Maandag 6 September 1897. PHOENIX BROUWERIJ. Specialiteit iu Exportbier naar de Tropen. No. 4699, 46e Jaargang. VERGIFT. EIGEN HULP. H. MEURSING& Co. AMERSFOORT. Uitgave Firma A. H. VAN CLE E FF te Amersloort. Verschijnt Maandag- en Donderdagavond. Abonnement per 3 maanden f 4.franco per post ƒ1.15. Ad verten tien 16 regels CO cent; elke regel meer 40 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, oflicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Afzonderlijke nummers iü cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Bureau KORTEGRACHT56 Telephoon 19. KENNISGEVINGEN. Aangifte van vertrek uit en van vestiging in ile Gemeente. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op het koninklijk besluit van den 27. Juli 1887, (Staatsblad no. 141), regelende de verplichting, der ingezeten tot het doen van aan gifte voor de Bevolkingsregisters; Herinneren den ingezetenen de op hen rustende verplichting tot het doen van aangifte van ver trek uit en van vestiging in de gemeente, en brengen daartoe bij deze te hunner kennis de bepalingen van gezegd koninklijk besluit, welke luiden als volgt 1. Zij die op den dag der volkstelling in den vreemde of in een der koloniën of overzeesche bezittingen van het Bijk hebben vertoefd,geven binnen éen maand na hunne terugkomst hiervan kennis aan het gemeentebestuur. Zij die bij die telling zijn overgeslagen, geven binnen éen maand na den dag voor elke telling bepaald, van dit verzuim kennis aan het bestuur hunner werkelijke woonplaats. Voor de leden van huisgezinnen rust de verplichting tot ken nisgeving op het hoofd van elk huisgezin. 2. Zij die uit eene Nederlandsehe kolonie, een overzeesche bezitting of uit den vreemde hnnne woonplaats overbrengen in een gemeente binnen het Rijk, doen hiervan eene verklaring aan het gemeentebestuur, vergezeld van het ge bruikelijke getuigschrift voor hen die uit de koloniën of bezittingen, van een paspoort of reis- en verblijfpas of andere door de politie deugdelijk erkende bewijsstukken voor hen die uit den vreemde komen. Deze verklaring geschiedt binnen éen maand na hunne aankomst in de gemeente. 3. De kennisgeving in de twee vorige punten vermeld, gaat vergezeld van de noodige opgaven om in de bevolkingsregisters te worden inge schreven. 4. Zij die hunne werkelijke woonplaats binnen het Rijk verlaten om die over te brengen naar eer. Nederlandsehe kolonie, een overzeesche be zitting of naar den vreemde, doen hiervan een verklaring aan het bestuur der gemeente, welke zij verlaten. 5. Zij die hunne werkelijke woonplaats uit eene gemeente van het Rijk naar eene andere gemeente overbrengen, doen hiervan een ver klaring aan het bestuur der gemeente, die zij verlaten en waar zij in het bevolksregister zijn ingeschreven, met opgaaf der gemeente, waar zij wenscheu zich te vestigen. Zij ontvangen een kosteloos getuigschrift van verandering van werkelijke woonplaats. 6. Ter plaatse, waar zij hnnne werkelijke woonplaats overbrengen, (Len zij uiterlijk binnen éen maand na hunne aankomst eene verklaring aan het Gemeentebestuur, met overlegging van het getuigschrift in het vorige artikel vermeld. 7. Elk hoofd van een huisgezin geeft uiterlijk Feuilleton. 