Donderdag 24 Juni 1897. No. 4678, 46e Jaargang. Stadsnieuws. VERGIFT. Uitgave Firma A. H. VAN CLEEPP te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Donderdagavond. Abonnement per 3 maanden 4.franco per post f 4.45. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, ofiicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Afzonderlijke nummers iO cent. Rij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Bureau KORTEGRACHT50 Telephoou 19. KENNISGEVINGEN. Aftreding van leden van den Gemeenteraad. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, brengen ter algemeene kennis, dat de Raad dezer gemeente in zijD vergadering van 14 Juni 11., ingevolge artikel 29bis der Gemeentewet, bij loting heeft bepaald, dat navolgende zitting hebbende leden geacht de worden voor het achter kunnen naam vermelde kiesdistrict gekozen te zijn: A. aftreding 1897. 1. D. Gerritsen, le district. 2. E. L. Visser, id. 3. G. P. A. Garjeanne, 2e district. 4. mr. J. G'. H. Prikken, id. 5. dr. P. Groeneboom, Me district. 6. mr. J. Heyligers, id. B. aftreding 1899. 1. H. W. van Esveld, le district. 2. A. A. Hamers, id. 8. J. G. Kleber, 2e district. 4. A. M. Tromp van Holst, 3e district. 5. mr. J. G. A. van Zijst, id. C. aftreding 1901. 1. C. J. D. van Eek, le district. 2. P. van der Want J.Mxn, id. 3. C. T. van Beek, 2e district. 4. M. L. Celosse, id. 5. H. J. G'roockewit, 3e district. 6. A. H. van Kalken, id. Amersfoort, den 21. Juni 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester. F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT. Gezien art. S der Wet van den 2. Juni 1875 {Staatsblad no. 95), Brengen ter kennis van het publiek, dat door hen aan A. J. MICHIELSEN en zijne recht verkrijgenden vergunning is verleend om een gasmotor te plaatsen, in het perceel alhier gelegen aan de Breedestraat, wijk E, No. 849, kadastraal bekend onder sectie E, No 2159. Amersfoort, den 21. Juni 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS, De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op art. tl der Wet van den 2. Juni 1875 Staatsblad no. 95), Brengen ter kennis van het publiek, dat een door J. M. WETERINGS ingediend verzoek, met bijlagen, om vergunning tot het oprichten van eene Varkensslachterij en Rooberij in het perceel alhier gelegen aan de Lavendelstraat. Feuilleton. Wijk F, No. 407, bij het kadaster bekend onder Sectie E, no. 622 op de Secretarie, der gemeente ter visie ligt, en dat op Zaterdag, den 3. Juli aanstaande, des vooriuiudags te elf uren, gele genheid ten Raadhuize wordt gegeven om, ten overstaan van het gemeentebestuur of van een of meer zijner leden, bezwaren tegen het op richten van de inrichting in te brengen. Amersfoort, den 21. Juni. 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS j van AMERSFOORT. Gezien art. 5 der Wet tot regeling van den i kleinhandel in sterken drank en tot beteugeling i van openbare dronkenschap; Brengen ter openbare kennis, dat eeü verzoek schrift om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein bij hen is ingekomen van W. dk VOOGD, in het perceel wijk A, no. 82. Amersfoort, den 21 Juni 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. In de Dinsdagmiddag onder voorzitting van den heer Burgemeester mr. F. D. graai' Sehimraelpenninck gehouden Raadsvergade ring, welke werd bijgwoond door allo leden behalve de heeren Visser en Van der Want, die kennis gegeven hadden verhinderd te zijn, deed de Burge meeste r voorleziug van het besluit waarbij Z.E.A. met ingang van 20 Juni is benoemd tot Burgemeester van Amersfoort en van de missieve van den heer Commissaris der Koningin in dit gewest nopens de eedsaflegging. Dr. Groeneboom was als oudste Wet houder de tolk van de vergadering en wensebte den benoemde