Stadsnieuws. Ds. J. E. Schroder, Ev. Luthersch predikant te Arnhem,'schreel aan de ArnhemscheCrl. het volgen(ie. met verzoek om liet in andere bladen over te nemen Wij hadden onze Koninginnen in ons midden en wij doorleefden een heerlijken, onvergetelijk en dag. En .ie geestdrift is nog niet uitgeloofd. Tot van nacht hoorde ik zingende scharen aan mijn woning voorbij trekken en zij zongen meestal het oude Wilhelmus" en het »Wien Neerlandsbloed." Dat zijn onze nationale liederen maar de taal van liet eerste is onverstaanbaar voor ons volk, zoodat niet veel meer dan de melodie gezongen wordt, en de tekst van het tweede is voor liet voornaamste deel onbruikbaar geworden, nu wij geen Vorst" maar een «Vorstin" hebben. Ik weet, dal. anderen, zeer bevoegden, een wijziging van liet oude lied van Tollens be proefd hebben, maar ik heb er niets van gemerkt .1 il de wijzigingen ingang vonden bij ons volk; althans ik hoorde in deze dagen steeds zingen«Voor Vaderland en Vorst"! Zoudt u nu, bij gelegenheid van den ver jaardag van onze lieve Koningin, ook ne vensgaande «wijziging" willen publiceeren Zooveel mogelijk is de oorspronkelijke tekst behouden. Piëteit verbood, meer aan het lied te veranderen dan strikt noodzakelijk was. Ons volk kan er zich dan aan wennen tegen den dag waarop onze jeugdige Vorstin de regeering zelfstandig aanvaardt. ONS VOLKSLIED. Naar de tijdsomstandigheden gewijzigd.') Wien Neêrlands bloed door de aders vloeit, Van vreemde smetten vrij, Wiens harte voor Oranje gloeit, VerhefP den zang als wij Llij stom ra', zoolang het hart blijft slaan, Met ons vereend van zin liet Godgevallig feestlied aan Voor Land en Koningin! De Godheid op haar Hemeltroon, Bezongen en vereerd, Houdt gunstig ook naar onzen toon Het heilig oor gekeerd; Dring' dan als in een jublend koor Ons lied den Hemel in, Het lied, dat Boven vindt gehoor, Voor Land eu Koningin. Stort uit-dan Broeders eens van zin Dien hoogverhoorden kreet; Hij telt bij God een deugd te min, Die Land en Kroon vergeet Hij gloeit van binnen waarlijk niet Van Mensch- en Broedermin, Die boel blijft bij gebed en lied Voor Land en Koningin. Ons klopt het hart, ons zvnlt het bloed, Bij 't rijzep van dien toon Geen ander klinkt ons vol gemoed, Ons kloppend hart zóo schoon. Hier smelt het eerst het dierst belang. Van heel het huisgezin Tot 6en gevoel in eigen zang Voor Land en Koningin. Bescherm, o Godbewaak den grond, Waarop onze adem gaat De plek waar onze wieg op stond, Waar eens ons graf op staat Wij smeeken van uw Vaderhand Met diep beroerden zin s 't Behoud van 't lieve Vaderland, Vun Land en Koningin. Bescherm o God! bewaar Haar troon, Op duurzaam recht gebouwd; Blink' altoos iri ons oog Ilaar kroon Nog meer door deugd dan goud Steun Gij haar schepter door Uw hand, Stort Gij haar wijsheid in Bewaar voor Haar hot Vaderland, Voor 't Land en Koningin. Van hier, van hier wat wenschon smeedt Voor éen van twee alleen, Voor ons gevoel, in lief en leed, Zijn Land en Kroon steeds éen. Verhoor, o God zijn aanroep niet, Valt iemand scheiding in, Maar hoor het éen, het eigen lied Voor Land en Koningin. Dring luid van uit ons feestgedruisoh, Die boê Uw hemel in Bewaar ons dierbaar Vorstenhuis En heel ons Huisgezin! Doe ons, ons laatst, ons jongst gezang, Dien eigen wensch gestund Spaar voor elkander, Heer, recht lang Vorstin en