Stadsnieuws. Militaria. Marktprijzen. Het Departement van Koloniën heeft aan leiding gevonden, hierin een wijziging te brengep. Thans staat op de nieuwe uitgegeven ga- gements-akten de volgende waarschuwing te lezen »l)e gegageerde zij wel indachtig, dat aan het vervangen van vermiste gagementstuk- ken moeilijkheden verbonden zijn en der halve niet gereedelijk daartoe wordt overge gaan. «Blijkt bij het Departement van Koloniën, dat de akte is verpand, dan wordt daarvan geen nieuw exemplaar afgegeven." Aan den beschrijvingsbrief voor de Alge- meene vergadering der «Ned. Vereeniging tot bevordering van Zondagsrust", welke zal plaats hebben te Amsterdam op Maandag 29 November, is bet volgende ontleend Het Hoofdbestuur wenscht nogmaals terug te komen op bet verzoek aan de Kegcering om een commissie te benoemen, aan welke een onderzoek naar den Zondagsarbeid wordt opgedragen, waarna de geleidelijke uitvaar diging van wettelijke voorschriften, door welke Zondagsrust zooveel mogelijk bevorderd wordt, kan worden in overweging genomen. (De afdeelingen 's-Gravenhage, Rotterdam en Zwolle hebben in hoofdzaak gelijke voor stellen gedaan). Voorstel van de afdeeling Haarlem De algemcene vergadering drage aan het lloold- bestuur op, Gemeente, Provinciale en andere besturen te verzoeken otn bij bet verleenen van concessies voor tram- en andere ver voermiddelen te bepalen, dat het personeel daarbij in dienst minstens om de veertien dagen een vrijen Zondag beeft, en ditzelfde te willen bepalen wanneer reeds bestaande concessies moeten worden verlengd. Voorstel van de afdeeiingen Leiden en Enschedé: Het Hoofdbestuur wende, plaatse waar zulks behoort, pogingen aan om te verkrijgen, dat op de spoorwegen alle retourbiljetten op Zondag vervallende, ook voor den daarop volgenden Maandag geldig worden verklaard. De algemeene vergadering zul worden ge volgd door een openbare. Sprekers de heeren dr. 1'. II. Hitter en A. I'. Übermeijer, beiden te Amsterdam. In een welvarende plattelandsgemeente hij Amsterdam stelde het Dagelijksch bestuur den Gemeenteraad voor, een der gemeente veldwachters een rijwiel te verstrekken van f '2r>. Dat voetstel mocht echter niet de on verdeelde goedkeuring verwervenbij stem ming daarover was nl. de helft der vroede mannen er voor en de andere helft er legen. Over dezen ingrijpenden post Van uitgaaf zal dus nader beslist moeten worden. j Sinnige, onder-voorzitter jhr. W. H. J. van de Poll. Ie secretaris; P. J. Frederiks,2esecre- Aanstaanden Donderdag van 10 tot 3 uur j taris; en H.J.Croockewit. tot penningmeester. Tot Eerleden werden benoemd de Bur- zal een verkiezing plaast hebben van nota- gemeester, de Garnizoens-comandant en de v- .1 .1.11. 1.:... r>1„„. An., .1.1 Van de wieg tot liet graf! Te Hardingsveld is een 88-jarige wedu overleden, die gedurende haar gansche lev onafgebroken hetzelfde huis bewoonde. Door den Minister van Oorlog is, riog wel per «spoedstuk", bepaald dat do nieuw inge voerde overjas hij de infanterie niet moet worden beschouwd als kapotjes, doch moer als een overkleed on dientengevolge allot mag worden gedragen bij zeer koud of org ongunstig weer. Alzoo, wanneer de commandeerende ofli cicr -- die nu dagelijks de tenue moet ge- lasten vergoot »uit te geven" dat het zeer koud of' erg ongunstig weer is, dan moeten de mennekos uitgaan, zelfs op post staan, in hun korlejas, én hun overjas die ze toch zelf betalen netjes bewaren tot do hondsdagen. Want op «meneuvel" zullen zij hun wer kelijk flinke paletot wel moeten meenemen. Men weet althans in militaire kringen