Maandag 23 Augustus 1897. PHOENIX BROUWERIJ. Specialiteit in Exportbier naar de Tropen. No. 4695, 46e Jaargang. VERGIFT. Binnenland. H. MEURSING Co. AMERSFOORT. Ültgave Firma A. H. VAN CLEEPF te Amersfoort. Vei-schijnt Maandag- en Donderdagavond. Abonnement per 3 maanden f 1.franco per post f i.15. Advertentiën 1—0 regels 00 cent; elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, officieële- en onteigeningsadvertentiön per regel 15 cent. Afzonderlijke nummers 10 cent. Rij advertentiën van buiten de stad worden de inensseerkosten in rekening gebracht. Bureau KORTEORACHT 56 Tclephoon 10. Wij zijn gaarne bereid om, tegen vergoe ding van liet porto, aan geabonneerden, die voor korten of langen tijd op reis gaan, de Aniersfoortsclie Courant en de bladen welke zij door onze tnssclienkoinst ontvangen, na te zenden. Opgave van duidelijk adres is voldoende. De Latijnsehe School te AMERSFOORT. (SEPT. 1010NOV. 1023) En toch schijnt do school gehouden in »De Poth". Rij het snuffelen iu de stedelijke rekenin gen der vorige eeuw vond ik het volgende kattebelletje, dat duidelijk aantoont dat de Latijnsehe school wel eenigen tijd in »De Poth" was gevestigd Den 21 April 1797 heeft Maatje priem versehooten voor de stad Amersfoort voor het schoonmaken in de pot van het latevn- sehe schooien aan de schoonmaakster2. aan een witkwast en aan kalk en lakmoes1.4. aan oen half pond seep en 2 beesems 4.8 3. siT Den raat voegt hierbij voor het op passen in net school3. H).— "aiaiT Ilier kan geen sprake zijn van het zooge naamde «Pesthuis" (onlangs afgebroken) daar dit in den tijd waarover Pijpers spreekt, ver huurd was aan zekeren Dreijer, die in geen betrekking stond tot de Latijnsehe school. Wel wordt vermeld, dat er van 1812 tot 1820 geen gebouw voor de Latijnsehe school was en dat de lessen dientengevolge gegeven werden ten huize van de praeeeptoren. In 1819 werd eindelijk, op herhaalden aandrang van Gedeputeerde Staten en van Curatoren, voor f1100 aangekocht het gebouw in de Ileerenstraat dat tot 1880 in gebruik is ge bleven.*) Afgesprongen wns cone onderhandeling: ovor don nnnkoop van het Blockianda Gasthuis op den hoek van Lnngestrant en Stoovestraut. Ofschoon verder hiervan niets vernield wordt, geeft do naam waaronder het ccmnal in de Resolutieboeken voor komt n'. Bloeklands (lusthuis of Latijnsehe school ons recht tot de onderstelling,'dat de school daar (maar dau voor zeer korten tijd) werkelijk gevostigd is geweest. Feuilleton. Nu ze zal hot in elk geval verder brengen clan tot vrouw van een uitgehongerden snijder, zeide zij. Jij en die meid zijn met óen sop overgo ten, schreeuwde vrouw Lauer terug. Vrouw Binkert had geen lust, don strijd ver der voort te zetten, zij had toch de overwin ning reeds behaald en bovendien geen tijd nicer. Zy ging met Benedicta de straat op en beiden boorden niets van de scheldwoorden, die vrouw Lauer hen nazond. Benedicta had spoedig haar vroolijkhoid te ruggekregen en vrouw Binkert dacht al niet meer aan do woorden der nijdige kleermakers- vrouw. Telkens als zij een groot gebouw na derde, vroeg Benedicta of dit nude comedie was. Ik zal ie naar de galerij brengen, zeide vrouw Binkert, en den controleur vragen of hij eens een oogje op je wil "houden om op te pus sen, dat niemand zich onbehoorlijk tegen je ge draagt. Benedicta antwoordde een weinig gerankt: Muur