40). Do bravo tante Binkert was radeloos. Benedict» had haar meegedeeld, dat zij en Wil helm besloten waren tc trouwen. Trouwen De ouders van Eraser wilden wel linn toestem ming niet geven tot bet huwelijk van hun zoon met een tooneelspeelster, -/.ij noemden het reeds een schandaal datWilhelm omgang metBenedicta liadaan- gekuoopt, maar dc jonge man liet zich niet van zijn plan afbreDgen. Hij was meerderjarig en in het bezit van een vermogen, dat bij vau een oom had geërfd daarvoor kon hij zelf een fabriek oprichten. Benedicta zou de kunst vaarwel zeggen en zijn vrouw worden. Vrouw Binkert was schier waanzinnig. Als dat gebeurde, dan zou er niets terecht komen van haar plannen orn een lui en gemakkelijk lt reutje te leiden van het geld, dat Benedicta verdiende, dan faalden al haar berekeningen en zou zij haar leven als kleedster in den schouwburg moeten besluiten. Zij snelde naar den -egisseur, naar den directeur en bewoog hemel en aarde om haar pleegdochter van dat plan af te brengen. Ook de tooneeldirecteur was niet weinig ontsteld, toen vrouw Binkert hem alles mededeelde. Wat! schreeuwde bij, Benedicta wil het too- necl verlaten om dc vrouw van zoo'n eenvoudig burgermannetje te worden? Dat mag niet gebeuren, dat moeten wy trachten tc voorkomen. binnen éen maand kennis aan het Gemeente bestuur van ieder lid dat in het huisgezin wordt opgenomen of daar uitgaat, inwonende dienst en werkboden daaronder begrepen. Omtrent die kennisgeving geldt het sub. 3 bepaalde. Dezelfde kennisgeving^ geschiedt door afzon derlijk levende personen, wanneer zij andere personen in hun huisgezin opnemen. Bestuurders van instellingen, gestichten en inrichtingen, niet staande onder beheer of toe zicht van liet openbaar gezag, waar personen onder eenig bestuur samenwonen, geven maan delijks aan het Gemeentebestuur kennis van alle personen, die in de samenwoning zijn opge nomen of daarvan zijn uitgetreden. De verplichting vervalt, wanneer langs een een anderen weg de vereischte kennisgeving voor het bevolkingsregister gedaan is. 8. Onverminderd de bovenstaande voorschrif ten is een ieder, door het Gemeentebestuur daartoe opgeroepen, verplicht tot het doen der opgaven, die vereischt worden om de bevolking registers in te vullen. 9. Overtreding dezer bepalingen wordt ge straft met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of een geldboete van ten hoogste honderd gulden. Gedaan te Amersfoort, den 2. September 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, E. L. VISSER, Weth., lo. Burg. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. Aaugifte vau verhuizing binnen de gemeente. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Overwegende, dat de bepalingen der door den gemeenteraad den 20. Mei 18G2 vastgestelde verordening regelende de verplichting tot het doen van aangifte van de verhuizingen binnen de gemeente, niet behoorlijk worden nageleefd Herinneren den ingezetenen de op hem rus tende verplichting tot het iloeu van uangifte van Terhnizing binnen de gemeente, en brengen daar toe bij deze te hunner kennis de bepalingen van gezegde verordening, welke luiden als volgt: 1. De Hoofden van buisgezinnen of afzonder lijk levende personen, binnen de gemeente van woning veranderende, zijn verplicht daarvan binnen éen maand ten raadhuize aan den Amb tenaar, belast met het bijhouden van het be volkingsregister, aangifte te doen. 2. Zij die het voornemen hebben te kennen gegeven om de gemeente te verlaten, en dien tengevolge een getuigschrift van verandering van werkelijke woonplaats hebben ontvangen, zijn verplicht, indien zij van dat voornemen afzien, daarvan ter plaatse en aan den Ambtenaar, in art. 1 vermeld, binnen éen maand na de dagteekeDing van het afgegeven getuigschrift, kennis te geven. 3. De overtreding van elke der bepalingen van deze vei ordening wordt gestraft met eene geldboete van ten hoogste zeven gulden. Gedaan te Amersfoort, den 2. September 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, E. L. VISSER, Weth., lo. Burg. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien art. 5 der Wet tot regeling van den kleinhandel in sterken drank en tot beteugeling van openbaren dronkenschap Brengen ter openbare kennis, dat een ver zoekschrift om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein bij hen is ingekomen van J. van den OUDENALDER, in het voor huis en de achterkamer in het perceel slaande aan de Krommestraat wijk F. no. 249 te Amers foort, thans bewoond door BERNARDUS van DALEN. Amersfoort, den 3. September 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, E. L. VISSER, Weth., lo. Burg. De Secretaris. W. L. SCHELTUS. I Het is toch waarlijk jammer, dat de Kamer vau Koophandel en Fabrieken hier ter stede niet gelijk dat elders pleegt te geschieden en zooals dit plaats heeft voor de openbare vergaderingen van den Ge meenteraad het is toch inderdaad te betreuren, dat de Kamer niet tijdig vóór een openbare zitting haar Agenda doet publiceeren. Dikwijls toch behandelt zij zaken van zeer groot algemeen belang en de pers zoo ze al te hooi en te gras kennis krijgt van het houden eener zitting is niet altijd bij machte om het behan delde zóo breedvoerig weer te geven als het dit wel verdient. En een zaak van zeer groot belang, voor Amersfoort niet het minst, is in de jongste bijeenkomst besprokr ngeën tameerd zouden we liever zeggen, want dat de Kamer te morgen of te avond op dit onderwerp zal terugkomen, staat va9t. Gelijk we reeds meedeelden, kwam in de jongste zitting in behandeling het Adres van het Hoofdbestuur van den Nederlandschen Bond Maatschappelijk Belang" aan de Tweede Kamer der Staten Generaal. In dit adres, dat we om zijn belang rijkheid geheel overnemen, zegt het Bonds- bestuur dat naar zyn bescheiden meening, de Wet tot regeling der coöperatieve verecnigingm van den 17. November 1870, Staatsblad n°. 227, niet voldoet aan de billijke verwachtingen die men daarvan koesterde dat blijkens het Voorloopig Verslag en de destijds gehouden debatten, het ten duidelijkst gebleken is, dat het doel was, een regeling to treffen ten bate van hen, wier stoffelijke belangen van dien aard zijn, dat zij terecht door middel van coöperatie verbete ring van hun maatschappelijke toestand trachten to verkrijgen dat dit ook de reden was waarom mr. H. Goeman Borgisius kon verklaren de coöperatieve vereeni- gingen zijn een van dc iniddelcu door de mingegoeden aangegrepen, tot verbetering van hunne maatschap pelijke positie; dat dit aanleiding gaf, datmr. L. J. de Bruin Kops geconstateerd heeftdit is nu de groote springveer, de steen dor wijzen van dc coöperatie, dat zij altya haar grond vindt in bsspimnij dat derhalve in coöpereeren het beginsel opgesloten ligt: besparing en verbetering van positie van rnin- gsgoeden ir hoe? Het meisio is dol verliefd op dien Eraser en mijn iuvloed telt voor nul. En de ouders van den jongen manliep de tooneeldirecteur uitzij zullen met het hu velijk toch niet zeer ingenomen zijn. Neen maar de slungel schijnt wat geld van zichzelf te hebben, hernam vrouw Binkert althans hij bekommert zich niet om het verzet van de oude lui. Dan moet er een middel worden gevonden om hem aan het verstand te brengen, dat hij met Be nedicta ongelukkig zal zijn en dat zij niet waardig is, zijn vrouw te worden. Dat zal wel de gewenschto uitwerking op hem hebben, deuk jy dat ook niet, vrouw Binkert? Ach, ik hoop in het geheel niets meer, mijn heer de directeur, zeide de kleedster. Er is op Be nedicta niet zóóveel te zeggenzij heeft alle aan bidders afgewezen. Als wij niet sterk zijn. dan moeten we slim Ach, het zal weinig baten, mynheer de direc teur. De twee tortelduifjes zijn haast geen oogen- blik van elkaar af; ik vrees, dat Benedicta voor het toonecl verloren is. Dat mag niet gebeuren! bulderde de directeur. Maar er is niets tegen te doen, jammerde