geluk, prijzend zijn onkreukbare trouw en eerlijkheid, verwach tend dat Z.E.A. wederom zijn beste pogingen zou inspannen tot heil der Gemeente, kun nende hij zich overtuigd houden dat zijn streven bij den Baad groote sympathie zou vinden (applaus). De Burgemeester dankte den lieer oudsten Wethouder voor zijn hartelijke woorden en den Raad voor de teekenen van instemming. Z.E.A. herinnerde terloops aan het door hem nu 6 jaren geleden ge leden gesprokene toen, door zijn benoeming tot Burgemeester van Amersfoort,een zijner 20). Dan weer zag hij zijn aangebeden Dolores in zijde en fluweel gekleed, mot fonkelende diamanten in het haar, om den heerlijk ge vormden hals, om armen en vingers en in de ooren. Edelgesteenten, niets dan edelgesteenten, Dolores was er bijna geheel mede bedekt, maar in haar oogen stonden tranen, do wanhoop lag op haar gelaat, Max riep haar bij haar naam, maar Dolores scheen hem niet toe te hooren, want haar blik staarde strak voor zich uit en haar lippen bleven vast op elkaar gesloten. Hij wilde haar in zijn armen nemen, maar dan was zij eensklaps verdwenen alsof zij zich in nevel had opgelost. Eens zag hij haar in een lang, wit kleed gehuld zij glimlachte, wenkte hem toe en hij naderde haar met uitgesrrekte urmen. Zij wierp zich aan zijn borst, maar tegelijk overviel hem een ijzige koude; haar lang, wit kleed viel af en Max bemerkte vol afgrijzen, dat hij een geraamte in zijn armen geklemd hield. Toen Max eindelijk ontwaakte en het bed verliet, had h\j nauwelijks de kracht om te staan. Hij giug met wankelende schreden naar zijn atelier, want hij had een werk onder handen wanr haast bij was. Het was hem evenwel niet mogelijk te schilderen. Zijn oogen waren heuevtld, zijn hand was krachte loos. Overal zag hij de achoone onbekende hij kon aan niets denken dan aan Dolores. De dochter van zijn hospita, die hem het ontbijt bracht, deinsde terug toen zij hem aankeek, Wat is er, Tony vroeg hjj, waarom zie je mij zoo aan 1 Tony, een flink gebouwd meisje met een frisch I gelaat, bloosde en vroeg Is u ziek, mijnheer 1 Waarom U ziet er zoo slecht uit, j Ik heb wat hoofdpijn. Tony, maar dat zal wel j overgaan, Mijnheer werkt te veel; mijnheer moest liever eens eeu flinke wandeling doen, zeide het meisje, j Ja. misschien heb je gelijk, zeide Max terwijl hij opsiond en zijn jas aantrok. Maar moet mijuheer niet eerst ontbijten, vroeg I Tony. Neen straks. Hij snelde het huis uit en de straat op. i Werkelijk, de frissche buitenlucht deed hem goed. Hij dwaalde door de straten van Munchen, zonder te weten waarheen, ivw in den namiddag, opliet zelfde uur van den vorigen dag, bereikte hij als werktuiglük het stille straatje. Hij bleef staan en zag vol verlangen om zich heen. Dolores was er niet. Toch was het hem niet mo gelijk. zich te verwijderen hij bleef onbeweeglijk staan tegen een muur geleund. Urenlang stond hij daar, de avond vielhij had reeds lang de hoop moeten opgeven, Dolores heden terug te zien, maar toch bleef hij vol verlangen naar den ingang van de zijstraat turen, tot een barsche stem hem deed opschrikken. Zeg eens. mijnheer, waar wacht je toch op Ik ben hier nu al twee uren op mp post en al dien tijd zie ik u daar staan alsof je bevroren was. Het was een politieagent. -- Ja, je hebt gelijk, ik ben al veel te lang hier, stotterde Max. Welzeker, ga naar huis, je lieije komt vnndaag toch niet meer, zeide de politieagent, die eerst ver moed had dat die eenzame man daar met booze bedoelingen stond, maar nu meende met een hal ven dwaas doen te hebben. meest ernstige wenschen vervuld werd. Met zekeren schroom had hij intusschen dutambt aanvaard, doch thans wilde hij gaarne ver klaren geen teleurstelling ondervonden te hebben. Spr. weet dat op de eerste plaats aan den