Stadsnieuws. zijden aangedrongen op het aanbrengen van bezuinigingen. Verschillende leden meenden, dat er belangrijke bezuinigingen konden verkregen worden door vermindering van wedden en pensioenen. Voorts werd als mid del van bezuiniging aangedrongen op het vervangen van den Raad van Indië door een Rnad van Directeuren der Indische Depar tementen. Vele leden waren van meening, dat in Atjeh liet stelsel dat thans gevolgd wordt, gehandhaafd behoorde te worden, daar de goede resultaten van dat stelsel reeds aan bet licht kwamen. Eén der leden kwam met nadruk op tegen de voortzetting van den strijd op Atjeh. Hij betoogde met klem dat niemand de ver antwoordelijkheid van dezen strijd op zich durfde nemen en dat voor ons optreden tegenover Atjeh geen goede redenen zijn aan te voeren. Naar zijn meening behoorde aan dien strijd zoo spoedig mogelijk een einde te komen en hij achtte het. ten einde daartoe te geraken, wenschelijk dat een Staatscommissie werd samengesteld uit onpartijdige en eer lijke lieden met uitsluiting van mili tairen, ten einde hieromtrent van advies te dienen, Andere leden achtten het beëindigen van den oorlog op die wijze een illusie. Voorts werden ten aanzien van de in Atjeh te volgende opmerkingen gemaakt. Vooreerst werd gevraagd of niet een belang rijke uitbreiding der sterkte van de troepen in Atjeh en een krachtiger optreden tot spoe dige beëindiging van den strijd zouden kunnen leiden. Deze vraag werd door anderen in ontken- nenden zin beantwoord. Voorts werd gewe zen op het groote belang van goede toepas sing der scheepsregeling. Van verschillende zijden werd de aandacht gevestigd op een volgens een bericht in dag bladen door den Gouverneur van Atjeh uit gevaardigde dagorder, waarbij het mishande len van vrouwen en kinderen verboden wordt. Men betreurde het. dat zulk een optreden noodzakelijk is gebleken. Ten slotte w'erd tot den Minister liet ver zoek gericht, aan de leden der Kamer te doen ronddeelen. of althans ter griffie te doen neerleggen, een schetskaart van het thans bekende terrein in Atjeh, met aanduiding van onze versterkingen en kampementen en van de dislocatie der troepen. De verkiezing te Sneek heeft aanleiding gegeven tot velerlei aanmerkingen op de voor schriften betreffende de invulling der stern- kaarten en het verschil van beoordeeling dooi de verschillende stemhureaux. De Standaard, daarvan melding makende, zegt o. a. Vlaar nu rest toch de vraag, of het niet gewenscht zou zijn, dat de wet in dien zin worde gewijzigd dat er kiezers van versciiil lende richting, als controleurs, konden aangewezen worden om hij de opening der briefjes tegenwoordig te zijn en na te gaan of dezen te recht of ten onrechte geldig zijn verklaard en aan den bedoelden persoon zijn toegekend. Bij het verschil van gevoelen, dat er zelfs heeft bestaan over de vraag of een stipje goed of niet goed of zwart wasof de bedoelde persoon duidelijk is aangewezen met de feiten, in het district Sneek voor oogenis controle, onzes inziens, dubbel noodig. Aan het Departement van Justitie wordt hard gewerkt aan een geheele herziening van het Wetboek van Strafvordering. Het voornemen schijnt te zijn. dit ontwerp tot wijziging zoo spoedig mogelijk hij de Volks vertegenwoordiging aanhangig te maken. In 1898 of later kunnen, naar gelang van het oristaan van vacaturen, kommiezen na af gelegd examen worden aangesteld als kom- mies-verificatedr voor actieven dienst dei- directe