Donderdag 23 September 1897. No. 4704, 46e Jaargang. Binnenland. VERGIFT. Uitgave Firma A. H. VAN CL E E FF te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Donderdagavond. Abonnement per 3 muan-lon f I.franco per post f Hu. Advertentiën '1U regels 00 cent; elke regel meer 10 oont. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, oiïicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Afzonderlijke nummers iO cent. Rij advertentiën van buiten de stad worden do incasseerkosten in rekening gebracht. Bureau KORTEGRACHT58 Tolophoon 10. In de veroenigde zitting van de beide Kamers der Staten-generaul hield II. M. de Koningin-Regentes Dinsdag de volgende openingrede Mijne lleercn! Rij den aanvang van dit zittingjaar is het Mij aangenaam U ter behartiging van'sLands belangen opnieuw bijeen te zien. Worden Mijne dierbaarste wensclien en die van het Noderlaudsche Volk vervuld,dan zal voor hot einde van dit zittingjaar Mijne beminde Dochter de Regeering aanvaarden. De algemeene toestand, zoowel in het Moederland als in de Koloniën, is in menig opzicht bevredigend. In handel, scheepvaart en nijverheid is uitbreiding merkbaar. Hier te lande was de oogst van onder scheidene gewassen gunstig. Door de heer- scheude ziekte onder het vee en de daaruit voorvloeiende belemmeringen van den vee- uitvoer werd nochtans groot nadeel ge leden. Op Java heeft de suikerindustrie te kam pen met moeilijkheden. De betrekkingen met de buitenlandsche Mogendheden blijven van den meest vriend- schappelijken aard. Zee- en landmacht vervullen hare taak met ijver en opgewektheid, Aan den moed en de volharding van het Nederlandseli- Indische leger, door de vloot krachtdadig gesteund, breng Ik warme hulde, die olfers diep betreurende, welke nog steeds gevergd worden om in Atjeli, ten bate van rust en vrede, onze macht duurzaam te vestigen. Gewichtige arbeid wacht U in dit zitting jaar. Een wetsontwerp tot afschaffing der dienst- vervanging hij de militie, als voorbereiding van de hervorming der levende strijdkrach ten, hoop ik U eerlang aan te bieden. Vereenigiiig van de belangen voor de land bouwbelangen bij éen Departement van Al gemeen bestuur wordt U voorgesteld. Wetsontwerpen zullen tl worden aange boden tot betere veiliging en berechting van kinderen en jeugdige personen, tot re geling van den leerplicht, en tot wettelijke verzekering van werklieden tegen de gevolgen Van ongevallen in bepaalde bedrijven. Weldra bereikt II voor Nederlandsch- Indië een ontwerp-mijnwet, benevens een voorstel betredende het uitvoerrecht op suiker. Feuilleton. Do ontwerpen betreffende het Militair Strafrecht en de Krijgstucht worden opnieuw ingediend. Wctsvoordrachten tot verbetering van maatschappelijke toestanden, met name be treffende de volkshuisvesting, den arbeid en het armwezen, zijn in bewerking. Aan de versterking der Rijksinkomsten door wijziging van liet tarief van invoer rechten, met behoud zijner bestaande grond slag, wijdt Ik Mijne aandacht. Op Uwen ijver en Uwe toewijding tot volbrenging der veelomvattende taak, dieop U rust, blijf Ik bij voorduring staat maken. Mogen Uwe werkzaamheden, onder Gods zogen, strekken tot welzijn van ons dierbaar Vaderland In naam der Koningin, verklaar ik do ge wone zitting der Staten-Generaal te zijn geopend. Na de lezing werden HM. MM. op de ge wone wjjze uitgeleid. Maar toch geschiedde er nog iets, dat vooral' niet officieel was vastgesteld en naar de verklaringen van de oudsten, die het kun nen weten, nog nooit in ons parlement is gebeurd. Er wordt een kreet aangeheven, zoo zegt de verslaggever van De Telegraaf. De tach tigjarige afgevaardigde Donnep, de deken der Kamer, roept luide«Leve de Koningin en heel de aanzienlijke vergadering stemt met den kreet en roept luide drie maal achtereen: «Leve de Koningin!" Dat was een mooi, een treilend oogenblik. En dat het publiek op de tribune niet. mee deed, was niet omdat men het niet gaarne gaarne had gewild. De kreet werd onder drukt omdat men vreesde, dat daar waar alleen do gerechtigden mogen praten, hun ook alleen het juichen toekomt. Onze jeugdige Koningin zag er in de hoogste mate aanvallig uit en was