Maandag 1 November 1897. No. 4715, 47e Jaargang. EEN VERZOEK. Binnenland. VERGIFT. PHOENIX-BROUWERIJ. H. MEURSING Co. AMERSFOORT. Specialiteit in Exportbier naar de Tropen. Uitgave firma A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Donderdagavond. Abonnement per 3 maanden f 1.franco per post 1/15. Advertentiën 16 regels CO cent; elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, oflicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Afzonderlijke nummers 40 cent. Rij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Bureau KORTEGRACHT 56 Telephoon 19. By alles wat in onze dagen wordt ge daan om de armoede te voorkomen en te verlichten, is er éen middel, dat door velen uit het oog verloren wordt, na melijk het tijdig betalen van rekeningen, vooral aan de kleine luiden. In het algemeen ware het wenschelijk, dat er niets op rekening werd gekocht; het zou velen voor noodelooze uitgaven bewaren, maar allertreurigst is het, dat er zijn, zelfs onder hen, die met koets en paard door onze straten rijden, die het betalen hunner rekeningen twee drie, soms vier jaren uitstellen en dan den leverancier, clie hen zeer bescheiden om betaling verzoekt, nog zeer onvrien delijk afwijzen. Zij die groote zaken doen, werken met een groot kapitaal en hebben overal credietmisschien zullen zij dat langdurig uitstel ook wel op hun klanten verhalen, maar de kleine winkelier, de ambachtsman, de naaister die geen kapitaal te hunner beschik king hebben, komen door dat uitstel in de grootste verlegenheid. Zij moeten hun werkstoffen inslaan en contant betalen want zij hebben geen credietzij durven niet op betaling aandriugen, uit vrees van hun klanten te zullen verliezen. De ge volgen liggen voor de hand. Daarom richten wij tot allen, die aan het genoemde euvel mank gaan, dit ernstig woord Ziet bij het begin van den winter uwe rekeningen eens na en houdt eens een flinke opruiming. Misschien hebt gij er nooit aan gedacht, dat an deren door uw, wellicht geheel onopzet telijk, verzuim schade lijdendan zij bescheiden dit woord een aanleiding om u daarop opmerkzaam te maken. De Tweede Kamer der Staten-Genoraal zal 9 dezer weder bijeenkomen. Volgens de Haagsche bladen is liet Ont werp der wet tot invoering vari den Per soonlijken dienstplicht thans ingekomen bij den Raad van State. Feuilleton. 65). Zooals u verlangt, gravin. Het arangeercn van het feest laat ik geheel aan je over, Beavicourt. Bijzonder ingenomen met deze opdracht was de oude heer niet. Het is dan ook geen aange name taak, ceremoniemeester te zijn, want het is dikwijls hoogst moeilijk, te zorgen dat alle gasten zich vermaken. Niettemin tong De Beau- court aan het werk. De uitnoodigingskaarten tot de soirée werden overal met zeer veel ge noegen aangenomen en de voornaamste tooneel- spelers, zangers en musici stelden zich ter be schikking van den ridder, wanneer deze een programma wilde samenstellen. Gravin Leon- tine had ook aan Beaucourt last gegeven, uit noodigingskaarten aan vertrouwbare personen in blanco af te geven, opdat zij die aan hun vrienden zouden kunnen afgeven. Het feest slaagde schitterend, "gravin Leontine glimlachte en ditmaal zelfs zonder dien terug stootenden blik. Zij zag haar verwachtin gen in zooverre beantwoord, dat er verscheidene gasten kwamen die voor anderen als lokmiddel konden dienen. Zoo was er een jonge Griek van hooge afkomst, een Rumecnsch bojnr en een Portugeesch caballero, die met hooge borst rond liep en blufte tegen elk, die met hem in aan j De invoering van de nieuwe Wet op de i Personeele belasting wij hebben dit ook vroeger aan onze le/ers medegedeeld heeft j voor de kas der provincie Groningen een j belangrijk tekort doen ontstaan. I Thans is dit tekort bekend. Het bedraagt i voor de Begrooting van bet volgende jaar niet minder dan f 53 400. Gedeputeerde Staten weten er geen anderen weg op, dan door de helling gedurende de drie eerstvol- bende jaren van 4 buitengewone opcenten op het Personeel en '2 op de Grondbelasting. Zij stelden aan de Prov. Staten voor, dit be sluit te nemen en H. M. de Koningin-Re gentes te verzoeken, daartoe te mogen over gaan. Rij Kon. besluit is benoemd tot secretaris I der Hoofdcommissie tot herziening van 'Ie belastbare opbrengst der gebouwde eigen dommen de heer C. E. Last, ingenieur-veri ficateur van het kadaster te 's-Gravenhage. Rij Kon. Resluit is een zeer belangrijke Slaats-commissie