Maandag 12 Juli 1897. No. 4683, 46e Jaargang. Binnenland. VERGIFT. PHO E NIX BROÜWE RIJ H. MEURSING Co. AMERSFOORT. Specialiteit in Exportbier naar de Tropen. Uitgave A. H. VAN CL E E FF te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Donderdagavond. Abonnement per 3 maanden f 1.franco per post 5. Advertentiën 1C regels CO cent; elke regel meer 10 cent. Grooto letters naar plaatsruimte. Legale-, ol'licieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Afzonderlijke nummers 10 cent. Hij advertentiën van buiten de stad worden do incasseerkosten in rekening gebracht. Bureau KORTEORAGHT 58 Telephoou 19. Wij zijn gaarne bereid om, tegeB vergoe ding van het porto, aan geabonneerden, die voor korten of langen tijd op reis gaan, do Amersfoortsche Courant en de binden welke zij door onze tusschenkomst ontvangen, nn te zonden. Opgave van duidelijk adres is voldoende KENNISGEVINGEN. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer ge meente, dat het door den Directeur van Rijks directe belastingen enz. te Amsterdam exeeutoor verklaard kohier No. '2 van de Personeels belasting over hot dienstjaar 1897 aan den Ontvanger van 'sRyks directe belastingen alhier is ter hand ge steld, aan wien ieder verplicht is zijnen aanslag op den hij de wet bepaalden voet Ie voldoen. Gedaan en op tie daarvoor gebruikelijke plaatsen aangeplakt te Amersfoort, den 10 Juli 1897. Do Burgemeester voornoemd, F. D. SOHIMMELPENNINCK. BURGEMEESTER en WETHOUDERS vnu AMERSFOORT, Gelet op art, 18 der Wet van den 11. September I860 (Staatsblad no. 1118), houdende bepalingen betrekkelijk de Inkwartiering, enz. Doen te weten, dat do bij art. 17 dier wet be doelde l(jst door hen aaulegtl, in afschrift aan de bergplaats bij het Raadhuis aangeplakt is on ge durende veertien dagen, te rekenen van heden, op de Secretarie der gemeente voor eenieder ter inzage ligt, allo werkdagen van 10 tot 1 uur. Amersfoort, den 10 Juli 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, D. F. SOHIMMELPENNINCK. De Secretaris, W. L SCHELTUB. II. M. de Koningin Regentes heeft aan prof. De Louter, hoogleeraar te Utrecht, tot nu toe belast met liet onderwijs aan H. M. de Koningin in de bestuurs-inrichting van Nederlanasch Indië, tevens opgedragen liet onderwijs aan 11. M. in de bestuurs inrichting van Nederland on de grondregelen der Staathuishoudkundo. De Regeering heelt ingediend een vroeger onafgedaan gebleven wetsontwerp op de krijgstucht. Met behoud in hoold/uak van de grondslagen der thans vigcerende wet geving worden nieuwe bepalingen alleen voorgesteld om ondervonden gebreken te herstellen, gebleken leemten aan te vullen en wenschelijke w ijzigingen aan te brengen. Feuilleton. 25). 01 als zjj eon botero stom hadspotie de ridder. Ja, en een slnnkor figuur, kleiner voeten, eon mooier gezicht en niet zulke kalfsoogen, dan zou ze zeer aannemelijk zyn, vulde Hermann aan trou wens, hot geheelc gezelschap beteekeut hier niet veel. mnar zy hebben Lydia en die maakt alles goed. Wacht maar eens tot Lydia optreedt, dun zult ge wal zien. De ridder wachtte; hy liud ook niets anders to doen. AIb Adrian to Münchon was en daar de plaatsen van vermaak opzocht, dan was het zoo goed als zekor, dat hij ook in dit enfé-ehantant zou komen. Het met tabaksrook gevulde loknal du gekleurde !;ezichtcn van do chanteuses, do fatterig goklecdo ïeeren, dio hen toejuichten, dit alles beviel Do Bcau- court en het was bon» als leofdo hy ivoor in don tijd van non dertigtal jaren terug. Verschillende chanteuses traden op en allen wer den even