Stadsnieuws. Pukketvaart.-Mij., als vice-president van den Raad van commissarissen der Ned.Indische Landbouw-Mij, commissaris derNed.-Indische Landbouw-Mij., commissaris der Nederl. fa briek van Werktuigen en Spoorvvegmaterieel, voorzitter van den Raad van bestuur van het Koloniaal Museum te Haarlem en als Bestuurslid van het Museum van Moderne Kunst te 's-Gravenhage. De visseherij als boerenbedrijf werd in de jongste algemeene vergadering der «Yereeni- ging tot bevordering der Nederlandscbe vis seherij" tamelijk uitvoerig door een ham leden bessproken. De mededeelingen, die daar werden gedaan, geven nogal stof tot denken. Er werd na melijk aangetoond, dat van onze wateren evenveel, ja meer opbrengst kon worden verwacht dan van de beste kinden. door ze nl. te bezetten met goede vischsoorton. Als men weet, dat honderdduizend Hectaren binnenwater in Nederland bestaan, dan is het zeker belangrijk te vernemen, dat de administratie van bruggen en wegen in den Cöte d'Or (Frankrijk) het reservoir van Tilot tegenwoordig exploiteert. Voordat het onder beheer van den Staat kwam, bedroeg de jaarlijkschehuursom 250 franc: in 1890 daar entegen was de opbrengst 2000 franc en men verwacht het volgende jaar een huur prijs van 0000 franc. Op 1 Januari jl. bedroeg de hier te lande aanwezige voorraad gouden tienjes circa 47 niiilioen gulden, waarvan de Nederlandsche Bank ruim de helft in kas had. Als bewijs, dat er in Brabant nog heel wat gedaan wordt aan het schieten met den handboog kan dienen, dat aan het concours Maandag en Dinsdag te's Hertogenbosch ge houden. niet minder dan liö vereenigingen alleen uit die provincie hebben deelgenomen. Niettegenstaande de verhoogingen die de post «Kosten van de kiezerslijsten en van het uitoefenen der kiesverrichtingen" op de Gemeentebegrooting van 's-Gravenhage voor 1897 bij Raadsbesluiten van 20 April 1897 en van 25 Mei 1897 telkens met 1'5000 heeft ondergaan, blijkt het bedrag niet voldoende om de ingekomen rekeningen te kunnen voldoen en is het wenschelijk geacht, de post nogmaals met f2000 te verhoogen Over een voor een gewoon huisvader vrij gevaarlijk hoekje in de badplaats Schevenin- gen wordt ons het volgende geschreven «ter leering van stadgenoolen, die eens een dagje aan zee willen vertoeven": Als nieuwste nieuwigheid hebben we hier nu. vlak bij hel Kuurhuis, een American Bar, wier bezoekers zich te goe 1 doen aan veler hande peperdure Amerikaansche dranken, welke intusschen lang niet beantwoorden aan onze begrippen van smakelijkheid. Die in richting is een zeer slappe navolging van een Amerikaansche barmen wordt er be diend door tuailers die witte pakjes dragen en op hun manier Engelsch spreken, doch de eigenaardigheid van de witte kleedij gaat verloren, doordat er gewone Euroneesche blanke gezichten in steken, en niet de Afri- kaansche tronies, waarmede in .ie Ameri kaansche steden het witte pak zoo'n contrast vormt. De dranken die erg veel kosten, zijn volgens deskundigen echt. De duurste drank, op de gedrukte tarieven vermeld, maar die dan ook een groot glas, »un verre-Ei fel" zooals 't heet, vult, kosi f 1.50, maar men kan zich ook verfrisschen aan een borrel die f4.50 kost, naar ik vernomen heb, schoon die niet op de gedrukte tarieven voorkomt. Die zal vermoedelijk wel in een buitengewoon groot »vat" verstrekt wordenmisschien voldoet die wel aan de voorstelling van den drink- gragen mineur, wiens toestand op een genie- werk zijn superieur de verzuchting ontlokte »ik