Stadsnieuws. Damast-Zijde 65 cent zou worden verminderd en erger nog dat niet meer zouden worden aangesteld sel'goantcn-ninjoor dienstdoend officier, nun- Sczien hun functie hij mobilisatie kanwor* en waargenomen door personeel van het Reseverkader. Hopen we. dat ilit gerucht een van vele komkommertijdnieuwtjes is. want evenmin als een milicien die kan wielrijden een mi litair wielrijder is, even nadoelig voor ons leger zou het wezen werkelijk verdienstelijke vrijwillig dienende onderofficieren, die den troep door en door kennen, te doen vervan gen door reservisten, wien het uit den aard der zaak te oenen inalo ontbreekt aan routine. Toen de nieuwe Kieswet was aangenomen, werd al dadelijk de klacht vernomen, dat de Kamci verkiezingen te spoedig door die voor den Gemeenteraad gevolgd werden, dok werd voorzien dat wanneer de Kamer verkiezingen voorbij waren en er voor een aantal kiezers het nieuwtje af was, de op komst, der stembus vanzeiI zou verminderen. Hoewel liet getal kiezers voor den Ge meenteraad is ronde cijfers Vin minder is dan voor de Tweede Kamer, blijkt de op komst der kiezers bij de verkiezing voor den Gemeenteraad alom veel minder te zijn geweest. Uit de verschillende cijfers die we vergeleken, is de opkomst in de groote steden tie helft minder geweest. Hier ter stede kwamen (in bet 4e en het 3e district) op 15 Juni ter stembus 998,, op 25 Juli 812, en op 43 Juli 049 voor den Gemeenteraad. Even zoo te Utrecht op 15 en 25 Juni 80S!) en 8385 on op 13 Juli 4183. To 's-Gravenha^e 111 waren deze cijfers 4027, 4243 en 2107. in do Amsterdainsche distweten ziet inen bet zelfde verschijnsel. Kan er voorloopig niet aan gedacht worden de Kieswet zoodanig te wijzigen, dat do Kamerverkiezingen en die voor deu Gemeenteraad op meer van elkan- per verwijderde tijden zullen vastgesteld worden, voor trage kiezers kan bet een waar schuwing zijn, niet op hun post te ontbreken, wanneer de stembus openstaat, daar zij an ders indirect oorzaak konden zijn, dat inde gemeentelijke vertegenwoordiging bij verras sing mannen zitting zouden houden, of be komen die men daarin minder gewenscht zon achten. Men kan, zegt de Veldpost, een kind nau welijks aangenamer bezighouden en meer spelend loeren dan door liet een stukje van den loin te geven. Hier kan liet den grond omwerken, de steeneu er uit Imlen, bemesten en ferm gereed maken, om dan salade, radijs, enz. te wi houwen, benevens allerlei bloemen, die gemakkelijk groeien en spoedig in tul van kleuren bloeien. Dan heeft liet kind niet alleen een uitstekend tijdverdrijf gehad, maar ook spelend geleerd, volhardend zijn plicht to" doen lot de gunstige uitkomst daar is. Het hoeft zoodoende de grondslag gelegd voor djL gewichtigste factoren voor levens geluk. want alleen door volharden en stoeds met opgewektheid zijn taak ie volbrengen kan een kind in de toekomst in den strijd om 't bestaan zijn geluk vinden. Nog af en toe worden te Amsterdam val- sohe bankbiljetten van f 25 in beuling gegeven. Het publiek kjjke daarom bij de ontvangst van dergelijk papier goed toe. Do vaiscïiheid is spoedig ie zien, daar de biljetten slordig afgewerkt en veel te dik zijn en het watermerk missen. De politie is van meening, dat de bron van dit valsclie bankpapier gezocht moet. worden in Duiischland, vermoedelijk te Dusscldorf. Volgens lief. Provinciaal verslag over !8!Ki bedroeg de schoolbevolking in de provincie Utrecht op 1 Januari 1897: Vim do openbare solution 9941 j. on 8201 m. bijzondere, door do ge- meenten gesubsidieerde scholen7Cj.cn 120 m. I, bijz. niet door de k«"i. gesubsidieerde scholen 7403 j. en 7851 ni. Samen 17 425 j. en IC265 m. Kosteloos onderwijs ontvingen op de openbare scholen 8097 j. en 8287 in. Bij/.., niet door de gein,centen gesubs. scholen 2117 j. en 2230 m. De openbare avond- en