Stadsnieuws. „Henneberg-Zijde", zoo spoedig. Ik moet minstens G maanden den tijd hebben om er over na te denken en dan een geheel jaar verloofd zijn". De commissie voor den wedstrijd ten be hoeve van den gedenkpenning, welken H. M. de Koningin wenscht te doen slaan bij ge legenheid van H. I). plechtige inhuldiging te Amsterdam, heeft nog echt voorvaderlijke en ouderwetsche begrippen omtrent publiciteit. Zij deed van het jury-Verslag aan H. M. de Koningin-Regentbs alleen mededeeling in de Staats-Courdnt. Te vreemder is dit, omdat voor de bekend making der uitnoodiging tot deelneming de hulp der bladen is ingeroepen, die, nu hun diensten niet langer noodig waren, maar moesten zoeken naar den uitslag van den wedstrijd. Niet minder dan 3D ontwerpen zijn inge komen, terwijl voor een prijs en derhalve ook voor een uitnoodiging tot het vervaardigen van een definitief ontwerp in aanmerking kwamen de ontwerpen van de heeren J. llendr. Baars, te Amsterdam; C. J. Begeer, te Utrecht; Bart van Hove, te Amsterdam (alleen voorzoover de voorzijde betreft) en J. Kuyper te 's-Gravenhage (alleen voor zoo ver de keerzijde betreft). Men wil weten, dat door den Minister van Binnenlandsche Zaken waarschijnlijk de Ar menwet hel eerst aan de orde zal gesteld worden. Vermoedelijk zal worden voorgesteld, een Staatscommissie te benoemen, die de ge wichtig.! hervorming dier wet kan voorberei den. De opleiding van aspiranten-administrateur voor de zeemacht aan boord van Hr. Ms. wacht schip te Willemsoord wordt voor éen jaar gestaakt. Het voornemen bestaat echter om op 1 September 1898 een nieuwe opleiding te doen aanvangen aan booiwi van Hr. Ms. wachtschip te Amsterdam. De onthulling van het gedenkteeken voor Constanlijn Huygens, aan den Ouden Selie- veninschen weg, zal plaats hebben op Zater dag 4 September. Ken Staatscommissie is sedert 1895 bezig zooals trouwens onzen lezers bekend is aan een rapport omtrent de quaestie dei- verzekering legen invaliditeit en den ouden dag. Dat het rapport nog niet gereed is, kan kwalijk verwondering baren, als men denkt aan den omvang en .Ie moeilijkheid van het vraagstuk en aan de vele quaestiën die zich daarbij voordoen. Dit wordt te recht aangemerkt door mr. Goeman Burgesius in den aanvang van een stuk door hem —na tuurlijk eer hij tot Minister van Binnenland sche Zaken benoemd was voor de Juli- Augustus-atlevering van Do Economist ge schreven. Daarin zegt hij een en ander, naar aanleiding van een eenigen tijd ge leden bij de firma Brevet' te Utrecht ver schenen boekje, waarin twee leden der com missie, de Utrechtsche hoogleeraar d'AuInis de Bourouill en de Leidsche hoogleeraar H. B. Greven, ieder afzonderlijk de resul taten geven van hun onderzoek over »de werking der Duitsche wet van 22 Juni I8S9 op de invaliditeit- en oudeivlomverzekering." Dat mr. Borgesius thans als Minister is op getreden, doet natuurlijk wat hij schrijft nog van meer belang zijn, dan anders het geval zou wezen, Het is natuurlijk, dat decommissie omtrent deze Duitsche wet een nauwkeurig onder zoek heeft ingesteld, vooral omdat die wet in Duitschland vele klachten heeft uitgelokt, zoodat dan ook «Ie Duitsche Regeering een ontwerp heeft voorgesteld om daaraan eenigs- zins tegemoet te komen, welk ontwerp even wel als onvoldoende, in den Rijksdag aanvanke lijk geen gunstig onthaal heelt gevonden. Een gewichtige vraag is hef, naar van zelf spreekt, of die Duitsche wet als een geheel mislukte proefneming en de grond slag waarop zij rust (die der