ruw geweld van den heer gemaal. Hoe meer de man echter gen tleman is, des te rnachteloozer staat hij te genover de onwillige vrouw. De man zelf heeft de huwelijkswetten gemaakt, en naar de opinie luidt zyn ze daarom zoo in zijn voordeel. Dat is nu toch al te dwaas. Had de vrouw de huwelijkswetten ontworpen, zij zou listiger te werk zijn gegaan dan dit «domme dier." Geen man, hoe scherpzinnig ook, is opgewassen tegen de intriges of slecht heid eener vrouw. Hij komt geheel in het nadeel, als beiden, man en vrouw, voor de Wet gelijk zijn, vermits zij «wapenen1'heeft, welke hem geheel ontbreken. Indien er zoo vele mannen rondloopen, gehuwden met trotsch gedragen hnnfd, prat op hun mees terschap en geregeld huishouden, zoo schuilt die rechtmatig'* trots meest in het negatieve. Ze hebben nooit de krachten van de «vijand" ondervonden. De verhouding tusschen man en vrouw bij de Wet te regelen is kortweg ongerijmd. De bepaling hij zal de meester zijn, is even wisselvallig als de begeerde clausule: «gij zult twee kameraden zijn." Onlangs woonde ik een vergadering bij, waarin gedebatteerd werd over de onderlin ge betrekking van man en vrouw in het huwelijk. De een noemde het een «verbond", de ander een «contract". Mijns inziens is het geen van beide. De natuur stoort zich een voudig niet aan al die bepalingen, evenmin als de Wet kan voorkomen, dat hij die de «meester" moet zijn, het dikwijls in het ge heel niet is. De gemeente Oost-Stellingwerf, welke al sinds jaren reikhalzend uitziet naar spoor of tram, is nu toch een verkeersmiddel rijker geworden, namelijk een trekschuit tusschen Oo.c;erwolde en Assen. Daardoor is hot mogelijk geworden, den afstand van 5 uur t (ssehen die plaatsen af te leggen in ongeveer twee dagen Een timmerman te Nunspeet had onge veer 14 dagen geleden een splinter in de hand gekregen, die hij niet onmiddellijk kon verwijdereu. Hij bleef er rnee loopen, tot de hand begon te zwellen en vreesellijk pijn deed. De geneesheer, wiens hulp toen pas ingeroepen werd, deed al het mogelijke, maar het baatte niet. Er was bloedvergif tiging ontstaan, waaraan de man thans over leden is. De rechtbank te Arnhem eischte tegen den jongen die te N.jraegen met steenen heeft geworpen naar vier personen die in een roeibootje onder een brug roeiden, ten gevolge waarvan, toen z'j om de steenen te ont gaan, allen aan éeri kant der boot gingen zitten, het bootje omsloeg en een der op varenden jammerlijk verdronk, wegensdood- slag door schuld twee maanden gevange nisstraf. Naar aanleiding van het gebeurde te Wes tervoort, waar de Gemeente-ontvanger na 12 dienstjaren ontslagen werd in een schier onvoltallige vergadering, komt een inzender in de Avondpost op tegen de willekeur waaraan de Gemeente-ontvangers blootstaan. Zij kunnen geschorst of ontslagen worden zonder dat hun eenig hooger beroep open staat. Het ontslag van Gemeente-ontvanger of Secretaris is niet eens aan de goedkeu ring van Gedeputeerde Staten onderworpen, daarentegen wel dat van onderwijzend per soneel aan openbare scholen. De inzender brengt daarom het feit voor de rechtbank der publieke opinie en vraagt wijziging van de Gemeentewet in dien zin, dat bedoelde ambtenaren gevrijwaard zijn tegen willekeurige ontzetting uit hun ambt. Als nog grootere bijzonderheid, dan dat iemand te Vinkeveen 25 jaren met zijn vierde vrouw gehuwd is, kan vermeld worden, dat iemand te Nigtevecht reeds 35 jaren met zijn vierde vrouw is gehuwd. De Gemeenteraad van Rotterdam heeft besloten, de kermis te handhaven. Ook de gemeenteraad van Naarden heeft besloten, de gemeente electrisch te doen verlichten. Alle Rijkstelegraafkantoren zullen 15Juni I a.s. (den dag van den uitslag der verkiezin gen) des avonds geopend zijn tot 10 uur (Greenwichtijd). Aanstaanden Zondag hoopt ds. W. H. Sten- fert Kroese, Remontstrantsch predikant te Meppel, vóór te gaan bij de godsdienstoefe ning in de Kemonstrantsche kerk hier. Bij de Dinsdag gehouden herstemming voor 3 leden van het kies-college der Ned. Hervormde gemeente werd uitgebracht 