wou, dat een borrel tien gulden kostte", en die daarop ten antwoord gaf«als hij dan maar zoo groot was als een schilderhuis, luitenant". Zoo veel is zeker dat hier, met eenige varianten, het verhaal rondgaat van een heer, die in den American-bar voor zich en zijn twee dames een verfrissching bestel lende, die hij aan een ander tafeltje gebruikt zag en van zeer verleidelijk uiterlijk was, toen 't op betalen aankwam lot zijn schrik bemerkte, dat hij f 14.50 had neer te tellen, mitsgaders de obligate fooiEen gewone «kwast" kost er zonder fooi veertig centen. Is 't wonder, dat om dezen nasmaak de dranken niet voldoen aan aller «begrippen van smakelijkheid" en dut de bons villageois. die eens met vrouw en kinderen een luchtje gaan scheppen aan 't zeestrand.de hunnen zeer strengelijk aanmanen, in de buurt van de bar toch vooral geen dorst te hebben Dezer dagen vermeldden wij een geval van iemand uit Nijmegen die een bezoek van een zich noemend vertegenwoordiger van een Bank to Amsterdam, die aanbood zich te belasten met het incasseeren van uitgelote loten, doch later niet is terugge komen. Een dergelijk bezoek ontvingeenige dagen geleden iemand te Tiel. De bezoeker be weerde hoofdagent te zijn van een cora- missionnair in loten te Amsterdam. Hij vroeg den heer K. diens loten te zien en deelde hem toen mode, dat het zoo goed als zeker was, dat hij een hoogen prijs zou trekken evenwel moest hij eerst het bagatel van f150 storten voor onkosten, enz. De Tiele- naar liet zich echter niet bepraten en de bezoeker kon onverrichterzake vertrekken. Te Zoelen echter is het hem bij een ander beter gelukt, zij bet ook voor een kleiner bedrag, f 18. Zou bet dezelfde zijn als de Nijmeegse he of een concurrent In beide gevallen blijft voorzichtigheid de boodschap. De Java-Bode bevat het volgende Voor ben die wegens hoogen leeftijd er eeu zwaar hoofd in mochten hebben, ooit een hooger militairen rang te bereiken, kan tot geruststelling dienen, dat tbans op last uit Nederland alle leeftijdsgrenzen voor de officieren van het Indische leger zijn opge heven, en alleen de phvsieke geschiktheid voor den dienst, alsmede de militaire kun digheden, bij bevordering in aanmerking zullen worden genomen. Wordt aan deze beide eischen streng de hand gehouden, dan zullen zoowel het leger als de promotie zeer daarmede worden gebaat. Van twee 11-jarige knapen te Utrecht, die met pijl en boog gewapend oorlogje speelden en van achter een hoop steenen op elkaar schoten, werd de een door een rieten pijl zoodanig in het oog getroffen, dat hij dat lichaamsdeel voor altijd zal moeten missen. Jozef Israels schreef in de -V. Rott. Ct., naar aanleiding van een bezoek onlangs aan het Rijksmuseum te Amsterdam gebracht, over de tegenwoordige plaatsing van de «Nachtwacht" »Ik geloof, ik ben overtuigd, het te moeten uitspreken, dat ieder, die op de hoogte is van «le kunst van dezen duizendsehoonen meester, hier zijn werk met eene diepe te leurstelling zal gadeslaan. Ik heb Rembrandt's werk mijn geheele leven bestudeerd, geko pieerd en nagevorscht. ik heb bijna overal zijn werken tentoongesteld gezien, en er op gelet, hoe men ze geplaatst had. «En nu durf ik het gerust met mijn naam te onderschrijven, dat in het vaderland van Rembrandt zijn meesterstuk, de Nachtwacht, dat voorheen zoo klinkende en levende schil derij, in het Rijksmuseum doodgetrapt aan den muur hangt." Een dame te Leeuwarden zou Maandag een paar handschoenen met benzine schoon maken. Eensklaps vatte