Maandag 18 October 1897. No. 4711, 47e Jaargang. VERGIFT. Stadsnieuws. PHOENIXBROU W ERIJ. H. MEURSING Co. AMERSFOORT. Specialiteit in Exportbier naar de Tropen. Uitgave firma A. H. VAN CLEEPP te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Donderdagavond. Abonnement per 3 maanden f 1.franco per post f 4.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, ofticieële- en onteigefiingsadvertentiën per regel 15 cent. Afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KOBTEGBACHT56 Telephoon 19. KENNISGEVING. NATIONALE MILITIE De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT. Gezien het besluit van den Commissaris der Koningin in de Provincie Utrecht, van den 20. September 1897, No. 6 N. M. en 8. (Provinciaal- blad no. 126). Gelet op het bij art. 1 letter i der Wet van den 4. April 1892 (Staatsblad No. 56) tijdelijk gewijzigd art. 27. alsmede art. 28, le lid, der Wet van den 19 Augustus 1861 (Staatsblad no. 72) benevens artt. 20 en 21 van het Koninklijk besluit d.d- 8 Mei 1862 (Staatsblad no. 46); Doen te weten, dat de loting der voor de militie ingeschrevenen, behoorende tot de lich ting van 181)8 in het gebouw AMK'ITU. aan het plantsoen, tusschen de Utrechtsehe en Arn- hemschepoorten alhier gelegen, zal geschieden op Donderdag 21 October 1897, aantevangen des namiddags te TWEE UREN. voor de ingeschre venen wier gedachtmaam begint nut de letter A. tot en met E., en op Vrijdag; 22 October 1897, des voormiddags te 10' nar, voor de ingeschre venen wier gedachUmmm begint wet ik letter F. tot en met Z. En voorts, dat op Woensdag den 3. en Don derdag den 4. November, aanstaande, telkens van 's voormiddags 10 tot 2 uur des namiddags door of vanwege de lotelingen (gesteund door twee getuigen) bij den Burgemeester aanvraag kan geschieden voor de getuigschriften vermeld in de 2e. en de 3e. zinsnede van art. 23 der wet ter bekoming van vrijstelling wegens broederdienst, of op grond van te zijn eenige wettige zoon (zonder éen of meer halve broeders te hebben) luidende vermeld art. 53 in zijn geheel als volgt „Om vrijstelling wegens eigen militairen dienst „of dien van broeders te verkrygen, moet men „overleggen een paspoort of ander bewijs van „ontslag, een uittreksel uit het stamboek, of een „bewijs van werkelijken dienst." „Ter bekoming van vrijstelling wegens broe- „derdienst moet men bovendien overleggen een „getuigschrift van den Burgemeester, waaruit het „getal zonen tot het gezin behoorende blijkt." „Vrijstelling als eenige wettigen zoon wordt „verleend op overlegging van een getuigschrift „van den Burgemeester, waaruit blijkt, dat men „eenige wettige zoon is," En art. 21 van aangehaald Koninklijk besluit: „Het bewijsstuk, vermeld in de eerste zinsnede „van art. 53 der wet wordt ten minste tien „dagen vóór den dag (den tweeden Maandag in „December) waarop de eerste zitting van den „Militieraad wordt geopend, ingeleverd bij den „Burgemeester der gemeente, in welke de lote- „ling, die vrijstelling verlangt wegens eigen „militairen dienst of dien van een broeder of „broeders, voor de militie is ingeschreven." Amersfoort, den 15. October 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Lo. Secretaris, B. W. Th. SANDBERG. Feuilleton. 51.) Max nam een vastberaden houding en wandel de daar na met groote stappen door de kamer heen en weer. Eenklaps bleef hij staan, met den blik strak naar den grond gericht. Hij bukte zich langzaam en raapte een blinkend voorwerp op. Het was een damesring met kostbaren steen. Alle kleuren van den regenboog fonkelden hem daaruit tegen, doch hoe langer bij dien ring beschouwde, des te bleeker werd zijn gelaat. Deze ring is een klein vermogen waard, siste hij tusschen de tanden. Hoe kan Dolores in bet bezit daarvan gekomen zijn, want hij behoort haar toe, daar valt niet aan te twijfelen. Hoe lichtzinnig is zij er mee omgegaan! Zij laat zulk een kostbaren ring op den grond lig gen. Waarschijnlijk heeft zij genoeg van derge lijke kostbaarheden, dat een meer of minder er voor haar niet op aan komt, hahaha Max lachte schel, terwiji hij den ring in zijn zak stak. O! nu z&l zij mij rekenschap geven, ging hij voort en wee haar wanneer deze ring en mijn eer als echtgenoot in eenig verband tot elkaar staan. Nog heden moet Dolores voor mij ver antwoorden. De toorn van den jongen man was spoedig ge weken en ging over in droefheidhij zonk in In de vergadering van het Metropolitaan Kapittel van Utrecht werd benoemd tot Se cretaris de kanunnik Chr. A. Harderwijk, Oud-Katholiek pastoor te