Stadsnieuws. Advertentiën. van gebruikte Hollnndsche Rijkspostzegels, uitgaande van liet Nederlandsehe Rijk, brengt zoo'n zegeltje toch noch 80 a 90 cent op, altijd de 50 of 100 stuks tegelijk. Wie heeft het recht zegels in te houden die feitelijk hun waarde hebben verlorenen reeds hun dienst hebben volbracht Toch zeker voor 't minst niet hel Neder landsehe Rijk zelf, die ze oorspronkelijk verkoopt, maar toch zeker wel de geadres seerde. De reductie van genoemd blad teekende er bij aau De adreskaarten met bijbehoorende post zegels moeten ter beschikking blijven van de pesterij om later dienst te doen bij de verrekening, hetzij met de spoorwegmaat schappijen hier te lande, hetzij met het bui tenland. De verkoop vanwege het Rijk ge schiedt, om diefstal en andere misbruiken door ambtenaren togen te gaan en te kunnen doen straffen. Wij achten dit minder juist. De postzegel is verkocht door het Rijk en behoort dus aan den kooper. Men is bovendien niet verplicht de postzegels ter l'rankeeriua van postpakketten op de daar bij gevoegde kaarten te plakken. De wet op de Pakketpost van 21 Juni 1881 zegt in art. 22: liet port wordt bij "o»ruitbetaling, door middel van postzegels door de afzenders op de postpakketten vast te hechten, gekweten. Hieruit volgt dus. dat men de bevoegd heid bezit de zegels op de pakketten zeil te plakken, wanneer men er prijs op stelt in het bezit dier postzegels te komen. De postambtenaar bezit dus onder geen beding de afgifte van het recht, een zoodanig pakket te weigeren. Door eenige leden der Tweede Kamer werd aangedrongen op de opneming van be palingen omtrent maximum van arbeidsduur en minimum-loon in de bestekken van Rijks- weken. Voorts wilde men. dal de aanbeste dingen niet op zoo groote schaal zouden ge schieden, maar. ter bevordering van de me dedinging, meer gesplitst zouden worden. Door enkele leden is in de afdeelingen bij het onderzoek der Staatsbegroting de wensch uitgesproken, dat maatregelen zou den worden genomen ten einde werkloosheid te voorkomen en voor minvermogenden het voorzien in eigen behoeften te vergemakke lijken. Men had hierbij vooral het oog op de ontginning van grond. De Post voor Ned. Oost-Indië, welke Vrijdag 2!» October II. met den trein van 0 n. 7 in. 's avonds uit Amsterdam naar Antwerpen is verzonden (suppletoire mail) heeft te Rasel de aansluiting op den trein naar Rrindisi ge mist. De daarin opgenomen stukken voor plaat sen op Sumatra. Riouw, Banka, Riilitnn en de Zuid-Wester Afdeeling van Borneo zullen nu per Rritsche boot van 7 November uit Rrindisi worden overgebracht, die voor de overige plaatsen in Ned. Indie werden verzonden met, het lieden 4 November van Marseille vertrokken stoomschip der Rotter- damsche Lloyd. In z'jn «Pluksel" schrijft de Spectator liet volgende De armoede van de moedertaal is weer gebleken in een zeer oflicieele bijeenkomst, aan den maaltijd dien de provincie Gelder land den Koninginnen aanbood. Despijskaart was opgesteld in de taal van een naburig land '*n werd misschien niet door alle aan- zittenden begrepen, zelfs door den samen steller niet. Mr. Jan van Rijswijck die ons op het Dordsche Letterkundige Congres zoo hekelde over onze Franschuolheid, zou al weer stof gevonden hebben om ons, die zoo deftig en dwaas van tl'honaeur du plat" spre ken, in 't zonnetje te zetten. Trouwens, dit Franseh hoort bij dat van de Arnhemsche spijskaart, die de gasten liet smullen van «chau Ifroid de bécassines" - natuurlijk een schotel die half warm en half koud opgedischt wordt. Maar zegt