niet geïn timideerd door de hooge vergadering. De juichkreet verrastte Haar en de Re gentos. Reiden werden daardoor blijkbaar hoogst aangenaam aangedaan. Het is wellicht niet ondienstig, er eens op te wijzen, dat heel wat personen hun kies recht kunnen verliezen door de wijziging van het belastingjaar voor het Personeel. Dit loopt nu niet meer van Mei tot Mei, maar van 1 Januari tot 31 December. Het laatst verloopen belastingjaar is op 1 Januari a. s. het belastingjaar, dat met 31 December eindigde en men moet dus om in 1898 kiezer te kunnen zijn, het belastingbiljet van het Per 45). Er kwnni een vurige begeerte in Adrian op om Gabriello ook eens buiten liet tooneol te hooren spreken. Op de planken had zij slechts de hoog dravende, gezwollen taal der melodrama's gesproken, zij had daar een vervolgde onschuld voorgesteld, dus spreekt liet vanzelf, dat haar toon weeklagend, lar moyant geweest was, maar hoe sprak zij in het dn- gelijkscho lovon Ilij sprak daarop do tooneelspeel- ster bedeesd aan. U hebt vanavond op het tooneel zeer veel auccès gehad, mejuffrouw, zeide bij, Gabrielle keek hem verwonderd aan, maar iu- plaats dat zij antwoordde, deed do directeur bet voor baar en wel op barschon, onvriendolijken toon Zij beeft altijd veel succës, daarmee vertelt u niets nieuw»; overigens zyn wij niet gewoon te spreken niet iemand, dien wy niet kennen. Dat was duidelijk, maar Adrian wilde het toch niet verstaan, Neem mij niet kwalijk, mijnheer, maar ik zou gaarne kennis met u willen maken. Ik wensebto mij namelijk als tooneelspeeler aan uw gezelschap te verbinden, voorloopig zonder gngo. Hot hyonngczicht keerde zich nu geheel tot Adrian en de donkere oogen van Gabrielle richten zielmis werktuiglijk op hot innemende, vrijmoedige gelaat van den jongen man. Bon je reeds aan het tooueol geweest 1 vroeg Berger. Neon, antwoordde Adrian openhartig. soneel over 1897 ten volle hebben betaald. Door de bezwaren, aan <le invoering ver bonden, zijn echter vele aanslagbiljetten eerst in Juli en enkele wellicht, nog later toege zonden. Waarschuwingen en aanmaningen zijn nog niet overal ontvangen, zoodat vermoedelijk thans (einde September) velen nog niets zul len betaald hebben op een belastingbiljet, dat uiterlijk 21 Januari hoogstens 28 Februari reeds ten volle moet zijn afbetaald. liet. aanslagbiljet in de Grondbelasting is tijdiger ontvangen en zul dus niet zooveel bezwaar opleveren, doch men vergeto niet, al is liet slechts uit sleur, dat ook de laatste aanslag dier belasting vóór 1 Februari ge heel moet zijn betaald. De aanslagbiljetten in de Vormogensbelas- ig en in de lied rij ISbolasling loopen van1 Mei tot I Mei. liet is dus voldoende, dat van deze heide belastingen do oude biljetten zijn afgedaan; de nieuwe oefenen eerst in 189!) invloed uil op het kiesrecht. Er is reeds weder eon open plaats in de BUWe Tweede Kamer. De heer .1. Zijp Kz., die op 15 Juni in liet district Enkhuizcn werd herkozen, is plotse ling overleden. Naar men verneemt hoeft de heer Rohrens ingenieur en secretaris der ontbonden Staats commissie voor ile droogmaking der Zuider zee, van den Minister van Waterstaat in op dracht gekregen het opmaken eener Memorie van toelichting voor een eventueel voorstel tot liet maken van den dam tot afsluiting der Zuiderzee, Aan de gevolgen van de hevige ongesteld heid die hem onlangs heeft getroffen is Maandagmiddag te 's-Gravenhage overleden de luitenant-generaal W. P. J. Ilennus, in specteur van hot wapen der infanterie. Deze even bekwame als moedige hoofdofficier be gon zijn militaire loopbaan als eenvoudig soldaat en klom zoo op tot het hooge ambt, dat hij bekleedde. Een belangrijk deel van zijn leven bracht hij in Indië door, waar hij dapper meevocht, zoowel tegen Boni als bij de krijgsverrichtingen op Borneo, waarvoor liij eervol werd vermeld. Wegens de be teugeling van vreemde Europeescho mili tairen te Somurnng in 1800 werd hij beloond met de Militaire Willemsorde. Van generaal Ilennus zyn vele voorstellen uitgegaan tot verbetering van het leger en van den toestand van den soldaat. Hij be hoorde tot do commissie voorde vernieuwing van het Militaire