geestdriftig geapplaudisseerd. In een cafd-chnntant is men niet knrig met bij val betuigingen. Juist toen Do Beaucourt de derde flosch Rijnwijn besteld had, deelde Hermann hetu mede, dat Lydia aan de beut wne. Tegelijk dwaalde de blik van den ridder door do zaal en bleef daar rusten op ecu lieer, die zooeven binnengekomen wns. Lydia zal u bepaald bovallon, fluisterde dear- tistonagent hem in hot oor. Zij is een ster in de Het krygstuchtelyk recht voor zee- en land macht ia in éen ontwerp geregeld, om een heid van tucht te bevorderen. De Regeering heeft voorgesteld, artikel 9 der Pensioenwet te doen vervullen, met het doel om tijdelijke diensten van burgeljjke ambtenaren voor pensionneering in aanmer king te brengen onder voorwaarde van een extra bijdrage waarvoor de proeftijd van twee jaren buiten rekening blijft, Het voorstel betreft ook de tegenwoordige amb tenaren, die vroeger tijdelijk waren aange steld. In verschillende kringen loopt het ge rucht dat besprekingen van H. M. de Ko ningin-Regentes mot enkele raadslieden der Kroon tot resultaat zouden geliad hebben, dat aan den oud-minister Pierson de Kabinetsfor matie zou zijn aangeboden. De bevolking van ons land bedroeg op 1 Januari des vorige» jaars '2 404 559 mannen en 2 454 895 vrouwen, totaal 4859 451. Zy is toegenomen in den loop van 1890 met 34419 mannen en 34 788 vrouwen, to taal 09207, en bedroeg dus op 1 Januari van dit jaar 2 438 975 mannen, '2 489 083 vrouwen, totaal 4928058 personen, waar van in Zuid-Holland 1082 078, Noord-Hol land 933092, Gelderland 548 748, Noord- Brabant 539725, Friesland 339 425, Over- ijsel 319494, Groningen 292 834, Limburg '270 239, Utrecht 241 178, Zeeland 211017 en Drente 143028. De 5 millioen zijn dus nog niet bereikt en zullen ook in 't eind van 1897 nog niet aan wezig zijn, tenzij de vermeerdering in den loop van dit jaar grootor is dan in 1896. Daartoe zou de toeneming nog niet eens zoo veel behoeven te bedragen als in 1895, toen zij op 195 na 100000 bedroeg. Bovendien is bij elke volkstelling gebleken, dat de cijfers der bevolkingsregisters te hoog warenin het eind 1889 was het verschil 37 181. In ieder geval mag men aannemen, dat op het tijdstip, waarop H. M. de Koningin de regeering zal aanvaarden, haar rijk in Europa over de 5000 000 inwoners zal tellen, twee malen zooveel als waarover haar overgroot vader Koning Willem 1, 75 jaren geleden, wat Noord-Nederland betreft regeerde. De Deutsche Wochenzeitung weet mede te deelen, dat binnenkort een ministeriëel be sluit zul worden gepubliceerd, dat een groote opruiming van oplichters en andere schunnige persoonlijkheden in de Nederluridsche grooto steden tengevolge zal hebben. De lieden zullen niet meer, zooals tot nu toe, bij hun transport over de grenzen tusschen Zevenaar en Elten alleen worden gelaten (waardoor ze nu en dan gelegenheid vinden om uit den trein te springen en naar Nederland terug te keeren) maar tien Nederlandse!) beambte zal ze te Elten persoonlijk aan Duitsche gendarmen overleveren, die in een loods dan onmiddellijk de legitimatie-papieren van ile lieden zullen onderzoeken en hun indentiteit vaststellen. Is hun rekening met de Duitsche overheid in orde, dan worden zo op vrije voeten ge steld, evenwel mot do waarschuwing, dat zij, zoo ze weder uit Nederland naar Dultschland door do politie vervoerd worden, door het Duitsche landgericht tot drie maanden ge vangenisstraf zullen worden veroordeeld. Men hoopt op deze wjjzu ons land te zui veren van een groot deel internationaal ge spuis, dat hier tot