Vaderland. nemen, omdat het het eerste jaar onder de nieuwe wet is, en zullen nog als geldig wor den beschouwd de reclames, die binnen drie maanden na de afkondiging van het kohier inkomen. Men wachte intusschen niet te lang. In het Landbouw-Weelcblad wordt een klacht openbaar gemaakt, die in Engeland aangeheven wordt over de slechte hoeda nigheid van het Hollandsche spek en liet Hollandsche versche varkensvleesch, dat het namelijk week en olie-acbtig is, een gevolg alleen van bet buitensporig voederen met inais, waardoor de prijzen van het spek en liet versche vleesch achteruitgaan en daar door de prijzen der varkens ook dalen. Het is daarom zoowel in het belang der boeren als van den handel en ook van ons dat er gepotesteerd wordt tegen het over matig voederen met muis en dat iederander voeder, als gerst, haver, erwten, rogge of zemelen, beter is dan mais alleen. Men hoopt daarom, daar het hier een algemeen belang voor den landbouwer be treft, dat de hoofdbesturen der Land bouw maatschappijen deze zaak ter harte nemen en de afdeelingen er op zullen wijzen, opdat de boeren behoed blijven voor lage varkens- prijzen. Een te Berg aan de Maas wonend steen- bakfcersknccht die in de nabijheid van Dus- selaorf eenige maanden had gewerkt, wilde eergisteravond op een kassierskantoor te Sittard zes bankbiljetten van f25, die hij als loon had ontvangen, laten wisselen. Men ontdekte evenwel, dat de biljetten valsch waren. De stakker nam ze weer mee en ver trok aanstonds naar Dusseldorf om zijn vroe geren werkgever op te zoeken en te trachten ander geld van hem te ontvangen. De betrekking van wijlen dr. T. C. Wink ler als conservator van het Geologisch en Palffiontologisch Kabinet van Teylers Stich ting te Haarlem zal waargenomen worden door zijn dochter mej. D. Winkler. Dat we dit jaar een zachten zomer hebben, toonen de voigende medcdeelingen aan Rij den heer A. Kraaijenkamp, te Zeist, zijn 2G Augustus nog aardbeien geplukt en bij den landbouwer Otten te Jutphaas staan, nadat een appel- en een perenboom dezen zomer vruchten hebben gedragen, dezelfde boomen weer in vollen bloei. Te Polsbroek werd verleden week liet Bjarig zoontje van een schipper voor .lood uit liet water opgehaald. Langer dan een uur werden de voorschriften tot voorloopige hulpverleening aan drenkelingen op het kuaapje toegepast, waarna de levensgeesten terugkeerden en de inmiddels ontboden ge neesheer de verblijdende mededeeling kou doen. dat alle gevaar gelukkig geweken was. in het Schoolblad wordt bet rapport van prof. Van Pesch over de pensioenen voor weduwen en weezen van openbare onder wijzers nogmaals ter sprake gebracht. Dat de indruk teleurstellend is, valt niet te ont kennen, want voor het betrekkelijk luttele pensioen zal 5 pCt. moeten worden betaald, terwijl bovendien een bijdrage uit de Staats kas van 4 millioen moet worden gegeven voor lieu die thans in dienst zijn. «Het is duidelijk" zoo besluit hef blad «dat de groote meerderheid die bijdrage sleclits kan betalen als eenige traktements- vcrliooging haar daartoe in staat stelt. Zonder deze verhooging, van een onderwijzer die mot zijn gezin van f800 moet leven, en die daarvan reeds f16 voor eigen pensioen be taalt, nog f40 voor een eventueel door zijn weduwe te genieten pensioen af te vragen, achten wij ongerechtvaardigd. «Wij twijfelen niet, of dit