Stadsnieuws. Gemengd Nieuws. Neclmeijer, was liet alweer de sergeant Panman, dio zich niet zijn mnréohausséos door oen bumboedoeri- pagger heendrong. Tijdons de krijgsverrichtingen in do V Moekim» Mnotassik, op 10 en 17 Juni, onderscheidden luitenant Stoop en sergeant Pan man zich alweder hy de bestorming eener vijande lijke versterking, terwijl do luitenant Tamme» daar zeer voortvarend optrad niet zijn peloton sncllader». Op den 29 Juni gaven deze drie helden nogmaals een bewonderenswaardig voorbeeld in de VTl Moe kim» Raid: ook namen zij deel aan bet bloedig handgemeen binnen de versterking Anagaloeng, waarbij 11 Atjehers in het zand beten; bij dit on vergetelijk feit redde de fuselier De Bock het leven van een zwaar gewond officier, door don voorste aanvallers allen neder te vellen. De legercomman dant herinnerde voorts er aan, hoe door de onver schrokkenheid van den ritmeester jhr. Do Lnntioy eigenlijk voor het eerst bewezen werd, welke on waardeerbare diensten do cavalerie ook in India te velde bij goede aanvoering kan bewijzen. Aan de vesting artillerie, sprak de generaal, zijn van 27 April tot 22 Mei zeer zware cisehcn gesteld bij het opwerpen der belegeringsbatterjj bij Lamdjauiooenhet naetit en dag daaruit beschieten van de vijandelijke versterkingen in de vallei der IV en VI Moekims; die batterij stond onder de bevolen van den onver- moeiden kapitein Pibbetz. Zijn collega Drijher van de infanterie, uit wiens lichaam volgens de kame raden kogels rollen wanneer men hem flink schudt, was ook den 23 Mei weder de onversaagde aan voerder bij een ontstuimigen aanval op 's vijauds loopgraven, waaruit bijna geen levend wezen ont kwam, terwijl het nemen van BoekitSeboen, waarbij liij zelf zwaar gewond rankte, voor oen goed deel aan bet élan te danken was. waarmee bij zijn com pagnie Koloniale reserve wist te bezielenook de luitenant Keele.ll wist zich daarbij te onderscheiden. De fuseliers Metz en Karti toonden zich bij die zelfde bestorming van BoekitSeboen mannen van sta vast, door, niettegenstaande zij zelf gewond werden munitie te blijven aandragen naar de voorste ge lederen en de gekwetsten in veiligheid te brengen. Bij eon verkeuuing van de IV en VI Moekims was de Amboineesche korporaal der maréchaussees Brodjo commandant van een uit vierman bestaauden spits. In de kloof van Beradin ziet hij een bende Atjehers naderen hij telt ze niet: wat kan 't hem schelen hoe sterk de drom ishij denkt maar aan éen ding en niet lang; „attaqueeren!" roept hij; het vijf man sterke troepje vuurt een paar malen en stuift er met gevelde bajonet op in. De vijand vlucht en de geheele weg komt vrij onder meer deren had Brodjo het voorname hoofd Toekoe Heessin Longbnttah liet leveu benomen. De majoor Van der Wedden, die zich als commandant van Biloel en Lamdjamoe reeds onderscheiden had, toonde zich bij den eersten tocht naar Lepotig aan bet hoofd van zijn compaguie sncllader» een zóo voortvarend en beleidvol aanvoerder, dat ook hem het ocre-me- taal niet mocht ontgaan. De luitenant Ten Seldarn maakte op den 9 September den tocht naarSelimoen mede. en bleef met eeu wond aan het hoofd zijn sectie aanvoeren. De overste Bootje heeft gedurende den veldtocht bet bevel gevoerd over 'trie bereden batterijen, en behalve den aan dedaggclcgden ijveren trouwe plichtsbetrachting, den bevelhebber zijn taak verlicht, door zijn zaakkundige en beleidvolle ad viezen. Veel steun iiad de generaal voorts onder vonden van den luitenant-kolonel J. F. Breijor, die hem op voorbeeldige wijze ter zijde stond in de vervulling van zijn zoo moeilijke taak. Na atloop van de parade, in de sociëteit, waar de gedecoreerde officieren en minderen broederlijk z>j aan zij zaten, dankte generaal Stemtoort namens de nieuwe riddersin kernachtige krijgsmnnstu.il