nu toe een veilige en rus tige woonplaats vond. Dooi- verschillende rechtbanken hier te lande zijn vonnissen geveld, waarhij personen die met Kilometerboekjes gesmokkeld had den, veroordeeld zyn. De directie der Staatsspoor heeft besloten, ter waarschuwing van anderen, die vonnissen aan al haar stations te doen aanplakken. De nlgeineeun Nederlandsche Vredebond heeft te's-Gravenhage zyn algemeene vergade ring gehouden. Uit het uitgebrachte verslag bleek, dat het aantal afdeelingen toeneemt, doch de finun- cieele krachten van den bond zwak bljjven. Dientengevolge moest dan ook worden afge zien van het denkbeeld om het Vrodecongres hier te lande to houden. De poging om te Amsterdam een afdeeling in het leven te roepen, heeft niet tot een resultaat geleid. Men besloot, dat men voortaan zakën don Vredebond betreffende in aangenaam lees baren vorm saam zou vutten en aan do pers de kleine pers niet te vorgettn toe zenden. Nadat de Rekening en verantwoording, sluitende in ontvangst en uitgaaf met een bedrag van f730.48, en do Begrootiug voor het volgende jaar waren goedgekeurd en de hoeren F. G. van Eek on A. Telling tot leden van het. Hoofdbestuur waren herbenoemd, werden eenige kleine wijzigingen in de Sta- tuten gebracht en besloten werddeKordnklyke goedkeuring voor de vereeniging aun te vragen. Door een agent van politie is in de restau- ratlezual van het station te Arnhem een persoon aangehouden die een valsch bank biljet van f25 aan den kellner in betaling bad gegeven. In verband daarmede is te Duisburg op verzoek van do Arnhemsche politio nog oen vermoedelijke medeplichtige in die zaak gearresteord. Waarschijnlijk heeft men hier te doen met dezelfde personen, die «enige dagen geledon te Amsterdam valsuhe 'bankbiljetten in be taling gaven. Het z(j nogmaals herinnerd, dat deze valsche bunkbiljetten gemakkelijk zyn te herkennen, daar het papier veel zwaarder is dan dat van hot gewone bankpnpier; het is ook veel ruwer op het gevoel, terwjjl het watermerk ontbreekt. Op voorstel van ds. Louis A. Biihler, heeft de kerkeruad der Ned. Hervormde Gemeente tc Schiermonnikoog besloten, voortaah w\jn zonder alcohol by net H. Avondmaal te ge bruiken. volste bcteokenis van het «oord. Allo spoilsmen heoft zij al hot hoofd op hol gebracht. Zy bewoont in eon der fijnste buurten een gcheele eorste ver dieping en heeft jiiwcelen nu ge zult het wel zien. De ridder had evenwel niet» van het gesprokene verstaan. Zijn oogen blevon strak gericht op het gelaat van don nleuwanngekoinone. Deze leunde tegen een pilaar on monsterde hot publiek. Ver volgens nam hy plaats aan een ledig tafeltje. Hy neeft my aangezien, mnar my niet herkend, mompelde Beaucourt. Des te beter, ik zou niet met dien schurk in aanraking wilton komen. Do heer, die zoozeer de aandacht van deu ridder Do Beaucourt getrokken had, was reeds eenigszins op leeftyd, mnar hy deed al zijn best dit te verbergen zyn hoofdhaar was dun, zyn gelaat bluokeiihjj had korte, rossige bakkebaarden. Wat wordt ge eensklaps stil, merkte Horiuanu op. Ik zit vol verlangen to wachten op Lydia, ant woordde Beaucourt. Als zjj door eon vakman zooals gy oen ster genoemd wordt, dan moet ze dat ook wel zyn. Maar weder dwaalde zijn blik af naar don man met do rossige bakkebaarden en eerst liet hoornh- geroep in de zaal waarschuwde hem, dat Lydia was opgetreden. Beaucourt keerde zioh nu weer om en keek naar het tooneol. Lydia was een beweeglijke dame niet lichtblond haar, donkerbruine oogen en een interessant gelaat. Brillanten eclite of valsche, haar