strafwetboek. Een werkman van de Plottery to 's-Gra- votiliugu heelt, naar de liaagschc Courant mededeelt nu eerst een toestel te bobben uitgedacht voor, electrische observatieposten bij schietschyven, waardoor de man in de kuil geheel overbodig wordt, en do ol'licier naast den -schuttel' op een instrumentje in zyn hand waarneemt hoe het schot heeft gotruiïon nu een inrichting uitgedacht, waardoor het personeel in een spoortrein wordt gewaarschuwd, zoodra oen wagenas- begint warm to loopen. Al melden du bladen tegenwoordig weinig uit Atjeh, loeli blijkt uit het volgende, dat ons kranig Indisch leger lang niet op zijn lauweren rust. Do uitreiking dor docoratiüu voor in A(joh be dreven holden feilen hooft VrHdog 20 Augustus to Batavia mot groote plechtigheid en militair vertoon plaats geluid. Door alle troopOD van do gnrnlzoonon Welto- iden, ltyswyU en Meester-Cornolis word aan do igonnaimlo „riddorparado" deolgouoiuon; do ka pitein adjudant Idenburg las liet Koninklijk besluit, waarbij do decoration voldoend zijn, voor. Do logor- ooiniunndaut, generaal Vetter, hechtte eigenhandig don nieuwen ridder» hot kruis op do borst, nadat dezen den eed luid afgelegd ouder het gehavend vaandel van liet lOo bataljon infanterie. Dit vaandel heeft in de dagen van don Padri-oorlog bange dagen meege maaktde krijgers, die onder dat dundoek Htrednn, volbrachten onder andere hot van bovonmonsohe- lijko zelfvorlooohoning getuigende holdonfeit van r-oegoer Malintang. Daarop naam generaal Vottur hot woord en nio- oroordo nog een» do wapenfeiten die aanleiding hebben gegeven tot dozon hugelUkon feestdag. De verslaggever van do Javu Botte heeft de rede voering niet volkomen kunnen verstaan de gene raal moet echter ongeveer het volgende guxogd bobben Toon do regeering hom nn don aanval van Tookoq Oomur tot haren commissaris luid be noemd om in Atjch naar bevind van zaken te han delen, had hfj don tnomualigon kolonel ÖUmifoort uitgekozen om onder zijn leiding als militair bu- volhobbor op te tredenon in zijn verwachting van dozon word generaal Vetter niet teleurgesteld, want do militaire oporatlün werden door dun kolonel mot schitterend succes ten einde gebracht. Don 30. Maart 18111) moesten du door niaróelmusées bczotto blokhuizen, die geheel dour vijanden waren ingo- worden ontzet, en hjj dio golegonlioid toonden i'cclu.nflstfoK voor hot oorst tot wolko holdon- daden zij in staat zün. Do luitenant Stoop on do sergeant. I'aiunau onderscheidden zich al dadelijk hij dc bestorming van de inosdjid Lam Djnmoe en Lam Dada; hjj een onverhoedsuhou aanval,door als Indische militairen vorkloode Ajohors, snouvelde de luituuant Vuiju.U aan het hoofd eener afdooling imti'óchnusudo»; sergeant l'nnmnn wijfoldo geen oogen blik, nam hol bevel over dio brigades op zich atta- cuerrde opnieuw en droef do vijand vo ,-r zich uit waardoor hot Hjk van den betreurden ofllcior in onze handen bleef, Bij do nachtelijke overrompeling van van Kota-llatoo, onder nu wijlen dun luitenant M. Des te beter, zeidc de directeur, dan ben jo ten minste nog niet bedorven. Beter in het geheel geen school dan cén slechte. Ik wil het wel eeus met je boproeven. Het gesprek verstomde weder. Een paar minuten later stond Gabrielle op, kuikte Adrian nauw merk baar con groet toe en verliet als een Bpookgestalto de gelagkamer. Zelfs de andere gaston, die in het lokaal zaten, keken het meisje, dat zich met strakken blik voort bewoog als oen mechanische pop, vol bewondering na en liet scheen oen voradeining te geven toon zij wog was. Een eigenaardige dame is dio jnflrouw Ga brielle, zesde Adrian, die nu mot den directeur nun liet tafeltje alleen zat. Carol us Borger zag Adrian doordringend aan 011 zijn gelaat werd zoo mogelijk nög torugstootender zyn oogen fonkelden zóo dreigend, dat de jonge man er van schrikte. Jo wilt met mij meereizen zeide bij ophitsen toon. Zeker, dat wil ik, antwoordde Adrian. Welnu, wanneer je dat dan wilt, neem je dan eens en voor altijd voor, mij nooit met vragen om trent juflVouw Gabrielle lastig lo vallen, sprak de directeur. Een kwartier daarna, waarin Carol us Berger geen woord meer gesproken had, stond Adrian