aangenamen toon, welke steeds tusschen den Raad, bet Dagelijksch bestuur en den Burgemeester heerschte en aan de omstandigheid dat als regel steeds zijn achterwege gebleven overwegingen van per soonlijken aard en alleen bet algemeen be lang op den voorgrond heeft gestaan. Z.E.A. hoopt, dat dit zoo blijve, omdat het tegen deel meer dan men denkt in het nadeel dei- Gemeente is. Bij voortduring beval spr. zich aan in de welwillendheid van den Raad (applaus). Alsnu werden de notulen der vorige ver gadering gelezen en z. li. st. aldus vast gesteld. Aan de orde kwamen nu suppletoire recla mes op aanslagen in de Inkomstenbelasting, dienst 1896. Z. h. st. werd conform het advies der commissie besloten tot waartoe weten wij, die geen inzage van stukken hebben, niet. Eveneens werd z. h. st. vastgesteld het ontwerp-adres aan II. M. de Koningin-Regen tes om ontheffing der verplichting tot op richting eener Burgerdagschool. 't Was weer geweest een stilte, die den storm voorafging, want thans werden de sluizen der welsprekendheid wijd open ge zet. Het gold namelijk het advies van B. en W. op het bekende adres van eigenaren en bewoners van huizen san de Bergstraat tot het aanleggen van een riool. Met 9 tegen 6 stemmen werd conform dit advies besloten, zoodat een hulp-riooltje zal worden aangelegd en volgend jaar meer afdoend zal worden voorzien in de water lozing. Maar het had heel wat voeten in de aarde vóór men tot dit resultaat was gekomen. De heer Van Es veld opende de breede rij van sprekers door als zijn meening te kennen te geven, dat het denkbeeld van een hulp-riooltje weinig sympathie bij hem had. Het kwam spr. voor, dat men be doelde den ergerlijken toestand onzichtbaar te maken. Slechts enkelen zullen baat vin den bij het miniatuur-riooltjede overigen zullen als thans weer hun zinkputten in alle stilligheid leegen op de omliggende terreinen en zoodoende zal, hetgeen men uitgeeft voor dit riooltje, grootendeels weg geworpen geld zijn. Het advies van B. en W. spreekt van »in het vroege voorjaar van 4898' maar wat is dit? Zal dit weer niet Het scheelde dan ook niet veel of Max had het verstand verloren. Dien nacht durfde hij niet gaan slape-hij was bevreesd voor zijn droomen. Bij het licht van de lamp bleef hij in bet atelier zitten en daar zat hij nog. toen de dag aanbrak. Óm aan de opmerkingen van Tony te ontsnappen, verliet hij reeds zeer vroeg in den ochtend het huis en dwaalde nu in de omstreken der stad, maar op hetzelfde uur was hij weder in de stille straat. Hij zag er deerniswekkend uit; zijn oogen waren diep in hun kassen teruggezonken en door blauwe kringen omgeven. Dolores was er weder niet. De moed ontzonk hem. Zij zal nooit terugkeeren, zeide hij droevig. Toch bleef hij staan. Eensklaps werd hem een hnnd op den schouder gelegd, door iemand, die van achteren genaderd Waarschijnlijk weer die politieagent van gisteren. Werktuigelijk ceide Max, zonder om te zien Ge hebt gelijk, vandaag komt zij ook nietik ga heen. Toen hjj evenwel zich verwijderen wilde, hield de hand hom terug en nu eerst zag hij om. Een kreet van verrukking klonk van zijn lippen. Het was Dolores, die hem met buitengewoon eru- s.igen blik aanstaarde. Dolores! Je wilt mij dus niet laten sterven! riep Max uit. Ik had niet moeten komen, zeide zij droef geestig. Maar toch ben je gekomen I O, in dank je juichte Max. Ja, gedreven door een onweerstaanbare macht, Dolores, je bent dus toch gekomen, wat beu ik nu gelukkig! riep Adolphi uit. Maar dit geluk kan een bron van nameloos lijden zjjn, antwoerdde hot meisje droevig. Haar worden in den zomer? Maar dan zijn ook de arbeidsloonen hooger. Waarom wordt nu weder uitgesteld Alleen om op de volgende Begrooting te brengen Maar dit is immers een werk dat niet uit