verplichte ver zekering met hulp van den Slaat) als ver oordeeld moet worden beschouwd. Hierom trent zijn do heide hoogleeraren van een ge heel verschillend gevoelen. Mr. d'Aulnishelt er blijkbaar toe over om die vraag bevesti gend, mr. Greven daarentegen om haar ntkennend te beantwoorden. Mr. Borgesius schaart zich aan de zijde van mr. Greven. De Kamper Ct. zou, wanneer de Regeering tegen den veelom vattende» arbeid eener ul- geheelc herziening van hot Burgerlijk Wet boek mocht opzien, sommige der noodzake lijkste verbeteringen stuksgewijze willen doen plaats hebben. Daaronder rekent het ook de bepaling omtrent den leeftijd, waarop men een huwelijk mag aangaan. Art. 80 zegt; »Een jonkman, den vollen ouderdom van achttien, en eene jongedoeh- ter, den vollen ouderdom van zestien jaren niet bereikt hebbende, mogen geen huwelijk aangaan." Maar de hygiënisten zijn van oor deel, dat de leeltyd, hij de wet bepaald, te vroeg is, en ook uit moreel oogpunt is het gevaar groot, omdat noch een knaap van 18, noch een meisje van 16 jaar geacht kan worden zich voldoende rekenschap te geven van de beteekenis van een zóo gewichtigen stap. Bovendien zijn te vroege huwelijken een bron van veel maatschappelijke ellende, daar zij bijna uitsluitend onder de lagere klassen voorkomen. Jn de wetgeving van sommige landen is de leeftijd liooger gesteld. In Zweden waai de leeftijd voor meisjes op nog een jaar vroeger is bepaald, is hij voor jongelingen gestold op 21 jaar, en daar werd eenigen tijd geleden in den Rijksdag voorgesteld om ook voor meisjes den leeftijd op 21 jaar te bepalen. Het blad gelooft, dat wijziging van art. 86 van ons Burgerlijk Wetboek door allen, die zich met sociale toestanden bezig houden, als een belangrijke maatschappelijke verbe tering zou worden begroet. Door bijv. voor den jonkman den leeftijd waarop de wet een huwelijk toelaat, op 21, en voor het meisje op 19 jaar te stellen, zou veel kwaad worden tegengegaan. De zeden zouden zich naar de wetsbepaling schikken en er zouden minder huwelijken tot stand komen, die een bron worden van ongeluk, armoede en ellende. De nieuwe Minister van Justitie zou, meent de Kamper Ct., door zulk een wijzigings wetje aan de orde te stellen, zich zeer ver dienstelijk maken, en zou, vraagt zij, anders niet een der leden van de Tweede Kamer het initiatief willen nemen Brievengaarders hebben genoeg bijbaantjes om bet overbodig te achten hun bezoldiging te yerhoogen, zeide onlangs de betrokken Minister. Misschien is er een tijd geweest, waarin de betrekking zelve als een bijbaantje te be schouwen was, doch dat behoort dan tot den voortijd. Men moet nu een brieven gaarder hooren vertellen over de veranderde omstandigheden, hoe de postpakketdienst er bij gekomen is, wat de inning en uitbetaling van poslquilantiën van hem vergt, hoe de postspaarbank de werkzaamheden vermeer dert, en nog zooveel meer. Als de ambte naar 's morgens in de. vroegte zijn taak be gint, is hij voor goed den heelen dag bezig, en vaak brengt de mensehelijkheid mede, (lat hij zijn huiven Zondag opoffert voor lieden, die in de week met geen mogelijk heid hun werk kunnen verlaten. De werkzaamheden zijn vertienvoudigd, doch de bezoldiging is blijven staan en een bezoldiging die werkelijk buiten alle evenredigheid is. Vijfhonderd gulden is het tractement voor brievengaarders, die voor de plaats hunner inwoning toch postdirecteuren zijn. Van die vijfhonderd gulden moeten zijzei ven de huur van het «postkantoor" bekostigen, en de om