het Fransehe keukenboek «Chaufroix était uncuisinier, d' ou le nom". Waarom zijn de Geldersehè lui nu tegenover hun Koninginnen niet kordaat met hun eigen taal voor den dag gekomen Als een bijzonderheid wordt medegedeeld, dat achtereenvolgens zeven zoons van den heer J. Hoelmer, te Ouder-Amstel, allen een hoog nummer hebben getrokken bij de loting voorde Nationale militie en dus allen vrij van den dienst.zijn. De zeven zoons van Ipskamp, te Bolnes, (gein. Ridderkerk) zijn allen ingeloot voor oe militie (thans de zevende). De vijf zoons van den heer Van Rooyen, I aldaar, zijn allen vrijgeloot (thans de vijfde), j Als bijzonderheid kan dienen, dat van een loteling voor de Nationale militie te Vlaar- dingen, die nr. 29 trok, vier jaren geleden een broeder ook nr. 29 heeft getrokken, ter- j wijl hun vader indertijd eveneens no. 29 uit de bus haalde. Die familie schijnt erg op no. 29 gesteld te zjjn. Luitenant-generaal Vetter is hedenochtend te 's-Gruvenhage teruggekeerd. Ter civiele terechtszittiug der rechtbank te Utrecht werd dezer gepleit over de vraag, of hij die met eigen en opgenomen kapitaal buizen bouwt en deze verhuurt, in de Bedrijfsbelasting kan worden aangeslagen. De heer Van L., te Utrecht, was in de Be drijfsbelasting voor het dienstjaar 1897 ambts halve aangeslagen voor een bedrag van f32 en had dit bedrag voldaan, doch vorderde nu restitutie daarvan, omdat door hem, naar hij zegt. geen beroep of bedrijf wordt uit geoefend. De Minister van Financiën, als gedaagde den Staat vertegenwoordigende, deed aanvoe ren dat de eischer huizen bouwt en die verhuurt en daardoor inkomsten geniet, die wel niet geheel geacht kunnen worden te zijn in komsten uit vermogen. Volgens eischer maakt hem het verhuren van huizen niet belastingplichtig. Hij erkent wel daardoor inkomsten te hebben gehad, maar beschouwt ('eze als inkomsten uit vermogen. De gedaagde daarentegen beweerde dat wat de heer Van L. deed, niet kan zijn het be- heeren van zijn vermogen alleen, omdat h$ juist kapitalen van anderen opneemt om de huizen te kunnen bouwen. Mr. J. G. Brouwer Nijhoff, als advocaat voor den eischer optredende, trachtte aan te toonen, uit de geschiedenis der Wet van 2 October I893.dat het verhuren van huizen nooit valt onder de Bedrijfsbelasting, en be riep zich op het schrappen, van een in het oorspronkelijke ontwerp der wet opgenomen paragraaf, waarin was bepaald, dat personen, die hun bedrijf maken van het verhuren van ongemeubelde woningen, voor niet lan ger dan een maand aan een of meer hoofden van gezinnen, of alleen wonende personen, niet bij hen in dienst, geacht worden, behou dens tegenbewijs, in dat bedrijf een zuivere winst te maken vau een vierde der ontvan gen huurpenningen. De pleiter voor den Minister van Financiën, de waarnemende Rijksadvocaat mr. W. F. van Leeuwen, te Amsterdam, meende, dat door het vervallen van die paragraaf geens zins was uitgenaakt dat bet verhuren van wogingen in geen geval als een bedrijf is te beschouwen. Beide pleiters beriepen zich op een commentaar der wet van mr. Sprenger van Eyk, en beiden meenden in diens com mentaren steun te vinden voor hun bewe ringen. Waar de wet er over zwijgt, meende mr. Van Leeuwen, dient door den rechter thans te worden beslist, of het verhuren van wo ningen geschiedt bij wijze van geldbelegging dan wel bij wijze van bedrijf. De conclusie over deze belangrijke zaak deelen we te zijner tijd mede. Ds. 1\ Hearing, Remonstrantsch predikant te 's-Gravenbage, hoopt aanstaanden Zondag vóór te gaan bij de