een handschoen vlam, waardoor zij ernstige brandwonden in liet gelaat en aan armen en handen bekwam. De Directeur der Gemeentewerken te 's-Gra venhage, onuitputtelijk in vernuftige ontwer pen voor de jaarlijksuhe illuminatie van de ilaagscbe Boschvijvers ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin, is ditmaal op het aardige denkbeeld gekomen om tegelijk een hulde te brengen aan den vaderlandschen landbouw en dit op den vooravond der groote Landbouwtentoonstel ling in de Resident!?, die samenvalt met het halve eeuwfeest der «Hollandsche Maat schappij." De verlichting, vanwege de Gemeente in den avond van 31 Augustus te ontsteken, zal voorstellen een Hollandsche hoeve, met molen, duiventil, hooibergen, landbouwkar, boeren en boerinnen en al wat verder tot ilit landelijk tafereel behoort, niet te vegeten het ooievaarsnest, dut speciaal de Hagenaars in verrukking zal brengen. De Raad der gemeente Sliedrecht besloot de opcenten op de Personeele belasting van 80 te brengen op 50. Bovendien verwacht men, dat het bedrag der Inkomstenbelasting ook aanmerkelijk zal worden verlaagd. Gelukkig Sliedrecht. De agitatie te Arnhem tegen de aanvrage van 110 1)00, door het Tentoonstellingsbe- stuur bij den itaud ingediend om Financieelen steun, neemt steeds grooter afmetingen aan. Thans vergaderden de besturen van 2G ver eenigingen om er tegen te protesteeren en deze week zouden nog nieuwe vergaderin gen belegd worden. Het Tentoonstellingsbestuur heeft dan ook wijselijk zijn aanvraag ingetrokken. Het is in deze maand honderd jaar gele den, dat te Deventer een tapijtfabriek werd gesticht, die in den loop der tijden zoowel om haar fraai als deugdelijk fabrikaat over de geüeele wereld is beroemd geworden en thans bekend is onder den naam van «Ko ninklijke Deventer Tapijtfabriek." Het Eeuwleest belooft schitterend gevierd te zullen worden. De oproeping van sollicitanten voor de betrekking van schrjjver bij de politie te Amsterdam (aanvankelijk salaris f 500) heeft heel wat gegadigden gelokt en zal heel wat teleurgesteld en maken. Het'aantal gegadigden bedraagt ruim 600! Een broeder en een zuster, wonende in de Friesche gemeente Tietjerksteradeel, waren sedert geruimen tijd een weinig ongesteld, vooral lusteloos. In plaats van naar een ge neesheer te gaan, werd een duivelbanner 1 uit een naburig dorp ontboden. Deze werd bij nacht met een hondenkar gehaald en constateerde, dat zij beiden door den 'duivel waren bezeten en daardoor betooverd maar hij zou hen spoedig van den «booze" ver lossen. Dadelijk moesten de kussens der bedden, waarop de patiënten sliepen, on- i derzocht worden. De duivelbanner opende i ze, haalde daaruit kransen, kruis, vlasknoppen i enz. en liet deze daarop verbranden, waarbij de patiënten en de duivelbanner het derde vers van Ps. 118 zongen. Hierop verklaarde i de man, dat de «booze" hen nu niet meer zou plagen en zij van stonden aan zich wel beter zouden gevoelen. Als ze zich nu maar verbeelden, dat hij het weet, dan genezen ze misschien van hun lusteloosheid. Sedert eenige dagen wordt in verscheiden gedeelten van Amsterdam diefstal van kat ten gepleegd. Alleen in den omtrek van Thorbeckeplein, Rembrandtplein en Utrechschestraat zijn in de laatste veertien dagen minstens 50 van deze huisdieren gestolen. Lastertongen beweren, dat dit geschiedt ten behoeve van de restaurants in die j buurt Een negenjarig knaapje te Apeldoorn bad het ongeluk van een trap te vallen. Oogen- sehijnlijk ongedeerd, stond