Stadsnieuws. Marktprij zen. Advertentiên. der Lagere scholen van 612 jaar, wier be gripsvermogen nóg minder bevattelijk is voor de opsomming van het aantal kroegen, eeu drankkanaal van 4 M. breedte en 3 M. diepte en ter lengte van een uur gaans, het aantal misdaden, enz. Burgemeester en Wethouders van 's-Gra- venhage hebben, met het oog dat liet St. Nicolaas-leest dit jaar op een Zondag valt, de ingezetenen der Hofstad uitgenoodigd om het in plaats van op den Zondag, des Maan dags te vieren. Tot dusver behoefde men slechts voor degelijke artikelen te zorgen om den han del dien men er in dreef te doen slagen. Ook dit wordt in onzen tijd van concurrentie heel anders. Reclame, aanprijzing, opheme ling doen dienst voor wat soliditeit niet ver- raag. Deze korte beschouwing wilden we wel vastknoopen aan het geval, dat ons dezer dagen werd medegedeeld van een(Geldersch) Burgemeester, die op reis zijnde om een handelszaak aan te bevelen, een kaartje over reikte, waarop slechts weinig plaats is ver leend aan de qualiteit, waarin hij op dat oogenblik verscheen, maar des te meer aan de burgerlijke titels en betrekkingen welke hij bekleedt. Het is licht te begrijpen, dat door dezen humbug het succes van den ma gistraat-industrieel enorm is. Al kan de wet nu niet verbieden, dat een ambtenaar zijn verschillende titels voor het door hem gebezigde doel gebruikt, toch moest de titel wel wal honger worden geschat dan 0m er mee colporteeren Arnh. Crt. „Henneberg-Zijde," alleen echt. indien direct van mijn Fabrieken betrokken. zwart, wit en kleurig van 35 et. tot 14.05 p. Meter eflen. gestreept, geruit, gewerkt, damast enz. (ca 240 versch. qual. en 2000 versch. kleuren, dessins, enz.) Fraueo en Trij Tan invoerrechten in huis. Stalen omme gaand. Dubbel briefporto naar Zwitserland. Zijde-Fabrieken G. Henneberg. (k. k. Hoflever.), Zürich. De redactie der llaagsche Ct. ontving be zoek van twee werklieden, die als getuigen voor een der rechtscolleges waren gedagvaard en nu kwamen vertellen, dat zij maar niets tevreden waren over de schadeloosstelling voor tijdverlies, die zij hadden ontvangen. Van half 10 tot half 2 in het rechtsgebouw gehouden en dus, met heeu en weer loopen, 5 uren uit hun werk gehaald, hadden zij daarvoor 45 centen gekregen, dat is zoowat 9 centen per uur. Hun werd geantwoord, dat die beialing geschiedt naar een bij de wet vastgesteld tarief. Dan zeiden ze moet die wet ver anderd worden. Nu, dat is ook onze meeuing, zegt het blad. Als men iemand in 't algemeen belang uit zijn werk haalt, dan moet men dit ook uit de algemeene kas behoorlijk vergoeden. En te meer is dit noodig, omdat als een getuige er financieel schade bij lijdt, de be reidwilligheid om zich als getuige aan te melden niet wordt aangewakkerd. Bovendien zou betaling per uur misschien er toe kun nen meewerken, dat door de justitie zooveel mogelijk rekening wordt gehouden met den billijken wensch, dat men getuigen niet langer late wachten dan strikt noodzakelijk is. De Amsterdamsche Kamer van Koophandel besloot een schrijven te richten aan den Directeur-generaal der Posterijen en Tele grafie, waarin gevraagd wordt de aangetee- kende brieven te doen bezorgen op de wijze als dit in bet buitenland geschiedt. Indien nu tegen het aan huis doen bezorgen van aangeteekende stukken ten opzichte van het publiek in het algemeen bezwaren bestaan, dan zou toch meent de Kamer een regeling kunnen worden gemaakt, waarhij dergelijke bezorging facultatief werd gesteld, in dien zin, dat ieder zou kunnen vragen, de voor hem bestemde aangeteekende stuk ken aan het door hem op te geven adres te doen bezorgen, desnoods onder voorbehoud, dat de postadministratie om bijzondere rede nen het verzoek van de hand zou kunnen wijzen. Naar men van goed ingelichte zijde ver zekert, heeft deSchevéningsche haven- quaestie in den laatsten lijd een belangrijke schrede voorwaarts gedaan. Het moet name lijk aan de bemoeiingen van den Minister van Waterstaat gelukt zijn. van zijn ambt genoot voor Oorlog do verklaring te verkrij gen, dat, indien te Scbeveningen een haven werd aangelegd, van niet