Donderdag 2 September 1897. No. 4698, 46e Jaargang. VERGIFT. Binnenland. Oltgave Firma A. H. VAN CLE E FF te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Donderdagavond. Abonnement per 3 maanden f franco per post f 1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer '10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, oflicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel '15 cent. Afzonderlijke nummers 10 cent. Rij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Bureau TEORACHT 60 Toleplioon 10. KENNISGEVINGEN. Oproeping van Verlofgangers. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Brengt ter kennis van de miliciens-verlof gangers der lichting 1897 HENDRIK JOHANNES van der MAATH, HOELOF van SCHOONHORST, ANTONIE SCHllEUDEK, behoorende tot het le Regiment Huzaren, dat het aan hen verleend verlof wordt ingetrokken en dat zij zich op den lsten October a.s. bij hun korps te Amersfoort behooren aan te melden, voor zien van hunne verlofpassen zoomede van al de voorwerpen van kleeding en uitrusting voorzoover die door hen bij vertrek met groot verlof zijn mede genomen en dat zij zich in geen geval zullen kun nen beroepen op het niet ontvangen eener bij zondere oproeping, maar dat de tegenwoordige kennis geving, welke eenig en alleen als bewijs geldt dat de verlofganger behoorlijk is opgeroepen, hen bij niet-verschijning ter opkomst onder de wapenen, in verzuim stelt. Amersfoort, den 28. Augustus 1897. De Burgemeester voornoemd. E. L. VISSER. Wet., lo. Burg. De. BURGEMEESTÉR en WETHOUDERS van AMERSFOORT. Gezien art. 8 der Wet van den 2. Juni 1874 (Staatsblad no. 98). Brengen ter kennis van het publiek, dat door ben aan II. DONKER en zijne rechtverkrijgenden vergunning is verleend om een sigarenfubrlek annex drogerij opterichten in het perceel, alhier gelegen aan de Kampstraat, wijk C. No. 98, ka dastraal bekend onder sectie E. no. 1294. Amersfoort, den 30. Augustus 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd. Do Burgemeester, E. L. VISSER, Wetb., lo. Burg. De Secretaris. W. L. SCIIELTUS. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT. Brengt ter kennis van de ingezeten dezer ge meente, dut het door den Directeur van 's Rijks directe belastingen enz. te Amsterdam executoor verklaard kohier No. 7 van de Belasting op be- drljfs- en andere Inkomsten over het dienstjaar 189G/97 aan den Ontvanger van 's Rijks directe belastingen alhier is ter hand gesteld, aan wien ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Gedaan en op de. daarvoor gebruikelijke plaatsen aangeplakt te Amersfoort, den 31. Augustus 1897. De Burgemeester voornoemd, E. L. VISSER. Weth., lo. Burg. Feuilleton. Óp het lieve gezichtje van Benedicts kwnrn cou blos van toornzij wierp haar pleegmoeder een minachtenden blik too en zeide: Elko hulde ia mij welkom en hoe kleiner het huldeblijk is, des te oprechter i9 dikwijls de gever. Vrouw Binkert glimlachte spottend en wilde er iets togen aanvoeren, maar zij had er den tijd piot toe, want do inspiciënt kwam aan Benedicts zoggen, dat er „gehaald" werd. Die lastige bomooial, mompelde Benedicta onder het heengaan. Dien avond had zü al haar zelf beheersehing noodig om iu haar rol te blijven. De brief stak nog onge- opond tussehon haar corsage en de inhoud was nog een zoot gohoim voor huur. Zij beefde vau ongeduld en toen het bedrijf eindelijk afgespeeld was, snelde zij nnnr liaar kleedkamer en scheen noch hot ap plaus, noch liet roepen van den regisour dut zy terug moest komen, to liooren. Tante Binkert zat nog altijd in de klccdknmcr. Lant me alleen! tante, zoide zij driftig. Je moet jo toch vcrklceden, kindlief? Neen, ceret na hot volgende bedrijf; dat weot u wel. Zoo, ik dacht Too ga nu heen. Jnwei, ik ga al. En brommend verwijderde