vrouw Binkert. Ja, tóch wel, verzekerde de tnoneeidirecteur op plecht igen toon, wij hebben nog altijd de truc van Don Basillio. Vrouw Binkert wist niet eens wie Don Bnsilio was, omdat zij don „Barbier van Sevilla" nooit ge hoord had, maar toch vertrouwde zij er wel op, dat het plan van den directeur vonrtreflyk moest zijn, want deze lachte haar zeer bemoedigend toe. Hij verzocht vrouw Binkert plaats te nemen en deelde haar zijn plan uitvoerig mee. De directeur van den Thalin-Echouwbnrg, die zich toch niet zoo gemakkelijk zijn eerste actrice wilde laten ontnemen om haar de haven van het huwe lijk te doen binnenloopen, ging terstond naar de ouders van Eraser on deed zich daar voor als eeu welmeencnd vriend Door een gelukkig toeval sprak hij dc oude me vrouw Eraser alleen. Zie mevrouw, zeide hij, Benedicta is een schoon meisje en een tallentvolle actrice en als zoodanig schat ik haar zeer hoog, maar wat haar particulier leven betreft, dat doet mij ernstig vrcezen of zij wel de vrouw zal zijn om een man gelukkig te maken. Mijnheer uw zoon is nog jong en Ik begrijp zeer goed wat u zeggen wilt, myn heer, jammerde de bezorgde moeder, maar lieve hemel, ik heb helaas nllen invloed op Wilhelm ver loren. Eu zou hij u ook niet gelooven, mevrouw, wanneer u hein zeide, dat u lichtzinnigheid van Benedicta O dan ja, dan zou Wilhelm my wel geloo ven riep mevrouw Eraser met van vreugde stralend gelaat. De tooneeldirecteur stond op en zeide op oen toon van gewicht, alsof hij een zijner grootste eflect-scène3 Op het tooneel afspeelde Welnu, mevrouw, ik zal u dat bewijs leveren. Ik zal binnenkort zoo vrij zijn bij u terug tc komen on u tc verzoeken mij te volgen. Hebt u haar wel eens gezien Neen, myn man en ik gaan nooit naar den schouwburg. Alsof' hij deze beleediging niet gehoord had, ging liy voort Mevrouw, wees overtuigd, dat ik mij in deze geheel schaar aan dc zijde der ouders, die bezorgd zyn voor de toekomst van hun eenigen zoon, dus aan de zijde van het recht. De oude dame reikte liem dankbaar de lmnd. Ik reken op u mynheer, zeide zij. Vicoiute De Nival bewoonde een prachtig huis in de I.udwigstrasse, dat geheel was ingericht om de hoogst geplaatste personen to ontvangen, maar bo vendien had hij eeu paviljoen, door een fraaicn tuin omgeven, in een der voorsteden en hier was hij gewoon kennissen te ontvangen, die nu juist niet tot de hoogcre kringen behoorden, maar toch in die kringen zeer goed oekend waren. Daar soupeerde hij met zijn vrienden, daar wer- den ook heerenpartijen gegeven, waarbij grof ge speeld word en daar moesten alle brieven geadrea- seerd worden, die niets met de zaken van dc am- I bassadc gemeend hadden. j In dit weelderig gemeubileerde paviljoen vindon wy op zekeren middag den vicoiute in gesprek met vrouw Binkert. De geznntschaps-atlachë had de oude kleedster I zelf hier ontboeten, nadat hij van haar een brief ontvangen bad, waarin zy schreef, dat zy een ern stige zaak met hem tc bespreken had. De viconite klemde zijn monecla in het oog, wierp de oude vrouw eeu onderzoekenden blik toe, wees haar een stoel en zei Nu? Mijnheer de vicomtc, begon vrouw Binkert nadat zij zich in de zachte fauteuil had neergevleid, ik heb een mooi plannetje gemaakt en wanneer u daartoe uw medewerking wilt verleenen, dan zal die vervelende fabrikantszonn zondei veel moeite van de baan geknikkerd worden. Dat zou een schitterend resultaat zijn 1 riep de vicomtc. Een kunstenares ais Benedicta mag niet voor het toonecl verloren gaan. Het zou .zonde en jnrnmer wezen als zulk een schoonheid haar leven in een keuken of bij schreeuwende kinderen moest doorbrengen.

Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 1