Stadsnieuws. „Henneberg-Zijde", Vijf hunner zijn leden van de Tweede Kamer, te weten de heeren Pierson, voor Enschedé, De Beaufort, tot September voor Amsterdam, Borgesius, voor Zutphen, Lely, voor Locbem, Creiner, voor Amsterdamin deze kiesdistricten zal derhalve een nieuwe Kamerverkiezing plaats hebben. Meermalen is vroeger wel geklaagd, dat van Regeeringswege niet, of met tijdig genoeg, bericht werd gegeven omtrent het overlijden van koloniale militairen of van schepelingen, speciaal van hen, die men aanduidt met den naam van «minderen". In den laatsten tijd is daarin veel verbetering gekomen. Het is ons zegt de Prov. Gr. Ct., bekend, dat althans van het sneuvelen, ja zelfs van belangrijke verwondingen in iridië per telegraaf kennis wordt gegeven aan den Burgemeester der woonplaats van den naastbestaande. met verzoek daarvan op omzichtige wijze aan dezen mededeeling te doen. Dezer dagen bleek ons, dat ook liet De partement van Marine in dit opzicht niet* ren achter blijft. Zoo werd in den loop dezer week aan een vrouwtje uit Groningen het overlijden medegedeeld van haar als marinier le klasse gediend hebbenden echtgenoot. Niet alleen bevatte het betredend bericht opgaaf der plaats waar, van den datum en het uur waarop het overlijden had plaats gehad, maar tevens van de ziekte waaraan en de omstandigheden waaronder de man overleden was. Ja zells werd den Burgemees ter verzocht aan de weduwe te doen mede- deelen het volgende, ontleend aan den brief van den consul-generaal der Nederlanden te Genua: «Het einde van den zieke was kalm en pijnloos; zijn oogen werden door eene vriendelijke hand gesloten en heden-morgen, 15 Juli, ging hij met allen naar zijn laatste rustplaats. Een negental verpleegden van het Protostansch hospitaal, te Genua inet de direclrise en een Duitse!) geestelijke, een jong Hollander en de consul-generaal zelf vormden den kleinen stoet, die, na een kor ten, maar iudrukwekkenden dienst in de kapel, het graf bestrooide met bloemen en bladeren, alvorens afscheid te nemen." Waar zöo wordt gehandeld, kan der Re- geering toch moeilijk meer onverschilligheid ten aanzien van «minderen" worden verweten. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft de volgende aanschrijving gericht tot Gedeputeerde Stalen in de provinciën Art. 14, 1e lid der Wet van 24 Mei I897, Stbl. no. '15(5, bepaalt dat alle plaatselijke verordeningen betreffende «le helling van op centen op de Personeele belasting van rechts wege vervallen me' 1 Januari 1808. llc heb de eer u te verzoeken de. aandacht der Ge meentebesturen, voor zoover noodïg, op deze wetsbepaling te vestigen en hen uit te noo- digen om, indien zij na genoemd tijdstip met heffing dier opcenten wenschen voort te gaan, de daartoe vereischte verordeningen met inachtneming van het gewijzigde art. 247 dei- Gemeentewet, zoo tijdig vist te stellen on in te zenden, dat beoordeeling en eventueele goedkeuring daarvan zooveel mogelijk vóór den aanvang van liet. nieuwe dienstjaar 1898 kunnen plaats hebben. De Java schrijft, naar aanleiding van het bericht omtrent liet eervol ontslag ver leend generaal Vetter, en over de benoeming "van generaal Swart in zijn plaats, het volgen de: Luitenant-generaal J. A. Vetter, die zich strikt gehouden heeft aan het bij zijn be noeming te kennen gegeven voornemen om niet langer dan twee jaren het bevel over liet Indische leger te voeren, zal ongetwij feld heengaan onder dankbetuiging voor de vele. belangrijke en trouwe diensten aan den lande bewezen. Zijn opvolger, gnneraal-majoor L Swart, staat bekend als een man van groote bekwaam