grooter diepte dan noodig is om de bommenvloot te bergen, van den eisch, dat bij die haven een fort zou moeten worden gemaakt, wordt algezien. Van deze beslissing zou door den Minister van Waterstaat aan het Haagsehe Gemeente bestuur rnededc'ding zijn gedaan, opdat het thans zou kunnen overwegen wat verder te doen staat. Door de rechtbank te Zutphen is tot 14 dagen gevangenistraf veroordeeld een inwo- ner van Groenloo, die bij zijn aangifte voor plaatsing op de Kiezerslijst een valsche op gave omtrent zijn loon had gedaan, ten einde daardoor op die lijst te komen. Twee diakenen, van verschillende kerkelijke gemeente, ontmoeten elkaar in een der stra ten van Den Haag, beiden met een schaal in de hand. Diaken A.Ga je daar collecteeren Diaken B.Ja. Diaken A.Dat zou ik je niet raden. Ik kom er juist vandaan en was.de vierde van daag. Dit waargebeurde voorval bewijst hoe hoog noodig het is om stelsel te brengen in de regeling van de collecten, en vooral, dat het Gemeentebestuur moet optreden tegen wstroo- pers", die zooveel mogelijk het water afvis- schen voor den neus der werkelijke ambte naren. Want is 't wonder, dat de diakenen jaarlijks te klagen hebben over voortdurend lagere opbrengsten der collecten, als men op zoo onberedeneerde wijze de liefdadigheid uitput en de collecten tot een last voor de ingezetenen maakt H. Crt. Niet dikwijls komt het voor, dat een 70 jarige jongedochter naar het altaar wordt geleid, en wanneer men dari aan deze jonge bruid voorspelt, dat zij haar zilveren brui- luft zal vieren, dan zullen er niet veel zijn, die daaraan geloof hechten. Toch is dit laatste thans te beurt gevallen aan een echtpaar te Bracht bij Veuloo. Het was dezer dagen 25 jaren geleden, dat de destijds 50-iarige bruidegom Math Doem- ges met de 70-jarige Katharina Borsch in het huwelijk trad. Thans telt de man 84. zijn vrouw 95 jaren en beide echtelieden ver heugen zich nog in een gezond gestelzij beheert het huishouden en helpt naar man nog altijd trouw bij den akkerbouw. Onder hen, die deelnamen aan de loting voor de Nationale militie te Arnhem was een jongmensch, «1 ie nog geen Meter groot was. Te Kollum trokken drie broeders (drielin gen) allen een hoog nummer. Een idioot trok no11! De hilariteit der aanwezigen werd echler door den stumpert niet begrepen; hij lachte dapper mee. Als een staaltje van sommiger ontwikkeling iliene het volgende, voorgevallen bij de lo ting te Buitenpost. Vraag: Hoe heet je vader? AntwoordJan. Hoe meer Geen antwoord. Je moeder? Boukje. Hoe meer? Geen antwoord. Maar ze heeft dan toch zeker ook nog een anderen naam dan Boukje? En met veel horten en stooten klonk het: Ze zeggen ook wel tegen haar Rooie Meer was er uit den toekomstige» landsver dediger niet te krijgen. Aangezien zich van tijd tot tijd weder nieuwe klachten voordoen omtrent hetsalu- ecren door minderen der landmacht van on derofficieren en korporaals der Schutterij, heelt de Schutterij-kaderbond in het Militair Werkblad doen opnemen het welwillend schrijven hetwelk door het Hoofdbestuur in 1892 van den toenmalige» Minister van Oorlog, den heer Seyffardt,' werd ontvangen en dat luidt: Naar aanleiding van den inhoud van uw schrijven d.d. 21 Augustus j.l. heb ik de eer u als mijn meeniug te doen kennen, dat de onderofficieren en mindere militairen van de Landmacht verplicht zijn, aan het kader van de dienstdoende Schutterij de gebruikelijke eerbewijzen te geven en zulks, zoo al niet op grond van uitdrukkelijke wettelijke bepalingen, dan toch met het oog op de juiste militaire begrippen, voor welker toepassing iedere militaire autoriteit behoort te waken. Ik acht het, gelet op het vorenstaande, niet noodig, te dezen opzichte nadere alge meene voorschriften aan de autoriteiten der Landmacht te geven. Maar ingeval mij door u bepaalde feiten, met aanwijzing van plaatsen en personen, worden vermeld, waar uit mij blijkt dat in strijd met vorenstaande verplichting wordt gehandeld, zal ik niet nalaten deswege een onderzoek te doen in stellen en zoo noodig de betrokken chefs met betrekking tot de onderwerpelijke aan gelegenheid bevelen