weet men het ongetwijfeld hoe veel voeten het in de aarde heeft gehad, dat eindelijk de i'angdislinctieven ook op de overjassen van de officieren werden aangebracht. Toch won te langen loste de logica het pleit inden strijd tegen sleur en dwaze halsstarrigheid, doch niet, dan nadat de krijgstucht menig deukje opgeloopen en menig jeugdig luitenant wegens nalatigheid in het brengen van den militairen groet aan een kapitoin, die voor een onderadjudant werd aangezien, oen lang niet tnalsclic berisping gekregen had. Welnu, thans staan herhalingen van deze incidenten, doch nu met het mindere kader voor de deur. Immers door de afwezigheid van elk onderscheidingstoeken op de nieuw ingevoerde pelerine hij du bereden wapens, welke pelerine lot ver over do mouwen heenhangt, is bijv. een korporaal vaak niet van een niet,-gegradueerde en een wacht meester niet van een «upper" te. onderkennen, Ta vond of morgen geelt dal natuurlijk spul en dan is Leiden in last. En nu is het ons niet onbekend, dat vol gens de deskundigen de discipline te onzent neusch niet tegen een stootje kan, maar het schijnt ons toch maar beter, met zulk kost baar goedje niet te morsen. beien der Ned. Hervormde kerk hier. Men zie de advertentie in dit nummer. De maandelijksche Zendingsbidstond wordt hier morgenavond om 8 uur gehouden in Dc Zaaier. Door Gedeputeerde Staten dezer provincie is aan commissarissen van den Mac-adamweg van Zeist naar het Huis ter Heide vergun ning verleend tot het verplaatsen van den tolboom op dien weg naar het snijdings- punt bij den Ouden Woudenbergschen weg. De Burgemeester van Amersfoort geelt aan bet hoofd van dit nummer den ingeze tenen in overweging om den Sint Nicolaas- avond, die thans invalt op een Zondag, dis jaar te houden op Maandag 0 December. I Vergadering van den Raad der Gemeente Amersfoort op Dinsdag. 9 November 1897, des namiddags half twee. Ponten van behandeling. 1Request van J. P. de Jager, hoofdagent van politie, om verhooging zijner jaarwedde, i of toekenning van eene personeeie toelage, met preadvies van Burg. en Wetb. 2. Request van de AmersfocrtscheSchut- terij Kader vereeniging tot beschikbaarstelling van medailles. 3. Missive van H. H. Gedeputeerde Staten tot verhooging der jaarwedden van den Burgemeester en den Secretaris, met advies der commissie. Aan den agent van politie 3e klasse P. Ruitenbeek is, wegens zijn benoeming tot hospitaalbedieude te Bergen-op-Zoom, op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit dat ambt en tevens als buitengewoon gemeente veldwachter. De kermis heeft dit jaar aan opbrengsten standplaatsen het niet onaanzienlijke saldo opgeleverd van f'3510.75. rl <0.«V- Onder voorzitting van den heer J. Ger. Kleber hield de Kamer van Koophandel en Fabrieken Donderdagavond weder een open bare vergadering, waarbij alle leden tegen woordig waren. In behandeling kwam een missive waarin het oordeel dec Kanier wordt gevraagd om- treilt de gevolgen voor den handel en de scheepvaart op de Eern van een afsluitdijk in de Zuiderzee, nog afgescheiden van droog making. Uit de peilingen die van 1 Augustus 1895 tot 31 Juli 1897 tweemaal daags vanwege het Kem-college geschiedden bijdeEembrug wist de Kamer dat nu reeds, dus zonder den afsluitdijk, de toestand verre van rooskleurig was; van 1 Augustus 1895 tot 31 Juli '90 bijvoorbeeld konden gedurende 119 dagen geen schepen binnenkomenhet leggen van den dijk zon het verschil tusschen ebbe en vloed geheel ophullen en daardoor zouden slechts op zeer enkele dagen de schepen kunnen binnenvallen, hetgeen een zeer