hij op en ging weder spelen..Nog eenige oogenblikkenspelens zakte het kind echter dood ineen. In het Haagsche Familieblad wekt een da me op tot het in het leven roepen van een Vereeniging tot verbetering vanhet gehalte der dienstboden." Uitgaande van den steeds erger wordenden toestand en meenende, dat nog te voorkomen is een toestand als in Amerika, waar men de groenten schoongemaakt en de aardappelen geschild thuis moet ontvangen, zou zij gaarne evenals in Frankrijk en Duilschland de dienst- j boden door de politie van een boekje doen i voorzien, waarin de dames nauwgezet haar i getuigenis hebben te schrijven. I Tengevolge van de opheffing van den Artil- lerie-c'ursus te Delft op 1 September a. s. I zullen de officieren en het verder personeel j op dien datum naar hun verschillende gar- nizoenen vertrekken. De gebouwen van het I voormalig St. Aagten-klooster zullen worden I ingericht tot garnizoens-bospitaal en de vroe- gere infirmerie zal een bestemming krijgen j voor het garuizoens-nachtleger. j Het nieuwe militaire tarief voor het ge- woon vervoer op de spoorwegen, dat sedert j lang op invoering wacht, zal thans op 1 Oc tober in werking treden, Volgens een aan de Zutph. Ct. ter inzage verstrekten brief uit Pretoria worden voor de administratieve betrekkingen bij de Neder landsche Zuid-Afrikaansche Spoorwegmaat schappij geen personen meer in Afrika direct in dienst genomen, in de bestaande behoefte zal in lien vervolge slechts door uitzending uit Nederland worden voorzien. Voor jongelieden, die op goed geluk naar Zuid-Afrika gaan of zijn gegaan, bestaat de kans om bij de N'ed. ZuidAfrikaansehe Spoor wegmaatschappij desnoods nog plaatsing te vinden, dus niet meer. Nog maar een goed jaar en Amers foort zal het Inkuldigingsfeest vanH.M. de Koningin vieren op dezelfde hartelijke en onbekrompen wijze waarop het vroeger de feestelijke gebeurtenissen van het ge liefd Vorstenhuis herdacht. Overal elders in den lande zijn reeds voorbereidende maatregelen genomen voor de Kroningsfeesten. Geen plaats van eenige beteekenis of zij heeft reeds baar centraal-comité en baar buurtcom missies welke laatste nu reeds iedere week een kleine bijdrage verzamelen van de in- wouendeu om, zoodra de tijd van het feest daar is, straten en huizen te doen versieren, zonder dat de bewonevs der minder rijke stadswijken daartoe te veel behoeven te offeren. We kennen een groote gemeente waar de bewoners van een straat reeds sedert Januari dezes jaars iedere week éen cent offeren zonder dat zij bet dus om zoo te zeggen voelen, hebben zij straks een aardige feestkas bijeengebracht, waaruit de straat en de huizen zullen worden versierd en waaruit ze tevens aan de allerarmsten een bljjden dag hopen te kunnen bezorgen. Wordt het nu niet hoog tjjd, dat men te Amersfoort óok aan zoo iets gaat denken Als tbans reeds in iedere straat, des noods in iedere wijk, zich een Commissie vormt en begint om gelden in te zamelen, en later uit de verschillende commission éen hoofd-commissie wordt gekozen, ons dunkt de feesten zullen er te beter door slagen en tevens niet zooveel geldelijke opoffering kosten dan wanneer men ten volgenden jare opeens voor een vrij groote uitgaaf staat. Wie geeft het voorbeeld? Ds. J. II. W. Bisschop Boele, Remon- strantsch predikant te Dokkum, hoopt aan- staanaen Zondag vóór te gaan bij de Gods dienstoefening in de Remonstrantsche kerk hier. Bij de Dinsdag in het 3de district gehouden stemming voor éen lid van den Gemeente