Maandag 20 September 1897. PHOENIX BROUWERIJ. Specialiteit in Exportbier naar de Tropen. No. 4703, 46e Jaargang. VERGIFT. Kroningsfeesten. Binnenland. H MEURSING Co. AMERSFOORT. üitgave Firma A. H. VAN CLE E FF te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Donderdagavond. Abonnement per 3 maanden f 1.franco per post 1.15. Advertentiön 16 regels 00 cent; elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, oflicieële- en outeigeningsadvertenliën per regel 15 cent. Afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiön van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Bureau TEGRACHT 56 Telephoon 19. KENNISGEVINGEN. De GRIFFIER der PROVINCIALE STATEN van Utrecht, daartoe door Gedeputeerde Sta ten dat Gewest gemachtigd, brengt ter kennis van de belanghebenden, dat de Rekening der enkel provinciale en huishoudelijke Inkomsten en uitgaven over bet dienstjaar 1895, goedgekeurd bij Koninklijk besluit van 1 September 1897 no. 40, alsmede de Begrooting dier inkomsten en uitgaven voor het dienstjaar 1898, goedge keurd bij Koninklijk van 30 Augustus 1897 no. 48, ingevolge art. 100 der Provinciale Wet. verkrijg baar zijn gesteld ter Provinciale Griffie van Utrecht, tegen betaling van 40 cents per exem plaar, zoowel voor de Rekening als voor de Begrooting. Utrecht, den 16. September 1S97. De Griffier der Staten voornoemd, C. R. MERKUS. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer ge meente, dat de door den Directeur van 's Rijks directe belastingen enz. te Amsterdam executoor verklaarde kohieren No. 5 en 6 van de l'crsoncele belasting over het dienstjaar 1S97 aan den Ont vanger van 's Rijks belastingen alhier zijn ter hand gesteld, aan wien ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaat sen aangeplakt te Amersfoort, den 18. Septem ber, 1897. Dc Burgemeester voornoemd, F. T). SCHIMMELPENNINCK. NATIONALE MILITIE. Dc BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op art. 26 der Militiewet, tijdelijk ge wijzigd bij art. 1 letter h der Wet van den 4. April 1892 (Staatsblad No. 56), Doen te weten, dat het Register van inschrijving over bet jaar 1S97 en de alphabetische naam lijst, bevattende de ingeschrevenen voor de lich ting der Nationale militie voor 1898, gedurende acht dagen, te rekenen van heden, van 's voor middags 10 tot 1 uur des namiddags, ter Secretarie voor eenieder ter lezing liggen, binnen welken tijd bij den heer Commissaris der Konningin bezwaren kunnen worden ingebracht door mid del van een door de noodige bewijstukken ge staafd verzoekschrift op ongezegeld papier, in te dienen bij den Burgemeester der woonplaats. AMERSFOORT, den 18 September 1S97. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. Feuilleton. 44). Benedicts wat .wat zegje'/stotterde vrouw Binkert. Ik zeg, dat ik nu verstandig ben geworden en dat ik je daarom beveel myn huis nog heden te verlaten en wel voor altijd, ging Benedicts voort. Het is zelfs in je eigen belang, want de tweede op voering van de „leuke klucht", die gistermiddag in mijn boudoir is afgespeeld, zou mij aanleiding kun nen geven, de politie van het voorgevallene in kennis te stellen en zij vat dergelijke „kluchten" niet van den vroolijkeu kant op. Nu weetje, waar je jcaan te houden hebt. Vrouw Binkert wankelde, zij keek haar pleeg dochter versuft aan en wreef zich de oogeu als om zich te overtuigen of zij wel goed wakker was. Zoo dikwijls had zij gewenscht, dat Benedicts toch eens verstandig zou worden, maar nu was zij tocb wat al te verstandig, - Van