369 stemmen, van welke 1 blanco en 2 van on waarde. Hiervan verwierven de heerenH.G. van Ginkel er 183, jhr. mr. B. W. Tb. Sandberg 189, C. Vlaanderen Az. 183, C. van Ouwer- kerk 172, L. Kraan Gzn. 169 en P. M. den Hertogh 105 stemmen, zoodat de eerste drie gekozen zijn. In de Dinsdagavond in De Zwaan ge houden vergadering van de kiesvereeniging «Eendracht" is gesteld tot definitief candi daat voor de aanstaande Kamerverkiezing de heer C. A. Zelvelder, arrondissements- schoolopziener te Utrecht. Van de ruim 270 leden waren er slechts 67 ter vergadering tegenwoordig. Het bestuur der vereeniging is thans de finitief saamgesteld als volgtM. Boukamp, voorzitter; W. van Schaik, vice-voorzitter A. Schimmel Pzn, penningmeester; G. J. Sasbach, I. M. J. Hoog, F. J. Raebel en C. J. F. Prins, leden. Het zevende bestuurslid wordt in een volgende vergadering gekozen. In ons voorlaatste nummer maakten we gewag van het treurige feit, dat door de lauwheid en lakschheid van onze laudge- nooten geen f4000 (zegge slechts vierdui zend gulden) bijeen te brengen is geweest en tengevolge daarvan prof. Spronck en dr. Wirtz te Utrecht den aanmaak hebben moe- ton staken van anti-diphterisch serum, het heilmiddel waardoor zoo veel kinderen, die aan keelziekte leden, in het leven zijn be houden. Enkele goneesheeren gaven aan dit serum verre de voorkeur boven dat hetwelk op meer fabriekmatige wijze in het buitenland wordt vervaardigdzij wisten zeker, dat het Nederlandsche serum betrouwbaar was. Dit serum nu werd vroeger kosteloos ver strekt aan minvermogenden, terwijl met den alleenverkoop hier ter stede belust was de heer W. A. van den Bovenkamp, apotheker aan de Kampstraat. Om nu te zorgen, dat in afwachting van meer afdoende maatregelen nu tóch aan minvermogenden (d. i. aan hen wier middelen niet toelaten de lleschjes zelf te koopen en die ook niet in een «ziekenbus" zijn) door heeren geneeskundigen hetserum kosteloos kan worden verstrekt, heeft de loge «Jacob van Campen" den heer Van den Bovenkamp gemachtigd, voor haar rekening het serum te verstrekken, op een verklaring, afgegeven door een te Amers foort praktiseerend geneesheer. Het spreekt van zelf, dat aan orivenno- gerulen net serum van Gemeentewege blijft verstrekt. In de Zaterdagmiddag te houden buiten gewone Algemeene vergadering van de oud heidkundige vereeniging «Flehité" zal o. a. aan de orde komen een voorstel van het Bestuur tot het weder aan het licht brengen van den Amersfoortschen kei. In de gister gehouden Algemeene verga dering iler vereeniging «De Rlijrnnar in woord en werk" is gekozen tot Bestuurslid van Volksheil ds. G. Mansvelt, die de benoeming heelt aangenomen. Onze stadgenoot de heer J. M. Radersnia is benoemd tot onderwijzer te Hoogland zijn zuster mej. M. Iladersma werd benoemd tot onderwijzeres in dc vrouwelijke hand werken aan de openbare Lagere school üe soort aan de Beekstraat (hoofd de heer J. van der Horst). Onze stadgenoot de heer J. A. A. Busquët, klerk der II. IJ. S. M., is dooi- den Raad van administratie dier maatschappij aan- ?ewezen tot waarnemend stationschef hier lijn Amersfoort—Kesteren) en heeft als zoodanig in handen van den kantonrechter te Utrecht den vereischten eed afgelegd. In ons vorig nummer schreven wc «lil de Vrijdagavond gehouden vergadering van patroons in liet timmervak is besloten oin met ingang van 1 Januari a. s. het loon der timmerlieden te brengen van 14 op 16 cent, per uur." Niet minder en niet meer. Maar nu komt een der bladen ons op de vingers tikken met het volgend bericht «De Amersfoortsche Courant brengt ons het nieuws, dat in eene vergadering van patroons in het timmervak besloten is het loon der knechts van 14 tot 16 cent per uur te verhoogen." Dat bericht is, naar ons wordt medegedeeld, niet geheel juist. Wel is tot verhooging van loon besloten, maar ingaande 1 Januari 1898." We hebben tot dusver niet kunnen nagaan in hoeverre ons berichtje niet juist was. Weet een onzer lezers ons misschien te helpen Is wellicht ook de verbetering «niet ge heel