ingesteld, ui. met de op- I dracht om te onderzoeken, welke maatregelen behooren te worden genomen ter voorkoming van voor «le volksgezondheid schadelijke, verontreiniging der openbare wateren en van dit onderzoek verslag uit te brengen, eventueel onder bijvoeging van een of meer wetsontwerpen met Memorie van toelichting; Benoemd zijntot lid en voorzitter dier commissie mr. A. F. baron van Lynden, re ferendaris bij het Departement van Rinncn- landsche zaken, te 's-Gravenhagetot lid en 1ste secretaris dr. J. Menno Huizinga, inspecteur van het Geneeskundig Staatstoe zicht voor Zuidholland, te 's-Gravenhage tot lid en '2>le secretaris de heer H. Wort- man, ingenieur van den Rijkswaterstaat, te 's-Gravenhagetot ledendr. L. Aronstein, hoogleeraar aan de Polytechnische School te Delft; II. E. de Bruyn, hoofdingenieur, van den Rijkswaterstaat, te 's-Gravenhage; II. F. Bultman, lid van de Eerste Kamer dor Staten-Generaal, voorzitter van het Ne- dorlandscli Landbouw comité, te Haarlem mermeer; mr. H, A. Hooft, hoofdcommies bij het Departement van Waterstaat, Handel en Nijverheid te 's-Gravenhage, mr. H. Ph. de Kanter, advocaat en procureur te Haarlem dr. J. Ariën Kappers, Directeur der Rijks- Hoogero Burgerschool, lid van den Genees kundigen raad voor Friesland on Groningen, te Leeuwarden; dr. H. P. Kapteyn,geneeskun dige, lid van don Geneeskundigen raad voor Gelderland en Utrecht, te Abcoude-Baambrug- ge; H. J. Lovink, Directeur der Ned. Heide maatschappij te Wageningendr. W. P. Ruyscb, adviseur voor de medische en ve terinaire politie bij het Departement van Binnenlandsche zaken, te 's-Gravenhagedr. C. H. Spronek, hoogleeraar aan de Rijks universiteit te Utrecht; mr. E. de Vries, dijkgraaf van bet Hoogheemraadschap van Rijnland, te Leiden. De leden bezitten de bevoegdheid om, in geval hun meening afwijkt van die dei-meer derheid, van hun gevoelen door nota's te doen blijken. Dit is een eerste, noodzakelijke stap tot behartiging van een tot dusver ergerlijk ver waarloosd, hoogstgewicblig volksbelang. De samenstelling der commissie geeft den waarborg, dat het onderzoek veelzijdig zijn zal, maar ook, dat bet met kracht aange vangen, met ijver en toewijding doorgezel en met den zoo hoog noodigen spoed tot een einde zal worden gebracht. De arbeid dezer commissie moetde grond slag zijn voor het handelend optreden en doortastend ingrijpen der overheid. Rij Ministerieel besluit is bepaald, ter aan vulling van vroegere beschikkingen omtrent schadeloosstellingen in geval van besmette lijke veeziekten, dat ook aan den eigenaar van een dier, dat aan mond- en klauw::..er lijdende is gestorven en daarna verbrand, begraven of op andere wijze onschadelijk is gemaakt wanneer hij de te dezer zake vol gens wettelijk voorschrift op hem rustende verplichtingen naar behooren heeft nageko men door den Burgemeester op Rijks kosten een gedeeltelijke schadeloosstelling voor de huid van dat dier zal worden ge geven, bedragende net twee derde gedeelte van de waarde, waarop die huid door den districtsveearts wordt geschat. Deze beschikking wordt ook toepasselijk verklaard voor de gevallen van mond- en klauwzeer, die vóór haar dagteekening zijn voorgekomen. Rij andere besmettelijke veeziekten dan miltvuur en mond-en klouwzeer blijft de be slissing over de toepassing van het in deze beschikking bedoelde voorschift voor elk ge val in het bijzonder voorbehouden. Naar men verneemt, bestaat bet voornemen frankeering de van dienstbrieven voortaan verplichtend te stellen en daarvoor afzon derlijke postzegels te doen aanmaken. Het gedenkraam, dat in de Nieuwe Kerk te Amsterdam geplaatst zal worden bij ge legenheid van de inhuldiging van H. M. Koningin Wilhelmina, volgens het ontwerp van den lieer Otto Mengelberg, zal door den heer J. Schouten te Delft geleverd worden voor de som van f35 000. Totnutoe is reeds voor f25000geteekend. De eerste reserve-luitenant bij het leger is aangesteld en wel bij het 8e regiment infanterie, nl. de vaandrig L. H. Misset, van bet korps. Men schrijft uit Nijmegen aan de Arnh. Ct. Het drankmisbruik, of althans gebruik, schijnt onder de scholieren, of liever kinde- sen, van de Rijkskweekschool voor onder wijzers, de Hoogere Burgerschool en het Gymnasium alhier reeds zöo doorgedrongen te zijn, dat men het helaas! noodig heeft geacht om onder deze scholieren met de gewone ziekelijke overdrijving propaganda te maken