herhalingsscholen werden bezocht door 677 j. en 217 m., en de bijzondere, niet door de gemeenten ge subsidieerde avond- ca herhalingsscholen, door 48 j. en 22 m. In 12 gemeenten zijn geen openbare scholen aanwezig. Vier daarvan hebben ccn gemeen schappelijke school met andere gemeenten, en 8 nebben regelingen getroffen met riubu- ï'ige gemeenten voor het schoolbezoek aldaar. Er zijn in de provincie aanwezig 102 open bare- en 171 bijzondere scholen. Het aantal bijzondere scholen vermeerderde in 1890 met 4; 2 werden °r opgeheven. Van de 171 bijzondere scholen zijn 7 door de gemeenten gesubsidieerde. Onder de openbare scholen zijn er 4 voor jongens alleen, en 3 voor meisjes alleen van de bijzondere zijn er 18 voor jongens alleen, en 2!) voor meisjes alleen. Uit' het Provinciaal verslag over 18% blijkt, dat het aantal vergunningen voor den ver koop van sterkedrank in het klein in de provincie Utrecht nog 4117 bedraagt, terwjjl liet wettelijk maximum is 683. De opbrengst van het vergunningsrecht was f47 790. Kl is slechts een vergunning verleend binnen de grenzen van liet maximum (in do ge meente waar zij gevestigd was)108 nieuwe vergunningen werden verleend voor loeali- teiton, waarvoor reeds een ander persoon vergunning had, terwijl 1 vergunningen wor den verleend met het* oog op bijzondere om standigheden. Een vergunning werd irtge- trokken ingevolge art. 9 der Drankwet, ter wijl er 8 verviolen'wegens niet tijdige betaling van het vergunningsrecht. De Gemeenteraad van Enkhuizon heeft met 10 togen 3 stemmen aangenomen een voorstel tot pensionneering der Gemeente ambtenaren, beambten en bedienden aldaar. De Minister van Onderwijs in Pruisen hoeft voor eenige dagen een rondschrijven verzon den, waarhij de hoofden van scholen verzocht worden, hij groote hitte den middagschooltijd te doen vervallen en in sterk bevolkte klus sen des ochteuds in plaats van 4 slechts 3 uur onderwys t« geven. Wijkt uit deze aanschrijving, dat men zich aan liet Duitsche Ministerie wel bekom mert over de behandeling der schooljeugd, vreemd blijft het, dut tie groote vacantie bij onze naburen eerst in September begint, dus in don tyd waarin voor de drukkende hitte het minst meer te vreezen is. Deze late va cantie is misschien te verklaren omdat, in dien tijd bij den landbouw (bijv. bij aard- appelruoien) de incestc handen te pas ko men. De aanschrijving bovenvermeld mag men zich hij ons in zooverre ter harte nemen, dat het overweging zou verdienen, in de zomermaanden het onderwijs te doen ge ven meer in den morgenuren, wanneer de zonnestralen nog niet zt'io fel branden. De ondervinding leert het vooral ten plattelan- de, dat de kinderen, wanneer zij des mid- lags na een lange wandeling du school be reikt hebben zoo slaperig en afgemat zijn. Int men zich van het resultaat van het on derwijs niet voel moet voorstellen. Met Utrechtseh Dagblad bevat de volgende advertentie Het zij mij vergund langs dezen weg allen, die mij hunnn vriendelijke deelneming be loond hebben in de door mij ondergane operatie, waarvan het gebruik mijner oogen de gezegende vrucht is geweest, mijn diep- gevoelden dank te betuigen. Nicolaas Heets. Hij de Ned. Hervormde Kerk waren 1 Juli 334 predikuntsplantsen vacant, tegen 331 op 1 Januari: in Gelderland 27. Zuid-Hol land 57, Noord-Holland 38, Zeeland 41, Utrecht 8, Friesland 63, Overysel 14, Gro ningen 52, Noord-Brabant 22. Limburg 7 en Drente 4. KENNISGEVING. 1)..- BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, brengen ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat zij voornemens zyn nun den Gemeenteraad voor te stellen tij delijk aan don openbaren dienst te onttrekken, en wel voor het tijdvak van 20 October tot en met 8 November a. h: lo. ueneoppervlakte van p. m. 118 M', uitmuken- do een gedeelte van hetplein „du Hof" nabij de Lnvendelstrnnt. 