standigheden kunnen meebrengen, dat zij in dat opzicht verre boven hun draagkracht moeten gaan. Een oudbrievengaarder ge tuigt, dat bij aan huur en belasting bet on gelooflijk cijfer van (18 percent van zijn be zoldiging moest besteden, iets wat zijn op volger nog doet. Men kan dit lezen in het jongste nummer van hot maandblad De Plattelandspost. Zij waren sinds kort vrienden, ten minste ze hadden afgesproken dat de een'sZondags bij den ander zou etenook was besloten dat zij eens samen zouden gaan visschen. Zondag 13 Juni waren zij naar een herberg gegaandaar had de een den ander, de ander den een geti-acleerd en was borreltje op borreltje gedronken. De zaak had haar gewoon verloop. Toen de drank de zinnen had beneveld, kregen ze ruzie om niets, om een aardap pelnetje. Men wond zich op, werd driftig, en er moest naar buiten worden gegaan om het uit te vochten. En zóo deed de al cohol het gemoed van den eenen vriend bruisen en zieden, dat bij den ander aan greep, hem in een sloot wierp en daar on der water hield. Spoedig was hulp komen opdagen en zóo werd de bedreigde ontzet. Dezer dagen stond de dader in de bank der beschuldigden, strak starend naar de rech ters, onder liet vreeselijk besef van wat hij had gedaan. Veel had hij niet te zeggen wat kon hij ook tot zijn verontschuldiging aanvoeren De officier van justitie was van oordeel, dat men hier niet te doen had met een mishandeling, maar met een poging tot moonl, die mislukt was door omstandigheden onafhankelijk van beklaagdes wil. Hij vor derde daarom, dat de rechtbank beklaagde zou veroordeelen tot een gevangenisstraf van 1 jaar en maanden. Een jaar en zes maanden Als een donderslag klonk dit den beklaagde, een overigens zeer oppassenden jongen man, in het oorhet bloed steeg hein naar het hoofd, plotselingtoen wen! hij bleek als een lijk. 11 eb je nog iets te zeggen, beklaagde?" Een oogetiblik van diepe stiltemet ang stige wijd geopende oogen staarde hij de rechters aan. loon: »ik vind de straf vree selijk, heeren." Hij wankelde de bank uit; twee veldwach ters ondersteunden hem en brachten hem naar hun kamertje, waar hij in zwijm viel. Arm slaohtolïér van den drankduivel. Door du politie te Wageningen is de hand gelegd op een 10-jarigen knaap, die een 13-jarigen tuinjongen, welke met fruit ventte, een portemonnaie had ontrold, inhoudende f3.225. Uit het verhoor bleek, dat de knaap voor een maand ongeveer óok een portemonnaie had gestolen van eeu schoolmakkertje en dat hij het zakenrollen had geleerd van zijn 13- jarigen broer, die reeds een 4-tal portemon- naies had weten machtig te worden. De knapen brachten hun buit steeds aan moeder, die de portemonnaies, na ze gele digd te hebben, verbrandde. De moeder, die ook verhoord werd. be weerde, dat de knapen het zakkenrollen hadden geleerd van den meester, die op school wel eens vertelde van zakkenrol lers. Zij ontving een ernstige berisping van den commissaris van politie over de schan delijke wijze, waarop zij haar kinderen op voedde. Wat de maatschappij in de toekomst van een paar dergelijke knapon, onder zulke leiding, te wachten heeft, is niet moeilijk te voorspellon. Het blijkt, dat de «directeur" van liet praktizijnskanloor «Hollandia" te Haarlem zeer vele dupes heelt gemaakt. Het Haar- lemsch Dagblad deelt in bijzonderheden mede, hoe bij het heeft aangelegd om de men- schen te bestelener ontbreekt nog maai de illustratie en dan krijgt men in dat blad een volledige les in het zaakwaarnemer!. Dat er opvolgers zullen