zal èn door vele Gemeentebesturen èn door de tegenwoordige Regeering èn door de Staten-Generaal inge zien worden en daarom zouden wij liet zeer doelmatig achten, indien het verder aan dringen tot het opnemen van de onderwijzers in bet pensioenfonds gepaard ging inel liet aansturen op tractementsverbeteririg Het een kan liet ander steunen. De onvoldoend heid .Ier fraclementen kan niet beter blijken dan door te laten zien, hoe onmogelijk bet is, er de vereischte bijdrage voor een schamel weduwe-pensioentje van te betalen". Vergadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Dinsdag, den 7. September 1897, des nammiddags te half twee. Punten van behandeling 1. Installatie van de nieuwbenoemde leden. 2. Benoeming van een Wethouder. 3. Reclames inzake de Inkomsten-belasting, met advies der commissie. 4. Voorstel van Burg. en Weth. tot uit- breiJing van het onderwijzend personeel aan de openbare school 3e soort, Beekstraat. 5. Voorstel van Burg. en Weth. tot aan stelling van een onderwijzer aan de open bare school ie soort voor jongens. 6. Benoeming van een Ambtenaar van den Burgerlijken stand. 7. Benoeming van een lid der commissie van fabricage. 8. Benoeming van een lid der Commissie inzake reclames ten aanzien van de Inkom sten-belasting. 9. Benoeming van een lid der Commissie van Toezicht op het Middelbaar onderwijs. il). Samenstelling der afdeelingen. In de vorige maan.l is uit den regenmeter hier afgetapt 143.7 rn.M. neerslag, dat is slechte 0.3 m.M. minder dan in Oogstmaand '9(j doch 54.7 m.M. meer dan in de gelijk namige maand van '95. Er waren nu 19 regendagen, dus juist evenveel als in '90, tegen 13 in '95. De grootste hoeveelheid viel den Oden, nl. 31.7 m.M.de grootste hoeveelheid in '90 bedroeg 22 m.M., in liet jaar daarvoor 10 m.M. Na 15 Augustus regende bet iedere» dag behalve den 20sten en den 28 sten. Gelijk overal in den lande en overal in bet buitenland waar Nederlanders vertoefden is ook hier de Koninginnedag met opgewekt heid gevierd. Er werd alweer meer gevlagd dan ten vorigen jare en zeer velen droegen een oranjelint of een goudsbloem in het knoopsgat of op den hoed. De versieringen der winkelkasten, behalve in de boekwinkels en bij den heer Jacobs, waren minder aan zienlijk dan eertijds. Groot was de belangstelling bij de parade, niet minder die bij de volksspelen achter de Iufaiiterie-kazerne. Alleen den kleinen der «Anna Paulowna Bewaarschool" was een feestje bereid. En bij de muziekuitvoering, door «Crecilia" op den Hof gegeven, was liet éen en al pret. Geduldig wachtte het. zeer talrijk publiek lot de «muziektempel" gereed was, niet achtend den regen, die meer dan eens de vreugde dreigde te bederven. Jammer; dat de zoogenaamde Bengaalsche lucifers zoo goedkoop zijnmenigeen had er overlast van en een wonder mag het heeten, dat er geen ongelukken zijn geschied. Politie en patouilles handhaafden op uit stekende wijze de orde, zoodat gelukkig de hevige vechtpartijen van verleden jaar niet herhaald zijn. Een woord van lof aan het hoofd der Gemeente-politie en den Garnizoens-com- mandant zij ons vergund. De muziekuitvoering op het met lampions en gassterren verlichte terras van Amicitia, gisteravond gegeven, was een waardig slot der feestelijkheden. Noch den bewoners van de Arnhemsche straat, noch dien der Sint Joris straat komt de eer toe, de