heid, met een beslist karakter en aangename manieren, zoodat zijn benoeming «looi* het leger zeker met vreugde zal worden begroet. Iu een der Amsterdamsche bladen lezen wij de volgende annonce Ter overname aangeboden 1 Gala-Uniform (Minister), l dito (Lid der Staten-Generaal), 1 dito (Burgemeester) alles in goeden staat. Te bevragen, enz. In een der Haagsche bladen vonden wij een Ingezonden stuk, waarin een candidaat voor de Tweede Kamer wordt aanbevolen, in hoofdzaak wegens zijn «recht schapenka- rakter". De sport beeft in de ambtelijke wereld te Haarlem haar intrede gedaan. In de vesti bule van tiet Raadhuis is, ten gerieve van het publiek, een rijwielstandaard geplaatst. Dezer dagen ontving oen familie te Breda op 't onverwachts «ie aangename lijding, dal de zoon, die men nog steeds in Indië waande, op den terugweg was naar Holland. Deze heuglijke tijding greep de oude moeder der mate aan, dat zij aan de gevolgen is overleden. Onder het on. elirift «Het liellijke en bet ruwe" schrijft de Mkldelb. Crt. riaar aanlei ding van liet jaarlijksche openhaar examen van de leerlingen der Zangschool o. a. hel volgende Het is jammer, dat er op straat, in de vrije natuur, op onze wandelwegen zoo zelden een heerlijk schoon, opwekkend, vroolijk, warm lied weerklinkt, of uit onze woningen zich naar builen doet hooren. Zijn wij, en vooral is onze jeugd daarvoor te deftig, te I afgemeten? Zijn wij op dit punt ook al ang- stig. dat wij aan de eischen van fatsoen te kort zullen doen Moet in deze ook alleen aan het ruwe de vrijheid gelaten om zich te uiten Dit is zeker, dat wij dan op dit punt bij andere volkeren verre ten achter staan. Een Franschman zal zich niet geneeren een geestig lied aan te heffen een Duitscher is het zingen aangeboren. Als wij in onze straten een aardig versje hooren zingen, tien tegen een dat het een vreemdeling is die het aanhief en dat menig een verbaasd is over zooveel stoutmoedigheid. Waarom kan dit niet anders? Waarom durven meisjes en jongens, zelfs uit de hoogere standen, niet vrijmoedig zingen, wanneer zij daartoe lust gevoelen Waarom zouden leerlingen van volkszang scholen zich geneeren orn uit volle borst een lied aan te heffen, dat zij op die school hebben geleerd Of het goed zou werken op het algemeen? Wie twijfelt er aan Waaraan danken volksconcerten hun op gang Waarom vindt men bij openbare muziek uitvoeringen juist onder het volk zulke aan dachtige, stille hoorders? Omdat muziek en zang zoo gaarne gehoord worden en nooit, hun heilzamen invloed mis sen. wanneer zij ten minste tot het volk spreken door eenvoud en bevattelijkheid. Dubbel jammer daarom, zeggen wij nog eens, dat in liet openbaar het ruwe, het onedele, het lage, net onreine ook op dat gebied nog zoozeer den scepter blijft zwaaien. Dit is alleen te verdringen door het lieflijke te doen hooren, zonder ophouden. En daartoe kunnen vooral onze zangscholen, vaq welken aard ook, meewerken. In die richting is voor onze zangscholen nog een schoone taak weggelegdalthans wanneer den leerlingen tevens worde inge prent, dat zij zich waarlijk niet behoeven le schamen om, als vrucht van het geleerde, aan het algemeen te laten hooren wat hen- zelven zoo bekoorde; dat sehoone-liederen- zingen voor henzelvon niet alleen, maar ook voor hen, die ze hooren, een genot is, een genot dat bijna altijd gewaardeerd wordt. Velleden week vervoegde zich een als heer gekleed persoon, die voorgaf genees kundige te zijn, ten huize van een inwoner van Zand voort, en zeide een middel te be zitten tegen tering, waaraan, zooals hij be weerde, de vrouw des huizes lijdende