tante, ik ben toch geen kind meer. Vrouw Binkert mompelde: Zo is mooi en dom ik raag wol op myn tellen pnssen. Eindelijk, nadat zij de Bayerstrusso waren Doch om op ons onderwerp terug te komen in het voorjaar van 1622 werd de Agnie- tonkerk in gebruik genomen. Wij lezen, dat bij besluit van 25 Februari 1022 »de gereet- schan van bancken ende anderszins totte schole behoorende van daar in St. Agnyeten Kerck sail worden getransporleert in d'êerst- comende vastelavontsdagen Dit overbrengen van de school zal wel met de noodige plech tigheid zijn geschiedook do gebruikelijke oratie zal we! niet achterwege gebleven zijn. Niet lang zou Hovius meer werkzaam zijn aan de Amersfoortsche school. Den 4 Augus tus 1623 kwam alhier eene commissie uit Gouda, bestaande uit Wilh. Bartout Abbe- steech, Borgermr., en Dirck Martensz van Westerhout, Schepen, met het verzoek aan de Regeering dezer stad om Jacobus Hovius van zijne betrekking te dimitteeren. Dit werd toegestaan en Hovius ging, waarschijnlijk zonder eene blijvende herinnering achter te laten. Wij zien hieruit intusschen, dat onjuist is de opgave van Van Rommel Beschrijving van Amersfoort I pag. 432) volgens welke Hovius in 1022 is gekomen en vertrokken, (Van der An, Biographisch Woordenboek spreekt hierin natuurlijk Van Rommel na). Hovius is hiel' werkzaam geweest van Octo ber of November 1019 tot Augustus 1023. Nieuwe moeilijkheden slondeu dös weder voor do deur. Toch meende men in den be ginne ze spoedig te hoven to zullen zijn. Reeds eene maand na do demissie van Hovius (8 September) werd alhier tot Rector benoemd Henricus Antonides «rector tot Bolsweert" en wel op de volgende conditiën «dat hij voor sijne familie ende scholieren hij hom in de cost gaende sail genieten vrij- Ook „het zoogenaamde Kweekschool", liitor „Werk- instituut tot wceriug der bedelnrü" schijnt in 1818 nis Lnlijnsoho school aangewezen en misschien reeds gebruikt geweest to zijn ook dil echter zeker niet langer dan een pnnr maanden. Het was een voortdurend, en, nnar ik meou, niet altijd ernstig, zoeken nnar oen geschikt gebouw en liet resultaat was, dat vnn ongeveer 1790 tot 18-0, gelijk gezegd, de lessen groolondeelsgegeven werdon ton huizo dor praeeeptoren. dom van de stad3 excyson en Imposten in voege sijn voorsaten in oflicio tot noch toe gehadt hebben. «de woeninge staende omtrent d'sclioole ende tegenwoordigh gebruyekt bij den voor noemden Hovium sail den toecomenden rector hebben tot sijn voldoen om bij hem insge- lijcx gebruyekt te worden, sonder daervoor eenigo huyre ,te betalen ofte eenige cortingc te gedogen uyt wat saeko liet sonde moge sy n. »de classis van den Conrector sal worden bedient soo langh bij do Mugistraet goetgo- vonden wort bij den toecoinmende Rector ende Praeceptorem quintanorum coniuncta opera, daervoor d'Rector genyeten sail hon- dert vijff en twyntich gulden jaerlicx dwelcke cesseren sullen, soo haest sijtion dyenst ces- seren sail in d'classo voors. ende dselve een Conrector apart bovolon worden. «dut de mincrvaliii ofte schoolgelden hij de Magistraot ter eerster gelegenlieyt verhooebt ende d'nccidoutulien des Rectors daertegens vermindert ende gebracht sullen worden op de voet als dselve ton tijde Dmi. Gesselii, gewesen rector, bctuelt sijn. «Op woleko conditiën d'voorn. Henrico Antouidae des Jaers belooft sijn vijffhondert gulden alle vyerendeel