eigendom of by een juwelier gehuurd, daar vraagt luen in zulke omstandigheden niet naar brillanten fonkelden in haar blonde lokken, in haar roodgesehminkte ooren, aan haar armen, aan haar polseu, aan haar vingers, op haar borst, ja zelfs om deu eenen enkel droeg r.y een gouden band met edelgesteenten bezet. Lydia moest vijf ehansounetton zingen en toen zy ten slotte, mot neigingen en kushaniijos naar alle kanton was woggoimppold, duurde het nog verscheidono minuten, vóór do storm van bijvalsbe tuigingen was gaan liggen. Nu kunnen wjj wel heengaan, znldo Uermunn tegen deu ridder, er komt nog een trnpózieiino die zoo plomp is als een melkmeid en een juffertje, mager als een brandhout, die voor vior mark per avond eon pnar afgezaagde mopjes opdrount en uan geheel buiten adem is. Och, laten we nog maar wat blevon, zoido Beaucourt. Hij had opgemerkt, dat do man niet do rossige bakkebaarden sedert eomgen tijd onafgewend naar heru koek en hoewel hy sluh zooeven verhoogd had, niet door den man herkend to worden, schoon hot nu toch, dat hy hom niet wilde ontwijken, Zooals go wilt, zoido do nrtistenagont. Wy zouden Lydia op een souper aunnon noo- digen, maar zij drinkt niets dnn champagne, Goed, wij soupoeren mot Lyaio, zeide de ridder. Hot scherm ging nogmanlo op en een trnpózionnc, die haar cersto jeugd nl lang vergeten was, vortoondo eenige onbeduidende toeren, maar werd niettemin mol luid npulaua beloond. Na haar kwam hot juffertje van vior mark per avond. Volgens het programma heette zy mile. Constance en inderdaad, zij ivas geen glanzende verschijning. Haar ontbrak juist alios, wat eon cafe- concert-zangeres gewild uioot maken zy was kloin en mager, zoodnt z.ü moest optreden in eon coatiium met mouwen en iuiog aun den hals; zij kon zich niet mot de noodige gracie bewegen, haar handen waren haar voortdurend in den weg, omdat niet wist wal zij er mee moest aanvangen. llaar gelaat, omkranst van krullend zwart hiuir, was ingevallen en hoekig en meer bestemd om medelijden dan om vroolyabold op te wekken. Niets in huur was schoon of bevallig, dan alleen haar oogen, die heldor, hemelsblauw warou. maar waarvan de uitdrukking zóo kwijnend, zóu droevig Nu, wal zegt ge van dien kapstok t vroeg Hermanu. was, dat Do Beaucourt ontroerde toon hy haar blik ontmoete. Het ariuo kind is ongelukkig, mompelde Beancourt, haar blik schijnt bot publiek te smoe- kon, haar toch niet too t« juichen, omdat «ij dan opnieuw moot zingon en dat doet haar pUn: hoor maar eens luio haar borat zaagt on hou hol haar stem klinkt. - Ja, zij heeft oen borstkwaal en zal zioti bepaald doodzingon, maar dat gaat de directie niet aan. Neen, dat ia zoo, liet gaat de directiu uiel aun en u ook niet, bovestigdu Beaucourt haastig en daarna vougdo hy er b|j Zullen wo dat moisjn óok niet op liet souper vragen. Het zou my niots verwonderen als zy hon ger leed. Best mogoiyk, vriend Beaucourt. De papa van Constance beschouwt sun dochter als con Kapitaal, van welks rente hy leeft en de rente dio Constance Och ja, dut is too, maar dorgolyko familie omstandigheden komen in ons buroup zóo dikwijls voor, dat wy ze doodgewoon vinden. - Dus de kerel leeft van het geld, dnt zyn doch ter er moe verdient, door slch hier eiken avond af te martelen V Ja, en als gy Constance te soupeeren vraagt, dan zult gu mot den braven mnu konnis maken, antwoordde Hermann. Ken uur later zaten vier personen in een afzon- dcrlyko kamer van liet ctablisaemeiit te soupeeren. I Wordt vtrvolgd)

Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 1