de Begroo ting maar uit een leening moet bek.;„tgd worden. De nuKomelingen /uilen de bateu genieten van dit werk en dan ook gaarne de lasten dragen van een leeninkje van f 10 000, dat in 10 of 20 jaar dient afgelost. En dat dit werk niet op ''e gewone Begroo ting kan worden gebracht, heeft de heer Wethouder van Publieke Werken zelf erkend bij de behandeling der jongste Begrooting, toen hij o.a. waarschuwde de kosten voor bestratingen niei af te stemmen, wyl in dit jaar aan den Koppel belangrijke herstel lingen moeten gedaan, tot een bedrag van wel l'OOOO. De Begrootingen zijn telken jare reeds overladen met posten voor «gewoon onderhoud" en brengt men er nu ook «nieuwe werken'' op, dan zal de Inkomsten-belasting moeten worden verhoogd. Spr. stelde daar om voor, een leening te sluiten waaruit de afdoende rioleering kan worden bekostigd en niet in te gaan op het voorstel om eerst nog een hulp-riool te doen maken. Ook de heer Gerritsen meende, dat in den inderdaad oiihoudbt ren toestand zoo snel mogelijk dient voorzien en wilde voor dit werk een deel besteed zien van de f47 000 welke de Gemeente het volgend jaar, door de pas aangenomen wel tot regeling der Gemeente-financiën, meer uit de Perso- neele belasting zal ontvangen. De bewoners der Bergstraat hebben werkelijk overlast van den vervuilden bodemvelen kunnen zelfs geen gebruik maken van hun badkamer, bij volslagen gebrek aan walerloozing. Spr. ondersteunt hetgeen de heer Van Esveld aanvoerde en hoopt, dat deze met een afge rond voorstel zal komenandei's zal hij een motie voorstellen. Mr. Prikken heeft met groote belang stelling het smeekschrift van de Bergstraters gezien. Spoedig en afdoende voorziening is driugend noodig; de schandelijke toestand is der stad volkomen onwaardig. Pogingen om vreemdelingen te trekken, moeten helaas wor den nagelaten omdat verzuimd is te voorzien in een der eerste vereischtenrioleering spr. wil zich echter thans beperken tot de Bergstraat. Het hemelwater moet er een goed heenkomen zoeken, vormt er plassen, die maar moeten verdampen of verzinken de toestand verergert met den dag door het menagewater dat nog wel uit de zinkputten opborrelt. Daardoor is de toegang tot de straat schier onmogelijk en men zou aan donkere oogen zagen naar de lucht, waar dreigende wolken niet onrustbarende snelheid ronddreven. Waarom heb je zulke sombere voorgevoelens - Het zijn geen voorgevoelens, het is zekerheid. Houd moed, Dolores, je zeitie, dat je dooreen onweerstaanbare macht hierheeu gedreven waart dat ia mij het beste bewijs,datjehart mij niet vreemd gebleven is. Het had je vreemd moeten blijven, het bad sterk moeten zjjn. Hü drukte haar de hand en voelde daarbij, dat zij huiverde. Maar het behoort mij reeds toe, juichte hij. Noem mij Max ik ben de schilder Max Adolphi. Dezelfde, die op do tentoonstelling die prach tige Romcinsche vrouw ingezonden heeft? vroeg Dolores vol geestdrift. Ja. O dan is u een kunstenaar, wiens genie men moet bewonderen. Ik streef slechts naar een weinig erkenning om bewonderd te worden, moet men een groot kun stenaar zijn, zeide de jonge schilder. Maar laten wij daar nu juist niet over spreken, Dolores. Wij zullen voortwandelenhier konden wij de nieuws gierigheid van de bewoners opwekken. Ja, je hebt gelijk, Max, antwoordde Dolores. Adolphi was verruktzij noemde hem kort en vertrouwelijk hij zijn voornaam, zij nam zijn arm. en wandelde zöo ongedwongen naast hem, alsof zij hem al jaren lang kende. Slechts de ware liefde kan zoo spoedig den af stand overschrijden, die tnsschen onbekendheid en vertrouwelijkheid ligt. Adolphi leefde als in uen hemel van geluk. Naast hem liep zijn Dolores, die hij nu met recht zoo noemen mocht.

Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 1