Maandag 26 Juli 1897. No. 4687, 46e Jaargang. ©ïp m&m. Binnenland. VERGIFT. PHOENIX BROW E RIJ H. MEÜRSING Co. AMERSFOORT. Specialiteit in Exportbier naar de Tropen. Ditgave firrua A. H. VAN CL E F FF te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Donderdagavond. Abonnement per 3 maanden f 1.franco per post f 1.45. Advertentiën 1—6 regels 60 tent; elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, oflicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Bureau KORTEGHACHT56 Telephoon 19. IVij zijn gaarne bereid om. tegen vergoe ding van het porto, aan geabonneerden, die voor korten ol" langen tijd op reis gaan, de Amersfoortsclie Courant en de bladen welke zij door onze tusscluukonist ontvangen, na te zenden. Opgave van duidelijk adres is voldoende KENNIS G E V 1 N G. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gelezen punt 11 van het Prov. Blad No. 46 van 1897. Brengt bij deze tor kennis van Cornelia Willem Alpliouse Mouwen, milicien-verlofganger der lichting 1895 no. 17 van het korps Genietroepen, dat hij zich, voor zien van zijn verlofpas, zoomede van de voor werpen van kleeding en uitrusting, 'door hem bij zijn vertrek met groot verlof medegenomen, op Donderdag den lüden Augustus a. s. vóór 1 uur namiddags bij zijn korps in garni/.ocn te Utrecht moet vervoegen, teneinde onder de wa penen te komen. Tevens wordt de verplichting in herinnering gebracht, op de verlofpas vóór het vertrek naar het korps ter Secretarie de vereischte aanteekc- ningen te doen stellen. Amersfoort, 23 Juli 1897. De Burgemeester van Amersfoort. F. I). SCI[IMMELPENXINCK. De Haagsche Ut. meent, dat de nieuwe Kieswet getoond heelt mank te gaan aan tal van technische fouten. De hoofdfout, en een zéér gewichtige, zegt het blad, is deze, dat art. 53 der wet open baarmaking eischt van de namen der kiezers, die een candidaat bobben voorgesteld. Niet alleen dat dit (getuige liet gebeurde met den heer Vliegen, te Maastricht) tot onaangenaamheden kan leiden, maar die openbaarheid is ook in lijnrechten strijd met de geheele strekking der inrichting van het stemwerk. Met de uiterste zorg, tot in 't «verdrevene zelfs, heelt de wet gezorgd voor de vol komen vrijheid van den kiezer en voor liet volslagen geheim van zijn stem. Groote kosten zijn daarvoor aan de gemeenten opgelegd, en volstrekte ongeldigheid werd bedreigd tegen elke bijvoeging, welke ook. op de stembiljetten, om toch maar vooral te zorgen, dat de afhankelijke kiezer zou Y■■•onen stemmen zoo als hij naar zijn over- Feuilleton. Kom knm, zoo erg is het niet, een weinig ver koudheid antwoorddo Boor, dat gaat spoedig g< noeg over. Beaucourt was niet langer bij machte, zijn woede te bedwingen; hij verwijderde zich daarom en begaf zich regelrecht naar het hub Persigny om voor de goedhartige 01 aria zijn overkropt gemoed lucht te geven. Olaria keek somber voor zich uit, terwijl zij naar hem luisterde en ten slotte zeide zij Die man is een volslagen schurk. Hij zou in staat zijn, nog winst te bejagen niet zijn doode klein dochter. Beaucourt schrikte vim deze uitdrukking. Gravin! riep hij uit, luie komt u op dat denk beeld Een man als die Boor is tot alles in staat, gat' Olaria ten antwoord en daarbij werd haar blik zóo somber, dat de goede ridder zich lang niet op zijn gemak voelde. De ziclvcrkooper Boor keerde na het vertrek van Beaucourt, naar de kanier van Constance terug en eerst nu zag hij hel zieke meisje oplettend in het gelaat. Zij ziet er werkelijk uit als een stervende zeide hij. Zou