de leger commandant voor zijn wanrdewendc woorden, en beloofde hij hem, dat alieu steeds hun eed gedach tig zouden zijn. Ook Brodjo voerde het woord, met de eigenaardige welbespraaktheid den Amboinoezen eigen en zeide ongeveer: ,,0eh kom! Amboincezen zijn niet bang. Zie ik 100 Atjehers dan commandeer ik maar: attakeer! pottong kepala (sla bet hoofd af) daarna sterven alle Atjehers, en uit is T". Te Amsterdam zijn valsclie guldens in om loop, die alleen wat licht en zonder rand schrift zijn, maar overigens zoor voel op oen eenigszins groezeligen, veelgebruikten echten gulden gelijken. Een lot dusver onbekend gebleven persoon bracht Dinsdagmiddag hij eeuige bewoners de Nassaustraat te Rotterdam een bezoek, zeggende, dat bij, ter voorkoming van diefstal op last. van den huisbaas het lood van de daken der huizen door zink moest vervangen. Eenigen tijd later kwam men tot. de ont dekking, dat het lood was verdwenen, terwijl van zink geen spoor te vinden was. De diet moet naar schatting een 22-jarig jonkman zijn. Hij of zij, die in het huwelijksbootje, wenscht te stappen en per advertentie een wederhelft zoekt, verzwijgt zoo was ten minste «ie regel zijn naam voor het publiek. Nu is dit óok al veranderd. Geheel a lin de siècle vraagt Barnard Hart- gerink. landbouwer te Hengeloo, die eenige middelen schijnt te bezitten, per advertentie in de draaf schapbode een meisje oin er mede te trouwen. Voor iemand die zóo eerlijk voor zijn moe- ning uitkomt, zou een spoedige vervulling van zijn wensch waarlijk welverdiend zijn. DeNestor der Nederlanders, vader" Boom gaard, te Groningen, is Dinsdag 109 jaar ge worden. Aanstaanden Zondag hoopt de heer W. van Haaren, te Udonhout, zijn lOOsten jaardag te vieren. Beiden zijn naar omstandigheden nog vrij kras. Uit Arnhem meldt men aan het Vaderland dat, dat volgens liet algemeen gerucht, de verdachte van brandstichting op de tentoon stelling volledig heeft bekend. Hoe het komt, dat bij dien brand het tus- scheii twen totaal afgebrande porceelen gele gen Doolhof gespaard bleef, ligt volgens de Artih. Crt. eenvoudig hierin, dat de vlam men er geen weg in wisten te vinden. Een bierhuishoudster te Arnhem, vervolgd wegens verkoop van sterkedrank in hot klein zonder vergunning, voerde te harer verde diging aan, dat de persoon, een politieagent in bnrgerkleoding, wien ze tegen betaling een borrel geschonken had, daartoe bij haar had «vingedrongen door de mededeeling dat hij in haar inrichting zou logeere». De rechtbank te Arnhem verklaarde haar evenwel toch aan overtreding der Drankwet schuldig en veroordeelde haar deswege op grond, dat de bepaling, volgens welke het toedienen van sterkedrank in 't klein zonder vergunning aan logeergasten niet strafbaar is. alleen ziet op hen die reeds een slaap plaats hebben betrokken, niet op hen, die verklaren te zullen logeeren. Het (Openbaar ministerie bij den Hoogen Raad, van oordeel, dat de wet bedoelde on derscheiding niet kent. concludeerde tot ver nietiging van die uitspraak der rechtbank en verwijzing der zaak naar het Hof aldaar. Een vreeselijk geval heeft zich weer voor gedaan te Werkendam. Een jonge vrouw nl. in die gemeente is be- tooverd en heeft nu eeu rat in haar maag. Hoe dat beest daar gekomen is Het is, er getooverd; de kunst gaat ver. Natuurlijk is in plaats van een geneesheer, de duivelbanner uit Gorinehein te hulp ge roepen, die na een zorgvuldige diagnose constateerde, dat het feit waar was. Hij zal afdoende middelen geven om do rat te ver wijderen en daarmede de betoovering te doen wijken. Treurig is het geval voor de zoogenaamde heks, die natuurlijk doodonschuldig is, maar nog treuriger is, dat het publiek nog aan dergelijken onzin geloof slaat. Met liet doel om het vooroordeel te be strijden, dat nog bij vele