zich de oude vrouw. Buiten gekouion mompelde zij Kostelooze Inenting. Do BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op artikel 18 der Wet van 4. December 1872 (Staatsblad no. 134); Brengen ter algemeone kennis, dat voor een ieder do gelegenheid tot kosteloiize Inenting wordt gegeven op Maandag 20 en 27 September 1897. telkens des namiddags te drie ure, in de daartoe bestemde lokaliteit gelegen aan de Breedestraat wijk F. no. 133. Amersfoort, 2 September 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, De Secretaris, E. L. VISSER, W. L. SCHELTU9. Weth., 1*. Br. Op den avond vóór Koninginnedag noo- digdo de »Van dag tot dag"-schrijver van het Handelsblad zijn landgenooton uit orn, gelijk dat ook vroeger gebruikelijk was, ter eere van II. M. de Koningin in elke gemeente van liet. Koninkrijk een Oranjeboom te plan ten en zeide daaromtrent o. a. Er is niets zoo schoon op deze wereld als een boom, en een machtiger symbool van iets dat levep geeft en bescherming bestaat er niet. De bladereu zijn de longen der aarde Tienduizenden vierkante Meter blad, die altijd in beweging zijn, hangt éeu enkelo boom uit. Ze vernieuwen in bet zonlicht de lucht die meuschen ademhalen. Ze geven zuur stof aan den wiud, die de takken wuiven doet. Ze geven frissche schaduw op den heeten dag. Ze zijn een vreugde en rust voor de oogen. Laat ons dus boomen planten in al onze 9teden en dorpen, en die op het kroningsfeest, als blijvende versiering van levend groen den naam geven van „IConinginneboom" of „Oranjeboom". Want op den kroningsdag zal men aanschouwen den Oranjeboom, wit van bloesem, die Nederland besehutten zal, en die onder zijn spreidende armen het geheele volk iu eendracht samenhoudt. En van den aanvang af heeft men het hoofd van onze dynastie vergeleken met een Oranjeboom. Men herinnert zich wat Pieter Cor- neliszoon Hooft .schreef in de opdracht aan Zijue Hoogheid van zijn „Nederland- Als ik niet op mijn tellen pus, dan zal dat verwaande nest mij per slot van rekening nog voor goed aan den dyk zetten. Zij heeft zich oen arm zaligen gunsteling uitgekozen, Hy moet do zoon van een kleinen fabrikant zijn, een arme kantoor klerk. Nu, ik zal er wel voor zorgen, dat daar niets vuii komt. Inniiddolb had Benedicta don brief gelezen en met vuurrood gclnat en vochtige oogen ins z|j dien nogmaals. Het wns geen gewone liefdesverklaring, veeloor een verontschuldiging, dat de schrijver niet langor weerstand kon bieden aan de bekoring waar onder Bonodieta hom gebracht had en het waagde linar zyn vurige liefde te bekennen. Do brief was ondortockendWilhelm Emsor. Do briefschrijver had het zelfs niet eens gewaagd tc vragen of lm Benedicta spreken tuooht. liet meisje dacht ernstig over dit schryvon na. Hij bemint mij en wil zieh toch op een af stand run mij houden, mompelde zjj. Waarom Benedicta verkeerde den geheelen volgonden dag in groote opgewondenheid. Toen zy 's avonds liet tooneel betrad, vestigden hnnr oogeu zieli terstond naar do tweede ry van het parket, doch Emsorwas or niol. I)ien avond zag zjj hem niet weer en op de daar aanvolgende evenmin. Lucion do Nival daarentegen liet zieh door het mislukken van zyn eersle poging om de gunst der sohooiie tooneclsneclster to verworven, niet afschrik ken en vervolgde Benedicta hardnekkig mot zyn liefdesbetuigingen, ofschoon zy hem duidelijk genoog liet merken, dat liy haar onverschillig was, of liever, dat zy een afschuw van hem had. Do vicoiute stond eiken middag te waehton of zy van de ropititio kwnm's-nvonds by do voor stolling lixoeruo hij hanr uit zyn loge en tolkcns zond hy bloemen en briefjes, hoewel do blooiuon sche Historiën", welke hjj tjjdens den80- jarigen oorlog schreef: »Mij heugt het noch, hoe ik in mijne kincisheit mijnen zaalighen vaader, keerende