mij krijg je geen penning, hernam Bene dicts, on de betrekking van kleedster aan den schouw burg waaraan ik verbonden ben, kan je óok niet langer behouden. Ik zal den directeur zeggen, dat ik je niet langer in de kleedkamers duld. Kind, kan ik mijn ooren vertrouwen jammerde vrouw Binkert. Mij, die je opgevoed heeft, jnagje weg als een houd Benedicts richtte zich hoog op en sprak op koelen, snijdendenden toon: Ja, als een hond, ik jaag je weg omdat je mijn hart gedood hebt; je hebt mij het tooneelspelen Wanneer, op welken dag eigenlijk, de feesten ter eere van de inhuldiging van H. M. de Koningin ten volgenden jare zullen worden gevierd, is nog niet vast gesteld, doch als vrij zeker kan reeds worden aangenomen, dat H. M. den 30sten Augustus (zeer vermoedelijk vanSoestdijk) te Amsterdam zal aankomen om daal den volgenden dag in de Nieuwe kerk den eed op de Grondwet af te leggen. We hebben dus nog bijna een jaar, maar toch is het reeds tijd om eens tot overleg te komen omtrent de wijze waarop ook te Amersfoort bet Kroningsfeest zal worden gevierd. Vele straat-commisiën hebben zich hier reeds geformeerd, vele andere zullen nog volgen doch het ligt volstrekt niet. in het plan om het te laten bij straatver- sieringen alleen en ongetwijfeld bestaat bij velen het voornemen om een algemeen feest te organiseeren, een waaraan elk kan deelnemeneen optocht, een groot kinderfeest, of wat dan ook. Maar om ook dat tot stand te brengen zonder dat het aan elk der deelnemers al te veel geld kost, is het noodig, intijds de zaak eens te overleggen. En samenwerking vooral. De vele vereen igingen hier ter stede kunnen in dit opzicht iets zeer goeds en zeer schoons tot stand brengen mits zij intijds een samenspveking houden. De plaatselijke afdeeling van het Ne- derlandsch Werkliedenverbond „Patrimo nium"' deed ons het verzoek, door middel van ons blad de vereenigingen eens te polsen. Welnu, zij overleggen eens in hun eerstvolgende vergadering wat in deze te doen valt en wijzen uit hun midden eenigen aan om bijvoorbeeld eens aan staanden Maandagavond den 2 ?sten Sep tember, of een week daarna (de Maan dagavond is hier voor dergelijke verga deringen in den regel de beste) bijvoor beeld in de groote zaal van „De Arend" bijeen te komen. We weten wel iemand, die deze bij eenkomst moge ze zeer talrijk be zocht zijn wil openen. Men zou na die opening uit de ver schillende vereenigingen eeu definitief Be stuur moeten kiezen (een Bestuur dat niet al te talrijk is) en door dit Bestuur de vergadering verder moeten doen leiden. In die vergadering zouden dan de uit den aard der zaak zeer verschillende plan nen kunnen worden voorgesteld, die dan in de onderscheidene vereenigingen zou den kunnen overwogen worden en waar na men later* nog eens bij elkaar zou kunnen komen om tot een definitief plan te geraken. Het is zoo moeilijk voor éen vereeni- ging, dat zij den kat de bellen aanbindt doet zij als vereeniging een oproeping aan haar zuster-vereenigingen, dan is 't al gauw: „O! neen, als die het initiatief nemen, doen wij niet mee". Daarom is misschien de beste weg, dat wij een algemeenen oproep doen aan allen. Wie stemt hiermee in En zou bijvoorbeeld de Secretaris van elke vereeniging die iets gevoelt voor zulk een algemeene bespreking van feest vieringsplannen ons zijn kaartje of een briefje willen zenden, met den naam zij ner vereeniging En de Secretaris van een vereeniging die niet wil meedoen, zou hij ons daar van óok kennis willen geven 1 Natuurlijk verbindt