godsdienstoefening in de Remonstrantsch e kerk hier. Aanstaanden Zondagochtend om half tien. en verder eiken Zondag om de veertien dagen zal een godsdienstoefening in de Fransche taal gehouden worden in» De Zaaier". Ook de Beekstraat heeft thans haar com missie voor de Huldigingsfeesten in 98. Het hoofdbestuur der Posterijen heeft weder een nieuwe uitgaaf bezorgd van het boekje, bevattende de opgaaf van de post verbindingen tusschen Amsterdam en's-Gra- venbage ter eene, en sommige plaatsen in Europa tej' andere zijde, een werkje, dat, ofschoon nog weinig bekend bij het publiek, toch voor allen, die briefwisseling met het buitenland onderhouden, van zeer groot ge mak is. Om bijv. te weten hoe laat een brief of pakket voor in het buitenland op een be paald uur te Amsterdam, Rotterdam of's-Gra- venhage ter post bezorgd, op de plaats van bestemming zal aankomen, heeft inen het t boekje slechts op te slaan om dadelijk het I antwoord te vinden. Eveneens kan men, in j een plaats in het buitenland vertoevende, j met een oogopslag daarin zien, hoe laat een brief vandaar moet worden verzonden om I op een bepaald uur te Amsterdam, Rotter dam of 's-Gravenhage aan te komen. Dit boekje is aan alle postkantoren voor J den prijs van 10 cent verkrijgbaar gesteld, 1 zoodal iedereen, die met het buitenland I correspondeert, zich tegen dien geringen prijs I zulk een boekje, dat bij eiken zomer- en I winterdienst verschijnt, kan aanschaffen. In de binnenkort te houden najaarszit- ting van de Provinciale Staten komen o. a., in behandeling: een Ontwerp besluit tot wij ziging van het Reglement op de Veenderijen in de Provincie Utrecht, en een tot wijziging van het Bijzonder Reglement, voor hot water- schap de Bunschotcr en Duister Uitwatering j in zee. Uit den regenmeter hier is in de vorige- j maand afgetapt slechts 35.4 m.M. neerslag tegen 89.4 m.M. in October 1896 en 73.8 in Wijnmaand 95. Er waren slechts 4 regendagen, tegen 17 in de beide vorige jaren. Bij het examen voor surnumerair bij de Ned. Centraal Spoorweg-Maatschappij is o. a. geslaagd onze stadgenoot de heer H. N. H eij ligers. De zijde is verbrand! zeggen de dames, wanneer de betreffende klee- dingstukken zeer dikwijls na sleelits 2 Ï13 maal dragen scheuren enz. in de plooien krijgen of „als watten" uit elkander gaan. Dat is echter geen toevallig „verbranden" der ruw-zijde, maar zij wordt opzettelijk, om de zijde dikker en gced- kooper te doen schijnen, met Tin en rhospliorznren overladen, die de vezel van den ruwen zijdedraad doorbijtenmen noemt een zoodanig kleuren „Chargeeren J" Hoemecr de zijde gechargeerd wordt, door zooveel te meer Tin-bladen moet zij getrokken worden, om dit vergift goed te kun nen opzuigen. De geverfde Zijde het edelste spinsel heeft aldus de kiem des doods reeds in zich vóór zij op den weefstoel komtl)e daaruit vervaardigde zoogenaamde Zijdestoffen moeten na kort gebruik als zwam scheuren, al naarmate de Zijde meer of minder gecharcheerd geworden is. De dure Robe (incl. maakloon is totaal waardeloos. Stalen van mijne echte Zijden zend ik ommegaand. De stoffen worden franco eu vrij van invoerrechten in huis toegezonden. Zijde-Fabrieken G. Henneberg, (k. k. Hoflever.), Zurich. Het is nu zeker, dat het Udel-quartet hier Dinsdag den 16den in Amicitia zal optreden. Veel behoeven wij henaangaande niet te zeggen ze zijn buitengewoon snel bekend en nog vlugger algemeen geliefd geworden. Van hun eerste optreden iu de Maasstad schreef de N. Rolt. Crt Maanden en maanden achtereen hebbou ze met hun viertjes