Donderdag 30 September 1897. No. 4706, 46e Jaargang. Stadgenooten. VERGIFT. Binnenland. Ditgave A. H. VAN CLE E FF te Amersfoort. Verschijnt Maandag- eii Donderdagavond. Abonnement per 3 maanden f 1.franco per post f 1.15. Ad verten tien '1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, oflicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Afzonderlijke nummers 10 cent. Rij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Bureau KORTEGRACHT 56 Telephoon 19. Van harte geluk zij u gewenscht, van harte; Amersfoovters, zoowel geïmpor teerde als onvervalschte, ontvangt mijn diepgevoelden, oprecht geineenden groet. Waarlijk, wij worden wakker en flink wakker ooker komt leven in de brou werij. Eén straat begon en weldra volg den andere straten, pleinen, buurten, om zich te vereenigen tot het vieren van het aanstaande feestde kroning van de nu reeds zoo geliefde Koningin Wilhel- mina. Eén verzoek, éen weuk, de buren vereeuigen zich en weldra vloeien de giften der rijken met het penningske der weduwe, de grootste offeranden met de wekelijksche bijdragen eendrachtig bijeen om het doel der coinité's te bereiken, de stad in een feestkleed te hullen en luide te verkondigen; „in Amersfoort kloppen alle barton van hoop in de jeugdige Ko ningin en van dankbaarheid voor de aftredende RegentesStadgenooten alweer herhaal ik dezen titel het is mij eene eer in Amersfoort te wonen. En tochvelen zoeken verre wat dichtbij is. Wanneer de feesten, waarvan wij slechts eenmaal in ons leven getuigen zullen wezen, daar zijn, zal menigeen zich haasten naar het station en in een over volle trein naar Amsterdam sporen, een met goud betaalde plaats bemachtigen en zich de illusie scheppen het neusje van den zalm te hebben, terwijl hij zeer optimistisch de hoog opgevoerde loge- ments- en reslaurantrekeniugen negeert. De minder bedeelde volgt dit voorbeeld gedeeltelijk en gaat naar Utrecht om volksfeest, optocht of vuurwerk bij te wonen, terwijl zij, voor wie dit nog te bezwaarlijk is door de versierde, doch helaas zoo ledige straten dwalen en ein digen hun heil in de kroegen te zoeken. En dit, medeburgers, is dit het resul taat dat gij wenscht van uw tijd, uw zorg, uw mild geschonken geldenOnze pleinen, straten, huizen keurig en smaak vol versierd en de bewoners öf buiten de poorten of achter het jeneverglas Op dan, vormt eene commissie en leidt onzen goeden wil in die richting dat ook hier ter stede een of meer goed gere- gelde feestdagen kans van slagen hebben. Feuilleton. i47,-. Den vcrlgenden ehtend deed Adrian al zijn iwijken, ook vermeed hij liet den i best Gabrielle te v directeur aan te zien. Het kwam hem voor nlsol fcdeze zonderlinge blikken op hem wierp. Wan trouw de de tcrugstootendc man hem Adrian werd angstig, niet voor zich zelf, inaar voor Gabrielletegen hem kon dc directeur niets on dernemen, maar des te meer tegen haar. Het gelaat van Gabrielle was nog bleeker en strakker dau ge woonlijk. Adrian vertelde zelfs aan zijn vertrouwden vriend, den regisseur Rasier, niets van bet gesprek, dat hij den vorigen dag met Gabrielle had gevoerd, maar juist omdat hij zoo gehoimzinig moest zijn, wilde hij Gabrielle niet aan gevaren blootstellen, leed hjj innerlijk des te meer. Des middags op dc repetitie kwam Gabrielle in het halfdonker tusschen de coulissen bij Adrian en drukte hem heimelijk dc hand, terwijl zü hem toefluisterde Vaarwel. Adrian schrikte. Wilt ge afscheid van rujj nemen vroeg hy. Ja. Vertrekt gij, of.. Hjj vermoedde, dat de directeur zich tegen Ga briello over hem had uitgelaten en haar gezegd had. dat hij voornemens was, Fel" van zijn gezelschap te verwijderendaarom voegde hij er bij Ik zal u toch niet aan uw lot overlaten, maar u overal volgen. Gabriello antwoordde op droevigen toon Velen, daarvan ben ik zeker, deelen mijne meeningin dit blad van 