personen bestaat tegen de verpleging in Ziekenhuizen verbaalt de beer F. Mol in het Sociaal Wbl. met. hoeveel hartelijkheid en toewijding eene pa tiënte in het Gemeente-ziekenhuis te 's-Gra- venhage is verpleegd, tot na een moeilijke en langdurige operatie, het einde volgde. Zaterdag 7 Augustus was de lijderes opge nomen. Maandagavond werd tot de operatie besloten, die tot 's nachts 12 uur duurde. Wat in die uren door de pleegzusters is gedaan om het lijden te verzachten, is zegt de heer Mol met geen pen te be schrijven. Nooit kan een moeder haar kind, noch een kind de moeder, met teederder zorg behandelen, dan hier geschiedde. Des morgens was de toestand gunstiger, ook do dag ging kalm voorbij, des avonds was zelfs beterschap te vernemen helaas, des nachts tegen twee uur kwam wederde loop knecht de familie halen, waarvan de eene hier, de andere daar woonde. Onvermoeid toog hij van liet eene eind der stad naar het andere, teneinde allen te halen. Wederom was dezelfde pleegzuster met de zieke bezig, nu eens vleiend, teneinde haar rustig te bonden, dan kussens onder het hoofd bren gend, om ze onmiddellijk weder weg te nemen, op verzoek stukjes ijs tusschen de tanden schuivend of iets inspuitend; in éen woord, alles werd beproefd en gedaan inet geduld, neen, dat woord is te zwak, met toewijding, mot liefde, die gezien moeten worden om hel te gclooven. Het was zeven uur in den morgen, het uur waarop de af lossing van nacht- en dag-pleegzusters plaats heeft; doch hoe vermoeid de nacht ook was geweest, de nachtzuster bleef met de andoren. Ook de hoofdverpleegster was er nu bijge komen. Nog een uur duurde bet lijden de doodstrijd was zwaar, en op den smarte lijker! kreet: «Help, help mij toch!" went geantwoord door een der zusters, met door snikken gesmoorde stem: «Wij kunnen u niet meer helpen, lief kind, dat kan alleen GodDe strijd was volstreden, de oogen werden dof de zusters traden eerbiedig terug, om den man en de kinderen alleen te laten met de lijderes in hare laatste oogen- blikken. Do beer Mol voegt hieraan toe Wie waagt het, met minachting te spreken over Ziekenhuizen? Wie zal naar waarde schatten wat deze pleegzusters, op den leef tijd, dat leven, liefde en geluk haar tegen lachen, opofferen, door zich te wijden aan, zich te begeven te midden van lijden, smart en dood? Wie zal naar waarde schatten, herhaal ik, wat de wereld, wat de mensch- heid aan haar is verplicht? Neen, hier wordt geen »vak" uitgeoefend hier is het een geven van zichzelven, een zich wijden aan een grootsche taak met lichaam en ziel. Hulde en dank aan allen, die zich daaraan wijden. Mag ik iets er aan toevoegen, het zou deze opmerking zijn, aan boeren regenten van het bovengenoemde, zoowel als van alle an dere Ziekenhuizen: spaart de krachten dezer verpleegsters zooveel als eenigszins mogelijk is; de taak die zij volbrengen is zwaar, is afmattendgeeft haar veel vrijen tijd, om ringt haar met alles wat het leven kan ver aangenamen als zij buiten dienst zijn, opdat zij kunnen waarnemen, dat haar diensten 1 worden gewaardeerd. En gij, die Ziekenhuizen veroordeelt zij zijn er zoowel in de hoogere als in lagere kringen onderzoekt en gij zult, evenals het mij gegaan is, erkennen, dat de inrichting dezer instellingen een heerlijk toeken des tijds is, een blijk van naasten- en menschen- liefde, een ster der hoop op een betere toe komst. In de plaats van den heer D. van der Weid, die als zoodanig ontslag verzocht, is benoemd tot opperbrandmeester de heer G. Prins. Dr. A. J. A. PiNinge vertrekt aanstaanden Zaterdag per Salak van Rotterdam naar Batavia. Het onderwijs in de Scheikunde aan het Gymnasium en de inrichtingen voor Middel baar onderwijs, door hem gegeven, is nu lijdelijk opgedragen aan den lieer Ed. Collins, doctorandus in de