was. Dooi- zijn welbespraaktheid gelooide de vrouw zijn bewering en kocht voor de som van f'7.75 t wee pakjes z.g. kruiden en een lleschje met een geelachtige vloeistof, welke te zamen gekookt en ingenomen, bepaald ge nezing zouden aanbrengen. Vóór zijn ver trek deed hij nog een gebed om spoedige genezing voor de zieke (die in 't. geheel niet aan tering lijdende is) en verdween daarop spoedig. Na onderzoek is gebleken, dat dio geneeskrachtige kruiden niets anders zijn den gedroogde bloempjes, bladeren en boni. Do man was gekleed in een lichtgrijs pak en licht grijzen hoed. Men zij voor hem gewaarschuwd. Tegen den 1 B-jarigen knaap te Uithuizen, die 29 Juni zijn 9-jarig kameraadje A. van der Hoek vermoordde, is door de Rechtbank te Groningen geëischt een gevarigeriissraf van 20 jaar Het O. M. nam aan dat beklaagde beeft gehandeld met oordeel des onderscheids onkel zijn jeugdige leeftijd kan gelden als een verzachtende omstandigheid. De verdediger riep de clementie in van de Rechtbank en vroeg plaatsing in een opvoedingsgesticht. Nog een verkiezings-ui. Vraag«Wat is 't werk der stemopnomers? Antwoord: Te coristateeren, dat wit zwart KENNISGEVING. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op art. 6 der Wet van den 2 Juni 1875 (Staatsblad No. 95), Brengen ter kennis van het publiek, dat een door GERRIT van de KAMP ingediend ver zoek, met bijlagen, om vergunning tot het op- riehten van eene rund slachter ij en rookerij in het perceel alhier gelegen in de Koestraat, plaat selijk gemerkt wijk A. No. 258, bij het kadaster bekend onder sectie E. No. 2965, op de Secrcturie der gemeente ter visie ligt, en dat op Zaterdag, dm 7 Augustus aanstaande, des voormiddags te elf uren, gelegenheid ten Raadhui ze wordt ge geven om, ten overstaan van het Gemeentebestuur of van een of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten van de inrichting in te brengen. Amersfoort, den 2(i Juli 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SOI 11M MELPENNINCK. De Secretaris, W. h. SCIIELTUS. Bij Kon. besluit is aan de gemeente Amers foort tot 1 September 1900 vrijstelling ver leend van de verplichting tot het oprichten eener Burgerdagschool. Van welingelichte zijde wordt ons mede gedeeld, dat de heer Burgemeester, mr. F. D. graaf Schimmelpenninck, zich ditmaal be schikbaar stelde voor een candidatuur voor Raadslid. De inlevering der candidaten-lijsten moet geschieden overmorgen (Woensdag) tusschen 9 en 4 uur, ten Raadhuize. De kiesvereeniging «Eendracht" vergadert hedenavond S uur in Dc vergulde Zwaan o.a. ter bespreking van de aanstaande Raadsver kiezing. Onze stadgenooten de dames B. G. M. Tolboom en M. J. van Baar, leerlingen van het R. K. pensionaat hier, hebben met goed gevolg afgelegd het examen voor de hoofd akte. Onze stadgenoot dc heer J. van den Broeke is toegelaten tot de technische afdeelingder Kweekschool voor machinisten te Amsterdam. Onze vroegere stadgenoote mej. A. Put man Cramer, leerlinge der Muziekschool van «Toonkunst" hier,, neeft voor de «Toon- kunstenaars-vereeniging" te 's-Gravenhage met gunstig gevolg afgelegd het examen voor de akte piano, Lager onderwijs. In overleg met het college van notabelen heeft de kerkvoogdij der Ned. Hervormde gemeente eenparig besloten, in de St. Joriskerk en aanhorige gebouwen, gasgloeilicht te doen aanbrengen, waartoe de benoodigde gelden zullen bestreden worden uit vrijwillige bij dragen en, voorzooveel noodig, door het aangaan van een drie percents geldleening in aandeelen van f100. In de plaats van den lieer A. op 't Hof, die naar Transvaal vertrekt, is benoemd tot