te doen toekomen. Nu en dan worden huizen, als gevaarlijk voor de bewoners, onbewoonbaar verklaard. Zelden of nooit geschiedt dit met openbaro gebouwen. Rij liet Gerechtshof in Den Haag op het Binnenhof is nu echter een door gang gesloten, omdat die in zoodanigen bouwvailigen staat verkeert, dat er gevaar voor instorting bestaat. Het schijnt alzoo, dat de Staat soms al even weinig zorg voor het onderhoud zijner gehouwen betoont als menig huiseigenuar. Zuinigheid van Staatswege is to pryzen, maar hier gaat ze wat al te ver. Van de verschillende korpsen in dit gar nizoen hebben zich een kleine 300 militairen aangemeld tot bijwoniug van de gedurende den aanstaanden winter te houden catechi satie», ten einde gevormd te worden tot lid maat voor de Nederd. Hervormde gemeente. H. M. de Koningin-Regentes heeft, ten behoeve van de Bibliotheek van H. M. de Koningin, ingeteekend op het in December te verschijnen werkjeGeschiedkundige bij zonderheden, door W. F. N. van Rootselaar, de reeds door ons aangekondigde uitgave van den heer Jos. P. H. Hamers, hier. De Kamer van Koophandel en Fabrieken zal aanstaanden Donderdagavond te 8 uur ten Raadhuize een openbare vergadering houden. Het mooie carillon van den Lieve Vrouwe toren wordt verstoken en zal, misschien reeds van morgen, ten gehoore brengen bij heel uur het «Avondlied" van Joh. Bastiaans. De woorden daarvan, door Broekhuijzen gedicht, luiden Daal neder op deez' dreven, O minlijke avondstond I Reeds schijnt in stillen luister, En taant de zonneglans Reeds lacht door 't scheemrend duister, De maan aan 's hemels trans. Schoon alles op de velden, Of in liet lommer zwijgt, Toch zal ons lied vermelden, Uw lof die opwaarts stijgt, Verwijl in deze streken, O lieflijke avondstond I Gij doet tot God ons spreken, Uit 's harten diepen grond. Bij half uur speelt het een van de laatste liederen van Ant. L. de Rop. »Op Koning innedag", getoonzet door Richard Hol. De woorden daarvan zijn Rood. Wit en Blauw begroeien wij Met vreugde, dag aan dag. Maar van daag staat dat te simpel, Ku moet ook d'Oranjewimpel Wnppren naast de driekieurvlag. Laat de driekleur dan ontplooien En d'Oranjevnan liaar tooien Op den Koninginnedag. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot voor zitter en burgerlijke leden van den Militie raad en tot hun plaatsvervanger voor de lichting der Nationale militie van 1898, in de provincie Utrecht: tot voorzitter mr. L. van Lier, lid der Provinciale Staten, tot zijn plaatsvervanger het lid dier Staten de heer H. A. van Beuningen; tot lid de heer E. J. I. C. van Bterle, lid van den Gemeente raad vun Utrecht, tot zijn plaatsvervanger, het lid van dien Raad de heer .1. Meijers. Zeker onder den indruk vau het groote keiendebat hebben we in ons Raadsover- zicht van jl. Donderdag den heer Croocke- wit laten zeggen, dat hij de veldkeien van de Kampstraat gaarne zou gebruikt zien voor het Smallepad. De intelligente lezer zal reeds wel be grepen hebben, dat waar in de geheele de Kampstraat geen veldkeien te vinden zijn bedoeld isliet geld, dat voor de reparation dier straat is uitgetrokken. Woordelijk zeide de lieer Croockewit: »dat het gevoelen van de tweede afdeeling, waar van spr. de eer had rapporteur te zijn, is geweest zooals de heer Van Eek beeft uit gedrukt. Men wenschl, dat de verbetering van de Kampstraat zoude worden nagelaten om dien post te gebruiken voor de verbe tering van diverse gedeelten straat, die daaraan dringend behoefte hebben. Wan neer van dat geld een groot deel gebruikt werd voor de verbetering van het Smallepad, dan was dat wel met 't idéé van de tweede afdeeling overeen te brengen. Maar in ieder geval lag daarin opgesloten, dat de geheele bestrating van de Kampstraat, dit jaar zou worden nagelaten." Naar wij vernemen, worden de collectan ten der liefdadige instellingen hier voorzien van eon kaart in de kleuren der gemeente, rood en wit, en houdende een verklaring van Burgemeester en Wethouders, dat deze instelling van Weldadigheid alhier is geves tigd. Collectanten, die niet van zoodanige kaart voorzien zijn, kunnen dus geacht worden, voor