Maandag 4 October 1897. No. 4707, 47e Jaargang. VERGIFT. Binnenland. PHOENIX BROUWERIJ. H. MEURSING Co. AMERSFOORT. Specialiteit in Exportbier naar de Tropen. Uitgave Firma A. H. VAN CL E E FF te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Donderdagavond. Abonnement per 3 moamicn f 4.franco per post Advertentiën 16 regels 00 cent; elke regel meer 10 cent. Oroote letters naar plaatsruimte. Legale-, officieele- en onteigeningsadvertentiün per regel 45 cent. Afzondd'ljjke nummers 10 cent. Rij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Bureau KORTEGRACHT 56 Tcioplioon 10. KENNISGEVINGEN. NATIONALE MILITIE. Dk BURGEMEESTER kn WETHOU DERS van AMERSFOORT. Gezien het besluit van den Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, van den 20. September 1897, No. 6 N. M. en S. (Provinciaalblad No. 12G). Gelet op het bij art. 1 letter i der Wet van den 4. April 1892 (Staatsblad No. 56) tijdelijk gewijzigd art. 27, alsmede art. 28, le lid, der Wet van den 19. Augustus 1861 (Staatsblad No. 72) bene vens artt. 20 en 21 van het Koninklijk besluit d.d. 8 Mei 1862 (Staatsblad No. 46) Doen te weten, dat de loting der voor de militie ingeschrevenen, behoorendetot de lichting van 1S9S in het gebouw AVlltlTIA, aan het plantsoen, tus- 9chen de Utrechtse he en Arn- hemschepoorten alhier gelegen, zal geschieden op Donderdag' 21 October aantevangen des namiddags te TWEE UREN, voor de ingeschrevenen wier geslachtsnaam begint met de letter A. tot en met E., en op Vrijdag 22 October IH97, des yoormiddags te lOVs uur, voor de ingeschrevenen wier geslachtsnaambegint met de letter F. tot en met Z. En voorts, dat op Woensdag1 den II. en Donderdag den 4 Ulo VC' III be r aanstaande, telkens van 's voormiddags 10 tot 2 uur des namid dags, door of vanwege de lotelingen (ge steund door twee getuigen) bij den Bur gemeester ten raadhuize aanvraag kan geschieden voor de getuigschriften, ver meld in de 2e. en 3e. zinsnede van art. 23 der wet, ter bekoming van vrijstelling wegens broederdieust, of op grond van te zijn eenige wettige zoon (zonder éen of meer halve broeders te hebben) luidende vermeld art. 53 iu zijn geheel als volgt; „Om vrijstelling wegens eigen mili tairen dienst of dien van broeders te „verkrijgen, moet men overleggen een „paspoort of ander bewijs vau ontslag, „een uittreksel uit het stamboek, of een Feuilleton. 48. Grootc God, zij is krankzinnig, dacht Adrian. Berger voegdo Gabrielle dreigond toe: Ik geef u echter niet aan het graf terugik heb u opgewekt, mijn elixer doet u voortleven, on dit leven Dit leven is geen leven, maar een foltering, viel Gabrielle hom in de rede. Laat mij liever weer dood zjju. De man met het vampyrsgezichtlachttespottend; hjj bief do baud op en toonde haar het fleschje. Neen, neen, liep hij uit, jo moet en zult voor 't minst zoolang leven tot ik vernomen "neb wie je bent. Do zonderlinge omstandigheden, waaronder ik je vond, geven mij groiid te veronderstellen, datje voor mij van onschatbare waarde zult zijn. Zeg my dan waar ge mij gevonden hebt,sprak Gabrielle in groote opgewondenheid. Dat ik in een doodkist heb gelegen, weet ik reeds. Maar wat is er gebeurd vóór men je in do doodkist legde dat moot ik weten, zeidc de Berger. Ik voml je op het kerkhof. Toen ik hot bericht ont ving, dat inyn broeder, die eenzaam op een landgoed woondo, op sterven lag, vortrok ik terstond daarheen. Urenver legde ik per as af, ik