Chemie te Utrecht. Onze vroegere stadgenoot de beer F. G. Boshuizen, thans te Utrecht woonachtig, is benoemd tol directeur der gymnastiekver- ecnigtng «Lycurgus" te Maarsen. Van zeer vele zijden ontvingen we betui gingen van sympathie voor onzen oproep tot het houden eener groote bijeenkomst van alle vereenigingen hier ter stede om daarin plannen te bespreken voor de Kro ningsfeesten. Zoor vermoedelijk zal die bijeenkomst ge houden worden op Maandag 4 October, des avonds 8 uur in De Arend. liet juiste uur van samenkomst zal intus- schen nader worden bekend gemaakt. De straat-commissie voor de Langestraat van Visehmarkt tot Kamperbinnenpoort is gisteravond definitief benoemd. Evenzeer hebben zich sedert onze vorige opgave* reeds geconstitueerd commission voor de Kampei-binnenpoort, de Vijverstraat en de Koningstraat. De Langestraat van Visehmarkt tot Var- kensinarkt en de Kortegracht volgen ver moedelijk nog deze week. Belanghebbenden worden eraan herinnerd dat de danslessen van den heer H. Dumoulin op 1 October weder een aanvang nemen en liet, bij het groote aantal leerlingen dat zich evenals telken jare bij dezen kundigen onder wijzer aanmeldt, zaak is, niet te lang te wachten met liet zich doen inschrijven. Bij het gister te 's Gravenhage gehouden concours-hippique de Nederlandsche rui ters schijnen hoe langer zoo meer zich van barbarismen te willen bedienen werd de Ie prijs voor het schoonste en bcstgaande ofïiciersdienstnaard behaald door Miss Mary van luitenant J. Jurjans, hier, die de hooge cel genoot den prijs, een zeer fraai kunstvoor werp, uit handen van H. M. de Koningin te mogen ontvangen. Het zelfde paard behaalde den 3den prijs in den wedstrijd van de schoonste en best- gaande rijpaarden toebelioorende aan lieer- rijders, terwijl in die afdeeling de 1ste prijs werd behaald door Darling van luitenant L. C. Beijnen, hier. In don wedstrijd voor de schoonste en bestgaande volbloedpaarden verwierf Page bog van luitenant Jurjansden 2den, Ladg Rosr.hill, van de Rijschool hier, den Bden prijs. Het is nu zoo goed als zeker, dat de «Oranje- bond van Orde" geen huisjes zal zetten op het door haar aan den Utreehtschen weg aangekochte terrein. Immers sedert enkele dagen prijkt daar, zeker tot zeer veler genoegen, een groot bord waarop het gunstig gelegen stuk grond in perceelen wordt te koop geboden. De koopers zullen nu wel spoedig komen, vooral als men zeker weet waar bet nieuwe station zal verrijzen en of hier werkelijk zoo veel nieuwe spoorbeambten zuilen komen als men indertijd wist mee te deelen. Inlichtingen geven makelaar Van llaselen (Plantsoen) en architect Eijsvogel (Lange straat). Tot 2e luitenant bij het 5e regiment in fanterie is benoemd de sergeant A. J. A. Busquet, leerling van de Militaire school tot 2e luitenant kwartiermeester bij dat korps zijn benoemd de sergeanten H. Reimers van het Ge en J. J. N. Krugers van het 2e regiment infanterie. De sergeanten van het 5e regiment infan terie, die aan het jongste officiers-examen voldoden, zijn ingedeeld .uls volgtP. A. Roo- zendaal hij het 1e regiment, P. S. Hartogh Heys van Zoutcveen hij het 2e regiment, J. M. van den Oudendijk Pieterse bij het Ge regiment infanterie; F. J. T. Hochsten- baeh als luitenant-kwartiermeester bij het 1e regiment infanterie; L. van Vuuren en S. D. Kramers bij de infanterie in Nod. Indië en H. F. Polack bij de administratie van j het leger in Ned. Indië. De^ tweede luitenants N. G. van Geniert J en C. S. Gomtn, van liet 5e regiment in- fanterie hier,zijn aangewezen om den scherm en gymnastiok-oursus bij te wenen welta van 1 October tot 15 Januari 1898 hjj Normaal-schietschool te 's-Gravonhage zni worden gehouden. De eere-medaille der Oranje Nassan-ord» werd heden op plechtige wijze uitgeroiktaan den élève-muzikant