jaers te betaelen, daeraen afslacb strerkori sullen do minervalia van de scholieren gelijck voor dese altoos es gebruyekt". Hot ging echter met doze bonoeming niet zoo gemakkolyk als men verwacht had. Do regeerders ontvingen zeer spoedig bericht, dut hot den benoemde om redenen ons onbekend, doch the hij selijjnt to hebben op gegeven in een niet voorhanden brief aan zijn broeder llermanmis Antonides, predikant te Naarden «belyeft hadde «Ion voors. contractu van uaiineinitigo te dissolvoren". Tevens vonden de Regeerders het geraden «het vermelde ten besten van do schele ul- hyer, secreet te houden ende nyettomin té bevorderen dat dselve schole opt s|Too- diclisten van een bequuoin rector mochte werden voorsyen". En of nu do eene broeder misschien in zijn schryveneen goed woordje liail gedaan voor den anderen nog ter zelfder vergadering word do Secretaris der Stad Mr. Johnn Hamel gecommitteerd om don bovengenoemden «Hermannus Antonides. Predikant tot Naerden, tot rector dor Schoolo alhyer te versoecken voor alsulcko juei lijkse gugie ende op condition als in don voors. Contracto van uennemingo inct sijn broeder opgericht, gestipuleert sijn". Dit geschiedde 13 October on spoedig volgdo du aanneming doch onder een conditie, nl. dut hy tevens «zou goudmittoort worden ad miuisterium verbi Dei, eens dos woocks alse des sonueduechs, by hem te bodyenon gratis". Hij wonschte dus officieel als Predikunt be roepen te worden, ofschoon zonder salaris. Hiertegen had' men van dezen kant geen bezwaar, doch men begreep, dat men geen beslissing kon nemen zonder hot advies van dun Korkoratvl in te winiion, die nog zoo kort geleden te krachtig had ingegrepen In do zaken van do school om te worden ge negeerd, nu do kerk er Aok mee gemoeid was. Doch men had goeden moed. Men meende, gelyk leuken allicht zouden denken, dat de dienst der kerk hierdoor slechts be vorderd kon worden. Do Kerkeraad haalde echter eene streep door deze rekening. Slot volgt). Hot huwelijk van II. M. ouzo jonge Koningin is in do buitonlandsclio bladen ui ontelbare malen besproken on nu eens verlooft oen kwartjes vindend vernuft vooral wanneer het in den komkommertijd is Haar met een Duitschon, dau weer mot een Deensclion of een Engolschon prins en kortgeleden nog met den graal' van Turin. II. M. leest weinig bladen of liever slechts éen llaugsch blad, (fat die huwelykspruatjes natuurlijk achterwege laat, zoodat Zy er zel den iets van verneemt, maar dozer dagen zag de Koningin al die goruchton onder el kaar in volgorde medegedeeld on zeide: «Wol neen, zóo trouw ik niet en ook niet doorgegaan, kwamen zij op het plein waar de Bchouwburg stond. Lieve tante, dat is toch do comedie I riep Benedicta uit. Juist, je hebt hot geradenmaak je nu niet zoo druk. Zij gingen door de helder vorlichte vestibule, wuarvoor de equipages stilhieidon en waar de prachtig gekleede dames door deftig gerokte neeren geholpen, uitstapten. Bcdedicta nad nog nooit iets zóo schoons go- zien. Zij had wel willen juiohon en jubelen van opgetogenheid. Vrouw Binkert bracht haar pleegdochter naar de galerij en stelde haar onder de hoede van een controleur. Het was Benedicta alsof zij droomde, zij vond den schouwburg nog mooier dan haar stoutste fantasie het had durven voorstellen. l)e/.e be wondering gold nog slechts do zaal, maar toon het scherm omhoog ging en het