moest mij haasten waul Frits was rijk en het was to vreezen, dat. vreem den zich van mijn erfenis Koudon meester maken. Oiu geen tijd te verliezen, rood ik op ecu boeren wagen hij nacht door. Onderwog viel myn paard en brnk oen been. Ik sprong uit hot rijtuig en snelde 111 den nacht voort. Ik wist, dat liet landgoed met ver meer af lag en wankelend en strompelend Bleop- te ik myn vermoede leden voort. Eensklaps groep „bewijs van werkelijken dienst." „Ter bekoming van vrijstelling wegens broederdienst moet men bovendien over leggen een getuigschrift van den Bur „gemeester, waaruit het getal zonen tot „het gezin behoorende blijkt." „Vrijstelling als eenige wettige zoon „wordt verleend op overlegging van een „getuigschrift van den Burgemeester, „waaruit blijkt, dat men eenige wettige zoon is." E11 art. 21 van aangehaald Koninklijk besluit „Het bewijsstuk, vermeld in de eerste „zinsnede van art. 53 der wet, wordt ten „minste tien dagen vóór den dag (den „tweeden Maandag in December), waarop „de eerste zitting van den Militieraad „wordt geopend, ingeleverd bij den Bur gemeester der gemeente, in welke de „loteling, die vrijstelling verlangt wegens „eigen militairen dienst of dien van een „broeder of broeders voor de militie is ingeschreven." AMERSFOORT, den 2. October 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester. F. D. SCH1MMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. Kostoloozo waarschuwing. INKOMSTENBELASTING. De GEMEENTE-ONTVANGER van A MERS- FOORT brengt ter kennis van do belasting schuldigen die de op 30 September vervul len vier betalingstermijnen, namelijk twee derde gedeelten van hunnen aanslag over 1807, nog niet hebben aangezuiverd, (lat na verloop van de eerste helft dezer maand tot eene vervolging moot worden overgegaan. Amersfoort, den 2. October 4897. De Ontvanger voornoemd, J. C. LE1NWERER. 'sLands zaken staan gelukkig goed, zegt men onwillekeurig wanneer men een post- bezemling later komen er nog welmeer van 45 tolio-vellen goed gesatineerd papier ontvangt, op elk van welker viertal lange bladzijden niet anders staat dan, in een hoek, de titel van oen wetsontwerp of wetsvoorstel en verder, middenin, éen regel meldende waar dat stuk te vinden is. Die grootsehe opvatting is by de uitgave van de Handelingen der Sta ten-Generaal mode, maar dan toch een mode die aardig »in de papieren" loopt. Het examen van hen, die wenschen te worden toegelaten tot de verbintenis nis vrij williger voor het Reservekader bij hot wapen der genie zal dit jaar plaats hebben op 22 November a.s., en zoo noodig op een of meer volgende dagen. De aanmelding voor hei examen moet plaats hebben vóór 22 October a.s.. bij den eominandandoerenden officier van liet korps genietroepen te Utrecht. Voor verdere bijzonderheden zie men Staats. Cour. no 229. Mevrouw Van Kol deelt in De Vrouw mede, dat baar echtgenoot in de Kamer spoedig den Atjeh-oorlog ter sprake zal brengen en op het beëindigen ervan zul aandringen. Niet een «plotseling en ondoor dacht aleommandeeren van den oorlog" wil hij eisclien, maar «liet samenstellen eenor commissie van mannen van verschillende richting, bekend als eerlijk en onpartijdig, oin te beraadslagen over de beste wijze van doen In deze". Mevrouw Van Kol wekt nu de Neder- landsche vrouwen op, deze poging to steunen en stelt voor, op lijsten handteekeningen te verzamelen onder dezen korten eisch«Wij, vrouwen van