het ernst wordenVorvloekt:ik ben toch een ongeluksvogel. Hoe kom ik nu weer .zou gninv aan een dochter? Een vreemd meisje? Dat zon mij spoedig de gehoorzaamheid weigeren. Terwijl Boor zoo zat te peinzen, bracht dc oude tuiging wil, zonder te vreezen te hebben dat zijn geheim zou worden verraden. En nu komt diezelfde wet dat geheim voor tenminste veertig kiezers per district denkbeeldig maken neen. liet vernietigen, door niet alleen voor ben de mogelijkheid I v,an contróle open te laten, maar zelfs de openbare aanplakking van hunne namen te eischen en te bevelen. Het is daarom noodig, de tweede zinsnede van art. 53 der wet te schrappen en in plaats daarvan, integendeel, aan de Burge meester volstrekte geheimhouding ten aan zien der namen van de candidaatstellers op te leggen, waardoor bet onvermijdelijke be zwaar althans tot den kleinst mogelijk en om vang wordt teruggebracht. Een tweede ernstige lout der wet betreft het openen van de stembiljetten in elk stem bureau afzonderlijk. Wel is waar is daardoor de uitslag spoe diger bekend, doch liet komt het blad zeer twijfelachtig voor, of dit voordeel opweegt tegen het onmiskenbaar gebleken bezwaar dat men thans in vele gevallen tamelijk precies kan nacijferen, wel niet hoe bepaald aangewezen personen, maar toch wel hoe zekere groepen van kiezers hebben gestemd. liet dooreenmengen van de stembiljetten zal dus weer, door wijziging van art. 87 e. vv., naar centrale-stembureaux moeten worden overgebracht; althans naar minder dan nu. Dan gaat 't toch nog vlug ge noeg. Verder meent bet blad met t\e Residentie bode, dat het verplichte toonen van het stem biljet aan den voorzitter, voor het in de bus mag glijden, de mogelijkheid opent dat in kleine stembureaus door het stembureau controle wordt uitgeoefend of de kiezer wel gestemd heelt zooals hem is aanbevolen of gelast. Deze grief is, meent het blad, weg te nemen door eenvoudig dien toonplicht te laten vervallen, die vrijwel noodeloos is, daar men niet va Isebe stembiljetten met nagemaakte burgemeestershandteekeningen zal vervaar digen en het vertoonen bovendien aan een eenigszins druk stembureau, zelfs in dat ge val, een volkomen doellooze formaliteit is. Een ander bezwaar is, dat de tijd van stemming van 8 tot 5 uur voor de werk lieden zeer bezwarend en volkomen onvol doende is. Zij, die nabij hun werkplaats of karwei hebben te stemmen, kunnen dit in hun middaguur doen. Maar met de meesten is dat niet het gevaldoorgaans wonen zij ver van hun werk, zoodat zij niet eens naar huis gaan om te eten of daartoe maar juist den tijd hebben. Dit meent het blad aldus te kunnen voor komen Een deel des volks heelt gemoedsbezwaar tegen stemmen op Zondag. Wij zien het ge gronde hiervan niet inmaar het moet geëer biedigd worden. Niels zou ecliter beletten, dunkt ons, te bepalen, dat de stemming moet plaats hebbenop Zondag tusschen 1 en 5 en op den volgenden Maandag tusschen 8 en 1 uur. Dan waren beide partijen be vredigd en de werklieden zouden grooten- deels, zonder er voor te moeten verzuimen, op den eersten halven dag hun stembriefje gaan inleveren. liet blad noemt verder de termijnen tus schen «verkiezing" en «stemming" waar deloos lang. Een termijn van acht dagen i ebt het voldoende, terwijl voorkomen moet worden dat de Kamer- en Raadsverkiezingen te veel in elkaar loopen. Verkieslijk zou het zijn de laatstgenoemde verkiezingen te doen houden half Maart. Verder dient voorkomen dat enkele kiezers iemand candidaat stellen, die zelf volstrekt niet op een