op een preutje achter de winkelramen der muziekhandelaars ons toegelachen, hedenavond mochten we hen in levenden lijve aanschouwen, in de kleine zaal van het Concertgebouw, waar te hunner verwelkoming een buitengewoon talrijk publiek verzameld was. Of ze succes hebbeD gehad? Ongetwijfeld, want er is braaf gelachen en de zangers werden herhaal delijk, teruggeroepen, zoodat ze twee nommers bis seerden en ten slotte een stukje toegaven. Wie de waarde van hetgeen het Udlel quartet te zien en te lioorcn geeft, naar billijkheid wil beoor- deelen, dient niet voorbij te zien, dat het met zijn voordrachten zich niet richt tot uw hart tot uw ziel, zelfs uietin do eerste plaats tot uw geest, maar tot uw lever! Van welk gehalte de vis ootnica dezer Wcener zangers is, blqkt al dadelijk uit den tekst hunner voordrachten. Wij laten hier een couplet volgen van „Moderne Wanderlust" ïsach dom Kongo, nncli Udschidschi. Zum Limpopo laszt nrich zieh'n! Au die Ufer des Lufidsehi, Zu den Mjum-Njam will ieh flieh'n Auf den Inselu der Komoren, lm dein Land von Mechayr Foltert kein Gesang die Ohren, Höret man kein Mordklavier. Soms zijn liet eenvoudig de woorden eener hu welijksadvertentie of van een theater-programma die zjj bezingen en mimisch illustreeren. De ziel van hot quartet is Udel zelf; hij is ook de eigenlijke komiek van het viertal. Zijn solo- voordracht, waarin hjj onze groote componisten parodieerde, van Mozart tot Wagner behoorde tot het best geslaagde van den avond. Dit ten slotte: wie het rechte genot wil smaken van het humoristische quartet, ga liet niet booren om te voldoen aan lioogo kunst-aspiraties, maar denke zich iu een „leichtlebige" Weencr omgeving liefst met een glas tintelend Weener hier of een Wiener melange vóór zich en in fideel gezelschap. Blijkens advertentie in dit nummer zullen in deze en de volgende maand weder nacht treinen van de Hollandsche Spoor van Am sterdam naar Amersfoort loopen, van Amster dam vertrekkend om 11.55. spoortijd. Zij loopen op Zaterdag 0, WoensdaglO, Dinsdag 19 en Dinsdag 23 November, Vrij dag 3, Dinsdag 7, Maandag 13, Dinsdag 21 en Donderdag 30 December. Uetourbilletten en abonnementskaarten zijn geldig. Een allereigenaardigste manier van zijn kaartje te passeeren had hedenochtend een venter in postpapier en dergelijk beduimeld schrijfmateriaal die, toen men aan de Lan- gestraat niet van hem wenschte te koopen, heel handig een fleschje van zijn «beste, zwarte schrijllnkt" door een der ruiten wierp De 1e luitenants-adjudant J. L. van der Moer en J. W. G. Peitzer, vau het 5e regi ment infanterie, zijn gedurende dezen winter belast met de opleiding van de onderofficie ren die hei verlangen hebben te kennen ge geven om voor bevordering in aanmerking te mogen komen. Aan deze lessen znllen deelnemen voor: den graad van sergeant dienstdoend luite nant te velde 7 sergeanten en fouriers; voor sergeant-majoor administrateur 5 sergeanten en fouriersen voor adjudant-onderofficier 3 sergeanten-majoor en 1 Courier. Luitenant J. Dorre, van liet 5e regiment in fanterie, thans gedetacheerd bij de Koloniale reserve, is voor 5 jaar gedetacheerd bij de Landmacht, in Oost Indiö eri zal weldra zijn nieuwe bestemming volgen. Sergeant-majoor E. A. Kooreman,schrij ver op het bureel van den commandant van het 5e regiment infanterie, is bevorderd tot adju dant-onderofficier schrijver. Reserve-sergeant F. B. M. B. Schiphorst, van het 5e regiment infanterie, is benoemd tot vaandrig bij het korps. Bij het 5e regiment infanterie zijn bevor derd: tot