elders gevestigde instellingen te col lecteeren. Het plaatselijk Departement van de «Maat schappij tot Nut van 't Algemeen" zul zijn eerste vergadering met dames in dit seizoen houden aanstaanden Donderdagavond te 8 uur in Amicilia. Als spreker zal daarin optreden de heer C. 1'. T. Bigot, de bekende declamator uit. Amsterdam. De Coöperatieve winkclverccniging van het personeel der heide spoorwegmaatschappijen nier is thans definitief tot stand gekomen. Van do ruim 100 ambtenaren traden reeds meer dan 60 toe als lid. Het bedrijfskapitaal bedraagt f 600 a f700. Tot leden van het Bestuur zijn gekozen de hoerenLonnée, Riphagen, Zondervan, Harmsen en Zonneveld, die (le benoeming aannamen, met uitzondering van den heer Zondervan in wiens plaats benoemd werd de heer Brasem, die zich de keuze liet welge vallen. Hedenavond wordt weder vergaderd o.a. tot vaststelling van het Reglement en der gelijke. Naar wij vernemen, zijn met een aantal neringdoenden hier ter stede zeer gunstige contracten geslotenzeer juist gezien van het Bestuur, dat, grootendeels van den Amersfoortschen handel levend, aanbiedingen van handelaren buiten de gemeente afsloeg. Aan het jongste toelatings-examen voordeop. leidingsklasse tot den cui-susbij het5e regiment infanterie bier hebben deelgenomen 20 can didate», van welke 2 zich terugtrokken, 3 werden afgewezen en de volgende 15 geslaagd zijnsergeanten Garnade, Moonen en Plem- per van Balensergeanten-titulairNumans Visscher, Verschuur. Macintosh, Van Ooster zee, Van Bassen Jongbloedt, Hafkemeijer, Kuiper en Oostermeijerkorporaals Swartjes, Menken en Engeltjes. De ondernemer van het sportterrein aan het Wilbelmina-park" te Baarn, zal den vijver daarvan en een deel der wielerbaan inrichten tot ijsbaan, waaraan te Baarn reeds lang een groote behoefte bestaan heeft. Deze baan, rondom in de bosschen en onmiddellijk bij het dorp gelegen, is bij uitstek gunstig -.oor dat doel geschikt. Mej. M. A. Dorrestein, onderwijzeres aan de openbare Lagere school te Woudenberg, is in gelijke betrekking benoemd te Hierden, gemeente Rarneveld. Maatschappij tot Exploitatie van Staats Spoorwegen. Bij benadering vastgestelde totale ontvangsten van de rnaand Sept. 1897. Reizigers 757036 933 357.09 Bagage honden (tonnen) 1997 28715.96 Levende dieren, rijtuigen enz. 59 198.16 Goederen (tonnen) 576138 880 783.55 Diversen 23555.44 Totale opbrengst ƒ1 925 010.17 Totale ontvangst1897 1896 sedert 1 Jan. f15260 129.32 f 14 930 509.42® Gem. aanfal K.M. in expl. sedert Jan. 1591 1579 Ontvangst per dagkilometer f35.13 f24.53. LIEFDADIGHEID. Tot het geven van inlichtingen aan D e p a r- t e m entshooi'de n, Wijkbezoekers en B e I a n g s t e I e n d e n zal het Centrnal- bureau DINSDAG den 2 NOV., 's middags van vier uur tot kwart vóór vijven, zitting houden in een der lokalen van het Raadhuis. Zij, die op dat uur verhinderd zijn, kunnen dagelijks tot 12 uur inlichtingen bekomen bij den Secretaris-Boekhouder H. PEERLKAMP, Zuidsingel, 280a. ^Amersfoort, 29 October 1897. Aopelen f2.a f5.—Peren f2. f4. Zawlaarduppelen f 1.60 a f2.Hoen dereieren f6.<4 f7.Eendeneieren fO.— a fO.— p. 100 st. Boter l 1.10 a f 1.25 p. k. Kippen f 0.50 a 10.70 Kuikens fO.OO a f 1.10 Piepkuiken» f0.20 a f0.40 Ganzen fO.f.0a 0Eenden f0.60 a f0.90 Hazen fl.50 a f2.Wilde konijnen f0.40 a f0.50 Tamme konijnen f 0.50 a fl.p. st. Dui ven f0.30 a 10.50 p. paar Zeugen f40 a f 55. Biggen f'6.a f 10.Schrammen f 14.a f20.Vette koeien fa fGuste koeien faf Kalf- koeien fh f Kalfvaarzen f— Pinkstieren fa f Aangevoerd waren ongeveer 40 heet. Ap pelen, 50 heet. Peren,heet. Kleiaardappe- len, 150 heet. Zandaardappelen, 5000 st. Hoendereieren, 1400 kilo Boter,kilo Mar garine, 9 zeugen, 240 biggen, 12schrammen. H. MK1NESZ en I,. M. Th. baronesse Van 1TTERSUM. Muis te Bijweg. Bennebroek, 28 October 1897. Getrouwd s. van VOLLENHOVEN en F, E. NORT, die, ook namens wederzydsché familie, har telijk dank betuigen voor de vele blyken van belangstelling bij hun huwelijk onder vonden. amersfoort! n ,kq7 Groningen i 1 nov> lwy/

Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 2