raad zijn opgekomen 219 van de 522 kiesge rechtigden, werden uitgebracht éen briefje van onwaarde en hebben op zich vereenigd de heer W. van Scbaik 72 en mr. F. D. graat Schimmelpenninck 146 stemmen, zoo dat gekozen is mr. F. D. graaf Schimmel penninck. Wegens een verzuim, waartegen door een der kiezers bezwaren werden ingebracht, welk verzuim bestond in het niet doen na zien der stembriefjes door den oudsten stem- stemopnemer, beval het hoofdstembureau de nieuwe opening der stembriefjes, waarbij het bovenvermeld resultaat werd verkregen. Wethouder E. L. Visser heeft zich bereid verklaard, op te treden als Wethouder van Openbare werken. Ter waarschuwing diene de mededeeling, dat te Utrecht weder valsch zilvergeld in omloop is en wel guldens en kwartjes. De guldens dragen de beeltenis van Koning Willem II en het jaartal 1847de kwartjes die van Koningin Wilhelmina en hetjaartal 1895. Beide hebben een sterke loodkleur, zijn met weinig zorg afgewerkt en missen zoowel randschrift als kartelrand, zoodat zij gemak kelijk van echte muntstukken zijn te onder scheiden. Als kenmerken van de in Brabant in omloop gebrachte valsche bankbiljetten van f25 wor den opgegeven het dikkere papier, de don kerder oranjekleur en, dat de woorden in den tweedeu regel der strafbepaling «Het in" aaneen zijn gehecht, zoodat er dus staat «Hetin". De heer A. op 't Hof, tot voor korten tjjd onderwijzer aan de Chr. school hier, vertrok hedenochtend naar Transvaal waar hij bij het Staatsonderwijs is benoemd. Aan het station werd hem uitgeleide ge daan door een groot aantal vrienden. De heer F. Faber, onderwijzer aan de openbare Lagere school aan de Beekstraat, legde met gunstig gevolg af het examen voor de Hoofd-acte. Onze vroegere stadgenoot de heer J. C. van Gelder, thans onderwijzer te Barneveld, slaagde évenzeer voor de Hoofd-acte. In de Zondag hier ter slede gehouden vergadering van de «Nederlandsche Vereeni ging van Spoorwegambtenaren" werden tot leden van de redactie voor de tijdschriften der Vereeniging gekozen de heeren H. IJ. Gatsonides, le Utrecht. J. J. W. van Loenen Martinet, te Amsterdam, J. Dronkers te's- Gravenhage en C. Simon, te Amsterdam. Tot redacteur werd met algemeene stemmen gekozen de heer Holgen, tegenwoordig waar nemend redacteur, te Amsterdam. Voorts werden benoemd tot leden van het Hoofdbestuur (óok ter voorziening in de vacature, ontstaan door liet bedanken van den heer Visser, ie Arnhem) de heeren Van Amstel, te Arnhem en De Klerk, te Maassluis. De tentoonstelling van planten, gekweekt van stekjes door de zoo populaire vereeni ging «Floralia" verstrekt, zal weder gehou den worden in den tuin van De Arend en wel op Donderdag 26 Augustus, des middags van half twee tot half vijf'. De planten moeten bezorgd worden Woensdag te voren tusschen 3 en 5 uur; de prijsuitdeeling geschiedt Donderdags om half vijf. Muziek zal de fees telijkheid opluisteren Vrijen toegang hebben de leden van «Floralia" en van de plaatselijke afdeeling van het «Utrechtsch genootschap voor land bouw en kruidkunde," met éen dame en hun kinderen, op vertoon van hun diploma, en de inzenders, op vertoon van hun bon. Wie ove.igens de tentoonstelling zou willen bezoeken, en daardoor een blijk van aanmoediging zou wenschen te geven aan het Bestuur eu de kweekers, kan toegang verkrijgen tegen betaling van 25 cent. Bij de vermelding in ons vorige nummer van de prijzen door de schernivereenigir.g

Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 2