sergeant-titulair de korporaals A. P. B. Eskins en II. J. Juta, en tot reserve korporaal de adspirant-vaandrig J. van der Beek. Tot onderwijzeres aan de Bijzondere school te Bunschoten is benoemd mej. D. van Beek, te Zwijndrecht. Bij de Dinsdag gehouden herstemming voor éen lid van den Gemeenteraad van Baarn werden uitgebracht op den lieer S. Teves 212 eu op den heer S. de Zoete 217 stem men, zoodat laatstgenoemde gekozen is. Volgens de Baarnsche Crt. zal «Peking", het fraaie buiten van den vorigen Burge meester van Baarn, eerlang weder bewoond worden. Het zou met stal en toebehooren zijn aan gekocht door graaf Van Rechteren Limpurg, naar men verzekert voor f85000. Nederlandsehe Centraal-Spoorweg- Maatsehappij. Totale ontvangsten over de maand Juli 1897. Reizigers 87120 f 64105.395 Bagage Sc honden (tonnen) 214 2123.525 Léyende dieren, rijtuigen enz. 6836.095 Goederen (tonnen) 17590» 31 351.12 Divei-sen 505.89 Totaal 104 982.03 Ontvangst: 1897 1896 Totaal van af 1 Jan. /"000 788.435 f 603 273.495 Gemiddeld aantal Kilom. in expl. van af 1 Januari 402 102 Dus ontvangst per dagkilometer 30.565 f 27.77 Gevonden voorwerpen. Aan het Bureau van Politie alhier zijn in lichtingen te bekomen omtrent de volgende gevonden voorwerpen: een portemonnaie; een zwarte boezelaareen kinderarmband een ijzeren buigtang; een R. K.kerkboekje een rozekrans in lederen koker; een zilveren vingerhoed een stuk gouden oorknop een zilveren dames-remontoir eu een koperen remontoir. LIEFDADIGHEID. Tot het geven van inlichtingen aan Depar tementshoofden, Wijkbezoekers en B e 1 a n g s t e 11 e n d e n zal het Centraal- burean DINSDAG den 9 NOV., 's middags van vier uur tot kwart vóór vijven, zitting houden in een der lokalen van het Raadhuis. Zij, die op dat uur verhinderd zijn, kunnen Maandag. Woensdag en Zaterdag van tien tot half twaalf inlichtingen geven aan ot bekomen van den ondergeteekende, in het lokaal E. 02 naast het Raadhuis. De Secretaris-Boekhouder H. PEERLKAMP. HULPBANK TE AMERSFOORT. Tot liet geven van gelden ter leen zal eene Commissie uit het bestuur op MAAN DAG den 8 NOVEMBER aanstaande, 'snam. van half twee tot half drie, zitting honden in een der lokalen van het Raadhuis, alwaar de belanghebbenden' zich kunnen aanmelden ook voor het teruggeven van gelden. HERM. 1». VAN HASELEN, Secretaris-Penningmeester BURGERLIJKE STAND VAN AMERSFOORT- GEBOREN27 Oct. Everdina, d. van Isi- dorus de Bakker en Gerritje Voono. Hui» berdina Gijsbertha en Pietje, twee d. van Andreas Matthias Donner en Gezina Hessels. 28 Oct. Elisabeth Johanna, d. van Arie Kolfschoten en Johanna Kraan. 29 Oct. Bertus, z. van Gerrit Boshuizen en Jannetje Kreikamp. 1 Nov. Elisabeth, d. van Jan van Diggele en Elisabeth Klomp. 2 Nov. Phi- lippus Johannes Martinus Maria, z. van Phï- lippus Wilhelmus Petrus Martinus Smolders en Maria Johanna Luijkx. Johann Ber nard, z. van Johann Bernard Overbeek en Maria Willernina Backs. Leendert, z. van Reinder de Wit en Alida Maria de Rue. ONDERTROUWD: 28 Oct. Hendrikus Niezen en Woutertje Kleuver. GETROUWD3 Nov. Hendrik Wouden berg en Agneta Maria Donatb. Hijmen van Surksum en Beertje van den Brink. Johannes Verheuvel en Evertje Hoksbergen. OVERLEDEN: 29 Oct. Rebecca Cohen 87 j, ongeh. De véioéniging „LI E I' D A Dl G H EI D" zoekt werk voor 2 .schoonmaaksters. 1 loopknecht. Inlichtingen aan het Bureau van dit blad. De heer en mevrouw HENDRIKS Keulen geven kennis van de geboorte hun ner DOCHTER. Lokboe-Sik aping, 4 Nov. '97.

Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 2