van de Üoorluchtigheit der Pultsgravinne- Zuster uw lioogheit t' Amsterdam te bewelkomen, toen zij naar Duitsch landt reizde om haar huwelijk met dien Keurvorst te voltrekken, hoorde zeggen»dat hy de na- koomelingen van zijnen Heere den Prinse Hoog Hoflijker Gedachtenisse, niet aan schouwen kon, zonder dat hem de vernieu wing, van 't geen wijlen zijn' Vorstelijke Üoorluchtigheit voor deez.e Landen gedaan en geleeden had, tot weenen beweegde." «Welke teedere woorden van dien ernstighen man mij zijn gevoelen en genoeghenheit zoo diep inboezemenden, dat ze er misschien, niet veel onvaster zanten, toon ik ze enkele geloofde op roede gegrond te weezen, dan ieghenwoordelijk, nu ik, door t oordeel al- lengskens wat gerijpt, en de berechting ge- baalt. uit meenigherleij lessë? myn wannen iu weten verwisselt vind." En nu vergeleek de Drossnnrt den heerljjk gekroonden Oranjeboom, die Nederland, toen hij schreef, tegen de Spaansche hitte beschaduwde, met den Kuminalischen vijgenboom op den Pa- latynschen heuvel, onder welke Itomulus en Remus eens rustten en wiens dorren als een voorbode van 'slands ondergang beschouwd werd in Rome: »God, d'Allerbeste, d'Allergrootste, goove dien heerlijk gekroonden boofne. wiensdorren ons met gewisser angst benauwen zouwdan 't versterven van den Ruminalen deRoomsehe Gemeente die 't voor een voorspook van den val des Rijks hield geduurighlyk to groeijen, en met zijn bloeyonde telglien, alle onderznaten teeghens do Spaansche hitte en allerleij on weder te beschaduwen on te be schutten." Na meer dan twee eeuwen herhalen we die woorden in ons vaderland, met dezelfde warmte van overtuiging welke Hooft bezielde! Wij vierden thans feest omdat de doch ter van Oranje jarig was. En aanstaiuule jaar hopen we Gods zegen af te bidden op de „heerlijk ge kroonde Oranjeboome". die alle onder zaten tegen hitte en allerlei onweder zal beschaduwen en beschutten. De Rekenkamer is weer aan 't cyferen teruggezonden werden en dio hriefjos onbeantwoord blo ven. Vrouw Binkert wns sliiu genoeg om zich to houdon alsof zy van niets wist, on nooit oen woord don vieonite to spreken. Ook de naam Eraser werd door hnnr nooit ge noemd, ofschoon zy zich nnuwkourig omtrent don jongen man op de hoogto gesteld had. Kr lag iels gedwongens in dc verhouding van Benedicta tot haar tante en men behoefde geen schelp opmerker te zyn om waar te nemen, «lat do tooneclspeolstcr htinr pleegmoeder wantrouwde. Eraser kwam in het geheol niet meer in don schouwburg en scheen Benedicta nugstvnllig tc ont wijken, nadat hy linar zyn liefde had bekend. Do wangen van Benedicta werden van dug tot dag blocker en iedereen verwonderde zieh over linar ziekelyk voorkomen en haar moodoloozon blik. Niemand waagde hot evenwel daaromtrent oen vraag tot haar te richten. Alleen met botrokkhig tot de vergeofseho moeite dio de vicomto zich moest ge troosten. lieten de andere dames van hot tooneel zieh wol eens tegen olkundor uit. Benedicta staat hnnr eigen geluk in don weg. Ja men moet wel dwaas zyn als men don vi comto nfwyst; een man die een hoogon post be kleedt, sehatryk en zeer royaal is, vindt men niet alle dagen. Zij laat haar lijd voorbijgnnn On zal zich nog gonoog beklagen als het te laat is. Zoo spotten hnnr kunstzusters en lachten haar achter don rug uit. Woken gingen voorby en Benedicta bleef ovon somber gestemd. Zy werd inwendig verteerd door hoimweo en zelfs kwamen er gedachten aan zelfmoord in linar op. Misschien zal mij een zelfde lot treden als injju anno moeder, mompelde zy, tcrwyl zy metslrakkon niiers met bezwaren en bedenkingen. )rie er van willen we hier meeileelon: De teekenaar by het werk der domein- kaarten le Assen werd verplaatst naar Zut- phen. Hij kreeg een vergoeding van I' 31)0 lor voorziening in de