komen, is wel zeker, althans het is niet aannemelijk, dat het dom-vertrouwend publiek zóo spoedig zal uitsterven. Alleen voor een loterij heeft de onder nemer 25500 bewijzen van deelneming uit gegeven, waarvoor men 10 cent moest be talen, terwijl de contributie f2.G0 per jaar bedroeg. Ook leende hij zijn cliënten geld tegen 138 pet. rente en maakte overigens zijn stamkapitaal uit de cautie-gelden der colporteurs. Tal van kleine lieden en boeren uit den omtrek speelden in de loterijmaar ook gezeten en deftige burgers namen er aan deel. Zij zijn er nuallen uit met een niet. Ver dienen zij beter? Naar men zegt, heeft de justitie helaas geen termen gevonden om den thans spoor loos verdwenen zaakwaarnemer te vervolgen. Op de Vrijdag hier gehouden St. Bartho- lomeus-paardenmarkt waren aangevoerd 260 stuks, waaronder 30 hitten en 40 veulens. Men besteedde voor paarden van f70 tot 1*400, voor bitten van f60 tot i'120 en voor veulens van 1*80 tot f140. In hoofdzaak omdat er geen buitenland- sehe kooplieden aanwezig waren, was de handel niet vlug. Het Gereformeerd Burger weeshuis hier, de stichting van wijlen den heer i'. Scheltus Izu., werd Donderdagmiddag met eenige plechtigheid ingewijd. In een volgend nummer komen we hierop terug. Onder het vee van een 5-tal landbouwers onder Amersfoort is mond- en klauwzeer uitgebroken. De districts-veearts uil Utrecht heeft de noodige voorzorgsmaatregelen genomen. Kookt uwe melk Onze stadgenoote mej. B. Rauh hooft met gunstig gevolg afgelegd het examen voor de acte Franse he taal Lager onderwijs. De vrij excentrische ligging van het ze gelkantoor heeft er den lieer L. van Ach- terbergh (Boele's sigaren-depot) aan de Var- kensmarkt toe geleid, aan te vragen om een depot van plakzegels en klein zegel papier te mogen hebben, hetgeen hem is toegestaan. De bewoners van de nieuwe wijken en tot een liefhebbende en trouwe gade is ge weest. Zij, die voor de teedere Vorstentelg een waakzame en zorgvolle Moeder was, Zij die jaren den scepter heelt getorst, Zij ein delijk die Hare Doorluchtige Dochter door Haar voorbeeld heeft opgevoed tot een lief tallige maagd door geheel het volk bemind die Koninklijke Moeder beeft, bij het nederleggen van dit deel Haar taak ten volle aanspraak op onze hulde". Iu ons nummer van 16 dezer brachten we hulde aan de Hoofd-commissie voor het Huldeblijk, wegens het door haar genomen initiatief, doch verzuimden daarbij het boven staande stuk in herinnering te brengen. Kere wien eere toekomt. De bewoners van de Arnhemsche straat handhaven hun ouden roem. Evenals in 1874 zijn ze ook nu weer de eers ten, die het plan hebben gevormd om een wijk-comissie saam te stellen voor de Kroningsfeesten in 1898. - De commissie zal definitief benoemd wor den op 31 dezer, den verjaardag van H, M. de Koningin. Wie volgt Zondag hield de Ring «Geldersche Vallei" der Chr. Jongelings Vereenigingen, afd. van het Ned. Jongelings Verbond, zijn eerste AI- gemeene vergadering in gebouw «Volksheil" hier. Het Reglement werd goedgekeurd en het Bestuur saamgesteld uit ae heeren M. Veldhuizen Mz., te Scherpenzeel, presi dent; H. te Kolsté Jr., te Soesterberg, Ie secretarisW. de Lange, te Woudenberg, 2e secretaris, en G. F. Callenbach Jr. te Nijkerk Penningmeester. Als Ringagent werd aange steld de beer H. G. C. Meijer, te Wouden berg, terwijl de lieer H. te Kolsté Jr. tot buitengewoon lid werd benoemd. De 2e Algemeene vergadering zal gehou den worden op Woensdag 29 December 1897 te Nijkerk, alwaar tevens een