20 September 11. werd dit onderwerp reeds uitvoerig door de Redactie besproken, in dat van den 27sten daaraanvolgende riep eene advertentie u allen op. Te groote be scheidenheid van eenvoudige, doch blij kens hun mandaat achtenswaardige lie den, deed de onderteekeniug achterwege blijven, doch weder andereu, waaronder zeer hooggeplaatsten, waren óok voor nemens u per advertentie op te roepen. Welnu, sluit u allen aan. Ik roep u op, Besturen van vereenigingen om samen te komen en van gedachten te wisselen op welke wijze de Kroningsdagen door Amersfoorters in Amersfoort zullen wor den gevierd. Tot u wend ik mij Volksbond tegen drankmisbruik, tot u Patrimonium en Roomsch Katholieke Volksboud en Onder linge Hulp enz. om een tijdelijk comité te vormen tot veredeling der volksvermaken, tot u Vereeniging voor Iteisbelasting om hun een aaugenameu dag te bezorgen, die niet reizen kunnen, tot u Toynbee- afdeeling en Liefdadigheid om aan werk zame handen bezigheid te verschaffen, het eergevoel op te wekken door te laten verdienen wat anders dezen winter als aalmoes wordt, geschonken en tot u, EdelAchtbare Heeren leden van den Ge meenteraad om te voorkomen, dat Amers- foortsche gelden elders worden verkwist. Gij allen, gaat Maandag op naar de vergadering in De Arendvormt uit alle standen en corporatiën éeu hoofd-com- missie opdat wij een schoon doel bereiken en door heel Nederland de roep moge gaan „In Amersfoort heerscht de oprechte vereering voor het Vorstenhuis JOS. M. C. HAAK. HH. MM. de Koninginnen keeren aan staanden Zaterdagochtend om 0.30 uit Den Ilaag naar «Het Loo" terug, waar Zij 11.38 hopen aan te komen. Op verschillende posten der Begrooting van het Departement van Binnenlandsche Zaken is een som van f 50 000 geraamd voor de uitgaven in verband met de plechtige inhuldiging van H. M. de Koningin. Bij de Troonbestijging van H. M. de Ko ningin zullen nieuwe muntstempels worden in gebruik gesteld. Voor het ontwerpen van nieuwe beeldenaars en het vervaardigen dier nieuwe muntstempels is f5000 uitgetrokken. Met het oog op de Kroningsfeesten is nu reeds al bet rnastgroen in de provincie Noord- Brabant verkocht De Ned. Spectator bracht de Troonrede in beeld. De Nederlandsche Maagd beeft een paar snaken bij 't, oor, een straatjongen en een saletjonkertje, en zegt: «Allo jij ventje dient te leeren, en jij beertje, leert te dienen I" Bij Kon. besluit is de waarneming der functiën van Inspecteur der infanterie tijdelijk opgedragen aan den generaal-inajoor A. Kool, chef van den Generaleu staf, en bepaald, dat genoemde opperoffleier ook tijdens die waarneming zal belast blijven met zijn be trekking van chef van den Generalen staf. Leerplicht is een der punten, welke de jongste Troonrede in het vooruitzicht steit. Worden de besluiten op het te Antwerpen gehouden internationaal congres van diaman- bewerkers algemeen gehandhaafd, dan zal de Leerplicht in ons land op kleine schaal zonder Staatstusschenkomst worden ingevoerd Men zal geen leerlingen beneden de 14 jaar meer aanernen; ouders, die dus hun kin deren tot het diamantvak willen opleiden, zul len dus geduld daarmede moeten hebben tot die kiuderen 14 jaar oud zijn. En wanneer eenmaal de toekomst van een kind bestemd is, zal men het 14e jaar wel niet van school nemen om het iets anders te laten leeren i n den tijd die er nog tot het 14e jaar over is, en het niet langs de straat zonder cenig nut laten rondslenteren. Wanneer nu andere vak verenigingen het voorbeeld van het diamant- werkersgilae volgen, dan zou Leerplicht van wege de overheid nog alleen voor het plat teland dienst kunnen doen. Ofschoon de samentrekking der landbouw- aangelegentiededen aan éen Ministerie nog niet haar beslag heeft gekregen, moet de Règeering voor de betrekking van Direc teur-generaal van den landbouw het oog heb ben op mr. Sickesz, lid