2o, cone oppervlakte van p. m. 400 M'. uit makende een gedeelte van hot plein „de Hof" nabij het. Pepersteegje. 8o. ecne oppervlakte van p. ra. 118 M1, uitmaken de een gedeelte vun het plein „de Groenmarkt." 4o. een opporvlakte van p. m. 400Ma, uitma kende een gedeelte vun het. plein „de Appelmarkt." Voorts, dat de schetsteekening waarop de ter reinen nader zijn aangeduid voor een ieder ter Gemeente-secretarie ter inzage ligt- De- ingezetenen, die tegen zoodanige onttrek king bezwaren wenschen in te brengen, worden uitgenoodigd die vóór of op Zaterdag, den 24. Juli 1897 ter Goineente-secretarie schriftelijk in te dienon. Amersfoort, 19 Juli 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. I). SCHIMMKLPENNINCK. De Secretaris, W. L. 8CHELTUS. Dr. I'. Groeneboom heeft ontslag genomen als Wethouder dezer Gemeente. De heeren E. L. Visser en mr. J. Heyli- gers hebben hun herbenoeming tot lid van den Gemeenteraad aanvaard. De heer D. Gerritsen, die by de Gemeente raadsverkiezingen op 13 dezer zoowel in het Ie als in het 3u district is gekozen, heeft aangenomen de'benoeming voor het Ie dis trict, waarvoor hij aftredende was. In het 3e district moet dus een vrije ver kiezing plaats hebben. Blijkens de publicatie aan het hoofd van dit nummer is de candidaatsstelling daarvoor vastgesteld op Woensdag 28 Juli, de stem ming op 10 Augustus en de hei-stemming, zoo noodig, op 24 Augustus. Onze stadgenoot de jongeling C. van den Bergli heeft inet gunstg gevolg afgelegd het toelatiugs-exuinen voor de kweekschool voor de Zeevaart lo Amsterdam. Onze vroegere stadgenoot dr. D. Dijken, tij delijk assistent aan de Rijks-universiteit te Leiden, is benoemd tot leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Assen. Een stadgenoot is de dupe geworden van een tlessehentrekker.. Een als heer gekleed persoon uit Amster dam wist hem een filiaal aan te praten van oen aldaar gevestigde inrichting, van welke hij zich directeur noemde. Hij had niets anders te doen, dan goederen, welke in die inrichting werden gefabriceerd, aan huis te verknopendaarvoor zou hij genieten, be halve een salaris van f10 per week, vergoe ding voor winkelhuishuur, 2x/2 pCt. van de opbrengst der goederen, en 20 pCt. van de ingekomen liefdegiften. Hij vloog er in. Het contract nog wel door een notaris opgemaakt, werd geteekend, en.... de gevorderde soin van f500 door den filiaal houder gestort. Twee of drie weken werd het tractement betaaldverder hoorde onze stadgenoot niets. En toen hij op informatie aan liet kantoor te Amsterdam uitging, bleken en directenr èn borgtocht verdwenen in de plaats van welken laatsten hij nu eenige goederen bezit, ter waarde van circa f75 a f'80. Om de f500 te kunnen storten, had hij nog wel een hypotheek op zijn huis ge nomen. Met groote ingenomenheid vernemen wij, dat Burgemeester en Wethouders op onbe krompen wijze steun hebben verleend aan Wessel van Daal, tien brandweerman, die bij den brand in du Koningstraat het onge luk had van een dak te vallen. Hij neemt Hink toe in beterschap. DE TUINBOUW-TENTOONSTELUNB. Gelijk wc in ons vorig nu miner reeds ter loops meedeelden, zal van Woensdag tot Vrijdag op «Randenbroek" gehouden worden een tentoonstelling van tuinbouwproducten, zuivelbereiding, bloemen en planten. Zij wordt gehouden door do plaatselijke afdeeling van het «Utrechlsch Genootschap voor Land bouw en Kruidkunde". Eiken middag wordt zij opgeluisterd door een muziekuitvoeringWoensdag van het slifmuziekkorps van liet 5e regiment infan terie, Donderdag van de kapel «Fidclio" uit Woudenberg, en Vrijdag door de kapel »Ger- mania" het aantal inzendingen waaronder vole hoogst belangrijke overtreft iedere verwachtinghet schoone park van «Randen broek" noodt lot oen bezoek, en zoo kan het niet anders of dezo