wedstrijd zal plaats hebben in het voordragena. Eroza- ernst, b. Poëzie-luim. Een woord van waardecring en dank werd uitgesproken over den reeds op reis zijnden Vice-president den heer A. Op 't Hof en hem een vaarwel toegeroepen naar den Zuid- At'rikaanschen bodem. Tot concierge der Amersfoortsche Toyn- bee-vereeniging «Ons Huis" is benoemd de beer C. van Aaken, te Ottersluis bij Dub beldam. We herinneren nogmaals aan de Tentoon stelling door «Floralia" Donderdag in den tuin van De Arend te houden. De vereeniging verheugt zich in zulk een groote populariteit, dat daaromtrent niet moer behoeft gezegd. De bij het 5e regiment infanterie nieuw benoemde 2e luitenant II. P. van den Ham van Hevst werd Zaterdagochtend door den waarnemend regiments-commandant majoor O. G. II. Heldring op het terrein vóór de Infanterie-kazernes beëedigd en in functie gesteld. "s Middags was er te zijner eere matinee in Amicitia. van welke velen ondanks het on gunstige weder gebruik maakten. 'sAvonds kameraadschappelijk diner inde Place Royale. De zilveren medaille voor 24-jarigen trou wen dienst is uitgereikt aan adjudant-onder- oflicier H. J. F. Lissonne en de bronzen medaille voor 12-jarigen dienst aan sergeant majoor-titulair A. Jonker en korporaal-tam boer K, ütto, van liet 5e regiment infanterie. Door den plaatselijk en commandant heeft Vrijdag, onder nadere goedkeuring van den Minister van Oorlog, plaats gehad de aanbe steding van brandstollen ten behoeve van de militaire wachten, soldatenkamers, wacht lokalen en soldatenkeukens in dit garnizoen. Ingekomen waren twee inschrijvingsbil- alleen echt, indien direct van mijn Fabrieken betrokken, zwart, wit en kleurig van 85 ct. tot 14.05 p. Meter efien, gestreept, geruit, gewerkt, damast enz. (ca 240 verseh. qual. en 2000 versch. kleuren, dessins, enz.) Franco en* vrij van Invoerrechten In huls. Stalen ommegaand. Dubbel briefporto naar Zwitserland. Zijde-Fabrioken G. Henueberg, (k. k. Hoflever.), Zürich. van het centrum der stad behoeven dus niet langer zich de groote wandeling naar den Heiligenbergerweg tc getroosten om zich van plakzegels tc voorzien. Tevens heeft de heer Van Achterbergh een grooten voorraad van de meest gebruikte Eostzegels ingeslagen, welke hij voor zijn egunstigers tevens beschikbaar houdt. Bij het nazien eener oude jaargang vonden wc, dat reeds 16 Mei 1894 «JoséÜrochettos" in ons blad een oproeping deed, waarin hij de medewerking inriep van «Ieder Ne derlander, betzy in Europa, hetzij in een der andere werclddeelen, tot het aanbie den van een Huldeblijk aan Haar aan wien Nederland zijn Koningin te danken heeft, aap Hare Majesteit de Koningen-weduwe, Regentes van het Koninkrijk. Zij die den nu ontslapenen Vorst in zijn laatste jaren jetteti en wel van de firma II. G. Putman 8: Zn., voorsteenkolen 824/10 cent per 100 Kilo, cokes 54 cent por H.L., losse en harde turven ieder 45 cent, vuurmakers 15 cent, takkebossen f4.50, briquetten f2.25, alles per 100 stuksen van de firma wed. P. Schimmel Zn. voor: steenkolen 84 cent, cokes 54 cent, losse en harde turven ieder 44 cent, vuurmakers 25 cent takkebossen 13.25 en briquetten f2. Het laatstbedoelde biljet werd echter on geldig verklaard omdat daarop de borgen niet zijn vermeld. De leverantie is derhalve onder het ge wone voorbehoud gegund aan de firma H. G. Putman Zn. Omstreeks 11 uur Zaterdagavond hadden burgers twist niet huzaren op den Leusder- weg. De politie kwam tusschenbeide en

Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 2