eerste straat-commissie voor de Kroningsfeesten gevormd te hebben, ge lijk we in ons vorig nurnmer meldden. Immers reeds 26 Juli heeft zich een derge lijke commissie geconstitueerd in de Teut- Straat. Sedert dien dag houdt liet bestuur van deze straat iederen Maandag zitting tot het ontvangen der vvekelijkscbe bijdrage van twee of meer centen. En de giften vloeien zóo mild, dat het bestuur ons nu reeds durft verzekeren, dat de versiering van de Teut zeer fraai zal worden. Dat overigens de animo groot is, moge blijken uit hel volgende staaltje. In een der onaanzienlijkste stadsgedeelten woont een oud moedertje, dat vroeger werd geholpen door het Burgerlijk armbestuur en er zich weer bovenop wist te werken. Zoodra zij zich weer kon redden, bedankte zij voo» verdere ondersteuning en vergat ze niet wat zoo dikwijls gebeurt de heeren te danken voor bun hulp. En toen dezer dagen ae man die de giften voor het Nationaal huldeblijk inzamelt aan haar huisje voorbijkwam, riep ze hem aan en gaf liern een flinke bijdrage «voor de lieve Koningin." Moge haar voorbeeld wekken tot na volging. Bij Kon. besluit is benoemd tot ridder in ue Orde van den Nederlandschen leeuw de heer II. W. E. Struve, inspecteur van den arbeid in deze inspectie, en is toegekend de bronzen medaille der OranjeNassau-orde aan den tamboer élève-muzikaut P. .1. A.Srneels van het 5e regiment infanterie bier. Gedurende de afwezigheid van den genees- I kundigen inspecteur in Gelderland en Utrecht (tot 12 September) is dr. J. G. de Voogt, secretaris van den geneeskundigen raad van Gelderland en Utrecbt, door den Minister van Binnenlandsche Zaken aangewezen om diens functiëu waar te nemen. Blijkens de Indische bladen heeft de Gou verneur-generaal van Nederlandscb-Indië langs telegrafischen weg uitzending gevraagd van dr. A. J. A. Prange, leeraar aan de Hoogere Burgerschool hier, ter benoeming als leeraar in de Scheikunde aan de Hoogere Burgerschool te Soerabaya. In ile plaats van mej. W. van Haselen, die als zoodanig op verzoek eervol werd ont slagen, is aangesteld tot onderwijzeres in de vrouwelijke handwerken aan de openbare Lagere school aan de Beekstraat mej. M. WorlTel. Onder het rundvee van de landbouwers A. Kok en N. Wolfswinkel is mond- en klauw zeer geconstateerd. Kookt uwe melk Wij vestigen de aandacht van belangheb benden er op,dat de inschrijving van nieuwe leerlingen voor de Muziekschool van de plaatselijke afdeeling der Maatschappij tot bevordering der Toonkunst,zal plaatshebben in het gebouw der school op Maandag aan staande. Voor bijzonderheden verwijzen wij naar de annonce in dit blad. De reserve-sergeanten J. W. van der Valk, E. Hattinga on A. J. A. Bake, van het 5e regiment infanterie hier, hebben met gun stige» uitslag afgelegd het theoretisch en practisoh examen voor den graad van vaan drig, en zijn tot een benoeming als zoodanig aan den Minister van Oorlog voorgedragen. Door den kolonel-commandant van het 5e regiment infanterie zijn bevorderd tot reserve sergeant de reserve-korporaals S. P. Nioolai, I. J. Dermout, D. Horseling, H. L. Pietèrse en H. J. C. Temmink, en tot reserve-kor poraal de adspiranten-vaandrig C. Tjebbes, G. J. Post van der Burg en H. Speet. Door den kolonel-commandant van het 5e regiment infanterie is bevorderd tot sergeant de korporaal W. H. L. Th. Verkerk. In den stal van Bessel