Nederland, wenschen een einde te zien gemaakt aan den Atjeh-oorlog Te Amsterdam zyn 7(317, te Rotterdam 4214 en in Den Haag (3375 personen in de Vermogensbelasting aangeslagen. Hot belastbaar vermogen bedraagt te Am sterdam 700, te Rotterdam 397 en iu Den llnag 919 millioen gulden. In Rotterdam zitten dus lang niet do meeste dubbeltjes en het Haagje spant verre de kroon. In oen beschouwing over den ilnancieelon toestand van ons land komt het Vaderland tot de conclusiedat bij liet erkend bestaan van oen saldo te kort van uchtion millioen bet land niet buiten leeningen zal kunnen blyven. Ook uit daaromtrent uit het buitonland ontvangen klachten hlykt, dal meermalen de adressen van postpakketten niet voldoende be vestigd zijn en dientengevolge gevaar loopen, tydens het vervoer verloren te gaan. Verlies of vertraging in de overkomst van die pakketten is daarvan dikwijls het gevolg. De addressen, welke op de pakketten ge kleefd worden, moeten niet slechts aan do hoeken van het adres, maar over hun geheel* oppervlakte worden vastgehecht, daar zy an ders gevaar loopen, by liet laden en lossen in zakken of manden, te worden afgeschourd. Voorts is het raudzaam om voor adressen van manden, zakken of andere voorwerpen, waarop kleefstof moeilijk is aan te brengen, stevige kartonnen of linnen strooken (reep. houten plankjes) te bezigen. In geen geval is het raadzaam dunne papierstrooken of briefomslagen, welke licht kunnen scheuren aan de pakketten te binden. Ook do verpakking der pakketten laat, wat stevigheid betreft, weder menigmaal to wen schen over. Daarop zal voortaan inzonderheid worden gelet. De nieuwe Minister van Oorlog zou het voornemen hebben, iu don aanstaanden win ter weder een proef te nemen niet langdurige verloven, gelijk die ook gedurende het minis- mijn hand een ijzeren hek, maar tegelijk voelde ik, dat ik door een hard werktuig aan het voorhoofd word getroffen en ik verloor liet bewustzijn. Adrian hoorde in zijn schuilplaats liet zonderlin ge verhaal van den directour in spanning aanGabrielle verroerde zich niet en Borger was geheel iu zyn herinneringen verdiept; mot fonkelende oogon en ze nuwachtig trillen van zyn golaastspipren zotte hy zyn verhaal voort: Toen ik bykwain, begon do dag reeds nan to broken. Ik lag op eon kerkhof en kort vóór mij bevond zich eon versoh gedolven graf, waar do vochtige aarde nog naast lag. Ondanks de lievige pijn, die de wond aan hot Voorhoofd mij veroorzaakte, stond ik op en ging tiunr het graf. Toen ik daarin keek, deinsde ik mot een kreet van ontzottiug terug Gij zaagt my, viel Gabrielle hem in do rode. .Ia, ik zag li ill do geopende doodkist liggen, De deksel was, zooals ik aan alle kontockenen zien kon, er met geweld afgenomen. Hot denkbeeld kwam in my op, 11 tot liet loven oj» te wokkon. Ik beschik over geheime natuurmachten en daardoor gelukte het my, u onder do levenden terug to brongen. O I dat hadt gy niet moeten doen, zeide Ga brielle. Adrian begreep, dat Borger bij Gftbriollo het ge loof had doen outstann, dat hij aan haar liolmam het leven tcrugggoven had en hy het haar daarom ook weer zou kunnen ontnemen. Hoe kon een ver standig meisje als Gabrielle aan zulk een leugen geloof slaan Hy had echter geen tyd 0111 daarover te denken, want hot belangrijke gesprek word voort gezet. Ik woot, dat onbekende personen er belang by hadden uw doodkist tc openen, hernam Berger, en eveneens werd bet wy