belastingen, invoerrechten en accijn zen. In December van dit jaar en zoo noodig in Januari 1898 zal te 'sGravcnhage, op nader te bepalen dagen worden afgenomen het voorgeschreven examen, waaraan ech ter alleen kommiezen kunnen deelnemen, die een voldoend examen als roeier der dranken hebben afgelegd. Blijkens de thans vastgestelde Statuten stelt de «Vereeniging tot bestrijding van oneerlijke concurrentie in den handel," gevestigd te 's-Gravenliage. zich ten doelhet tegengaan van alle oneerlijke concurrentie, in welken vorm ook. /ij tracht dit doel te bereiken door a. het met raad en daad bijstaan barer leden waar dezen zich door onderkruiping in hun bestaan bedreigd zien b. waar z.icli oen geval van valsche reclame voordoet, met alle geoorloofde middelen het publiek voor te lichten en van de onware voorstelling der zaken op de hoogte Ie stellen c. het doen houden van voordrachten, het uitgeven van geschriften en het houden van vergaderingen d. bij gebleken noodzakelijkheid pogingen in het werk te stellen opdat de wetgever zich het doel der Vereeniging aaritrekke. Als gevallen van oneerlijke concurrentie, welker bestrijding de Verecniging op het oog heeft, worden o. a. genoemdhet aan kondigen van den verkoop van benaderde goederen, terwijl hier telandegeen benadering meer wordt toegepast; uitverkoop wegens schade die slechts bestaan heeft bijv. in het breken van een winkelruit; id. wegens fail lissement zonder dat de winkelier zelf ge failleerd is of zonder verdere aanduiding hoegenaamd gedwongen opruiming wegens schade door brand, die niets is geweest dan een klein begin dat met een emmer water is gebluscht, en dergelijke. Door den Raad der gemeente Enschedé was een kantoorbediende, met een salaris van i 200. aangeslagen in den Hoofdelijken omslag op een inkomen van l'OOO a f700, op grond dat zijn vader, niet te Enschedé wonende, kostgeld voor hem becaalt. Op zijn verzoek om ontheffing werd afwijzend beschikt. Gedeputeerde Staten hebben echter den aanslag vernietigd, op grond dat het door zijn vader betaalde voor kost, inwoning en kleeding, niet is een uitkeering aan bloed verwanten in den zin der wet. Een bekend Amsterdammer heeft opnieuw f21 000 toegezegd voor werkverschaffing door landontginning in Opstel-land en Schoterland. Reeds vroeger heeft hij daartoe f45000 ge schonken. Van het standbeeld voor Tromp te Rot terdam zal naar men mededeelt, niets komen. Ondanks het ijverig pogen der Commissie is de burgerij niet warm te maken voor dit huldeblijk en blijven de bijdragen onvol doende. Maastricht telt 34000 inwoners en heeft 400 bierhuizen, waarvan 36 aan de Groote Markt en 21 aan het Vrijthof. Zou het weer zomer worden In den tuin van een pension te Ginneken is een paar musschen druk bezig hun nest te maken, terwijl de roode mieren weder boven den grond kruipen. Naar men van welingelichte zijde mede^ deelt, bedraagt de uit te keeren assurantie som voor de kerk te Rhenen f48 700. De ver zekerde som bedroeg f60000. -** Ook op. 7de -internationale tentoonstelling van" liijgiene, te Stockholm, is het eere-diplo- ma de hoogste onderscheiding toege kend aan de Nederlandsche Fabriek van Ge concentreerde Voedingsmiddelen te 's-Gra- venhage, voor haar Hygea-kindermeel. 