voorzitter der Chr. Jongelingsvereeniging »Ps. 119: 9" de nieuwbenoemde godsdienstonder wijzer de hoer K. Teeling, en tot directeur der zangvereeniging «Looft den Heer" de heer E. Loder, van Soesterberg. Het stoffelijk hulsel van den in de Leger plaats bij Oldebroek zoo droevig omgekomen luitenant F. de Ridder, van het le regiment veld-artillerie uit dit garnizoen, is Donderdag in allen eenvoud te Gorinchem aarde be steld. Op hun verzoek is eervol ontslag verleend aan C. Kraaikamp en G. van Kommer als agenten van politie der 4e klasse hier. Men verzoekt ons mee te deelen, dat ook te Helder is opgericht een afdeeling van de vereeniging «Eendracht" wier hoofdzetel hier is gevestigd on die ten doel heeft test reven naar verkrijging van Rijkspensioen voor weduwen en vveezeu van actief dienende onderofficieren en minderen van de landmacht. Deze nieuwe afdeeling telt reeds 99 leden. De jaarlijksche Algemeene vergadering der «Maatschappij tot Nut der Israëlieten in Nederland" zal dit jaar hier ter stede ge houden worden en wel op Zondag 12 Sep tember a.s. Wegens haar optreden bij den brand ten huize van den heer J. Hopman, op 14 dezer, ontving de Amersfoortsche Vrijwillige Brand weer een premie van f25 van de «Onder- derlinge Brandwaarborg Maatschappij, di rectie Do Jong Co," wier agent hier is de heer D. Hubers. Te laat om nog in «le goheele oplang van ons vorig ntimnior vermeld te kunnen worden, deelde men ons inede «lat bij de tentoonstelling, door dc plaatselijke afdeeling van het „Utrechtsch genoot- dige toepnssing van de nieuwe vindingen, kan vor krijgenvoleu hebben zich door dit aanschouwelijk onderwijs voorgenomeu, te breken met den ouden sleur, die, bij meer werk en grooter onkosten, minder goede resultaten geeft dan do nieuwe methode, waarvan de tuinbouwer eerst de uitkomsten wilde zien vóór hy haar ook eons ging beproeven. Moge de tentoonstelling ook iu dit opzicht een gunstig gevolg hebben, dan zal het Afdeellngsbeatuur zijn moeite ruimschoots beloond achten. Programma -Ier muziekuitvoering, aanstaan den Dinsdagavond om half acht te geven op het terras van Amicitia door het stafmuziek korps van het 5e regiment infanterie, direc teur de heer G. K. G. van Aaken. 1. Mit Bomben und Granaten, Marseh Bilse, 2. Ouvesturc „Lc cheval de bronzo" Auber. 3. „Sirenenzauber", Walzer Wahlteufel. 4. Grosze Fantaisie aus der Oper „Lohengrin"Rich. Wagner. Ouverture „Tompelweihe" Kéler-Béla, 6. „Lo lac", meditation podtique (Trombonne-solo)A'iedenneijer. 7. Rhapsodic hongroisc (No. 2)Fr. Liczl. 8. Grande fantaisie dramatique sur des motifs de l'opóra „Don Juan" do MozartFr. Dunkier. No. 6 eerste uitvoering. Door B. en W. zijn eervol ontslagen als leden van den Schuttersraad: voor den rang van 2e luitenant de le luitenant C. J. van der Plank, voor den graad van korporaal A. de Neelingals plaatsvervangende leden, voor den rang van 2e luitenant J. H. Leinweber, voor den graad van sergeant W. B. Smit, korporaal P. H. Koeleveld en schutter P. F. H. Erraers; en zijn benoemd tot leden van geraelden Raad voor den rang van 2e luite nant J. H. Leinweber, voor den graad van korporaal M. Smit, en tot plaatsvervangende leden, voor den rang van 1e luitenant C. J. van der Plank, voor dien van 2e luitenant J. H. A. E. Visser, voor den graad van ser geant A. P. Houtzager, voor korporaal H. P. Eijsvogel, voor schutter G. Koning. Een detachement van 12 onderofficieren en minderen van de dd. schutterij hier neemt onder commando van luitenant-adjudant Busquet heden en morden deel aan de schiet wedstrijden van den N. S. K. B., welke te Bergen-op-Zoom