prachtig gemon- toorde spectakelstuk oon aanvang nam, werd haar opgetogenheid ten toppunt gevoerd. Jammer, dat ook een tooneol-voorstelling ein digt I Benedicta bleef nog als aan haar plaats genagold zitten, toen do zaal reeds geheel ledig was en men begon de lichten uit te draaien. Do contro leur moest haar waarschuwon dat zij heen moeBt gaan. Toen zij benedr - kwam, waar haar pleegmoe der op haar wachtte, kon zij slechts stamelen O I bet is veel mooier dan ik mij had kunnen verbeelden. Den geheelcn nacht kon Benedicta nietslapdn voortdurend zng zij do prachtig gekleede tooneel- spelers en klonk huur do muziek in de ooren. Toon vrouw Binkort 's morgens wakker werd, vroeg Benedicta i Tante, mug ik óolc tooneelspeolster wordon Vronw Binkert zag hot moisje kalm aanzy schoen op dozo vraag voorbereid. Wanneer jo vlijtig leort on my in alios wilt gehoorzamen, zoido zy, dan zal ik jo naar den directeur brongon. Dit antwoord maakte Bonediota overgelukkig. Reeds sedert verscheidene tnuiindon betrad Benedicta, het blonde pleegkind van vrouw Bin kert, do plunkon die do wereld moeten voor stellen. l)e tooneeldireetour was huur zeer genegen toovortrouwd. Zy leefdo slechts voor haar kunst; zij ging er geheel in op. Vrouw Binkert was al tevredenwel moest zij nog altijd de dames kleedcn, do tricots was- scben on do costumes herstellen, maar Benedicta bad al drio maal verhooging van gage gekregen, dus liet het zich wol aanzien, dat hnnr bereke ningen uit zouden komen en zij hot geld, dat zy aan haar plcegdouhtor had besteed, eenmaal met woekerwinst zou terugkrygen. Men gaf reeds sedert verscheidene avonden enn Fransch drama, dat veel opgang mankte. Benedicta had er geen rol in, maar zy moest den geheelen avond iigureeren en daarom kende zij den loop vnn het Btuk, ja zelfs verscheidene rollen bijna woordelyk. Voorul do hoofdrol, die door juffrouw Cillano word vorvuld, boozomdo haar veel belangstelling in. Op zekeren avond kort vóór acht uur, den tijd waarop do voorBtolling moest beginnen, heorRohto or op en achter het tooneel een alga- moono ontsteltenis. Men duisterde elkaar toe,dat do voors tolling misschien niet zou doorguun om dat Cillano plotseling ernstig ziek was geworden. Do directeur verkeerde lil oon toestand, van radeloosheid, die nog toenam naarmate do wyzor vun de toonoolklok not oyfer VIII naderde. Gaf hy eon under stuk, waarin do diva niet verdeeld was, dun kon hy er zeker van zyn, dat ieder zün geld min het bureau zou torugvragon. Hy wist letterlijk geen uitweg meer. Als een wan hopige liep hij net tooneel rond en zeide togen don regisseur: Wat zullen wy doen? Kerel, spreek toch óok eens een woord, of is jo tong verlamd Als mijnheer de directeur myn raad had willen opvolgen om de rol on doublure te lutun instudeeren, dan waren wij nu gered. I)o directeur moest erkennen, dut dit verwyt gegrond was, maar daardoor goriuikto hy nog moer uit zijn humour. Met die kletspraatjes konten wo nu geen stap verder, buldordo hy. Wat mout ik doen? Do regisseur haalde de Bchoudors op en zoide Ik voet hot niet. Vreesolyk, vreoselyk Moet ik do rol door iemund laten voorlezen of zal ik nl dut lieve geld moeten teruggeven Noch het een, nog het ander, mynheer do directeur, deed zich een welluidende, ofschoon wat bedcesdo stem hooren. Ik zal de rol zoggon.

Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 1