groot nadeel voor den handel zou wezen, die' van dezen waterweg veel gebrnik maakt. Ja zelfs, men vreesde dat de Eern door den afsluit dijk geheel onbevaarbaar zou worden. Met algemeene stemmen werd goedge keurd liet ontworpen advies waarin de be zwaren der Kamer zijn ontvouwd en door cijfers gestaafd. Ingekomen was o.a. een schrijven van den heer S. J. van Duinen, kofferfabrikant hier, houdende verzoek om steun van zijn request aan den Minister van Justitie waarin hij zich beklaagt over de ongeoorloofde concurrentie in zijn vak door den arbeid in de gevange nissen. Opgemerkt werd, dat de oflicieele enquête beeft aan het licht gebracht, dat de nijver heid geen nadeel ondervond van den arbeid der gevangenen, maar toch besloot de Kamer met algemeene stemmen dit hoogst billijk request te steunen, evenals de Kamer te Sneek een dergelijk request van den heer Wielinga, mede KofTerfabriknnt aldaar, onder steunde. Voor kennisgeving werd aangenomen liet. uit de pers zeer bekende schrijven van de Nederlandsche Kamer van Koophandel te Londen over den boterliandel. Daarna werd de vergadering gesloten. Damastzijde 65 cent. tot f 14.65 p. Met. alsmede zwarte, witte en kleurige ilenncberg-Zijilo vun 85 et. tot f 14.65 p. Met. efl'en, gestreept, geruit, gewerkt, da mast onz. (ca. 240 vcrach. qual. en '2000 vcrsch. kleuren, dessins enz). Franco en vrij van invoer rechten in huis. Stale:: ommegaand Dubbel brief- porto naar Zwitserland. Zijde-Fabrieken G. Henneborg, (k. k. Hoflever.), Zürich. In de Zaterdagavond in Dr. Arend den eerste algemeene vergadering van dc iloof'd-Commissie voor de Huldigingsfeesten in 1898 werden benoemd de heerenE. L. H. van, Lanschot Hubrecht, tot voorzitterJ. Commandant der dd. Schutterij. In de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer A. Hei-schel Bzn, werd benoemd tot lid de beer F. Wesseiiog. De Hoofd-Coramissia isl 25 de/er weder in algemeene vergadering bijeenkomen o.a. tot het bespreken van plannen. Onze v:\vegerestadgenoot de heer P. Groene- boom is Don ;e;\iag .un de Rijks-universiteit ;e l'tr-v.;'. bevorderd tot doctor sp vie klassieke letteren. Alweder is aan de Eerste Nederlandsche Zeeppoe-.ierfabriek van de firma Berns Co hier een onderscheiding ten deel gevallen voor baar fabrikaat. Op de te Louden ge houden wordende Jubeljaar-tentoonstelling werd rij* Zaterdag met een gouden medaille bekroond. De commies der telepraphie 3e klasse G. E. de Groot, eerst onlangs werkzaar. gesteld aan het vereenigd Post- en Telegraafkantoor hier, wordt 1 December overgeplaatst naar Rotterdam en hier vervangen door den com- mies der telegraphie 3e klasse A. A. van Luijk, uit Bergen-op-Zoom. Bij Kon. besluit van 19 October 1897 is de Amersfoortscbe Muziek vereeniging Caecilia als rechtspersoon erkend. Volgens haar bij dat besluit goedgekeur de Statuten, stelt de Vereeniging zich o. a. ten doel. jaarlijks een muziekuitvoering te geven, waarvan de zuivere opbrengst komt ten bate der weezen van de verschillende gezindten, in gestichten te Amersfoort ver pleegd. In de Donderdagavond goud bezochte eerste ver gadering met dames van het plaatselijk departement van de Maatschappij tot Nut van 'L Algemeen trad als sprekar op de heer C. P. F. Bigot, van Am sterdam. Om „elck wat wils" te geven, heeft liet afdeeliugs- bestuur ditmaal dezen begaafden declamator uitge- noodigd een spreekbeurt te vervullen en, het kan gezegd, daarmede velen verplicht. Achtereenvolgens werden voorgedragen „Een pro baat middel" van Justus van Maurik„Grootvader", van De Buil; „Het jury-lid", van den