van de Ilazel te Bij steren, bij Putten op de Veluwe, waarin paarden van de cavalerie uit 's-Gravenhage, die de manoeuvres bijwoont, waren gestald, is brand ontstaan door een neervallende petroleumlamp, die een der dieren niet zijn staart van de zoldering sloeg. Vier van de paarden verkregen zulke zware brandwonden, dat het noodzakelijk was, ze naar den zieken stal te Amersfoort over te brengen, waar bleek dat twee er van zoodanig door de vlammen waren aangetast, dat ze, bezwijken ze niet, waarschijnlijk toch moeten worden afgemaakt. Ze hadden zulke kolossale wonden, dat er geheele vellen watten in konden wor den gestoken. Het begin van brand werd door de stal- wachts en den boer zóo spoedig gebluscbt, dat alleen een gedeelte van het ligstroo en eenige panlatten zijn verbrand. LIJST van BRIEVEN, geadresseerd aan onbekenden, verzonden van hel Postkantoor te Amersfoort in de le helft van de maand Augustus 1897. D. II. ZwierAmsterdam. N. Meursingen 's-Gravenhage. Z. KampTerapel. Briefkaarten. R. NavestAmersfoort. A. BergsmaAmsterdam. A. HijmeringUtrecht. Rechthebbenden vervoegen zich aan bet Postkuntoo r. Maatschappij tot Exploitatie van Staats Spoorwegen. Bij benadering vastgestelde totale ontvangsten van de maand Juli 1897. Reizigers 897047 1 048 331.37 Bagage 8c honden (tonnen) 2 402 33 326.28 Levende dieren, rijtuigen enz. 24 721.30 Goederen (tonnen) 482474 701 501.30 Diversen 55854.13 Totale ophrengst /I 803 824.96 Totale ontvangst sedert 1 Jan. '9711 211556.39 gedurende 1896 11146749.48 in exploitatie 1897 1591 KM. 1896 1575 KM. ontvangst per dagkilom ƒ33.24 /33.22. Nederlandsche Centraal-Spoorweg- Maatschappij. Opbrengst over Mei 1897. Reizigers 66316 47105.146 Bagage Sc honden (tonnen) 138 1 187.77° Levende dieren, rijtuigen enz. 9 893.68 Goederen (tonnen) 26093 31 492.33 Diversen 530.37 Totale opbrengst 90 209.30 Totaal ontvangst sedert Jan. '97 457 349.17 '96 422 185.12» Gemiddeld aantal Kilometer in expl. sedert 1 Januari 1897, 102 1890, 102 dus ontv. per dag KM. f 29.60 j> f 27.23 Kampen beeft een treurige vermaardheid wegens z\jn streken. Da volgende strekt er geenszins toe om dien mem le doen tanen. Dezer dagen ontving een voornaam be woner dier stad een valschen rijksdaalder. Hij haastte zich dien op te zenden naar het munt-college te Utrecht. En om dit nu eens heel netjes eu secuur te doen, zond hij een postwissel. De tormijn, binnen welken reclames legen aanslagen in de Personeele belasting kunnen worden ingebracht, is bepaald op zes weken na de afkondiging van bet kohier. Onder de oude wet was die termijn drie maanden. Naar men verneemt, zal evenwel de admi nistratie liet dit jaar zoo erg nauw niet Dr. A. F. van Aken, sedert 1883 inspec teur van liet Middelbaar onderwijs te 's-Gra venhage. zal naar men meldt, eerlang onlslag vragen. Als zijn opvolger noemt men reeds dun heer dr. J. Garnpert, directeur der Hoogere Burgerschool met 5-jarigon cursus t.e Amsterdam. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER, van AMERSFOORT, Gezien artikel 41 dor Gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Ruad dezer gemeente zal vergaderen op Dinsdag den 7. September aanstaande, des namiddags te half twee. Amersfoort, den 2. September 1897. Do Burgemeester voornoemd, E. L. VISSER Weth., Lo. Br.

Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 2