candidatuur gebrand is. Dc wet behoort of te eischen, dat een candidaat liet stuk voor gezien onderteekent, warrbij bij wordt gesteld, d. w. z. de can didatuur aanneemt; of, nog beter, zij moet aan den candidaat twee dagen tijd geven om, na de sluiting van de lijst, voor de candidatuur te bedanken. Ten slotte nog twee opmerkingen. De Kieswet legde een zware taak op aan de vrijwilligers, die zich bereid verklaren om de stembureaux aan te vullen een taak, waarvoor men na eenigen tijd allicht niet veel liefhebbers meer vinden zal. En zij eischt, nevens vrij groote kosten die het Rijk behoorde te vergoeden, veel schrijf werk van de ondergeschikte gemeente ambtenaren. Het eerste is te ontgaan, door voor dit werk denzelfden bijstand te verleenen, dien de posterijen bv. met Nieuwjaar wel krijgen voor de visitekaartjes: het Rijk kan bv. onderofficieren voor adsistent-stemopnemers aanwijzen, tegen behoorlijke belooning, na tuurlijk. En voor het tweede, voor 't schrijfwerk, is eveneens een uitmuntend hulpmiddel aan wezig het Rijk, dat toch vaak naar nuttige bezigheid voor zijn gevangenen zoekt, stelle die gevangenen, voor zoover daartoe in staat, in den verkiezingstijd ter beschikking van de Gemeentebesturen, om te helpen voor 't schrijven van de adressen op de stemkaarlen. Door die twee maatregelen zou men in derdaad veel van 't onaangename weg nemen, dat nu aan den verkiezingarbeid verbonden is, die bv. voor de Amsterdam- sche gemeente-ambtenaren dit jaar het adresseeren meebracht van meer dan een kwart millioen «uitnoodigingskaarten"! Het nieuwe Kabinet is saamgesteld als volgtmr. N. G. Pierson, Kabinetsformeer der, Financiënmr. W. H. De Beaufourt, Buitenlandsche Zakenprof. mr. P. W. A. Cort van der Linden, Justitie; mr. H. Goe man Borgesius, Binnenlandsche ZakenJ. O. Jansen, Marine; K. Eland, oorlog; C. Lely. Waterstaat, J. T. Cremer, Koloniën. De nieuwe titularissen zullen morgen be- eedigd worden en Woensdag bun function aanvaarden. Drie hunner hebben reeds vroeger aan bet hoofd van een ministerieel departement gestaan nl. de heeren Pierson als Minister van Financiën, Jansen als Minister van Ma rine en Lely als Minister van Waterstaat, allen in het Kabinet-Tak van Poortvliet. vrouw, tlie als dienstbode, maar nicer nog als be- waakster vnn Constance fungeerde, hein een brief, zooeven door een besteller gebracht. Zoodra Boor het couvert geopend had, vond hij er een banknoot van honderd mark in. Aha, lachte hij, dat is een goede inrodnetie. Na het bankbiljet in zijn portefeuille gestoken te hebben, las hij het begeleidend schrijven Mijn lieer Eet. bloedverwante van den bejaarden lieer, die zich voor niejnffrou w Constance interesseert, verzoekt u een uur te bepalen, waarin zij de zieke eens kan bezoeken en ook met u een gesprek onder vier oogen j kan hebben, hetgeen niet tot mv nadeel zal zijn. Wees zoo goed te antwoorden onder mol to „voor- dccligc zaken" postc-restantc, hoofdkantoor Miineheu. I Geen ondertcekening. Boor schreef terstond liet antwoord en bezorgde i dit eigenhandig aan het postkantoor. In zaken moet men geen tijd verspillen, zeide hij. Aan hot handschrift van den brief kan ik zien, dat de schrijfster een aanzienlijke dame is. Zij heeft het ecne of andere belang bij <lc verstandhouding van den oude tot Constance. Als ik nu slim ben, dan kan ik daar een aardig voordeeltje uitslaan. Nu, slim ben ik genoeg. Dc schelm wreef ziel) vergenoegd de banden. Do gedachte aan zijn arme, zieke kleindochter telde hij niet;'bet geld was