worden gehouden. De officier van gezondheid le klasse dr. D. Romeijn, uit dit garnizoen, heefteen maand buitenlandsch verlof gevraagd, ten einde tegenwoordig te kunnen zijn bij het inter nationaal geneeskundig congres te Moskou, dat als officieel vertegenwoordiger der Ne- derlandsche regeering wordt bijgewoond door den dirigeerend officier van gezondheid 3e klasse dr. A. A. J. Quanjer. De officier van gezondheid le klasse dr. J. J. Rinkel wordt van 31 Juli tot 1 October van bier gedetacheerd naar het fort bij IJmuiden, waar hij zal optreden als chef van den geneeskundigen dienst. Het detachement van het 5e regiment in fanterie, onder commando van luitenant jhr. L. W. van Holthe en bestaande uit de ser geanten-majoor Freni en Zwaag en de ser geanten De Jong, Van Rossum v.n Proper, is bij den schietwedstrijd, bij Breda gehouden niet zoo gelukkig geweest, als gewoonlijk. In den korpswedstrijd behaalde het slechts 108 punten, terwijl het bij de oefeningen hier steeds ten minste 129 schoot, en ver wierf daardoor den 8sten prijs. Reserve-sergeant G. J. Fabius, van het 5e regiment infanterie hier, is benoemd tot vaandrig bij liet korps. De jongeling E. F. II. de Waal, leerling van de Rijks-Hoogere Burgerschool te Utrecht, heelt de verbintenis aangegaan als adspirarit- vaandrig voor het Reservekader bij bet 5e regiment infanterie. Aan den militair-wielrijder P. J. Stokvis, van liet 5e regiment infanterie, is op zijp alleen echt, indien direct van mijn Fabrieken betrokken, zwart, wit en kleurig van 85 ct. tot f 14.(15 per Meter effen, gestreept, geruit, gewerkt, damast enz. (circa 240 verschillende qualiteiten en 2000 verschillende kleuren, dessins, enz.) Franco en vrij van Invoerrechten In 1 uls. Stalen ommegaand. Dubbel briefporto naar Zwitserland. Zijde-Fabrieken G. Henneberg, (k. k. Hoflever.), Zürich. •t2e prijs L. au «Ier Veer. schap voor Landbouw en Kruidkunde", de vorige week hier gehouden, nog do volgende bekroningen zijn toegekend Verzameling bloemen en planton, bloemstukken, houquetten, enz lo prys benevens eervolle vermel ding A. M. van Bommel, Amersfo Kortbeek, aldaar; Bestuuraprys G. aldaar. Bestuurspryzen Mandje andijvie van M. van Boek, te Woudenberg; kropsalade van B. van de Hazel, te Amersfoort; en doperwten van A. van Drie, te Amersfoort. De kapel „Fidolio" uit Woudenberg, onder leiding van don heer Leop. E. Beers, die voor dc eerste maal op dop «vijzc in het publiek optrad, voerde Donderdagmiddag ccnïgc welgekozen nummers waar lijk verdienstelijk uit. Vrijdag, toen een kleine 450 betalonder do ten toonstelling bezochten, trok vooral de hand-melk- ontroomer van de Maatschappij „Nederland" veel belangstellenden. Eu hoort nu ook deze hoogst nuttige tentoon stelling tot liet verleden, zeer zeker zal veel van hetgeen cr te zien was, in veler heriunering blijven. Menigeen heeft er geleerd wal hij,door oordcolkun- I verzoek door den Minister van Oorlog ver vroegd ontslag uit den dienst verleend. I Tot stafmuzikant bij 'het 5c regiment in- i fanterie is bevorderd de stafmuzikant-titulair P. J. Wijnen en tot élève-muzikant de ge ëmployeerde bij het stafmuziekkorps J. Rijn bergen. Bij liet 1e regiment veld-artillerie worden met ingang van 1 November gedetacheerd de le luitenant V. A. Bloem en do 2e luitenants J. O. J. Kempees, D. C. M. Andre de la Porto en (1. G. Ramhonnet, van de vesting-artillerie. Tot 1 Mei 1898 zullen zij een cursus vol gen hij de Rijschool te Bergen-op-Zoom. Tot opzichter van fortificatiën 3e klasse hier is benoemd de sergeant-majoor-titulair

Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 2