dit tot hoegenaamd niets, doch het vergemakkelijkt zeer een mogelijk nadere oproeping. En nog éen verzoeken wel dit ZcRt het voort. Op den kleinen vooruitgang in de Rijks- middelen van Juli is in Augustus weder een terugtred gevolgd. Werd in Juli de ra ming voor Óen maand (f9 981 813) op 5 ton na bereikt, in Augustus bleef de op brengst, ad f 8 713 773, weder met f 1 268 040 beneden de raming, en terwijl Juli 1897 een hoogere opbrengst van f688 342 gaf dan Juli 1896, bleef daarentegen de uitkomst van Augustus, ook in vergelijking met de gelijk namige maand van '96, in de minderheid zij gaf f163 567 minder dan Augustus van 't vorige jaar. Toch zijn er zes groepen van middelen die ditmaal meer gaven dan Oogst '96, en wel: de directe belastingen f16 069, de waarborg f2 214, de domeinen f35110, de posterijen f33028, de telegraphen f 11 219, de loodsgelden f22803. Men ziet het is alles bijeengenomen riet veel en over 't ge heel loopt de avans niet over de voornaamste middelen. Dat meerdere wordt dan ook ge- reedelijk opgewogen door het tekort op de paar overige middelen-groepen in vergelij king met Augustus van het vorige jaar. Al dadelijk blijven de invoerrechten, betrekkelijk gesproken, hun teruggaande beweging hand haven zij gaven in de afgeloopen maand weder f27 994 minder dan in Augustus '96; de grootste teleurstelling leverden echter de indirecte belastingen, die f117 947 lager zijn dan in Augustus'96, weliswaar hoofdzakelijk weder door de schommelende opbrengst van de successierechten, die het grootste deel van het tekort iu deze middelen-groep op hun debet hebben, maar dat is een omstan digheid die de Schatkist niet vult. In de groep der directe belastingen wordt het geringe overschot verkregen door de uilkomsten der Bedrijfsbelasting, die opwegen buiten bet tooneel geleerd. Kr is eeu steen in mijn binnenste, een harde koude steen, dien kau jij niet vermurwen. Ga Toen vrouw Binkert nog draalde, greep Benedicts het schelkoord en dreigde: Als je niet heengaat, dan zal ik je door de politie laten wegjagen. Vrouw Binkert verliet met wankelende schreden het vertrek. Adrian Keller had heimelijk het huis van zijn vader verlaten. De reden die hem daartoe aandreef, hebben wij vernomen uit ziju brief aan De Beau- court. Het ontstuiniig verlangen om zich aan de kunst te -*'ijden, dreef den jongen man de wijde wereld in, die bij zich zeker veel schooner voorstelde dan zij werkelijk is. Hij was zoocven voor het hotel cener groote pro vinciestad uit de postkoets gestapt en trad nu de groote gelagkamer binnen, bestelde een diner en een logeerkamer. Dc hotelhouder keek den jongen reiziger, die zoo geheel zonder bagage kwam, eerst wat wantrouwig aan, maar Adrian wist dat wantrouwen spoedig to doen verdwijnen door vooruit te betalen en een bankbiljet van duizend mark te laten wisselen. Toen hij daarop cenigszins blozeud vroeg of ernieteen tooneelgezelschap in de stad was gekomen, glim lachte de hotelhouder vcelbetcekendend en ant woordde O ja, zij spelen vanavond in de zaal van mijn hotel. Wil ik u een besproken plaats op de eerste rij bezorgCD, opdat gij de mooie eerste actrice goed zult kunnen zien Ja, dat is goed, bespreek maar een plaats voor mij, zeide Adrian. Hij ging naar zy n logeerkamer, borstelde het ecnige pak kleercn dat hij bij zijn vlucht uit het ouder lijke huis had meegenomen, goed af en wachtte tot de meid kwam waarschuwen, dat het diner gereed stond, i Na het diner rookte hij een sigaar bij de kachel in de eetzaal en toen het