't Is een aardigheid van onze landgenooten om, in navolging van de Franschen en de Duitschers, schoonmoeders belachlijk te ma ken of hun allerlei kwaads ten laste te leg gen. Om de acte van beschuldiging te ver sterken, beroept men zich daar zelfs op an dere landen en wordt nu doorFranscheanti- schoonmoedersgezinden het volgende ver haald »De Abessyniërs schijnen werkelijk nog al slim te zijn ten opzichte der schoonmoeders. Daar zij in het jonge huwelijk bang zijn voor den invloed der schoonmama's is het geen moeder toegestaan haar jonggetrouwde doch ters te bezoeken, voordat er twaalf maanden van het huwelijk verloopen zijn en dan eischt de goede zoon nog, dat een bezoek niet langer duurt dan tien minuten. Men wil beweren, datiuist in Abessinië de moeders, wanneer zij eindelijk hun jaienlang streven om hun doch ters aan een man te helpen, bekroond zien, geheel van gevoelens en gedrag veranderen, maar in ons land gelooven wij niet, dat de schoonmoeders den blaam verdienen, die met de Abessiniërs, de Franschen en Duitschers op haar werpen. Integendeel. De half rnillioen Amsterdammers worden verzorgd door 250 praktiseerende genees- heeren. Aldus zegt een ol'ficeele mededeeling van 15 October. De Verordening tot heffing van straatgeld is door den Gemeenteraad van Utrechtaan genomen. Luiteant-generaal Karei van der Heijden heeft het eere-voorzitterschap van den Ne- dei-landschen Bond van Oud-onderofficieren aanvaard. Te Hill&gorn deed zich Zaterdag het ge val voor dat iemand uit Rotterdam, op weg derwaarts, als oud-militair van het Indische leger en als ridder van de Militaire Wil lemsorde 4e klasse, hern toegekend bij Kon. besluit van 20 Februari 1894, ter zake van zijn kranig gedrag bij de krijgsverrichtingen in Tamiang in Februari, Maart, en April 1893, door den honger genoodzaakt was aan den gemeente-velwachter een stuk brood te vragen Een mindere, die zoo moeilijk het Ridder kruis verdient, moest toch niet zón iets be hoeven te doenmaar de Staat schynt niet anders te kunnen. Het particulier initiatief wellicht? Reeds zijn wilde zwanen bij de Toxelsche kust gezien. 4 Dit wordt beschouwd als een voorteeken van een vroegen en strengen winter. Van iemand te Haarlem, die onbekend wenseht te blijven, is door het Frans Uals- comité aldaar, de toezegging ontvangen van een gift van f30000, waardoor de oprich ting van het monument voor Frans Hals verzekerd is. De verkoop van bet. Volta-kruis, seen alleen op bedrog berekend middel", is aan de Ber- lijnsche apothekers verboden. Hier te lande vindt het voddige ding nog altijd tal van al- nemers. In het buitenland zijn nu echter Volta horloges in den handel gebracht De eene helft van de menschen is toch altijd maar op bedriegen uit en dc andere helft laat zich maar gemoedelijk beetnemen. Üók een familiekwaal Al de 8 zonen van den heer P. J. van Hengelsom, te Gruhhenvorst. zijn, evenals indertijd de vader zelf, achtereenvolgens vrijgeloot voor de Nationale militie. In de bekende zaak van de bierhuishoudster te Arnhem, die wegens drankverkoop in het klein zonder vergunning veroordeeld werd, ofschoon dé verkoop had plaats ge had aan iemand, die zeide bij haar te zullen blijven logeeren, heeft de Hooge Raad be slist, dat onder slogeergasten" in de uitzon deringsbepaling van art. 15 der Drankwet niet alleen te verstaan zijn zij, die in het logement waar hun drank verkocht wordt, reeds werkelijk nachtverblijf hebben ofhad- den, maar ook zij, die hun voornemen om er nachtverblijf te houden aan den loge menthouder hebben te kennen gegeven op zoodanige wijze en onder zoodanige omstan digheden, dat het op dezen den indruk kan maken van ernstig