declamator; „Waarom ik zoo getrouwd ben", van Helraer en „De laatste oogenblikken van een tooneelkapper" een op die wijze gezegd steeds zeer dankbaar num mer met fragmenten uil „De Vrek", „Onkel Braesig", „Mijn Leopold", „De oude kleerkoop" en „Mensch, erger je niet!" Ook in de wijze van zeggen heeft de heer Bigot getoond zijn onderwerpen volkomen meester te zijn en liet gemoed van zijn auditorium te knnnen treffen. De dramatische kracht waarmede o.a. „Grootvader" werd ten gelioore gebracht, roerde aller hart en ver oorzaakte bijna adcmlooze stilte, terwijl in de komi sche scènes „Probaat middel". „Jury-lid" en niet het minst in het slotnummer, de spreker in zóo hooge mate de lachspieren van de aanwezige Nuls leden en hunne dames beheerschte. dat somtijds éen enkcie beweging of een onverwachte grime van don talentvollen acteur voldoende was om de zaal te doen daveren van toejuichingen. Het Nut heeft ditmaal op zeer pakkende wijze de gebruikelijke lezingen weten te openen, en liet feit, dat deze afdeeling der Maatschappij thans voor haar lezingen flinke geldelijke vergoedingen beschik baar kan stellen, doet voor de toekomst hooge ver wachtingen koesteren. Naar wij vernemen zullen een volgende maal (vermoedelijk aan het einde dezer maand) de heer en mevrouw Poolman hun krachten ten beste geven. Dan zullen tevens tijdig programma's uitgereikt wor den, van hetgeen zal worden opgevoerd, Ook bestaat het voornemen om volkslezingen te geven en worden plannen overwogen om ook in andere opzichten de maatschappij,' meer dan tot heden het geval heeft kunnen zijn, nuttig werkzaam te doen wezen in het belang van liet volk. Betreurd moet echter worden, dat het ledental der afdeeling met het oog op het zielental dezer gemeente zoo heel laag is. Op grond van al het bovenstaande mag echter aangenomen worden, (lat velen zich aangetrokken zullen gevoelen om zich aan te sluiten. Secretaris der afdeeling is rar. J. C. H. Prikken, Laugegraeht. Volgens het Maandblad in het belang der opvoeding van weezen is voor den opbouw van het Doorgangshuis waaromtrent we in dertijd een en ander meedeeldenbehalve kleinere giften tot een gezamelijk bedrag van f195 toegezegd of ontvangen f200 van B. te Amersfoort, f100 van M. te Rotterdam, f250 van het comité te Meppel, f100 van een onbekende te Dordrecht, f300 van S. G. te Workum, l'SOO van B. te Amsterdam, f 50 van mr. F. D. g. S. te Amersfoort. Vermoedelijk door het omvallen eener brandende kachel ontstond gistermiddag een begin van brand in een huisje achter do woning van den zaad handelaar Kraan aan den Arnhemseben weg. Spuit 3 was bijna onmiddellijk ter plaatse, op den voet gevolgd door de spuit van de Vrijwillige Brandweer. De opperbrandmeester Jiet hen echter weer spoedig inrukken, daar het vuur dooi de huren met emmers water was gedoofd. Do rechtbank te Utrecht eischte 6 maan den gevangenisstraf tegen den jongen uit Muarscn, die liier 17 September diefstal pleegde ten nadeel e van mej. de weduwe Van 11. en, gebruik makend van de gele genheid welke zij hem hood om zich t.e ver- kleeden, non paar gouden oorbellen en een gouden slot ontvreemdde. Tegen G. V., die in den nacht van 18 op 19 September een survoilleerend ambtenaar beleedigde, werd geëischt een boete van f 10, subsidiair 10 dagen hechtenis. Door de politie is Vrijdag op de week markt beslag gelegd op een mand met 5 kippen, die 's nachts te voren te Soest waren gestolen. De vermoedelijke dader is aangehouden. Bij het Vrijdagavond in Amicitia gehouden korpsdiner van de officieren van het 5e regi ment