van dc Eerste Kamer, president van de Iieide-Maatschappij. De ontvangst van den Chineeschen Staats- mar^LDHun^llianj^^ Maar u kunt uiet bij mij blijven, mijuheer Fels, en waarheen ik ga, kunt u mij niet volgen. Om Godswil Gabrielle, gij spreekt alsof ge wildet sterven, riep Adrian anstig uit. Ilc kan niet meer sterven, klonk het langzaam, terwijl het meisje dc lippen nauw merkbaar bewoog, maar wanneer ik mij van Berger wil bevrijden, dan moet ik deze wereld verlaten. Vaarwel, mijnheer Fels, ik moet voor altijd van u scheiden. Een diepe zucht steeg op uit de borst van Ga brielle en Adrian zag in haar donkere oogen tranen blinken. Door onbeschrijfelijke smart gedreven greep hij de kleine hand van Gabrielle en zeide smeekend - O I doe geen onberaden stap, Gabrielle, bedenk, dat je mij daardoor diep ongelukkig zoudt maken. Gabrielle zag hem tecdcr aan en Adrian voelde, dat liaar hand warmer werd. Dus zult gij aan mij denken, ook al ben ik niet meer bij u fluisterde zij. Gabrielle, ik gevoel ecu innige neiging tot u. Zij leunde een oogenblik met haar hoofd tegen zijn schouder en haar hand klemde zich aan de zijne vastdaarna moest zij op het tooneel. Adrian mompelde Ik moet het vreeselijke voornemen, dat dit ar me meisje heeft opgevat, verhindereu. Des avonds liep de voorstellingen ten einde zonder dat er iels buitengewoons gebeurde. Gabrielle nad haar rol kalm afgespeeld; alleen de directeur had dien avond verscheidene nuances in zjjn spel verge ten. Dikwijls richtte zich ziju onheilspellende blik op Gabrielle, en Adrian had dan steeds gelegenheid een uitdrukking van fier verzet op het gelaat van het meisje waar te nemen Er zou dus een verande ring komen in de houding van de slavin tegenover haar meester; zou zij hem de gehoorzaamheid op- zeggen. Na de voorstelling zeule regisseur tegen zyn jongen vriend aan de Rijkschatkist gekost. Dit bedrag is gebracht op bet Hooldstuk Onvoorziene uitgaven" der Staatsbegrooting voor 1897. Als men bijvoorbeeld voor Staatspensio- neering van onderwijzers of arbeiders mil- lioenen noodig beeft, is f7000 zeker niet veel, maar toch nog genoeg om bet te betreuren dal dat geld niet beter besteed is dan aan fees ten bij de ontvangst van zoo'ri verren «vriend" De proeven om muntbiljetten van f 10 uit «ramen' papier te maken, waarin het water merk duidelijk zichtbaar is, zijn geheel ge slaagd, terwijl dut papier tevens voldoetaan de eisohen aan geldswaardig papier te stel len. Reeds is een flinke hoeveelheid van dat napier besteldzoo spoedig mogelijk zullen daarop muntbiljetten worden gedrukt en f22000 is uitgetrokken om den aanmaak van muntbiljetten van rainebpapier krachtig te kunnen voortzetten. De Staats Ct. bevat een staat van be smettelijke veeziekten in Nederland, voorge komen gedurende Augustus 1897. In bet gchcele Rijk kwamen voor 94013 gevallen mond- en klauwzeer bij vee van 7217 eige naren. In ile provincie Utrecht kwamen voor 9969 gevallen van mond- en klauwzeer bij vee van 609 eigenaren, en welte Abcoude-Baam- brugge 39 (2), Abcoude-Proostdij 88 (31, Achttienhoven 6 (1), Amerongen 40 (3), Amersfoort 134 (7), Baarn 43 (5), Benschop 720 (30), de Bildt 19 (1), Breèkelen-Nijeu- rode 170 (9), Breukelen-St. Pieters 85 (3), Punnik 26 (2), Bunschoten 364 (41), Cothen 85 (6), Doorn 149 (3), Driebergen 339 (27), Eemnes 80 (8), Haarzuilens 31 (2), Harmeien 252 (13), Hoenkoop 70 (4), Hoogland 159 (18). Houten 37 (3). IJselstein 359 (15), Jaarsveld 216 (8), Jutfaas 165 (6), Kamerik 421 (18), Kockengen 395 (8), Laag Nieuw koop 106 (4), Langbroek 234 (23), Leersum 21 (1), Leusden 79 (3), Linschoten 221 (7), Loenen 15 (1), Loosdrecht 93 (12), Lopik (141 (23), Maarn 208 (10), Maarsen 126 (6), Muarseveen 27 (2), Maartensdijk 102 (5), Mijdrecht 578 (16), Montfoort 3 (1), Ouden rijn 18 (1), Renswoude 25 (1), Rhenen 68 (39), Ruwiel 