tijd was dat de voorstel ling zon beginnen, begaf hij zich naar de tooneel- zaal. Hij zat op de voorste stoelenrij en kon den pianist in zijn muziekboek zien en de dikke strepen verf onderscheiden, waarmee op het voordoek eeu bont oruament gekladschilderd was. Het duurde niet lang of de voorstelling begon. Men vertoonde een echt gruwelstuk en de opvoe ring zelf was ook gruwelijk genoeg. .Slechts twee der medespolenden boezemden Adrian belangstelling inde eerste dramatische vrouw en dc marqué. De dame heette, v<rtgens het programma Gabriel- le Funke; de marquérol werd gespeeld door den directeur van het gezelschap, Carolus Berger. Gabrielle Flinke was een zonderlinge verschijning haar gestalte was slank en vrij evenredig gebouwd, maar haar gelaat was met het overige zeer slecht in overeenstemmig. Er was niets levends, uiets beweeg lijks in die trekken ondanks de schmink die haar wangen bedekte, kon men zien dat die doodsbleek moesten ziju. Daarbij had zij strakke, donkere oogen. wier blik Adrian een rilling door de leden joeg. De directeur van het tooneolgezolschap was een lang, mager man, met eon torugstootend gelaat, dat Adrian aan een hyena deed donken, die hij eens in een menagerie gezien had. Hoe langer Adrian naar hot gelaat van Gabrielle keek, des te meer boeide het hem. Ten slotte volgde hy in het geheel den loop van het stuk niet meer, vergat zijn omgeving en zag uiets anders dan het gelaat van Gabrielle. Het scherm was voorgoed gevallen en het niet zeer talrijke publiek verliet de zaal. Ook Adrian stond op. Hij naderde de oude vrouw die het bureau hield en vroeg Zou ik den directeur ook kunnen spreken? Hij komt straks iu de gelagkamer, was het Adrian begaf zich daarheen. De Looneellisten kwamen een voor een binnen en namen plaats aan de tafel, waarop men eeu koud souper voor hen had opgediend. Hij herkende alle gezichten, die hij zooeven op het tooneel had gezienalleen de direetenr en de eerste dramatische vrouw ontbraken nog. Eindelijk ging de deur open en de twee ont- brekendeu tradeu binnen. Het hart van Adrian kromp letterlijk ineenzóo bleek had hij zich Gnbrieelle toch niet kunnen voor stellen. Hot was alsof zij liep zonder don grond aan to raken en alsof in die afgedragen japon eeu levenloos lichaam stak. Toch was zij, schoon, vooral haar oogen oefenden eeniu aguetiseben invloed op Adrian uit, hij bewonderde haar, toeu zij hem voor- bijzwcefde en hij huiverde tevens. Berger zag er zonder zijn roode „verraderspruik" en de scherpgeteekende lijnen op liet gelaat nog even hyenaachtig uit als daar straks in zijn rol. Bijna'had Adrian een vreugdekreet geslaakt toen de directeur en de bleeke Gabrielle zich aan het tafeltje zetten, waaraan hij zat. Er was trouwens geen andere plaats meer open en met de tooneel- spelers wilde dc beroemde Borger zich waarschijnlijk niet aan een tafel neor zetten. Adrian groette beloefd, maar de directier beant woordde zijn groet niet, doch ging met don rug naar hem toegekeerd zitten. Ook Gabrielle groette niet terugtoch keek zij Adrian met haar groote, wee moedige oogen peinzend in het gelaat. Adrian sidderde onder dien blik. De kellner bracht beiden een vooraf besteld sou per. Onder het eten spraken zij geen woord met elkaar. Adrian voelde zich tegenover deze twee zonderlinge menschen volstrekt niet op zijn gemak. Hoe meer hij Gabrielle aan zag, des te meer votjd hij, dat zij iets buitengewoon aantrekkelijks voor hem had. Wordt i ervolgd).

Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 1