infanterie, waarvoor ook die uit Utrecht eneldersgedetacheerden waren overgekomen, werd het volgende telegram verzonden «Aan H.H. M.M. de Koningin en de Koningin-Regentes Het Loo. De officieren van het 5e Regiment Infan terie, aan een kameraadschappelijkon disch vereenigd, hebben de eer een heildronk op Uwe Majesteiten uit te brengen." Staande den maaltijd werd het volgende telegraphisch antwoord ontvangen «Kolonel De Petit, Amersfoort. Hare Majesteiten dragen mij op, U en de officieren van het 5e Regiment Infauterie Hoogstderzelver dank over te brengen voor uitgebrachten heildronk. Adjudant van dienst Van der Staal." Ook luitenant A. van Willigen, van het 5e regiment infanterie hier, komt in aanmerking voor een detaclieering bij het Oost Indische Zaterdagmiddag om 1 uur vertrokken van de stallen der Rijschool hier de deelnemers aan den 2den Cros-country van de Mili taire sportvereeniging om prijzen, uitgeloofd door het Ministerie van Oorlog. De eindwedloop had plaats bij hoogte 47 ter hoogte van den tol bij mijlpaal 88 op den straatweg Amersfoort-Uirechl. De eerste prijs, f200, werd behaald door den heer J. J. Diemont, luitenant der infan terie op non-activiteit van het Oost-Indische leger; de 2e prijs, 1'75, door luitenant D.C. Graswinckel.van hetle regimentveld-artillerie, wien zeer vermoedelijk de eerste prijs zou zijn toegekend,ware zijn paard niet uitgebroken bij de laatste hurdle, toen hij ruim 25 M. vóór was; de 3e prijs, f24, door luitenant J. L. Völcker, van het 3e regiment huzaren. Vroeger waren bij een illuminatie de zeer bekende vetpotjes al heel voldoende«nous avons change tout eela" en zeker na de Ju bileums-feesten in Engeland is op dit gebied ook veel luxe gekomen. Blijkens advertentie in dit nummer heeft de heer J. T. Brcemer in de Utreehtsche straat een agentuur voor de nieuwste »Po- Ivgon-illurninatie lampjes," die, als het kaarsje er in ontstoken is, een zeer fraai vierkleurig lichtefiect geven en weinig duurder zijn dan de gewone vetpotjes. Binnenkort zal hij zijn winkelraam met deze lichtjes versieren, zoodat ieder over het fraaie effect zal kunnen oordeelen. De nieuwe Burgemeester van Baarn zal zich metterwoon vestigen in de villa «Roos en Doorn", vroeger bewoond door de fami lie Wafelbakker. De lieer Bremer, hoofd der school te Hoog land, herdacht gister onder zeer talrijke blijken van belangstelling zijn 421Vjarige echtvereeniging. Amersfoort, 5 November 1897. Appelen f3.a f 5.Peren f 3.— k f 4. Zandaardappelen f 1.80 a f2.Hoen dereieren f6.a f7.Eendeneieren f0.— a f0.— p. 100 st. Boter f 1.10 a f 1.25 p. k. Kippen 10.70 a 10.90 Kuikens 11.— a f 1.20 Piepkuikens f0.25 a f0.40 Ganzen f0.f.0a 0Eenden f0.60 a f'0.90 Hazen fl.50 a f2.Wilde konijnen f0.40 a f0.50 Tamme konijnen f 0.80 a fl.— p. st. Dui ven ('0.30 a. 1' 0.50 p. paar Zeugen f40 a ('55. Biggen fö.a f 9.50—Schrammen f'12.a f'20.Vette koeien fa fGuste koeien fa f Kalf- koeien f a f Xalfvaarzen f Pinkstieren f—k f Aangevoerd waren ongeveer 40 heet. Ap pelen, 20 heet. Peren, neet. Kleiaardappe- Icn, 200 heet. Zandaardappelen, 3000 st. Hoendereieren, 1300 kilo Boter,kilo Mar garine, 3 zeugen, 400 biggen, 30 schrammen. HULPBANK TE AMERSFOORT. Tot het geven van gei,den ter leen zal nene Commissie uit het bestuur op MAAN DAG den 8NOVEMBER aanstaande, 'sTam. i twice tot drie uur, zitting houden een der lokalen van hot Raadhuis, alwaar belanghebbenden zich kunnen aanmelden Ook voor liet teruggeven van geiden. HERM. P. VAN HASELEN, Secretaris-Penningmeester

Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 2