133 (6), Schalkwijk 74 (4), Snelrewaard 182 (8), Soest 323 (36), Tien hoven 90 (4), Tuil en 't Waal 36 (4), Utrecht 5 (5), Veenendaal 1 (1), Veldhuizen 71 (3). Vinkeveen 74 (4), Vleuten 245(11), Vreeswijk 45 (5), Werkhoven 133 (9), Wijk bij Duurstede 191 (20), Willeskop 217 (8), Willige Langerak 252 (13), Wilnis 433(16), Woudenberg 403 (35), Zeist 74 (6), Zuilen 64 (4). Zeg mij toch eens, beste Fels, waarom je van avond zoo verstrooid was. Ik ben wat ongesteld, daardoor komt het; ik ga terstond naar bed, zeide Adrian. Inderdaad zocht hij reeds zyn kamer op, terwijl de directeur en Gabrielle nog aan hun souper zaten. Rasier keek hem na en bromde voor zich Beste jongen, mij kunt ge geen rad voor de oogen draaien je bent op dat koele meisje totover de ooren verliefd. Adrian ging met zware schreden de houten trap op, die naar de bovenverdieping voerde. Hij adem de onregelmatig en huiverde alsof hy koorts had. Hij liep de gang tusschen de logeerkamers ten einde en wilae aan het einde daarvan op Gabrielle wachten. Ik moet haar beletten, het vreeselijke voorne- nemen, dat zij bepaald heeft opgevat, ten uitvoer te brengen, zeide hij voor zich. Adrian werd gestoord door de meid die met een licht naderde en hem verwonderd aankeek. Veronica, fluisterde de jonge man haar toe, terwijl hij haar een geldstuk in de hand stopte, hier heb je een thaler, open de kamerdeur van juffrouw Funke voor mij, laat mij binnen en sluit de deur dan weer van buiten af. Maar mynheer Fels.. Kom, doe het maar en wees niet baug; juffrouw Funke weet er van en zal je niet verklapj)cu. De meid liet Adrian in de kamer. Het is een wanhopige daad, zeide Adrian voor zich, maar al zou ik Gabrielle ook in opspraak brengen zij mag geen zelfmoord plegen. De jongeman bevond zich met de eerlijkste be doelingen in de donkere kamer van Gabriellegeen kwade gedachte kwam in hem op. Hij verborg zich achter de overgordijnen voor he: venster en wachtte, met het vaste voornemen krachtig tegen Gabrielle op te treden voor het geval zjj plannen tot zelfmoord had. Eindelijk hoorde hy een sleutel ,n het slot omdraaien. Hij hield don adem in. Eo -o lichtstraal in het vertrok, waar liet schoone bleeke meisje binnentrad. Adrian was genoodzaakt in zijn schuilhoek te blijven, wilde hij uiet dat Gabrielle iets oneerlijks van hem denken zou nis hjj zich vertoonde. Zij zette haur kaars op tafel en ging op de cauapé zitten baar aogen staardo droevig voor zich uit en zacht klonk het van haar lippen Al moest ik ook terrugzinken in den dood, ik kan niet langer by Berger blijven. Ik bemin Adrian, ik heb hem te lief om hem ongelukkig te maken. Adrian was buiten ziehzelven, hij zag liet meisje, dat om zijnent wille leed, zoo dicht bij zich en mocht toch door geen beweging zijn aanwezigheid verraden. Dat Gabrielle geen aanstalten maakte om zich naar bed te begeven, versterkte Adrian in zijn ver moeden, dat zjj een somber plan hadzijn tegen woordigheid kon dus noodig zijn. Eensklaps werd de deur geopend en Berger kwam met sluipende schreden do kamer binnen. Het bloed van Adrian begon te koken. De man niet het vampyrsgelnat bleef op korten afstand van Gabrielle staan en hield zijn doordrin gende oogen op haar gericht. Tegelijk merkte Adrian op, dat bij een llesclije van donker glas in de hand hield. Het meisje was zoozeer in gepeins verdiept, dat zij de aanwezigheid van den terugstootenden man niet opmeerkte, doch bij naderde haar en zeide: Gabrielle waar denk je aan Gabrielle strekte haar witte handen afwerend nnar hem uit. - Wat wilt u hier klonk het van haar bevende lippen. Uw macht over injj is ten einde, want ik vrees niet meer voor liet graf. i.eg injj weder in de kille aarde, waaruit gij mij te voorschijn hebt gehaald ik wil niet langer met je rondtrekken.

Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 1