tentoonstelling zal veler belangstelling wekken, van producenten zoowel als van consumenten. Wat de tentoonstelling beoogt? Zij is een poging om den tuinbouw rond Amersfoort te doen opleven uit zijn reeds veel te langen slaap, waarvan vooral Utrecht partij trok door gansche wagenvrachten vol groenten naar de stad te brengen, welke dan hier gevent moesten worden. Onnoodig te zeggen, dat wanneer in de onmiddellijke nabyheid der stad groenten worden geteeld en het afdeelingsbestuur geeft daarvoor gaarne menigen nuttigen wenk de verkoopers minder vracht zullen hebben te betalen en dus beter prijzen kun nen maken en de koopers voor misschien minder geld heter waar zullen krijgen. Ook in dit opzicht is dus do tentoonstelling een bezoek overwaard en het is geen ge ringe plicht van erkentelijkheid welke onze stadgenooteri te vervullen hebben tegenover het Afdeelingsbestuur dat niet achtend de vele bezwaren hier zulk een hoogst het plan, alsook van do heeren Rink, Van Vlijmen en Do Klerk, leden van de Tweede Kamer der 8. G., waarin dez.e laatste mededeelde het eere-lidmaatschap van den Bond te aanvaarden en het beginsel beloofde te steunen. Door den hoer Van Maanen werd voorts leedwe zen betuigd, dat men door liet oprichten zoowel te Amsterdam als te Amersfoort van dergelijke bonden, afbreuk doet aan de zaak zelve. De hoop werd door hem uitgesproken, dat men tot eenheid mocht komen, opdat dezo Bond, welko in 1894 is opgericht en thans 5000 leden telt, zeer spoedig tot het dub bele aantal moge stijgen. Do heer Van Wgk, president der Amersfoortsehe vereeniging, als gast tegenwoordig, zeide dat in zgn woonplaats de vereeniging niet is opgericht om ver brokkeling te bewerken, doch alleen omdat de Bond „Eendracht" te veeleischeud was en hg bevreesd was, dat de gemaakte berekeningen zouden falen. 8pr. hoopte, dat die vrees zou blijken ongegrond te zgn, en dat, mocht men slagen, zijn vereeniging^ dan zeker zou medewerken. Zoowel door den voorzitter als door den secretaris werd protest aangeteekend over deze afwachtende houding, die niet getuigde van vertrouwen in het beleid der bestuurders van den Bond, Nauwkeurige berekeningen waren gemaakt, zoowel door het be stuur als door deskundigen en zelfs hadden eenige leden van de Tweede Kamer hun goedkeuring daar aan reeds gehecht. Ook was door den heer Van Wijk bestreden, dat zg, die in het genot van hooger pensioen waren, moer percenten moesten bijdragen om voor de min deren oen booger pensioen voor de weduwen te verkrijgen. Die stelling werd krachtig door den president en deu secretaris bestreden. Zij achtten de vrouw van deu mindere even hoog als van den meerdere beide categorieën hebben voor het land niet gepresteerd. Het hoofddoel voor het vragen van pensioen is liefde voor vrouw en kind. Het ophouden van z.g. stand mag hier niet bjj in het spel komen, maar alleen zij en blijve het doel allen voor ondergang en armoede to bewaren, Dc hoer Van Maanen betoogde, dat de minste uitkeering f250 it f300 per jaar moest bedragen. Dit laatste vond luide toejuiching. Do berekening, gemaakt door het bestuur en des kundigen, beliep 4 pCt. van het tractement, te stof ten in de Staatskas en uit die berekening bleek, dut goon bijdrage van den Staat werd gevraagd, alleen het beheer over de golden. De heer Vau Wgk bleef opponeeren, wat aanleiding gaf, dat meerdere afgevaardigden zich in het debat mengden en de afgevaardigde van Hellevoctsluis zgn dank bracht aan het bestuur en de vorgadering door hem werd aangemaand zich niet te laten verleiden om van het groote doel af te wjjken. Door Den Helder werd do volgende motie voor gesteld „De afd. Helder van den Algem. Bond „Insulinde" geeft het hoofdbestuur in overweging, aan de Re geering te verzoeken aan woduwen en weezen van actiof-dicueude eu gepensionneerde