verpluulsingkosten. In dit opzicht was hy (lus gelukkiger dan volen zyner ambtgenooton, dio zich in der gelijke gevallen moeten tevreden stellen met een vergoeding, varleerende van f 12 tot f25, waaronder een teekenaar, die van Den Huug naar Leeuwarden werd verplaatst en daar voor slechts f25 vergoeding kreeg. Twee waren gelukkiger: óen ontving flOO om van 's-Hertogenbosch naar Maas tricht te verhuizen en een ander f175 voor zyn verplaatsing van Leeuwarden naar Arn hem. Voortaan gelyke monniken gelyko kappen. Aan oen Gemeente was door het Ryk Óen hulvo cent meer uitbetaald in de kosten van haar Lager onderwijs dan waarop zy recht had. Dadelijk pen en papier on oen brief van de Rekenkamer aan den Minister van Bin- tienluridsche Zaken om te zorgen, door in houding op bet aan de bodoeldo Gemeente over bet afgeloopen jaar toegekend voorschot, dat die halve cent weder in 'sRyks kas zou terecht komen. En zöo zal geschieden. Do Minister van Financiën zal in zyn millioenonspcecli daar van zeker melding maken. Een proces te winnen, is niot altyd voor- deelig. Dit is ook gebleken bij oon proces, door den Staat in beide instantiën gewonnen. De kosten van dat proces bedroegen f'3788,55ft precies uitgerekend tot een halve cent. Het Maagsche gerechtshof was echter van oordeel, dat de verliezende partij maar on geveer oen derde of 1' 1207.3^ van die kosten had te betalen. Waren hier nu voor den Staat noodelooze kosten gemaakt of veroorzaakt 'l Moeilijke vraag, vooral waar de Minister van Finan ciën meende, dat geen sprake kan zyn van aan de zijde van den Staat noodeloos ge maakte of veroorzaakte kosten. De aanzien lijke bedragen van des Staats praktizyn, een sommetje van slechts f2303 en niet te ver geten 49 cents, werden gomotivoerd door liet omslachtige der procedure in eersten aanleg. Waarom moet nu echter de Staat, die zyn proces gewonnen heelt, toch 2500 betalen 7 Het Huugsehe gerechtshof heelt het niet gezegd. Het mysterie blijft dus be staan. trokkolykheid voor my verloren. Reeds onder het publiek sprak men over do on rustbarende neerslachtigheid van do govierdo too- iienlspoolstor do schonwburgurbi mankte zich in derdaad ernstig bezorgd ovor huur toestand waaraan hy goon verklaring kon govon on allen waren hot er over eens, dat hol inderdaad jammer zou zyn wanneer zulk een talent zoo vroog vorloron ging Bonedictu was nog zoo jong on zoo schoon. Eensklaps ging nr con gerucht als oon loopend vuurtlo door ao kringen dor toouoolvrieudon en dos avonds kon ioder in do eouronton lozen, dat Beno- diota oen poging tot zelfmoord had gedaan, Inderdaad had vrouw Binkert haar pleogdochtor nnheweeglyk op hut lapyt in hour kamer vindun liggen, toon zy in don afgeloopen nacht, opgeschrikt door oen pistoolschot, daarheen was gesneld. Do rovolvor lag naast haar op den grond. De geneesheer, dio in alle hmist ontboden was, dood oon ondorzook waaruit blook, dat do kogel, dien hol onpolukkigo meisje in oon opwelling van levensmoeheid op zich had afgovuurd, ut don schou der was gedrongen doch zonder odolo doelen ofhot boon geraakt to hebben. Weldra kwam do gewonde tot bcwustzyn. Zy lag mot blook golaat on inge zonken oogen op haar bod on tante Binkert was in do kamer, toon do duur geopend word ou oon jongmonHch in do groolsto opgewondenheid nuurdo zieke snelde. Vrouw Binkert wlldo hemden doortocht bolotton, maai' zy kwam teliuit. Mot ontstelden blik zag zy het aan hoe Kmser, aan het buil gekomen, de bandon in wanhoop wrong on mot belrsando oogen op Uo- uodiola nedorzag. Do kunstenares opende do hour ly ko oogen en oon straal van vreugdo en iniiigo vol- doening blonk daaruit don geliefden man tegon. Hun harten hadden elkaar eindelijk govondon. (Worilt Vfrvulgd),

Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 1