Delft, in de plaats van den kanunnik Th. van Vlooten, Oud- Katholiek pastoor te Amersfoort, die om ge zondheidsredenen bedankte. Hedenavond zal ook definitief worden be noemd de commissie, welke bij de Kronings feesten het gedeelte van den Leusderweg tusschen spoorwegovergang en het zooge naamde Driepuntje zal versieren. Aan het hoofdbestuur der Vereeniging «Trouw aan Koning en Vaderland", geves tigd te Utrecht, tot ondersteuning van be- hoeftigen, gerechtigd tot het dragen van het Metalen Kruis of de Citadel-medaille, is mach tiging verleend tot het houden eenercollec- door het geheele Rijk in de maanden Octo ber en November dezes jaars. Wij herinneren er nogmaals aan, dat de Gemeente-ontvanger welhaast zal overgaan tot vervolging van degenen, die de helft van den door hen verschuldigden aanslag in de plaatselijke Inkomstenbelasting over het dienst jaar 1897 nog niet hebben betaald. Wij meenen er nogmaals de aandacht op te mogen vestigen, dat sedert 1 October j. 1. aan het Rijks-telegraafkantoor alhier een pu blieke spreekcel voor intercommunale ge sprekken is ingericht. Haar bestaan blijkt bij zeer velen nog onbe kend. Tevens kunnen we niet nalaten onze ver wondering er over te kennen te geven, dat de Maatschappij die het stads-telephoonnet exploiteert nog altijd heeft nagelaten haar diensturen op Zondag in overeenstemming te brengen roet die van het Rijks telephoonkan- toor, zoodat men op Zondag feitelijk slechts 10 minuten gebruik kan maken van de in tercommunale lijnen. Evenals vroeger zullen we bij het volgend num mer (le postlijst voegen. Wie afdrukken daarvan verlangt op carton, waarbij de winterdieust op de sporen en de tele- pboonlijst, gelieve de in dit nummer voorkomende advertentie vóór Trijdag aan on= bureau te doen bezorgen. Op de Zaterdag gehouden St. Gallen-paar- denmarkt waren ruim 100 paarden aan de lijn gebracht, waaronder 40 hitten en 50 veulens. Men besteedde voor paarden f70 a f400, voor hitten f60 a f180 en veulens fOO a f200. De handel was redelijk vlug, hoewel er geen buitenlandsche kooplieden ter markt waren gekomen. Zij, die deelnemen aan de op Donderdag en Vrijdag hier te houden loting voor de Nationale militie, mogen wel indachtigzijn aan de wenken daaromtrent gegeven in ons num mer van 7 October met betrekking tot lichaamsgebreken, van welke zij aanstonds mededeeiing moeten doen aan den Militie raad. Evenals vorige jaren wordt den lotelingen weder kosteloos brood en koffie verstrekt in het Militair Tehuis aan de Beekstraat. In de «Donderdagavond gehouden vergade ring van den «Roomsch Katholieken Volks bond" is besloten, den bouw van het Bonds- lokaal, met bij behoorende werken, te doen uitvoeren door den minsten inschrijver, onzen stadgenoot den heer G. Wassink. In de Vrijdagavond ten Raadhuize gehou den en vrij druk bezochte vergadering van «Liefdadigheid" werd gekozen tot Secretaris boekhouder, in de plaats van den heer G. F. Mezger, die bedankt heeft, de heer H. Peerl- kamp. De heer Mezger blijft intusschen tot 1 No vember met het Secretariaat belast. Een vriendelijke haud zendt ons het vol gende verslag van de vergadering, Zaterdag avond in De'Arend gehouden: Zaterdag 16 dezer had in den «Arend" al hier de aangekondigde vergadering plaats van de afdeeiing Amersfoort e. O. van den Bond van Nederlaudscheonderwijzers, waarop de hr. A. Hildesheim, hoofd eener school te Arnhem, 't onderwerp «verplichte schoolver gaderingen" besprak. Vele belangstellenden waren opgekomen, om aangaande dit hoogst belangrijk onderwerp iets naders te vernemen. Onder de aanwezigen werden opgemerkt de heeren: M. L. .Gelosse, Wethouder van On derwijs, D. Gerritsen, Mr. J. C. II. Prikken, H. J. Croockewit, A. H. van Kalken, A. M. Tromp van Holst, Mr. J. Hevligers, C. J. D. van Eek en H. W. van Esv'eld, allen leden van den Gemeenteraadverder de heeren G. J. Buijs, lid der plaatselijke schoolcom missie en F. Wesseling, leeraar aandeHoo- gere Burgerschooleenige hoofden van scholen, zoowel uit Amersfoort als omliggen de plaatsen een paar oudei's van leerlingen en ten slotte onderwijzeressen en onderwij zers uit Amersfoort en andere gemeenten. Van de hoofden van scholen uit deze ge meente waren tegenwoordigMej. M. van Lessen, en de heerenC. .1. van der Nagel, N. van Veen en J. van der Horst. Opmerking verdient, dat wel het hoofd der Meisjesschool, maar geen harer onderwij zeressen op de vergadering aanwezig waren. De voorzitter opende de vergadering en gaf in korte trekken weer, wat de afdeeiing Amersfoort e. O. van den