voor geheele onthouding van alco holische dranken. Een Rottterdainsch onder wijzer kwam zelfs daarover onder die knapen een lezing houden. Men zal nu wellicht spoedig ook hooren van een dergelijke lezing voor de kinderen raking kwam. Zelfs waren er geelhuidige edel lieden uit Siam en Japan verschenen en een attaché van het Turksche gezantschap ontbrak evenmin. De gravin zag haar dochter in gesprek met een heer, nog tamelijk jong eu van hooge ge stalte, die wel aan haar was voorgesteld, maar wiens naam zij vergeten had. Zij liet De Beaucourt roepen en vroeg hem, wie de cavalier van Olaria was. Dat is Vorst Cesar Radanoff, een Rus. die eerst sedert korten tijd te München vertoeft. Een der gasten heeft mij omtrent den jongen Vorst het een en ander meegedeeld. Hij is een merkwaardig man, die, ofschoon een volmaakt salonheld, toch nog het heete bloed van een halfwilde in de aderen heeft. Hij weet de uiter lijke vormen meesterlijk te bewaren, maar er zijn ook oogenblikken waarin hij de woestheid van den Tartaar uit de steppen niet langer be dwingen kan. OVorst Radanoff moet te Parijs dolle streken uitgehaald hebben. Gravin Leontine beet met haar witte tanden op haar onderlip en keek strak voor zich uit. De ridder raadde wat de gravin dacht en zeide Volgens mijn bescheiden meening kan Vorst Radanoff niet in aanmerking komen bij Gravin Leontine viel hem bits in de rede. Ik heb uw meening niet gevraagd, ridder. Beaucourt maakte een diepe buiging en ver wijderde zich. Hij was er reeds sedert lang aan ge woon, op die wijze door haar behandeld te worden. De gravin keek Olariu en den Vorst overal na. Alle gasten waren thans aan elkaar voor gesteld en nu wandelden de paren in den win tertuin. Olaria wandelde aan den arm van den Russischen vorst en gravin Leontine merkte op, dat hij zeer druk tot zijn dame sprak. Dat zou een geschikt echtgenoot voor Olaria zijn, zeide de gravin voor zich, jong, rijk, met gunstig voorkomen en een hoogadellijk en naam, dat is het wat wij hebben moeten. Hij zal Olaria meenemen naar de wildernissen van het Czarenrijk, ik zal haar dan niet meer behoeven aan tc zien en mijn rust terugvinden. Schijnbaar toevallig ontmoette zij het paar. Welnu, Vorst, wat denktu van mijn feest? vroeg zij. Ik denk op het oogenblik aan niets, me vrouw, dan aan het geluk, dat ik aan de zijde der gravin smaak, zeide de Rus. Ik gevoel mij als in den zevenden hemel. De Rus deed zijn woorden vergezeld gaan van een vurigen blik op Olaria en een kus op de hand der gravin. Olaria bleef koel, zij bloosde zelfs niet. De gravin legde de hand op den arm van Vorst Cesar en deze moest nu wel de cavalier van de gastvrouw zijn, terwijl bij het met leede oogen aanzag, dat een andere heer met Olaria een gesprek aanknoopte. - Mag ik u de verzekering geven, mevrouw, dat gravin Olaria het betooverendste meisje is dat ik mijn geheele leven heb leeren kennen? zeide de Russische aristocraat. Gij zwaait mijn dochter een lof toe, die zij misschien niet geheel en al verdient, ant woordde de gravinOlaria is een eenvoudig meisje, dat zeer streng is opgevoed. O I ik weet hetmevrouw de gravin heeft haar dochter bijna in kloostereenzaamheid laten opgroeien. Ik geloof, dat ik daarmee zeer verstandig heb gehandeld, althans Olaria is niet een van die beuzelachtige modepoppen geworden, welke tegenwoordig de salons bevolken en de verve ling met zich meebrengen. Gravin Olaria is een heerlijke verschoning en zij heeft niets gedwongens in haar manieren riep Vorst. Radanofl in geestdrift uit. Het zou mijn liefste wensch zijn, zulk een vrouw de mijne te mogen noemen. Gravin Leontine zag den Vorst een oogenblik Scherp aan. Hij bemerkte dat en hernam Ik verlang naar een gelukkig huwelijk. Deze woorden zouden, wanneer zij door rriiju vrienden gehoord werden, veel opzien baren, maar op den storm volgt kalmte en op oorlog vrede. Die kalmte en vrede kunt ge u verschaf fen, mijn waarde Vorst, zeide de gravin. Dat was duidelijk genoeg gesproken. Radanofl kustte de band der gravin. Er was een soort van overeenkomst gesloten tusschen hem en do moeder van Olaria, ook al was er nog niets bepaald. Later op den feestavond vond de gravin ge legenheid om vertronweljjk met Olaria te spreken. Gij hebt geruimen tijd met Vorst Radanoff gewandeld, zeide zij, vindt je hem niet een on derhoudend man? Wordt vervolgd).

Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 1