op en begaf zich naar zijn kantor. Slapen kon hy evenwol nietook nl sloot by de oogen, toch zag lty steeds het liyena-gczicht van den directeur en bot lyken- gelaat van Gabrielle voor zich. Deze eerste nacht buiten dc ouderlijke woning was voor Adrian verre van rustig, Toeli (lacht hy niet aan terngkeeren, integendeel, hy hoopte, dat do kunst, hoivi voor alle wederwaardigheden rijkelijk zou schadeloos stellen. Toon do morgen zyn eerste vale schemering in dc kamer wierp, stond Adrian op met bleek gelaat cu omkranste oogen. In den voormiddag werd hy door den directeur aan do overigo loden van het gezelschap als nhs collega voorgesteld. Allen begroetten hem op do gedwongen wijze, welke steeds het toeken van zoor weinig oprechthoid is. Vooral de jeune premier, die luisterde naar den poütischcn naam van Zwirn, vertrok zijn taunklcurig gelaat toteen vriendolyken glimlach. Ily zag in Adrian Eels zoo noemde do zoon van Benedict Keiler zich hier eon mededinger, die hem wel eens kon overvleugelen. De directeur stelde hot nieuwe lid van zhu gi zolscliap oolc aan Gabrielle voor on doze boog slechts oven liet hoofd, maar zoido niets, Do eerste maanden, die Adrian by hot reizondi toonoelgezelsohiip doorbracht, kunnen wy zwygond voorbijgaan. Het scheen, dat Carolus Borger talent in hem be speurde, want Adrian Fols bad spoedig oen repor- toiro van hoofdrollen en een doodsvijand don jeune premier Zwirn. Om dezen bekommerde hy zich oohter niet veel, maar dos te moor voelde hy zich aangetrokken tot do blceke Gabrielle. HÜ speelde dikwyls mol haardaarbij moest hy soius haar hand grypun, zijn urn» om haar middel alaiiii, zijn lippen op haar gelaat drukken, wanneer liet in du vol voorkwam. Ilij heelde echter wanneer hy er aan daoht, Gabriello in ernst to kussen. Zyn gedachten hielden zich dag en nacht met haar bozig, maar hy wist niet of liet liefde was, dio hjj voor Gabriello gevoelde. Hot gezelschap speelde in oen kleine Beiorseho stad en logoorde iu liet zindolijko hotel, dat op do markt stond. Laat in den avond zaten Adrian en do eerste acteur in de gelagkamer onder een lleseli wijn. In oen anderen hoek van het vry ruime lokaal zaten conige vookoopers kaart to spelen. Adrian on do eerste acteur, die Itasler heette, zaten daar zeer ongestoord, want niemand kou itooren watafj spraken. Hosier was oen forsoh gebouwd man mot oen goedig gelaat. Hij was bij hot gezelschap do oenigo voor wien Adrian vriendschap gevoelde en daar hy bovendien don post van regisseur bekleedde, kou by Adrian dikwyls goede wenken en aanwijzingen geven. Do oude tooneelspeeler was niet zeur spraak zaam alleen wanneer hy con goed glim wjjn ilrouk. raakte zijn tong los en Easier was lang geen vijand ven drinl Adrian luisterde gretig i on wat kon bij oen Jongen acteur, dio blaakte voor zyn kunst, moor bulangslelling opwekken dan ver balen uit liet loonoollovon 'I Juist had Itasler met zichtbaar welgevallen oen glas rootten w|jn geledigd, hy haalde diep adem, strekte zyn gespierde armen uit en begon weer zijn lotgevallen to beschrijven. - Ja, niyn jonge vriond, zeide hij, ik zou mis schien tegenwoordig aan oen der hoftheaters geün- f;ageord zyn, wanneer een vrouw niet myn gohoele oopbaan had bedorven. Eerst meende ik oen engel gevonden te hebben, ninar toen zy mijn vrouw go- worden was, veranderde dio engel weldra in oen duivelin. Z|j was een onboteokenuild toonoolapoel- ster Ik vervulde loon reeds een eerste ontplooi. Ik heb haar rollen ingestudeerd en een goede actrice van haar gemaakt en wat is myn dank geweest? Dat zij van my wegliep,dut z\j togen my intrigeerde, zoodat ik nergens engagement kou krygon, dat zy thans als een eerste kunstenares gevierd wordt en dat ik moot reizen niet Carolus Borger, dien gek, dien viunpyr. Ju, zoo gaat bet in de wereld. l)e oude tooneolspolcr glimlachte bitter. Adrian huivordo. U hobt don dirooteur oen vnmpyr gonoomd, zeide hy, ja u leunt wel gelyk hebben. Tot dusverre heb ik zijn gelaat by den kop van een hyena ver geleken. maar nu moet ilc erkennen, dat liet moor overeenkomt mot dal van een vnmpyr. Wordt vttrvolytl).

Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 1