duidelijk, dat niyn onver wacht verschijnen op het kerkhof de grnfschetiders by hun misdadig werk gestoord en op de vlucht gedreven had Bón van hen moot my mot zijn houweel een slag voor het hoofd gegeven hebben, die my op don grond vallen en hot bewustzijn ver liezen dood. Wolk dool hadden dio mannen evon- wel, wat wildon zy met mot 11 aanvangen, dio reeds dood waart on in u graf laagt Zy lag roeds in hot graf? dacht do verborgen Adrian. Wanneer ik niot mot zekerheid wist, dut Borger geen vermoeden van myn aanwezigheid heeft, dan zou ik donken, dat hij my op een dwaalspoor wil brengen, maar nu komt mij deze geschiedenis zeer geheimzinnig voor. Berger vervolgde Do omstandigheid dat gy, althans in schijn, nog loeft, kon voor u en my van voel waarde zyn, wanneer gü my zoudt kunnen zoggen, wio gij zyt, hoe uw ouders en verdere familieloden lieoten. Gabrielle maakte een wanhopig gobunr. Hoe dikwyls zult gij my daarmee nog kwel len vroeg zy. Heb ik u niet roods gezworen, dat ik alles wat op myn verleden betrekking heelt, go- heel vergoten heb Alleen herinner ik my de veoselü- ko uren toen ik in do doodkist lag, alios hoorde wat er om my hoen gesprokou word, voelde als men my aanraakte, maar mij niot bewegen kon. Zij was schijndood, dacht Adrian, en nu, ter wijl zy werkelijk leeft, houdt zy haar loven voor oen sehijnloven, Zy verkeert iu con vrcosolyko begrips warring. Gabrielle hervatte Nog sidder ik, wanneer ik aan bot oogonblik denk, dat mon do kist boven my dichtschroeide. Ik wilde schreeuwen om genade, om erbarniingsuioeken, maar mijn tong en my'u ledomalon waren verlamdt ook verloor ik het bewustzijn. Toen ik eindelijk do oogon weer kon openen, stond gy voor my, gij ge- boodt my, dut ik my moest oprichten, dat ik moest loven en u volgen. Tot lieden heb ik u zonder weerstand gehoorzaamd. Tot heden zcido CorolliS Berger op dreigen den loon. Wilt go het dim wagen mij vorder do gehoorzaamheid to weigoron? .la. Zij sprak dat óone woord zóo eenvoudig 011 mot zóovcol berusting in liaar lot, dat do oogon van Adrian zich mot tranen vulden. Borger riep Dus je wilt niot meer leven Dat zou een goede gedachte zyn, wanneer zy mijboviel, maar my bevalt zy nietjo moot bljjvon loven en daarom nogmaals van myn elixer drinken. Daartoe kunt go mij niet dwingen, antwoordde Gabrielle. Ilc hen Tiet moede, my door u doelloos hot land te laten rondleiden. Mijn schijnbestaan is voor mij oen ondraaglijke last, ik wil voor altijd do oogon Hluiten. Dat zullen wij een* zien, brulde do directeur. Zoo gemakkelijk buit ik jo niet vertrekken. Wan neer jo oor» naar malen myn gestrengheid hebt on dervonden, dan zal jo wol wat gedweëor zyn. Nooit, Adrian balde de vuisten. l)o lust kwam in hem op, uit zyn schuilhoek to voorschijn te treden en zich op den ellendeling te werpen, die een weerloos meisje zóu wreed kwelde. Toch bchoursohto hij zkuli en bleef de onzichtbare getuige van dit too- Berger scheen eunklnps oen besluit genomen to hebben, want zijn tcrugstoolend gelaat vertrok zich tot een hoonenden grijnslach. H|j naderde hot meisjo, dat de handen afwerend naar hem ultstrok- te en siste haar tUSMclion do tanden toe Voorlooplg zult gij in dn workoltjko botooken is van het woord niyn gevangene zyn. Wang het nietje hy iemand over Ju lot te hokliigon, want ik zou eon vrcoselijko pijning uitdenken om jo daarvoor le slrull'oii.

Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 1