gemeend te zijn. De zaak is nu, met vernietiging van he veroordeel end vonnis der Rechtbank te Arnhem, naar het Hof aldaar verwezen om met inachtneming van bovengemelde be slissing. nader te worden onderzocht. Men meldt, dat het volgende jaar vermoe delijk geen veldoefeningen op groote schaal zullen plaats hebben. Daarentegen moet het voornemen bestaan, een groote wapenschou wing door de Koningin te doen houden waartoe ongeveer de geheele legermacht opéén punt zou worden geconcentreerd. In een kleine, bij Veendam gelegen ge meente werd dezer dagen de volgende ver makelijke grap afgespeeld: Door het Gemeentebestuur was de turf- leverantie publiek aanbesteed voor een be paalde som per Hectoliter. Toen de brand stof echter voor den wal lag, bleek, dat zij niet aan het monster voldeed. De leverancier werd ontboden en na een kort onderhoud was men het in zooverre eens, dat de turf gelost zou worden tegen verminderden prijs. De brandstof werd bij 't lossen gemeten door den veldwachter, die daarvoor was aan gesteld. Nauwelijks echter waren de turven ter plaatse, of onze veenboer nain de maat onder den arm en toog er mee naar het Gemeentehuis. Daar gekomen, verzocht hij uitbetaling en wel van het volle bedrag, waarvoor hij had ingeschreveningeval dit geweigerd werd, zou hij de maat op de plaats brengen, waar zij hoorde te zijn. Wat was het geval? De maat, het eigen dom van de Gemeente, was niet voorzien van het vereischte waarborgmerk; zij was niet geijkt. Zij werd dadelijk naar het ijkkantoor op gezonden, maar de veenboer heeft het pleit gewonnen. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gezien artikel 41 der Gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer gemeente zal vergaderen op Dinsdag, den 27. October aanstuande, des namiddags te l'/'i ure. Amersfoort, den 21. October 1897. De Burgemeester voornoemd, F. D. SCHIMMELPENNINCK. Vergadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Dinsdag 26 October 1897, des namiddags half twee. Punten van behandeling 1. Begrootingen der d.d. Schutterij, van het Burgerlijk armbestuur, het Burger-weeshuis en dei- Gemeente voor 1898. 2. Ontwerp-verordoningen tot heffing en invordering van 50 opcenten op de Rijks personele belasting. 3. Oiitwerp-besluit tot helling van 5O°/0 van het tarief van het vuur-, haven- en tongeld. 4. Voorstel tot het doen daarstellen van een muziektent. 5. Ontwerp-besluit tot verhooging der jaar wedde van een onderwijzer aan de openbare Lagere school 2e soort. G. Voorloopige vaststelling der beschrij- vingsbiljetten voor de Inkomsten-belasting. 7. Benoeming van éen onderwijzer aan de school U soort voor jongens. 8. Benoeming van éen onderwijzeres on éen onderwijzer aan de sehool'3e snort, Beek straat, met outwerp-besluit tot vaststelling der jaarwedden, Dr. H. L. Oort, Remonstrantseh predikant te Utrecht, hoopt aanstaanden Zondag vóór te gaan bij de godsdienstoefening in deRe- monstrantsohe kerk hier. Bij Kon. besluit is aan nar. J. Pb. du Quesne van Bruchem, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als kanton- rechter-plaatsvervangei' in het kanton Amers foort. Tot tijdelijk leeraar aan de inrichtingen voor Middelbaar onderwijs hier is benoemd de heer D. P. Moll, doctorandus te Utrecht. Tot commies der posterijen 2e klasse is bevorderd de heer F. W. Immink, commies der posterijen 3e klasse, werkzaam ten Post en Telegraafkantore hier. Tot lid van het algemeen bestuur en stem