Bond van Neder- landsche onderwijzers wilde en wees er op, dat deze vergadering in verband stond met een adres, '1 welk door haar uan den Ge meenteraad is verzonden en dat voor de leden op de Secretarie ter inzage is gelegd. een fauteuil neer en bedekte het gelaat met de handen. Osnikte hii, wanneer ik moest vernemen dat Dolores niet de reine, edele vrouw is, waar voor ik haar nu nog houd, wanneer zij mij Hij voltooide zijn zin niet, maar sprong op en verliet het huis. Tien minuten later keerde hij terug; hij was bij een juwelier, die aan den overkant woonde, geweest. De juwelier wil terstond drie-duizend mark voor den steen geven, mompelde hij, terwijl hij den ring krampachtig in de hand klemde. Het is, zooals ik dacht, een solitair en van het zui verste water, dien men alleen onder de familie- juweelen dér hoogst adelijk geslachten aan treft. Hoe komt Dolores aan dien ring? De schilder liep gejaagd het vertrek rond. Er werd aan de deur geklopt en nog eer Max antwoord had kunnen geven trad het dienstmeis je binen Is mevrouw thuisgekomen Neen, mijnheer. Wat kom je doen? Een besteller heeft zooeven dezen brief ge bracht. Een brief? wat bekommer ik mij daarom ik. ik Hij kwam in zooverre tot kalmte, dat hij be greep zich tegenover de dienstbode niet over Dolo- rsie mogen uitlaten en strekte dc hand uit. Het meisje overhandigde hem den briei en verwijderde zich terstond, zoodat zij niet opmerkte hoe bleek baar meester werd, terwijl zijn oogen strak op het adres gericht waren. Onbeschrijfelijk, mompelde Max, die brief komt van Dolores, het is haar hand. Zij schrijft mü. Waarom komt zij niet? Het schemerde hem voor de oogen, hij wan kelde als dreigde hij neer te vallen. Wat kan zij mij te schrijven hebben sta melde hij. Hoewel hij het couvert slechts had open te scheuren om eer, antwoord op deze vraag te krijgen, aarzelde hij daarmee toch. Eerst nadat hij minuten lang had staan peinzen, stak hij zijn bevenden vinger tusschen het papier en opende de enveloppe. De brief was inderdaad van Dolores en luidde „Mijn geliefue Max Onvoorzieue omstandigheden dwingen mij, den nacht van heden buiten onze woning door te brengen. Ik zweer je bij alles wat mij heilig is. dat ik je onwankelbaar trouw ben en dat je eer mij hoven alles ter wereld gaat. Bedwing je ongeduld, wees verzekerd, dat slechts een on aangename samenloop van omstandigheden mij tot deze ongerijmde handelwijze noopt en doe geen onderzoek naar de plaats waar ik mij op houd, want dat zou toch vergeefsche moeite zijn. In gedachten omhels en kus ik je teeder als je innig liefhebbende vrouw Dolores." De oogen van Max fonkelden zoo onheilspel lend als die van een krankzinnige; eenspotten- ck' glimlach plooide zijn lippen, terwijl hij zeide Mijn eer gaat haar boven alles ter wereld eri zonder eenige opheldering, zonder zelfs acht te geven op de openbare meening, blijft zij den geheelen nacht buitenshuis! Hahaha, zij heeft al een heel zonderlinge opvatting van mijn eer als echtgenoot, dc gewezen tingeltangel-chanteuse. Max schrikte van zijn eigen woordenmocht bij dan nu reeds een gestreng vonnis over Do lores vellen? Hij kon toch in elk geval afwach ten tot zij hem die „omstandigheden" had op gehelderd. Hij tastte naar den ring, dien hij bij het binnenkomen der dienstbode in zijn vestzak had gestoken en een kreet kwam over zijn lippen. De ring stamelde bij, een nacht van huis zij is voor mij verloren. De ongelukkige viel, als door een zwarenslag getroffen, op de sofa neer. Eenige minuten later was hij weer een weinig bijgekomen. In de eerste plaats moet ik verzinnen wat ik den meuschen en vooral mijn bedienden zal wijsmaken, zeide bij halfluid. Men mag niet zeg gen, dat ik niet weet waar mijn vronw den nacht doorbrengt. Stil, ik weet al iets. Hahaha, het is zeer natuurlijk, dat ik onwaarheden moet verzinnen. Dolores is met liegen begonnen, toen zij zich met mij in den echt liet verbinden en na moet ik wel haar leugens voorzetten. Hij lachte krampachtig daarna belde hij zijn be diende, die tevens zijn „famulus" in bet atelier was. Urban, zeide hij, zoo kalm als hem dat mogelijk was, ik ga naar een vriendin van me vrouw. Zooeven heeft mevrouw mij per brief verzocht, bij haar te komen. Help mij even bij het kleeden. Met behulp van den bediende kleedde Max zich in gala. Zijn gelaat geleek anders weinig op dat van iemand, die een feest gaat bijwonen en toen hij de woning verlaten had, keek Urban hem peizend na. Wordt vervolgd).

Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 1