alles. De Beaucourt kwam don volgenden dag weer i'i de woning van dc zieke chanteuse, maar werd dit maal niet bij Constance toegelaten. De oude vrouw zeide De juffrouw ligt in diepen slaap: zij beeft een onrustigen nacht gehad. Als mijnheer de baron over een paar uur terug wil komen Beaucourt beloofde heten verwijderde zich ter stond. Een paar minuten nadat hij was heengegaan, vroeg Boor aan zijn handlangster: Was hij daar Ja, antwoordde de vrouw, ik heb hem wegge zonden, zooals gij het bevolen lindt. Goed, als er nu een dame komt, die naar mij vraagt, moet je haar terstond binnenlaten en vooral heel beleefd behandelen. Op liet vastgestelde uur, geen minuut vroeger of later, werd er gebeld. Boor sprong van zijn stoel op, maar dwong zich terstond tot kalmte en mompelde Bedaard blijven overhaasting is nooit goed. De deur werd door de dienstbode geopend en een slanke, elegant gckleede dame trad binnen. Het wns onmogelijk te bepalen of zij jong of oud was, want haar gelaat was bedekt met een zwarten on- iloordringbnren sluier. Alleen zag Boor een paar donkere, schitterende oogen. Dat zij haar gelaat Verborg was hem verre van onaangenaam, want hoe geheimzinniger men tewerk ging, des te meer geld kon hij afdwingen; dat wist Boor bij ervaring. Hij stond op, boog diep en ging de dame tcgemue'. Mevrouw, ik maak u mijn compliment dat u zoo slipt op tijd komt, zeide bij. Een slem, die beefde van ontroering, vroeg van achter den sluier: Kan ik hij de zieke worden toegelaten? Terstond, Goed. Maar toch Onze verdere bespreking zal onmiddellijk daarop volgen. Wantrouw mij niet, want ik ben niet voor nemens u te misleiden, maar u veel geld te laten verdienen. Breng mij nu bij uw dochter. Boor maakte niet het minste bezwaar. Beiden traden met zachte schreden de kamer van Constance kinnen. De zieke lag met gesloten oogen, hetgeen haar gelaat alle aantrekkelijkheid benam, liet was duidelijk te zien, dat de ziekte haar geheel had uitgeput. Zij is verre van schoon, fluisterde de gesluier de vrouw, maar daarom kan zij toch wel een braaf meisje zijn en het spijt mij zeer dat het, arme kind op zoo jeugdigen leeftijd de wereld zal moeten ver laten. want er zal voor haar wel geen redding meer zijn, denkt ge ook niet? Boor haalde zijn schouders op en zeide: Wie kan dat weten Tegelijkertijd sloeg Constance de oogen op en zag dc gesluierde vrouw strak aan. Deze dame i? een bekende van den vriende lijken heer, die u in den laats ten tijd zoo dikwijls heeft bezocht, zeide de zoogenaamde papa der chan teuse. Vergeef mij, dat de nieuwsgierigheid mij dreef eens kennis met u te willen maken, voegde de ge sluierde vrouw er bij. Nadat zij nog eenige woorden met de zieke had gewisseld, verwijderde de geheimzinnige dame zich j snel en Boor meende opgemerkt te hebben, dat zij beefde. Slechts vluchtig had zij tegen Constance gezegd I Vaarwel, mejuffrouw Constance, beterschap. En daarop gebiedend tot Boor. De ziclvcrkooper geleidde zijn bezoekster terug. Neem plaats, mevrouw en spreek, zeide hij cr is niet veel tijd te verliezen want de beschermer van Constance kan ieder oogenblik komen. - O! dan moet ik mij haasten, zeide de geslui erde dame, luister dus. Het gesprek, dat op fluisterenden toon gevoerd werd, duurde ongeveer een half uur. Wij zullen het afwachten, zeide de dame ten slotte; wanneer het toeval wil, dat Constance sterft, dan weet gij wat ge te doen hebt. Hier is voorloo- pig een klein voorschot. Wordt vervolgd).

Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 1