juist"? Of moeten we denken aan vitzucht? De Amersfoortsche Vrijwillige Brandweer heeft genoegen van haar vlug optreden bij den brand in de Haverstecg. Thans schonk ook de «Maatschappij van brandverzekering voor het Koninkrijk dei- Nederlanden, gevestigd te 's-Hertogenbosch" haar een premie van f 10dus de derde. Agent dier Maatschappij hier ter stede is de heer C. Roodestein. Programma der matinee, Zondagmiddag om 2 uur te geven op het terras van Amicilia door het stafmuziekkorps van het 5e regi ment infanterie, directeur de heer G. K. G. van Aken. *1. A. H. B. S. Feestklanken, MarschFu 71 Aken. *2. Ouverture zuin Drama „Hamlet" Niels IF. Guile, 3. „La Houssarde", valse militaire Ganne, *4. Potpourri de l'opéra „Les clo ches de Corneville" Planquette. 5. Ouverture „Die Irrfahrt um's Glück"V<m Suppé. 6. „Scènes Hongroises" Massenet. Cortège Bénédiction nupti ale Sortie do l'èglise. *7. „Meijerbeeriann", i'antaiaieA. SeUlel. S. Finale. De met gemerkte, eerste uitvoering. Luitenant L. Schutte, van het 5e regiment infanterie hier, die voor den tijd van twee jaar is gedetacheerd hij de landmacht in West-Inuië, is bestemd voor Curasao en zal 8 Juli daarheen vertrekken. Rij het 5e regiment infanterie is aange steld tot sergeant de sergeant-titulair G. baron Van Utenhove en tot lburier de sergeant P. W. Engels. Berichtten we in ons vorige nummer dat de bouw van de tweede pakhuis der firma H. Gerritsen, aan den Koppel, onder beheer geschiedde van den heer architect W. H. Kam, thans deelt men ons mede, dat de heer Karn, ofschoon daartoe aangezocht, wegens ambtsbezigheden daarvoor heeft be dankt. en dus dc heer L. Ruitenberg liet werk geheel zelfstandig uitvoert. Tot een van de feestelijkheden eener bruiloft, welke bier staat voltrokken te worden, behoorde een boottochtje, Maan dagavond door den bruigom en eenigen zijner kornuiten ondernomen, 't Ging er nogal ruw toe en in cje stad waarschuwde men de opvarenden, die niet erg met het water vertrouwd bleken, dan ook herhaalde malen om wat voorzichtiger te wezen. Achter «Randenbroek" gekomen, ging men hobbelen, juist bij een kolkhet bootje kantelde en allen gingen t.e water, met het treurig gevolg dat zekere J. B., die eer9t onlangs als Koloniaal uit Indië was terug gekeerd, verdronk. Zijn lijk werd kort na het ongeluk op- gevischt en naar liet lijkenhuisje op de Al gemeene begraafplaats vervoerd. Aan den wedstrijd op de nieuwe wielerbaan te Baarn, aanstaanden Zondag te houden, zal óok deel nemen Vrouwes, die de match welke hij verleden Zondag tegen Witteveen verloor, hoopt in te halen en daartoe reeds een ge heel leger van gangmakers heeft geëngageerd. Ook het brassard-nummer belooft hoogst interessant te zullen zijn. Toen Maandagochtend de knecht van den landbouwer B. Hooyer te Hoevelaken van de hofstede reed, gingen de paarden op hol, waardoor hij van den wagen sloeg, in de leidsels verward geraakte en zoo werd mee gesleept. Nadat de paarden tot staan waren gebracht, bleek bet, dat de knecht een arm gebroken en ernstige inwendige kneuzingen en ver wondingen aan liet hoofd bekomen had, zóo zelfs dat zijn toestand hopeloos is. De Minister van Binnonlandsche zaken heeft, naar aanleiding van een verzoekschrift van eenige ingezetenen van Soesterberg, ge last, voor dat gedeelte van de gemeente Soest een afzonderlijk stemdistrict in te stellen. De voordracht ter benoeming van een hoofd der met 4 September te openen school voor M. U. L. O. te Zeist bestaat uit de heeren M. Luchies, plaatsvervangend hoofd te Zeist; P. Bloemonilaal, onderwijzer te ZeistH. Hint'iks, onderwijzer te Utrecht. Die ter benoeming van een onderwijzer aan de school voor Luger onderwijs, aan dea Hoogenweg te Zeist, bestaat uit de heeren G. Dorrestejjn, J. J. Kraal Jr. beiden tydelyk onderwijzer aan de school te Zeist, en L. Flemge, onderwyzer te Utrecht. Een als heer gekleed persoon uit Utrecht» die te Zeist om gezondheidsredenen eenigen tijd verblijf houdt, had dezer-dagen de bru-

Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 2