hebbende in de algeineene vergadering van den Algemeenen Nederlandschen Wielrijders Bond is in afdeeling II (provincie Utrecht) gekozen de beer G. J. Slothouwer, hier. Onze vroegere stadgenoot mr. W. A. van Zijst, advocaat te Utrecht, is aan de Rijks universiteit aldaar met lof bevorderd tot doctor in de Staatswetenschap, na verdediging van een academisch proefschrift, getiteld «De nationaliteit van schepen, beschouwd uit een internutionaal oogpunt." De voordracht ter benoeming van een on derwijzer aan de school 1e soort voorjongens (hoofd de heer Van der Nagel) is saamge- steld als volgtW. Kraan, te Amersfoort E. H. Buijtennuijs, aldaar; A. J. Mengen,te Veenendaal; en J. J. Vos, te Velp; die ter benoeming van éen onderwijzeres aan de openbare Lagere school 3e soort aan de Beekstraat (hool'd de heer Van der Horst): mej. W. Bakker, te Maartensdijk mej. A. P. Kleij, te 's-Gruvenhagemej. M.J. Bonkamp, te Heukelom; en die ter benoeming van éen onderwijzer aan die schoolT. van den Blink, te Oostvoorne; H. ten Duijs, te Weospen R. Groeneveld, te Nijkerk. Gistermiddag werd, onder begunstiging van goed weder, op de Leusderheide dejaarlijk- sche schietwedstrijd gehouden van de dd. Schutterij hier. Van de officieren, die op 200 M. schoten, behaalde kapt. C. H. M. Lüngon den 1en prijs, kant. W. Croockewit den 2en, luit.- adj. J. Busquet den 3en, ïnai.-coinmandant A- M. Tromp van Holst den 4den prijs. Op baan II schoten de onderofficieren en korporaals, die de vrijwillige oefeningen had den bijgewoond, op 150 M., knielende op de beweegbare kopschijf' van 3 dM.; sergeant A. P. Houtzaager, 1e pr.surg. J. D. Larn- merts van Bueren 2e pr.korp. M. D. Reems 3e pr.serg.-majoor G. J. Boode 4e pr. korp. M. R. N. Oosterveen 5e pr.korp. H. E. Eysvogel 6e pr.serg.-majoor G. Muys 7e pr.serg. Tb. J. Welling 8e pr. serg.- maioor J. A. Gijsbertse 9e pr.adjudant- onderofficier H. van Gelder 10e prijs. Op haan III de schutters van de le com pagnie, die niet meer dan 2 maalde zomer- oel'eningen hadden verzuimd, en het kader dal de vrijwillige oefeningen niet had bij gewoond korporaal M. Smit Ie prijs; tamboer H. Bakker 2e pr.sergeant G. A. Torré Be pr,schutter J. Schaap 4e pr.fourier E. J. VVorlfel 5e pr.schutter M. A. van Bemmel Ge. pr.sergeant C. M. van Beek 7e nr. schutter D. Jans 8e pr.fourier H. Verney 0e pr.schutter Van Huizen 10e pr.ser geant C. Kaalmeyer 11e pr.schutter H. van Eeden 12e pr. Op baan IV de schutters van de 2c com pagnie met het kader, dat de vrijwillige oefeningen niet voortdurend had bezocht: sergeant Mijnen 1e prijs; schutter Van Drie, 2e pr.schutter G. Van de Vuurst, 3e pr. korporaal Mosterdman, 4e pr.schutter G. Detmeijor,; 5e pr. schutter Van Mannen, 6e pr.sergeant J. 1). Manse, 7e pr.tamboer Verhaer, 8e prijs. Na ulloop werden door den majoor-com mandant, A. M. Tromp van Holst, de prijzen uitgereikt en menig toepasselijk wooru daar aan toegevoegd. De Commissie tot. regeling der anti-ker- misvei'gaderingen in het «Tehuis voor Mili tairen" vraagt ons plaatsing van hot volgende: Eeuigeri tijd geleden kwamen enkele be zoekers van liet «Tehuis voor Militairen" een bijdrage vragen voor een orgel in die nuttige instelling. Aangenaam is liet. ons te kunnen meedeelen, dal het Bestuur door giften in staat is ge steld een orgel te verkrijgen, dat aan alle eischen voldoet. Onzen hartelijken dank voor uw mede werking ook in deze.

Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 2