P. J. II. Smeels, vunhet 5e regiment infanterie hier. In don regel wordt de compagnie op oor logssterkte, die van het 5e regiment infan terie hier gaat deelnemen aan de oefenin* gen der vesting-artillerie m de Legerplaats bij Oldebroek, door de stafmuziek uitgeleid naar bot station. Ook Dinsdagochtend geschiedde dit; gfien noot word evenwel geblazen, geen trom be roerd, en zulks als een stille hulde van den zoo onverwacht ontslapen luitenant-generaal llennus, inspecteur van het wapen der in. fanterie. Door den Minister van Oorlog is do re serve-sergeant II. J. Kuiper, van het 5c re giment infanterie, var. zijn verband tot liet Reserve-kader ontheven en is hem vergund een nieuwe verbintenis aan te gaan als ser geant-titulair bij voornoemd korps. De jongeling J. P. van Leusden hoeft de verbintenis aangegaan alsadspirant-vaaiidi-jg voor liet Reserve-kader bij bet 5e regiment infanterie. Door de politie is Dinsdagochtend gearres teerd een persoon, die verdacht wordt ten nadele eener waschvrouw aan de Muurhui zen gestolen te hebben een paar gouden oorbellen en eeu cantille-gouden slot, welke door hem bij een goudsmid hier zijn vei kocht. Ken 1G-jarige knaap, werkzaam in do Zeep- poederfubriek van den heer Pleines, ging uit nieuwsgierigheid eens bij de machine kijken en werd door deze dermate aan den arm gekneusd, dat heelkundige hulp moest worden ingeroepen, die onmiddellijk werd verleend door dr. Schreuder. De heer P. J. Enter, deurwaarder der be lastingen hier, mocht gisterochtend de vol doening smaken een knaap, die al visschend in de Langegracht was geraakt, daaruit nog tijdig te redden. Do hoeren G. K. G. van Aaken en Loon. J. van Loenen zijn voornemens, in dezen winter te Raarn wederom muziekavonden Ie geven, met medewerking van bekende solisten op vocaal- en instrumentaal gebind. Is 't niet een beetje erg voor Amersfoort, dat daar dergelijke concerten geen levens vatbaarheid blijken te hebben, terwijl zij te Raarn Hink bezocht worden? Naar aanleiding van een door den heer Swierstra, zuiveleonsulent voor de provincie Utrecht, te Loosdrecht gehouden voordracht over fabriekmatige zuivelbereiding worden ook aldaar pogingen aangewend tot oprich ting van een boterfabriek op coöperatieven grondslag. Ds. Los, te Oud-Vosmeer, die het beroep naar de Gereformeerde gemeente te Scbor- penzeel heeft aangenomen, zal daar 7 No vember zijn intrede doen. Tot leden van den Raad van Scherpenzeel zijn Dinsdag gekozen de heeren H. llomoet en Jb. Wolfswinkel. Zij werden ook bij de eerste verkiezing gekozen, maar toen niet toegelaten wegens een informaliteit bij liet opmaken van den uitslag. Volgens het Maandblad tegen vervalschin gen zal weldra vleesch uit Australië naar Europa in liet groot worden aangevoerd. Daarbij zal niet het stelsel van bevriezing maar van verstijving worden toegepast, waardoor het, vleesch den aangenamen smaak behoudt en tegelijk minder ruimte bij trans port wordt ingenomen. Het rund vleesch en scbapevleesch zal aan groothandelaren tegen 12 cent het halve Kilo kunnen geleverd worden! Een jong uitvinder te Chicago heeft liet moeilijke vraagstuk van het spoorwezen, een telegrafische verbinding met een rijdenden trein te bewerkstelligen, opgelost. Met liet systeem van den uitvinder, George Trott, een vroeger telegrafist, zal op de Pensylvania- lijti een proef genomen worden. Iedere in beweging zijnde trein zal door het systeem van Trott met het eerste.station vóór hem voortdurend in verbinding zijn, zoodat hij voortdurend berichten ontvangen en verzon den kan. Volgens vakmannen zal het een geheele ommekeer in het spoorwezen teweeg brengen. Een nieuwe uit. Amerika geïmporteerde' ploeg heeft te Haarlemmermeer met glans de proef doorstaan.

Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 2