militairen van land- en zeemacht en koloniën beneden den rang van officier, zonder bepaling van hoegrootheid (dit aan dö Regeering over te laten) een pensioen too tc kennen eu ook de wet daarop van terugwerkende kracht te doen zijn." Deze motie werd niet ondersteund en dus niet in stemming gebracht, aangezien de/e vergadering niets anders beoogde, dan hetgeen in de motie werd voorgesteld. „Zal Amersfoort medegaan, indien door den Bond met cijfers wordt aangetooud, dat het doel kan worden bereikt?" vroeg do voorzitter, waarop de heer Van Wijk toestemmend antwoordde. Do discussie werd daarna gesloten. Met een opwekkend woord van den voorzitter, waarbij lig nogmaals wees op het gewicht van deze vorgadering en de noodzakelijkheid vau eenheid, nauwe aaneensluiting en hechte vriendschap werd de vergadering gesloten. Het aan dc Regeering te zenden adres werd daarna vastgesteld in oen huishoudelijke zitting. Genoraal-majnoi' C. O. van Kesteren, com- marnlant dei' 2e divisie, kwam heden, ver gezeld van zijn adjudant-kapitein D.L. Hoog kamer, van den Generalen staf, hier ter stede tot. het houden eener inspectie over de vuld-bataljous van het 5e regiment in fanterie. Luitenant W. F. van den Oudendijk Pie- torse, van het 5e regiment infanterie hier, is bevorderd tot kapitein en wordt in ver band daarmee overgeplaatst bij het 2e regi ment te 's-Hertogenbosch. De commissie welke bij het 5e regiment infanterie belast is met het afnemen der examina van de vrijwilliggers voor het Re servekader voor den graad van reserve sergeant en voor vaandrig is saaingesteld als volgtkapitein L. T. G. J. Fiieber, lid en voorzitter; luitenant-adjudant J. W. G. Peltzor en luitenant N. G. van Gemert, leden. tot r 14.05 p. Met.alsmede zwarte, witte en kleurige Hcniicberg-ZIJde van 85 ct. tot f 14.05 p. Met. effen, gestreept, geruit, gewerkt, damast enz. (cu. 240 versch. qual. en 2000 versch. kleuren, dessins enz.) Franco eu vrij van Invoerrechten In huis. Dubbel briefporto naar Zwitserland. Zijde-Fabrieken G. Henneberg, (k. k. Hoflever.), Ztirioh. nuttige tentoonstelling wist te organiseeren. Moge zij in ieder opzicht slagen en strek ken ten voordoele van de Amersfoortsehe afdeeling on de burgerij. Men verzocht ons plaatsing van het vol gende Zondagmiddag to 12 uur hield de Bond van on derofficieren on minderen „Insulinde" oen algemeono vergadering met afgevaardigden in het lokaal „De Unie", aan den Coolsingel te Rotterdam. Tegenwoordig waren afgevaardigden van de af- deelingen Don Haag, Hellevoetalui», Den Helder, Maassluis en Amsterdam, terwgl Vlissingcn en Winschoten schriftelijk vertegenwoordigd waren. Dc lieer Kouter opende mot een woord van wel kom do vorgadering en herinnerde nnn don ernst van liet oogonblik, dat het hier gold het welzgn van vrouw en kind, en dat het van de besluiten dezer vergadering zou afhangen om in de toekomst oen beter lot te scheppen voor weduwen en weezen. Door den secretaris, den heer A, van Maanen, werden een aantal brieven van verschillende afdeo- lingen voorgolozon, inhoudende goedkeuring aan Reserve-sergeant H. W. Bleeker, van het 5e regiment infanterie hier, heeft met gun stig gevolg afgelegd het practisch examen voor den graad van vaandrig en is tot een benoeming als zoodanig aan den Minister van Oorlog voorgedragen. Ritmeester D. Enschedé, commandant van bet depot-eskadron 1e regiment huzaren hier, is benoemd tot ritmeester-adjudant van het korps en wordt in verband daarmee over geplaatst naar Deventer en hier vervangen door ritmeester A. J. VV. van Doorninck, van liet 3e regiment, te Leiden. De 2e luitenant E. II. Juckema van Bur- rnania baron Rengers van Warmenhuizen, van liet 1e regiment huzaren gedetacheerd bij de Rijschool hier, is bevorderd tot 1e luitenant.

Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 2